gaat drie procent omhoog WEGLIGGING VAN HET JAAR Inspectie treedt niet op tegen chelatie-arts -c 3- "Werkweek naar 38 uur voor wsw'ers Kamer dringt aan op matiging Plotselinge gift redt boerderij op gifgrond FPP-ouders: commissie deugt niet Tbr afgewezen voor dader Delftse moord Hoge Raad herziet arrest in moordzaak: verdachte vrij II! tiOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 Binnenland afjpEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) krijgt maar i 3u de steun van de Tweede Kamer voor zijn plan de huren per 1 juli met J net voldoen- 3 procent te verhogen. De oppositie en de kleine rechtse fracties vinden 3 procent te veel vanwege "ij' de dalende inkomens, dalende bouwkosten en de stijgende gasprijs. Nul, één of twee procent (dat laatste wil de PvdA) zou rechtvaardiger zijn, vinden zij. Slechts dankzij de im steun van CDA en WD (samen met 77 leden net de meerderheid in de Kamer) kan ■>C Brokx aan zijn plan vasthouden. WEERSELO (GPD) - Door een onverwachte schenking van twee ton is gisteravond de vei ling van de boerderij van land bouwer H. J. Peterman uit Weer- selo (Overijssel) voor twee maan den uitgesteld. Het geld is afkomstig van een in woner van Tiel die op aanwijzing van familieleden maandag voor het eerst contact met Peterman had opgenomen. De Tielenaar is de 64-jarige G. J. van Wijk, een landbouwer wiens boerderij on langs door de gemeente werd onteigend. De opbrengst van de boerderij was bestemd voor zijn vijf kinderen die ieder daarvan een gelijk deel zouden krijgen. Aangezien Van Wijks enige zoon Wim veertien dagen geleden plotseling kwam te overlijden, zocht diens vader een bestemming voor het bedrag in de geest van zijn overleden zoon. Nadat familieleden hem hadden geattendeerd op het geval-Peter- man, dat zij via een vorige week woensdag uitgezonden VPRO- documentaire kenden, toog Van Wijk maandag zelf naar Weerselo om poolshoogte te nemen, 's Avonds pleegde hij overleg met zijn gezin en gistermiddag kwam hij terug om de transactie met de bank af te ronden. Na telefonisch overleg stuurde de bank een telex naar notaris Schouten in Oldenzaal waarin stond dat de veiling moest wor den afgelast, indien nog diezelf de middag een bedrag van twee ton zou worden overgemaakt op de bankrekening van het notaris kantoor. Om half zes kreeg nota ris Schouten van zijn bank een telefonische bevestiging dat de overschrijving had plaatsgevon den. Voor landbouwer Peterman en het actiecomité dat zich voor hem in zet, betekent het uitstel van twee maanden dat zij meer tijd krijgen om fondsen bijeen te brengen waarmee Petermans schuld bij de Westland Utrecht Hypotheek bank kan worden afbetaald. Die schuld bedraagt ongeveer 9,5 ton, waarvan bijna 3 ton achter stallige rente. De schuld is ont staan doordat Peterman in de af gelopen jaren te maken kreeg met onverklaarbare sterfte onder zijn vee. Volgens Peterman en het actiecomité is de veesterfte het gevolg van vergiftiging door HCH-verontreiniging van een van zijn weilanden. Anderen wij ten het aan ondeskundige be drijfsvoering. Gisteravond is ten huize van Peter- man de voorlopige akte opge steld van de stichting Wim van Wijk, de overleden zoon van de schenker van de twee ton. Doel van de stichting, waarin ook het actiecomité Peterman zitting heeft, is om een garantiefonds te vormen voor boeren die het slachtoffer zijn van chemische verontreiniging. Zowel Peterman als de leden van het actiecomité Peterman-Moet- Blijven toonden zich gisteren zeer gelukkig over de onver wachte ontknoping. „Ook wij waren zeer verrast", aldus ir. J. Heins van het actiecomité, „wij zagen eigenlijk geen oplossing meer. Dank zij de gift van de #heer Van Wijk kunnen we onze 'actie nu een landelijk karakter geven". Staatssecretaris Brokx zei tijdens het deze week begonnen debat over zijn huurbeleid dat huurver hogingen minder dan 3 procent leiden tot tekorten op zijn begro ting. „Dat zou betekenen dat ik minder woningwetwoningen kan bouwen en minder aan stadsvernieuwing kan uitgeven", aldus Brokx. „Ik vind dat geèn, evenwichtig beleid. Het betekent kiezen voor mensen die al goed wonen ten nadele van mensen die slecht of helemaal nog niet u wonen". zÜDe Kamer is wel eenstemmig van de mening dat in de jaren 1985 en 1986 de lastenverhogingen voor huurders sterk gematigd moeten blijven. Het kabinet heeft in zijn meerjarenramingen al vastge- legd dat de huurverhogingen Pa vier procent moeten zijn. Maar alle fracties, inclusief CDA en WD vinden dat eigenlijk te veel. Brokx zei gisteravond echter dat hij voor 1985 en 1986 op dit punt geen enkele toezegging kan doen. st' De bewindsman heeft, hoewel tei daartoe uitgedaagd door de Ka- r[l mer, niets willen zeggen over zijn E plannen een doorstromingshef fing (ook wel huurbelasting ge noemd) in te voeren omdat het kabinet zich daarover nog be raadt. Alle andere onderdelen van het huurbeleid van staatssecretaris Brokx, onder meer de bezuini gingen op de individuele huur subsidie, ondervinden weinig weerstand van de meerderheid van de Kamer. De PvdA heeft grote bezwaren te gen de achteruitgang van de huursubsidie voor oudere alleen staanden. De fractie wil die ver slechtering voor alleenstaanden op zijn minst uitstellen tot onder zocht is wat de effecten zijn van deze lastenverzwaringen. De so ciaal-democraten menen dat het kabinet voortdurend op andere terreinen de alleenstaanden al zwaarder treft dan gezinnen. Een voorstel de alleenstaanden bij de huursubsidie niet extra te laten inleveren haalt geen meerder heid. CDA en WD zullen tegen stemmen. De hele kamer wil wel dat de rege- ring nader onderzoek doet naar de effecten van woonlastenstij gingen. De invloed van huren, energieprijzen, gemeentelijke DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) wil de werkweek voor nieuwe werk nemers in de sociale werkplaat sen nog dit jaar verlagen tot 38 uur. Jongeren tot 23 jaar zouden zelfs niet langer dan 32 uur moe ten gaan werken. Met de hier door bereikte besparingen kan volgens de bewindsman de in stroom in de sociale werkplaat sen voortgaan, zonder dat er een gat in de begroting wordt gesla gen. Enkele weken geleden botsten de beide regeringspartijen CDA en WD bij het debat over de bezui nigingen in de wsw omdat het CDA eenzijdig afspraken met de staatssecretaris had gemaakt. De nieuwe voorstellen, die leiden tot een gat van tien miljoen op jaar basis, zouden betekenen dat de groep zwaarst gehandicapten voor een normaal loon konden blijven werken. Oorspronkelijk zouden zij slechts met behoud van uitkering blijven werken. Uit onvrede over het gedrag van het CDA dreigde de WD tegen het gehele wetsvoorstel te zullen stemmen. Bovendien greep de li berale leider Nijpels het conflict aan om het CDA trouweloosheid te verwijten. Hij dreigde met cri sis als het CDA zich niet loyaler zou opstellen. In een nieuwe notitie aan de Ka mer schrijft staatssecretaris De Graaf nu dat zijn maatregel in 1984 één miljoen zal opleveren, in 1985 zes miljoen en in latere jaren twaalf miljoen. Een kwart van de ingeleverde werktijd zal worden herbezet worden, zodat in het nieuwe systeem ook meer arbeidsplaatsen beschikbaar ko men. De Graaf wil verdere besparingen zoeken in het inkrimpen van de ambtelijke staven van de sociale werkplaatsen. Hij wijst erop dat de ongeveer 80.000 werknemers worden begeleidt door circa 8000 personeelsleden, maar dat deze groep onevenredig over de ver schillende werkplaatsen is ver deeld. Door verkleining van de te grote staven denkt hij in 1985 en volgende jaren jaarlijks f 1 mil joen te besparen. De verkleining zou zonder gedwongen ontsla gen zijn beslag moeten krijgen. De staatssecretaris wil verder be sparingen bereiken door verder gaande vormen van deeltijdar beid, verlenging van de bedrijfs tijd in combinatie met arbeids tijdverkorting en herbezetting en een eventuele verlaging van de maximale leeftijd. In de toe komst wil De Graaf de categorie van zwaarst gehandicapten eerst een jaar van scholing en training laten geven. Na deze periode wordt bekeken of het mogelijk is hen onder te brengen in de A-ca- tegorie van lichter gehandicap ten. heffingen en dergelijke moeten worden bekeken. Er heerst alge meen de zorg dat huurders met lagere inkomens er steeds meer moeite mee hebben alle lasten te voldoen. De WD-fractie meent overigens in dit verband dat de problemen objectief gezien niet zo groot zijn. Het zou meer een kwestie van wennen zijn. Huurders moe ten wennen aan een ander beste dingspatroon, meent WD- woord voerster Jorritsma-Le b- bink. Zij stelde gisteren dat Ne derlandse huurders in vergelij king met huurders in andere Eu ropese landen minder betalen voor hun woning en verwar ming. HOOGERHEIDE (ANP) - Het Co mité verontruste pleegouders Foster Parents kan onmogelijk de commissie erkennen die in opdracht van het bestuur van Foster Parents Plan onder meer onderzoekt in hoeverre recente negatieve publikaties over de or ganisatie terecht zijn. Het Comi té schrijft dit in een brief aan de secretaris van de onderzoeks commissie, dr. J. van Kemenade. Van Kemenade had de verontruste pleegouders gevraagd hem op de hoogte te stellen van hun even tuele bezwaren tegen de de werkwijze van FPP en van feiten of opvattingen die de Verontrus te Ouders van belang achtten voor het werk van de commissie. De verontruste pleegouders heb ben bezwaar tegen de commissie - die bestaat uit de oud-minis ters Klompé, De Gaay Fortman en Van Kemenade en de oud-- hoofdredacteur van Het Parool, Sandberg omdat die commis sie tot stand is gekomen zonder dat daarbij de pleegouders of de verontruste pleegouders zijn be trokken. „Waarbij moet worden opgemerkt dat deze pleegouders geldschenkers zijn". In de brief aan Van Kemenade schrijven de verontruste pleeg ouders dat ze het vreemd vinden dat de commissie benoemd is door het bestuur van Foster Pa rents Plan en dat zij een onder zoek moet instellen naar het be stuur: „de beschuldigde stelt zelf zijn rechters aan en zet daarbij de aanklagers buiten spel". Het bestuur van FPP besloot de onderzoekscommissie in te stel len naar aanleiding van publika ties en televisie-uitzendingen over onder meer buitensporige onkostenpercentages. Als gevolg daarvan zetten sinds begin de cember meer dan vijfduizend pleegouders hun bijdrage aan het FPP stop. Vóór de behandeling van de woonlastenproblematiek in de Tweede Kamer overhandigde een vertegenwoordi ging van het Woonlasten Overleg Nederland een petitie aan de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting. Dat ging gepaard met soms hoog oplaaiende emoties. De kamerleden De Beer (VVD, tweede van links) en Wolters (CDA, tweede van rechts) kregen respectievelijk een nul en een procent-teken omgehangen. Rechts de voorzitter van de kamercommissie, Vlijmen CDA). (foto gpd> Onverzettelijk ARNHEM (ANP) - Een gewa pende overvaller is gisteren in Arnhem zonder buit aan de haal gegaan voor de onver zettelijke houding van de be heerder van een postagent schap. De beheerder weiger de, ook toen de overvaller een pistool op hem richtte, geld uit de kassa te halen en vroeg de man slechts 'wie hij dacht dat hij wel was'. Zelfs toen de overvaller een schot loste, waardoor een ge pantserde scheidingswand van het postagentschap werd beschadigd, weigerde de be heerder resoluut de man ook maar één cent te geven. Vol gens de Arnhemse politie heeft de overvaller de moed toen maar opgegeven en is hij hoofdschuddend aan de haal gegaan. DEN HAAG (GPD) - Er lijkt tijdelijk wat rust te zijn geko men rondom de omstreden chelatietherapie (spoeling te gen aderverkalking). De in druk bestaat dat de volksge zondheidsinspectie niet zal optreden tegen artsen die de ze behandeling. De Gezond heidsraad zal het uitgebrach te tegenrapport van de chela- tie-artsen „serieus bestude ren". Dit bleek gisteren uit medede lingen, die werden gedaan tij dens de presentatie van het tegenrapport, dat een reactie is op het uiterst negatieve ad vies van een commissie van de Gezondheidsraad dat in december j.l. verscheen. Daarin werd gesteld dat de chelatietherapie zinloos en mogelijk schadelijk is. Vori ge maand sloot de genees kundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid daarop aan met een waarschuwende brief aan alle artsen. Die brief heeft op het handelen van de meeste chelatie-artsen (een twaalftal), nu in een ver eniging gebundeld, geen re sultaat gehad. Slechts een van hen, dr. R. Korthals uit Elp (bij Asssen), heeft er de brui aan gegeven. Daarom ligt het Drentse centrum stil; de overige draaien gewoon De Leidse dr. Defares: zo lek als een mandje. (foto GPD) door (Amsterdam, Amstel veen, Maastricht, Velp, Lei den, Arkel,Tilburg, Rotter dam, Den Haag, Leende en Emmerik. De Nederlandse Vereniging voor Chelatietherapie (art sen) en de Vereniging voor Chelatiepatiënten hebben in middels van dr. L. B. J. Stuyt, voorzitter van de Gezond heidsraad, de toezegging ge kregen dat bij de Gezond heidsraad net verweer tegen het negatieve advies serieus zal worden bestudeerd. Of dit zal leiden tot een heroverwe ging is niet bekend. Wel staat vast dat de volksgezond heidsinspectie inmiddels een visitatie van twee centra, die voor 9 maart op het progam ma stond, heeft afgelast. De chelatie-artsen hebben gro te kritiek op veel onderdelen van het advies uit de Gezond heidsraad. Zij tonen in hun eigen rapport aan dat de waarde van de chelatiethera pie ook statistisch is bewe zen. Wonderlijk vinden ze het dat de Gezondheidsraad nu heeft laten weten verder on derzoek nodig te vinden, ter wijl dat nergens uit het ad vies blijkt. De patiëntenver eniging vindt dit echter wel verheugend. Namens de chelatie-artsen zei de Leidse dr. L. Defares gis teren: „Het rapport is zo lek als een mandje, het bevat veel onjuistheden". Overi gens vinden de artsen het houden van een zogenaamd dubbelblind onderzoek (een groep met en zonder natriu- medetaat, de vloeistof waar om het gaat, behandelen) uit statistisch en ethisch oog punt onjuist. Patiënten krij gen dan geen gelijke kansen. Rotary helpt echte minima ARNHEM (GPD) - De Rotaryclub Zutphen-Brummen heeft voor de echte minima in de gemeente Brummen een contributie-hulp fonds in het leven geroepen. De schrijnende gevallen kunnen voor zichzelf of hun kinderen voor financiële steun aanklop pen bij de Rotary om zo het lid maatschap van een sportclub te kunnen betalen. Twee door Rotary aangestelde ver trouwensmannen zullen na over leg met de penningmeesters van de verenigingen bepalen welke personen al dan niet in aanmer king komen voor geldelijke steun. Tevens kunnen Rotary-le- den en maatschappelijk werkers sportclubleden die slecht bij kas zitten voordragen. DEN HAAG (GPD) - „Ik vind het verschrikkelijk wat er is ge beurd, ook voor alle slachtoff- fers". Tegenover de Haagse rechtbank sprak de 28-jarige C. Y. uit Delft gisteren deze woor den van spijt over zijn schietpar tij in het Delftse café 't Koetsier tje, waarbij zes doden en vier ge wonden vielen. Even later eiste officier van justitie mr. H. J. den Osch levenslange gevangenis voor zijn daden. Den Osch handhaafde zijn eis die hij in november al had uitgespro ken. Een tweede psychiatrisch onderzoek van Y. dat daarna op verzoek van de verdediging werd uitgevoerd, kon de openbare aanklager niet van oordeel doen veranderen. De officier bleef erbij dat de Delfte naar volledig toerekeningsvat baar was op het moment dat deze zijn pistool leeg schoot zonder te zijn bedreigd. Wel was hij het met alle onderzoekers eens dat de man bekend stond, een bui- tengewoon gevaarlijk persoon is, tegen wie de maatschappij moet worden beschermd. Mr. Den Osch weigerde tbr (terbeschi- kingstelling van de regering) te eisen waarbij de verdachte een langdurige psychische behande ling zal moeten ondergaan. Y. zou dan na een jaar of vier weer kunnen vrijkomen. Dat vond de officier met het oog op de maat schappelijke veiligheid veel te vroeg, vooral omdat de kans op herhaling van het drama niet is uitgesloten. De Amsterdamse psycholoog H. in 't Veld en psychiater M. Zeegers uit Den Haag, die het tweede psychiatrisch onderzoek hadden verricht hadden tbr geadviseerd. Zij vinden een langdurige psy- cho-analytische behandeling van V. in een streng beveiligde omge ving noodzakelijk. Deze aanbe veling stoelt op hun conclusie dat Y. op het moment van de schietpartij sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. Y. zelf zegt geen bezwaar te heb- ben tegen tbr. „Ik ben er van overtuigd dat een behandeling van mij dit soort daden in de toe komst kan voorkomen". In een eerdere zitting had hij grote angst door de rechtbank gek te worden verklaard. Tbr zou een grote schande voor zijn familie betekenen. Zijn advocaat, mevrouw mr. C. L. van de Puttelaar, stuurde ook aan op een tbr. Haar basis was het tweede psychiatrische rap port, waaraan Y. veel beter dan aan het eerste had meegewerkt. „Hij is ziek en heeft behandeling nodig. Een psychisch zieke de linquent hoort niet in een strafin richting thuis. Hij heeft recht op zorg". Van de Puttelaar schetste de le vensloop van Y., waarop de dood van zijn vader en de moord op zijn broer belangrijke invloed hadden gehad. Volgens haar werd de Delftenaar ook heen en weer geslingerd tussen Turkse en Nederlandse normen en waar den, waardoor hij in beide ge meenschappen geisoleerd raak te. „De opeenhoping van chronische conflicten met zichzelf en zijn omgeving hebben van Y. een kruitvat gemaakt dat om niks kon exploderen. Nu gebeurde dat in 't Koetsiertje. Het had ook elders kunnen gebeuren, bij voorbeeld bij een aanrijding, zo als hij zelf zei". De uitspraak is over 14 dagen. DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft het arrest over de moord op de zevenjarige Haagse scholiere Maitrie Koeldiep op 27 juni 1980 herzien. De 25-jarige plantsoenarbeider H. de J., die in 1981 door het gerechtshof in Den Haag schuldig werd bevonden en tbr kreeg, is gisteren op vrije voeten gesteld. Zijn tbr is ge schorst in afwachting van de be vindingen van het hof in Amster dam, dat de zaak nu in handen heeft gekregen. Dit heeft zijn ad vocaat, mr. G. Spong uit Den Haag, gisteren meegedeeld. Het herzieningsverzoek bij de Ho ge Raad was door hem inge diend, naar aanleiding van de be kentenis die een nieuwe ver dachte na het onherroepelijk worden van het arrest had afge legd. Hoewel onderzoek door de Haagse recherche uitwees dat deze bekentenis te veel opjuis- theden bevatte om de man op zijn woord te geloven, heeft de Hoge Raad het Haagse arrest herzien. Mr. Spong wilde de identiteit van de tweede verdachte gisteren niet onthullen. Tijdens de behan deling van de rechtszaak tegen zijn cliënt wees Spong met de be schuldigende vinger naar de Haagse nachtclubportier Koos H., die inmiddels wegens moord op drie andere meisjes tot le venslang is veroordeeld. Procu reur-generaal en gerechthof wil den indertijd niets van Spongs verdenkingen weten. Maitrie Koeldiep werd op 20 juni 1980 levensloos aangetroffen in de duinen bij Den Haag. De rechtbank in Den Haag en later het hof achtten bewezen dat de plantsoenarbeider haar met een heggenknipschaar van het leven had beroofd. De man heeft dit na een aanvankelijke bekentenis al tijd tegengesproken. De Haagse recherche had gisteravond nog geen verzoek bereikt de zaak op nieuw in behandeling te nemen. Bejaarde vrouw doodgevroren in Oostenrijk ZANDVOORT/MAURACH (ANP) - Een jager heeft gisteren in Mau- rach - in de buurt van het Oosten rijkse Kufstein - het bevroren stoffelijk overschot van de 75-ja- rige Alida Voorn uit Zandvoort in de sneeuw aangetroffen. Dit heeft de politie van Zandvoort bevestigd. Het vermoeden bestaat, dat de vrouw al afgelópen zondag om het leven is gekomen, toen zij bij een wandeling van de weg raakte en vervolgens is gevallen, de vrouw is daarna in de i doodgevroren. ADVERTENTIE Hoe wordt een auto eigenlijk auto van het Jaar? Dit jaar beoordeelden 53 autojournalisten alle in 1983 geïntroduceerde auto's. Ze kozen voor de Fiat Uno. Om z'n ont werp, ruimte.komfort, prestaties en zuinigheid. Maar zeker ook om z'n wegligging. Want de kombinatie van voorwielaandrijving, een nieuwe voorwielophanging en een uiterst soepel funktionerende stuurinrichting zorgt ervoor dat de Uno als 't ware aan de weg plakt En zich licht en exakt laat sturen waar u 'm hebben wilt. De nieuwe auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers. In 7 uitvoeringen,waar onder nu ook de Uno Diesel. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. RAT. UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. [FJTJaJt]

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5