Besparing energie in zwembaden en sporthal mogelijk Conflict rond vraag: wie doet begeleiding stadsvernieuwing? B en W presenteren bezuinigingsplan Woningbouw LBF-terrein Provincie wijst bezwaren af Bouw buurtwinkel iir Merenwijk toegestaar- Schoorsteen brand houdt brandweer lang bezig Bromfietser tinj botst tegen g invalidewagen Maredorp: opbouwwerker; gemeente: Stichting Welzijn Actie Guatemalacomité voor gezondheidsproject DE NATUUR ALS BUUR Tentoonstelling lager onderwijs in 1900-1940 LEIDEN Op de energiekosten van de zwembaden De Zijl, Vijf Mei en De Vliet en van de Vijf Mei-sporthal kan jaarlijks ruim 275.000 gulden worden bezuinigd, door een aantal energie-besparende maatregelen te treffen. Dit blijkt uit een voorstel dat B en W aan de gemeenteraad hebben gedaan. Leiden WOENSDAG 29 FEBRUARI II De gemeente heeft een ingenieurs bureau de mogelijkheden laten onderzoeken en het resultaat daarvan is een pakket van maat regelen met "een zeer gunstige rentabiliteit", aldus B en W. Temperatuur Voor de zwembaden Vijf Mei en De Zijl worden de volgende maatregelen voorgesteld: het aanbrengen van een recirculatie- mogelijkheid van lucht in het restaurant, waardoor er geen on nodige buitenlucht meer wordt toegevoegd. Verlaging van de oppervlaktetemperatuur van de buitenbaden en door middel van een apparaat de temperatuur af hankelijk stellen van de zonin- straling. Het aanbrengen van een schakelklok, waarmee elektrici teit ten behoeve van de badwa tercirculatie in de binnenbaden buiten de openingsuren kan wor den stopgezet. Afdekking van de buitenbaden tijdens de opwar ming met verzwaard folie. Het aanbrengen van een systeem om warmte uit de ventilatielucht in de overdekte baden terug te win nen. Het installeren van een warmtekrachtkoppeling. Toe passing van ultra-violetlampen, waardoor de zuurstof in de lucht het water injecteert en algen, schimmels e.d. beter bestrijdt. Hetgeen een besparing op chloorbleekloog betekent. Vijf Meihal De Vijf Meihal kan ook het nodige bijdragen aan de besparing door de verwarming beter te regelen, zoals het aanbrengen van ee gen thermostaat in de speelzaal Verder moet het glas in de sport hal worden vervangen door dich te panelen. Ook wordt de verwar ming van het Vijf Meibad gekop peld aan de verwarming van de sporthal. Voor zwembad De Vliet wordt eveneens de temperatuur van het water iets verlaagd en gekop peld aan de zonnestraling, terwijl er verder maatregelen worden genomen om de verwarming van de gebouwen beter, te regelen. Studie B en W zeggen dat de voorgestelde maatregelen zijn geselecteerd op winstgevendheid en toepasbaar heid. Toepassing van windener gie, zonnecollectoren, gebruik van restwarmte van andere be drijven en warmtepompen zijn buiten beschouwing gebleven, omdat de rentabiliteit van dit LEIDEN - Aan de Rijnsburgersingel, op de plek van de voormali ge Leidse Broodfabriek, verrijzen 53 premiekoopwoningen waar van de contouren langzamerhand aardig zichtbaar worden. Het nieuwbouwcomplex zal bestaan uit drie- en vierbouwlagen plus een schuin dak. Alle woningen krijgen drie kamers, de bene denwoningen een tuin en de bovenwoningen een terras. Voor het nieuwbouwcomplex komt een kade, waarlangs de toegang van de begane grond woningen is gesitueerd. De overige woningen wor den bereikbaar via galerijen aan de achterzijde. Het nieuwbouw complex zal in hetnaj aar worden opgeleverd. (foto Holvast) iTOEN! nar— m W rwa I vrei Bs— ,anj_ soort voorzieningen nadere stu die vergt, aldus het college. In de energienota, die B en W nog zul len uitbrengen, wordt op deze mogelijkheden nader ingegaan. De voorgestelde maatregelen ver gen een investering van bijna 725.000 gulden. B en W hopen 25 procent subsidie te krijgen van de ministeries van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening en van economische zaken. LEIDEN - Ruim anderhalf uur is de Leidse brandweer gistermid dag bezig geweest met het doven van een schoorsteenbrand in het woonhuis Herengracht 126. "Een schoorsteenbrand als zovelen. Bij een schoorsteenbrand raakt de aanslag in de schoorsteen in brand. Normaal slaan we dat met een ketting los en valt het naar beneden", aldus een woordvoer der van de brandweer. "Maar het probleem was hier, dat de schacht horizontaal tussen het balkenplafond doorliep. In oude huizen kom je de vreemd ste constructies tegen. We moe ten in zo'n geval de schoorsteen openhakken en dat hield dus in dat we uren bezig geweest zijn. Meer met slopen, dan met blus sen". De schade aan de woning is volgens de brandweer moeilijk in te schatten. Ze houdt het op "aanzienlijke schade". leiden de Stadsgehoorzaal vormde gisteravond het decor voor een geza menlijke modeshow van Warnecke Mode, Van Dalen/Bally schoenmode, Messcher's Modehuis en Look brilmode. Over het plankier bewogen zich bovendien mannequins gekleed in de nieuwste badmode die Warnecke Lingerie in de winkel heeft hangen. Op de foto showt een van hen een badpak dat opvalt door de aparte dessinering. Tom Westen verzorgde gisteravond de kapsels van de mannequins, terwijl David Nieuwenburg voor de bloemsierkunst in de Stadsgehoorzaal zorg de. De modeshow werd muzikaal omlijst door het duo Lex Sonneveld. LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland blijven erbij dat de buurtwinkel en horeca- vestiging aan de Mussenplaats in de Merenwijk gebouwd mag worden, vooruitlopend op het definitief van kracht worden van het bestemmingsplan Meren wijk. GS hebben de bezwaren van omwonenden en van de Kor- ti-markt afgewezen. Het dage lijks bestuur van de provincie vindt het niet nodig om de afhan deling van het bestemmingsplan af te wachten. De bezwarenpro cedure bij de Kroon kan min stens nog twee jaar duren. Volgens GS biedt de bezwarenpro cedure bij bouwplannen die vooruitlopen op een bestem mingsplan voldoende rechtsbe scherming van de burger. Ook bij het vooruitlopen (op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 van de Woningwet) bestaan beroepsmogelijkheden bij de provincie en de Raad van State. GS wijken met dit standpunt af van de provinciale bezwaren- commissie, die in meerderheid vond dat de Kroonprocedure wel afgewacht zou moeten worden. De meerderheid van die commis sie vond dat de wijk al ?o lang zonder buurtwinkel zit en kenne lijk zonder het erg te missen, dat de bouw nog wel enige tijd kan wachten. De omwonenden maken bezwaar tegen het bouwplan, omdat ze vrezen voor overlast van winkel en horecabedrijf, voor toename van het parkeerprobleem en voor vermindering van de ver keersveiligheid van de nabijgele gen scholen. Men zegt dat er geen behoefte is aan een buurt winkel en horecabedrijf en wenst handhaving van het be staande groen. De Korti-r gevestigd in winkelcentrum Kopermolen, maakt bezwa E omdat het concurrentie vre<| van een Spar-supermarkt aan Mussenplaats. Deze planologische bezwaren Zj-.Tj.xj al eerder door de provincie aff^^ wezen, maar de Raad van St< de heeft zich er nog niet over uit| ver sproken. De bezwaarden vindi dat de bouw zolang moet wordi uitgesteld. GS vinden dat n: Prc nodig. De bezwaarden kunm ste ook tegen deze uitspraak van C Br< in beroep gaan bij de Raad v; State. Staat: het ove mü WO die LEIDEN - Een 29-jarige man u w0 Warmond is gistermiddag in zij De l invalidewagen omver gerede me door een bromfietser. De inval 191 de man moest voor het hechte hu van een wond boven het link* bli roog worden overgebracht na« m< het Diaconessenziekenhuis. Hi iej ongeval gebeurde op het fietspa vi< van de Rijnsburgerweg. De Wa all monder reed met zijn wagentj v in de richting van het statioi Bi Toen hij voor een obstakel op hi hi, fietspad naar links uitweek, ko g€ een achterop komende bromfie dc ser, een 18-jarige Oegstgeest" De naar, hem niet meer ontwijkei d< Bij de botsing kantelde het drii m wiehg invalidewagentje. E p] bromfietser bleef ongedeerd. LEIDEN - Buurtvereniging Mare dorp ligt met de gemeente in de clinch over de vraag wie de be-, woners in de wijk mag begelei den in het kader van de stadsver nieuwing. De gemeente vindt dat dat een taak is van een consulent van de Stichting Welzijn Leiden (SWL). De buurtvereniging geeft echter sterk de voorkeur aan de opbouwwerker van het Volks huis, Vincent Kokke. Hij doet, naast zijn andere taken binnen het Volkshuis, al enkele jaren aan begeleiding van de stadsver nieuwing. De bal kwam kort geleden aan het rollen toen Vincent Kokke zelf wel eens duidelijkheid wilde hebben over zijn positie. Meer malen is het namelijk al voorge komen dat Kokke, nadat hij be paalde nieuwbouwprojecten sa men met de buurtvereniging had gestimuleerd, door de gemeente werd uitgesloten van het voorbe reidingsteam. In plaats van hem werd dan een consulent van de SWL aangetrokken om de belan gen van de bewoners te helpen behartigen. Duidelijkheid was ook wat Kokke kreeg. "Er is geen plaats voor een consulent stadsvernieuwing bij het Leidse Volkshuis", schreef de gemeente vorige week. "De heer Kokke is aangesteld als so ciaal-cultureel werker bij het buurt- en clubhuiswerk van het Leidse Volkshuis. Er is een dui delijk onderscheid tussen buurt en clubKuiswerk en sociale bege leiding van de stadsvernieuwing. Dat laatste werk vraagt een spe cifieke deskundigheid en is on dergebracht bij de SWL". Leefgemeenschap Buurtvereniging Maredorp noemt het 'in de praktijk juist zo be langrijk dat een begeleider heel buurtgericht werkt'. Bestuurslid A. Van Doominck: "Een consu lent van de SWL bemoeit zich al leen met het bouwproject. Zodra de nieuwe huizen er staan is zijn taak afgerond. Terwijl een wijk als leefgemeenschap dan nog he lemaal opgebouwd moet wor den. Een opbouwwerker uit de buurt kan daar veel beter bij be geleiden. Juist omdat hij zowel de stadvernieuwing in het oog houdt als de sfeer, de mentaliteit, de problemen van de buurtbe woners". Een consulent van de SWL heeft daar geen tijd voor, zo oordeelt de buurtvereniging. "Die heeft het te druk, rent van het ene naar het andere project". Volgens Van Doorniack en Kokke zou de SWL beter meer tijd kunnen be steden aan het op gang brengen van een stedelijk overleg van buurtorganisaties, of het opzet ten van wat cursussen op dit ge bied. "Want de SWL moet ten slotte een ondersteunend orgaan zijn en geen uitvoerend werk doen". Ondanks het feit dat de buurtver eniging zelf de voorkeur geeft aan Kokkè, heeft de gemeente de SWL nu benaderd in verband met de nieuwbouwprojecten in Maredorp (Kattenpoort) en in De Camp. De SWL heeft inmiddels toegezegd een consulent te stu ren voor de ondersteuning van toekomstige bewoners van deze nieuwbouw. Volgens buurtver eniging Maredorp handelt de SWL daarmee in strijd met eer der gemaakte afspraken. "De SWL zou geen oonsulent sturen zolang wij de voorkeur aan Kok ke gaven. Dit is geen begeleiding, aanbieden, maar opdringen". Duidelijkheid Directeur Kamphuis van de SWI zei gistermiddag geenszins bege leiding te willen opdringen. "Er dat er afspraken zouden zijn ge schonden, ontken ik. Er is juisl afgesproken dat de SWL de nieu we bewoners zou begeleiden wal betreft het bouwproces, Kokke wat betreft het buurtleven. Latei is Maredorp van mening veran derd: vond ineens dat de hele be geleiding door een buurtwerkei moest gebeuren. Ik heb toen geadviseerd een gesprek met wethouder Peters te voeren om duidelijkheid te krijgen". Volgens Kamphuis had de consu lent van de SWL zich daarna als nog terug kunnen trekken, "Maar in plaats van een rustig ge sprek te voeren, is het Volkshuis een brief gaan sturen om duide lijkheid te krijgen over de positie van de buurtwerken Met het be- këhde resultaat. Overigens vin den we het wel heel naar wat nu gebeurt. Want wij willen aan de kant van de buurtverenigingen staan. Daarom is het heel belang rijk dat er nu eens duidelijke af spraken worden gemaakt". LEIDEN - Volgende week organi seert het Guatemala Komitee Leiden een collecteweek ter on dersteuning van een gezond heidsproject in dat land. Door de toenemende gewelddaden in Guatemala is medische zorg bit ter nodig. Maar juist in die gebie den, waar geweld overheerst, is het bar slecht met die zorg ge steld. De christelijke gezond heidsorganisatie (CGO), opge richt in 1980, richt zich op de be woners van het platteland, voor al op dé indianen in de westelijke hooglanden. De CGO heeft een tweeledig doel: een goed comunicatiesysteem opzetten, zodat in noodsituaties snel kan worden ingesprongen, en vrijwilligers opleiden voor het toedienen van medische hulp. Omdat het project van de CGO zich steeds verder uitbreidt en het geweld in Guatemala niet af neemt, is de behoefte aan medi cijnen en medische opleidingen nog steeds erg groot. Vandaar dat het Guatemala Komitee Lei den van 5 tot en met 10 maart in Leiden een collecte houdt, die het werk van de CGO ten goede zal komen. Vrijdag 9 maart kan bovendien in "Repelsteel", Bree- straat 19, een Guatemalteekse maaltijd worden genuttigd (17.30-19.30 uur). Verdere inlichtingen: Guatemala Komitee Leiden, Haagweg 46, leiden, tel. 071-313832. LEIDEN - 'Het volkskind en het lager onderwijs van 1900 tot 1940 in Leiden' is het onderwerp van een tentoonstelling die wordt voorbereid door het Nationaal Schoolmuseum in Zoetermeer en de sectie onder wijssociologie van de Leidse universiteit. Voor de tentoonstelling wordt nog gezocht naar foto's van het alledaagse leven van kinderen tussen 1900 en 1940. Gedacht wordt vooral aan kinderfoto's, gezinsfoto's, foto's van kinderen in de fabriek of in het kantoor en straat- of buurtfoto's van spelende of werkende kinderen. Ook is er belangstelling voor oude schoolrappor ten en schoolschriften. Informatie na zes uur 's avonds bij M. du Bois- Reymond, 071-123829. LEIDEN - Misschien wat hinderlijk voor de boeren, maar heil zaam voor de hoestenden. Dat is het klein hoefblad dat her en der de kop opsteekt. De Leidse biologen Adema en In den Bosch wij den er deze aflevering van 'De natuur als buur aan'. Het is welhaast onvermijdelijk om aandacht te besteden aan een van de vroegste en meest algemene kruiden in Neder land, het klein hoefblad, Tussi- lago farfara. Wij zijn zeker niet de eersten of de enigen die dat doen. Al eind december viel ons oog op een advertentie in een landbouw tijdschrift, waarin de boeren op dit plantje werden geattendeerd: "Over enige tijd kleuren delen van uw land weer geel van het klein hoefblad. Spuit deze plekken daarom met produkt X". Dit, terwijl er nauwelijks aanlei ding bestaat tot bestrijding. De plant is niet giftig en is geen gastheer of tussengastheer van parasieten of schimmels. De spinnewebachtige onderzijde van de bladeren, die wat later verschijnen dan de bloemen, is beharing gevormd door de plant zelf. Linnaeus, die het plantje zijn Latijnse naam heeft gegeven, vond dat de vil- tige bladeren er als door meel bestoven uit zagen (farfara). Gesloten kopje Nu, zo vroeg in het voorjaar met temperaturen rond het vries punt, treft men de bloem- hoofdjes meestal met geknikt en gesloten kopje aan. Dit is een reactie op de koude. De be haring en de schubjes op de bloemsteel zouden afkoeling - vooral ten gevolge van een koude wind - kunnen tegen gaan, waardoor het gewas een streepje voor heeft op zijn me- devoorjaarsbloeiers. Is het na melijk een korte tijd een dag wat warmer, bijvoorbeeld door een periode met wat zon, dan warmt het op, en mogelijk door oppervlaktevergroting door het openen van de bloe men nog wat sneller dan ande re planten. De beharing gaat la ter al te snelle afkoeling tegen en aangezien vele levenspro cessen sneller verlopen bij een hogere temperatuur, heeft het kleine hoefblad weer wat ge wonnen. De soort kan de boer er op wijzen dat de grond waarop zij groeit enigszins kalkhoudend is, maar dit kan natuurlijk geen reden tot platspuiten zijn. Als ander argument daarvoor zou aan te voeren zijn dat het klein hoefblad minder voedzaam is dan gras of minder door het vee wordt gegeten. Of wellicht dat koeien het eras waar klein Klein hoefblad, ook bij uw droi hoefblad tussen groeit niet eten omdat ze het mogelijk, net als de boterbloem, niet lekker vinden. De wei wordt dan wat minder intensief gebruikt. In de akkerbouw kan het door zijn ondergrondse uitlopers en fors ontwikkeld wortelstelsel èn door zijn vroege verschij ning, wat hem een voorsprong op de teeltgewassen geeft, deze laatste wat verdringen. Hoestverdrijvend De gebruikelijke Nederlandse naam hoefblad zou heel goed een verbastering kunnen zijn van hoestblad. Ook het eerste deel van de wetenschappelijke naam (Tussilago) wijst op een medicinale werking. Het is na melijk te vertalen als hoestver drijvend. Voor geneeskrachti ge doeleinden werd vroeger de rook van de gedroogde blade ren geïnhaleerd. Naar wij heb ben vernomen van een ex-ge bruiker, zou dit in eerste in stantie niet zozeer de hoest ver drijven, alswel opwekken, ge paard gaande met een ver hoogde slijmafscheiding. De gedroogde bloemen en/of bla deren worden wel in de vorm van een aftreksel gebruikt. Ze foto In den Bosch) zijn een belangrijk bestand deel van de zgn. borstthee. Bij ontstekingen aan slijmvliezen van de ademhalingswegen zou daarbij een remmende wer king van deze drank uit gaan. Let u overigens bij eventueel verzamelen goed op waar u loopt: de groeiplaatsen van klein hoefblad worden even eens zeer frequent bezocht door hondebezitters. Een eenvoudige, veel gehoorde verklaring van de naam is de vorm van het blad. Deze doet enigszins denken aan een paar- dehoef.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4