Steeds Actie gemeente om schadelijk afval apart te verwerken C Zeventig winkeliers werken mee ink (CDA) teert terug in gemeenteraad Illegaal personeel bij restaurants Officiële oprichting van Omroep Rijnland 10es PENSEEL GAAT VERBOUWEN DAAROM MOETEN DE REKKEN LEEG Provincie: bezwaren woningbouw Doelen terrein niet gegrond Rechtbank: eigenaar krijgt hond niet terug Sen wiet btaefaheeld Militair onderzoek thema op vredesdag UARI PENSDAG 29 FEBRUARI 1984 stelde /ast", de dat problei int had eerst telijke adviseij ;e zaak discu: Leiden LEIDEN - In Leiden zal morgen de actie Gescheiden Inzameling Probleem Afvalstoffen (GIPA) worden begonnen. Een actie om schadelijke stoffen die via het huishoudelijk afval in het milieu terechtkomen apart in te zamelen en te verwerken. Ongeveer zeven tig winkeliers hebben zich inmiddels bereid verklaard om mee te doen aan de actie; verder zal de gemeente door middel van posters en vlugschriften proberen de bevol king aan te sporen om vooral mee te werken. JEIDEN Het ex-raadslid C.H. Vink keert voor het CDA terug in de gemeenteraad. Hij neemt de plaats in van Mar greet van Akke ren-Straathof, die naar Provin ciale Staten gaat. Zees Vink (65) werd in tussentijds """"i benoemd tot raadslid van de me[ toenmalige Prot. Chr. fractie, als jHoiva v?n CHU. Hij kwam in 1973 in de raad omdat de toen malige wethouder Harmsen op- staPte- Vink maakte vervolgens f O onafgebroken tot en met 1982 deel uit van de gemeenteraad en hield zich vooral bezig met het k: "Ui onderwerp financiën. Bij de ge- jverle meenteraadsverkiezingen dat jkmei Jaar werd hij op de CDA-lijst op er vei een elfde plaats gezet. Omdat het tegaa CDA by de verkiezingen negen zetels haalde, viel Vink dus uit Vele de boot. Toen vorig jaar tussen- ïieuw Ujds het raadslid Karstens op- te vii stapte, net als Vink uit de CHU Itje, d afkomstig, verliet het CDA het tenb. systeefn om ex-KVP'ers, AR- omgi P'ers of CHU'ers door vertegen woordigers van dezelfde 'bloed- int n groep' te laten opvolgen. Daar- rs zij door kwam niet Vink in de raad, 3p h< maar de als tiende geplaatste, uit :ukei de KVP afkomstige Dick van ieeri Duijn. ',f O0Het vertrek van Van Akkeren- Straathof maakte derhalve de weg vrij voor nummer elf van de lijst: Vink. Oude batterijen, medicijnen, cos- metica-artikelen, verf- en lijmresten, bijtmiddelen: afval stoffen die nu na verbranding van het huisvuil in de bodem en de lucht terechtkomen. Of in sommige gevallen zelfs recht streeks in het riool worden ge loosd. Al enkele jaren geleden onderken de de gemeente Leiden de nood zaak om de chemische afvalstof fen te scheiden van het andere huisvuil. Rijk en provincie wer den benaderd in verband met subsidies. Het zat tegen: zag het er aanvanke lijk naar uit dat de overheid een subsidie van een half miljoen zou verschaffen, later bleek dat dit feest niet doorging. En ook de provincie liet het min of meer af- LEIDEN - Bij een steekproef on der acht Leidse restaurants, uit gevoerd door de loontechnische dienst, zijn gisteravond twee werkgevers betrapt op het on wettig in dienst hebben van bui tenlands personeel. De loontech nische dienst controleerde vijf shoarma-eethuizen en drie Chi nese restaurants. De eigenaar van een Chinees restaurant aan de Hoge Rijndijk bleek een nog ongeïdentificeerde Chinees in dienst te hebben zonder over de benodigde papieren (een tewerk stellingsvergunning van het mi nisterie van sociale zaken) te be schikken. Datzelfde was het ge val bij een Israëlisch eethuis in de Haarlemmerstraat. De werk nemer, een 28-jarige Israëliet, had ook geen verblijfsvergun ning. )opt Comité wordt vereniging egin LEIDEN - De Vereniging Omroep Rijnland wordt per 9 maart officieel 'e pe opgericht. Doel van deze vereniging: een regionale omroep van de tis al grond te krijgen in Leiden en wijde omgeving, et ei Tot nu toe functioneert een initiatiefcomité dat de oprichting van de or di regionale omroep voorbereidt. Leden van werkgroepen van dit comité imis zullen tot 1 november het bestuur vormen van de Vereniging Omroep ïaan Rijnland, samen met minstens één vertegenwoordiger van elke ge- ma a meente die tot het werkgebied behoort. anta Iedereen in Rijnland kan lid worden van de vereniging, zowel burgers, ede plaatselijke omroepverenigingen als maatschappelijke en culturele or- wei ganisaties. Het lidmaatschap kost een tientje per jaar. Belangstellenden afme kunnen zich melden bij het Omroep Rijnland-secretariaat, p/a Stich- jaai ting Welzijn Leiden, Breestraat 117, 2311 CL Leiden, gun laat: ADVERTENTIE Wel heren, zeg nou zelf: voor zulke kortingen em je d'e verbouwingsoverlast toch gewoon op de koop toe? penseel It) herenkleding weten, dat wil zeggen: aange vraagd werd een subsidie van an derhalve ton, verstrekt een be drag van ruim vijftigduizend gul den. Toch werd eind vorig jaar maar besloten om de actie te be ginnen. Fusten Middenstanders werden aange schreven met het verzoek mee te werken. Ongeveer veertig pro cent reageerde positief: in totaal zeventig winkeliers. Bij hen kun nen mensen terecht met bijvoor beeld oude batterijen en medicij nen. Deze spullen worden ver volgens door de neringdoenden opgeslagen in fusten. Zijn die vol dan komt de reinigingsdienst langs om de fusten op te halen. De afvalstoffen zullen uiteinde lijk naar fabrieken worden ge bracht waar ze worden verwerkt. Men kan echter ook direct met de afvalstoffen naar de reinigings dienst gaan. Aan de Noorder straat is een centrale verzamel plaats ingericht die op werkda gen is geopend van 8.00 tot 16.00 uur. Ook kan men grote batterij en, TL-buizen en verf- en lijmres ten bij het grofvuil zetten. Aan het succes van de glasbakken ontleent wethouder Fase (econo mische aangelegenheden) het idee dat ook dit nieuwe plan, dat onder auspiciën van de gemeen telijke directie milieu en de reini gingsdienst wordt gehouden, wel zal slagen. Ze verwacht dat in het begin ongeveer vijftien procent van de chemische afval stoffen zal worden ingeleverd bij de winkeliers of de reinigings dienst. "We denken dat uiteinde lijk wel meer mensen aan de ac tie zullen gaan meewerken. Trouwens, we verwachten ook dat na verloop van tijd meer win keliers zullen zeggen: zet bij ons ook maar fusten neer". Gemakzucht De wethouders Waal en Fase plakten gisteren bij de reinigingsdienst deze pamfletten op en gaven daarmee het startsein voor de actie om schadelijk huisvuil gescheiden in te zamelen. Op de pamfletten staan voorbeelden van stoffen die schadelijk zijn voor het milieu en dus letterlijk adembenemend kunnen zijn. (foto Holvast) schat door de gemeente, ant- woordt wethouder Waal (ruimte lijke ordening): "Kijk, dat is nou de clou van dit plan: je speelt enerzijds in op de gemakzucht van de mensen en anderzijds op de bereidheid van de mensen om mee te werken. Laten we vooral niet vergeten dat steeds meer mensen in deze tijd beseffen dat je het milieu niet te zwaar mag belasten". De gemeente is overigens ook nog steeds bezig met het bestuderen van het zogenaamde REAL-plan, een plan dat inhoudt dat afval ge scheiden zal worden opgehaald in verband met recycling. Eind dit jaar of anders begin '85 hoopt de gemeente in een Leidse wijk een proef te doen om te zien of het een haalbaar idee betreft. LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de be zwaren tegen het verlenen van medewerking aan de bouw van 58 woningen op het Doelenter rein ongegrond verklaard. De Vereniging Pieters- en Acade- DEN HAAG/LEIDEN - Voor de herdershond Lappie zal defini tief een ander tehuis moeten worden gezocht. Net als de Leidse kantonrechter mr. Rig- ters is de president van de Haagse rechtbank, mr. Kootte, van mening dat Lappie ver beurd moet worden verklaard. Daarnaast leegde hij de 49-jari- ge eigenaar van Lappie giste ren een geldboete op van 500 gulden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De eigenaar was bij de Haagse rechtbank in hoger beroep ge gaan omdat hij de uitspraak van de kantonrechter niet kon en wilde accepteren. Tijdens beide zittingen hield de Leide- naar vol dat zijn hond geen vlieg kwaad zou doen. De fei ten vertellen echter dat Lappie twee buurtbewoners in de Paul Krugerstraat heeft gebe ten. Lappie sloeg toe bij een oudere bewoner en een kind. Dat kind moest voor de daarbij opgelopen verwondingen in een ziekenhuis worden behan deld. Officier van justitie mr. Dek eiste tijdens de zitting bij de recht bank, twee weken geleden, precies dezelfde straf voor Lappie's baas. Hij oordeelde dat er met de eigenaar geen bindende afspraken te maken zouden zijn. Overigens ver klaarde de Leidenaar tijdens deze zitting alsnog bereid te zijn Lappie te muilkorven (dat had de Leidse politie al veel eerder gesommeerd), maar met die belofte kwam hij te laat. Bovendien sprak het strafblad van de Leidenaar ook een woordje mee in de zaak: in Middelburg is hij twee jaar ge leden beboet omdat hij Lappie daar tegen een vrouw ophitste; in het verleden moest de eige naar terechtstaan voor mishan deling en bedreiging. Overigens zal de hond Lappie waarschijnlijk niet zo lang dak loos blijven. Al direct nadat de Leidse politie hond en baas scheidde kwamen er telefoon tjes binnen van mensen die be reid waren de hond een nieuw tehuis te geven. Anderen zou den een fonds willen stichten voor de heropvoeding van Lappie. Vuilniszaak De brief die Ans en Fred Chris pijn vorige maand van reini gingsdirecteur F. Van Over- meire ontvingen, was de drup pel die de emmer deed overlo pen. Of de familie Chrispijn zo vriendeRjk wil zijn voortaan haar huisvuil aan te bieden op de hoek van de Oude Singel en de Volmolengracht. Maar Ans en Fred Chrispijn piekeren er niet over zó vriendelijk te zijn. De familie Chrispijn woont sinds vijf jaar op de Volmolengracht nummer zeventien. Volgens Fred Chrispijn op zondag een alleraardigst straatje, maar de rest van de week staat het ge dempte grachtje boordevol blik. "Sinds er op de gracht een tweede kroeg èn een bor deel bij is gekomen, is niet al leen de waarde van ons huis flink gestegen", merkt Chris pijn cynisch op, "maar is er op doordeweekse dagen geen doorkomen meer aan. We heb ben daar vaak genoeg de poli tie over gebeld, maar er wordt gewoon helemaal niets aan ge daan". Dat hebben ze bij de reiniging ook aan den lijve ondervon den. De oneven zijde van de Volmolengracht is meestal door foutief geparkeerde au to's en vrachtwagens een on neembare hindernis voor de 'groene brigade'. De reini gingsdirectie heeft daarom met succes gepleit bij burge meester Goekoop en zijn wet houders om de 'oneven bewo ners' van de Volmolengracht te verplichten voortaan hun vuil niszakken naar de hoek van de Oude Singel te sjouwen. Tegen dit besluit zijn Ans en Fred Chrispijn in beroep ge gaan bij de gemeentelijke com missie voor beroep- en be zwaarschriften. "Omdat dit de omgekeerde wereld is", vinden de bezwaarmakers. "Natuur lijk kunnen wij ons huisvuil desnoods naar de vuilverbran ding brengen, maar het is toch te gek dat wij als bewoners de dupe worden van de vestiging van een tweede café en een bordeel?" Afgelopen maandagochtend boog de commissie voor be roep- en bezwaarschriften zich over dit schrijnende geval van Fred Chrispijn zet z'n vuilniszak buiten. Vrouw Ans houdt in de deuropening een oogje in het zeil en kijkt of Fred het huisvuil niet naar de hoek van de Oude Singel brengt. (foto Holvast) vuilnisleed. De commissiele den wilden wel eens weten hoeveel meter de Chrispijntjes twee keer in de week met hun vuilniszakken op sjouw moe ten. Volgens de slachtoffers doet dat niet ter zake omdat zij vinden dat elke meter er één teveel is. "Voor ons is dit een principe zaak", voegde Fred Chrispijn daar ten overvloede aan toe. "Dat wij moeten opdraaien voor de burgerlijke ongehoor zaamheid die foutparkeerders aan de dag leggen, druist regel recht tegen mijn rechtsgevoel in. In de vijf jaar dat wij op de Volmolengracht wonen, heb ben wij nog nooit één agent ge zien die foutparkeerders kwam bekeuren". De beroepscommissie heeft be loofd binnen een maand uit spraak te doen in deze vuilnis zaak. Ondertussen wilde com missielid Piet Biegstraaten we ten of de familie Chrispijn ge negen is om in afwachting van de uitspraak de vuilniszakken op de hoek van de Oude Singel aan de vuilnisophalers aan te bieden. Nee, immers "dit is een pure principezaak". Gelukkig zijn de stadsreinigers zo sportief om in afwachting van de uit spraak te voorkomen dat er een spontane vuilnisbelt op de Volmolengracht ontstaat. De groene brigadiers zijn gister ochtend keurig een grachtje omgestruind. J.V. Randfiguren De werkgroep Zuid Afrika van de Leidse Studenten Ekklesia zou zaterdagmiddag een be zoek brengen aan het Noord zee Quick Restaurant aan de Donkersteeg. Niet om mosse len of gebakken vissen te eten, nee, de werkgroep wilde de fi liaalhouder een brief aanbie den waarin werd geprotesteerd tegen het uitloven van Kruger- rands voor de winnaars van een prijsvraag. Krugerrands worden gemaakt van goud dat uit Zuid-Afnka komt. Kwalijke zaak vond de Leidse werkgroep in navolging van het Komitee Zuidelijke Afrika. Uit een brief aan Noordzee Quick: "Niet alleen vloeien de 10.000 gulden kos ten voor een groot deel direct in de Zuidafrikaanse staatskas. Daarnaast draagt uw actie er toe bij aan de Krugerrand on der het Nederlandse publiek grotere bekendheid te geven. Economisch en politiek speelt dit de Zuidafrikaanse overheid in de kaart, gewild of onge wild". De pers was bijtijds gewaar schuwd, dus wij zaterdagmid dag naar het visrestaurant. Me nig Leidenaar hebben we een portie gebakken mosselen zien verschalken, maar wie er ook kwamen...geen vertegenwoor digers van de Leidse werk groep. En bovendien: winkels plegen hun klanten meestal door middel van posters en dergelijke te wijzen op het be staan van een prijsvraag. Niets daarvan. Wat was er gebeurd? Woordvoerder Brand van Noord zee Gastro BV, de maatschap pij die ook het Leidse restau rant exploiteert, kan ons uit de droom helpen. Brand: "Vorige week vrijdag hebben we een persbericht de deur uitgedaan waarin we meedelen dat wij zijn gestopt met de prijsvraag". Waarom? "Onder druk van het Komitee Zuidelijk Afrika, dat laat zich raden. Kijk, wij hadden deze prijsvraag bedacht in verband met een laaggeprijsd menu dat we de mensen de laatste we ken aanbieden. Krugerrands uitloven, dat leek ons wel leuk. Dat het in slechte aarde zou vallen hadden we niet voor zien, want in dat geval hadden we wel beter uitgekeken". Met een gerust hart kunnen de leden van de Leidse werk groep in de toekomst dus weer gebakken scholletjes eten in de Donkersteeg. Wim Brands miewijk en omwonenden zyn te gen de nieuwbouw in het geweer gekomen omdat een en ander niet in overeenstemming is met het bestemmingplan voor de Pie ters- en Academiewijk. Volgens dit plan mag de nieuwbouw uit ten hoogste drie bouwlagen be staan. De gevelrij van de nieuwe woningen wordt evenwel onder broken door 'torens' waar een poort onder doorloopt. Deze to rens zijn vier bouwlagen hoog. In verband met de strijdigheid van het bouwplan met het bestem mingsplan heeft de gemeente raad voor het betreffende gebied een voorbereidingsbesluit geno men dat de nieuwbouw mogelijk maakt. Het college van Gedepu teerde Staten heeft in september een verklaring van geen bezwaar afgegeven zodat de bouw inmid dels al een paar maanden aan de gang is. Volgens de bezwaarden heeft de gemeente op oneigenlijke wyze gebruik gemaakt van haar be voegdheden om zodoende de be zwaren te omzeilen. Gedeputeer de Staten had, volgens de kla gers, dan ook geen verklaring van geen bezwaar mogen afge ven. Zij zijn bovendien niet ge lukkig met het uiterlijk van de nieuwbouw. Het bouwplan zou te massaal zijn en niet in de om geving passen. De klagers had den op grond van een maquette een kleinschaliger grachtenbe bouwing verwacht. Naar de mening van de bezwaar schriftencommissie van de pro vincie is de procedure wel juist verlopen. Het uiterlijk van de nieuwbouw wordt niet door het college beoordeeld. Wel wordt erkend dat de klagers zich te recht verrast voelen door plotse linge totstandkoming van het on derhavige bouwplan. Het haast werk van de gemeente, waardoor de inspraak mogelijk is ge schaad, wordt geweten aan het feit dat de gemeente aan een tijdslimiet gebonden was. Zon der een snelle besluitvorming zou de gemeente een aantal van de woningen, dat men jaarlijks van het rijk mag bouwen, zijn kwjjt geraakt. Het bouwplan zelf wordt urgent geacht omdat het om sociale woningbouw gaat. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zal, evenals aan een aantal andere universiteiten en hoge scholen in Nederland, morgen een vredesdag worden gehou den. De datum 1 maart is geko zen vanwege zijn symbolische betekenis. Op die dag worden in Japan de slachtoffers van de atoombom op Hiroshima en Na gasaki herdacht. Een kwart van alle wetenschap pers ter wereld is betrokken by militair onderzoek en tweederde van alle onderzoeksuitgaven wordt besteed aan militair on derzoek. Dit is voor de universi taire instellingen aanleiding de vraag te stellen in hoeverre een wetenschapper die fundamen teel onderzoek verricht, mag worden aangesproken op even tueel latere toepassingen. Of mag hy het standpunt innemen: 'wij leveren de kennis en de politici of de maatschappij moeten maar beslissen wat ze ermee doen?'. Prof. H. de Haan van de rijksuni versiteit Groningen zal aan de Leidse universiteit (academiege bouw) spreken over het onder zoek binnen de economische we tenschappen naar de mogelijk heden tot overschakeling van militaire op civiele produktie (aanvang 10.45 uur). Verder wor den tal van andere initiatieven voor een bijdrage van de weten schappers aan de bevordering van de vrede besproken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3