Boekenweek met vogel, feest en optimisme Gouden Beer voor 'Love Streams' Curieuze romantiek Michael Jackson met Grammy's overladen VARA-avond best bekeken Simone Berriau overleden 'De ortolaan' van Maarten 't Hart als geschenk Brabants Orkest speelt muziek bij'Pantserkruiser Potemldn' 'Rodin' van Jakobson bij Nationale Ballet Ook onderscheidingen voor The Pohce LOS ANGELES (AP) - Bij de uit reiking van de jaarlijkse gram- my-onderscheidingen in de VS is de lp 'Thriller' van Michael Jack son uitgeroepen tot beste album van het jaar. Het 25-jarige Ameri kaanse idool ging ook in zes an dere categorieën van de muziek prijs met de hoogste eer strijken. De Britse zanger Sting en zijn groep The Police kregen vier on derscheidingen onder meer voor hun lp 'synchronicity'. De lijst van winnaars in de belang rijkste categorieën van deze 25s- te Grammy-Awarduitreiking is de volgende: Beste lp: 'thriller', Michael Jack son, Quincy Jones, producer. Single: 'beat it', Michael Jack- Pop vocaliste: 'Flashdance what a feeling', Irene Cara. Pop vocalist: 'Thriller', Michael Jackson. Nieuwe artiest: Culture Club. Beste song: 'Every breath you ta ke', Sting van de Police. Beste groepsprestatie: 'Synchroni city', The Police. Beste kinderplaat: 'ET, the extra terrestrial', Michael Jackson. Beste groepsvocalisten: 'Every breath you take', The Police. Pop instrumentaal: 'Being with you', George Benson. Rock instrumentaal: 'Brimstone treacle', Sting. Latijnse pop: 'Me enamore', Jose Feliciano. Jazz vocaliste: 'The best is yet to come', Ella Fitzgerald. Jazz vocalist: 'Top drawer', Mel Torme. Jazz vocaal, groep: 'Why not', Man hattan Transfer. Jazz instrumentaal, groep: 'At the Vanguard', Phil Woods Quartet. Bij de klassieke muziek gingen de voornaamste prijzen naar de op name van de Negende Sympho- nie in d groot van Mahler in de uitvoering van het Chicago Sym phony Orchestra onder leiding van Sir Georg Solti. Film van John Cassavetes Mickael Jackson met een aantal Grammy's in zijn handen. WEST-BERLIJN (DPA) - De Gouden Beer, de grote prijs van het filmfestival van Berlijn, is toegekend aan 'Love Streams' van regisseur John Cassavetes. De film werd gisteren aan het slot van het meerdaagse festival vertoond. De speciale prijs van de jury ging naar 'No habra mas penas ni olvidos' van de Argen tijn Hector Olivera. Hij kreeg de Zilveren Beer. Op de Berlinale draaiden 24 speelfilms, afkom stig uit 18 landen. Met Zilveren Beren werden ook onderscheiden de Westduitse speelfilm 'Morgen in Alabama' van Norbert Kückelmann, de Ita liaanse regisseur Ettore Scola met de Fréns-Italiaans-Algerijn- se rolprent 'Le bal', de Griekse film 'Rembetiko' van Costas Fer- 1(3) When the Lady Smiles - Golden Earring 2(1) Radio Ga Ga - Queen 3 (7) Love is a Battlefield - Pat Benater 4(8) Stop that Train - Clint Eastwood and General Saint 5(5) Relax Frankie goes to Hollywood 6(2) Love of the Common People - Paul Young 7 (15) Bird of Paradise - Sno wy White 8 (22) Somebody's Watching Me - Rockwell 9(9) Guardian Angel - Mas querade 10 (12) No Tengo Dinero - Rig- heira 11 (11) Straight Ahead - Kool and the Gang 12 (13) Paris Latino - Bando- 22 (39) lero 13 (19) So Long Marianne - 23 (36) Ron Brandsteder en Jo- 14 (24) She's a Liar - Dolly 24 (10) Dots 15 4) Zwart Wit - Frank Boeijen Groep 25 (32) 16 6) You are Beautiful - Chic 26 (27) 17 (26) The Country Disco Train - Saskia en Serge 27 (14) 18 Break my Stride - Mat thew Wilder 28 (35) 19 Somebody (Hey Girl) - Video 29 20 (21) She was Hot - Rolling Stones 30 (18) 21 (17) Jenseits von Eden - Ni no de Angelo Girls Just Want to Ha ve Fun - Cyndi Lauper A Night in New York - Elbow Bones and the Racketeers Listen to the Radio - Tom Robinson and Crew Coulchacha - Eddie and the Soul Band New Moon on Monday - Duran Duran Wishful Thinking - Chi na Crisis Heartbreaker - Dolly Parton Hiekikkowokan - Nor maal A Rockin' Good Way - Bonnie Tyler and Sha- 31 (16) 32 34 (28) 35 (25) 36 (30) 37 38 (20) kin' Stevens Fraction too Much Friction - Tim Finn Yah Mo B There - Ja mes Ingram and M. McDonald (Feels Like) Heaven - Fiction Factory How About It - MDMC Macho - Doe Maar Als ze me Missen - Nico Haak Geef mij je Angst - Andre Hazes Talking in Your Sleep - The Romantics i Jump - Van Halen l Far From Over - Frank Stallone (Stichting Ned. Top 40) ris en de Italiaanse actrice Moni ca Vitti voor de film 'Flirt' van Roberto Russo. De prijs voor de beste acteur ging naar de Brit Albert Finney voor zijn rol in 'The dresser' van regis seur Peter Yates. Inna Tsjoeriko- va uit de Sowjet-Unie werd on derscheiden met de prijs voor de beste actrice in 'Romance aan het front' van haar landgenoot Pjotr Todorovski. De jury, die onder leiding stond van de Zweedse filmspeelster Liv Ullmann, kende de Deense film 'Fiets-symfonie' de Gouden Beer toe in de sector korte films. De jury van de Berlinale kende een eervolle vermelding toe aan Jean-Marie Straub en Daniele Huillet voor hun Kafka-verfil- ming 'Klassenverhoudingen'. De Zilveren Beer in de categorie John Cassavetes. (foto api korte films ging naar 'De strijd tussen de snip en de mossel' van de Chinees Hu Jinqing. HILVERSUM (GPD) - De VARA- televisieprogramma's trekken steeds meer kijkers. Tijdens het laatste kwartaal van het vorig jaar steeg deze omroep op het lijstje van de 'vaste avonden' van een vijfde naar een eerste plaats Dit blijkt uit de gistermiddag be kendgemaakte kijk- en waarde ringscijfers. Aan het begin van dat vierde kwartaal maakte de VARA een begin met de pro grammering nieuwe stijl. Uit de cyfers blijkt dat dit nieuwe be leid bij het publiek aanslaat. De ranglijst van de best bekeken in dividuele programma's wordt opnieuw aangevoerd door de Ba nana Split Show van de TROS De voetbalwedstrijd Nederland- Spanje belandde op de tweede plaats en de '1 2 3 Show' van de KRO eindigde als derde. "Woensdag 29 februari i984 Radio - tv - kunst Maarten 't Hart, gisteren niet aanwezig op de persconferentie ter gele genheid van de komende boekenweek, met het door hem geschreven boekje 'De ortolaan' (f0to gpdi koste van de boekenclubs. Vorig jaar is de literaire roman het meest verkochte genre gewor den. Ook hier wist de boekhan del haar traditioneel toch al be- langrijKe positie als aankoop plaats voor literaire werken ver der te versterken. PARIJS (DPA) Simone Berriau, gedurende lange tijd directrice van het Theatre Antoine in Parijs en bekende figuur in het Franse cultuur leven, is op 87-jarige leeftijd in de Franse hoofdstad overleden. De uit Normandië afkomstige Berriau was operazangeres en een gevierde vertolkster van Debussy's 'Pelleas et Melisande'. Zij was daarnaast filmactrice en producer. Tot haar vrienden rekende zij de schrijfster Colette, de dirigent Arturo Toscanini en de componist Maurice Ravel. In 1943 werd zij directrice van het Theatre Antoine en nam zij stukken op het repertoire van Sartre, Miller, Williams, Arrabal, Anouilh en vele andere schrijvers. Onder haar 'ontdekkingen' zijn Jeanne Moreau en Raf Vallone. AMSTERDAM - Dat is het geluid van de ortolaan, fluisterde ie mand in de Amsterdamse Nieuwe Kerk vol verwachting. Mis, de angstaanjagend-snerpende pieptoon in de band waarop Maarten 't Hart de verzamelde pers gistermiddag ter gelegen heid van de komende Boekenweek toesprak werd heel pro- zaisch veroorzaakt door een technische onvolkomenheid. Wat een tegenslag nu toch. Géén ortolaan (de naam van een vogel), géén lijflijk aanwezige Maarten 't Hart (die op dat moment in België verbleef), zelfs géén perfecte weergave van de via de bandrecorder overgebrachte stem van de schrijver die uitlegde hoe zijn novelle „De ortolaan" tot Boekenweekgeschenk-1984 is getransformeerd. stius een gelukkige periode in zijn leven. Hij haalde aan hoe op dergelijke evenementen in vroe ger jaren wel eens schrijvers aan de koningin (toen nog Juliana) werden voorgesteld. De autoriteiten van de stichting voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek (CPNB) lieten zich echter niet uit het veld slaan en verstrekten de broodnodige informatie over de 49ste Boekenweek die van 21 tot en met 31 maart 1984 wordt ge houden. „De ortolaan" is dus het Boekenweekgeschenk dat in een oplage van 382.000 exemplaren gratis zijn weg moet vinden naar consumenten die in die week I voor 19,50 gulden aan boeken I aankopen. I Al in 1981 was Maarten 't Hart met de novelle begonnen. De jaren daarop werkte hij er verder aan. Het boek, dat het verhaal vertelt over de vergeefse liefde van een jonge bioloog voor een vrouwe lijke collega (die liefde loopt stuk op de verlegenheid van de hoofd persoon, net zoals de ortolaan stukvliegt tegen de ruiten van een flatgebouw), stond op het punt eind 1983 bij De Arbeider spers te verschijnen, toen de pro pagandisten van de CPNB aan de deur klopten. AP-directeur Sontrop meende dat „De orto laan" uitstekend kon dienen als Boekenweekgeschenk en zo ge schiedde. Maarten 't Hart noemde het via de bandrecorder een merkwaardige coincidence dat het boekje ver schijnt in een jaar dat nu door milieugroepen blijkt te zijn uit geroepen tot het Jaar van de Or tolaan. „Een hoogst zonderlinge gebeurtenis", .voorspeld door een vermaarde hoogleraar in de metabletica, die het volgens Maarten 't Hart dan ook verdient het Boekenweekgeschenk voor 1985 te schrijven. Maar daar stak publicist Hugo Brandt Corstius (Piet Grijs) een stokje voor. Aan het eind van zijn toespraak over het wel en wee van het Boekenbal onthulde hij dat niet de hoogleraar maar hij zelf het geschenk voor volgend jaar zal produceren. Na het suc ces van vorig jaar komt zo'n lite rair bal, nog iets groter opgezet, er op 20 maart a.s. wéér en wel in het Amsterdamse theater Carré. Talrijke bekende schrijvers zullen daar optreden in een programma dat onder leiding zal staan van Adriaan van Dis. Een dag later (21 maart) geeft de VPRO-televi- sie er een 70 minuten durende sa menvatting van. Brandt Corstius zei het teleurstellend te vinden dat het Boekenbal weer is inge voerd. Een tijd lang heeft de CPNB geen boekenbals gehou den en dat was voor Brand Cor- In zo'n situatie heeft de dichter Bert Schierbeek eens - geheel te gen de etiquette in - van de gele genheid gebruik gemaakt om de vorstin er uitvoerig over in te lichten hoe schandalig laag de bedragen zijn die in Nederland aan literaire prijzen zijn verbon den. Koningin Juliana moet daar verwonderd van hebben opgeke ken en vervolgens het gesprek hebben beëindigd met het opge wekte zinnetje: ga zo door, en gij zult spinazie eten. „Maar ik hou helemaal niet van spinazie", was nog het enige dat Schierbeek uit kon brengen. Het is de vraag of Beatrix even gevat zal zijn, als zij acte de présence geeft op het ko mende Boekenbal, aldus Brandt Corstius. Het thema van de Boekenweek is „Wie boeken leest, beleeft meer". Een thema dat voor zichzelf spreekt: verhalen, gedichten, ro mans, buitenlandse boeken en historische romans kunnen ie ders belevingswereld verruimen. In alle delen van het land worden tijdens de Boekenweek weer op het boek en de boekhandel ge richte activiteiten gehouden. Er zal verder opnieuw een gratis Li teraire Boekengids met een over zicht van 300 titels van literair werk verschijnen en er komt een vouwfolder uit met een overzicht van meer algemene boeken. Ter gelegenheid van een door de CPNB uitgeschreven wedstrijd voor jongeren tussen 14 en 20 jaar die een verhaal konden in sturen, gaan 3 door een jury uit gekozen finalisten op 10 maart in het Amsterdamse café De Balie hun bekroonde verhaal voorle zen. De respons op de wedstrijd was enorm: er kwamen 300 in zendingen binnen. Na vorig jaar geeft de CPNB opnieuw in het najaar een bundel voor jongeren („Nooitgedacht") uit, waarin het winnende verhaal zal worden op genomen. Tenslotte blijkt de boekhandel de komende Boekenweek met opti misme tegemoet te gaan. Sinds 1981 is het belang van de boek handel als aankoopplaats voor algemene boeken toegenomen. Zowel in aantallen als in geld steeg het marktaandeel van 52 procent in 1981 naar 55 procent in 1983. En dit ging vooral ten DEN BOSCH (ANP) - Het Bra bantse Orkest in Den Bosch is van plan volgend jaar bij de vertoning van de film 'Pant serkruiser Potemkin' van Ei- senstein de originele filmmu ziek van Edmund Meisel te spelen. De partituur, com pleet met alle orkestpartijen, is onlangs teruggevonden in Moskou. Jarenlang is aange nomen dat de partituur verlo ren was gegaan. Dat heeft het Brabants Orkest gisteren be kendgemaakt. De film 'Pantserkruiser Potem kin' ging in 1926 in Berlijn in première. De film en de mu ziek leidden daar tot verhitte politieke discussies. De film mocht alleen in gecensureer de versie vertoond worden en Meisels muziek werd in Württemberg als staatsge vaarlijk bestempeld en der halve verboden. De partituur zou te opruiend zijn. De film is in combinatie met de originele muziek al meer dan vijftig jaar niet vertoond. De film werd ofwel 'stom' ver toond ofwel voorzien van een nieuw gemaakte geluidsband met daarop muziek van de componist Kroekov. In de Verenigde Staten is gepro beerd aan de hand van enkele bekende orkestpartijen en muziek te reconstrueren. Dat lukte slechts ten dele. De be langrijke trompetpartij ont brak bijvoorbeeld geheel. Op verzoek van het Brabants Orkest is de Russiche filmre gisseur Leonid Trauberg (83) in Moskou op zoek gegaan naar de partituur van Meisel. Trauberg wist van het be staan van die partituur, om dat hij persoonlijk bevriend is geweest met Eisenstein. In diens nalatenschap in Mos kou is de muziek uiteindelijk teruggevonden. Dat is aldus het Brabants Orkest opmer kelijk omdat Eisensteins as sistent en biograaf Lay Leyda al eerder de nalatenschap doorzocht en daarbij slechts enkele orkestpartijen vond. Edmund Meisel (1847-1930) was een veelgevraagd com ponist van toneelmuziek. Hij schreef voor het Berlijnse Piscatortheater en compo neerde voor verschillende Russische zwijgende films. Op verzoek van Eisenstein schreef hij ook de muziek voor 'Pantserkruiser Potem kin'. De cineast dicteerde daarbij persoonlijk tal van effecten. Het Brabants Orkest heeft voor de reconstructie vol gend jaar een aantal deskun digen benaderd om advies. Daaronder bevinden zich en kele medewerkers van Eisen stein. Het Nationale Ballet met première van 'Rodin' (Leonid Jakobson' Claude Debussy, Alban Berg). Voorts reprises van 'Grosse Fuge' (Hans van Manen/ Ludwig van Beethoven) en 'De Groene Tafel' (Kurt Jooss/F.A. Cohen). Gezien op 28 februari in de Stadsschouw burg van Amsterdam. Aldaar ook op 4 en 18 t/m 22 maart en op 9 april In het Circustheater, Scheve- ningen. De in 1975 overleden Russische choreograaf Leonid Jakobson gold in eigen land als een con troversieel kunstenaar. Hij week in zijn balletten zo nu en dan af van de streng klassieke Sowjetrussische opvattingen. Men was ook bang dat de in zijn werk aanwezige erotiek het publiek op verkeerde ge dachten zou kunnen brengen. Zijn weduwe Irina Jakobson stu deerde het ballet 'Rodin' in bij het Nationale Ballet. Het is voor het eerst dat dit werk bui ten de Sowjet-Unie wordt op gevoerd. Een primeur dus voor het Nationale Ballet, maar niet direct een die naar meer smaakt. De choreografie is geïnspireerd op de beeldhouwwerken van Auguste Rodin. In de ope ningsscène staan vijf danspa ren verstild als plastieken op het toneel. Ze zijn gekleed in nauwsluitende pakken, die met uitzondering van één paar een witmarmeren kleur heb ben. Die plastieken worden in opeenvolgende pas de deux tot leven gebracht. 'Eeuwige liefde' is de titel van het eerste deel. Twee jonge dansers (Reinbert Martijn en Belle Bonarius) beelden een naief jong paar uit, een dartele kalverliefde in het gras. Hij wil meer dan enkel dartelen, zij kiest voor haar onschuld. Be wegingen vertragen telkens om te bevriezen in een pose. De dans is puur romantisch, en zo zoet als ze hier maar zelden meer wordt gemaakt. De andere delen bevestigen die indruk. Het tweede en derde koppel is wat minder kinder lijk onschuldig en paart teder- Alexandra Radius en Lindsay Fischer in 'Rodin'(foto Jorfe Fatauros) heid aan ervaring. Maar de op pervlakkigheid blijft. Jakob son gaf de benaming 'choreo grafische miniaturen' aan zijn werk mee. Helaas leidt die fragmentarische aanpak er toe, dat de figuren geen enkel an der reliëf dan het sculpturale krijgen. Die eerste drie delen stammen uit 1958. Deel vier en vijf ont stonden later, in 1971. De toon van deze delen is anders; de te derheid is vervangen door strijd. De bewegingstaal is wat abstracter, neemt meer afstand van het alledaagse. Een echte verbetering brengt dat niet. Het conflict wordt vooral uit gedrukt door de man veelvul dig de vrouw te laten rond zwaaien en krijgt zo al snel ka rikaturale trekjes. Als curiositeit en uit danshisto- risch oogpunt is de uitvoering van 'Rodin' interessant De ar tistieke en morele opschud ding, die Jakobson in Rusland teweeg bracht, is na het zien er van echter moeilijk voor te stellen. Na vijf jaar afwezigheid is ook 'De groene Tafel' (1932) van Kurt Jooss terug op het reper toire van het Nationale Ballet. Ook Jooss werd in zijn vader land, het Duitsland van de ja ren dertig, niet gewaardeerd. In 1933 vluchtte hij. 'De Groe ne Tafel' is een aanklacht tegen de absurditeit van het oorlog voeren, van grijze heren die jonge mannen en vrouwen de dood injagen. Vanuit de onbe kommerdheid van de Weimar- republiek profeteerde Jooss met dit ballet de oorlog, die acht jaar later zou uitbreken. Zijn krachtige dans heeft ruim schoots de tand des tijds door staan en zal voorlopig nog wel actueel blijven. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23