EIDSCH DAGBLAD Prijzen stijgen te sterk 'Valk niet betrokken ij Surinaamse coup' bij Voor een tientje véél wijzer Einde grensblokkades in zicht Protest tegen duur aardgas Gary Hart boekt verrassende zege 49- ABP Geheim rapport: 63 pet. tegen raketten Ontevreden chauffeurs breken op [Consumenten Kontakt: hogere btw 'misbruikt' Westduitse kranten op satelliet-tv LEIDSCH DAGBLAD Densdag 29 februari 1984 teleur: G. Koopman jtdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw opgericht 1 maart 1860 No. 37333 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2301AB Leiden Voor lefnrs zie colofon DEN HAAG (GPD) - Van de Nederlandse bevolking wijst 63 pro cent de komst van Amerikaanse kruisraketten af. Slechts onge veer een kwart steunt een eventueel positief plaatsingsbesluit van de regering. Tegelijk verwacht echter een zeer ruime meer derheid dat het kabinet komend voorjaar zal besluiten de mid- dellange-afstandswapens op Woensdrecht te stationeren. Dit blijkt uit een vertrouwelijk onderzoek dat de Nederlandse Stich ting voor de Statistiek in opdracht van de Rijksvoorlichtings dienst heeft gehouden. Volgens de onderzoekers was het percentage tegenstanders tegen plaatsing vorig jaar nog 56 procent. Zoals te verwachten is de aanhang van de PvdA en de kleine linkse partijen in overwegende mate tegen de nieuwe wapens (80 procent). Maar ook bij CDA en WD groeit het verzet. Van de CDA-aanhangers zal volgens de enquete 45 procent de regering bij een positief besluit niet steunen en van de WD'ers is dat 34 procent. WENEN, ROME (GPD) - De blok kades van de grensovergangen tussen Oostenrijk en Italië en die aan de Oostenrijks-Westduitse grens zouden vandaag worden beëindigd. Ondanks sterke protesten van Westduitse en Ne derlandse vrachtwagenchauf feurs, die niet tevreden zijn met de toezeggingen van de Italiaan se regering, zijn vanochtend om acht uur de colonnes vrachtwa gens aan beide kanten van de grensovergang bij de Brenner- pas begonnen op te trekken naar de douaneposten. Ook de blok kades bij de Westduitse grens post Kiefersfelden zouden wor den opgeheven. Hiermee lijkt een einde te zijn ge komen aan de protestacties van ruim een week door vrachtrij ders tegen de langzaamaanacties van de Italiaanse douane, waar door duizenden Europese trucks vast kwamen te zitten aan de Oostenrijkse grenzen. Het besluit de blokkades op te hef fen werd afgelopen nacht geno men tijdens een vergadering van het internationale chauffeursco mité in de Westduits-Oostenrijk- se grensplaats Kiefersfelden. In een resolutie roept het chauf feurscomité de Westduitse en Oostenrijkse transportministers op, druk uit te oefenen op de Ita liaanse regering om afdoende maatregelen te nemen voor een vereenvoudiging en dus een ver snelling van de douane-afhande ling aan de grens. Actievoerders tegen hoge woonlasten en in het bijzonder tegen de hoge energieprijzen, kwamen vanochtend ook het gebouw van het Rotterdamse GEB 'even afsluiten'. (foto anp) ALKMAAR (ANP) - Het Woonlas ten Overleg Nederland heeft van ochtend in vijftien gemeenten korte tijd de kantoren van gas- en energiebedrijven bezet uit protest tegen de gasprijs. In Am sterdam wordt actie gevoerd bij Shell Research omdat dit con- i "forse winst maakt op het aldus het Woonlasten Overleg, een landelijke bunde ling van huurderscomités. De plaatsen waar bewoners in actie zijn gekomen, zijn: Alkmaar, Bussum, Den Haag, Rotterdam, Helmond, Heerlen, Kerkrade, Sittard, Den Bosch, Arnhem, Emmen, Wageningen, Dor drecht, Schiedam en Woerden. Het Woonlasten Overleg Neder land wil met de bezettingen laten zien dat het de verhoging van de gasprijs van 1 januari met drie cent per kubieke meter niet ac cepteert. Het verhaal dat de ge meentelijke gasbedrijven zelf ook tegen de prijsverhoging zijn Hij wijst erop dat de Vegin - de vereniging van gasbedrijven - nooit in hoger beroep gegaan is tegen het regeringsbesluit om de prijs van het aardgas te verho gen. Het gas kost nu 62 cent per kubieke meter. Een doorsnee ge zin verbruikt per jaar 2400 kubie- ke meter. De prijsverhoging 1984 komt in dit geval neer op 72 gul den of zes gulden per maand. DEN HAAG (GPD) - Het is niet ge bleken dat kolonel Hans Valk medewerking heeft verleend aan de voorbereiding of de uitvoe ring van de staatsgreep in Suri name van 25 februari 1980. Wel heeft Valk onvoldoende afstand genomen van het conflict tussen de Surinaamse legerleiding en de onderofficieren, dat uiteinde lijk tot de staatsgreep heeft ge leid. Hij heeft daardoor de in druk gewekt de onderofficieren te steunen. Dat is de belangrijkste conclusie uit het rapport van de externe commissie die op verzoek van de Nederlandse regering een onder zoek heeft ingesteld naar de ge ruchten over de rol van de mili taire missie in Paramaribo ten tijde van de staatsgreep. Ook van de andere leden van de missie is niet gebleken dat zij betrokken Tijdelijk zachter FRAN£?25ïP?A>,~ Een lroe£ J van 105 Westduitse kranten heeft Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks plus 1 graad. Middagtem- peratuur ongeveer 7 graden. Matige westenwind. 1 maart 1984 Zon op: 07.25 uur, zon onder: 18.20 uur. Maan op: 07.35 uur, maan onder: 16.45 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.49 en 14.53 uur, laagwater 10.45 en onderofficieren. Volgens Valk heeft hij op eigen wijze gepro beerd het conflict tussen de le gerleiding en de onderofficieren te sussen. De commissie vindt dat Valk die rol tegenover de on derofficieren niet had mogen spelen. „De uitlatingen van kolo nel Valk kunnen zijn opgevat als begrip voor hun houding en steun voor hun acties tegen de leiding van de Surinaamse Krijgsmacht", aldus het rapport. Volgens de commissie waren de uitlatingen van Valk niet gericht op overleg en matiging, maar hebben ze juist voedsel gegeven aan de onvrede van de onderoffi cieren en hun gestijfd in hun op standig optreden. Valk is volgens de commissie na drukkelijk zijn boekje te buiten gegaan door op 28 februari 1980 adviezen te geven aan de Natio nale Militaire Raad, die na de staatsgreep de leiding van het lanc* had overgenomen. van 165 Westduitse kranten heeft raPPort van de commissie, be- zijn geweest bij de staatsgreep. De conclusies van de commissie zijn vanochtend door minister De Ruiter (defensie) meegedeeld aan kolonel Valk. De bewinds man heeft Valk gezegd dat hij op diverse punten tekort is gescho ten en heeft daarover zijn ernsti ge afkeuring uitgesproken. Dis ciplinaire maatregelen tegen Valk zullen echter niet worden genomen. De kolonel gaat van wege zijn leeftijd binnenkort met pensioen. In de weken vóór de staatsgreep heeft kolonel Valk regelmatig contact gehad met opstandige gisteren een particuliere tv-maat- schappij opgericht die via de Eu ropese communicatiesatelliet ECS-1 in de Bondsrepubliek een actualiteitenprogramma gaat uit zenden. De nieuwe maatschappij heet 'Ak- tuell Presse-Fernsehen' (APS) en is gevestigd in Bonn. Het aande lenkapitaal bedraagt 66 miljoen mark. staande uit mr. B. Pronk, presi dent van de rechtbank in Breda, vice-admiraal b.d. L. Brouwer en jhr. mr. J. A. de Ranitz, oud- bassadeur in Parijs, is vanmid dag aan de Tweede Kamer geboden, vergezeld van de con clusies die de ministers De Rui ter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) uit het rap port hebben getrokken. DEN HAAG (GPD) - Veel winkeliers grijpen de btw-ver- hoging aan om hun prijzen extra op te trekken. De ge middelde prijsstijging van levensmiddelen tussen de cember 1983 en januari 1984 bedroeg 1,7 procent. Het is voor het eerst sedert twee jaar dat de prijzen omhoog gaan. Dit zegt Konsumenten Kontakt. Ondernemers spreken het tegen. Konsumenten Kontakt trekt zijn conclusie uit een onderzoek, dat met behulp van 900 panelleden is verricht. De geconstateerde prijsstijging wordt voornamelijk toegeschreven aan gestegen grondstofprijzen en aan de btw- verhoging per 1 januari van één procent. De winkeliers hebben die hogere prijzen naar boven 'af gerond', aldus de consumenten organisatie. Dit wordt van de kant der onderne mers stellig tegengesproken. Daar is juist geconstateerd dat uit de stijging van het prijsindex cijfer (gemiddelde kosten van le vensonderhoud) tussen decem ber en januari blijkt dat veel win keliers de btw nog voor eigen re kening hebben genomen. Een onderzoek van het Nederlands Christelijk Ondernemers Ver een groot aantal leden hebben uitgewezen. Voor een deel wijst NCOV dat aan de problemen van de zogenaam de her- of omprijzing. In plaats van de gehele voorraad van an dere prijzen te voorzien gaat men liever over tot het geven van prij zen met hogere btw aan nieuw binnenkomende artikelen. Een woordvoerder van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbe drijf ontkent eveneens dat de winkeliers hun prijzen extra zou den hebben verhoogd. De con currentie is nog steeds even groot als de afgelopen jaren en het lijkt hem daarom zeer on waarschijnlijk dat de prijzen nu wel extra zijn opgetrokken. Konsumenten Kontakt spreekt daarentegen van „een omvang rijke prijsverhoging". Het zijn definitieve verhogingen die lijn recht in tegenstelling staan tot de „blijvend lage prijzen" die de consumenten in advertenties worden beloofd. De organisatie wijst erop dat de positie van de comsument met ingang van dit jaar sterk verslechterde. Naast de invoering van een hoger btw- tarief zijn suiker, koffie, thee bruinbrood en melk duurder ge worden. De gasprijs steeg flink, de loketdiensten van de PTT werden duurder en de alcoholac cijns steeg. 24 PAGINA'S Maarten 't Hart schreef geschenk (foto Holvast) Optimisme heerst bij Boekenweek PAGINA 23> Huren gaan toch 3 procent omhoog PAGINA 5 'Inkoopbeleid van overheid chaos' Rijvers wijkt niet van zijn lijn af PAGINA 13 Christelijk Ondernemers Ver- "A/I" 1 1 1 TVT TT 1 bond (ncov) m januari onder Mondale verslagen m INew Hampshire een eroot aantal leden zou dat A AUTO-ALARM BIG MOUTH" Luid signaal: 110 db, schakelt na 45 sec. automatisch uit, staat dan meteen weer op scherp. In 5 minuten te monteren. 69,- NU Alphen a/d Rijn Leiden Britse dagbladen verschijnen niet LONDEN (GPD/DPA) - De be- langrijkste Britse dagbladen zijn vandaag niet verschenen als ge volg van door de vakcentrale TUC georganiseerde acties in de Londense Fleet Street. De acties en stakingen zijn een ui ting van protest tegen het door de regering afgekondigde ver bod op lidmaatschap van een vakbond voor de 7000 werkne mers in de afluistercentrale Chel tenham. Ook ambtenaren gaven in groten getale gevolg aan de oproep van de bonden, gedurende een halve dag het werk neer te leggen. WASHINGTON (GPD/AFP/UPI) - Gary Hart, de 47-jarige Democra tische senator voor Colorado, heeft bij volslagen verrassing de eerste voorverkiezingen van zijn partij in New Hampshire gewon nen. Walter Mondale, de gedoodverfde winnaar en nog steeds de belang rijkste kanshebber voor de De mocratische kandidatuur voor het Amerikaanse president schap, leed een onthutsende ne derlaag. "Soms helpt een koude douche", was het veelbetekenende com mentaar van een grimmig kij kende Mondale, anderhalfuur na het sluiten van de stembussen in New Hampshire. Op dat moment al gaf hij zijn nederlaag tegen Hart toe. Na het tellen van alle stemmen bleek dat Hart 38 pro cent van de stemmen had gekre gen tegen Mondale 27. Hart, die campagne voert onder het motto "de toekomst tegen over het verleden" behaalde vo rige week een eerste succes, toen Democraten in Iowa hem tijdens partijvergaderingen op de twee de plaats lieten eindigen, na Mondale maar vóór John Glenn, die nu senator is namens de staat Ohio. Glenn behaalde in New Hampshire 12,5 procent van de stemmen. "Dit is een klinkende overwin ning", aldus Hart over de uitslag van de eerste voorverkiezing. "Ik denk dat eruit blijkt dat een groot aantal mensen een ander dan (ex)vice-president Mondale wil, en dan met name iemand die staat voor de toekomst van de partij en van het land". Mondale zei vol vertrouwen de voorver kiezingen tegemoet te gaan die in de komende weken nog wor den gehouden. De volgende krachtproef voor de Democratische kandidaten heeft plaats op 13 maart. Dan worden in negen staten voorverkiezin gen gehouden. Met een veel hechtere organisatie, veel meer financiële middelen en massale steun van plaatselijke leiders lijkt Mondale een goede kans te maken Hart de loef af te steken. VLIEGRAMP Een transport vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gisteravond tij dens een sneeuwstorm neerge stort in het noordoosten van Spanje. Gevreesd wordt dat alle 18 inzittenden zijn omgekomen. Het onderzoek door de TëyjSi commissie Polak naar het reilen en zeilen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds heeft een hele reeks ernstige feiten aan het licht ge bracht. Deze publiekrechtelijke or ganisatie die de miljarden beheert van de ambtenarenpensioenen, heeft zich enthousiast op de markt van het commerciële onroerend goed gestort zonder de problemen en gevaren daarvan voldoende te hebben onderkend. Bijna failliete hypotheekbanken kre gen een reddende hand toegesto ken, grote pakketten onroerend goed werden overgenomen, het waren steeds transacties die in de honderden miljoenen liepen. Om de concurrentie op deze markt steeds een slag voor te blijven, heeft de hoofddirectie van het ABP gekozen voor de grootste geheim houding met alle gevolgen vandien. De top van het ABP noch de orga nisatie als geheel is tegen deze nieuwe taak opgewassen geble ken, en juist omdat veel zaken zich in het verborgene afspeelden, moest ook het toezicht van buiten wel falen. Nu de deskundigen uit de commissie Polak het harde oordeel hebben uitgesproken dat vooral de twee topmannen, de heren Van der Dus- sen en Masson, hebben gefaald, en dat zij derhalve zouden moeten opkrassen, mag niet het idee post vatten van, in dit geval twee, Bar bertjes die moeten hangen. Er is niets in te brengen tegen deze aanbeveling van de commissie Po lak, maar zoals de voorzitter daar van zelf al aangaf, daarmee is de kous niet af. Het ABP als hoedster van de belangen van ambtenaren en overheid is een publieke zaak bij uitstek waarvoor de politici een gro te verantwoording dragen. Het in het geheim goochelen met de mil jarden aan ambtenarenpensioenen verdraagt zich nu eenmaal niet met het belang van de publieke zaak. Het is derhalve de hoogste tijd dat ka binet en Kamer het rapport van de commissie Polak ter harte nemen en het ABP voor de toekomst hel pen aan werkbare, degelijke en vooral ook controleerbare structu ren. De overheid zelf, maar ook de vakbonden van de ambtenaren, zullen daarin elk hun eigen rol moe ten kunnen spelen en ook hun ge scheiden verantwoordelijkheden moeten kunnen dragen. Het leren van een harde les is zelden aangenaam, maar wel heel nuttig. Extra geld voor Kalkar DEN HAAG (ANP) - WD en CDA stemmen in met het uit trekken van 59 miljoen gulden voor het afbouwen van de snelle kweekreactor in Kalkar. Dat bleek vandaag tijdens een uitge breide commissievergadering in de Tweede Kamer, waar de op positie zich en bloc tegen dat voorstel verzette. CDA en WD willen ook dat de snelle kweekreactor in bedrijf komt, tillen niet zwaar aan de veiligheidsrisico's, maar willen wel paal en perk stellen aan de Nederlandse bijdrage in de vrij wel vaststaande exploitatiete korten. Nederland zal in het potje ter dek king van de toekomstige exploi tatieverliezen 22,5 mihoen gul den storten, zo is ooit afgespro ken. WT) en CDA willen dat dat in geen geval meer wordt. Verontreinigingsheffing op lpg DEN HAAG (ANP) Op lpg als brandstof zal een luchtverontrei nigingsheffing komen van 0,1 cent per liter. De heffing gaat op 1 maart in. Minister Winsemius van milieu heeft dat vandaag bekendge maakt. Volgens de minister zal deze hef fing per jaar ongeveer twee mil joen gulden opleveren. De totale heffingenopbrengst - op een aantal andere brandstoffen dan lpg rust al een heffing - wordt voor 1984 geschat op ongeveer 95 miljoen gulden. Dit bedrag zal worden gebruikt ter voorkoming en ter bestrijding van de lucht verontreiniging. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land graag 4 weken lang op proef in de bus onvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1