CDA wil nieuwe sporthal in Hazerswoude niet schrappen 'M'n klanten zijn rnn vriendenkring Verdeeldheid over openbare school Randweg in Lisse 13 april geopend Voorlichting over middelbare school Profvoetbalschandaal België breidt zich uit Wethouder acht bezuiniging miljoen mogelijk, maar Streek Vijf generaties Blaazer uit Hazerswoude in de vis HAZERSWOUDE/REGIO "M'n klanten zijn m'n vrien- denkring, daar ga ik voor door het vuur. Als bij barre weerom standigheden die vaste klanten toch komen, dan beurt je dat 1 helemaal op. Op mijn beurt haal ik ook wel eens een klant uit de put. Meeleven in leuke en verdrietige dingen. De men sen willen wel eens wat kwijt, vooral als er niemand bij staat. Ze vertrouwen je. Mijn vader had dat nog meer. Vroeger had je dat veel sterker", vertelt Joop Blaazer. Al vijf generaties voorziet de familie Blaazer de streek van verse-, gebakken en gerookte vis. Wij troffen 'Joop' zoals de klan ten hem noemen op de Hazers- woudse markt aan de Da costa- singel waar hij ook al weer een generatie lang de bevolking aan de Rijndijk van het zee banket voorziet. In zijn mooie splinternieuwe viswagen met dubbele afzuigkap en koeling vertelt hij tussen de spatteren- de scholletjes en lekkerbekken over 120 jaar vis. Vijf geslachten geleden begon bet-overgrootvader Blaazer in zijn café bij de veerpont in Schoonhoven als bijverdienste voor zijn groot gezin met het venten van vis. Op een dag kwam hij nooit weerom. Zijn vrouw en negen kinderen dre ven het café alleen verder en moeder ging langs de deuren met har manden verse vis. De kranige bet-overgrootmoeder van Joop is daarmee 92 jaar ge worden. Hondekar Overgrootvader Blaazer bleek een total andere figuur. Joop heeft hem nog goed gekend, 's Zomers ging hij in Gouda de boer op met verse aardbeien en ijs, terwijl hij 's winters zijn tal rijke kroost in leven hield door het zelf roken van paling. "Het maakte hem niets uit. Een gou den tijd", volgens Joop. In de Goudse Courant stond dat hij in die tijd op de kermis wel 1500 kilo per dag verkocht. Vroeger veraten de mensen meer, nu denken ze ook aan de door Anneke van Vliet stereo". Overgrootvader Blaaz er was een bijzonder aardige man die al het geld dat hij ver diende aan zijn negen kinde ren besteedde voor kleding of een ritje met paard en rijtuig. Grote indruk werd gemaakt toen de handkar werd vervan gen door een hondekar voor drie honden. Eén hoofhond in het midden en twee 'bijhon- den' voor extra trekkracht, herinnert Joop zich nog. Een keiharde werker was zijn zoon die zelf haring, sprot en bokkum inlegde. Zelfs 's zon dags werd door opa Blaazer nog gevent, omdat de vis an ders bedierf. Met deze opa heeft kleinzoon Joop altijd bij zonder veel schik gehad. Joop herinnert zich nog levendig dat in het pakhuis waar opa z'n zeebanket bereidde ook nog een slijter zat die alle verjaar dagen van z'n plaatsgenoten uit het hoofd kende. Als je tegen je verjaardag nog niets bij hem had besteld kwam buurman persoonlijk drammen en zeuren 'wat hij als vader van tien kinderen nu mocht leveren'. Opa vond dat buurman maar even geduld moest hebben tot hij klaard was met bakken, waarop de drankhandelaar naar de pan stevende om te kijken hoe ver de handel was. Op dat moment klapte een gebakken kuit uit elkaar en kon de slijter een schoon overhemd aantrekken. School Vader Blaazer was degene die als eerste van het geslacht buiten de stad ging venten. In Reeu- wijk, Boskoop en Hazerswou- de-Dorp en -Rijndijk bouwde hij in dertig jaar een goede klantenkring op. Daarnaast be gon hij aan de Prins Hendrik kade in Gouda een winkeltje. Dat viswinkeltje was dank zij moeder Blaazer van 's morgens zes uur tot 's avonds twaalf uur open. Als vieijarig ventje hielp Joop al met moeder mee. De lagere school vond hij maar niks. "Ik keek te veel naar buiten", zegt hij daarover. "Vanaf de vierde klas was het al dikwijls vader helpen tot 's avonds een uur of tien. Als je dat vrije leven ge wend bent valt het binnen de schoolmuren niet meer mee. Ik was blij dat ik er met dertien jaar vanaf was. Nooit geen spijt van gehad". Later heeft hij wel als beste van de klas zijn vakdi ploma's gehaald. 's Winters viel het niet altijd mee. Op veertienjarige leeftijd raak ten Joops handen ernstig be vroren. Hij heeft er een vaat- vernauwing aan zijn vingers aan over gehouden. "Er werd wat kou geleden door de marktkooplui", vertelt hij. "Om de handen en voeten warm te houden werd soms een stevige borrel gedronken. Vroeger bleef je in de kroef dan nog wel tot acht uur napra ten. Je deed dan gelijk weer handel, want iedereen wou nog wel een zootje vis mee naar huis. Nu drink je één borrel voor de gezelligheid en dan in de auto naar huis", zegt hij haast spijtig. Snoepdag Vader Blaazer moest om gezond heidsredenen enkele jaren ge leden afscheid nemen van de vishandel en werkt nu op het gemeentehuis in Gouda. Moe der Blaazer heeft nog altijd veel schik in het vak. Ze geniet als ze mee mag naar de markt. "Het is daar ook net één grote fa milie. De bloemenkoopman pakte haar laatst nog op voor een rondeddans. yroeger heb ik haar geholpen en nu is het andersom". Joop herinnert zich als de dag van gisteren toen 23 jaar gele den de eerste visauto zijn intre de deed bij de familie Blaazer. "Een volkswagen in de echte vishandelaarkleuren wit en blauw", geniet hij na. Over zijn spiksplinternieuwe, aircondi tioned visauto zegt hij alleen maar: "Een droom". Over zijn produkten vertelt Joop: "Als je drie haringen eet, ben je je griep kwijt, Dat komt door het hoge jodiumgehalte. Haring bevat bovendien veel vitamine d". De eetgewoonten in de streek in de afgelopen 120 jaar jaar aan veranderingen onderhevig ge weest, meent Blaazer. "Nie mand vraagt ooit nog om stok vis. Daarnaast zijn er een hele Joop Blaazer in zijn nieuwe aii boel nieuwe dingen bijgeko men, zoals visschnitzels en -burgers en gepaneerde mosse len. Voor verse vis bestaat nog steeds veel belangstelling. Ver se vis herken je aan de heldere ogen, rode kieuwen en een glans op de schubben", do ceert hij. "Veel vrouwen ge bruiken ook vis als ze op dieet zijn. Volgens Joop Blaazer vinden de mannen vooral op zaterdag de titioned visauto. (foto wui Dijkman) weg naar zijn wagen. "Dan is het 'snoepdag'. Je verkoopt die dag drie keer zoveel haring, pa ling en lekkerbekken als an ders. En een man eet aan de kar nooit één haring. Er volgt er altijd eentje na. Soms wel veertig", vertelt de visboer zonder blikken of blozen. "Dat ging wel om een weddenschap. Die klant was na afloop dan ook wel een beetje misselijk geworden". BRUSSEL (GPD) - Het fraude schandaal in het Belgische be roepsvoetbal breidt zich uit. De aanvoerder van het Belgi sche nationale elftal, Erik Ge- rets, zal vanavond de Rode Duivels waarschijnlijk niet aanvoeren in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen West- Duitsland. Hij werd gisteren vlak voor de training met de nationale ploeg opgepakt op verdenking van fraude. De Brusselse onderzoeksrechter Bellemans heeft hem onder vraagd over mogelijke zwarte uitbetalingen bij zijn transfer vorig jaar van de Belgische eer- ste-divisieclub Standard Luik naar AC Milan. Ge rets werd de afgelopen nacht vrijgelaten, maar zou zo ontmoedigd zijn dat hij vanavond niet wenst te spelen. Ook Standard-voorzitter Roger Petit en trainer Raymond Goethals zijn gisteren door de rechter ondervraagd. Begin de ze maand brak het voetbal schandaal uit met de arrestatie van de oud-internationals Jef Jurion (nu voetbalmakelaar) en Eddy Wouters, voorzitter van voetbalclub Antwerp. In Voorhout weinig enthousiasme VOORHOUT/NOORDWIJK - De gemeenteraadscommissie onder wijs, verkeer en vervoer in Voor hout voelt er weinig voor adhesie te betuigen aan het initiatief van de gemeente Noordwijk om een openbare middelbare school naar Noordwijk te halen. Dit bleek gisteren tijdens de verga dering van deze commissie. "Het lijkt me meer een Noordwijks dan een Voorhouts belang", vindt J. Beelen van Gemeentebe langen. E.R.F. van der Laar (CDA) uit Voorhout is bang dat de eventuele school "een beetje ten koste zal gaan van de leerlin gen. Je krijgt daar toch geen ideale schoolsituatie. Het zal nooit een volwaardige school worden. Het te geringe aantal leerlingen dat ik verwacht, zal ten koste gaan van de inrichting. Er zal niet meer kunnen komen dan een onderbouw, zonder bij voorbeeld practicumlokalen", al dus Van der Laar. Hij merkte ook op dat de school minstens 600 tot 800 leerlingen moet hebben. "En dat halen ze niet". Het WD-commissielid mevrouw De Rijk-Smit ziet ook weinig levenskansen voor een openbare middelbare school in Noordwijk. De Voorhoutse wethouder B. Joon vindt dat de vestiging van de middelbare school in het zee dorp een wissel zal trekken op de bestaande scholen voor voortge zet onderwijs waar Voorhoutse kinderen nu naar toe gaan. Joon doelde hierbij vooral op het Noordwijkerhoutse Leeuwen horst College. De Noord wijkse gemeenteraad heeft gisteren in elk geval een stemmig de poging van het colle ge ondersteund om de school naar Noordwijk te halen. Burge meester en wethouders van het zeedorp hebben onlangs een brief naar het ministerie van on derwijs gestuurd waarin zij om toestemming voor de vestiging van een dergelijke school vra gen. Burgemeester mr. J.M. Bonnike maakte gisteravond bekend dat het college 20 maart een onder houd heeft met staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maars over de eventuele openbare middelbare school. Enige Noordwijkse raadsleden onderstreepten gis teravond dat als een dergelijke school naar Noordwijk kan wor den gehaald, de vrije onderwys- keuze kan worden verbeterd. Drie gewonden bij botsing in Woubrugge WOUBRUGGE - Vermoedelijk als gevolg van dichte mist is van nacht omstreeks twee uur een aanrijding ontstaan op de pro vinciale weg tussen Woubrugge en Rijnsaterwoude. Daarbij zijn drie personen gewond geraakt. De 43-jarige Alphenaar F.L.B. kwam met zijn auto uit de rich ting van Leimuiden, toen hij voor zich plotseling een auto dwars over de rijbaan zag staan. Hij zag het voertuig echter te laat, zodat een botsing onvermij delijk was. De Alphenaar en de Duitse bestuurster van de op de weg geparkeerde auto, de 37-jari- ge D.B.M., liepen daarbij onbe kend letstel op. B. zag kans uit te stappen om het achteropkomend verkeer te waarschuwen. Hij kon echter niet voorkomen dat een derde automobilist, de 29-jarige G.S. uit Alphen, op de stilstaande wa gens knalde. Ook hij raakte ge wond. De slachtoffers zijn over gebracht naar het Rijnoordzie- kenhuis. v INSLUIPINGEN - Onbekenden zijn vannacht ingeslopen in een woning aan de Koraalzwam in Alphen. Een videorecorder ter waarde van tweeduizend gulden werd er ontvreemd. Een woning aan de Venusstraat werd even eens het doelwit van insluipers. INBRAAK - Uit een auto aan de Eikenhorst in Alphen zijn gister nacht een radio, een cassette recorder en een equalizer ter waarde van vijfhonderd vijftig gulden ontvreemd. De dieven forceerden het rechtervoorpor- tier van de auto met een schroe vendraaier. Door gedeputeerde T. Jansen LISSE - De Westelijke Randweg in Lisse wordt 13 april in gebruik genomen. Op die dag komt pro vinciaal gedeputeerde T. Jansen (WD) naar het bloembollendorp om de weg officieel te openen. De weg is aangelegd om het I doorgaande verkeer uit het cen trum van Lisse te weren. Tellingen hadden uitgewezen dat per dag zo'n 8.000 voertuigen ge bruik maken van de Heereweg die dwars door het centrum van Lisse loopt. Vooral het vele vrachtverkeer bezorgde de be woners van het dorpscentrum veel overlast. Eind december 1982 trok de ge meenteraad van Lisse elf miljoen gulden uit om de weg aan te leg gen. De totale kosten van de aan leg komen uit op 15,5 miljoen gulden. Eind juni vorig jaar werd begon nen met de werkzaamheden. De omleidingsweg is in totaal 2600 meter lang. Automobilisten uit de richting Sassenheim slaan net voor het centrum van Lisse linksaf de omleidingsweg op. Op die plaats staan inmiddels ver keerslichten die op sommige mo menten van de dag al in gebruik zijn. Daarnaast komen er ver keerslichten bij de aansluiting op de Keukenhofdreef en bij de aansluiting met de Heereweg richting Hillegom. Drankorgie leidt tot handgemeen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een drankorgie in de Leeuwerik- straat heeft gisteravond tot een handgemeen geleid waarbij twee Alphenaren licht gewond raak ten. Twee vijftigers, K.K. en W. van de N.; gingen samen met een paar vrienden een drinkwed- 1 strijd in de woning van eerstge noemde. Volgens de politie ver loor K., dit en ging hy op de vuist met Van de N. Ook dat verloor hij. Volgens de politie werden beide heren toen Rijnoord gebracht, j waar de boel ook nog eens op I stelten werd gezet. De verwon dingen, bij K. aan een oog, arm en hand en bij Van de N. een ge hechte wond aan de onderarm, vielen mee. STEUNFRAUDE - De gemeente lijke sociale dienst van Alphen is een geval van steunfraude op het spoor gekomen waarmee vijf tienduizend gulden is gemoeid. Een Alphens echtpaar ging zoge naamd een scheiding aan, maar bleef wel bij elkaar wonen. Het tweetal ontving daardoor vol gens de politie naast het salaris van de man ten onrechte een bij standsuitkering over een periode van zes maanden. OUD ADE Monique Velzenboer is gisteren door de IJsclub Oud Ade gehuldigd voor haar prestaties bij de Nederlandse schaatskampioen schappen. Als D-junior was Monique bij de meisjes de snelste en werd daarmee Nederlands kampioen. In café 't Lage Land in Oud Ade werd de kampioene gisteravond in de schijnwerpers gezet. Uit handen van voorzitter Van der Poel kreeg ze een zilveren armband. Uit handen van voorzitter Van der Poel van de ijsclub Oud Ade kreeg schaatskampioene Monique Velzenboer een zilveren armband. Een trot se moeder Toos Velzenboer ziet toe. (foto wim Dijkman) HAZERSWOUDE - Het Hazerswoudse CDA heeft felle kritiek op de uitlatin gen van WD-wethouder S.J. Fransen. Die deed in de laatstgehouden verga dering van de commissie welzijnszaken de sugges tie aan de hand om met het oog op de bezuinigin gen de bouw van de sport hal aan de Rijndijk te schrappen. Waarmee Ha zerswoude een miljoen gulden op zak houdt. Wethouder Fransen stelde in die bewuste vergadering dat men de moed moet hebben om een der gelijke uitgave nog eens kritisch te bekijken. Temeer, daar de buurgemeente Koudekerk aan den Rijn met de nieuwe sporthal in het Ridderhof-complex waar schijnlijk met een overcapaciteit zit Fransen vreest dat na de ge meentelijke herindeling de ge meente 'Koudewoude' straks de beschikking heeft over twee niet rendabele sportcomplexen. Deze suggestie is vooral bij het CDA in het verkeerde keelgat ge schoten. In een brief aan het col lege van B en W schrijft commis sielid J.W.J. Rietveld dan ook na mens het CDA de uitlating van Fransen te betreuren. Rietveld vraagt zich bezorgd af of de op merking van Fransen wellicht een verandering betekent in het beleid van het college. In de raadsvergadering van februa ri 1983 heeft de gemeenteraad een prioriteitenlijst vastgesteld: reconstructie van de Voorweg, bouw van de sportzaal en de res tauratie van de toren van de NH- kerk in Hazerswoude-dorp. Nu een jaar later met de werkzaam heden aan de Voorweg is begon nen en voor de restauratie van de kerktoren inmiddels door de raad geld is beschikbaar gesteld, dreigt de sporthal tussen wal en schip te vallen. Rietveld vond, dat de bewoners van Hazerswoude met het 'no nonsense' beleid van de wethou der een slechte dienst wordt be wezen. Temeer omdat zowel voor de scholen als voor recrea tieve doeleinden er volgens het commissielid wel degelijk drin gend behoefte bestaat aan ruim te in sportzalen. Met nadruk liet de CDA'er dan ook weten dat de bouw van de sporthal door de raad is vastgesteld en er dus geen reden meer voor verder uitstel mag zijn. Het CDA vraagt zich verder af of het college wel voldoende na vraag heeft gedaan of in de nieu we sportzaal in Koudekerk nog uren over zijn voor de Haszers- woudse scholen. En in hoeverre het college bereid is geld te stop pen in de verbouw van de gym zaal aan de Ten Ka testraat om die geschikt te maken als peuter- speelplaats en jeugdhonk. De houding van de PvdA/PPR- fractie, die in deze netelige kwes tie waarschijnlijk de doorslag zal geven, is nog onduidelijk. Frac tievoorzitter G. van der Lecq-de Knikker zei de ogen niet te wil len sluiten voor wat er het afgelo pen jaar in Koudekerk is ge bouwd. Het leek haar zinnig in samenwerking met de sportraad eerst eens te kijken hoe groot die eventuele over-capaciteit in De Ridderhof is. Op de scholen zou volgens Van der Lecq het aantal 'droge' gymnastiekuren best om gezet kunnen worden in zwem les. Al met al is het laatste woord over de bouw van de sporthal aan de Rijndijk in Hazerswoude nog niet gesproken. Het kruispunt net voor het centrum van Lisse. Verkeer uit de richting Sassenheim rijdt op dit punt de omlei dingsweg op. (foto Holvast) matieavond spreken over de on derwijskundige en organisatori sche kanten van de eventuele Noordwijkse school. Vertegen woordigers van de werkgroep zullen op de informatieavonden stand van zaken geven. De voorlichtingsavonden worden gehouden in de openbare basis school De Boekhorst in Voor hout van 19.00 tot 20.00 uur, in de openbare basisschool De Regen boog in Noordwijkerhout van 20.00 tot 21.00 uur, en in de Witte School in Noordwijk van 21.00 tot 22.00 uur. Ouders uit Katwijk en Rijnsburg worden verzocht naar de voorlichtingsbijeen komst in Noordwijk te komen. REGIO - De werkgroep die ijvert voor de vestiging van een open bare middelbare school in Noordwijk houdt donderdag een voorlichtingsavond op drie ba sisscholen in de kust- en bollen streek. Ouders die er over den ken hun kinderen in te schrijven voor deze school, kunnen daar inlichtingen krijgen van de rec tor van de Louise de Coligny- school uit Leiden, A.H. de Zoete. Zoals bekend bestaat de kans dat de school, als het ministerie ten minste akkoord gaat met de ves tiging van een middelbare school in Noordwijk, een dependance wordt van de Louise de Coligny- school. De Zoete zal op de infor-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19