KITS y -C Van 'doktertje spelen' word je niet veel wijzer Veel mensen doen moeilijk over homoseksualiteit Vakantie vaak begin vriendschap omgang CDA-fractie erkent uitleg De Vries over kernraketten TH Delft wordt straks door regeringscommissie bestuurd WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 Varia Mevrouw Ouborg uit Middelburg komt de eer toe als eerste te hebben bewezen dat Karei van het Reve ge lijk had toen hij deze rubriek eens de best geoliede computer van Ne derland noemde, omdat er van de 2,5 miljoen potentiële lezers altijd wel een is die een 'onoplosbaar raadsel' of een 'onvindbaar gege ven' toch kan oplossen of thuisbren gen. Vorige week woensdag vroeg ik, uit naam van Erik de Vries, of iemand wist wie het boek 'On bor rowed time' had geschreven. Van de 548 boeken die Erik tussen 8 maart 1942 en 4 augustus 1945 in vijf verschillende, door Japanners bestuurde kampen las (op verzoek van een lezeres die 'Jappenkam pen' discriminerend vond probeer ik nu deze formulering maar even), behoorde 'On borrowed time' tot zijn dierbaarste herinneringen, maar juist van dat boek kon hij zich de schrijver niet meer herinne ren, laat staan dat hij er in slaagde het boek terug te vinden. Zelfs toen iemand de titel voor hem in een En gelse computer stopte, kwam de ge wenste auteursnaam niet te voor schijn! De editie die mevrouw Ouborg thuis had staan, en die zij gaarne aan Erik de Vries afstond, was in 1937 bij Doubleday, Doran Com pany in New York uitgegeven en bleek geschreven te zijn door Law rence Edward Watkin. Never heard about. In geen enkel van de vele na slagwerken die ik bezit, heb ik hem ook teruggevonden. Toch kreeg ik in totaal 14 (veertien) telefoontjes van mensen die Watkin als de schrijver aanwezen, en 4 brieven. Ook belden vier mensen op die al weer ophingen voordat zij de naam' Watkin hadden kunnen uitspreken, dus die tel ik maar niet mee. Behalve deze achttien reacties met het juiste antwoord, kreeg ik nog een stelletje andere tips, die niet op Watkins boek sloegen, maar wel op het verhaal: 'De Dood. in de appel boom'. Kort samengevat kwam het er in 'On borrowed time' op neer, dat een grootvader en zijn klein zoontje door de Dood worden be zocht, de Dood deelt mee dat hij het kleinzoontje mee moet nemen, de grootvader lokt de Dood in de ap pelboom, die houdt de Dood gevan gen, maar omdat het leven op aar de bij gebrek aan stervenden in het ongerede raakt, maakt grootvader een deal met de Dood: deze zal hem meenemen, en zijn kleinzoontje sparen. Zo had Erik de Vries het verhaal onthouden toen hij het in 1943 in Tjimahi las. Maar het was toch een beetje anders, zoals me vrouw Van Liere-de Meel uit Pur- merend schrijft: „De Dood zit wel in de appelboom, zodat niemand meer sterft, maar als opa hem vrij laat moet hij zelf als eerste sterven en kan dan niet meer voor zijn kleinzoontje zorgen. Laat hij hem niet vrij, dan wordt hij in een gek kenhuis opgesloten en kan ook nie mand voor het kind zorgen. De Dood brengt nu het kleinzoontje er toe in de boom te klimmen, waar hij uitvalt waardoor hij zijn rug beschadigt. Om hem een ellendig le ven te besparen laat grootvader de Dood vrij, die nu beiden naar zijn rijk meeneemt..." Een viertal lezers maakte mij er op opmerkzaam dat Paul Osbom in 1938 onder dezelfde titel, 'On borro wed time', een toneelstuk van Wat kins boek maakte, „dat destijds zeer veel succes had", schrijft dr. C. Kruyskamp uit Leiden (van de Grote Van Dale). Ook anderen blij ken het 'oude volksverhaal' van de Dood in de appelboom gebruikt te hebben, maar daarover morgen. "Het was in de jaren vijftig het fa voriete hoorspel van mijn ouders, en het heette De Dood op vakantie", herinnert een lezer zich. Weer een ander had het als tv-spel op de Duitse televisie gezien, en nog weer een ander herinnerde zich het als 'De Dood in de appelboom' op de Nederlandse televisie gezien te heb ben, met Hans Tiemeijer als de grootvader. En nog weer een ander meende zich te herinneren dat in dit televisiespel (in 1963, 1964 of 1965) Jos Brink de rol van de klein zoon speelde. Dit laatste moet een wensdroom zijn geweest. Hans Tie meijer schreef me uit Lemmer, dat de toneelbewerking van Paul Os- bom in de vertaling van Karl van der Ploeg in de seizoenen 1938-1939 door de toneelgroep Saalbom-Par- ser werd gespeeld in de regie van Saalbom die ook Opi speelde, met Carla de Raat als de kleinzoon en Ferd Stemeberg als de goede Dood Mr Brink. Na de mobilisatie werd die rol door Hans Tiemeijer overge nomen en speelde Julia Cuypers de grootmoeder. „Ondanks de slechte tijd had het stuk veel succes en trok het volle zalen. Kovan Dijk, in zijn beginjaren nog met Jr achter zijn naam, speelde een kleine rol als de advocaat. In 1964 zond de KRO het stuk voor de televisie uit in de regie van Luc van Gent onder de titel 'Als het je tijd is'. Om precies te zijn op 6 augustus 1964. De rolbezetting was als volgt: Opi - Hans Tiemeij er Sr, de kleinzoon Pud Hans Tie meijer Jr (mijn toen 10 jaar oude zoontje), Mr Brink (de Dood) - Siem Vroom, Oma - Hetty Beck, de huishoudster mijn vrouw Tine de Vries. We kregen zeer lovende kri tieken", schrijft Hans Tiemeijer. NICO SCHEEPMAKER Vrijen kan heel prettig zijn. Maar knuffelen is belangrijker dan klaar komen. Dat wijst een onderzoek uit. Als je homoseksuele gevoelens bij jezelf ontdekt, kun je je ongeluk- kig voelen, omdat je er met niemand over kunt praten. Tijdens een vakantie kun je nieuwe vrienden maken. Of een liefde beleven. Een KITS over 'omgang'. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Onderzoek naar vrij-ervaringen (Illustratie: Bert Bijlade) Vakantie is vaak dè gelegenheid om nieuwe vrienden te maken of een (vakantie)liefde te bele ven. Veel jongeren zijn echter voor hun vakantiebestemming aangewezen op de gewone reisbureaus. Daar vinden ze niet altijd wat ze zoeken. Doe- vakanties, groepsreizen met leeftijdgenoten, kampeer- vakanties met een heel stel, er is in die categorie (te) weinig aanbod. Speciaal voor jongeren wordt daarom op 4 maart in het Am sterdamse Paradiso een vakan tiebeurs gehouden. Kleine reisorganisaties bieden een rij ke schakering vakantiemoge- hjkheden. Van een fietstocht door China tot een klimtocht ojj Spitsbergen, en alles daar tussenin, het is allemaal moge lijk. De beurs wordt georgani- serd door het bureau interna- Je moet er wel een dagje voor uittrekken, want er is enorm veel te beleven. De toegang is gratis. Het evenement wordt opgeluisterd door muziekgroe pen, een buikdanseres en een installatie waarop een berg- klimtocht wordt nagebootst. Ook kun je Surinaamse en Ma rokkaanse lekkernijen krijgen. Zondag in Paradiso, dus. Mis schien het begin van een nieu we liefde of vriendschap. Acht van de honderd eerstejaars studenten hebben geen enkele 'vry-ervaring'. Zij hebben zelfs nog nooit gezoend. Dat blijkt uit een enquête die het NISSO, het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onder zoek, in 1982 heeft gehouden onder bijna 600 eerstejaars stu denten, onder wie studenten medicijnen uit Leiden. De resultaten van dat onderzoek zijn gepubliceerd in een boelye met de wat oubollige titel 'Doktertje spelen'. De meer derheid van de ondervraagde studenten was tussen de 17 en 21 jaar oud. Iets meer dan de* helft van het aantal studenten zei zich verbonden te voelen met een kerkgenootschap. Het onderzoek heeft tal van aar dige uitkomsten opgeleverd over het 'seksuele gedrag' van jongeren. Zes van de tien stu denten, zo bleek uit het onder zoek, hadden weliswaar vaker dan een keer gezoend, maar waren nog nooit met iemand naar bed geweest. Een op de vier studenten ging regelmatig met vriend of vriendin naar bed. Verschillen in vrij-erva- ring tussen mannelijke en vrouwelijke studenten waren er vrijwel niet. Van de mannelijke studenten mèt vrij-ervaring had dertien procent seksueel contact met wisselende partners, van de vrouwelijke studenten was dat vijf procent. Omdat tamelijk veel studenten weinig of geen ervaring met vrijen hadden, is het niet ver- wonderijk zo schrijven de onderzoekers dat 36 van de honderd ondervraagde studen ten niet wisten te zeggen of vrijen leuk is. Maar èls je vrijt is het belangrijk datje dat doet met iemand om wie je geeft en even belangrijk is dat diegene ook om jou geeft en dat je met hem of haar lekker kunt knuf felen en praten. Daarover wa ren de meeste studenten het eens. Knuffelen en praten werd zelfs belangrijker gevon den dan klaarkomen. Verliefd De meeste mannelijke (ongeveer 60 procent) en vrouwelijke (on geveer 53 procent) studenten vonden dat seks en liefde niet altijd hoeven samen te gaan. Driekwart van de ondervraag den zei het niet nodig te vinden om eerst te trouwen alvorens met iemand naar bed te gaan. En de meeste studenten (61 procent) hoefden met iemand op wie zij verliefd waren niet meteen de eerste de beste keer naar bed. De leeftijd waarop de onder vraagden voor het eerst met vriend of vriendin naar bed gingen was voor jongens iets lager dan voor meisjes. Maar jongens beleefden daar over het algemeen meer plezier aan dan meisjes. De meeste studenten (87 pro cent) vonden dat homoseksue len maar eewoon moesten doen wat ze willen. Acht van de honderd studenten had na het dertiende leeftijdsjaar wei eens homoseksueel contact ge had. Ruim 76 procent van de ondervraagden zei niet van plan te zijn ooit homoseksuele contacten te hebben. De onderzoekers hebben ook vragen gesteld over 'solo-seks', oftewel zelfbevrediging. Onge veer 24 procent van de vrouwe lijke studenten en 4 proceht van de mannelijke studenten had op het moment van onder vraging nog nooit gemastur beerd. Bijna 19 procent voelt zich na afloop een beetje schuldig'. Schuldgevoelens komen vaker voor bij mensen die zich sterker met een kerk verbonden voelen. De onderzoekers concluderen voorzichtig dat er na de 'sek suele revolutie' van de jaren zestig in feite weinig is veran derd. Althans minder dan er veranderde in de jaren rond eind 1960 en begin 1970. Het zou aardig zijn de studenten als ze een paar jaar hebben ge studeerd nog eens te ondervra gen. Ongetwijfeld zullen de cij fers er dan heel anders uitzien. Leidse Werkgroep Homofilie wil wel helpen Wat die jongens en meisjes op de tekening hiernaast denken, vraag jij je misschien ook wel eens af? Misschien niet precies hetzelfde, maar vragen die er op lijken, bijvoorbeeld: als je als meisje verliefd wordt op een vriendin, betekent het dan dat je lesbisch bent? Of, hoe ontdek je eigenlijk dat je ho moseksueel bent. Als je daar over wilt praten, wordt je er dan niet mee gepest? Waar kan ik homoseksuele leeftijdsgeno ten ontmoeten? En, hoe moet ik het mijn ouders vertellen? Een heleboel mensen doen erg moeilijk over homoseksuali teit. Waarschijnlijk omdat ze bang zijn voor hun eigen ho moseksuele gevoelens. Die heeft namelijk iedereen, de één weinig, de ander een heleboel (die worden dan ook homo ge noemd). Het komt ook vaak voor dat mensen een heel ne gatieve houding hebben ten opzichte van homoseksualiteit omdat ze zo zijn opgevoed, of omdat de kerk er tegen is. Als je je anders gedraagt dan men om zich heen gewend is, zeggen de mensen al gauw te gen je: "Doe toch eens nor maal!" Daarmee bedoelen ze dat jij je moet gedragen zoals iedereen. Je moet je aan be paalde regels houden. Deze re gels worden normen genoemd. Hou je je aan die normen dan noemt men jouw gedrag nor maal. Als je dat niet doet, dan wordt je abnormaal genoemd. Abnormaal betekent eigenlijk: een beetje raar. Want wat de mensen niet kennen, of waar aan ze niet gewend zijn, vinden ze gek. Als je een jongen bent moet je je daarom houden aan de normen die voor alle jon gens gelden: dus je moet voet ballen leuk vinden, van je af kunnen slaan en je mag niet huilen, want 'een echte jongen huilt niet'. Als meisje moet je je meisjesachtig gedragen en mag je niet ravotten. Meisjes horen op de ware Jacob te wachten en dan een goede huisvrouw te worden. Je leert voor je latere leven veel van die voorbeelden die je om je heen ziet. De mensen in jouw omgeving zijn zulke voorbeelden. Op het gebied van relaties zijn er bijna alleen maar heteroseksuele voorbeel den. Het belangrijkste voor beeld zijn natuurlijk je ouders, maar ook de buren en familie leden. Je ziet daardoor nooit dat je ook op een andere ma nier kunt leven. Als je ontdekt dat je homoseksueel bent val len alle voorbeelden weg en kun je het gevoel krijgen dat de hele wereld tegen je is. Ook op school zie je bijna alleen maar heteroseksueel gedrag. Je vriendinnen praten over jongens, je vrienden over meis jes. Als homo kun je net doen alsof, en meepraten. Want, op school vertellen datje homo of lesbisch bent is meestal moei lijk. Toch zal je niet de enige zijn op school. Er zijn meer ho moseksuele mannen en vrou wen dan je denkt. Meestal kun je het niet van ze af zien, dat ze homo of lesbisch zijn. Die loop je op straat zonder erg voorbij. Een aantal van hen is ook ge trouwd en veel lesbische vrou wen zijn moeder. Je komt homoseksuele mannen en lesbische vrouwen in de he le bevolking tegen: als metse laar, verkoopster of directrice, rijk of arm, jong of oud...overal ziin ze te vinden. Ook bij jou op school zijn er bijna zeker leer krachten die homo zijn. En leerlingen natuurlijk. Van de honderd mensen zijn er tien homoseksueel. Dat betekent dus meer dan één mihoen ho mo's en lesbiennes in Neder land. Reken zelf maar uit hoe veel er bij jou op school 'zo' zullen zijn. In Leiden probeert de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, de LWH, iets te doen aan de emancipatie van homoseksue le jongens en meisjes. Een groep mannen en vrouwen van deze organisatie gaat bijna we kelijks naar allerlei instanties toe, vaak scholen, om over ho moseksualiteit te praten. Op die manier wordt iets gedaan aan de onbekendheid met, of de vooroordelen over homo seksualiteit. Het is ook belang rijk voor homoseksuele jon gens en meisjes in de klas. Die krijgen een steuntje in de rug en durven dan misschien voor hun homoseksualiteit uit te ko men. De LWH heeft een informatie blad voor jongeren, over ho moseksualiteit, waarin de hier boven gestelde vragen en aller lei andere dingen die met ho moseksualiteit te maken heb ben veel uitvoeriger dan in dit verhaaltje aan de orde komen. Dit blad, met de titel 'Ook zo', is een uitgave van de Neder landse Vereniging tot Integra tie van Homoseksualiteit (COC) en de Schorerstichting, en is zeer geschikt voor ge bruik op scholen. Je kunt ook naar de LWH toe gaan. Op donderdag- en op vrijdagavond vanaf 21.00 uur (vrijdags alleen voor vrouwen), op zaterdag vanaf 22.00 uur (disco-avond) en zondagmid dag om 14.00 uur. Als je niet zomaar naar binnen durft kun je altijd eerst bellen (tel. 071- 146198). De mensen die je te woord staan zijn zelf ook ho moseksueel en begrijpen je drempelvrees. Die hebben ze vaak zelf ook gehad. Ze kun nen je vertellen dat zij zelf ook dachten de enige homoseksue le jongen of het enige lesbische meisje in hun omgeving te zijn. Als je ontdekt dat dat niet zo is, is dat een enorme opluchting. Door er met anderen over te pra ten kun je je homoseksualiteit beter leren accepteren en wordt het gemakkelijker om er thuis of op school over te pra ten. Dat is pas echt gek, dat je moet leren accepteren jezelf te Tekening: Gerard Dukker (alt 'Ook tol zijn en moet leren accepteren wat voor jou geluk is! Je zult zien dat het gemakkelijker is dan je denkt. De paar mensen die jou blijven afwijzen omdat je homoseksueel bent laat je maar links liggen. Ze zijn niet de moeite waard. Ga maar lie ver om met de mensen die jou wel aardig vinden! DEN HAAG (GPD) - De CDA-Tweede-Kamerfractie neemt genoegen met de uitleg van fractieleider De Vries over zijn uitlatingen van vorige week met betrekking tot de kruisraketten. De Vries zei toen dat het CDA onder de huidige omstandigheden niet met de plaatsing van alle 48 raketten akkoord zal gaan. De Vries had over deze uitspraken geen overleg gevoerd in de fractie maar alleen met enkele van zijn naaste adviseurs. Zowel in de rechter- als in de linkervleugel van de fractie waren daarover irritaties ontstaan, omdat De Vries voor zijn beurt zou hebben gesproken. De rechtervleugel vond het onjuist dat De Vries de 48 raketten zou „weg geven", terwijl de linkervleugel juist vond dat hij ten onrechte de in druk heeft gewekt „dus" wel met de plaatsing van minder raketten akkoord te gaan. In de fractievergadering van gistermorgen stelde het kamerlid Mateman, een van de vertegenwoordigers van de rechtervleugel, deze zaak aan de orde. De Vries legde daarop uit dat hij zijn uitlatingen slechts heeft gedaan als een reactie op een interview, waarin WD-leider De Vries zei dat niet-plaatsen van 48 raketten tot crisis leidt. De Vries heeft daar tegenover gesteld dat als de WD denkt in termen van 48 raketten of crisis, zij een crisis uitlokt, omdat het CDA dan nooit met 48 raketten akkoord kan gaan. De Vries benadrukte gistermorgen echter dat alles wat hem betreft nog open is en dat zijn opmerkingen geen standpunt over het aantal raketten inhouden. DELFT (ANP) De Technische Hogeschool in Delft krijgt voor haar bestuur een regerings commissie. In het college van bestuur staakten, naar de TH- Delft heeft meegedeeld, giste ren de stemmen over een be- stuurscontract. Het is zodoen de niet door het college gete kend. De hogeschoolraad zou de overeenkomst vandaag moeten ondertekenen. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) had de in greep in het vooruitzicht ge steld als niet vóór 1 maart de overeenkomst voor het bestu ren van de instelling tot stand zou komen. De bestuurspro- blemen in Delft ontstonden toen de hogeschoolraad eind vorig jaar dr. L. Waayers met ingang van het nieuwe jaar tot lid van het college van bestuur benoemde. Collegevoorzitter drs. C. de Hart en rector-magnificus prof.ir. B. Veltman schreven daarop de minister dat ze voor een on werkbare situatie vreesden. Na een onderzoek werd voorge steld in elk geval te proberen met elkaar tot afspraken over het besturen van de instelling te komen. Deetman wees mr. K. Cath van de universiteit in Leiden en drs. H. ter Heege van de Technische Hogeschool Eindhoven aan als informa teurs en bemiddelaars. De Ho geschoolraad zette zijn fractie voorzitters en andere bestuur ders in een werkgroep voor het nodige overleg. Het overleg over bestuursafspra- ken verliep moeizaam. Er moesten van Deetman binden de gedragslijnen komen voor het functioneren van de be stuursorganen, de verdeling van de portefeuilles in het col lege van bestuur, de veiligstel ling van de uitvoering van be langrijke beleidsplannen en voor het bewaken van het bud get van de instelling. Gebeurt dit niet, dan benoemt Deetman een bestuur van drie personen. In het college van bestuur heb ben De Hart en Veltman giste ren tegen het voorliggende contract gestemd. Kamerleden niet naar Moskou DEN HAAG (GPD) - De reis die een aantal Eerste- en Tweede- Kamerleden eind april zouden maken naar de Sowjet-Unie gaat niet door. De uitgenodigde leden van de fracties van CDA en WD hebben gisteren besloten niet op de uitnodiging in te gaan. Alleen de PvdA en D'66 wilden wel leden afvaardigen, maar door het afzeggen van de andere fracties is de reis vrijwel zeker van de baan. CDA en WD zijn wel be reid enkele leden voor de infor mele trip, op uitnodiging van de Russische ambassadeur Victor Beletsci, te laten meegaan indien deze reis wordt verschoven naar het najaar. Een van de CDA'ers, vice-fractieleider Huub Evers- dijk, verklaarde dinsdagavond dat het CDA het oorspronkelijke tijdstip niet gelukkig vindt, rond het te verwachten kernwapende bat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17