Rijvers wijkt niet van lijn af "ik was hard aan verandering toe Doorbraak in 'zaak-Vanderaerden'? Israël naar FC Den Bosch Italiaans avontuur Johan van de Velde „Tachtig tot negentig procent van de groep handhaaf ik" Nog geen 'sterke man' bij de KNVB Uniek wielerstadion een geschenk uit de hemel voor KNWU Bijna miljoen uit huis van Krol gestolen WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 DEN BOSCH (ANP) - FC Den Bosch heeft Rinus Israël aangetrokken als oefenmeester. Hij volgt Hans Verel op, die aan het eind van het seizoen naar RBC gaat. Israël, die negen jaar bij PEC/Zwolle heeft gewerkt, heeft een overeenkomt getekend voor twee jaar. Hij treedt per 1 juli in dienst van FC Den Bosch, dat verder de jeugdige vrije ver dediger Jos van Herpen heeft ge contracteerd. Nieuwbouw bij Fc den Haag DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag wil haar voetbalclub FC Den Haag in een beter huis steken met hulp van een bijdrage van het ministerie van WVC. De "nieuwbouwplannen FC Den Haag", om onder meer de vorig jaar afgebrande hoofdtribune te vervangen, worden op 3,5 mil joen gulden geraamd. Daarvoor zouden een overdekte zittribune en kleed- en wasloka len langs de hele zuidzijde van het Zuiderparkstadion kunnen worden gebouwd. Voor de ver vanging van de tribune hebberi B en W 885.000 gulden beschik baar gesteld. De bijdrage van WVC, in het kader van verbete ring van accommodaties in het betaalde voetbal, zou op 1,5 mil joen moeten neerkomen. Feyenoord zoekt andere sponsor Feyenoord zal een andere sponsor moeten zoeken, die geïnteres seerd is in het maken van shirtre clame. De huidige geldschieter van <^e lijstaanvoerder in de ere divisie zal geen gebruik maken van de optie tot verlenging van het tweejarige contract, dat op 30 juni afloopt. De directeur van het sponsorende bedrijf toonde zich zeer tevreden over de samenwer king. Een gewijzigd reclamebe- leid heeft geleid tot de beslissing te stoppen. MONDELLO (GPD) - Tot nu toe was Johan van de Velde erg honkvast. Hij begon zijn profcarrière zes jaar geleden bij Peter Post en veranderde tussendoor nooit van werkge ver. Eind vorig seizoen werd hij plotseling voor een moeilijke keuze geplaatst. Post wilde hem graag houden. Hij kon met Jan Raas mee, maar er lag ook een interessante aanbieding uit Italië. Hoewel velen verwachtten dat hij net als de anderen Jan Raas zou volgen, koos hij voor een totaal nieuwe omgeving. Tour-flits van Johan van de Velde, dit jaar niet va keer terug", zegt de op Italië georiënteerde Hollander. de partij in de Ronde t Italië dus, waar hij in een ploeg (Metauromobili) werd onderge bracht met o.a. Frits Pirard en Lucien van Impe. Over die be slissing heeft de 27-jarige ex-na tionaal kampioen uit Rijsbergen nog geen moment spijt gehad. Van de Velde begon ook veelbe lovend voor zijn nieuwe sponsor. Na een tweede plaats in de Grote Prijs van Laigueglia (vorige week dinsdag) was hij in de Ron de van Sicilië niet bij de eerste vijf weg te denken. „Na zoveel jaar Post was ik een BRUSSEL (GPD) - De „zaak-Eric Vande- raerden" lijkt een onverwachte wending te krijgen. Gisteren namelijk werd de Belgi sche sponsor van de talentvolle profwiel renner, Jacky Aernoudt, failliet verklaard en daarmee is mogelijk een doorbraak ge forceerd in het gevecht van die geldschie ter met de Nederlandse Panasonic-wieler- ploeg van Peter Post. Meubelhandelaar Aernoudt wilde Vanderaerden aan zijn tweejarig contract houden, maar liet dins dag weten dat wat hem betreft de 22-jarige renner nu vrij is om te gaan en te staan waar hij wil. Het punt is alleen dat Aernoudt daar nu niets meer over te zeggen heeft. Na het faillisse ment is het woord aan de drie curatoren, die vandaag een gesprek zullen voeren met de advocaten van Vanderaerden en de Bel gische wielrijdersbond. Centraal in dat ge sprek staat de vraag of het nog zinvol is Vanderaerden aan een contract te houden met een bedrijf dat geen enkele baat meer heeft bij het voeren van shirtreclame. In elk geval gloort nu weer hoop voor Vande raerden op een snellere oplossing dan tot nu toe het geval was. Hoogstwaarschijnlijk hebben zijn raadslieden deze ontwikkeling aan zien komen, want maandag verzetten zij zich nauwelijks tegen de juridische zet van de tegenpartij die ernstig vertragend leek te werken. Gisteren werd bekendge maakt dat Aernoudt een schuld heeft van 50 miljoen Belgische francs (zo'n drie mil joen gulden). Overigens balanceerde de meubelhandelaar al geruime tijd op de rand van een faillisse ment. Aernoudt echter vertrouwde steeds op de publiciteit die de wielerploeg zijn fir ma zou bezorgen. Om die reden ook wilde hij Vanderaerden per se aan zijn verbinte nis houden, maar de publieke opinie begon zich de laatste tijd steeds nadrukkelijker tegen hem te keren. Immers, hij hield de beste Belgische profrenner van de fiets en in dat wielerland is dat een grote overtre ding. keer hard aan verandering toe. Het werd op een gegeven mo ment toch een sleur. Altijd had je maar dezelfde mensen om je heen. Ik wilde eens wat nieuws. Met andere mensen werken en ook eens andere wedstrijden rij den. Goed, ik had ook met Raas mee kunnen gaan, maar ik denk dat dit nog beter is voor mij. Niet alleen financieel, maar ook spor tief gezien". Cursus Johan van de Velde volgde deze winter een spoedcursus Italiaans en trainde harder als ooit tevo ren. „Vóór onze eerste wedstrijd in Italië heb ik thuis nog bijna 4000 kilometer op de weg ge traind. Zo hard heb ik in m'n car rière nog nooit getraind in de aanloop naar het seizoen". Maar deze keer vond Johan van de Velde het wel nodig. Hij wil zijn ZEIST (GPD) - De uitschakeling voor de eindronde van het Europees voetbalkampioen schap betekent voor de veteranen Willy van de Kerkhof en Piet Schrijvers niet het einde van een interlandcarrière, in het buitenland voetballende Nederlanders hoeven niet te rekenen op een plekje in Oranje en ook voor nieuwe gezichten is nauwelijks plaats. Kees Rijvers houdt voor de oefen wedstrijd tegen het Leidse afde lingsteam (woensdag 7 maart om 18.30 in Lisse), voor de vriend schappelijke interland tegen De nemarken (14 maart om 20.00 uur in het Ajax-stadion) en voor de kwalificatiewedstrijden in het volgende seizoen de selectie in stand die het wonder van Dublin verrichtte, Spanje versloeg en Malta op onvoldoende achter- ZEIST (GPD) - De KNVB is nog niet toe aan de aanwij zing van een technisch coör dinator die de eindverant woording krijgt over alle se lectieteams. De baas boven Kees Rijvers, Ger Blok, Bert van Lingen en de andere bondscoaches bestaat alleen nog in de filosofie van be stuursleden. Gisteravond praatte het bondsbestuur over het aanstellen van een sterke man in Zeist, maar meer dan een eerste discus sieronde was het niet. De plannen moeten eerst door de sectiebesturen Betaald Voetbal en Amateurvoetbal èn de ondernemingsraad van de bond goedgekeurd worden, voordat er namen ingevuld kunnen worden. Kees Rijvers, die nu alleen zeggenschap heeft over het A-team en Jong Oranje, wil wel een plannenmaker naast zich, maar wil zelf in de laat ste jaren van zijn dienstver band met de KNVB (tot 1986) de eindverantwoording voor alle selecties. In officië le kringen voelt men meer voor een sterke man boven de coaches. „Ik heb de toe zegging van het sectiebe- stuur dat alle veranderingen met mij doorgesproken wor den", zei Kees Rijvers. „Ik reken erop dat dat gebeurt, het is toch niet van deze tijd dat je als hoofdbetrokkene geconfronteerd wordt met een besluit". stand zette. „Tachtig, negentig procent van de groep handhaaf ik", zei de coach na de uitschake ling, en gisteren in Zeist op een informele bijeenkomst herhaal de hij die uitspraak. Het geldt niet voor Bud Broeken, nu ook door Kees Rijvers te licht bevon den. Het Oranje voor nu en de naaste toekomst. Duel tussen Hans van Breukelen en Piet Schrijvers om de plek tussen de palen, met de naar Nederland terugkerende Van Breukelen (PSV) in een meer concurrerende positie. De rechterspits van Feyenoord, Ruud Gullit, blijft libero van Oranje, Bennie Wijnstekers, Edo Ophof en Peter Boeve vormen met hem de laatste lijn. De de fensieve rol op het middenveld is voor Willy van de Kerkhof, de aanvallende voor Gerald Vanen burg, op de flanken geassisteerd door Frank Rijkaard op rechts en Michel Valke dan wel Erwin Koeman op links. Resteren twee plaatsen in de aanval, Marco van Basten is daar zekere keus, Peter Houtman staat daar bij gebrek aan alternatieven. Voor de oefenwedstrijd tegen het Leidse team en tegen Denemar ken is een deel van Rijvers1 lie verdjes niet beschikbaar. Met Nottingham is afgesproken dat voor deze vriendschappelijke duels geen beroep op Hans van Breukelen gedaan wordt in ver band met Europa-Cupverplich tingen van de Engelse vereni ging. Willy van de Kerkhof heeft een lichte blessure, Edo Ophof bleef afgelopen zondag halver wege Feyenoord-Ajax achter in de kleedkamer en Michel Valke is de gevolgen van het uitlaten van zijn hond nog niet te boven. Met trainer Aad de Mos moet ook nog gesproken worden over Pe ter Boeve vóór coach Rijvers de selectie officieel bekend maakt. Opvallend Zes spelers zijn bij vormbehoud vaste keus in de kwalificatiewed strijden voor het wereldkam pioenschap. Ben Wijnstekers, Edo Ophof, Frank Rijkaard, Ruud Gullit, Gerald Vanenburg en Marco van Basten. Opvallend daarbij de aanwezigheid van Frank Rijkaard, eerder fel aange vallen door de coach vanwege zyn instelling en nu verkozen bo ven André Hoekstra (tweede man) en Dick Schoenaker (derde man). Drie kandidaten voor één plek, een luxe situatie die zich nergens an ders voordoet. Rijvers heeft in zijn selectie weliswaar een rech terspits, maar die is in zijn opzet laatste man. Hij mist een links buiten. lonkt watertandend naar Guy Thijs, die Frank Vercaute- ren als linker-middenvelder heeft. Rijvers moet noodge dwongen een aanvaller opstellen als libero en ook ontbreekt het binnen de lijnen aan een leider. Desondanks is de bondscoach gelukkig. Hij heeft de toezegging van de topclubs dat de Oranje kandidaten acht dagen vóór de kwalificatiewedstrijden tot zijn beschikking staan en hij heeft de stille hoop dat deze zomer enkele voetballers in buitenlandse dienst het eten weer verdienen in Nederland. Tahamata „Ik zou het toejuichen als Tahama ta, René van der Gijp en Willem Kieft terugkeerden naar Neder land". Van die uitspraak zal vooral de kleine Molukker opkij ken. Rijvers vond hem te weinig constant, in de ogen van de coach kon hij in één week geen twee wedstrijden voetballen, maar gisteren liet de bondscoach doorschemeren, dat vooral Taha mata het Oranje-shirt kan strij ken als de bij Standard Luik voetballende Molukker als op volger van Jesper Olsen terug keert bij Ajax. Beter een wissel vallige Tahamata op de vleugel dan geen linkerspits, moet de ge dachte van Rijvers zijn. De bondscoach nam het verder op voor Gerald Vanenburg, de be kritiseerde spelbepaler van Ajax. Aandacht voor Kees Rijvers (rechts voor), die gisteren informeel verkondigde vast te zullen houden aan de Nederlandse selectie die deelname aan het Europees kampioenschap miste. In Lisse begint volgende week de voorbereiding op de V/K-kwalificatie-ronde. (archieffoto ANP) Hij vroeg afgelopen zondag na de nederlaag tegen Feyenoord om krediet, bij Rijvers heeft hij dat nog volop. „Vanenburg wordt onrechtvaardig aangepakt", vindt de technisch leider van de voetbalbond. „Ik heb de afgelo pen maanden vele oud-interna tionals gevraagd: hoe oud was jij toen je een volwaardig interna tional was. Hun antwoorden la gen tussen de 21 en 25 jaar, ja, Cruijff is de uitzondering. Maar ten opzichte van deze generatie heeft hij voor gehad dat hij kon opgroeien in een team met routi niers, bij Ajax en ook bij het Ne derlands elftal. Vanenburg moet het alleen doen. Hij wordt bekri tiseerd alsof hij een volwaardige vedette is. Vergeet ook niet dat Johan Cruijff pas organisato risch is gaan spelen in zijn nada gen. Je mag van Vanenburg toch niet verwachten dat hij een ploeg stuurt zoals Cruijff het afgelopen zondag deed"? ALKMAAR - Midden dit jaar be schikt de Nederlandse baanwiel- rennerij over een accommodatie die uniek is in West-Europa: het wielerstadion Alkmaar dat nu nog simpelweg Alkmaar se wie lerbaan heet. Het project heeft een voorbereidingstijd gehad van twee jaar en er is een bedrag mee gemoeid van 1,75 miljoen gulden. Het unieke van het plan bestaat uit de aanpak en de afmetingen van de overkapping van de in 1965 gebouwde betonnen baan waar voor architect Sander Douma uit Schermerhorn voorzitter van de initiatiefgroep die voortkomt uit de wielervereniging Alcmaria Victrix - het ontwerp maakte. De Alkmaarse piste die de eerste overdekte buitenbaan in Neder land wordt, krijgt een overspan ning van bijna 80 meter, ver deeld in twee vijfhoeken met wel ke constructie 300.000 kilo staal is gemoeid. Het geheel komt te staan op grote betonpoeren waarbij de spankrachten wor den opgevangen door bijna hon derd speciale injectiepalen. Het staaldak heeft een totale opper vlakte van 4500 m2. Architect Sander Douma gaf het dak een overstek van 7 meter over de baan waarmee hij een voldoende veiligheidsmarge denkt te hebben voor regeninslag. „Het probleem bij het maken van het ontwerp was", aldus Douma, „dat er geen vergelijkingsmate riaal bestaat. De wielerbanen van Munchen en Leipzig benade ren nog het dichtst wat ons voor stond, maar de omstandigheden daar zijn toch zo afwijkend dat ik er geen houvast aan had". Het grootste gedeelte van de uitga ven wordt gedekt door subsidies: 750.000 gulden van de provincie Noord-Holland, 400.000 gulden van het ministerie van WVC en 25.000 gulden van de KNWU. Le ningen, aandelen en acties moe ten de rest van het geld opbren gen. Voor de exploitatie wordt een BV opgericht die volgens de planning met jaarlijks zes grote wielerevenementen de kosten kan dekken. De nieuwe accommodatie is een ge schenk uit de hemel voor de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie die juist een onderzoek heeft afgesloten naar de haalbaarheid van een nationaal wielerbaan centrum. „Dat plan", aldus hoofdbestuurslid Jan van Ries- sen gisteren in Alkmaar bij de of ficiële start van het stadionpro ject, „is ons te duur gebleken. We hebben het helaas in de ijskast moeten zetten". De overkapping in Alkmaar bete kent derhalve een riante tussen oplossing voor de KNWU, reden waarom de Alkmaarse werk groep hoopt dat er een extra sub sidie en een renteloze lening (van 50.000 gulden elkafkan als bij drage in de kosten van twee ton voor de vervanging van de beton- laag voor welke renovatie van de baan op dit moment nog geen gel den vrij zijn. De KNWU kan meteen na de ope ning (op 15 juni meteen groot in ternationaal galaprogramma) gaan profiteren van de voorzie ning in Alkmaar door er de trai ningen te houden van de olympi sche selectie. Baancoach W. ter Nieuwenhuis: „Ik had er graag de gehele voorbereiding op Los Angeles gehouden omdat daar ook op beton gereden moet wor den. Maar in elk geval is het een geruststellende gedachte dat we altijd nog vijf weken hebben om in Alkmaar te kunnen trainen. Wat mij betreft ga ik in de toe komst een belangrijk deel van de centrale trainingen op Alkmaar richten; daarvoor moet eerst nog nader overleg gevoerd worden met de KNWU, maar ik voorzie daarbij geen grote problemen. We mogen blij zijn dat we er zo'n schitterende accommodatie bij hebben". ploeggenoten zo snel mogelijk laten zien waarom hij als de nieu we kopman werd binnenge haald. „De eerste indruk is meestal de beste. Als de start maar goed is, dan komt de rest vanzelf. De ploeg heeft nu met een heel wat vertrouwen in me". Na een kleine maand voelt de Westbrabander zich al aardig thuis in zijn nieuwe omgeving, al blijft het een handicap dat hij de taal nog niet goed meester is. „Ondanks die cursus spreek ik nog steeds geen woord Italiaans. Natuurlijk zorgen Pirard en Van Impe regelmatig voor een beetje aanspraak, maar voorlopig wil ik met een étappewedstrijd de ho telkamer liever niet met een van hen delen. Ik heb liever de eerste maanden een Italiaan bij me. Hij verstaat mij niet, maar ik begrijp hem wel. Alles wat hij zegt knoop ik een beetje aan elkaar en dan kom ik er wel uit. Niet zij, maar ik zal me moeten aanpas sen". Hoofddoel Op aandringen van Van de Velde rijdt de ploeg dit jaar vrijwel alle klassiekers. Alleen in de Omloop van het Volk (zaterdag) zijn de Italianen er niet bij, omdat de sponsor op dezelfde dag meer commerciële belangen heeft bij Milaan-Turijn. Het hoofddoel wordt voor Van de Velde dit jaar echter toch de Ronde van Italië, want vooral met het oog op die wedstrijd werd hij aangetrok ken. „Je kunt echter niet je hele seizoen op die ene ronde afstem men. Als het niet lukt sta je aan het eind van het jaar met lege handen. Daarom wil ik de klas siekers blijven rijden. Misschien valt er daar ook wel wat te halen voor mij". De Tour de France zal hij missen. Voor het eerst in vijf jaar is hij er deze zomer niet bij. „Maar", weet Van de Velde nu al, „ik kom een keer terug, omdat ik voor mezelf het gevoel heb dat ik er in die vijf keer nog steeds niet het maxima le heb uitgehaald. Als ik, zoals twee jaar geleden, derde kan worden, moet er meer in zitten ook". Maar eerst wacht hem dit jaar zijn gevecht nog in de Ronde van Ita lië. „Misschien ligt die ronde me wat beter dan de Tour. Als dat zo is, blijkt het helemaal een goede keuze te zijn om naar Italië te gaan. De start in mijn nieuwe ploeg was goed. Ik kan nu lekker ontspannen naar de grote wed strijden gaan toewerken". LOTTO De resultaten van afgelopen weekein de zijn: Midlotto 7a le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 2 win naars, die elk bruto 150.000 ontvan gen; 3e prijs: 124 winnaars, die elk ƒ924,70 ontvangen; 4e prijs: 5.135 winnaars, die elk ƒ22.30 ontvangen; 5e prijs: 66.080 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Cijferspel 7a 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: geen winnaar; 4 cijfers goed: 12 winnaars; 3 cijfers goed: 166 win naars; 2 cijfers goed: 1.676 wirin&ars. Lotto 8 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 1 win naar, die bruto 300.000 ontvangt; 3e prijs: 53 winnaars, die elk bruto 6.091,80 ontvangen; 4e prijs: 3.868 winnaars, die elk 83,40 ontvangen; 5e prijs: 69.503 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Toto 8 le prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ20.716,20 ontvangen, 2e prijs: 122 s, die elk 226,40 ontvangen; 3e prijs: 1.610 winnaars, die elk 42,80 ontvangen. Toto-gelijk 8 le Prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 33 winnaars, die elk 168,60 ontvangen; 4e prijs: 761 win naars, die elk f 10.10 ontvangen. Cijferspel 8 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 2 winnaars; 4 cijfers goed: 22 laars; 3 cijfers goed: 194 win- s; 2 cijfers goed: 1.903 v NAPELS (AFP) - Bij de in braak in de villa van voetbal ler Ruud Krol .is naar schat ting voor bijna een miljoen gulden aan geld, gouden sie raden, edelstenen en kunst voorwerpen buit gemaakt. De voormalige international van Ajax verbleef tijdens de inbraak in Nederland, maar keerde onmiddellijk naar Na pels terug om de schade op te nemen. De dieven kwamen Krols huis, gelegen in de Na- politaanse voorstad Posilli- po, binnen door met behulp van een ladder over de zeven meter hoge omheining te klimmen en het geavanceer de alarmsysteem onklaar te maken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13