pA lagere wil in '85 belasting Breed protest tegen huurverhoging C D- 'Aanrander hoort in cel' ""'Raketuitspraken' afgezwakt Alkmaar moet bejaarden in de kou zetten Stichting Tegen Haar Wil in kort geding Secretaresse ambassade in Madrid vermoord voor minderheden van de baan Zeker 52 mensen meer dan half jaar in coma I igpINSDAG 28 FEBRUARI 1984 Binnenland ALKMAAR (ANP) - De verzor gingshuizen in Alkmaar zullen er door de bezuinigingen van het rijk niet aan ontkomen de ther mostaat van de verwarming flink terug te draaien. Ook kunnen de veelal hoogbejaarde bewoners niet langer rekenen op dieet- en broodmaaltijden en de warme hap zal nog hoofdzakelijk be staan uit eenpansgerechten. Ook recreatie zal niet langer mogelijk zijn, waardoor de bewoners in een sociaal isolement raken. Door beperking van het onder houd zouden zelfs levensgevaar lijke situaties binnen de verzor gingshuizen kunnen ontstaan. Dit schrijven de directie en de be sturen van de acht verzorgings huizen in Alkmaar aan minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur). Deze huizen omvatten in totaal 874 verzor gingsplaatsen, exclusief de ver- pleegafdelingen. De bewindsman heeft deze huizen voor dit jaar een bezuiniging van 4,5 procent opgelegd ten opzich te van de goedgekeurde begro ting over 1983. De besturen zijn met de bewindsman van mening dat het personeelsbestand niet mag worden ingekrompen De bezuiniging zou dus moeten wor den gevonden in de 30 tot 40 pro cent exploitatielasten. Van die lasten ligt de helft vast door ren te en aflossingen. Dan blijven dus over verwarming, voeding en recreatie als posten om te be zuinigen. aldus de brief. "Het toch uitvoeren van de maatre gel betekent dat niet langer ver antwoording kan worden gedra gen voor de kwaliteit van de zorg en verpleging, alsmede een hu maan en verantwoord perso neelsbeleid". aldus de besturen en de directies. Ze doen een be roep op kamerleden om de be windsman ertoe te brengen zijn bezuinigingsmaatregel te her- n- MIERLO (GPD/ANP) - CDA—fractieleider De Vries is voorstander van een tijdelijke a- verlaging van belasting en premies volgend jaar om de bestedingen op peil te houden. Daarmee zouden volgens De Vries de nadelige gevolgen van het bezuinigingsbeleid kunnen worden ondervangen. De CDA-fractieleider zei dit gisteren op een partijbijeen komst in het Brabantse Mierlo. NAVO bezorgd na uitspraak van De Vries Minder bezuinigen wees De Vries van de hand. Dat zou volgens hem de problemen alleen maar vooruitschuiven. Belastingverla ging kan echter de pijn van de bezuinigingen wel verzachten, meende hij. De Vries verweet het kabinet, werkgevers en werknemers te weinig haast te maken met het invoeren van arbeidstijdverkor ting. Het gaat allemaal met 'een slakkegang'. zei hij. De fractielei der stelde voor om behalve de prijcompensatie eventueel ook een deel van een premie- of be lastingverlaging te gebruiken om de arbeidstijdverkorting te sti muleren. BRUSSEL (Rtr) - De NAVO in Brussel maakt zich zorgen over de verklaring van CDA-leider De Vries dat hij niet akkoord gaat met de voorgenomen plaatsing van 48 kruisraketten in Neder land. De Vries vindt het aantal te hoog. Een NAVO-woordvoerder zei zich niet te willen mengen in binnen- De CDA-leider vroeg zich verder af landse aangelegenheden van een lidstaat Maar andere functiona rissen vonden dat het debat in Nederland een 'zorgelijke' rich- ting uitgaat en gevolgen kan heb- ben voor de andere Westeurope- se landen. "Een belachelijke tus senoplossing" waarmee De Vries zowel de NAVO als de tegenstan ders van de kernraketten van zich vervreemdt, zo zei een ande- re functionaris. Een Amerikaanse NAVO-functio- naris voorspelde ernstige proble men als Nederland "eenzijdig be sluit slechts 16 of zelfs 32 raket ten te plaatsen, ongeacht het re sultaat van de raketonderhande lingen". Het kabinet Lubbers is er volgens een Westeuropese diplomaat in formeel op gewezen dat als het - NAVO-rakettenschema wordt De Vries zei dat het volstrekt niet waarom na anderhalf jaar rege ren het kabinet niet veel meer concrete plannen voor de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid heeft gemaakt. Er wordt te veel gepraat en te weinig gedaan, vond De Vries. Raketten De Vries ontkende dat de CDA- fractie al een duidelijke opvat ting heeft over het aantal in ons land te plaatsen kruisraketten. Zijn uitlating van vorige week vrijdag, dat de CDA-fractie niet zal instemmen met de plaatsing van alle 48 raketten, betekent al lerminst dat het CDA met een kleiner aantal wèl akkoord zal gaan. verklaarde hij. doorkruist dit zyn uitwerking in de andere landen niet zal missen. "Wat in Nederland gebeurt is mogelijk van invloed op België en andersom en als een van de twee landen toegeeft, zal dit de vredesbeweging in West-Duits- land en Engeland nieuw leven inblazen". zijn bedoeling is geweest zeggen wat het CDA wel of niet aanvaardbaar vindt. Alle moge lijkheden zijn volgens hem nog open. Overigens zei premier Lubbers later aanvankelijk ook begrepen te hebben dat De Vries in elk geval geen 48 raketten wil de. De nieuwe uitleg van De Vries had hem echter tevreden gesteld. De premier liet later wel weten dat wat hem betreft plaat sing van minder dan 48 raketten mogelijk is, mits dat gebeurt in het kader van een verlaging van het totaal van 572 nieuw te plaat sen raketten in Europa. De Vries zei zijn uitlatingen van vrijdag alleen te hebben gedaan als reactie op eerdere opmerkin gen van WD-leider Nijpels. De ze heeft met een crisis gedreigd als de raketten niet worden ge plaatst. „Het CDA zal niet braaf ,ja" zeggen tegen zo'n simpel plaatsingsbesluit", aldus De Vries. „Daarom heb ik gezegd: als de WD alleen wil praten over 48 raketten of crisis, dan wordt het crisis". De Vries meldde, dat door de coali tiepartners in het kabinet een heel zorgvuldige procedure is af gesproken. „Als je die aan je laars lapt en begint te roepen dat de keuze is: crisis of plaatsing, dan gedraag je je als een olifant in de porseleinkast. En dat loopt uit op brokken maken", zo waar schuwde hij Nijpels. Premier Lubbers, ook aanwezig op de CDA-bijeenkomst. zei in zijn toespraak de kruisraketten niet geisoleerd te willen zien. maar als onderdeel van het gehele pak ket van Nederlandse nucleaire taken. Lubbers riep CDA en WD op om te proberen in geza menlijk overleg tot een oplossing te komen. Daarbij is geen be hoefte aan „krachtpatserij, waar bij de een over de ander bulldo- zert", zo verwees hij naar de re cente uitspraken van De Vries en Nijpels. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix ontving gisteren de voorzitter van de Westduitse Bondsdag. Rainer Barzelen diens vrouw op paleis Huis ten Bosch. Barzel is hier op uitnodiging van zijn Nederlandse collega. Tweede-Kamervoorzitter Dolman. (r0io anp>. MADRID (GPD) - De 36-jarige se cretaresse van de Nederlandse ambassade in Madrid, Marina de Pree, is dit weekeinde in Madrid vermoord. Mejuffrouw De Pree, werkzaam op de landbouwafde- ling van de ambassade, ver scheen gistermorgen niet op haar werk. De hele morgen zocht de ambassade tevergeefs telefo nisch contact met haar en de be zorgdheid nam toe, omdat de se cretaresse als accuraat en punc tueel te boek stond. Op verzoek van haar chef. de heer C. Boele, ging diens vrouw tegen het middaguur persoonlijk poolshoogte nemen in de woning van Manna de Pree, gelegen in een buitenwijk van Madrid, waar een groot deel van de Nederland se kolonie in Madrid gevestigd is. Met de hulp van een over buurman, die over een sleutel be schikte voor het geval mevrouw De Pree een weekeinde buiten Madrid doorbracht, kon men de woning binnenkomen. Mevrouw De Pree werd dood in een stoel aangetroffen, met een gapende wond in haar hoofd, toegebracht met een stomp voorwerp. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade is de moordbrigade van de Madrileen- se politie direct met een uitge breid onderzoek begonnen. Over de identiteit van de dader(s) tast men voorlopig nog in het duister. Omdat er geen sporen zijn aange troffen van een worsteling, en op het eerste gezicht evenmin voor werpen zijn gestolen, neemt men aan dat de dader van de moord moet worden gezocht in de ken nissenkring van Marina de Pree. DEN HAAG (GPD) - Onder druk van de Tweede Kamer heeft mi nister Rietkerk, coördinerend bewindsman voor het minderhe denbeleid, het plan vooor een Minderhedenraad ingetrokken. PvdA en CDA verwierpen de in stelling van één inspraakorgaan voor etnische minderheden, om dat het onvoldoehde recht zou doen aan de grote onderlinge verschillen tussen diverse groe peringen. De VVD had twijfels over een mogelijk functioneren van de Raad. Rietkerk zei tijdens de behande ling van de Minderhedennota be reid te zijn te zoeken naar een an dere structuur, nu er een groot, naar zijn mening misplaatst, wantrouwen bestaat tegen zijn plan. Hij denkt nu aan een ad vies- en overlegorgaan met een minder strakke structuur als de Raad zou krijgen. De minister zei dat de minderhe den zich moeten laten vertegen woordigen door organisaties die kunnen inspreken in het algeme ne beleid. Rietkerk stelde dat het voor hem ondoenlijk is om af zonderlijk te praten met allerlei verschillende groepen. Als goed voorbeeld gaf hij het In spraakorgaan Welzijn Molukkers dat de vele stromingen binnen de Molukse gemeenschap bun delt. De Tweede Kamer zette zich gisteren juist in voor be houd van dit inspraakorgaan. Rietkerk zei dat er geen sprake was van opheffing van het Inspraak orgaan. In de oorspronkelijke plannen zou het Inspraakorgaan volgens hem kunnen blijven functioneren als onderraad van de Minderhedenraad en zich ver der bezig houden met voorlich ting en belangenbehartiging. De minister kondigde aan dat voor juni per departement een over zicht wordt gemaakt van regels, die moeten worden aangepast om de rechtsongelijkheid tussen Nederlanders en minderheden weg te werken. Er moet een re den worden opgegeven wanneer bepaalde regels niet voor veran dering in aanmerking komen. Felle kritiek werd geleverd op de uitwerking in de praktijk van de regels voor gezinsvorming door buitenlandse jongeren. Behalve het legale verblijf van tenminste drie jaar in ons land en huisves ting moeten ze een gegarandeerd inkomen hebben var. 1445 gul den netto per maand. CDA, PvdA en kleine linkse partijen willen intrekking van deze laat ste bepaling. GRONINGEN (GPD) - In de Nederlandse zieken- en verpleeghuizen liggen ten minste 52 patiënten (24 mannen en 28 vrouwen) langer dan een halfjaar in coma. Dat blijkt uit een onderzoek van de Gro ninger neuroloog prof. dr. J. M. Minderhoud. Hij enquêteerde alle 480 zieken- en verpleeghuizen in ons land en kreeg van 382 instel lingen antwoord. In een verpleeghuis ligt een patiënt al 21 jaar in een coma vigil; buiten bewustzijn, vegeterend en niet in staat tot enig menselijk contact. Een andere patiënt wordt al 20 jaar in zo'n toestand van diepe be wusteloosheid verzorgd. Alle 52 in coma verkerende patiënten (die in 46 instellingen worden verzorgd) worden kunstmatig gevoed en reageren niet op enige prikkel. Het zijn schijnlevenden, die hun hopeloze en hulpeloze situatie mogelijk toch nog enigszins bele ven. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) schatte vorig jaar, in antwoord op kamervragen, het aantal patiënten in coma op 'enkele tientallen'. AMSTERDAM (GPD) - „Als een aanrander iets afschuwelijks heeft gedaan en er is maar één cel, dan behoort die aanrander in die cel". Tot die conclusie kwam mr. Anneke Bierenbroodspot gisteren in een kort geding voor de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank dat zij namens de Stichting Tegen Haar Wil en een slachtoffer van aanranding had aangespannen tegen de Ne derlandse Staat en de hoofdoffi cier van justitie in Amsterdam. Met het kort geding willen de eise ressen bereiken dat er een duide lijke uitspraak komt van de rech ter over de ernst van een seksu eel misdrijf. Aanranders worden door justitie tot de misdaad-cate gorie B gerekend en zoals on langs bleek kunnen die in een periode van een tekort aan cel ruimte worden ingeruild voor verdachten uit de zogenaamde A-categorie. De rechtbankpresident, mr. As- scher, vroeg de advocaat van het ministerie om een overzicht van de afwegingen die bij het weg zenden van de betrokken aan rander hadden gegolden. Mr. As- scher meende dat ook een aan rander tot de categorie-A zou kunnen worden gerekend als hij zijn slachtoffer zwaar letsel en schade heeft berokkend. De ad vocaat beloofde dit formulier op te sturen, maar voegde eraan toe dat er nog tien processen-verbaal extra nodig zijn om tot die A-ca tegorie te worden gerekend. Of: ernstig gevaar voor herhaling van zijn misdaad. Die opmerking leidde tot boe-geroep van het pu bliek. De verkrachter, van wie in dit kort geding sprake was (een ander dan degene die onder bedreiging van een mes en een hond zes vrouwen heeft aangerand) werd in juni 1983 gearresteerd en een maand later naar huis gestuurd. Hij heeft daarna opnieuw een vrouw verkracht tot hy in sep tember weer in hechtenis werd genomen. De Stichting Tegen Haar Wil en een groep van 25 advocaten in Amsterdam die met de stichting samenwerken menen dat de be langen van de slachtoffers van seksueel misbruik volledig mis kend worden. De advocaat van Mr. Anneke Bierenbroodspot tij dens het kort geding gisteren voor de A'damse rechtbank. (foto anpi. de overheid wilde aanvankelijk de stichting niet representatief noemen voor de groep vrouwen die zij help. Uit een rapport over angst voor seksueel geweld, dat de werk groep Vrouwenstudies in Leiden heeft opgesteld, blijkt volgens mr. Bierenbroodspot dat 90 pro cent van de vrouwen een con frontatie met seksueel geweld heeft meegemaakt. Een klein deel van deze vrouwen doet hier van ook aangifte bij de politie. De meesten laten het na uit angst voor represailles, uit schaamte of uit gebrek aan vertrouwen in de mogelijkheden van justitie. Een actieve opsporings- en vervol gingsbeleid zou een waarschu wend effect kunnen hebben, meent de Stichting Tegen Haar Wil. fcen van de eisen van de Stichting Tegen Haar Wil is ook dat slacht offers van dit soort misdrijven fatsoenlijker worden behandeld en worden geïnformeerd over het verloop van het onderzoek, zodat zij niet onnodig in angst zitten over het al of niet vrij rond lopen van de dader. De advocaat van de overheid, mr. Bouma, zei dat het openbaar ministerie door de wet niet wordt verplicht om slachtoffers te vertellen dat voor lopige hechtenis wordt opgehe ven of geschorst. „Als ieder slachtoffer van een gewelddelict op de hoogte moet worden ge bracht, krijgen wij een volstrekt onwerkbare situatie", aldus mr. Bouma. De uitspraak in dit kort geding volgt donderdag 8 maart. Nederlandse waarnemers in El Salvador PARIJS (ANP) - Nederland heeft in beginsel besloten waarnemers te zenden naar de presidentsverkiezingen die 25 maart in El Salvador worden gehouden. Dit heeft minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) gisteren in Parijs meegedeeld na afloop van een bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse za ken van de tien EG-landen over samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek. Nederland had liever gezien dat de tien als zodanig zou den hebben besloten waarne mers te zenden, maar hier over kon geen akkoord wor den bereikt. Het besluit om waarnemers te zenden houdt geen oordeel in over het democratische ge halte van deze verkiezingen, aldus de minister. Het uitein delijk oordeel zal mede wor den gebaseerd op het verslag van de waarnemers. Als ook Nicaragua, waar later dit jaar eveneens verkiezingen wor den gehouden, buitenlandse waarnemers wil uitnodigen dan zal Nederland ook naar dit land waarnemers zenden. Sociaal-ecnomisch nieuws vindt u dit keer op pagina 15. Het kabinet wil de huren per 1 juli met drie procent verhogen. Dat is twee procent minder dan vorig jaar en zelfs drie procent minder dan wat in de jaren daarvóór ge bruikelijk was. Die drie procent huurverhoging lijkt dus mooi, maar toch klinken de protesten vanuit de maatschappij tegen die door de regering opgelegde huurverhoging luider dari ooit. door José Smits Volgens die protesten is zelfs drie procent huurverhoging te veel voor de meeste huurders omdat bijna iedereen te maken heeft met inkomensdalingen en bo vendien geconfronteerd wordt met stijgende lasten (onder meer door de verhoogde aardgasprijs). De protesten komen van verschil lende kanten. Dat de drie grote landelijke huurdersorganisaties (LOBH, LOS en de Nederlkand- se verenging van huurders) te gen de dneprocentshuurverho- ging zijn hoeft niet te verbazen. Maar ook de verhuurders, de ruim duizend Nederlandse wo ningbouwverenigingen (georga niseerd in Woningraad en NCIV) wijzen de komende huurverho gingen af. De Consumentenbond, het Konsu- menten Kontakt, de FNV en de CNV en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten hébben zich nu bij dat gezamenlijk pro test van huurders en verhuur ders aangesloten. De genoemde percentages huurstyging die nog wel aanvaardbaar zijn, lopen uit een van nul (de huurders, de FNV) tot maximaal twee procent (NCIV). Genoemde organisaties hebben Staatssecretaris Brokx: huurbe lasting. (foto ANP) gisteren op een gezamenlijke persconferentie nog eens verteld waarom zij tégen de huurstijging zijn. Dat gebeurde dan vlak voor het debat in de Tweede Kamer over de huurstijging, dat van middag is begonnen en tot don derdag doorloopt. Men hoopt wordt dat kamerleden alsnog worden overtuigd door hun ar gumenten tegen die huurverho ging. De kamerleden op hun beurt zouden staatssecretaris Brokx (belast met volkshuisves ting) dan weer moeten overtui gen van een geringere stijging. Erg veel kans daarop is er niet. De regeringsfracties WD en CDA hebben eerder al gezamenlijk be paald dat zij genoegen zouden nemen met een verhoging van de aardgasprijs mits de regering te gelijk bereid was de huurverho ging tot drie procent te beper ken. Die discussie heeft zich eind vorig jaar al afgespeeld. Sinds dien zijn de omstandigheden niet gewijzigd. Het huurdebat is in feite eind vorg jaar al gevoerd en het debat van deze week lijkt daarom voorlopig slechts een formele afwikkeling te worden. Niet zonder hoop Helemaal zonder hoop dat ze het beleid kunnen beïnvloeden zijn de organisaties echter niet. Hun argumenten tegen de huurverho ging van drie procent zijn geba seerd op twee zaken. De huur verhoging is volgens hen in de eerste plaats niet nodig omdat de bouwkosten niet gestegen maar gedaald zyn. Het produkt wo ning is daardoor minder waard geworden. Een huurverhoging is daarom niet reëel. Tweede argument is dat de huur ders zich geen verdere lastenstij gingen kunnen veroorloven. In de tijd dat huren fors stegen, gin gen ook de netto-inkomens nog omhoog. Nu echter dalen de in komens reëel, bij velen door het achterwege blijven van prijs compensatie, bij veel anderen nog veel drastischer door werk loosheid. De verhuurders en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten merken in de praktijk dat veel huurders het nu al niet kunnen rooien. De huurachterstanden zijn toegenomen (volgens de Wo ningraad kampen de verhuur ders nu met gemiddeld meer dan twee procent oninbare huurach terstanden). De verhuurders merken dat aan hun portemon nee. De gemeenten merken het ook omdat die meestal opdraaien voor schuldsanering via de socia le dienst (die deels wordt betaald door de gemeente) of herhuisves ting als niet-betalende huurders hun huis zyn uitgezet. In die situatie is het onjuist te be sluiten de huren nog eens extra te verhogen en de huursubsidies tegelijk te verlagen. In de geza menlijke verklaring van de orga nisaties wordt ook gewezen op de druk die de stygende aardgas- prijzen op het gezinsbudget legt. Tekorten dekken Het argument van de regering dat de huurverhoging nodig is om de tekorten op de begroting van het ministerie van volkshuisvesting te drukken wijzen de organisa ties af. De Woningraad heeft het Centraal Plan Bureau laten uitre kenen dat het gunstiger is voor het financieringstekort van het ryk als de huurprijzen gelijk blij ven. Het Economisch Instituut Bouwnijverheid heeft uitgere kend dat door de lagere inflatie alleen al meevallers zullen ont staan op de meeijarenbegroting van staatssceretaris Brokx. t)e consumentenorganisaties voe gen daar op hun beurt nog aan toe dat het ook slecht voor de fi nanciën van het ryk is als de koopkracht van veel mensen daalt door allerlei lastenstijgin gen. Die laatste bewering stoelt op de redenering: wie meer aan huur moet betalen kan minder uitgeven bij de kruidenier. Die kruidenier kan daardoor minder personeel aannemen, de werk loosheid neemt daardoor toe, het rijk zal meer geld aan uitkerin gen kwijt zyn. Dat laatste effect doet zich via een omweg voor. Andere effecten zijn duidelijker aanwijsbaar. De huurdersorganisaties en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten merken nu al dat veel renovatieprojecten in de steden stagneren omdat bewoners wei geren mee te werken. Liever blijft men in een oud, slecht. maar goedkoop huis zitten dan renovatie te accepteren omdat dan meer huur moet worden be taald terwijl op de huursubsidie en eventueel ook op uitkeringen zal worden bezuinigd. Volgens de Nationale Wonignraad en NCIV zijn er ook andere be langrijke signalen dat het huur beleid op de lange termyn funest voor de economie en de volks huisvesting zal blijken te zijn. Kempen, directeur van de Wo ningraad: „Wij krijgen signalen dat ook beleggers vraagtekens zetten bij voorgenomen nieuw bouwprojecten. Ze vragen zich af of ze de woningen nog wel ver huurd krijgen". Huurbelasting De staatssecretaris heeft zelf al een oplossing voor de huurproble- men bedacht door het kabinet voor te stellen een doorstro mingsheffing in te voeren, ofte wel een soort huurbelasting. De CDA-fractie steunt hem hierin onverkort. Die heffing zou men sen met hoge inkomens moeten stimuleren te verhuizen naar duurdere woningen (waardoor de dreigende leegstand in die sector zal afnemen). Bovendien komen meer goedkope wonin gen vrij voor mensen met lage in komens zodat minder huursubsi die nodig is. De heffing levert bo vendien geld op. Is zo'n oplossing aanvaardbaar voor de organisaties die zich te gen het huidige huurbeleid ver klaren? Op dit punt blykt dan dat de eensgezindheid die ten toon wordt gespreid als het gaat om de huurverhoging niet meer bestaat. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft zich eerder al voor een doorstro- mingshefflng verklaard. Direc teur Dordregter van de VNG: „Als het tenminste de doorstro ming bevordert. Wy willen het zeker niet zien als een soort be lastingmiddel dat geld oplevert". De verhuurdersorganisaties zyn echter tegen een doorstromings heffing. Zij geloven niet in het doorstromingsefTect en voelen het als een ordinaire belasting. Daarmee delen zy het standpunt van de WD-fractie in de Tweede Kamer. De verhuurders zien lie ver een versterkte huurharmoni- satie: dus het optrekken van te lage huren naar een redelijk ni veau, passend by de kwaliteit van de woning. De NWR heeft eens berekend dat hier nog een potentiele opbrengst van een miljard gulden ligt. Deze huurharmonisatie betekent echter net zo goed een aanslag op de portemonnnee van de gemid delde huurder. Maar de verhuur ders vinden dat minder erg dan een algemene huurverhoging. Huurdersorganisaties strijden echter al jaren tegen die harmo nisatie omdat ze in de praktyk onredelyk zou uitwerken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5