iGolfoorlog op nieuw hoogtepunt r Amerikanen weg uit Beiroet Nieuwsverbod op vlucht van familie Oostduitse premier f$$ÊÊÊ Massale uittocht uit Mozambique Nog blokkade Brennerpas Nieuw bestand van kracht in Libanon Verhoogde spanning in Punjab Meer dan honderd doden bij brand in Brazilië MAANDAG 27 FEBRUARI 1984 reilii bon< crot* 14-15 ruit< 290 O JL BAGDAD (Reuter/DPA) - Luchtaanvallen op v; steden en verbitterde gevechten in het zuiden van Irak io t. vormden dit weekeinde een nieuw hoogtepunt in de oor- jf™ log tussen Iran en Irak. Buitenland BONN (UPI) - De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft gisteren een nieuwsverbod inge steld in verband met de vlucht van verwanten van de Oostduit- se premier Willi Stoph naar de Westduitse ambassade in Praag. Stophs oomzegster, haar man, twee kleine kinderen en de moe der van de echtgenoot, reden vrijdag naar de ambassade in het paleis Lobkowitz in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad en vroegen om asiel en vrijgeleide naar de Bondsrepubliek. Westduitse officiële kringen in Bonn hielden zich gisteren aan Genschers verbod en volstonden met te bevestigen dat de familie in de Praagse ambassade was. De bedoeling van de Westduitse minister is te voorkomen dat de onderhandelingen met de Tsje- choslowaakse en Oostduitse re gering over het lot van de vluch-i telingen gecompromitteerd wor-' den. "Niemand mag de zaak moeilijker maken dan zij is", aldus Gen scher in een verklaring. "In zo'n aangelegenheid is teveel publici teit vergif voor de betrekkingen tussen beide Duitslanden. Zij zou de betrokken personen al leen maar schade doen". Hij voegde echter aan zijn verkla ring toe dat niemand de pers zou moeten kapittelen voor het open baar maken van de vlucht. Dit gebeurde zaterdagavond door de zondagkranten Welt am Sonntag en Bild am Sonntag van het Axel-Springerconcern. De Oostduitse vrouw is Ingrid Berg, dochter van Stophs 74-jari- ge broer Kurt, die Oostduits staatssecretaris van financiën is geweest. Het incident had plaats op het ogenblik waarop Oost-Duitsland een aantal van de naar men schat tienduizenden Oostduitsers laat gaan die hebben gevraagd om toestemming voor emigratie naar West-Duitsland. Tegelijke- Irak maakte gisteren bekend dat zijn strijdkrachten in de afgelo- pen dagen bijna 15.000 Iraniërs hebben gedood. Iran van zijn kant zegt dat sinds vorige week meer dan 7.000 Irakezen zijn ge dood en dat zijn strijdmacht veertig kilometer van de oostelij ke oever van de Tigris in handen heeft en de weg van Basra naar Bagdad bedreigt, j In een communiqué van gister avond maakt Irak melding van hevige gevechten ten oosten van de havenstad Basra en aan de grenzen van de Irakese provincie Misan, waarbij Irak zijn tegen stander zware verliezen heeft toegebracht. Volgens het Irakese opperbevel hebben Irakese ge vechtsbommenwerpers en ge vechtshelikopters in het week einde ongeveer 500 aanvals- vluchten op Iraanse posities uit gevoerd. Volgens het opperbevel zijn de verliezen van Iran geste gen tot meer dan 21.000 sinds dat land zes dagen geleden een nieuw offensief begon. Irak heeft gisteren een beroep op de islamitische wereld gedaan al les in het werk te stellen om een eind aan de Golfoorlog te maken. Op een persconferentie in Isla mabad zei de ambassadeur van Irak, Adil Achmed Zedan, dat zijn land "elke nieuwe stap" zou verwelkomen van het Pakistaan- Geen verbod opslag radio actief afval in zeebodem LONDEN (RTR) - Zes westerse in dustrielanden hebben vrijdag op een bijeenkomst over de lozing van kernafval in Londen voorlo pig weten te verhinderen dat er een verbod komt voor de opslag van sterk radioactief afval in de zeebodem. Nederland, de VS, Engeland, Frankrijk, Japan en Zwitserland waren tegen zo'n verbod omdat ze willen dat het onderzoek op dat gebied door gaat. Van de overige landen die aan de besprekingen deelnamen waren er verscheidene sterk vóór een verbod voor de opslag van afval dat duizenden jaren radioactief blijft in de zeebodem. Ze zagen niets in de plannen die worden beraamd om het afval met torpe do's diep in de bodem van de oceaan te drijven of het op ande re wijze daarin te laten verdwij nen. Volgens deskundigen op dit ge bied kan het nog vele jaren du ren voor de techniek- beschik baar komt die voor deze metho de van lozing van uitgewerkte splijtstof uit kerncentrales nodig is. De zes landen die tegen het verbod waren, geloven dat het een veilige methode is en willen voorkomen dat het onderzoek, waaraan zo'n 17 miljoen dollar per jaar wordt uitgegeven, wordt stopgezet. De „London Dumping Conven tion", een organisatie van 37 lan den, besloot de discussie over het onderwerp voorlopig te sta ken nadat de zes landen hadden beloofd dat ze geen pogingen zullen doen om sterk radioactief afval op die manier kwijt te ra ken zolang er geen internationale overeenkomst is die dat regelt. De vergadering in Londen begon dinsdag al maar moest vrijdag niettemin nog worden verlengd om de afgevaardigden de gele genheid te geven tot een eenslui dend standpunt te komen. Zon der dat er over gestemd werd be sloot men de kwestie opnieuw aan de orde te stellen in de vol gende vergadering van de Lon don Dumping Convention in september van het komende jaar. se staatshoofd Zia Ul-Haq. Gene raal Zia heeft al verscheidene malen, zonder succes, pogingen gedaan een staakt-het-vuren tus sen de strijdende partijen te be werkstelligen. De ambassadeur antwoordde op uitlatingen van Zia Ul-Haq, die gezegd heeft ern stig bezorgd te zijn over een mo gelijke buitenlandse interventie in het conflict. Druk uit VS om geen wapens aan Iran te leveren NEW YORK (AFP) - De Ame- rikaanse regering heeft een aantal bondgenoten ge vraagd op te houden met het leveren van wapens aan Iran. Met deze aandrang wil Was hington proberen te verhin deren dat de Iraans-Iraakse oorlog zich feitelijk naar het gebied van de Perzische Golf verplaatst. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad Newsweek in zijn jongste editie. Op gezag van informanten die in nauwe verbinding staan met het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van defen sie, zegt het blad dat de Ver enigde Staten "Israël er toe gekregen hebben de verkoop van wapens aan Iran te sta ken". Volgens Newsweek heeft Washington ook aan Zuid-Korea gevraagd geen munitie, onderdelen en ande re militaire waar aan Teheran te verkopen. Het Pentagon heeft zich met de Britse rege ring verstaan om Londen van levering van onderdelen af te houden. Verder hebben de Amerikanen voorzorgsmaatregelen geno men in verband met een mo gelijke afsluiting van de Straat van Hormoez. "Wij zijn met onze voorbereidingen veel verder dan men alge meen denkt", aldus staatsse cretaris Don Hodel van ener gie. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz verklaarde in een vraag gesprek met Newsweek dat "zolang de (Iraakse) olie-in stallaties beschadigd worden en het gebruik ervan onmo gelijk is, het gevaar blijft be staan van een actie tegen de Iraanse olie-installaties". De premier van het Westduitse Beieren, Franz Josef Strauss, sprak gisteren met vrachtwagenchauffeurs die de doorgang Kiefersfelden-Kufstein blokkeren. (f0to ap» Ondanks maatregelen Italië DEN HAAG (GPD) - Hoewel het Italiaanse kabinet zaterdag tot maatregelen heeft besloten om de verwerking van het vrachtver keer aan de grenzen te versoepe len, zetten vrachtwagenschauf feurs van verschillende landen hun blokkade bij de Brenner Pas op de grens met Oostenrijk voort. Zij handhaven hun eis dat Italië schriftelijke garanties geeft voor een snellere douaneafhan deling en dat de toegezegde ver beteringen direct in praktijk worden gebracht. Het zouden vooral de Nederlandse chauf feurs zijn die de blokkades wil len voortzetten zolang garanties uitblijven. De maatregelen waartoe het Ita liaanse kabinet zaterdag heeft besloten houden in dat het corps douanebeambten, dat thans 4100 leden telt, met 850 zal worden uitgebreid, dat overuren beter zullen worden betaald en dat er een interministeriële werkgroep komt die de Italiaanse wetgeving moet aanpassen aan de richtlij nen van de Europese Gemeen schap. Over vergoeding van de schade die veroorzaakt is door de BEIROET (Reuter/UPI) - Na een nacht van zware gevechten is za terdag in Libanon een nieuw be stand ingegaan. Een medewer ker van Druzenleider Walid Joemblatt, deelde zaterdag mee dat 's nachts overeenstemming over een staakt-het-vuren tussen het Libanese leger en de opposi tie was bereikt. Het bestand werd gesloten na be middeling van de Saoedische be middelaar Rafiz Hariri. Uit Libanese oppositiebronnen is' vernomen dat Syrië en de Liba nese regering overeenstemming hebben bereikt over een nieuw initiatief om tot een vredesrege ling te komen. Een speciale afge zant van Libanon zou vrijdag avond in Amman besprekingen hebben gevoerd met Druzenlei der Joemblatt over een nieuw vredesplan, waarin de netelige kwestie van gelijktijdige terug trekking van Israëlische en Syri sche troepen uit Libanon verme den is. Het nieuwe vredesplan, eveneens tot stand gekomen na bemiddeling van Hariri, voorziet onder meer in het opzeggen van ADVERTENTIE NEN tfjj ÏENBUHU het troepenakkoord tussen Liba non en Israël en de hervatting van de verzoeningsconferentie in Genève, die in november na zes dagen van besprekingen werd verdaagd. In het nieuwe plan wordt niet gevraagd om het af treden van president Gemayel van Libanon. Druzenleider Joemblatt zei echter niets te weten van een bezoek van een Libanese afgezant. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, is gisteren aangekomen in de Jordaanse hoofdstad Am man. Hij zal daar besprekingen voeren met koning Hoessein over een gezamenlijke aanpak van de problematiek in het Mid den-Oosten. Het was voor de eerste maal dat de PLO-leider naar de Jordaanse hoofdstad terugkeerde sinds hij vorig jaar april soortgelijke be sprekingen met koning Hoessein onder druk van de door Syrië ge steunde radicale Palestijnen af brak. PLO-functionarissen zei den te verwachten dat de onder handelingen "ten minste drie da gen" zullen duren. Arafat en Hoessein zullen probe ren een formule te vinden die het mogelijk maakt dat de door Is raël bezette westelijke oever van de Jordaan en de Gaza-strook weer in Arabische handen komt. Ook zullen zij spreken over een versterking van de Jordaans-Pa- lestijnse betrekkingen. De Palestijnse burgemeester van Bethlehem heeft Arafat gisteren gevraagd met Israël over vrede te onderhandelen. Voor de Arabie ren op de bezette Westoever, zei hij, is er niet veel tijd meer. Elias Freij, een van de weinige Pa lestijnse burgemeesters die niet door het Israëlische gezag is af gezet, zei ook dat Israël moet op houden met het bouwen van ne derzettingen in bezet gebied. staking van de douaniers is niets gezegd. De woedende chauffeurs, die afge lopen week in Oostenrijk een „internationale top" hebben ge vormd onder voorzitterschap van de Oostenrijker Hans Bach- ler, beschouwen het besluit tot benoeming van een interministe riële werkgroep als afschuiving van een heet hangijzer naar een groep mensen waarmee de pro blematiek opnieuw op de lange baan zal worden geschoven. Vandaag (maandag) zal een afvaar diging van de chauffeurs een ge sprek voeren met de Italiaanse minister van transport, Claudio Signorile. Daarna zullen zij be slissen of de blokkade, die in elk geval tot in de avond wordt ge handhaafd, zal worden voortge zet. De blokkade bij de Brenner was gisteren nog 20 km lang en omvat rond 1500 vrachtwagens. Personenauto's en bussen wor den langs een andere route ge leid. Donderdag had minister Smit- Kroes besloten het Italiaanse ka binetsberaad van zaterdag te wil len afwachten, alvorens nadere stappen te overwegen na de Franse weigering van spoedbe raad in Brussel. Nederland en Duitsland hadden gewild dat dat overleg vandaag zou plaatsvin den. Een woordvoerder van ver keer en waterstaat verklaarde gisteren dat de minister in de loop van deze week nader zal be slissen. Directeur Verhoeff van de vervoer dersorganisatie NOB-Wegtrans- port heeft zaterdagavond in AVRO-magazine de Nederlandse regering gebrek aan initiatief verweten om de getroffen vrach trijders in het Italiaanse grensge bied financieel te hulp te komen. Verhoeff wees erop dat sommige transportondernemingen op de rand van faillissement verkeren. NIEUW DELHI (Rtr) - Door de moord met een automa tisch wapen op twee vrou wen en een kind in een dorp in de Indiase deelstaat Pun jab is de spanning gestegen die voorafgaat aan sikh- en hindoe-betogingen vandaag in Nieuw Delhi. De moorden werden door een bende van acht mannen ge pleegd in een dorp op 45 kilo meter van de 'heilige stad' van de sikhs, Amritsar. Gevoegd bij de moorden op een tempelbewaker van de sikhs en een jongeman in af zonderlijke incidenten in an dere delen van de Noordin- diase staat, is het aantal do den in een week van geweld dadigheid tussen sikhs en hindoes gestegen tot 44. Leiders van de sikhs zijn van plan vandaag voor het parle mentsgebouw in Nieuw Del hi een deel van de Indiase grondwet te verbranden. De rechtse hindoeïstische partij Bharatiya Janata houdt van daag een staking in de hoofd stad uit protest tegen de wij ze waarop de centrale rege ring van premier Indira Gandhi de crisis aanpakt. rijd evenwel verhoogde de rege ring van de DDR het politietoe zicht voor de Westduitse verte genwoordiging in Oost-Berlijn en bij buitenlandse ambassades, om het Oostduitsers onmogelijk te maken er asiel te vragen. In januari weken zes Oostduitsers uit naar de Amerikaanse ambas sade. De Oostduitse regering gaf hun een vrijgeleide naar West- Berlijn. nieuwsverbod aangetrokken en heeft er bij de DDR op aange drongen de familie naar het Wes ten te laten gaan. In een oproep die werd gepubli ceerd in de maandageditie van Bild Zeitung zei Strauss, leider van de Beierse CSU, dat het ogenblik niet juister gekozen kon zyn voor de Oostduitse rege ring om grootmoedigheid te to- Volgens hem zou men de familie zonder veel opzien hebben laten gaan als het niet te doen was ge weest om iemand die de Oost duitse eerste-minister nastaat. Strauss heeft het kabinet in Bonn al eerder in de wielen gereden door op het terrein van de bui tenlandse politiek eigen initiatie ven te ontwikkelen. Hij was in zeer grote mate verantwoordeUjk voor het regelen van een lening van 1 miljard mark aan de DDR vorig jaar, in ruil voor niet nader omschreven beloften op het ge bied van de mensenrechten. Duizenden vluchten voor honger RUSHINGA (AFP) - Zeker 100.000 Mozambikanen zijn de afgelopen maanden gevlucht voor de droogte, de honger en de guerrillastrijd in hun land en zijn de grens met Zimbabwe overge stoken. De meeste vluchtelingen vertonen verschijnselen van ern stige ondervoeding. De Zimbabwese regering is over vallen door de omvang van het vluchtelingenprobleem en heeft nog geen precies beleid uitge stippeld. Premier Robert Moega- be heeft deze week wel in het parlement verklaard dat de Mo zambikanen teruggestuurd zul len worden naar hun land. Maar de autoriteiten van plaatsen bij de grens tussen Zimbabwe en Mozambique waar de vluchtelin gen verblijven, hebben nog geen opdrachten in die richting ont vangen. De dorpelingen in Zimbabwe, dat zelf ook ernstig is getroffen door de droogte, geven de vluchtelin gen, die dezelfde taal spreken, te eten. Verscheidene internationa le hulporgansaties zamelen geld en goederen in om de Mozambi kanen te helpen. De vluchtelingen, afkomstig uit de provincie Tete in het Oosten van Mozambique, hebben hun land verlaten omdat er niets meer te eten was. Zij hebben dagenlang gelopen en onderweg zyn veel kinderen en oudere mensen om gekomen. De Mozambikaanse autoriteiten zeggen te hebben geprobeerd de uittocht tegen te houden. Maar zij voegden er aan toe dat ze geen voedselhulp konden sturen naar Tete vanwege de activiteit van de guerrillastrijders van MNR (Mo zambikaanse verzetsbeweging). "Zelfs voertuigen van het Rode Kruis worden door deze bandie ten aangevallen", aldus een Mo zambikaanse functionaris. het belang van de ondernemin gen die nu in de ellende zitten", aldus Verhoeff. SAO PAULO (Reuter/UPI) - Min stens honderd mensen zijn zater dag omgekomen door een brand die een deel van een krottenwijk verwoestte van de Braziliaanse stad Cubatao, zeventig kilometer ten westen van Sao Paulo. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Ongeveer 150 mensen, van wie sommigen in kritieke toestand, zijn in het ziekenhuis opgeno men. De brand ontstond na een explosie in een naburige olie pijpleiding, kort na middernacht toen de meeste bewoners van de wijk al lagen te slapen. Het vuur verspreidde zich zeer snel en legde ongeveer driehonderd hutten in as, waarin bijna 2500 mensen waren gehuisvest. Uit de oliepijpleiding, die op slechts vijftig meter van de krottenwijk ligt, ontsnapte na de ontploffing zo'n 700.000 liter olie, die onmid dellijk vlam vatte. De brandende olie bereikte in korte tijd de krot- Lawinedoden PARIJS/WENEN (AFP/UPI) - Als gevolg van sneeuwlawines in Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Andorra zijn in het weekeinde dertien skiërs om het leven geko men. In de vier landen werden nog zes skiërs vermist. Voorzover bekend zijn de slachtof fers burgers van de betrokken landen. tenwijk, waar de hutten zijn ge bouwd van brandbaar materiaal. De wijk ligt in een lagune en veel hutten zijn op palen gebouwd. Het vuur had loopbruggen ver woest, waardoor ontsnapping voor velen onmogelijk was. On der de slachtoffers zijn veel kin deren. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Generaal ontkent rol bij moord op Filippijn Aquino MANILLA (Reuter) De Filip pijnse generaal L. Custodio heeft zaterdag ontkend medeplichtig te zijn aan de moord op de Filip pijnse oppositieleider Benigno Aquino vorig jaar augustus op het vliegveld van Manilla. Een vroegere Filippijnse militair ver klaarde enkele dagen geleden in Washington onder ede dat Custo dio hem in 1982 en 1983 gevraagd had Aquino te vermoorden, zon der president Marcos in verle genheid te brengen. Custodio was hoofd van de veilig heidsdienst op het vliegveld van Manilla toen Aquino daar arri veerde na drie jaar ballingschap in de Verenigde Staten. De gene raal noemde de beschuldiging een 'onbeschaamde leugen'. Het onderzoek naar de moord is nog niet afgelopen. BEIROET - De laatste Ameri kaanse mariniers hebben giste ren het Libanese grondgebied verlaten. Van de 'stabiliteit en vrede' die de mariniers en de an dere contingenten van de multi nationale troepenmacht hadden moeten brengen is geen sprake. door Aernout van Lynden Met die opdracht hebben de ma riniers zeventien maanden lang gebivakkeerd in loopgraven en bunkers rond het internationale vliegveld van Madrid. Maar Liba non is bij hun vertrek meer ver deeld en chaotischer dan ooit. Slechts een paar minuten nadat de laatste Amtrack de zee was inge reden hadden leden van de Sjiie- tische militie Amal het oude lan- dingspunt van de Amerikanen op het strand, het zogenaamde 'green beach', overgenomen. En in plaats van de 'stars and stri pes' van de Amerikanen wappert nu de groene vlag van de Sjiieten op 'green beach'. De rest van de mariniersbasis, de tientallen bunkers en loopgraven, is over gedragen aan de zesde brigade van het Libanese leger - een bri gade van moslim-soldaten die geweigerd heeft te vechten tegen de milities van de moslim-oppo sitie. Nog geen uur na het vertrek van de laatste mariniers opende het slagschip USS New Jersey, met zijn gigantisch 45 centimeter ge schut de grootste kanonnen ter wereld, het vuur op Syrische en oppositie-stellingen in de bergen ten oosten van Beiroet. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade vertelde dat de bulderende beschietingen vanaf de New Jersey niets met het vertrek van de mariniers te maken hadden. Het slagschip zou slechts in actie zijn gekomen omdat een Amerikaans verken ningsvliegtuig door de Syriërs of de oppositie beschoten zou zijn. Op zaterdagnacht had de torpe dojager USS Caron negentig gra naten afgevuurd. Toen nog wel om de vertrekkende mariniers, die onder vuur waren gekomen, bij te staan. Gebeurtenissen die de kritiek in Amerikaanse militaire gelederen op het beleid van de regering- Reagan onderstreepten. De mariniers blijven voorlopig op de schepen van de Zesde vloot voor de kust van Libanon. Een tactische zet van de president om de nederlaag die de Verenigde Staten in Libanon hebben gele den, in elk geval voor de eigen kiezers enigszins te camoufleren. Van Reagans verklaring vorige week dat de mariniers weer op land zouden kunnen worden in gezet, gelooft in Beiroet niemand een woord: de mariniers zijn ver trokken en dat is definitief. Twee mariniers in Beiroet strijken de Amerikaanse vlag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7