LEIDSC AGBLAD "Ik wou dat wij Nielsen hadden" Relatie met Olsen definitief verstoord L Henk Boer schaats coach af WK drain a voor Gustafson Speler slaat toeschouwer gebit uit mond Deen wil zich tegen wens van club toch laten opereren F eyenoord-Aj ax het verschil ligt in de defensies Vandaag in de sportkrant PSV goed weg bij Volendam Fuchs wint indoor Brabant "Respect voor Oleg Bozjev" UVS geeft punt weg ZLC klopt leider Leiden RCL helpt winnend RB Zaaltitel De Danaïden GOTHENBURG (GPD) - Tegelijk met Hilbert van der Duim keert coach Henk Boer de allround schaatsploeg de rug toe. De 32- jarige fysiotherapeut uit Veen- dam maakte zijn vertrek bekend onmiddellijk na afloop van het WK in Gothenburg, waar een overtuigend herstel van het olympische debacle uitbleef. Boer had vooraf zijn lot aan het toernooi verbonden, maar ont kende gisteravond dat de uitslag bij zijn beslissing doorslagge vend was geweest. „Wanneer Van der Duim wereld kampioen was geworden, zou ik eveneens zijn gestopt", bena drukte Boer. „In Sarajevo heb ik al gesteld dat mijn privé-omstan- digheden een reden waren om er uit te stappen. Dat is mijn voor naamste motief gebleven. Er le ven ook wel andere dingen, maar die wil ik eerst binnen de Be leidsgroep Training bespreken" Boer zegt van zijn rijders geen kri tiek te hebben gehoord die een verdere samenwerking onmoge lijk zou maken. Boer: „Alleen Kramer heeft zich beklaagd over de selectieprocedure, maar dat krijg je altijd met iemand die te leurgesteld is enjzüdh niet heeft kunnen plaatéeh, Het is zelfs een erg rustig seizoen geweest in ver gelijking met vorig jaar. Ik heb eigenlijk met iedereen goed kun nen werken". Voor de schaatsers is het besluit van de coach niet als een verras sing gekomen. Zonder uitzonde ring vinden ze het verstandig van hem nu terug te treden. Ze prij zen unaniem zijn kwaliteiten als trainer, maar zijn het er ook over eens dat Boer in de omgang te kort schoot. Yep Kramer: „Hij heeft het juiste moment gekozen er mee op te houden. We hadden veel moeten praten om alles weer glad te strij ken. Maar ik heb zijn besluit wel zien aankomen. Hij heeft het ons nooit rechtstreeks verteld, maar maakte af en toe zinspelingen waar je uit kon afleiden dat hij het voor gezien hield". „Ik vind het niet zo erg dat hij stopt", oordeelde Robert Vunde- rink, de meest teleurstellende Nederlander in Gothenburg, waar hij niet bij de beste zestien eindigde. Vunderink: „Boer is zonder meer een goeie trainer. Hij weet er veel van en voor de schaatssport is het jammer dat hij stopt. Als mens viel er moei lijk met hem te werken. Hij dreef altijd zijn zin door, je had als schaatser niks te vertellen". Frits Schalij: „Ik liep nooit zo met hem weg, toch kon hjj met Kloosterboer een ideale combi natie vormen. Boer voor de ystraining en Kloosterboer als conditietrainer en degene die voor de menselijkheid zorgt. Want daaraan schort het bij Boer". En Hilbert van der Duim, die zijn carrière als allrounder met een d^rde plaatSj jn Gothenburg af sloot: „Geen slechte beslissing. Ik heb er best begrip voor nu hij pas vader is geworden en hij heeft toch ook veel kritiek gehad in de pers". Hij schetste Boer als „een trainer waar pit in zit, maar hij zorgde ook voor opstootjes. Een gemakkelijke jongen is hij zeker niet, al heb ik dit seizoen helemaal geen problemen met hem gehad". Een pasklare oplossing voor de op volging van Henk Boer hebben de rijders niet bij de hand. „Het trainerswereldje is erg klein en de keus daardoor beperkt", vindt het WK-kwartet, maar er bestaat geen bijzondere voorkeur. ROTTERDAM - Feyenoord en Ajax maken tegenwoordig pu re gokspelletjes van hun on derlinge confrontaties. De ge lijkspel-traditie die de compe titietoppers lang in de greep hield, wordt juist dit seizoen stevig doorbroken. Het is nu alles-of-niks met de eeuwige rivalen, die extreem door schieten naar de ene of de an dere kant. Na de 8-2 van de eerste uitgave van Amster dam, kreeg gisteren de part ner de gelegenheid aan de winst een "bonuspunt" toe te voegen. Met de geflatteerde 4- 1 overwinning sloeg Feye noord niet alleen een gat in punten, maar kwam het ook gelijk in doelsaldo. De overeenkomst was frappant. Zoals de Amsterdammers is de september-éditie van de voet- balklassieker naar die bizar ho ge score konden oprukken na dat een gelijkspel voor de hand had gelegen, zo werd de de royale marge ook gisteren ge fundeerd op een moment dat de gelijkmaker werd verwacht. Via een treffer die in de voorbe reiding naar buitenspel geur de. "Maar dat hoort er allemaal bij, daar moet je verder niet over zeuren", wees Ajax-trai- ner Aad de Mos dat excuus van de hand. En eigenlijk is dit ook gerechtigheid", vond Ruud Gullit na de kwalitatief opnieuw matige, maar wel spectaculaire botsing van de grote twee. "We zijn in feite even sterk en zo houden we el kaar goed in evenwicht. De ene keer wint de techniek, de ande re keer zegeviert de kracht". In de afgeladen Kuip sloeg de ba lans voor de tweede keer in tien dagen door naar het fysie ke overwicht, maar dat was be paald niet de enige oorzaak voor het te groot uitgevallen verschil in de kribbige ont moeting, die gele kaarten ople verde voor Koeman, Rijkaard en Hoekstra. Aan de 4-1 lagen wel wat meer zaken ten grond slag. Bijvoorbeeld de Rotter damse eensgezindheid, ofte wel de kracht van het collec tief. "Ajax speelde met elf ideéen; Feyenoord met één", werd plastisch aangegeven door Cruijff, wiens routine en orga nisatievermogen uiteraard ook mede bepalend waren. "Hij al leen was het verschil", meende doelman Hans Galjé zelfs. Het echte onderscheid echter openbaarde zich ditmaal in het spel van de defensies. Waar Ajax achterin opnieuw ui terst kwetsbaar bleek, met het trage en te speelse centrumduo Koeman/ Mölby, daar kweten hun vakgenoten aan de andere zijde zich in alle betekenissen van het woord 'professioneel' van hun taken. Niet voor niets roemden de trainers Thijs Li- bregts en zijn collega Aad de Mos een Rotterdamse verdedi ger naderhand als dè uitblin ker van de wedstrijd. De Deen se voorstopper Iwan Nielsen kreeg van twee kanten alle lof toegezwaaid. "Ongelooflijk, wat een voetballer", klonk het uit de mond van zijn eigen oe- fenmeester. "Hij dekte niet al leen zijn eigen man, maar be streek een heel gebied". De Mos was het voor de verande ring met hem eens: "Een ideale speler, ik wou dat ik hem had" Daarmee zei de oefenmeester uit De Meer (waar Nielsen ooit werd afgetest..) veel, zo niet al les over de laatste lijn van zijn eigen ploeg. Koeman is daarin als libero geen leider en Mólby is als voorstopper geen 'killer.' "Ze zijn teveel voetballer", weet ook Aad de Mos, "ik zou ook liever met Ophof als voor- stopper spelen en met Boeve als back. Maar Boeve was niet fit. Hij wilde in de rust ook niet invallen". Ajax startte dus eigenlijk nood gedwongen met Ophof aan de linkerkant van het verdedi- gingsblok en daar ging het in de eerste helft al mis. Licht ge- De vernedering van Ajax in beeld: Henk Duut tikt 4-1 door de benen van Hans Galjé. (foto ANP) blesseerd werd hij geregeld 'overlopen'. Het was niet alleen zijn schuld, maar ook die van de middenvelders en aanval lers, die niet vroeg genoeg stoorden of balverlies leden bij individuele acties. Feyenoord gaf al direct een visitekaartje af, door veel meer agressie te tonen. 'Het was dan ook erop of eron der", verklaarde Libregts de scherpe wedstrijdbenadering van zijn team. Zelfs Cruijff be gon ongekend fel in de con frontatie met Vanenburg, die op hem was gezet "om te kij ken hoe ver hij is in zijn ont wikkeling", aldus De Mos. "Dit was voor hem een soort exa men tegen zijn leermeester". Hoewel Vanenburg heel opoffe rend en zeker niet onverdien stelijk speelde, slaagde hij niet geheel voor de test, zoals bleek bij de tweede goal die Cruijff in twee instanties vrij-uit kon scoren. Maar dat had ook veel te maken met de ploeg die hij om zich heen had. Die was al na een kwartier "zwaar aange slagen". Feyenoord had nog geen fatsoenlijke aanval onder nomen, maar bij twee spelher vattingen (de schitterende vrije trap van Gullit en de kor te corner Brard-Gullit, waaruit Cruijff toesloeg) ontglipte de Amsterdammers de greep op de wedstrijd. Tot aan de rust leidde de partner de dans vanuit iets terugge trokken positie. Niet door drukkend, waar gewoonlijk toch de kansen liggen, maar bewust mikkend op de coun ter. "Je moet jezelf niet overe ten bij 2-0", verklaarde Li bregts de behoudender speel wijze. "Op zo'n stand kun je ze wel laten komen. En je zag het: elke dieptepass bracht iemand toch in een één-tegen-één si tuatie". Omdat daarbij vooral de be perktheid van Peter Houtman weer eens nadrukkelijk bleek (Libregts veelbetekend: "Het gaat steeds beter met Carbo"), hoefde De Mos zich in de rust nog niet kansloos te wanen. Zijn pauze-wissel Ophof-Mole- naar bracht zijn formatie zelfs terug in de race. Verkast naar de andere kant legde Silooy de gevaarlijke Gullit aan banden en als rechtsback bleek Mole naar een versterking: zowel verdedigend als aanvallend. Mede daardoor kon Ajax aan de gelijkmaker ruiken nadat Mölby via Nielsen de 2-1 had gevonden. Van 't Schip en Mo lenaar zelf konden de 2-2 ech ter niet op het bord brengen en de vervanging van Cruijff (die tussendoor nog eenmaal op de lat had gemikt) was voor De Mos het sein het teken één-op één te geven. De trainer zette zijn gebaar kracht bij door aanvaller Bos man in te zetten voor laatste man Koeman, maar zag rijn al- les-of-niets gok ditmaal bijna direct ontkracht Via het doel punt van Hoekstra, dat in de voorbereiding bij Gullit naar buitenspel geurde. "Maar dat was het niet, want Mölby was blijven hangen", verklaarde de betrokken Leiderdorpse grensrechter Piet Waagmees- ter. "Echt, bij de geringste twij fel gaat mijn vlag omhoog, maar hier was ik 100 procent zeker van". Hoe dan ook, de 3-1 die Feye noord en Kraan en Ko bevrijd de (het "Pisa, Pisa" galmde door het stadion) accentueerde dat het verschil ditmaal in de defensies school. Dat de voor Brard gekomen Henk Duut door de benen van Galjé de 4-1 vond, maakte het onderscheid alleen nog maar duidelijker en zorgde tevens voor het Rotter damse 'bonuspunt'. "We missen gewoon routine", klaagde Hans Galjé, over wat hij voor zich had zien voltrek ken. "Met een goede laatste man erbij zou het al heel wat beter gaan". Sjaak Troost kon andere taal spreken. "Er wor den nog schoonheidsfoutjes gemaakt, maar we hebben op dit moment de sterkste verde diging van Nederland. We moeten alleen ook tegen min dere tegenstanders geconcen treerd blijven. Concentratie verlies is onze gevaarlijkste te genstander". In de wetenschap dat Feyenoord in de competitie-roulette niet altijd even goed op de kleintjes let, hield De Mos de hoop le vend. "Er kan nog van alles ge beuren, want er volgen nog elf duels. Ik zie het nog steeds rooskleurig in". De ware gokker hoopt altijd dat het morgen beter gaat. PAUL DE TOMBE GOTHENBURG (GPD) - Voor To- mas Gustafson was het wereld kampioenschap eerder een nachtmerrie dan een triomf tocht. Na rijn olympische suc cessen in Sarajevo verwachtte de Zweed een spontaan huldebe toon van zijn landgenoten, maar die waren nauwelijks aanwezig in het ruime Ullevi-stadion, dat ruim 50.000 toeschouwers kan bergen. Er waren over beide da gen nog geen 8000 schaatslief hebbers, een laagte-record voor Ullevi, en de meesten kwamen nog uit Nederland en Noorwe gen. Het WK was voor Gustafson helemaal een flop, want hij viel zelfs af voor de tien kilometer. De olympische winnaar van de 5000 meter viel onvoorstelbaar diep en liet zien dat Hilbert van der Duim wat dat aangaat niet het alleenvertoningsrecht heeft. Gustafson (die zaterdag deel neemt aan de schaatsmarathon van Utrecht) imiteerde de Neder lander, die het vorig jaar na het behalen van de Europese titel volledig faalde op het WK. Ook Van der Duim miste toen fali- kant de boot op de 5000 meter. Na wederom een matige sprint kon Gustafson reeds als titelgegadig- de worden geschrapt, na enkele rondjes draaide de vijf kilometer op een drama uit. Gustafson: „Alle kracht verdween ineens uit mijn benen. Het was een afschu welijk gevoel van machteloos heid. Ik wilde hier beslist nog iets goeds laten zien, maar kon werkelijk niets meer". Zijn trainer Hans Naess, die niets bespaard bleef omdat geen enke le Zweed het eindWassement haalde, stond hulpeloos aan de kant. „Het kan alleen maar een gevolg zijn geweest van Saraje vo. Daar heeft Gustafson zich twee keer volledig leeg gereden en de accu was nog niet weer op geladen. De tijd voor herstel is te kort voor hem geweest", conclu deerde Naess. HEUKELUM (ANP) - De ama- teurwedstnjd Heukelum-Wou- drichem, uit de derde klasse KNVB van het zaterdagvoetbal, is zaterdag gestaakt. Scheids rechter Sefers moest er een eind aan maken, toen bij een speler van Woudrichem twintig minu ten voor tijd alle stoppen door sloegen. De Woudrichemse speler maakte een forse overtreding tegen een aanvaller van Heukelum. Toen de bal over de zijlijn rolde, kreeg de betrokken Woudrichemer door een al te fanatieke suppor ter van Heukelum de bal in het gezicht gedrukt. De voetballer haalde onmiddellijk uit en sloeg bij de toeschouwer het kunstge bit kapot. Een flinke vechtpartij dreigde en zowel de speler als de aanvoer der van Woudrichem wegerde de naam van de betrokkene door te geven. Daarop liet scheidsrech ter Sefers inrukken. De arbiter uit Waspik wilde wel terug op het veld, op voorwaarde dat de identiteit van de Woudrichemer bekend werd. Die bleef volhar den in zijn weigerachtige hou ding, waarna Sefers de wed strijd, waarin Heukelum met 1-0 leidde, definitief staakte. ROTTERDAM (GPD) - Het bestuur en de medische staf van Ajax hebben veront waardigd gereageerd op het besluit van aanvaller Jesper Olsen om zich maandag of dinsdag in Kopenhagen te laten opere ren. Voorzitter Harmsen merkte gisteren op, dat de „relatie tussen Olsen en Ajax definitief is verstoord", als de Deen zich inderdaad laat behandelen: „Wij kunnen het hem niet verbieden omdat de spelers vrij zijn om zich te laten opereren. Ik denk echter dat hij er dom aan doet. Ik moet nog zien hoe de operatie zal uitpak ken. Stel dat het verkeerd gaat en Man chester ziet straks van hem af, dan is het gemakkelijk te raden wat dan de gevol gen voor Ajax zullen zijn", aldus Harm- Volgens dr. Greep, lid van de medische staf van Ajax, is het volstrekt overdreven dat Olsen onder het mes gaat: „Ik ben het er helemaal niet mee eens. Olsen kan toch alles met die linkerenkel doen. Dat is van daag tegen Feyenoord wel gebleken. Er zijn tientallen spelers die ernstiger ge blesseerd zijn dan hij en gewoon door gaan. Ik heb Olsen dan ook afgeraden om zich te laten opereren. Wij vinden dat de afwijking in zijn enkel aanmerkelijk is verbeterd. Als hij met die bandage door gaat komt het allemaal in orde. Nu hij zich laat behandelen is hij voor Ajax afge schreven". Olsen wil een operatie niet langer uitstel len, omdat htj anders het Europees kam pioenschap in Frankrijk, dat op 12 juni in Parijs begint en waarvoor Denemarken zich heeft geplaatst, zou moeten missen. De 22-jarige Deen sukkelt al vanaf juni vo rig jaar met zijn enkel waarvan de banden nu moeten worden „omgezet". Hij raakte toen geblesseerd tijdens de WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Hongarije. Eind au gustus nam hij, zonder het bestuur van Ajax in te lichten, contact op met het Aca demisch Medisch Centrum in Amster dam, nadat de medici van de club tot de conclusie waren gekomen dat de blessure niet ernstig was. In het AMC, waar een scheur in de enkelband werd geconsta teerd, kreeg Olsen het advies om zich te laten opereren. Die operatie ging toen niet door omdat de medische staf en het bestuur van Ajax Olsen van gedachten wisten te veranderen en hem konden dui delijk maken dat „intapen" een goed al ternatief was Vlak voor de winterstop herhaalde die si tuatie zich en liet Olsen zich opnieuw om praten. Ditmaal lijkt hij echter vast van plan om de enkel onder handen te laten nemen. Zijn besluit kwam vast te staan na een bliksembezoek de afgelopen week aan een Deense chirurg die het, net als zijn fysiotherapeut Willemsen in Amster dam en het AMC, beter vindt als Olsen zich laat opereren. Olsen: „Ik wil van die pijn af, zo kan ik niet blijven doorgaan. Niemand weet precies wat ik heb. Ik heb voor mezelf nu uitgemaakt dat een opera tie het beste is. Dat zal morgen of over morgen gebeuren". Feyenoord viert "de bevrijding!' André Hoekstra, die de Rotterdammers zojuist op 3-1 heeft gezet, wordt bedolven onder ploeggenoten. Links viert Ruud Gullit een privéfeestje met een collega. itoto ANP)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11