Kamer wil gebruik 2jro gratis houden Rabobank S Betalingen uit Amerika §nellerviade Quick Cheque Service van de Rabobank. Oliefraude nekt Nigeria Kort zakelijk; Hoeveelheid auto's kan fors stijgen Quick Cheque Service U#S,A# Oostenrijk boekt toch 'ski-succes' )ok uitstel betalingscircuit bepleit Bond wil 24 fabrieken Ford geheel lam leggen Werkloze volwaardig lid bij Vervoersbond Consument lost weer schulden af >EN HAAG (GPD) - De girobe taalkaart moet gratis blijven. Dat is de boodschap van de Tweede Kamer aan het adres van staats secretaris Scherpenhuizen (PTT- zaken), die met ingang van 1 juli een prijs van f 12,50 per jaar op het gebruik van de betaalkaart wil leggen. )e bewindsman kondigde vorige week plotseling de heffing voor girorekeninghouders aan, nadat Konsumenten Kontakt al „alarm" had geslagen. Een ruime meerderheid in de Tweede ka mer kwam gisteren met felle kri tiek. De PvdA wilde het plan di rect van de tafel vegen, het CDA wil de maatregel in elk geval op schorten totdat de Postbank er is, zo blkeek gisteren tijdens een vergadering van de Kamercom missies financiën en verkeer en waterstaat. Volgens Scherpenhuizen kunnen maatregelen om de verliezen van de postgiro als geheel te vermin deren niet uitblijven. Voor dit jaar wordt een verlies van f 149 miljoen geraamd, vorig jaar was dat f 105 miljoen. Dit jaar zal op het particuliere betaalverkeer winst van honderd miljoen gul den worden gemaakt (100 mil joen); op het zakelijke daarente gen een verlies van naar schat ting 250 miljoen gulden. Bovendien wordt de betaalkaart intensiever gebruikt. Per reke ninghouder worden nu gemid deld per jaar 75 kaarten gebruikt, tegen 60 in 1975. Ook wordt steeds meer geld in het buiten land opgenomen. Al met al stij gen de kosten, zowel voor de be- Atari Het Amerikaanse amusements- en communicatieconcern Warner Communications heeft in het laatste kwartaal van het afgelo pen jaar een nettowinst geboekt van 6,86 miljoen miljoen dollar. Over geheel 1983 is er deson danks een verlies van maar liefst 417 miljoen dollar (1,27 miljard gulden) bij een omzet van 3,45 miljard dollar. In 1982 was er nog een nettowinst van 258 miljoen dollar. De aanzienlijke verslech tering komt in hoofdzaak voor rekening van dochter Atari, die videospelletjes en huiscompu ters produceert. Huiscomputers Timex Corporation heeft besloten zich terug te trekken van de markt voor huiscomputers. De Amerikaanse maatschappij heeft in het afgelopen jaar zwaar ver lies op deze apparatuur geleden, zo deelde zij dinsdag mee. Timex wordt de derde grote maatschap pij die de produktie en de ver koop van kleine, goedkope com puters staakt. Texas Instruments en de speelgoedfabriek Mattel Inc. gingen haar voor. Order Damen De scheepswerf Damen Shipyard in Gorinchem heeft twee orders geboekt met en totale waarde van 65 miljoen gulden voor de bouw van vijf havensleepboten. De schepen zullen worden gele verd aan Columbia en Saoedi- Arabië. Ze zijn bestemd voor het aan- en afmern van grote kolen schepen. Columbia is een be langrijke kolenexporteur, maar de toegankelijkheid van de ha ven is slecht voor grote schepen. De schepen zullen worden uitge rust met dieselmotoren van Stork-Werkspoor. Damen, ge specialiseerd in kleine schepen, is momenteel in onderhandeling met Wilton-Fijenoord over sa menwerking op nieuwbouwge- bied. Australië Australië wil de immigratie verder beperken. Er geldt al een grens voor het aantal immigranten in het algemeen. Vakmensen waar aan Australië behoefte heeft zijn nu nog onbeperkt welkom maar met het oog op de grote werk loosheid wil de regering in Can berra ook aan die categorie gren zen stellen en wel met ingang van 1 juli van dit jaar. Gezinsle den van al in Australië werkzame immigranten blijven welkom evenals politieke vluchtelingen. Steun textiel Het kabinet heeft met terugwer kende kracht vanaf 1 juli vorig jaar 65 miljoen gulden aan subsi dies en kredieten beschikbaar gesteld voor de textiel- en kle dingindustrie. Het geld is be stemd voor het stimuleren van investering in moderne machi nes en kwaliteit, advisering van buitenaf, research en voor deel name aan en exportprogram ma's. Sparen Spaarders heben vorig jaar 56,6 miljard gulden op opzij gelegd, zes miljard minder dan in 1982. Er werd voor 61,1 miljard opge nomen, waardoor het spaarver- schil negatief uitkwam op 4,5 miljard gulden. In '82 namen de spaarders 61,3 miljard op en was er dus een positief spaarverschil van 1,3 miljard. AMSTERDAM (ANP) - Als de economie zich gunstig ont wikkelt, kan het aantal perso nenauto's de komende 20 jaar nog met ongeveer 40 procent toenemen. De vervoerspres- tatie van automobilisten (ver plaatsingen maal het aantal kilometers) kan in die perio de met 35 procent toenemen. E. Heere van het raadgevend ingenieursbureau DHV sprak deze prognoses uit tij dens de introductie van de vakbeurs Intertraffic, die van 16 tot en met 19 april in de RAI in Amsterdam wordt ge houden. Zijn cijfers zijn gebaseerd op een gezamenlijke studie van de vakgroep verkeerskunde van de TH Delft en DHV over de mogelijke ontwikkeling in het personenautovervoer tus sen 1980 en het jaar 2000. Eén van de belangrijkste conclu sies die Heere aan het onder zoek verbond was dat in dat geval de vrijheid van route keuze van de automobilist, vooral op snelwegen, meer aan banden moet worden ge legd. De automobilist zal geadviseerd worden een be paald route te nemen, waar door enerzijds het wegennet optimaal benut kan worden en anderzijds de kans op brokken verminderd wordt. De ontwikkelingen in de mi- cro-electronica en telecom municatie zullen dit moment naar zijn mening snel dich terbij brengen. In West- Duitsland worden op het ogenblik al proeven geno men om tot een betere ver keersafwikkeling te komen in het Ruhrgebied. Thuis in elke bedrijfstak. WENEN (DPA) - De Olympische Winterspelen in Sar^jewo mogen in sportief opzicht dan wel zijn uitgelopen op een debacle voor Oostenrijk, de skifabrikanten in het land zijn tevreden met de re sultaten. Tweederde van de bij het skiën vergeven medailles werden behaald op latten van Oostenrijkse makelij, zo heeft een woordvoerder van de fabri kant Kneissl woensdag ver klaard. De meer dan 200 ondernemingen die zich in Oostenrijk hebben ge specialiseerd in de produktie van wintersportartikelen boekten vo rig jaar een gezamenlijke omzet van ruim 700 miljoen gulden. Van de jaarlijkse wereldproduk- tie van 4,7 miljoen paar alpines ki's komt de helft uit Oostenrijk. DNDERDAG 23 FEBRUARI 1984 Economie 'Schrikbarende verliezen' UTRECHT (ANP) - De Vervoersbond FNV heeft als eerste vakbond zijn uitkeringsgerechtigde en gepensioneerde leden een officiële status bin nen de bond gegeven. De "bedrijfsgroep anders-actieven" zal naast de bestaande vijf bedrijfsgroepen zitting nemen in de bondsraad, het par lement van de bond. Gisteren kozen vertegenwoordigers van de 11.000 leden tellende nieuwe bedrijfsgroep in Utrecht een bestuur en een afvaardiging voor de bondsraad. De niet-actieven zullen zeventien van de honderd zetels in die raad bezetten. De bedrijfsgroep wordt in het bondsbestuur verte genwoordigd door voorzitter M. van Rossum, algemeen secretaris van de Vervoersbond FNV. Bondsvoorzitter A. Drenth zei in Utrecht dat het bij uitstek de taak van de vakbeweging is de belangen van de uitkeringsgerechtigden te be hartigen. Een speciale organisatie voor die groep noemde Drenth "de dood in de pot", omdat juist de FNV volgens hem staat voor de koppe ling van werkenden en niet-werkenden. Drenth riep de vergadering op de politici in Den Haag "hinderlijk te volgen", om te voorkomen dat de bezuinigingen op de uitkeringen die de regering per 1 juli wil doorvoeren doorgaan. Hij doelde daarbij voor al op de CDA-ers in de Tweede Kamer. "De christendemocraten maken in wezen uit in hoeverre de oerconserva tieve kapitalistische koers waar de WD voor staat door het kabinet wordt gevolgd. Bij de CDA-politici moet u zijn", zo hield Drenth de nieuwe bedrijfsgroep voor. Ook bedrijfsgroepsvoorzitter Van Rossum vroeg de aanwezigen Kamer leden te overstromen met brieven en telefoontjes om ze ervan te over tuigen dat de 1 juli-plannen van de baan moeten. "Er heerst een kada verdiscipline in de CDA-fractie in de Kamer. Er zijn CDA-ers die daar door in gewetensnood zijn geraakt. Als we er acht tot tien over de streep kunnen halen kan de regering niet langer terugvallen op haar parlementaire meerderheid", zo pleitte Van Rossum. LONDEN (GPD/DPA) - Alle 24 fa brieken die het auto-concern Ford in Engeland heeft, dreigen over twee weken plat te gaan. De Britse vakbonden zullen de ko mende dagen hun 39.000 leden bij die fabrieken vragen met een staking van onbeperkte duur in te stemmen. Dat is het gevolg van de bekend making van Ford, dat het al eer der genomen besluit om de me taalgieterij van het bedrijf in de Oostlondense wijk Dageriham te sluiten, nu onherroepelijk is. Dat zal betekenen dat daar per april volgend jaar 2000 arbeidsplaat sen komen te vervallen. Het plan om die fabriek te sluiten, werd vorige maand gepubli: ceerd, en heeft bij de vakbonden steeds grote weerstand opgeroe pen. Die bonden vrezen, dat de sluiting van de fabriek in Dagen ham het begin van het einde is, en dat Ford steeds meer vestigin gen in Engeland zal sluiten. De directie van Ford heeft daarop geantwoord, dat Dagenham in de eerste plaats dicht moet, omdat de fabriek daar inefficiënt is, en dat bijvoorbeeld de metaalgiete rij van het concern in West- Duitsland sneller en goedkoper werkt. Daar komt bij dat in Da genham al vanaf 1977 geen winst meer is gemaakt. De bedrijfsleiding wil echter niet uitsluiten, dat na de sluiting van Dagenham meer fabrieken in Engeland dicht zullen moeten. De bonden denken daaraan een sterk argument te kunnen ontle nen om de meerderheid van hun leden voor een staking te win nen. Renault Het Franse autoconcern Renault wil dit jaar in totaal 7250 van zijn 160.000 arbeidsplaatsen kwijt, zo staat in de plannen van het con cern die gisteren aan de bonden zijn voorgelegd. Eind vorige week werd bekend dat bij de be drijfswagens van de onderne ming 3750 banen dienen te ver dwijnen. De ongeveer 3500 ar beidsplaatsen waarvan nu weer sprake is wil Renault schrappen bij de produktie-afdeling van de personenwagens en wel door werknemers vervroegd met pen sioen te sturen. LAGOS (RTR) - De militaire rege ring van Nigeria bereidt een grootscheepse campagne voor tegen fraude en corruptie in de olie-industrie om een eind te ma ken aan de „schrikbarende" ver liezen die daardoor worden gele handeling als voor de fraudebe strijding. Toch wordt - zo erken de Scherpenhuizen - per parti culiere rekening twintig gulden winst gemaakt. Desgevraagd zei de bewindsman dat de particuliere banken vorig jaar november toestemming had- AMSTERDAM (ANP) - De schuld die de Nederlandse consumen ten hebben vanwege leningen voor consumptiegoederen is vo rig jaar verder gedaald. Eind 1982 bedroeg het totale uit staande consumptieve krediet f 12.291 miljoen, een jaar later was het nog f 11.938 miljoen. In 1980 was het rond de f 13 mil jard. Ondanks de daling leende het publiek in 1983 voor het eerst sinds jaren weer meer, na melijk netto f 6332 miljoen te gen f 5109 miljoen in het voor gaande jaar. Bruto (dat is incl. kredietvergoeding) liep de pro duktie nog met bijna 3 pet te rug, maar de daling die in 1979 begon en in 1980 al 10,6 pet be droeg, lijkt tot staan gekomen, zo werd tijdens een gezamenlij ke presentatie van de cijfers door het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Vereniging van Financieringsondernemin gen in Nederland gezegd. Gelet op het aantrekken van de economie in het algemeen, het herstel van het consumenten vertrouwen en de te verwach ten opleving van de verkoop van duurzame consumptiegoe deren behoort volgens VFN voorzitter JJV1. Vullings een ver dere verbetering van de markt van het consumentenkrediet tot de mogelijkheden. De consument is duidelijk voor zichtiger geworden. De lenin gen werden kleiner, en gingen gemiddeld van f f 6507 naar 6340. De looptijd nam daarnaast gemiddeld wat toe. De heer Rietzchel van het CBS be rekende, dat ongeveer 30 pet van de Nederlandse huishou dens met consumtief krediet te maken heeft. In alle cijfers is geen rekening gehouden met krediet van postorderbedrij ven, afbetalingskredieten, be paalde hypothecaire vormen en pandkredieten, die nogal moei lijk grijpbaar zijn. De gemiddel de Nederlander had eind vorig jaar f 829 consumptief krediet tegen f 857 een jaar eerder. Per huishouding daalde het uit staande krediet van f 2395 tot f 2245. den gekregen van staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken) nieuwe tarieven in te voeren dan wel bestaande te verhogen. Over berichten dat de banken een kwartje per overschrijving zou den gaan berekenen, was hem niets bekend. Over de cijfers die de banken hadden overgelegd mocht Scherpenhuizen geen meedelingen doen. De WD bleek als enige achter de heffing te staan. Zowel het CDA als de PvdA hekelden het feit dat de particuliere rekeninghouders zouden moeten betalen, omdat de postgiro tekort lijdt op de za kelijke rekeningen. Als de staats secretaris bij zijn plannen blijft, zal de PvdA met een motie ko men om hem terug te fluiten. Betalingscircuit Een Kamermeerderheid stelde zich in verband met de verliezen van de PTT-gelddiensten op het gebied van zakelijke kredieten eveneens terughoudend op ten aanzien van een nationaal beta lingscircuit (NBC). CDA en PvdA willen het kabinet nog geen toestemming geven om de Postgiro in dat circuit te laten deelnemen. Omdat de PTT-geld diensten maar op beperkte schaal krediet mogen verstrek ken aan het bedrijfsleven, vrezen deze fracties dat het zakelijke te goed nog verder zal teruglopen. Veel bedrijven handhaven slechts een girorekening voor het over boeken van salarissen. Bij volle dig geautomatiseerd betalings verkeer is dat niet meer nodig, omdat overschrijving van bank- naar girorekening dan zonder tijdverlies kan geschieden. De Kamer toonde zich gisteren be zorgd over werkgelegenheids- verlies bij de PTT. Pas als er dui delijkheid is over de Postbank, die de gelddiensten meer con- currenriekracht moet geven op zakelijk gebied, kan dat beta lingscircuit er komen. „We moe ten duidelijk weten waar we heen gaan; we willen geen blan co cheque tekenen", aldus Eversdijk (CDA). Ook PvdA en WD toonden zich bezorgd over de positie en de werkgelegen heid van de PTT-gelddiensten- plaatsen, waar naar schatting 700 banen verdwijnen. Minister Ruding (financiën) noem de het NBC "een maatschappe lijk belang, dat het bétalingsver- keer sneller en doelmatiger zal maken. Als deelneming van de PTT wordt tegengehouden, be staat het gevaar dat de banken hun eigen weg gaan. Dan zal de postgiro zijn bestaande voor sprong verliezen". Ruding be treurde dat het wetsontwerp- Postbank nog niet kan worden ingediend; het ligt nog voor ad vies bij de Raad van State. De re gering streeft naar totstandko ming van de Postbank per 1 ja nuari 1985. uitKenngstTeKKers neten oij ae vervoersbond t nv voortaan anders actieven'. Het bestuur van de gelijknami ge bedrijfsgroep bestaat uit Martin van Rossum (links), Jan van Eldik en rechtsvice-voorzitter Joop van Gestel. /foto anp) ADVERTENTIE Wanneer u exporteert naar de Verenigde Staten en per cheque in U.S. Dollars betaald wordt, kunt u profiteren van een nieuwe dienst van de Rabo bank de Quick C heque Service U.S. A Dat heeft twee voordelen: —een snellere signalering van onbe taalde dollarcheques, waardoor u eerder maatregelen kunt nemen en -een snellere incassering, zeker één week vlotterdan het 'oude' systeem. Deze nieuwe service is moge- lijk door het kantoor van de Rabo- "^SBsssscr bank in New York. Elke Rabobank geeft u graag alle details over deze service, die u tijd,geldènonzekerheid bespaart. den, aldus minister van olie Tam David-West gisteren op een pers conferentie in Lagos. Volgens de minister wordt de Ni- geriaanse olie-industrie van haar inkomsten beroofd door „cor ruptie, fraude en knoeierij" van een mafia van Nigerianen die met buitenlanders heulen'. Hij zei niet precies te kunnen aange ven om welke bedragen het gaat maar verklaarde dat het de olie industrie voor de wind zou gaan als zij tachtig procent ontving van waar zij recht op heeft. De minister zei dat er dagelijks voor een miljoen dollar aan olie- produkten het land uit wordt ge smokkeld. De smokkelhandel heeft zo'n grote omvang aange nomen dat er in Nigeria zelf een tekort aan olieprodukten is ont staan, ook al kan het land nu veel minder olie exporteren dan vier jaar geleden als gevolg van de af neming van de vraag uit de olie- importerende landen. David-West zei dat veel leveran ciers van bunkerolie hun vergun ning kwijt zullen raken wegens fraude. Ze. leveren niet alleen zwaar gesubsidieerde stookolie aan schepen maar smokkelen ook ruwe olie aan boord van tan kers. De militaire junta die sinds het be gin van dit jaar de touwtjes in La gos in handen heeft bereidt een grootscheepse schoonmaakactie voor, in het kader waarvan van de buitenlandse oliemaatschap pijen die Nigeriaanse olie afne men zal worden verlangd dat ze hun Nigeriaanse connecties be kend maken. Als ze dat weigeren lopen ze de kans dat hun con tract wordt opgezegd, aldus Da vid-West.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9