Gemayel buigt voor eis Syrië Nicaragua naar de stembus: Waarom? Gary Hart: vooruitziend Staking mislukt in Italië "Opzegging akkoord Libanon-Israël David 'bubble boy' overleden Twee spionnen 'stiekem' weg Vakbeurs verwarmingsanitair en klimaatbeheersing. 'Akkoord brengt geen vrede in Zuid-Afrika' Ex-junta-lid gearresteerd in Argentinië Geweld houdt India Nieuwe aanval Iran ONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 ■BEIROET (AFP/UPI/Reuter) - De Libanese president, Amin Gemayel, onderhandelt i< met Syrië over annulering van het troepenakkoord met Israël van 17 mei 1983. Opzeg ging van het verdrag, waarin gelijktijdige terugtrekking van Israëlische èn Syrische troepen was vervat, is de belangrijkste eis van de Libanese oppositie en het bewind in Damascus. Volgens het gezaghebbende Liba nese dagblad An Nahar heeft de Libanese president zijn besluit al overgebracht aan parlements voorzitter Kamal Assad en de pro-Syrische oud-president Soe- leiman Franjieh. Al eerder eisten Druzenleider Walid Joemblatt en de sjiietenleider Nabih Berri het aftreden van Gemayel. Van bei de oppositieleiders werd nog geen reactie vernomen op het be richt in An Nahar. President Gemayel zou met de aankondiging van zijn besluit wachten tot de Syrische regering met antwoorden komt op ver scheidene vragen. In andere bronnen in Beiroet verluidde dat Gemayel eerst de Syrische in stemming wenst voor het vor men van een nationale coalitiere gering of hervatting van de ver zoeningsconferentie in Genève. De voorwaarden van Gemayel wer- NEW YORK - David, over de hele wereld bekend als de 'bubble boy' is gisteren in een kinderzieken huis in Texas op twaalfjarige leeftijd overleden. David, heeft vrijwel zijn hele leven doorge bracht in een steriele tent, omdat zijn afweerstoffenfunctie niet werkte en hij voor allerlei ziekten verhoogd vatbaar was. Onlangs kwam hij 'vrij' voor een been merg transplantatie, maar er de den zich complicaties voor die gisteren leidden tot zijn dood. (foto AP) den overgebracht aan Syrië, waar Syrische leiders en functio narissen en Saoedische bemid delaars gisteren langdurig over leg pleegden. De Saoedische be middelaar Rafiz Hariri keerde gisteren na besprekingen in Da mascus terug in Beiroet. Moge lijk had hij een Syrisch antwoord op Gemayels voorwaarden bij zich. Hariri werd onmiddellijk ontvangen door de Libanese mi nister van buitenlandse zaken, Elie Salem. In Damascus overlegde ook de Sa oedische afgezant, prins Bandar, met de Syrische minister van buitenlandse zaken. Van Libanese christelijke zijde is de mogelijke opzegging van het verdrag met Israël met bezorgd heid ontvangen. De leider van het Libanese front, een coalitie van conservatieve christelijke partijen, Camille Chamoen, heeft gedreigd met het opzeggen van het vertrouwen in Gemayel en de regering. Ook weigert hij deel te nemen in een regering van natio nale eenheid, indien het akkoord wordt opgezegd. Israël zal alle noodzakelijke maat regelen nemen om zijn veiligheid te waarborgen als Libanon het verdrag opzegt. Al eerder dreig- - de Jeruzalem permanent een deel van Libanon te bezetten als de Syrische en Palestijnse troe pen niet worden teruggetrokken. Dit zou leiden tot de feitelijke op deling van het land. De Amerikaanse president Reagan heeft gisteravond tijdens een persconferentie het Libanon-be- leid van zijn regering verdedigd. "De terugtrekking van de Ameri kaanse mariniers uit Beiroet naar Amerikaanse oorlogssche pen voor de kust van Libanon betekent niet dat wij verloren hebben. De Verenigde Staten hebben Libanon niet in de steek gelaten en de taak van de mari ners is niet ten einde", aldus Rea gan. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat de mariniers eventu eel aan land zullen teruggaan. Hij gaf toe dat de toekomst er niet glansrijk uitziet,' maar ontkende krachtig dat zijn beslissing de mariniers te evacueren de geloof waardigheid van de VS in de re gio heeft aangetast. macht in Libanon om het leven gekomen bij beschietingen in Zuidwest-Beiroet. Het incident gebeurde in het gebied van het Palestijnse vluchtelingenkamp Chatila. De Franse stelling werd beschoten met mortieren. Aan het eind van de middag laai den gisteren in Beiroet felle artil leriegevechten op, waarbij zeker zeven mensen omkwamen en dertig werden gewond. BONN (DPA) - Twee al enige tijd geleden door de West- duitse contraspionage ont maskerde Sowjet-spionnen hebben onopvallend de Bondsrepubliek verlaten. De twee leden van de Russische ambassade in Bonn zijn niet van verlof in Moskou terug gekeerd. De Westduitse regering zag van een offidlële uitwijzing van het tweetal af om complica ties op het terrein van de bui tenlandse politiek te vermij den. BOBSLEE - De Westduitse bobs leerijder Michael Sperr verkeert nog steeds in levensgevaar. Ruim twee weken gelegen werd Sperr op de baan van Cervinia uit een bobslee geslingerd. Hij liep een schedelbasisfractuur op. Sperr is in een ziekenhuis in Tu rijn opgenomen. BAGDAD (Reuter) - Iraanse troe pen hebben gisteravond een nieuw offensief gelanceerd ten oosten van de Irakese stad Basra. Met dit bericht onderbraken de Irakese radio en televisie van nacht hun programma's. In een militair communiqué, dat radio Bagdad aanhaalde, werd verklaard dat de aanval, klaarb lijkelijk de jongste in het groot scheepse 'Ochtendgloren 6-of- fensiefom acht uur Nederland se tijd was begonnen en dat Ira kese troepen front maken tegen Iran. Het was de derde Iraanse aanval in 24 uur. Iran zei eerder op de avond te zijn opgerukt tot bij Ali al Gharbi, op Amerikaanse presidentsverkiezingen De 47—jarige democratische sena tor voor de staat Colorado, Gary Hart, kandidaat tevens voor het presidentschap, is er rotsvast van overtuigd, dat hij niet tot de uitvallers zal behoren, die al in een vroeg stadium van de verkie zingen aan de kant worden gezet. Integendeel: naarmate er meer andere afvallen, zo voorspelt hij, door Henk Kolb zullen de verschillen tussen Mondale en hem kleiner worden. Hij zou dan het alternatief wor den voor de kiezers, die niets moeten hebben van het demo cratische politieke establish ment, dat de strijdwagen trekt waarop Mondale reeds de over winning preekt. Nadat hij aan de Yale-universiteit zijn rechtenstudie had voltooid, kreeg hij een baan op het minis terie van justitie, toen nog onder leiding van Robert Kennedy en verhuisde later naar het ministe rie van binnenlandse zaken. Van wege Vietnam brak hij met de re gering, maar werkte toch voor de presidentscampagne van Robert Kennedy. Deze kruisvaart kreeg met de moord op ook deze Ken nedy een tragisch versneld ein de. De volgende halte was voor Hart, de vergeefse presidentscampag ne van George McGovern. In 1975 werd Hart senator. Voor McGovern was hij altijd wat te voorzichtig. Op anderen maakte hij vooral de indruk van een campagnevoerder en niet zozeer van een leider van het volk. Niet temin heeft Hart zijn politieke posities zorgvuldig uitgespeld in een gedetailleerd boek. Over Gary Hart hield gisteren een persconferentie, waarin hij scherpe kritiek leverde op de Amerikaanse aanwezigheid in Midden-Amerika. Alle troe pen moeten daar weg, vindt hij. (foto ap> hem valt dan ook minder te ra den dan over de meesten van zijn concurrenten. „Ik heb", zegt hij trots, „nog nooit een stem ver kocht". In de Senaat behoorde hij nimmer tot de grote wetgevers. Hij was een man van grote concepten en verdragende ideeen. „Maar", zo noteerde een collega, „hij was toch vaker belangwekkend dan succesvol" bij zijn wetgevende arbeid. Hart voert zijn campagne als „de enige kandidaat die past bij deze tijd, die vraagt om nieuwe leiders en niet om aanvoerders die ge trouwd zijn met de politiek en programma's uit het verleden". Veel van zijn inspanningen rich ten zich op sterk verbeterde en aangepaste conventionele strijd krachten in plaats van ingewik kelde miljardenvretende nu cleaire wapensystemen. Hart een alternatief voor 1984? Ve len menen dat hij nu deelneemt om in 1988 des te betere kansen te hebben en zich een nationaal platform te verschaffen. De wij zen van alle dag plaatsen hem op de democratische linkervleugel volgens de posities zoals die in stemmingen in de Senaat vastlig gen, staat hij rechts van Monda le, Cranston en McGovern. Hij ziet daar geen bezwaar in. Hart wordt liever „vooruitziend" ge noemd, dan „liberaal" of „con servatief'. „Verkiezingen, waarom?" Dat vragen op het ogenblik heel wat mensen in Nicaragua zich af. Dat komt omdat veel Nica- raguanen best tevreden zijn met het huidige leiderschap, ondanks de economische schaarste, de benzine- en voed seldistributie, het verdwijnen van filtersigaretten en het ge brek aan flessen. Vooral de grote meerderheid van armen heeft het sinds de revo- door Rob Sprenkels lutie van 1979 een stuk beter gekregen. Men heeft nu te eten, men heeft leren lezen en schrijven, men heeft toegang gekregen tot medische bij stand. Belangrijker nog, veel mensen hebben een mens waardige baan gekregen, of een eigen stukje grond om te bewerken. Heel veel Nicaraguanen vinden verkiezingen daarom nogal overbodig, een enkeling daar gelaten. Natuurlijk, de oorlog aan de grenzen vindt niemand leuk, maar dat de Sandinisten de schuld voor die strijd zou den hebben? Nee, vooral presi dent Reagan, de CIA en de So- mozisten zijn daar verantwoor- delijk voor. In Nicaragua zelf is er tot nu toe eigenlijk alleen nog maar over de verkiezingen gepraat op ho ge, vooral politieke niveaus, en niet zozeer op straat. Dat zal nu junta-leider Daniël Ortega de stembusslag heeft vastgelegd op 4 november a.s. waarschijn lijk wel veranderen. Voor heel wat Nicaraguanen was het trouwens een grote verrassing. De eerste vraag die naar boven komt is waarschijnlijk wie er de presidentskandidaat van de Sandinisten zal worden. Binnen het FSLN is daarover de afgelopen maanden reeds druk nagedacht. Ogenschijnlijk zijn er drie mogelijke kandidaten: Daniël Ortega, het huidige staatshoofd, de aartspopulaire Tomas Borge, de enige nog in leven zijnde oprichter van het FSLN, op het ogenblik minis ter van binnenlandse zaken, en Sergio Ramirez, een rustige, intellectuele schrijver die van begin af aan lid is geweest van de junta voor nationale weder opbouw. Volgens de aankondigingen die dinsdag tijdens de plechtighe den rond de 50e verjaardag van de moord op de volksheld Au- gusto Sandino werden gedaan zal èr een parlement van 90 le den worden gekozen dat als de „hoogste wettelijke macht" zal 1 gaan functioneren. De ironie wil dat de oppositie in Nicaragua helemaal niet zo blij is met de verkiezingen, on danks het feit dat men een paar maanden geleden nog zo hard om spoedige verkiezingen liep te roepen. De oppositieleiders zijn eigenlijk bekender in het buitenland dan in het binnen land, iets wat ten dele komt door de stringente perscen- suur, die de afgelopen twee maanden trouwens aanzienlijk is verlicht. De oppositie heeft in feite maar weinig kans bij de verkiezingen, temeer nu de stemgerechtigde leeftijd wordt verlaagd van 18 naar 16 jaar. De Sandinisten hebben voor speld dat hun verkiezingen de „meest democratische" zullen zijn die Latijns-Amerika ooit heeft gekend en men zegt te streven naar een pluriform de mocratisch bestel waarin de president met name een forme le functie zou moeten krijgen, terwijl de regering aan directe controle van het parlement on derhevig zou moeten zijn. „Verkiezingen, waarom?" Luis terend naar president Reagan zou je denken dat het een di rect gevolg is van de druk van uit Washington, de dreigende Amerikaanse invasie en de door de CIA gesponsorde con tra-revolutionaire aanvallen. De Sandinisten bewaren echter dat de verkiezingen ook zon der de Amerikaanse druk een feit zou zijn geworden. In 1979 hebben ze zich verplicht om in 1985 verkiezingen te houden en pas op het allerlaatste ogen blik heeft men besloten om de stembusslag te vervroegen, van het eerder geprogram meerde februari 1985 naar 4 november van dit jaar. Die vervroeging lijkt ondanks al les toch een gevolg van de Amerikaanse vijandigheid. De Sandinisten zijn er namelijk van overtuigd dat de kans op een Amerikaanse invasie wordt vergroot als Ronald Rea gan kans ziet om zich te laten herverkiezen. Om hem het eventuele argument van „dic tatuur" te ontnemen heeft men daarom nu besloten de verkie zingen in Nicaragua twee da gen eerder te laten houden dan het verkiezingsspectakel in de VS. Dat Reagan tijdens zijn campagne een invasie tegen Nicaragua zal wagen achten de Sandinisten zo goed als uitge sloten. ADVERTENTIE di.28febr.t/mza.3mrt. jaarbeurs-utrecht (J dagelijks geopend van 10.00 -17.30 uur, donderdagavond 1 maart: tot 22.00 uur. Buitenland 1- -Z AMMAN (Rtr/AFP) - Jordanië heeft de diplomatieke en politie ke betrekkingen met Libië ver- 'broken. Aanleiding is de ver woesting van de ambassade in Tripoli, vorige week. Het besluit werd genomen tijdens een kabi netsvergadering waarbij de Jor daans/Libische betrekkingen in verband met het incident diep gaand werden bezien. Het besluit de betrekkingen te ver breken is het gevolg van de Libi sche opruiing jegens Jordanië, en vooral de brand in de ambas sade, zo verluidde in officiële kringen in Amman. De zichtbaar boze Jordaanse pre mier, Ahmed Obeidat, verklaar de in het parlement dat Libië Jordanië breekt band met Libië contacten tussen Jordanië en Egypte wil voorkomen en Jor daanse pogingen te komen tot vrede in het gebied wil frusteren. Hij beschuldigde het bewind van de Libische leider kolonel Muammar Gaddafi ervan "smeri ge woorden, propaganda en moordenaars hierheen en elders te sturen". Obeidat beschuldigde het personeel van de Libische luchtvaartmaatschappij in Jor danië van spionage. De Jordaanse premier verklaarde eerder tegenover het parlement dat ongeveer 200 aanvallers, on der wie huurlingen uit Tsjaad, af gelopen zaterdag de ambassade bestormden, plunderden en in brand staken. Ze bedreigden ook de Jordaanse ambassadeur en zijn staf met de dood, zei hij. Tripoli heeft zich verontschuldigd voor de aanval, maar volgens Obeidat heeft Libië geen verdere verzoenende gebaren gemaakt en wordt een film van de bestor ming nog dagelijks op de Libi sche televisie vertoond. De ver breking van de banden komt 8 maanden na het eerste bezoek van Gaddafi aan Jordanië in tien jaar, waardoor hoop ontstond op betere betrekkingen. BUENOS AIRES (AFP) - Admi raal Jorge Anaya, oud-lid van de militaire junta die in 1981 en 1982 in Argentinië aan de macht was en opperbevelhebber van de Ar gentijnse marine tijdens de Falk- landoorlog, is op last van de hoge raad van de krijgsmacht gearres teerd, zo is gisteren vernomen van het secretariaat van de raad. Anaya wordt vastgehouden in de technische school van de marine in Buenos Aires. Zijn arrestatie is gevolgd op die van dinsdag van de oud-president van dezelf de junta, generaal Leopoldo Gal- tieri, die in laatste instantie ver antwoordelijk wordt gesteld voor de Argentijnse nederlaag in de Falklandoorlog. Op initiatief van de communistische partij liepen zeker honderdduizend arbeiders in Rome mee in een demon stratie tegen het regeringsbeleid (foto ap> ROME (GPD) - De staking van gisteren in Rome, die het hoogtepunt had moeten vormen van het com munistische protest tegen de bezuinigingsmaatre gelen van de regering, is maar heel gedeeltelijk ge lukt. Het openbaar vervoer functioneerde zonder noemenswaardige problemen, op de ministeries werd normaal gewerkt, in de bedrijven staakten on geveer 20 procent van de arbeiders. Alleen het trein verkeer ondervond ernstige hinder en het interna tionale vliegveld Fiumicino bleef de hele morgen gesloten wegens een staking van de brandweer. Het geringe succes van de staking is het gevolg van de druk in de vakbeweging. Officieel uitgeroepen door de 'basis' van fabrieks- en ondernemingsraden, werd de staking in werkelijkheid gesteund door de communistische meerderheid van de grootste vak centrale, de CGIL. De socialistische vleugel van de zelfde CGIL had zich, evenals de beide andere vak centrales, de katholieke CISL en de sociaal-demo cratische UIL, van de protestactie gedistantieerd. Tegelijk met de stakingsgolf van hun aanhangers in de CGIL ontketenden de communisten in het parle ment een zwaar offensief tegen het regerinsbesluit. Zij noemden met name de ingreep in de glijdende loonschaal, die dit jaar voor een kwart wordt gekort wiekt, een ongrondwettelijke regeringsbemoeienis met zaken die aan onderhandelingen tussen vak bonden en ondernemers moeten worden overgela ten. Hun moties op dit punt werden woensdag avond door een ditmaal compacte regeringsmeer derheid verworpen. Het ziet er naar uit, dat het be sluit ongeschonden door het parlement zal komen, maar daarmee is de regering van de socialist Bettino Craxi nog niet uit de problemen. Het wordt in Italië steeds meer een gevecht tussen communisten en so- cialisten, en het is duidelijk dat de PCI tegen Craxi Q QT"1 TY1 een veel hardere oppositie voert dan tegen wie ook van zijn christen-democratische voorgangers. LUSAKA (AFP) - De besprekin gen die Zuid-Afrika en Mozambi que hebben gevoerd over de be perking van de activiteit van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) vanaf Mozambikaans grondgebied, zullen geen vrede brengen in Zuidelijk Afrika be strijdt, in een in Zambia gepubli ceerd communique verklaard. Zuid-Afrika en Mozambique, dat het ANC steunt, hebben afgelo pen maandag op hoog niveau be sprekingen gevoerd. Na afloop daarvan werd verklaard dat bei de partijen een veiligheidsak koord willen sluiten. Volgens dit akkoord zou Pretoria zijn steun aan de Mozambikaanse verzets beweging MNR staken en zou Maputo verhinderen dat het ANC vanaf zijn grondgebied ac ties uitvoert in Zuid-Afrika. Het ANC verklaarde dat het nog steeds in bespreking is met de Mozambikaanse regering over de steun die dit land het ANC in de toekomst zal geven. enkele kilometers van de belang rijke verbindingsweg tussen Bagdad en de in het zuiden gele gen havenstad Basra. Als Iran de controle krijgt over deze weg zou dat volgens deskundigen een doorbraak kunnen betekenen in de al 41 maanden durende Golf oorlog. Irak had eerder gemeld het Iraanse offensief te hebben afgeslagen. Volgens een Irakees militair communiqué hadden Irakese militairen de Iraanse aanvals- macht volkomen vernietigd. Tijdens een door het hele land uit gezonden persconferentie zei de Amerikaanse president Reagan gisteravond dat de Verenigde Staten nooit zullen toestaan dat de Straat van Hormoez, de in gang van de Perzische Golf, wordt afgesloten. Hij wees erop dat Amerikaanse vlooteenheden permanent in de Indische Oce aan zijn gestationeerd, bij de in gang van de Golf. Door het jong ste offensief van Iran tegen Irak wakkert de vrees voor afsluiting van de voor de oliedoorvoer zo belangrijke Straat van Hormoez weer aan. President Saddam Hoessein van Irak zei dat deze gevechten be slissend zullen zijn voor de af loop van de Golfoorlog. "De mis dadigers wilden een beslissende slag, laat het dan ook een beslis sende slag worden, die de Irake se overwinning versterkt en de slechte, agressieve ambities van de vijand verslaat". De president toonde zich zeker van de over winning van zijn land, omdat Irak "betere wapens en betere voorraden heeft, beter is voorbe reid en meer vertrouwen bezit". NEW DELHI (Rtr) - De geweldda digheden tussen Hindoes en Sikhs in de Indiase staat Pui\jab escaleerden gisteravond zozeer dat in de "heilige stad" van de Sikhs, Amritsar en naburige dor pen, acht mensen door onbeken den werden doodgeschoten, zo berichtte het persbureau Press Trust of India. Het persbureau identificeerde de slachtoffers en de daders niet, maar van welingelichte zijde is vernomen dat eerstgenoemden Hindoes en de anderen Sikhs waren. Eerder op de dag werden in Amrit sar een plaatselijk leider van pre mier Indira Gandhi's partij door gewapende mannen gewond en zijn zoon doodgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7