over geneesmiddelen y C 'Vrede bewaren, niet opleggen ad Ziekenfondsen en apothekers eens WD belooft crisis bij afwijzen raketten Niet iedere CP-kiezer doet aan discriminatie Niersteen vergruizer in Dijkzigt 1984DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 iïng. A ïrin- 500 A ✓A de rrel -H- UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) en de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie hebben gisteren ingestemd met nieuwe afspraken over het „medisch en economisch verantwoord voor schrijven en afleveren van geneesmiddelen". De LHV (huisartsen) en LSV (specialis ten) hebben nog geen definitieve uitspraak gedaan. Binnenland Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer vóór 1 maart uit sluitsel over deze kwestie be loofd. Als de regeling er komt, is hij bereid de lijst in te trekken van geneesmiddelen die artsen alleen na een machtiging vooraf aan ziekenfondspatiënten mo gen voorschrijven. Maar de eigen bijdrage van een rijksdaalder, de medicijnenknaak, schaft hij dit jaar nog niet af. De regeling houdt in, dat regionale commissies en plaatselijke over leggroepen van artsen, zieken fondsen en apothekers het zo goed en zo goedkoop mogelijk voorschrijven van geneesmidde len gaan bevorderen. Ze plegen overleg aan de hand van gege vens van de ziekenfondsen over de per arts voorgeschreven en per apotheker afgeleverde soor ten en hoeveelheden geneesmid delen. Leidraad bij de keuze van genees middelen is het "Kompas" van de Ziekenfondsraad. Daarin staan alle medicijnen beschre ven plus eventuele gelijkwaardi ge maar goedkopere alternatie ven. Ook de per keer voor te schrijven hoeveelheden worden min of meer beperkt. Voor middelen die chronisch worden gebruikt mag een hoeveelheid voor hoogstens negentig dagen worden voorge schreven. Voor de overige ge neesmiddelen is dat maximaal veertien of dertig dagen, afhan kelijk van de aandoening en het soort geneesmiddel. Dokters die vaak en aanzienlijk van de afspraken over soorten en hoeveelheden afwijken, kunnen worden „gestraft". Op welke ma nier dat gebeurt, maken de be trokken partijen zelf uit. De voorschrijfregeling wordt opge nomen in de overeenkomsten van de ziekenfondsen met artsen en apothekers. DEN HAAG (GPD) - Als het kabi- net-Lubbers dit voorjaar de plaatsing van kruisraketten in ons land zou afwijzen, betekent dat een kabinetscrisis. Het is on denkbaar dat een kabinet waar aan de WD deelneemt, „nee" te gen de plaatsing zegt. Dat zegt WD-leider Nijpels in het Kernblad van het Interkerkelijk Vredesberaad. Nijpels voegt daar aan toe dat wat de WD be treft er ook geen sprake kan zijn van het afstoten van andere Ne derlandse atoomtaken. Volgens Nijpels zit in die overige zes atoomtaken geen „wissel- Protest tegen KLM-toernooi AMSTERDAM (GPD) - Het giste- ren in het Zuidafrikaanse thuis land Bophuthatswana begonnen sporttoernooi voor KLM-perso- neelsleden heeft geleid tot een demonstratie voor het kantoor van de nationale luchtvaartmaat schappij in Amsterdam. Leden van het Komitee Zuidelijk Afri ka deelden voor het gebouw pamfletten uit en demonstreer den met borden voorzien van het opschrift „KLM, speel geen spel als het om apartheid gaat". De KLM-directie heeft ondanks protesten van de ondernemings raad van de luchtvaartmaat schappij, de Vervoersbond FNV en de Verenigde Naties gewei gerd het omstreden golf- en ten nistoernooi af te gelasten. Vol gens de directie gaat het hier om een privé-initiatief van enkele personeelsleden van de KLM- vestiging Zuid-Afrika. geld" -voor de plaatsingsbeslis sing. „De situatie is er niet vrolij ker op geworden voor die men sen die dat wisselgeld hadden verwacht en ook nodig hadden". De enige ruimte zit hem in de atoommijnen en daarover be staat volgens Nijpels allang geen verschil van mening meer. De WD-voorman gelooft dat de Nederlandse bevolking een plaatsingsbesluit wel zal aan vaarden. „Als er in de zomer een besluit valt, levert dat acties op en felle discussies, maar ik denk dat die discussie als een plum pudding in elkaar zakt en dat er een zekere mate van opluchting zal ontstaan, omdat men einde lijk weet waar men aan toe is". Nijpels meent dat er slechts één schuldige is voor het feit dat de discussie over de kruisraketten steeds vooruit wordt geschoven, en dat is het CDA „dat als enige er belang bij heeft deze zaak als een hete brij voor zich uit te schuiven". In verder uitstel ziet Nijpels echter niets. PvdA-fractieleider Den Uyl zegt deze week in een interview met Elseviers Magazine echter uitstel van de beslissing door het kabi net niet helemaal uit te sluiten. „Lubbers is soms virtuoos en soms doorzichtig bezig met hon derdeneen formules een breuk te vermijden. Het ene moment moet er wel worden beslist en het andere moment hoeft dat niet zo nodig. In de derde optie ziet Lubbers toch weer mogelijk heden tot uitstel". Den Uyl stelt dat Lubbers zich dus „in allerlei bochten wringt om een eventueel positief plaat singsbesluit zo te verpakken dat het toch weer géén positieve be slissing is". ADVERTENTIE Joegoslavië. Porec/lstrië. I5-daagse vliegreis. Hal/pension. Per persoon vanaf Hs 1446.- Ls 825." Spanje. Malgrat de Mar aan de Costa Brava. 12-daagse busreis incl. div. excursies. Volpension Per persoon 7Qn vanaf Hs 880.- Ls 57J BOEKBIJDEANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Joegoslavië. Rovinj/Istrië. B us retour Hs 320.- Ls 270.-. Vakantiewoningen. Per nacht vanaf CA Hs 145-Ls JU." Spanje. Palma Nova op Mallorca. 15-daagse vliegreis. Appartementen. Per persoon vanaf AIO Hs 1010.-Ls O /y.- Italië. Lido di Classe. Vakantie park 200 m. van strand. Appartementen. Per nacht vanaf A C Hs 101-Ls Zj.- Spanje. Cala Llonga op Ibiza. 15-daagse vliegreis. Appartementen. Per persoon Va"°f Hsm-Ls 649.- Frankriik. Port Barcarès Roussillon. Bungalowtent. 4-sterrencamping bij zee. 4 pers per week vanaf O A C Hs805.-Ls JZJ.- Spanje. Fuengirola aan de Costa del Sol. 15-daagse vliegreis. Appartementen. Per persoon Hs 1000.- Ls 669." Spanje. Estartit aan de Costa Brava. Busretour Hs 290- Ls 200- Appartementen. Per nacht vanaf A 4 Hs 74- Ls ZH." Spanje. Playa del Ingles/Gran Canaria. 15-daagse vliegreis. Ned. leiding. Appartementen. Per persoon vanaf ^7C C Hs 1021-Ls /JJr ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM 'M TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen) Volgens secretaris C. Landheer van de VNZ willen de zieken fondsen de nieuwe regeling het voordeel van de twijfel geven. De VNZ vindt al lang, dat paal en perk moet worden gesteld aan te veel en te duur voorschrijven. Voorzitter W.J. de Regt van de LHV zei, dat op een vorige leden vergadering „geen duidelijke ne gatieve geluiden" over de rege ling te horen waren. Maar de huisartsen beslissen pas defini tief op hun volgende vergadering in april. „We zien om budgettaire redenen geen kans om hiervoor een extra ledenvergadering te beleggen", aldus De Regt. 'Arme landen niet gebaat met bedrijven' DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) moet geen hooggestemde verwachtingen hebben van het idee om het bedrijfsleven in te schakelen bij het geven van ont wikkelinghulp aan de arme lan den. Dat zegt de Nationale ad viesraad voor ontwikkelingssa menwerking (NAR) in een advies aan de minister. De NAR maakte gisteren op een persconferentie zijn adviezen bekend over de rol van het bedrijfsleven bij ontwik kelingssamenwerking. Volgens NAR-voorzitter prof. Bos streven minister Schoo alsook haar voorgangers naar een grote re rol van het bedrijfsleven bij ontwikkelingssamenwerking. Het bedrijfsleven, aldus de NAR, investeert in de arme landen uit eigen belang waarbij de werkge legenheid er „daar en hier" nau welijks beter van wordt. De adviesraad is verder van me ning dat „versterking van de Ne derlandse economie" nooit doel stelling mag zijn van het ontwik- kelingssamenwerkingsbeleid. De ontwikkelingshulp moet ge richt blijven op het verbeteren van het lot van de mensen in de armste landen. De raad vindt dat ontwikkelingssamenwerking geen instrument mag zijn om de Nederlandse export te vergroten. „Het is niet alleen onjuist, maar ook niet realistisch om ontwik kelingssamenwerking te be schouwen als een middel om werkloosheid in eigen land te helpen bestrijden". De raad constateert in haar rapport dat in het algemeen de mogelijk heden om het bedrijfsleven in te schakelen bij ontwikkelingshulp gering zijn in verhouding met de commerciële activiteiten van de Nederlandse bedrijven in of met ontwikkelingslanden. De con centratie van de hulp op de arm ste landen en groepen biedt be perkte mogelijkheden voor com mercieel aantrekkelijke activitei ten, vindt de adviesraad. De adviesraad maant tot grote te rughoudendheid bij het geven van exportkredieten die met ont wikkelingsgelden mogelijk wor den gemaakt. ALMERE (GPD) - „Niet iedere CP-stemmer zal discrimineren en niet iedereen die discrimi neert zal per definitie CP stem men". Dit is een van de conclu sies die worden getrokken in het rapport Achtergronden Stemge drag Almere, dat samengesteld is door bureau Veldkamp in op dracht van het ministerie van binnenlandse zaken. Het onderzoek werd gehouden een paar weken na de verkiezingen voor de gemeenteraad op 21 sep tember jl. waarbij de Centrum partij in Almere twee zetels ver overde. Het ministerie wilde vooral weten in hoeverre uit het stemgedrag van de Almeerders is te halen of gevoelens van dis criminatie direct of indirect ver band houden met gevoelens over de eigen persoonlijke situatie. Verder moest bureau Veldkamp uitzoeken in hoeverre de ge neigdheid tot discriminatie ver band houdt met de lokale omge ving, de houding tegenover een aantal actuele sociale, economo- mische en culturele dilemma's, de herkomst en de sociale bin dingen van de diverse catego rieën mensen die aan het onder zoek hebben meegewerkt. Uit het onderzoek blijkt dat CP- stemmers, potentiële CP-stem- mers en niet-C P-stemmers even tevreden zijn met hun woon- en leefsituatie in Almere. De feitelij ke Almeerse omstandigheden Onderzoek in Almere: zijn dan ook niet als zondebok aan te wijzen. Het resultaat van het onderzoek toont aan dat geen enkele factor is aan te wijzen die leidt tot een voorkeur voor de CP. Wel is er een samenhang tussen de voor keur voor deze partij en een dis criminerende houding ten op zichte van buitenlanders. Het ge voel in slechte financiële om standigheden te verkeren, de ge voelens van politieke onmacht en een voorkeur voor een harde aanpak van afwijkend crimineel gedrag spelen een rol. De combi natie discriminatie-slechte om standigheden blijken de sterkste pijler voor de CP te zijn. Volgens de onderzoekers zijn de Almeerse CP-stemmers slecht weggekomenen die zich be dreigd voelen en gevoelig zijn voor alles en iedereen die een zondebok durven aan te wijzen. Er is, zo staat in het rapport, geen sprake van een groep amper ver momde fascisten die nu hun kans krijgen. Evenmin als van een groep louter proteststem mers die hun stem aan elke partij zouden geven die zich openlijk tegen het bestel keert. „De Almeerse CP-aanhang kan het best omschreven worden als een groep mensen die veelal hun ver pauperde woonomstandigheden ingeruild hebben voor een veel plezieriger woonomgeving. Hun financiële zorgen zijn er niet klei ner op geworden, en daarbij is evenmin het perspectief ge groeid de eigen toekomst te kun nen beinvloeden. Resteert de angst dat de verpaupering zich zou kunnen herhalen zonder dat zij hoop hebben dat het beleid van politici daar voldoende waarborg voor heeft". In die omstandigheden zal volgens het rapport gemakkelijk het ver moeden kunnen ontstaan dat de onleefbaarheid van buurten die HOORN (ANP) Met het in gang zetten van een diapresentatie heeft prins Claus gistermiddag in Hoorn het nieuwe gebouwencomplex van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool officieel geopend. Het was de eerste keer dat de prins sinds lange tijd alleen bij een officiële gebeurtenis in de openbaarheid verscheen. De prins bezocht in het uiterst moderne gebouw onder meer het kassencomplex met computer gestuurde klimaatbeheersing en kreeg van de leerling M. Kramer, met kennelijke instemming van directrice mevrouw ir. A.P. Kuijpers- Luitwieler, een grote fruit-, groenten- en bloemenmand aangeboden. (foto ANP) Man breekt in omdat hij wil 'zitten' APELDOORN (ANP) - Een 24-jarige inwoner van Apel doorn heeft zich dinsdag nacht opzettelijk op heter daad bij een inbraak laten be trappen. Hij hoopte met deze actie te bereiken dat er een cel voor hem wordt inge ruimd, zodat hij een straf van vier maanden kan uitzitten waarvoor hij al anderhalfjaar op de 'wachtlijst' staat. Dit heeft de Apeldoornse politie meegedeeld. De maakte bij een inbraak in een autorijschool met op zet zoveel kabaal dat de bo venburen alarm sloegen. Hy zegt nergens werk te kunnen vinden zolang hij de vier maanden, waartoe hij wegens een eerdere inbraak is ver oordeeld, nog boven zijn hoofd heeft hangen. Boze ex-verzetsmensen eisen opheffing Stichting '40-'45 RENSWOUDE (ANP) - Een groep oud-verzetslieden heeft gisteren in een telegram aan premier Lubbers en minister Brinkman (WVC) aange drongen op de opheffing van de Stichting '40-'45. De groep is 'bijzonder ontevreden' over de door de stichting gedane beoordelingen en aanbe velingen bij de aanvragen van. verzetspensioenen, woordvoerder W. Eleveld van de groep heeft dit gisteren bekend gemaakt. De oud-verzetslieden hebben gisteren in Renswoude een actiegroep op gericht om tot de opheffing van de stichting te komen. Het geval-Meer- tens - in onderzoek bij de buitengewone pensioenraad (BPR) - is volgens Eleveld de druppel die de emmer deed overlopen. Guillaume Meertens (73) ontvangt officieel sinds december 1976 een ver- zetspensioen. Recent bekend geworden gegevens hebben de BPR kort geleden echter doen besluiten de zaak nog eens te onderzoeken, omdat Meertens in de oorlog een dubbelrol zou hebben gespeeld. De boze oud-verzetsmensen achten op korte termijn maatregelen nood zakelijk die een goede uitvoering van de wet buitengewoon pensioen 1940-1945 waarborgen. "De tientallen gevallen waarin ten onrechte een pensioen is uitgekeerd, zouden moeten worden doorgelicht door de buitengewone pensioenraad in Heerlen", aldus de actiegroep in het telegram. Volgens Eleveld zou een commissie van zeven capabele oud-verzetsmen sen bij de buitengewone pensioenraad voortaan het werk van de stich ting moeten doen. "Want mensen die het niet verdienen, krijgen wel een pensioen en mensen die er recht op hebben, krijgen niets. Ik ken gevallen van verzetsmensen die een verzetsherdenkingskruis hebben, maar ondertussen al negen jaar bezig zijn een pensioen te krijgen". Premier Shamir en Van den Broek over VN-troepen: DEN HAAG (GPD) - Het bewaren van vrede, niet het dwingend op leggen ervan, zal de taak moeten zijn van een uitgebreide VN-troe- penmacht in en rond Beiroet. Dat hebben de Israëlische pre mier Shamir en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren verklaard na afloop van een gesprek dat zij en premier Lubbers hadden in Den Haag. De Israëlische premier, die ook mi nister van buitenlandse zaken is, bracht gisteren een bliksembe zoek aan Nederland. Hij heeft een ontmoeting gehad met ko ningin Beatrix en gesproken met zijn ambtgenoten Lubbers en Van den Broek. Aan de orde kwamen daarbij de toetreding van Spanje tot de EG en de situa tie in het Midden-Oosten. Beide bewindslieden waren het er over eens dat de voorwaarde voor een uitbreiding van de VN- taak in Libanon wel moet zijn dat een representatieve Libanese regering er de Veiligheidsraad om vraagt. De strijdende partijen in Libanon zullen het dus met el kaar eens moeten zijn dat er, na een staakt-het-vuren, een VN- troepenmacht komt om de vrede te bewaren. Een eventuele deelname van Ne derland aan deze troepenmacht is volgens minister Van den Broek pas aan de orde als de VN Nederland daar om vraagt. Er zal dan, volgens Van den Broek, ook moeten worden voldaan aan be paalde financiële en materiële ei sen van de Nederlandse rege ring. Van den Broek vindt overi gens dat het eigenlijk de taak niet is van de VN zich te be moeien met interne aangelegen^ heden van een bepaald land. Premier Shamir heeft nog eens be vestigd dat Israël van plan is zo snel mogelijk zijn troepen uit Li banon terug te trekken. Maar, zo stelde de premier, dat zal pas kunnen als er voldoende garan ties zijn voor een veilige noord grens van Israël. In dat kader liet Shamir weten dat een opzeggen van het troepenscheidingsak koord door Libanon, die garantie verder weg brengt dan ooit. Lubbers, Shamir en Van den Broek hebben ook gesproken over de Spaanse toetreding tot de EG. Israël maakt zich veel zor gen over de concurrentie die men straks van EG-lid Sparge zal gaan ondervinden bij de handel in zuidvruchten met de EG. Mi nister Van den Broek verklaarde na afloop van het overleg dat ge lijktijdig met de onderhandelin gen over de toetreding van Span je ook gesprekken met Israël zul len worden gevoerd over dit soort zaken. Premier Lubbers begroet premier Shamir bij het Catshuis. zij aan den lijve kennen, slechts bepaald wordt door één of enke le simpel te noemen factoren, zo als het aantal buitenlanders, de junkies en de criminaliteit. 84 procent van het Almeerse CP-po- tentieel blijkt dan ook uit Am sterdam afkomstig te zijn; met name Oud-Oost en vooroorlogs Nieuw-West blijken hoog te sco ren als donorwijken voor CP- stemmers. Bovendien blijkt de CP-aanhang zich nadrukkelijker af te zetten tegen de vorige woonplaats. 'Vorige woonplaats onleefbaar', zegt 67 procent van de CP-stemmers, tegenover 37 procent van niet-CP-stemmers. De antwoorden op vragen over Al meerse en landelijke problemen lopen tussen de groepen wèl- en niet-CP-stemmers nauwelijks uiteen. Alleen wanneer buiten landers en het vreemdelingenbe leid ter sprake komen, treden grote verschillen in percentages op. Problemen als werkloosheid en criminaliteit krijgen bij de CP- aanhang extra accent, terwijl zij minder problemen blijken te hebben met de plaatsing van kernwapens en het milieubeleid. De criminaliteitsaspecten verder uitgediept, vindt 71 procent van de CP-aanhang het een goed idee wanneer voor bepaalde misda den de doodstraf weer zou wof- den ingevoerd. Dit tegenover 35 procent van de mensen die wat anders stemmen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het academisch zieken huis Dijkzigt in Rotterdam krijgt de eerste niersteenvergruizer in Nederland. Het apparaat kost vier miljoen gulden en wordt be taald door de Nierstichting Ne derland. De vergruizer zal in april 1985 in het Dijkzigtzieken- huis worden geplaatst. De directies van de academische ziekenhuizen hebben in onder ling overleg zélf uitgemaakt waar de eerste vergruizer moest ko men te staan. Er zullen binnen niet al te lange tijd, als de onder handelingen met de ziektekos tenverzekeraars en betrokken ministeries zijn afgerond, nog drie van deze apparaten worden aangeschaft. Er zal dan opnieuw worden bekeken welke academi sche ziekenhuizen voor plaatsing in aanmerking komen. De niersteenvergruizer is ontwik keld in een universiteitskliniek in München. Het apparaat ver gruist nierstenen met schokgol ven. Na de pijnloze behandeling plast de patiënt het gruis uit. Een operatie is daardoor overbodig geworden. Voor deze behande ling hoeft een patiënt maar vier dagen naar het ziekenhuis, ter wijl met een operatie meestal twee weken is gemoeid. In Nederland heeft naar schatting ongeveer vijf procent van de be volking last van nierstenen. De meeste stenen verdwijnen overi gens langs natuurlijke weg. De Nierstichting schat dat in Neder land elk jaar ongeveer 2000 men sen voor behandeling met de ver gruizer in aanmerking komen. Men verwacht dat de vier appa raten straks een besparing van zes miljoen per jaar gaan opleve ren door het overbodig worden van operaties en door veel min der verpleegdagen. Minister wil specialisten t minder korten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Als het aan minister De Koning (sociale zaken) ligt le veren huisartsen, tandartsen en andere beoefenaren van zoge noemde 'vrije beroepen' over 1983 minder in dan de Tweede Kamer wenst. Zij gaan er nu evenveel op achteruit als de ho gere ambtenaren. De Koning verschilde hierover al van mening met de Kamer, wat voor hem reden was de advies commissie inkomens vrije be roepsbeoefenaren om een oor deel te vragen. Die stelt nu, dat de ideeën van de Kamer neerko men op een extra aanslag op de ze inkomens, omdat daarin geen rekening is gehouden met de sterke stijging van sociale pre- Voor hogere ambtenaren neemt de werkgever (het rijk) de premie betaling voor zijn rekening Daarom is op hun inkomens tra gekort. Die korting wil de Ka mer ook toepassen op de (norm )inkomens van vrije beroeps beoefenaren, die echter de pre mies wel geheel zelf betalen. De Landelijke Huisartsen Vereni ging, die als eerste tegen de plan nen van de Kamer protesteerde, heeft inmiddels met instemming gereageerd op het voornemen van De Koning om het gevraag de advies op te volgen. De huisartsen zeggen al jaren dat ze dubbel of drie keer worden 'ge pakt'. Het norminkomen voor huisartsen over 1983 is door De Koning vastgesteld op 143.600 gulden (inplaats van de eerder genoem de 137.900), een verlaging van 3700 gulden ten opzichte van 1982.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5