actief in I vrije tijd Van mini-Manhattan naar groot Madurodam? MOOI OF LELIJKf nu De wederopbouw van het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel LEIDEN - In het gebied He rengracht/Zij lsingel is de grote ommekeer begon nen: van hoogbouw naar laagbouw. Sloop en city vorming werd een halt toegeroepen en omgezet in kleinschalige stadsver nieuwing. Sommige me nen dat in de buurt ook het 'kneuterige' bouwen of de 'nieuwe truttigheid' is begonnen. De groot heidswaan ingeruild voor de kleinheids waan? "Je moet het zien in de geest van die tijd", roepen de wederopbou warchitecten in koor. Het was de tijd van de nostalgische spul letjes: de letterbak, gehaakte gor dijntjes voor de ramen, ofwel zo'n ouderwets raamhorretje achter de plantjes. De modieuze kleinschaligheid had Nederland in zijn macht. De Amsterdamse architect Karei Links meent dat wat er gebouwd is sterk afhankelijk is geweest van de gemeente Leiden die als opdrachtgever fungeerde. "De gemeente wilde een verschij ningsvorm zoals die vroeger in het gebied aanwezig was, toen pandje voor pandje langs de grachten verrees en dus heel ge varieerd gebouwd werd. Dat was nog echte kleinschaligheid". "De architecten die in het gebied aan de slag gingen hadden geen carte blanche", aldus Links. "Ik denk dat ik binnen de gegeven omstandigheden een geslaagde poging heb gedaan er iets fat soenlijks van te maken. Het klinkt misschien pedanterig, maar ik vind dat ons plan, wat- kneuterigheid betreft, met kop en schouders boven de rest uit steekt. Dat andere is nog mo dieuzer, nog petiteriger. Ik had dan ook liever gezien dat ons plan in het gehele gebied ten uit voer was gebracht, omdat ik denk dat dat het beste plan was". De koek werd evenwel onder drie architectenbureau's/combinaties verdeeld. Links is samen met Dick Goedhart verantwoordelijk voor één van de drie ontwerpen. Goedhart haakte direct na de ontwerpfase af. "Ik ben niet trots op mijn aandeel in het wederop- bouwplan voor de wijk", zegt hij op besliste toon. "Het is niet ge worden wat ik er van gehoopt had. De afwerking van de wonin gen is heel schraal en maakt op mij een armoedige indruk. Neen, ik loop zeker niet te koop met mijn aandeel". "Goedhart heeft geen recht van spreken", meent architect Links en schuift verantwoordelijkheid voor het "schrale" resultaat af naar gemeente. "Na de eerste ontwerpfase moest ik bijna op nieuw beginnen omdat het plan plotseling in de woningwetsfeer gerealiseerd moest worden. En onlangs is er nog eens op onaan vaardbare wijze aan de gevels ge sleuteld. De Franse balkonnetjes zijn in een andere kleur geschil derd en de deuren daarachter ge wijzigd. Het is er zeker niet fraai er op geworden. Maar bij de ge meente Leiden bestaat kennelijk weinig respect voor het werk van architecten. Ik voel me daardoor diep beledigd". Architect Kornel Polgar, van het Waddinxveense architectenbu reau Treffers en Polgar, sleepte onlangs de Heinrich Tessenow Medaille in de wacht voor zijn aandeel in de wederopbouw van het gebied Herengracht/Zijlsin gel (de woningen met de puntda ken). Polgar vindt de term 'kneu terig' een te negatieve kwalifica tie voor zijn geesteskind. "Het bureau Den Hollander/Loos broek, architect Links en ons bu reau hebben iets willen realise ren dat qua schaal, vorm en func tie in de sfeer van de binnenstad past", zegt hij. "We hebben veel contact met elkaar gehad over het uiterlijk van de totale gracht: over de schaal, de materiaalkeu ze en de kleuren. Mijn opvatting is dat de opzet die wij voor ogen hadden goed tot uitdrukking is gekomen. Ik ben niet ontevreden over het resultaat van mijn werk achter de tekentafel". Polgar zegt wel teleurgesteld te zijn over de aanblik die de wijk in haar totaliteit biedt. "Ik denk dat de gemeente en architecten Tïïtïï 00 III III III B ftxv iiiiixiivl Leiden DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984D01 MODERNE ARCHITECTUUR IN EEN BESCHERMD STADSGEZICHT De nieuwbouw in de Leidse binnenstad valt te laatste ja ren op door een aaneen schakeling van nostalgische huisjes van baksteen met hou ten puntdaken, helrode pannen en er kertjes uit grootmoeders tijd. Kortom: Madurodam in het groot. Mooi of lelijk? Dat is de vraag die de ge moederen voortdurend bezighoudt. En wat de één mooi vindt wordt door de ander juist verafschuwd. Critici spreken van "kneuterigheid" of van "de nieuwe truttigheid", maar de gewone Leidenaar vindt het "gezellig" en "knus". Na jaren van frutsels en fratsels wordt evenwel het begin van een nieuwe bouwtrant zichtbaar. De nieuwste trend die zich aftekent is die van de compacte binnenstad met torenhoge woongebou wen. Rotterdam loopt in die nieuwe ont wikkeling voorop. Aan het Weena ver rijst een woontoren van 120 meter hoog. Maar ook in Leiden heeft het idee post gevat dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met de "truttigheid". "Het roer moet om", vinden sommige ambte naren. En de Leidse wethouder van ruimtelijke ordening, Waal, meent dat "spraakmakende architectuur niet voorbehouden mag blijven aan enkele grote steden". Bouwen is eigenlijk net als kleding aan mode onderhevig. De nieuwbouw aan de Oranjegracht en omgeving (in ambte lijk jargon: het gebied HerengrachtyZijl- singel) weerspiegelt heel duidelijk de omslag die in de jaren zestig en zeventig in de architectuur plaatsvond. Hoog- bouwplannen werden massaal in de ban gedaan. Kleinschaligheid en herstel van het buurtleven werden de trefwoorden waarvoor men desnoods wilde knok ken! De wederopbouw van deze binnenstads- wijk nadert thans zijn voltooiing. Grachten, bruggen, straten en riolerin gen, alles is vernieuwd. Meer dan 500 nieuwe woningen werden neergezet. Tien jaar na het slaan van de eerste paal wordt de buurt het eerste ex-stadsver nieuwingsgebied van de gemeente Lei den. Vandaag in de reeks artikelen over mo- derne architectuur: De parel van de Leidse stadsvernieuwing op de korrel genomen. Parel...of imitatie-parel? Een gesprek met de architecten van de wederopbouw. er heel wat aan gedaan hebben hun 'idealistische' visie op dit stuk binnenstad tot uiting te brengen. Daar staat tegenover dat de bewoners helaas maar weinig doen om iets van hun woonomgeving te maken. De buurt is niet tot leven gekomen. Er is geen plantje of bloemetje te bekennen, terwijl zo'n grachtje zich daarvoor juist zo goed leent. Het onkruid tiert er welig. Als ik zoiets zie dan gaat dat werkelijk als een dolk door m'n architec- tenhart". "Met alleen woningen kun je geen buurt maken", meent architect Den Hollander van het voormali ge bureau Den Hollander/Loos broek. "Er wonen misschien mensen die er helemaal niet thuis horen. Het is gewoon geen buurt waar iedereen zou willen wonen. De bewoners moeten zich betrokken voelen bij hun woonomgeving. Daarom is de toewijzing heel belangrijk. Als men dat in aanmerking neemt, denk ik dat het een plek kan wor den waar mensen heel plezierig zullen wonen. Maar zoiets moet wel groeien. Het is niet mogelijk in een paar jaar tijd een ideale woonomgeving te scheppen". Heel Leiden kent de buurt nog van weleer. Het verhaal is al vaak verteld: over een gemeenschap die door dik en dun ging voor el kaar. Een Leidse Jordaan, met eigen gewoonten en een eigen dialect. We mogen de nostalgie evenwel niet overdrijven: die grachten konden behoorlijk stin ken, de huisjes waren bouwkun dig slecht en veelal verstoken van tegenwoordig normale za ken als: voldoende licht en lucht en goede sanitaire gen. In 1964 kwam voor het gebied een nieuw bestemmingsplan tot stand. Een plan 'van alure' dat, geheel in de geest van die tijd, voorzag in een sterke schaalver groting: alle bestaande grachten zouden worden gedempt, brede verkeerswegen zouden worden •aangelegd met daarlangs hoge kantoorgebouwen van een fraai betonnetje. Een Leids mini-Man hattan. Vandaag de dag mogen wij onze hoofden schudden over dergelij ke plannen, onze ouders geloof den dat we op de góede weg wa ren. De stad zou eindelijk wor den verlost van de eeuwenoude krotbebouwing waarin de arbei ders woonden en particuliere be langen zouden wijken voor het gemeenschappelijk belang. Het socialistische ideaal zwaaide de scepter in het stadhuis, en de moker in de buurt. Huisje voor huisje werd met de grond gelijk gemaakt. Een sloop die de wijk tot het begin van de jaren zeventig zou teisteren. In de turbulente jaren zestig intus sen waren de inzichten, over wat er met de oude binnensteden moest gebeuren, aanzienlijk ver anderd. Het besef groeide dat kaalslag en hoogbouw niet de meest bevredigende oplossing waren voor de stedelijke proble men. Toen in '72 de grootschali ge plannen uit de jaren zestig op de helling werden gezet had de sloop zich evenwel voltrokken, gewoon door in de planning te zitten. In 1973 werd een nieuw bestem mingsplan gemaakt en een iaai Het gebied Herengracht/Zijlsingel in de jaren tachtig: op de foto linksbo ven een deel van de nieuwbouw die thans verrijst op het voormalige Kem- peneersterrein tussen de Oranjegracht en Langestraat met op de voor grond, de architect: Herman Roozenbeek. Rechtsboven: de nieuwbouw naar ontwerp van de Amsterdamse architect later werden belangstellende' ar chitecten via een advertentie op geroepen om woningbouwplan nen te maken voor het gebied Herengracht/Zijlsingel. Zo kwam de gemeente Leiden aan een achttiental plannen waaruit een keuze werd gemaakt om het kaalgeslagen binnenstadsgebied te doen herleven. Drie architectencombinaties wer den uitverkoren hun plannen voor 'het grootste gat van Lei den' ten uitvoer te brengen. De drie moesten zich houden aan een reeks van voorwaarden die de gemeente stelden. Breedte, hoogte, diepte en indeling van de panden werd nauw omschreven. Topgevels en puntdaken waren onontkoombaar. Er moest zo ste delijk, zo dicht mogelijk worden gebouwd en de architecten moesten zich houden aan de vroegere verkaveling, dat wil zeggen dat werd vastgehouden aan het oude straten-, grachten- en woningenpatroon. Herman Roozenbeek (van het Haagse bureau Schippers), ont werper van 58 woningen die zo'n beekje het sluitstuk vormen van het wederopbouwplan, is van mening dat het Herengracht/Zijl- singelgebied rigoreuzer had moeten worden aangepakt. "Ik denk dat het niet goed is geweest het oude karakter van de wijk als randvoorwaarde te stellen. Het kan qua vorm en sfeer wel leuk staan, maar het heeft beperkin gen opgelegd aan het wooncom fort. De binnengebieden (in vroe ger jaren slechts kleine plaatsjes) zijn heel krap bemeten". Roozenbeek geeft ruiterlijk toe, wat de kneuterigheid aangaat, er niet geheel ongeschonden te zijn afgekomen. "Als architect had ik Karei Links. Voormalig collega Dick Goedhart is niet trots op zijn aan deel in het ontwerp: "het maakt op mij een armoedige indruk". Op de foto linksonder de woningen van Treffers en Polgar (met de punt daken) met daarnaast de nieuwbouw van Den Hollander en Loosbroek. Rechtsonder: architect Kornel Polgar: "de buurt is niet tot leven geko men". (archieffoto'stfoto's weinig bewegingsvrijheid en heb ik aansluiting gezocht bij wat er al stond. Wat kleuren en materia len betreft heb ik geprobeerd mijn ontwerp een eigen gezicht te geven. In het plan van Links zijn vrij sombere materialen toe gepast. Dat maakt het wel ar moedig. Ik denk dat een stuk verpaupering daardoor erg snel op gang zal komen". Roozenbeek: "Als ik de wijk in z'n totaliteit beoordeel dan meen ik Het gebied Herengracht/Zijl singel in vroeger dagen. Geheel links: de wevershuisjes aan de Waardgracht. Op de foto daar naast begint de slopershamer zijn verwoestend werk op hoek Waardgracht/Zuidsingel. Ge heel rechts: de Waardgracht op het moment dat de sloop zich nagenoeg heeft voltrokken. (archieffoto's) dat men er teveel naar heeft ge streefd die oude structuur terug te krijgen. We zijn bezig geweest, met veel overheidsgeld, een stukje Madurodam te maken. In de visie van toen was dat niet zo vreemd, maar we zouden het vandaag de dag niet meer zo kunnen of moeten doen". Roozenbeek zegt binnen de gestel de randvoorwaarden niet onge lukkig te zijn met het resultaat. "Als ik een vrije keuze had gehad zou het er anders hebben uitge zien: strakkèr, zakelijker en met lichtere kleuren. Ik denk dat op een eenvoudiger manier ook heel goed een herkenbaar en levendig gevelbeeld had kunnen ont- staan". Architect Polgar meent dat in Lei den in het algemeen goed werk wordt gedaan: "De stedelijke structuur van grachten, straten en pleinen heeft de afgelopen eeuwen zijn waarde bewezen", j zegt hij. "Als architecten kans j gx zien daar iets nieuws aan toe te voegen dat qua schaal en sfeer j ook in de binnenstad past dan vindt ik dat ze voortreffelijk werk doen. Mijn opvatting is dat j moderne nieuwbouw in de bin nenstad heel goed mogelijk is. Als een architect zijn vak maar i verstaat, zich bewust is van de schaal van de omgeving. Zo'n ar chitect van het Pelikaanhof aan de Oude Vest heeft daartegen ge zondigd. Dat gebouw is van een I j-. massaliteit die niet in de binnen stad past". Volgens Links hoeven opvattingen j pvefr juiste verhoudingen ook 1 niet te betekenen dat men terug grijpt naar vormkenmerken uit het verleden. "Als je rekening I houdt met de schaal van de om- geving wil dat nog niet zeggen j dat het Anton Pieck huisjes moe ten worden. Dat is de architecten 1 in veel gevallen opgedrongen". De architecten van het eerste uur 1 zijn niet verbaasd over de proble- men, de bouwkundige gebreken, die het afgelopen jaar aan het licht zijn gekomen. Polgar: "Ik wil niemand van fouten beschul digen maar het is een feit dat ge meentelijke diensten en bestuur ders destijds onervaren waren in hoe zo'n groot stadsvernieu wingsproject moest worden aan gepakt. Het gehele planproces is j ongelukkig verlopen. De archi tecten die in het gebied werkten werd verantwoordelijkheden uit handen genomen. Bijvoorbeeld de keuze van de aannemer (Noorlander). Dat is op een heel ongebruikelijke manier verlo- j pen". "De samenwerking met de aanne- J mer was dan ook verre van opti- j maal. Er moest op alle kleine din- getjes worden gelet. We hebben j steeds lopen zeuren van dit is niet goed en dat is niet goed. Er was geen sprake van een conc- tructieve samenwerking. Maar de aannemer voelde zich kenne- Ujk op rozen zitten omdat hij zich misschien wel beschermd voelde j door de keuze van de opdracht- I gever". Terug naar het resultaat. Architect Polgar is in december j.l. onder- scheiden voor het ontwerpen i van sociale woningbouw in sa menhang met een menselijke I woonomgeving. "Architectuur voor de gewone man" zegt hij er zelf van. Links is pessimisti scher: "Een' meer eigentijdse vormgeving zou een cultuurbe- wuster beeld geven van ons be roep. Ik vind dat de volkswo ningbouw recht heeft op archi- j tectuur. Het is nu een beetje een I kakafonie van vormen gewor den". De tijd zal leren, of we het nage- j slacht hebben opgezadeld met een wijk die het gevolg is van ons hoogbouwtrauma uit de jaren zestig, of met een leefbare woon- omgeving. Roozenbeek meent dat het probleem van veel wo ningbouw is dat het een eigen identiteit mist. "Mensen zoeken I nu eenmaal een woning waarvan I ze kunnen zeggen: Dit is mijn huis". x Volgende keer: de ketters van de architectuur. La Peste De nog vrij nieuwe Leidse groep La Peste treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66. De groep is ontstaan uit de formaties The Dummies en The Ox, speelt new wave en trad al eens op in het voorprogramma van The Div. De zaal gaat om negen uur open. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert za terdag een prestatieltrimloop door een nieuw gedeelte van de Cronesteijnse polder en door weilanden van Zoeterwoude. Het grootste gedeelte van het parcours is vrij van auto's. Deelnemers kunnen twaa, vijf, acht of elf kilometer lopen. Zij kunnen zich om tien uur in het clubhuis (Zaanstraat 126) la ten inschrijven. De start is om elf uur. Bingo Majorettenvereniging The Koper Girls houdt vrijdag een bingo- avond met loterij in de aula van de openbare school aan het Valkenpad in de Merenwijk. De aanvang is om acht uur; de zaal gaat om zeven uur open. Pech onderweg De ANWB geeft dit seizoen nog tweemaal een cursus 'Pech On derweg', met praktisch auto- onderricht. Eén cursus bestaat uit vier lesavonden op de vol gende data: donderdag 1, 15, 22 en 29 maartof dinsdag 3 april, 10 april, 1 en 8 mei. Be langstellenden kunnen zich op geven bij het ANWB-kantoor aan de Stationsweg 2, tel. 071- 146241. JAC Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Leiden zoekt drin gend vrijwilligers voor de duur van minimaal één jaar en vijf tien uur per week ten behoeve van de hulpverlening en advi sering aan jongeren. Een oplei ding is geen vereiste; belangrij ker vindt het JAC betrokken heid bij de positie van jonge ren. Inlichtingen; tel. 071- 126052, vragen naar William of Conny. Strandloop Zwem- en polovereniging De Zijl- LGB organiseert zondag de 26ste internationale strand loop aan de Langevelderslag in Noordwijkerhout. Deelne mers kunnen vier, acht of twaalf kilometer lopen. De start is om elf uur. Inschrijving om half elf bij restaurant Oase. Inlichtingen: H. Corpel, tel. 071-212312 ofH. Geertsma, tel. 071-216107. Volksdansen In het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk, staat een nieuwe be ginnerscursus volksdansen op het programma en wel op de dinsdagavond van half acht tot half negen. Voor de leef tijdsgroep 14-50 jaar. Inlich tingen: Heieen v.d. Marei, tel. 125324. B loemschikken Bij K&O begint dinsdag een cur sus bloemschikken, waarbij voorjaarsbloemen en lentebloe semtakken zullen worden ver werkt. De cursus duurt zes mid dagen. Opgeven bij K&O, Ou de Vest 45, tel. 141141. Rockabilly De groep Falcons treedt zondag middag op in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Zij speelt rockabilly. Aanvang half vier. L

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4