Hedingwarenhuis wil filiaal aan de Geversstraat I c Zoeterwoude wint strijd tegen verstedelijking M 5 Viiilophaal kan 70 mille goedkoper Geen recreatie in Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder kli ia KNOV uit zorg over winkels in Haaswijk 'HW'70 moet ton s voor nieuw- clubhuis' Leiderdorpse WD onderzoekt voordelen van uitbesteding AGENDA UH-UMIUIMM Stad en rand DONDERDAG 23 FEBRUARI 1^NE ZOETERWOUDE - Er komt geen groot recreatiegebied in de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder in Zoeterwoude. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) hebben namelijk het Zoeterwoudse bestemmings plan voor dat gebied vrijwel ongewijzigd goedgekeurd. Bezwaren van de gemeente Zoeter- meer, de watersportvereniging Noord-Aa, de stichting recreatie- belangen en de inspecteur na tuurbehoud en openluchtrecrea tie Zuid-West werden door GS afgewezen. De bezwaarmakers wilden dat het gebied voor wa terrecreatie werd bestemd. De gemeente Zoeterwoude heeft door het besluit van GS een be langrijke overwinning behaald in de strijd tegen de verstedelij king. Zoetermeer wil fors uit breiden in de richting van Zoe terwoude. Grootschalige wo ningbouw is vlakbij Zoeterwou de gepland. De forse uitbreiding betekent ook dat er meer ruimte voor recreatie moet komen en dat wilde Zoetermeer op Zoeter- wouds grondgebied. De Droog gemaakte Geer- en Kleine Blan kaardpolder was daarvoor uiter mate geschikt, aldus Zoeter meer. Zoeterwoude heeft zich altijd ver zet tegen de woningbouw en de recreatieplannen, omdat die de groene zone tussen de twee ge meenten te veel zou aantasten. Bovendien zijn de opvattingen over recreatie danig veranderd, aldus Zoeterwoude. De Droogge maakte Geer- en Kleine Blan kaardpolder zou in de huidige vorm uitstekend passen in die veranderde gedachtengang. GS steunen Zoeterwoude in de af wijzing van een groot waterre creatiegebied. Het provinciebe stuur wijst grootschalige wo ningbouw nabij de Palensteinse Polder in Zoetermeer van de hand. "Een beperkte uitbreiding van de Zoetermeerse wijk Segh- waert lijkt voldoende om de con tinuïteit van de bouwproductie tot 1990 veilig te stellen", aldus GS. De uitbreiding daar moet overigens niet zodanig zijn dat er geen groene buffer meer tussen Zoeterwoude en Zoetermeer overblijft. Bovendien, zo stellen GS, is een re creatiegebied in de Zoetermeer se Palensteinse Polder voldoen de om de behoefte aan een derge lijke vrije tijdsbesteding op te vangen. GS wijzen in hun uitspraak op het landschappelijk belang van de Drooggemaakte Geer- en Klei ne Blankaardpolder. "Een be stemming tot waterrecreatie van deze polder zal tot gevolg heb ben dat een waardevol deel van het in de randstand steeds schaarser wordende weidege bied verdwijnt", menen GS. De polder heeft een "hoge land schappelijke belevingswaarde" en is van "natuurwetenschappe lijke betekenis", aldus GS. Ook de noodzaak voor Zoetermeer om zand te winnen voor de ver dere stadsuitbreiding houdt vol gens GS niet in dat de Droogge maakte Geer- en Kleine Blan kaardpolder moet worden afge graven. Zandwinning kan ook el ders, aldus GS. Brief GS hebben overigens in een brief aan minister Winsemius, volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer, de plan nen voor 4.500 woningen in Zoe- termeer-Noord afgewezen. In dat gebied, Noordhove genaamd, mogen vooralsnog niet meer dan 2.250 woningen komen. Minister Winsemius schreef half ja nuari dat hij grootschalige wo ningbouw in Noordhove noodza kelijk achtte. Hij wilde dat er tot 1990 minimaal 2.250 en maxi maal 3.000 woningen worden ge bouwd. Later zouden er dan nog 1.500 of 2.250 woningen bij moe ten komen. De minister kwam met dit voorstel omdat de ge meente Zoetermeer en de pro vincie Zuid-Holland het niet eens kunnen worden over de wo ningbouwplannen. Zoetermeer wil in Noordhove 5.000 tot 6.000 woningen hebben, de provincie wil er niet meer dan ongeveer 2.000. Zoeterwoude en Benthui zen steunen de provincie, be vreesd voor aantasting van het groene weidegebied. Het voor stel van de minister is een soort compromis. De provincie Zuid-Holland gaat akkoord met de bouw van 2.250 woningen, maar weigert mede werking voor de rest. Eerst moet maar eens worden aangetoond dat die woningen niet elders kunnen komen, in Zoetermeer of Den Haag. De uitbreidingspl nen zijn bestemd voor de ov^jq loop uit Den Haag. e Bovendien wil de provincie <ver] Zoeterwoude en Benthuizen ^en het overleg worden betrokk pan omdat anders een snelle reali a\s ring van de woningbouwplann we) niet mogelijk is. De twee klei voc gemeenten hebben namel get aangekondigd bezwaar te mak blil tegen grootschalige uitbreidinj plannen van Zoetermeer. j dai De uitbreidingsplannen van Zo dcx termeer zullen wel een afgeroi nai geheel moeten zijn. Er moet ei Vei groene buffer blijven tussen Zc Go termeer enerzijds en Benthuizi br( en Zoeterwoude anderzijds, ro< dus GS. Op korte termijn zal h ge| overleg tussen de diverse part fm en worden begonnen. du OEGSTGEEST - Het Amerikaanse bedrijf Macintosh International wil een kledingwa- renhuis vestigen in Oegstgeest. Het warenhuis zou in het huidige pand van de garage Kamsteeg aan de Geversstraat moeten komen. Kamsteeg wil een nieuwe garage bou wen aan de andere zijde van de Geversstraat. Het kledingwarenhuis moet 1.500 vierkan te meter groot worden. "Wij willen in Oegstgeest een kle dingwarenhuis beginnen. Dat is het enige wat ik erover kwijt wil. In maart geven wij volledig ope ning van zaken. Wij willen name lijk in heel Nederland dergelijke warenhuizen opzetten", aldus een woordvoerder van Macin tosh in het Limburgse Stein. De Oegstgeester gemeentesecreta ris, Van Hulsteijn, bevestigt dat Macintosh een plan heeft voor de garage van Kamsteeg. Er is echter nog geen bouwvergun ning afgegeven, omdat het be stemmingsplan moet worden veranderd. Bovendien zal eerst Kamsteeg uit het pand weg moe ten. En dat kan nog wel even du ren. Kamsteeg heeft een hinder wetvergunning aangevraagd voor de nieuwbouw aan de over zijde, maar tegen de verlening van die vergunning kan bezwaar worden gemaakt door omwonen den. De gemeente Oegstgeest staat ove rigens niet te juichen over de mo gelijke komst van Macintosh. "We zijn er erg huiverig voor", vertelt Van Hulsteijn. "De ge meente Oegstgeest wil voordat een vergunning wordt verleend eerst zekerheid hebben dat de bestaande kledingwinkels in de Kempenaerstraat en op de Lange Voort geen concurrentie wordt aangedaan". Vrees De vrees dat de twee Oegstgeester winkelcentra in de toekomst om zetverlies zullen leiden is toch al levensgroot aanwezig. Uit een notitie van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV) staat bijvoorbeeld dat een nieuw winkelcentrum in Haaswijk "ernstige gevolgen zal kunnen hebben" voor de be staande winkelcentra. "De invul ling van het nieuwe centrum (een supermarkt en zeven dag winkels) en het moment van rea liseren geven reden tot zorg", al dus de notitie over de bewinke- ling in Haaswijk, de grote nieuw bouwwijk in Oegstgeest. De noti tie is gemaakt in opdracht van de twee Oegstgeester winkeliersve- reningen, de stichting winkel centrum 'De Lange Voort' en de ondernemersverenigingen 'Oegstgeest Actief. Volgens het KNOV zal een winkel centrum niet groter mogen zijn dan 500 600 vierkante meter als wordt gekeken naar het maxima le bedrag dat de toekomstige be woners van Haaswijk aan dage lijkse boodschappen gaan beste den. Er kan dus een supermarkt van die grootte komen of een kleine supermarkt en twee klei ne andere winkels, bijvoorbeeld een slager en een bakker. Het grote probleem is echter de na bijheid van het winkelcentrum 'De Lange Voort'. In de notitie van het KNOV staat: "Als vui stregel geldt dat winkelcentra op 1.000 tot 1.200 meter afstand van elkaar geplaatst moeten zijn om elkaar niet te bijten. Worden ze dichter bij elkaar geplaatst dan zal de aantrekkingskracht van het hoogwaardiger centrum gaan overheersen. Hierdoor zal de kleinere voorziening nooit opti maal kunnen functioneren". Het winkelcentrum 'De Lange Voort' ligt ongeveer 500 meter van de plaats van het nieuwe centrum in Haaswijk. Er zijn bovendien nog een aantal voorwaarden waaraan voldaan moet worden voordat zo'n cen trum van de grond kan komen. Zo zal zeventig procent van de in totaal 2.400 te bouwen woningen gereed moeten zijn. En op dat moment zal de gemeente Oegst geest ook zeker moeten weten dat het resterende deel van de -.woningen wordt gebouwd. Veranderd En zelfs dan nog is het maar de vraag of er een winkelcentrum in Haaswijk moet komen gezien de ontwikkelingen in de regio en in Oegstgeest zelf. De aantrek kingskracht van het Oegstgees ter winkelcentrum 'De Lange Voort' lijkt voorbij door de reali sering van winkelcentra en grote supermarkten in de regio, zoals in Voorhout, Katwijk en Leiden. Bovendien is er in Oegstgeest ook veel veranderd of dreigt te veranderen. De al eerder ge noemde mogelijke vestiging van Macintosh, het plan voor een winkelcentrum in Haaswijk en de realisatie van 'De Martkhof nabij de Kempenaerstraat. "De aanloopmoeilijkheden die 'De Markthof in de Kempenaer straat ondervindt lijken illustra tief voor de positie van de detail handel in Oegstgeest. Het win- Del tei uil bc Het pand van de autodealer aan de Geversstaat i renhuis zich wil vestigen. Oegstgeest waar mogelijk binnenkort e keiapparaat verliest consumen ten door verhuizen, gezinsver dunning en regionale ontwikke lingen", aldus de notitie. Volgens het KNOV kan de nieuwbouw in Haaswijk er voor zorgen dat het winkelapparaat op het huidige niveau kan blijven functioneren. Maar dan mogen de uitbreidings plannen van Macintosh en in Haaswijk geen doorgang vinden. Het KNOV: "Want het is duide lijk dat de bestaande, zorgvuldig opgezette winkelstructuur dan volledig op haar kop wordt ge zet". Voordat een beslissing wordt ge nomen over de definitieve invul ling van een nieuw winkelcen trum in Oegstgeest zal er een rap port van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verschijnen. In dat rapport zul len eveneens de gevolgen van een dergelijke winkelvoorzie ning voor de bestaande winkel centra aan de orde komen. Op basis van dat rapport zal het ge meentebestuur van Oegstgeest een beslissing nemen over de winkelplannen voor Haaswijk. Naar verwachting zal het rapport op korte termijn verschijnen. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp kan ruim 70.000 gulden besparen als het ophalen van het huisvuil en het legen van de zogenaamde rolcontainers wordt uitbesteed aan een particulier bedrijf. Dat schrijft de werkgroep 'Gemeentetaken' van de Leiderdorpse WD in een rap port dat aan B en W van Leiderdorp is aangeboden. "Dit rapport is om de discussie uit te lokken", licht WD-raadslid Scheffer toe. "Wij zeggen niet dat we het huisvuil ophalen moeten uitbesteden, wij zeggen dat we het nader moeten onderzoeken en daarna op alle belangen moe ten bekijken". Uit het rapport blijkt dat het opha len van het huisvuil en het ledi gen van de containers de ge meente Leiderdorp per jaar 495.000 gulden kost, het Delftse bedrijf Zegwaard bv doet het voor 423.000 gulden. Een bespa ring van ruim 70.000 gulden. Daarmee zou het jaarlijkse tekort van de gehele reinigingsdienst (totale kosten per jaar bijna 1.230.000 gulden) worden terug gebracht tot 134.000 gulden. "Als op een gemeentelijk budget van 495.000 gulden 72.000 gulden kan worden bezuinigd is nader onderzoek van de privatisering (overheveling van gemeentelijke taken naar het bedrijfsleven- red.) van de gemeentelijke reini gingsdienst in het bijzonder en van de ovenge gemeentelijke ta ken in het algemeen gerechtvaar digd en zelfs noodzakelijk", con cludeert de WD-werkgroep. De Leiderdorpse WD heeft de werkgroep ingesteld om alle ge meentelijke taken onder de loep te nemen. In het rapport over de reinigingsdienst, schrijft de werkgroep dat alle taken 'stuk voor stuk bij de kop moeten wor den gepakt'. "De werkgroep is van mening dat privatisering van gemeentetaken mogelijk moet worden gemaakt indien bij uit besteding een financieel voor deel wordt behaald, waarbij de kwaliteit van de te verrichte werkzaamheden gelijk moet blij ven aan die welke thans door de betreffende gemeentelijke dienst wordt gerealiseerd", staat in het Scheffer (VVD): "Als je zoveel kunt besparen is nader onderzoek noodzakelijk". (foto Wim Dijkman) rapport. Overigens worden "af wijkingen afhankelijk van de si tuatie niet uitgesloten". Het onderzoek van de WD-werk groep is niet afgerond. Alleen de financiële kant is tot nu toe beke ken. Daaruit blijkt overduidelijk dat het ophalen van huisvuil en het legen van de containers door Zegwaard bv goedkoper is. Het inzamelen van grof vuil is niet in het onderzoek betrokken. De ge meente moet nu de rest onder zoeken. WD-raadslid Kruide nier: "De werkgroep had alleen beschikking over cijfers uit openbare stukken. Er zullen best nog wel andere posten zijn die wij niet kennen". Kritiek i reactie spuit wethouder Meerburg, verantwoordelijk por tefeuillehouder voor de reini gingsdienst, dan ook zijn kritiek in eerste instantie op dat punt. "De werkgroep van de WD heeft twee posten uit de begro ting genomen en een offerte aan een particulier bedrijf gevraagd. Hun conclusie is voorbarig, om dat ze niet naar alle aspecten hebben gekeken", aldus Meer burg, die overigens blij is met het rapport. Hij wil de discussie over privatisering ook. Eigenlijk had het college een dergelijk rapport op moeten stellen, beaamt hij. Dat was afgesproken in het colle geprogramma dat de partijen aan het begin van deze gemeente- raadsperiode sloten. "We hebben er niet zoveel aan gedaan. Dat wil ik best toegeven", aldus Meer burg. Meerburg gelooft overigens niet dat het financieel voordeel erg groot zal zijn. En mocht het voor deel toch ruim 70.000 gulden be dragen dan blijft hij tegen priva tisering. "Het verzamelen van huisvuil is zo'n belangrijk aspect van het gemeentelijk takenpak ket dat de waarborg dat het goed wordt gedaan voor mij heel be langrijk is. Daar heb ik best dat geld voot over". B en W van Leiderdorp hebben overigens nog geen standpunt ingenomen over het WD-rap- port. Het college wil tijd om zich over het rapport te beraden. In ieder geval zal het rapport verge zeld van een ambtelijk advies aan de orde komen in een van de volgende vergaderingen van de raadscommissie financiën en economische zaken. DONDERDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat 125, raads commissie maatschappelijke aange legenheden, volksgezondheid en cul tuur, 20 uur. Schouwburg - Fons Jansen, cabaret, 20.15 uur. Lak-Theater - 'Blue eye of meters macht', 20.30 uur. Filmhuis LVC - fil:m 'Merry Christmas Mr. Lawrence' van Oshima, 20 en 22.15 uur. Haanstra Kweekschool - Vliet 8, voor lichtingsdag 'De Leidse Pabo', 19.30- 21.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Eraserhead' van David Lynch, 20 en 22.15 uur. Augustinus - Rapenburg 24, Theater Electric Alex, 20.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. VRIJDAG Leiden Kapelzaal K&O - kamermuziekconcert Jenny Zacharieva, piano, 20.15 uur. Lak-Theater - Theater '80 speelt 'Don Juan komt terug uit de oorlog', 20.30 Filmhuis LVC - 'Merry Christmas Mr. Lawrence', 21.15 uur. 't Parlement - Nieuwstraat 45, jaarverga dering vereniging Centraal Wonen Leiden Omstreken, 20 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing dhr. Ouweneel over 'Op zoek naar geluk', 20 uur. Filmhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Eraserhead' van David Lynch, 20 en i de 'open week' met de band Next Crisis en disco, 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 LVC - optreden de Leidse groep La Pes- Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7 410131, spreekuur ma t/m do v WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten n< den van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 17 tot 24 febr door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Hofland Apotheek, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. VOORSCHOTEN - De Voorschc tense handbalverenigin HW70 moet 100.000 guide krijgen om een stenen accommc' datie te bouwen. De huidige ac commodatie, een houten kee vlakbij sporthal 'De Vliethorst. is verouderd. Dit vindt de Voorschotense com missie voor sport en recreatie De commissie gaf niet aan waa LE de gemeente dit geld vandaa: j moet halen. Wethouder L. Marse j lis (CDA) vond dat ook niet no dig: "Het gaat er nu om dat wi een intentieverklaring afgever dat we zeggen dat de vereniginj een accommodatie nodig heefl De gemeenteraadsfracties moe ten binnenkort bij het opstellei van de prioriteitenlijst dan maa uitmaken welke projecten zij he belangrijkst vinden". Hij voegde eerlijkheidshalve toe dat de gemeente meerdere rede Gi nen heeft om snel te zoeken naai een accommodatie voor HVV De houten keet moet wellicht weg en bovendien bezit de ge meente achter het verharde handbalveld een stuk grond van vijfduizend vierkante meter. Zij zoekt naarstig naar een bestem ming voor deze grond. Niet in de laatste plaats omdat de grond- kosten ervan stevig op de begro ting drukken. De nieuwe accommodatie van de F handbalvereniging moet onge- fe veer zeventig vierkante meter groot worden en bestaan uit kleed- en wasaccommodatie, een scheidsrechtersruimte, berging en een e.h.b.o.-ruimte. LEIDEN Geboren: Masoud Kornelis zv. B. Pourmand en C. Velde, Sadik zv. S. Telli en P. Caliskan, Heieen Maria Ka- rolijn dv. P.C. Franke en A.W. Oosterlee, Siret dv. H. Güney en H. Karsli, Nico- laas Cornells zv. C. van Duivenvoorde en J.M. van Rijn, Maarten Ariaan zv. J. de Vreugd en M.J. Boting, Christiaan zv. C.H. Haneveld en P.Th. Vink, Den nis Thomas Sebastiaan zv. D.B.J. van de Water en G.J. Brinks, Maria Sophia dv. P.W. Verhart en M.W.G. van Paridon, Lieneke Teatske dv. J.J. Zuilhof en S. van Herwaarden, Vera dv. J. Kerbl en F.H.W. van Haaften, Otte zv. O. Kamp man en A. van den Dool, Ismail zv. A. Housny en H. Safsaf, Dymph dv. J.G. van der Weijden en H. van der Voort, Adriaan Martinus zv. M. Vooijs en A. vari der Marei, Jacolien dv. H.J. van Leeuwen en J. Zwanenburg, Leonard Pieter Hendrik, zv. H.G.A. van der Boog en W. van den Bosch, Bartholomeus Jo hannes zv. E.J.M. Tetteroo en A.J. van den Berg, Daniëlle Gerarda dv. G.E. Brinksma en H.J. van Egmond, Job Ja cobus Franciscus zv. H.H.J. Witteman en A.M.A. Angevaare, Danny Jan zv. J.G. Ouwehand en S. Beining, Elisabeth Maria dv. C. van der Niet en J.M. van Rhijn, Renske Esther dv. C. van der Niet en J.M. van Rhijn, Abdessamad zv. H. Moussaten en M. Seddouki, Iris Ro- semarijn dv. F.M. Maitimo en M.M.M. van Veen, Andreas Johannes Maria zv. A. van Eijk en G.S. van Daatselaar, Rai- mond Pieter Conrad zv. J.P.C. Schou ten en M.C.M. Zuijderwyk. Ondertrouwd: F.A. Petersen en B.P.J. van der Blom, J. van Groningen en C.B.S. Cuypers, C. de Mos en C.C. Jan sen, A. Bronmeijer en P.J. van 't Veer. P.J. Kruit en A.M.G. Waaijer, L.H.J. Martina en P.E. Wolfslag, J.C. Sterk en J.C. Kloos, L. Maat en C.M. Regoor, R.N.J. Thijssen en J. Rijsbergen, J.J. van Hilten en N.J. Rook, C.J. van Don gen en J.C. Haarland, J.J. de Ridder en N. de Winter, J.J. de Nijs en E.J. Neute boom, V.E.J.A. de Windt en S.P.F. Ge- radts, J.M. van Noort en J.B.J. Tigche- laar, J.J. van der Meet en R. Bükman, L. Janssen en C. Wolters. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgeven: 071-143545. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v, Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen gis ontvangen, volgt 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Betaling van abonnementsgelden op gir< 3203571t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hootdredacteur: Drs J W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D. Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef Commentaren W F. J. Wirtz en A. A, van Brussel Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) .H. I. J. Veldhuizen (regio) H.\ I. Post (plv) W.F.J. Wirtz (bm /buit iec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) correspondenten o a. in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cain Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2