LE1DSCH DAGBLAD Luchtbrug naar Genève NCW lagere wil naar lasten voor werknemer Jonge vrouw leidt handel in Columbiaanse vrouwen Nederland vraagt spoedberaad over blokkades Autowas- straat Pleidooi voor snelle invoering leenrecht MORELE KLAP Caravan Camping rai Vrouwen laken kabinetsbeleid LEIDSCH DAGBLAD DNDERDAG 23 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37328 xleur: G. Koopman jfdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttus 54 2300 AB leiden Voor tei.nrs. zie oololon EN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft met de arrestatie van een groep jonge Hagenaars in Zoetermeer een einde ge maakt aan de gecombineerde handel in cocaïne en jonge Co lumbiaanse vrouwen. Hoofdver dachte is een 28-jarige Zoeter- meerse vrouw, die in de Poel- dijksestraat in Den Haag een aantal panden exploiteert waarin prostitutie wordt bedreven. De politie heeft haar op 15 januari aangehouden omdat zij via vier medewerkers (variërend in leef tijd van 26 tot 37 jaar) cocaïne verkocht. Tijdens het onderzoek bleek dat de vrouw eind vorig jaar vier Co lumbiaanse vrouwen (22 tot en met 31 jaar) onder valse voor wendsels naar Nederland liet overkomen, liet trouwen met vier Hagenaars om de Neder landse nationaliteit te verkrijgen, en ze vervolgens gedwongen te werk stelde als prostituées. De trouwerijen vonden in Denemar ken plaats, omdat het daar snel ler en makkelijker gaat. De vier vrouwen hebben zich bij de Haagse politie gemeld enkele da- Er zijn in totaal tien arrestaties ver richt (o.a. van drie van de vier mannen die tegen betaling van 2000 of 1500 gulden met de vier Columbiaanse vrouwen waren getrouwd). Meer arrestaties wor den nog verwacht. Inmiddels hebben zich bij de Haagse politie nog twee, van oor sprong Columbiaanse vrouwen gemeld omdat ze gedwongen zijn tot prostitutie. De politie ver moedt dat dergelijke vrouwen handel zich op grote schaal voor doet en hoopt dat meer vrouwen zich durven te melden nu de eer ste zaak is opgelost en het onder zoek in een tweede zaak op gang is gekomen. Minister Smit-Kroes. (foto ANP) U Een onafzienbare rij vrachtwagens voor de Italiaanse grensovergang op de Brenner. Door de stiptheidsactie van de Italiaanse douaniers staan er naar schatting al 1600 wagens te wachten. (foto anp> HAARLEM (ANP) - Lastenver lichting voor werknemers is ge wenst om dreigende onderbeste-r ding door koopkrachtverlies te voorkomen. Verlaging van de collectieve lasten, en niet alleen voor ondernemers, ryoet in 1985 Chelatie-artsen kraken rapport Gezondheidsraad UTRECHT (ANP) - De Nederland se Vereniging voor Chelatiethe- rapie (NVC) heeft krachtig stel ling genomen tegen een advies dat een commissie van de Ge zondheidsraad onlangs over deze therapie heeft uitgebracht. De vereniging noemt dit advies 'on wetenschappelijk, bevooroor deeld en waardeloos'. De organi satie van chelatie-artsen heeft vanochtend een 'tegenrapport' aangeboden aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid). In het rapport van de Gezond heidsraad wordt het toepassen van de chelatiebehandeling (het 'reinigen' van bloedvaten die zijn aangetast door aderverkalking) medisch ongefundeerd handelen genoemd. De chelatie-artsen verwijten de commissie van de Gezondheids raad dat zij is voorbijgegaan aan een onlangs gepubliceerd weten schappelijk bewijs. Daaruit bleek dat de chelatietherapie een van de doeltreffendste en veilig ste behandelingsmethoden is bij aandoeningen van hart en bloed vaten als gevolg van aderverkal king. Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. In de nacht lichte vorst met tempera tuur omstreeks min 2 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 3 graden. Matige noordoostelijke wind. 22 februari 1984 Zon op: 07.39 uur, zon onder: 18.09 uur Maan op: 02.59 uur, maan onder: 11.05 meer nadruk krijgen dan ver mindering van het financierings tekort. Dat bepleitte voorzitter S.J. van Eijkelenburg van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) vandaag tijdens een spreekbeurt voor de Maatschap pij voor Handel en Nijverheid in Haarlem. Hij wees daarbij op het groeiend overschot op de beta lingsbalans, waarin de onderbe steding op de binnenlandse markt tot uitdrukking komt. Van Eijkelenburg voegde er direct aan toe geen enkele mogelijk heid te zien afbreuk te doen aan de door het kabinet voorgestelde bezuinigingen op de sociale ze kerheid. Zijn gedachten gaan uit naar lagere loon- en inkomsten belasting voor werknemers, zo dat ook iets wordt gedaan aan het grote verschil tussen bruto en nettoloon. Dit moet volgens Van Eijkelen burg kleiner worden om de werknemer meer te motiveren, om het zwart werken terug te dringen en om vertaling van ho gere lasten in looneisen te voor komen. Eén procent De NCW-voorzitter denkt aan het beperken van de vermindering van het financieringstekort tot gemiddeld een procent per jaar. Dat schept ruimte om ook de col lectieve lastendruk met een pro cent te verlagen. Het kabinet streeft naar een verlaging van het overheidstekort met 1,5 procent en handhaving van de collectie ve lastendruk. AVRO schorst Siebe v.d. Zee HILVERSUM (GPD) - AVRO-ra- dio-en-televisieredacteur Siebe van der Zee is door het bestuur van zijn omroepvereniging ge schorst. Officieel zou die schor sing zijn omgezet in een ver plichte vakantie. De formele re den voor het buitenspel zetten van Van der Zee zou zijn, dat hij de AVRO-ondernemingsraad heeft getipt over de kandidatuur van Wibo van de Linde voor een directeursfunctie. Weg veiliger voor vrouwen in Utrecht UTRECHT (ANP) - B en W van Utrecht willen seksueel ge weld tegen vrouwen op straat bestrijden door nadrukkelij ker te kijken naar onveilige situaties in bijvoorbeeld fiets- en voetgangerstunnels. Ook zal worden nagegaan of de straatverlichting in de bin nenstad langer moet blijven branden. Dit blijkt uit een rapport van het college, gericht aan de Utrechtse gemeenteraad. B en W vinden het niet nodig meer politie-surveillance en meer vrouwelijke recher cheurs in te zetten. Het in schakelen van taxi's of extra stadsbussen in de nachtelijke uren voor werkneemsters van bejaardenhuizen en zie kenhuizen lijkt het college fi nancieel niet haalbaar. In Utrecht is de zedenpolitie al incidenteel betrekken ge weest bij de aanleg van tun nels. Wat het college betreft kan dat in de toekomst zo blijven. B en W wijzen meer surveillance door de politie af omdat er naar hun mening al intensief wordt gesurveil leerd en de politie er boven dien te weinig personeel voor zou hebben. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes van ver- keer heeft vanmiddag besloten dat er morgen definitief een luchtbrug wordt geslagen tussen de Zwitserse plaats Genève en het Mont Blanc-gebied waar veel Ne derlandse vrachtwagenchauffeurs vast zitten. De minister nam deze beslissing nog voordat het overleg met de diverse transportorganisaties over de kosten van de expeditie was afgesloten. Wanneer de transportbedrijven niet bereid zijn aan de luchtbrug mee te be talen, zal het ministerie de totale kosten voor zijn rekening ne men, zo deelde de bewinds vrouw vanmiddag mee. Het is de bedoeling dat morgen een groot aantal chauffeurs naar Ge neve wordt gevlogen om van daaruit met behulp van gehuur de helikopters collega's te gaan aflossen. Vanmorgen hadden zich 45 belangstellenden voor de luchtbrug aangemeld. Nederland heeft de Europese com missie vandaag ook gevraagd om een spoedberaad over de vracht wagenblokkades in Frankrijk. In een brief wordt erop aangedron gen de ministers van transport binnen de EG snel bijeen te roe pen voor overleg. Inmiddels gaan de acties van de Franse vrachtwagenchauffeurs en de Italiaanse douane-autori teiten met ongekende hevigheid door. In heel Frankrijk werd van ochtend een record van 271 blok kades geteld. Aan de Oosten rijks-Italiaanse grens bij de Brennerpas staan zo'n 1300 vrachtauto's vast door de stipt heidsacties van de Italiaanse douaniers. De regering in Parijs liet gister avond weten dat ze vasthoudt aan haar beslissing de onderhan delingen met de stakers pas vol gende week donderdag voort te zetten. Een oproep van de chauf- feursbond Unostra aan president Mitterrand het tijdstip te ver vroegen haalde niets uit. De blokkade die 200 ongeorgani seerde vrachtrijders een week lang legden bij de Fréjus-pas na bij de Italiaanse grens werd van ochtend gedeeltelijk opgeheven. Elders in het land, bijvoorbeeld in Calais aan het Kanaal, werden na middernacht nieuwe blokka des gevormd. De acties missen hun uitwerking niet. Zeker 50.000 werknemers in de auto-industrie werken korter omdat de aanvoer van onderde len stagneert. Ook de voedings middelen- en brandstofdistribu tie dreigen in de knel te komen. De stiptheidsacties van de Italiaan se douaniers leidden gisteren tot woedende reacties van Neder landse, Westduitse, Franse en Deense vrachtwagenchauffeurs. Ze blokkeerden de autoweg tus sen München en Kufstein. Gisteravond vormden dertig vrachtwagenchauffeurs een ke ten bij de Brenner om vrachtver keer van Italië naar Oostenrijk onmogelijk te maken. De actie richtte zich vooral tegen Italiaan se vrachtwagens die ondanks de acties van de douaniers vrijwel ongehinderd kunnen doorrijden. Het Rode Kruis en andere hulp diensten voorzien de al dagen wachtende chauffeurs by de Brenner van voedsel en van die selolie om cabines te verwarmen en koelaggregaten in werking te houden. Voor de coördinatie van hulp van uit Nederland stelde het ministe rie van verkeer en waterstaat gis teravond de telefooncentrale be schikbaar. Rond de hulpactie ontstond direct al een rel. Voorzitter Wouden berg van de Truckersclub Hol land verklaarde via het Rode Kruis geld in te zamelen voor het organiseren van helikopter- vluchten. Het Rode Kruis ont kende dat later en twee vervoers organisaties reageerden onmid- delijk woedend: we willen niets te maken hebben met die cow boy. 22 PAGINA'S Gemayel buigt voor de Syrische eisen PAGINA 7 Afspraken over geneesmiddelen PAGINA 5 Kamer wil gebruik giro gratis houden PAGINA 9 Miljoenen minder voor sportwereld PAGINA 11 dÜHet Motorhuis Vondellaan 80 ma.t/m za. 8.30-17.30 uur DEN HAAG (GPD) - De Neder landse schrijvers kunnen moge lijk al dit jaar profiteren van de invoering van het leenrecht op via bibliotheken uitgeleende boeken. Een werkgroep van vier ministeries heeft een rapport op gesteld waarin de snelle invoe ring van leenrecht wordt bepleit. De uitkeringen aan de schrijvers moeten volgens het advies niet betaald worden uit een verho ging van de abonnementsprijzen van de bibliotheken, maar uit een speciaal in het leven te roe pen pot van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul- 'Alleenverdieners worden bevoordeeld' tuur. Omdat via in het buiten land gangbare leenrecht-syste men toch al succesvolle schrij vers worden bevoordeeld en niet bemiddelde schryvers verhou dingsgewijs weinig beter zouden worden van het leenrecht, pleit het rapport voor een 'aftoppings- systeem' waardoor een spreiding tot stand zou komen. Minister Brinkman moet nog een standpunt innemen over het rap port van de ambtenaren. Een woordvoerster van het ministe rie van WVC bestrijdt berichten dat de minister al ingestemd zou hebben met het rapport. Wel zegt ze dat het leenrechtplan goed zou passen in het voornemen van de minister om steun te verlenen aan „het serieuze boek". De recentelijk afgeslo- y&ffh ten overeenkomst TiS voor wederzijdse con trole over een staakt-het-vuren met Angola en het ontwerp-veiligheids- akkoord met Mozambique, wekken de indruk dat de Zuidafrikaanse re gering ten langen leste normale contacten met haar opstandige bu ren wil nastreven. Niets is minder waar. Zuid-Afrika houdt de frontlijnstaten in een wurggreep. Hun economie is, zeker sinds de wereldrecessie, sterk afhankelijk van Zuid-Afrika, hoe graag ze ook anders zouden willen. De akkoorden zijn dan ook met een pistool op de borst geslo ten en werken vooral voor Pretoria gunstig uit. Angola en Mozambique, schandalig verwaarloosd achtergelaten door de Portugese koloniale macht, gel den als belangrijke critici van de apartheid en steunen waar moge lijk de vrijheidsstrijd in respectieve lijk Namibië en Zuid-Afrika. Vanuit Angola voert de bevrijdingsbe weging Swapo aanvallen uit en Mo zambique geldt als één van de ba ses van het Afrikaanse Nationale Congres. Hun guerrilla-activiteiten zijn Zuid-Afrika sinds lang een doom in het oog. In feite is de rege ring Botha er totnutoe niet in ge slaagd het verzet effectief te bestrij den. Om dat onvermogen te verhul len worden nu verzoenende woor den gesproken. De gesloten akkoorden, bedoeld om wederzijdse vijandelijkheden te staken, halen de stoom van de ke tel en brengen rust aan de grenzen. Dat is zeker in het voordeel van An gola en Mozambique, die de defen- sielast nauwelijks nog kunnen dra gen en zwaar te lijden hebben van vergeldingsacties van het machtige Zuidafrikaanse leger. Daartegen over staat echter een fikse morele klap voor de vrijheidsstrijd en om dat laatste vooral is het Zuid-Afrika te doen. Senaat VS voor herinvoering van doodstraf WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse Senaat is in meerder heid vóór herinvoering van de doodstraf. Met 63 tegen 32 stem men werd gisteravond een wets voorstel aanvaard waarin perso nen die schuldig bevonden wor den aan hoogverraad, spionage, moord en moordaanslag op de president tot de doodstraf ver oordeeld kunnen worden. Het wetsvoorstel moet nog worden behandeld door het Huis van Af gevaardigden. De kans dat het in het door de Democraten beheer ste Huis wordt aangenomen is echter klein. In 38 van de 50 staten van de VS kunnen daders van bovenge noemde misdrijven wèl tot de doodstraf worden veroordeeld. Landelijk geldt slechts één mis drijf op grond waarvan de dood straf kan worden geëist: vlieg tuigkapingen waarbij doden val len. Alle andere mogelijkheden werden in 1972 door het Hoogge rechtshof ongeldig verklaard. Alles over caravans en kamperen en volop vakantie-informatie. AMSTERDAM RAI 23I24I25I26I27 februari Do. en vrij. geopend van 10-17 en 19-22 uur. Za.. zo. en ma. van 10-17 uur. Tivin-Toegang-biljetten bij NS-stations. DEN HAAG (GPD) - De ingrijpen de reeks wijzigingen en bezuini gingen op de sociale uitkeringen die het kabinet vanaf 1 juli dit jaar wil invoeren, bevoordeelt te veel de traditionele alleenverdie ner en het traditionele gezin. Deeltijdwerkers, vrouwen en mi nimumloners komen er bekaaid af. Dat oordeel heeft het Breed Plat form van vrouwen voor econo mische zelfstandigheid vanmid dag gepubliceerd in een com mentaar op de kabinetsplannen. Het Breed Platform is daarmee de eerste organisatie die uitge breid haar oordeel geeft over de herziening van het sociale zeker heidsstelsel. In het Platform zijn veertig landelijke vrouwenorga nisaties vertegenwoordigd, waaronder die van CDA, WD, PvdA en de vakbeweging. Het commentaar werd vanmiddag in Den Haag overhandigd aan de staatssecretarisssen voor sociale zaken L. de Graaf en mr. A. Kap- peijne van de Coppello. Volgens het Breed Platform gaat het kabinet in haar plannen vol ledig uit van het gezin als uitke ringseenheid. Met het traditione le gezin van man en vrouw wor den niet alleen ongehuwd sa menwonende mannen en vrou wen gelijk gesteld maar ook al lerlei andere groepen: volwassen kinderen met inwonende ouders, homoseksuele paren, broers en zusters die samenwonen, woon groepen en dergelijke. Omdat het kabinet de hoogte van de uit keringen afhankelijk stelt van het gezinsinkomen, dreigen veel mensen in dergelijke samenle vingsverbanden financieel volle dig van elkaar afhankelijk te worden. Volgens de vrouwenorganisatie is dat onjuist, omdat er geen juridi sche zorgplicht is in dergelijke samenlevingsverbanden. Het gaat bovendien lijnrecht in tegen de maatschappelijke ontwikke lingen van de laatste tijd. Vol gens het platform vragen vrou wen uit alle geledingen steeds meer om economische onafhan kelijkheid, ook in een relatie en ook binnen het traditionele hu- welyk. Individuele uitkeringen zijn daarom nodig volgens de vrouwen. EEN ÈCHTGOMPLCTE KRANT. OVERWEHIIDSIADI NI ANI>. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen,(071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1