Kerk ernstig meeiis over vredesweg 'Piepers' voor Noordwijkse redders ïapport voor geref. synode Concurrent voor Van Doorne's Variomatic Europarlement wil kleine veeboeren meer beschermen DE TIJD EISEVIERS KNZHRM verheugd over nieuwe wijze van alarmering Eerste strandtent staat alweer... Sneller op de bon voor te hard rijden in Katwijk Drugvangst valt tegen INDERDAG 23 FEBRUARI 1984 De gereformeerde commissie (officieel 'deputaten') voor Ie bestudering van het oorlogsvraagstuk heeft de synode ran de Gereformeerde Kerken in Nederland een twee- aarlijks werkrapport voorgelegd, dat wordt gekenmerkt loor 'diepe onderlinge meningsverschillen'. De synode - die het rapport op woensdag 7 maart zal bespreken - yordt gevraagd, of zij een eerdere veroordeling van mas savernietigingswapens en de afwijzing van de moderni sering van kernwapens door de Raad van Kerken nog onderschrijft. |e meerderheid van het gerefor meerde adviescollege wil voort bouwen op de uitspraak van de synode van Zwolle (april 1978), waarin de wapenwedloop en de wapens voor massavernietiging werden veroordeeld als 'in strijd met Gods heil voor de wereld'. )eze leden vragen de synode, de afschrikking met kernwapens te veroordelen. Zij scharen zich achter het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) en wijzen erken ning van en financiële steun aan het Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening (ICTO) af. Het Icto wijkt, volgens hen, op wezenlijke punten af van de visie die opeenvolgende synodes heb ben ontwikkeld. De meerderheid van de commissie vraagt de sy node uitdrukkelijk, zich te scha ren achter de brief van de Raad van Kerken (december vorig jaar) aan premier Lubbers, waar in uitbreiding van de wapenwed loop wordt veroordeeld, omdat dit geen enkele uitkomst voor de veiligheid van de wereld biedt. Minderheid De minderheid van de deputaten wil het synodebesluit van 1978 ter discussie stellen. Afschrik king met kernwapens, gericht op het voorkomen van oorlog, vin den deze leden onder de huidige omstandigheden aanvaardbaar. De kerken moeten zich boven dien onthouden van concrete po- I litieke uitspraken, faet Icto wijkt op een aantal punten af van de synode van Zwolle, zo erkent de minderheid. Maar het IKV heeft zich, volgens hen, ont wikkeld tot een instantie waarin slechts een deel van de kerkle den zich herkent. Daarom wil.de minderheid erkenning van het Icto als een vredesbeweging, die een bijdrage kan leveren aan de bezinning op het oorlogsvraag stuk. In 1982 kregen de deputaten van de synode de opdracht, met het Icto te gaan praten. Kort daarop werd het deputaatschap uitge breid met onder anderen vier le den uit Icto-kringen. Zij verte genwoordigen in het nu versche nen rapport het minderheids standpunt. De komende periode ziet de com missie met zorg tegemoet. "Het grote aantal belemmerende fac toren verkleint - vooral door de grote aanslag op onze geestelijke spankracht - de kans cp een sa menwerking die tot spoedige re sultaten leidt". Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Leersum L. M. Vreugdenhil Aag- tekerke. Gereformeerde Ker ken: beroepen te Slikkerveer P. J. van Helden Exmorra (Fr.), te Boxum (Fr.) kandidaat J. Voort man Dinteloord; aangenomen naar Slootdorp kandidaat G. La- bots Kampen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Aalst B. Reinders Hardinxveld. De salarissen van predikanten en personeelsleden van de Ne derlandse Hervormde Kerk wor den met 3 procent gekort, dit in navolging van de korting op de ambtenarensalarissen. Men on derhandelt nog over de manier waarop deze 3 procent en het vervallen van de prijscompensa tie voor 1984 verwerkt kunnen worden. Voor de predikanten denkt men aan uitbreiding van het VUT-fonds in ruil voor de prijscompensatie. Bij de mede werkers wordt gedacht aan meer vrije tijd. 'Mensen in nood' (rk hulporgani satie) in Den Bosch kreeg vorig jaar aan bijdragen uit de Neder landse bevolking in totaal f. 16.250.000, ruim anderhalf mil joen gulden méér dan in 1982. Er kon voor f. 47 miljoen worden besteed. De Nederlandse over heid droeg f. 8,8 bij aan de finan ciering van drie projekten. Een inzameling vorige maand (via een Brandpunt-uitzending) voor Ethiopië heeft f. 1 miljoen opge bracht. In een brief aan president Chiang Ching-kuo van Taiwan (nationa listisch China) zegt het modera- men (bestuur) van de Nederland se hervormde synode bezorgd te zijn over de situatie van de poli tieke gevangenen op dit eiland. Het vraagt de vrijlating van de secretaris-generaal van de pres byteriaanse kerk van Taiwan, dr. C. M. Kao. (Dr. Kao werd tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij ijverde voor een democratischer politiek en zich verzette tegen de 'wet op de bescherming van de godsdienst', die juist een beper king van de kerkelijke vrijheid zou bètekenen). DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet heeft gistermiddag in de Rolzaal van het Binnenhof complex het zogenoemde P/6 gasveld van Mobil Pro ducing Netherlands Inc. Mobil Oilin werking gesteld. Zij deed dit door de zogeheten platform-supervisor hiertoe opdracht te geven per telefoon. (foto gpd> NUENEN (ANP) - CCM-ontwik- kelingsmaatschappij in Nuenen heeft een continue variabele transmissie ontwikkeld waarbij de overbrenging plaatsvindt met behulp van een ketting. Momen teel wordt met enkele Europese bedrijven onderhandeld om te komen tot een samenwerkings verband dat uiteindelijk de pro- duktie van de transmissie ter hand moet nemen. Dat heeft di recteur ingenieur J. Kummeling van CCM-ontwikkelingsmaat- schappij meegedeeld. Volgens Kummeling zullen die on derhandelingen binnen een half jaar worden afgesloten. Dan zal het overigens nog wel enkele ja ren duren voordat de nieuwe transmissie op de markt komt. Bij de onderhandelingen stelt CCM-ontwikkelingsmaatschap- pij onder meer de eis dat de helft van de kettingen in Nederland gemaakt moet worden. De transmissie is geschikt voor in dustriële doeleinden en voor toe passing in auto's met een maxi male cylinderinhoud van twee li ter. Van Doorne's Transmissie (VDT) in Tilburg heeft ook een continue variabele transmissie ontwikkeld en inmiddels pro- duktierijp gemaakt. Die trans missie werkt met een schakel- duwband in plaats van een ket ting. CCM-ontwikkelingsmaatschappij werd bij de ontwikkeling van de continue variabele transmissie betrokken halverwege de jaren zeventig. Volvo Car bv was des tijds in juridische strijd gewik keld met Van Doorne's Trans missie. Het ging daarbij om de vraag wie recht kon doen gelden op de uitvinding van dr. Huub van Doorne, het pientere pookje van DAF. Die uitvinding leidde uiteindelijk tot de continue va riabele transmissie. Volvo Car verloor de strijd maar had intussen aan CCM-ontwik kelingsmaatschappij al wel op dracht gegeven zich met de ont wikkeling van een continue va riabele transmissie bezig te gaan houden. Nadat de strijdbijl tus sen Volvo en Van Doorne's Transmissie was begraven be sloot CCM-ontwikkelingsmaat schappij op eigen kosten en voor eigen risico verder te gaan, maar dan met de ontwikkeling van een continue variabele transmissie met ketting voor de overbren ging. DEN HAAG (ANP) De landbouwcommissie van het Europees Parle ment wil met ingang van 1 januari 1984 - met terugwerkende kracht - de invoering van een quota-systeem voor melk per producent. Daarnaast moet er een progressieve 'superheffing' komen die de grootste produ centen zwaar treft. De commissie ging gistermorgen in Brussel met een krappe meerderheid akkoord met voorstellen van de Nederlandse socialist Woltjer in deze richting. Voor de hoeveelheden melk geproduceerd binnen deze quota, moet dan wel een op kosten gericht prijsbeleid gelden, berekend vol gens de objectieve methode. Het parlement moet in zijn plenaire verga dering van 12 tot 16 maart over de voorstellen oordelen. Woltjer maakte woensdagmiddag op een persconferentie in Den Haag duidelijk dat voor kleine bedrijven, gezinsbedrijven en bedrijven in probleemgebieden een flexibeler regeling moet gelden. Bedoeling van zijn voorstel is te komen tot produktiebeheersting, zodat er een einde komt aan de melkplassen en boterbergen in de gemeenschap. 'Ski Heil, Torremolinos in de sneeuw' is de titel van het om slagartikel. Jantiene van Asche reisde met een groep Nederlan ders per bus naar het Oostenrijk se Kirchberg, centrum van een betaalbaar skigebied in Tirol. Het leverde een kleurrijke, maar bovenal, vooroordelen bevesti gende reportage op van landge noten die een jaar lang sparen om veertien dagen de 'beest uit te hangen'. Het onuitroeibare beeld van de blonde skileraar met aan iedere vinger een andere leerling, doemt ook in dit verhaal op. "Als ik zeven dagen per week met een andere vrouw naar bed wil, kan dat heel makkelijk", zegt Thomas. Collega Robin: "Het is vaak heel beledigend. Je wordt als een koe bekeken". Jos Schneider portretteert staats secretaris Bolkestein, die na stu dies klassieke talen, filosofie, rechten en wiskunde, een loop baan bij Shell en vijfjaar kamer lidmaatschap, geroepen werd een exportbeleid te ontwikkelen. "De prestatiemaatschappij is een voorwaarde voor overleven", vindt hij en ook: "Bescherming geldt in de economie als ver zwakking. Dat gaat ook in het persoonlijke vlak op". Rudi Fuchs, directeur van het Eindhovense Van Abbemuseum, organisator van Documenta 7 en getipt als nieuwe directeur van het Amsterdamse Stedelijk, krijgt twee jaar na Documenta andermaal de kans zijn omstre den tentoonstelling te verdedi gen. Tegenover de veelgehoorde kritiek ("verwarring", "cryp tisch") stelt hij: "Het was een po ging om te laten zien hoe kunste naars van verschillende her komst en pluimage op eenzelfde kwaliteitsniveau kunnen opere ren. Dat was niet eerder ver toond in het tentoonstellingswe zen". Over kunstenaars: "Ze heb ben een bijzondere begaafdheid. Wat niet wil zeggen dat het bete re mensen zijn, maar ik ben het niet eens met de trend om te doen alsof het kunstenaarsschap een beroep is als alle andere". In de PvdA vallen zorgelijke gelui den op te tekenen over het "mon sterverbond van de Industrie bond FNV met de werkgevers". Gesproken wordt zelfs van een bedreiging voor de partij, als doelstellingen als een eerlijke verdeling van arbeid niet meer op steun van de vakbeweging kunnen rekenen. Ook in HP: de ineenstorting van Libanon en een gesprek met de zuster van RAF-terroriste Gudrun Esslin. "Na vijf jaar is de revolutie stoffi ger geworden", constateert Jan Schmeitz na een rondreis door Nicaragua. De verwachtingen op economisch gebied van gouden bergen zijn niet uitgekomen, maar op sociaal gebied is enorme vooruitgang geboekt, aldus de verslaggever die er aan herinnert dat de bevolking van Nicaragua de afgelopen jaren in elk geval niet armer is geworden, zoals el ders op het continent. Arie Kuiper blikt in zijn column te rug op de nederlaag van McGovern tijdens de presidents verkiezingen van 1972, toen Ni xon aan de macht kwam. McGovern doet weer mee, maar maakt nauwelijks kans. Hij is boeiend, aldus Kuiper, omdat hij de perfecte vertegenwoordiger is van 'het andere Amerika', met respect voor mensenrechten, een eerlijke verdeling van welvaart en de opbouw van een verzor- ginsstaat naar Europees model. Ontroerend en meeslepend is de bijdrage van journalist Peter Brusse aan de rubriek 'Wat heet mooi'. Hij legt uit hoe hij in En geland onder de indruk is geko men van het fenomeen 'ritueel', bijvoorbeeld in de behandeling van het conflict rond de Falk- lands. "Soms denk ik dat de oor log mooi is, alsof ook de dood mooi zou zijn". Jan ter Laak van Pax Christi vind dat de bisschoppen hun invloed in het CDA moeten aanwenden om plaatsing van kruisraketten te voorkomen. Hij constateert een verschil in houding tussen katholieke en protestantse CDA- leden en concludeert: "De hele discussie over oorlog en vrede is binnen de katholieke gemeen schap blijkbaar minder diep ge worteld dan ik had gehoopt". Voorts: bekroonde foto's tijdens World Press '84, een gesprek met Johan CruijfT en het oprukkende verschijnsel van 'vertrekpre mies' in het bedrijfsleven. Het blad maakte een interview met de leider van de Centrumpartij, drs. Janmaat. Zijn opvattingen worden in de commentaarru briek "verbijsterend" genoemd. Zo zegt hij onder meer: "God heeft ze overal op de wereld ge zet, de hele wereld vol. Maar hier niet. Dèt is niet zijn bedoeling ge weest". Michel van der Plas gaat in op het aanstaande bezoek van de paus aan Nederland. Het is met "lauw heid" en "twijfel" omgeven, vindt hij. Ook in EM: Willy van Hemert over zijn zoon en diens film "Schatjes" en Joop den Uyl over de ondergang van het CDA: "Aan een miljoen werklozen gaat het kapot". De Amsterdamse burgemeester Van Thijn denkt met de ontrui ming van het Wyers-complex "het begin van een nieuwe ver houding tussen politie en burge rij" tot stand te hebben gebracht. Van Thijn ontvouwt zijn visie op democratie en rechtsstaat, maar signaleert hoeveel spanningen het Haagse beleid in een stad als Amsterdam oproept. Zo moet het cellentekort worden aange pakt, want "Een cel is tien poli- tie-agenten", zegt hij. Mark Blaisse reisde voor een portret van land en leider door Syrië: "Een tirannie van formaat". Hij staat stil bij een mogelijk overlij den van president Assad, wiens gezondheid te wensen overlaat. Politieke chaos zal het gevolg zijn en dat zou kunnen beteke nen dat Syrië onverwachte en vooral onvoorspelbare sprongen gaat maken. En dat is nog ge vaarlijker dan een stabiele dicta tuur waarvan iedereen weet wat zij wil, aldus Blaisse. Max van Weezei kwam op het spoor van een nog niet gepubli ceerd onderzoek van minister Rietkerk naar de voorkeuren van de bevolking van Almere, waar aanvankelijk twee en nu één lid van de Centrumpartij een raads- zetel bezet. Het onderzoek lever de onthutsende resultaten op en wordt nog niet vrijgegeven. Freke Vuyst sprak met Chamim Potok, auteur van bestsellers als "The Chosen" en "The Promise" gesitueerd in een orthodox joods milieu. "Ik denk" zegt hij, "dat ik door mijn boeken de verschillen de aspecten van mijn eigen leven onderzoek: de binding die ik heb met het westerse humanisme en haar lezing van de menselijke si tuatie en de binding aan het jo dendom". Aandacht is de komende weken op zijn plaats voor de brievenru briek die uit louter reacties be staat op de artikelenreeks van Germaine Greer ("ze generali seert in het wilde weg. Dieper kan een wetenschapper niet zin ken" en "ze gaat volledig voorbij aan de mogelijkheid dat vrou wen seks ook lekker vinden"). Wordt vervolgd. Aukje Holtrop ging in het voetspoor van Tessa de Loo's boek op bezoek bij "de meisjes in de Verkadefabriek". Het is allemaal anders gewor den", zegt er een, "toen er ge trouwde vrouwen kwamen werken, is de middagpauze te ruggebracht tot een half uur, zo dat ze eerder naar huis konden. VN heeft deze week een boekenby- NOORD WIJK - Het station van de Koninklijke Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschap pij (KNZHRM) in Noord- wijk krijgt zaterdag de be schikking over een 'uniek' alarmeringssysteem. Die dag krijgen de redders de beschikking over 25 oude alarmontvangers van de Noordwijkse vrijwillige brandweer. De bemanning van de reddings boot 'Kurt Carlsen' is daardoor via de alarmcentrale in Leiden direct oproepbaar. Volgens J.M. Huijbers, coördinator van de Noordwijkse KNZHRM, is het voor het eerst in Nederland dat de leden van een reddings maatschappij met zogenaamde 'piepers' via de alarmcentrale di rect zijn te alarmeren. De centra le is, zo legt Huybers uit, perma nent bezet. Door de alarmont vangers wordt de paraatheid van de reddingsmaatschappij enorm verbeterd, vindt hij. Het 'zee-alarm', zoals Huijbers het noemt, is mogelijk geworden na dat een aantal alarmontvangers van de Noordwijkse vrijwillige brandweer werd vervangen. Brandweer-commandant J.A. Ruibing opperde toen het idee de 'piepers' af te staan aan de reddingsmaatschappij. Het Noordwijkse gemeentebestuur stemde hiermee in. Ruibing wist ook te bewerkstelligen dat de redders zo nodig via de alarm centrale in Leiden worden opge roepen. Eerder Huijbers is zeer in zijn sas met de alarmontvangers en het alarm systeem. Vooral omdat de wacht commandant van de Noordwijk se strandpolitie, Radio Scheve- ningen of de directie van de KNZHRM in Amsterdam, de Noordwijkse redders nu in nood gevallen direct via de alarmcen trale kunnen oproepen. Tot op heden ging dat uitsluitend per te lefoon. De bemanningsleden van de red dingsboot moeten zich bij een eventueel alarm naar de 'red- bootschuur' begeven. Daar moe ten ze contact opnemen met de alarmcentrale om te weten te ko men wat er precies aan de hand is en waar ze voor een eventuele reddingsactie naar toe moeten. Volgens Huijbers is het 'pieper- systeem' de snelste alarmerings methode. Hij rekent uit dat het reddingswerk vele minuten eer der kan beginnen als het 'zee- alarm' zaterdag operationeel is geworden. "We kunnen dan na een alarm misschien wel tien mi nuten tot een kwartier eerder in zee zijn. En dat zijn minuten die tellen als er iemand in zee ligt of als er voor de kust een schip in brand staat", zegt hij. Tot nu toe moesten de beman ningsleden van de reddingsboot in geval van nood stuk voor stuk worden opgebeld. "En als ie mand toevallig niet thuis is, geeft dat allerlei zenuwachtige toe standen. Vrouwen moeten hun kinderen achterlaten en rennen de deur uit om hun man te waar schuwen en noem maar op", weet Huijbers. De leden van de Noordwijkse KNZHRM ervaren de 'piepers' als een enorme stimulans voor hun reddingswerk, verklaart de Noordwijker. Uit zijn woorden blijkt dat de vrijwilligers het idee krijgen dat hun inspanningen se rieus worden genomen als ze worden uitgerust met appara tuur om dat werk beter te kun nen doen. Overdracht De officiële overdracht van de alarm-ontvangers gebeurt zater dag om 14.00 uur in het boothuis van de KNZHRM aan de Bos weg. Brandweercommandant Ruibing overhandigt dan één 'pieper' aan burgemeester mr. J.M. Bonnike, voorzitter van de Noordwijkse KNZHRM. Die draagt de 'pieper' weer over aan de Ch. van der Zweep, directeur van de KNZHRM in Amsterdam, die hem op zijn beurt overhan digt aan de penningmeester van de Noordwijkse reddingsmaat schappij, D. van Dee. Tenslotte wordt de alarmontvanger' over gedragen aan C. den Hollander, de schipper van de Noordwijkse reddingsboot 'Kurt Carlsen'. Inmiddels is het dan 15.00 uur ge worden en volgt er voor de be manningsleden - die hun 'pie per' dan al op zak hebben - een proef-zeealarm waarbij de 'Kurt Carlsen' te water zal worden ge laten. KATWIJK - De politie in Katwijk gaat strenger optreden tegen automo bilisten die binnen de bebouwde kom te hard rijden. In het vervolg zal al proces-verbaal worden opgemaakt bij 55 kilometer per uur. Tot nu gebeurde dit pas bij 60 kilometer per uur. Tot deze maatregel is beslo ten na ervaringen van de politie en klachten van dorpsbewoners. Het aantal verzoeken tot strenger optreden bij het plaatselijke gemeente bestuur is de laatste tijd ook sterk toegenomen. Vele Katwijkers klaag den over onveiligheid bij het oversteken. De politie zal ook een verscherpte controle uitoefenen op het parkeerge- drag van automobilisten in het centrum. De politie heeft gemerkt dat veelal niet in de daarvoor bestemde vakken wordt geparkeerd en aan wijzingen van de politie nog al eens worden genegeerd In het vervolg zullen fout-geparkeerde auto's sneller worden weggesleept. De kosten van het wegslepen en het daaraan gekoppelde proces verbaal bedragen ongeveer tweehonderd gulden. Hoewel Koning Winter nog altijd in het land vertoeft verschijnen langs de kust alweer de eerste strandten ten. Onlangs u;as dat in Scheveningen al het geval, maar Katwijk blijft niet achter. Zoals gebruikelijk is Theo de Lange weer haantje de voorste. Gisteren was hij aan de zuidkant van de Boulevard druk bezig met het opzetten van zijn houten 'tent'. En nu maar hopen dat de stormen uitblijven en de zon zich net zo vaak laat zien als in het af gelopen jaar. NOORDWIJK - "Een sobere aangelegenheid", noemt de politie in Noordwijk de inval gisteren in een café aan de Grent in de badplaats. "Het was een magere oogst". De politie arresteerde bij de inval in het café dertien mensen waar van werd vermoed dat zij verdovende middelen in hun bezit hadden. Er werd slechts een geringe hoeveelheid heroïne en cocaïne ge vonden. De dertien arrestanten zijn na verhoor weer weggezon den. De politie deed de inval naar aanleiding van een tip. Deze luidde dat er 'stevig' in het café werd gehandeld. AUTO'S OPENGBROKEN - Drie auto's zijn gisternacht openge broken en ontdaan van de aan wezige geluidsapparatuur. De dader heeft van twee auto's aan de Edelstecnsingel in Alphen de deuren opengebroken en uit bei de de radiocassetterecorder ge stolen. Een auto op het parkeer terrein aan de Barnsteenstraat onderging hetzelfde lot. De braakschade en de waarde van de ontvreemde apparatuur be loopt enkele duizenden guldens.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17