PSV "tevreden met dit punt I Sportwereld krijgt 9 miljoen minder s^n^r 89.- Deense chirurg onderzoekt enkel van Olsen Zuiderpark bijna vol voor jeugdinterland Als gevolg terugloop toto/lotto Belangrijke zege voor Den Bosch Peter Winnen breekt sleutelbeen Sparta mist in slotfase onnodig de winst Het kind van de rekening Knetemann is leiding kwijt lONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 IEN HAAG (GPD) - De UEFA-jeugdinterland tussen Ne derland en Spanje is gisteren in het Haagse Zuiderpark geëindigd in 1-1. Voor het eerst sinds jaren was er weer sprake van een nagenoeg vol stadion, dat door niet min der dan 25.000 Haagse scholieren was bevolkt. De laatste keer dat FC Den Haag zoveel toeschouwers binnen zijn poorten kreeg, was in 1976 toen de Haagse ploeg voor de competitie uitkwam tegen Feyenoord. )m de belangstelling onder de jeugd voor het voetbal te stimu leren, is de afdeling Den Haag van de KNVB begonnen met een grootscheepse actie. Alle leerlin gen van lagere scholen in Den Haag en omgeving (60.000) heb ben in de afgelopen weken infor matiepakketten over de voetbal sport ontvangen. Tevens werden zij in de gelegenheid gesteld de UEFA-interland Nederland- Spanje gratis bij te wonen. 25.000 scholieren gaven daaraan ge hoor. iazes I ■Voor aanvang van de wedstrijd tra- I den André Hazes en de popgroep The Shorts op. De scholieren konden meedoen aan een kleu- renwedstrijd, waarvan al 20.000 tekeningen waren terugontvan gen. Bovendien werden prijzen uitgereikt voor de mooiste span doeken. Tot grote vreugde van het jonge publiek werd de aftrap verricht door Johan Cruijff. Sponsors hadden een bedrag van 60.000 gulden op tafel gelegd om dit doel te verwezenlijken. Over het resultaat was de KNVB giste ren zeker tevreden. In de afgelo pen weken hebben al tientallen jongens en meisjes bij de voet balbond geïnformeerd waar ze zich als lid konden aanmelden. De bond verwacht, dat dat aantal na de interland zal toenemen. De campagne om de Haagse jeugd weer naar de voetbalvelden te lokken, gaat de komende maan den onverminderd voort. Trainer Aad de Mos van Ajax zal met een aantal profspelers de regio in trekken om demonstratie-trai ningen te geven. Daarnaast zijn ook de Haagse clubs zelf actief met reclamecampagnes. Eén ver eniging, Graaf Willem II-VAC, is er zelfs toe overgegaan aille jeugdspelers tot 16 jaar gratis als lid aan te nemen. Niet interessant Het Nederlands UEFA-elftal liet Voor het eerst sinds FC Den Haag-Feyenoord in 1976 waren de tribunes van het Haagse Zuiderpark gistermiddag gevuld met 25.000 bezoekers. Dat leverde dit sfeerplaatje op. (foto gpd) tegen de Spaanse leeftijdgenoten overigens geen grote indruk ach ter. De 25.000 jeugdige Haagse genodigden zorgden weliswaar voor een ongekende omlijsting in het Zuiderpark, de voetbalta lenten, op wie bondscoach Ger Blok de hoop heeft gevestigd, slaagden er niet in voor de invul ling te zorgen. Omdat de Span jaarden evenmin een team op de been brachten, dat de nationale voetbaltrots is de toekomst lijkt te kunnen strelen, was de vriend schappelijke interlandwedstrijd niet bijzonder interessant: 1-1. De jonge kijkers zorgden er wel voor dat hun enthousiasme op het Nederlands elftal oversloeg. De start van Oranje was over rompelend, maar van veel over leg was in het nauwelijks inge speelde team geen sprake. De door het overwicht gerechtvaar digde treffer kwam voort uit een spelhervatting. Na een ingestu deerde vrije trap knalde Hans Witteveen (Go Ahead Eagles), een van de betere Nederlanders, hard raak: 1-0. De Spanjaarden kregen voor rust welgeteld één kans. De behendi ge aanvaller Francisco Roman van Cadiz omzeilde de grijpende handen van Ajacied Fred Grim, maar schoot vervolgens onbe heerst over het verlaten doel. Na de hervatting revancheerde hij zich door de knappe voorzet van Julio Gento (Real Madrid) af te ronden: 1-1. ARNHEM (GPD) - De Nederlandse sportwereld staat aan de vooravond van een ingrij pende bezuinigingsingreep omdat de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) voor 1985 negen miljoen minder zal kunnen uitkeren. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft de aangesloten sportbonden, opgeroepen om maandag aanstaande op het nationaal sportcentrum Papendal gezamenlijk te bepalen welke rubrieken en in welke mate deze voor '85 zullen moeten inleveren. Binnen de sportwereld dreigt door deze gang van zaken, die het ge volg is van de sterke terugloop van de toto en lotto, een ernstige situatie te ontstaan. Voor dit jaar moest ook al overgegaan worden tot bezuinigingen, die beperkt bleven tot vijf procent of een kleine drie miljoen. In plaats van 52 miljoen wordt dit jaar maar 49,3 miljoen uitgekeerd. Volgend jaar zal de sportwereld niet meer dan 40 miljoen kunnen verdelen, een teruggang van ruim 20 pro cent. Vorig jaar en dit jaar moest de SNS de reserves reeds aanspreken om eerdere indamming van de uitke ringen te voorkomen. De op brengsten van de lotto-toto lie pen namelijk in twee jaar tijd te rug van 240 naar 200 miljoen. Als die tendens zich voortzet zal de opbrengst volgend jaar dalen tot DEN BOSCH (ANP) - In een meer boeiende dan fraaie wedstrijd behaalde FC Den Bosch gisteravond een be langrijke 2-1 overwinning op Fortuna Sittard, dat met dui delijk defensieve bedoelin gen naar De Vliert was geko men. Die instelling werd de Limburgers fataal. In de 24s- te minuut sloeg de Bossche vleugelverdediger Bijnen met een kogelhard schot een eerste gat in de Fortuna-ves- te: 1-0. Kort na rust werd de voorsprong uitgebouwd. Na dat spits Schouwenaar was gemangeld, mocht Aichorn van elf meter aanleggen. Van Gerven keerde de penalty in eerste instantie, maar was kansloos op de nastoot van Brands. Twee minuten later miste aan de overzijde Hoyer een strafschop. Die fout maakte hij nog eens twee mi nuten later weliswaar goed met de 2-1, waar een fout van doelman Van Grins ven aan vooraf ging. Ondanks het feit dat de druk fors werd opge voerd konden de Limburgers de gelijkmaker nooit meer op het bord krijgen (2-1). DS'79-Haarlem en Telstar- NEC, twee andere duels die voor gisteravond stonden vastgesteld, vonden geen doorgang in verband met de slechts gesteldheid van de velden. DEN HAAG (GPD) - Peter Winnen zal op 4 maart hoogstwaarschijnlijk niet van start kunnen gaan in de Ronde van Belgisch Limburg. Hij heeft namelijk zijn rechtersleutelbeen gebroken tijdens een trai- ningsrit. Winnen kwam daarbij ongelukkig ten val toen de achterrem van zijn fiets het plotseling begaf. Het is de derde keer dat Winnen een sleutelbeen breekt. „In tegenstelling echter tot de twee voor gaande keren", aldus de Limburger, „is er nu sprake van een mooie breuk. Ik verwacht eerlijk gezegd dan ook weer zo snel mogelijk op de fiets te kunnen klimmen, alhoewel ik betwijfel of ik volgende week al aan een wedstrijd kan meedoen". Vorig seizoen miste Winnen een belangrijk gedeelte van het voorseizoen als gevolg van een hardnekkige voorhoofdsholte-ontsteking. „Vooral de medicijnen die ik toen moest slikken sloopten mijn conditie. Vandaar dat ik blij ben dat ik niet onder het mes hoef, want alleen al door de narcose raak je een groot gedeelte van je vorm kwijt". Winnen is het tweede lid uit de ploeg van Peter Post die in de aanloop naar het nieuwe profwielerseizoen een sleutelbeen breekt. Enkele weken geleden ging Theo de Rooy hem voor toen hij ook ongelukkig kwam te vallen tijdens een trainingsrit. ROTTERDAM (GPD) - Met dank aan de onvolwassenheid van Sparta doorzag PSV gis teravond net op tijd de wisseltruc van de Rotterdamse trainer Bert Jacobs. Mede door toedoen van Ronald Lengkeek, na rust ingebracht voor linksback Stevens, werd Sparta alsnog heerser in eigen Kasteel, na 45 minuten te zijn geknecht door de Eindhovenaren. Tot tweemaal heette Lengkeek de aangever van een doelpunt, zodat Sparta zich plots in het bezit wist van een 2-1 voorsprong na een aanvankelijk verdiende 0-1 achterstand bij rust. Tegen sluitingstijd gaf de Rotterdamse defensie Jurrie Koolhof evenwel alle gelegenheid af te komen van zijn bijnaam „Mister misser". „Er was op dat moment geen leiding meer, geen concentratie", treurde Jacobs naderhand om de 2-2. „Ze dachten kennelijk dat ze er al waren". Sparta miste zodoende onnodig de winst na een week vol turbulente gebeurtenissen. Afgelopen vrij dag werd een deel van de eretri bune door brand verwoest, in de nacht van dinsdag op woensdag werd de geluidsinstallatie ont vreemd. Bovendien beantwoord de de opkomst van het publiek OSLO (AFP) - De Noorse ijs- bockeybond beeft Geir Nyti re, aanvoerder van de natio nale ploeg bij de Olympi sche winterspelen, voorlo pig geschorst. Volgens de bond beeft Nybre in een vechtpartij een ploeggenoot verwond. Nybre en doelman Jim Martin- sen kregen tijdens de Spelen in Sarajevo slaande ruzie over de verdeling van de re kening in een restaurant Martinsen liep tijdens bet gevecht zulke harde klappen op dat voor zijn terugreis per vliegtuig speciale maat regelen moesten worden ge nomen. In Oslo werd bij meteen na aankomst voor onderzoek naar een zieken huis overgebracht. Nadat Martinsen bet ziekenhuis weer had verlaten, heeft bij meegedeeld geen klacht te gen zijn ploeggenoot te zul len indienen. De ijshockey- bond van Noorwegen is ech ter van plan de zaak tot de bodem uit te zoeken en houdt Nybre voorlopig van bet wedstrijdijs. (5500) niet aan de begroting die voor deze wedstrijd was gesteld op 7000 toeschouwers. Een over winning had dergelijke, voor de Rotterdamse club kwalijke za ken kunnen wegmasseren. Maar feitelijk incasseerde Sparta gisteravond louter verlies, nu twee minuten voor tijd de com plete Rotterdamse defensie stond toe te kijken hoe Koolhof een lange bal van de uitblinken de Lokhoff oppikte en vervol gens de te laat uit zijn doel geko men Van Noortwijk passeerde. „Ik ben blij met dit punt", sprak PSV-trainer Jan Reker opge lucht. „Zeker, nu we vlak voor tijd erin zijn geslaagd een achter stand goed te maken". Vergald Zijn collega Jacobs verkeerde in een andere gemoedstoestand. „Lullig dat we op zo'n manier een punt hebben verloren", sprak hij. Zijn avond werd eens temeer vergald door de derde ge le kaart van Lengkeek, die zijn succesvolle entree in de tweede helft bevlekte met een overtre ding tegen Jan Heintze. Daarvoor had Lengkeek zich al leen maar in positieve zin onder scheiden. De consequentie van zijn verschijning was, dat PSV's Deen Jan Heintze na een prima optreden als linkermiddenvelder achterin werd gehouden. Daarbij kwam nog dat de Rotterdamse balwisselingen na de pauze tijde lijk een veel directer aanzien kre gen dan in de periode daarvoor. Niet zichtbaar gehinderd door de liesblessure, die hem in eerste in stantie in de dug-out hield, gaf de voor linksback Stevens geko men aanvaller gestalte aan Spar ta's poging tot bevrijding van het huisarrest, voor rust opgelegd door PSV. ADVERTENTIE k i IK VERZEKER M'N BROMFIETS 'T GOEDKOOPST BIJ VROOM &DREESMANN. JIJ TOCH OOK? Inclusief alle koslen VROOMS OREESMANN Opmerkelijk daadkrachtig leidde hij het Rotterdamse verzet tegen de 0-1, na 39 minuten binnenge- kopt door Ernie Brandts na een voorzet van Lokhoff. Eerst liet Lengkeek na 48 minuten René Eijer de 1-1 binnenkoppen, ver volgens zag hij elf minuten later zijn lobje door Holvera doeltref fend verlengd. Die laatste aan valler zou later ook nog eens de kruising treffen. „Hij was mijn enige wisselmoge lijkheid, hij heeft het goed ge daan", dweepte Jacobs later met de door hem bedachte binnen komst van Lengkeek. Reker: „Lengkeek bracht bij Sparta agressie in de ploeg, pas na die 2-1 namen wij het initiatief weer over". Onzeker In die fase bleek met name Sparta- goalie Van Noortwijk onder druk erg onzeker. Hij gaf geen leiding bij de talloze corners, stond op de lijn dikwijls vreemd te schut teren, al wist hij ook een gekopte goal van Brandts te verhinderen. „Bas deed z'n keel niet open", klaagde zijn trainer Jacobs, „ge lukkig haalde John de Wolf toen veel weg". Net als de rest van z'n defensie stond ook De Wolf vlak voor tijd echter als een toeschouwer te kij ken, hoe Koolhof zijn ploeg als nog naast de thuisclub bracht. „Ik ben tevreden met dit punt", sprak PSV's Reker nogmaals. Zonder de steun van Michel Val- ke, zaterdagavond tijdens het uitlaten van zijn hond gebles seerd geraakt, en Piet Wildschut (eveneens geblesseerd) had zijn ploeg de thuisclub alleen in de eerste periode klem weten te zet ten. PSV hield toen geheel naar zijn ideeën de afspeelmogelijk- heden beperkt, terwijl Ton Lok hoff in die periode ook Sparta's spelmaker Van Gaal uit de wed strijd liep. „We misten toen te veel kansen", oordeelde Reker, die alleen de met geel bekeurde Brandts zag profiteren van PSV's dominantie. Het typeerde het manco aan allure van de Brabanders, bij wie ook Thoresen tegen geel aanliep. Ze ker in de tweede helft konden ze slechts zelden hun reputatie van topploeg waarmaken. „Het is dat bij ons de dekking in de laatste minuten nergens op sloeg", sput terde Sparta-trainer Jacobs, „an ders had PSV topploeg af ge weest. Zoals ze nu speelden, zou dat terecht zijn geweest". GERARD VAN PUTTEN heel ruim onder die 200 miljoen. Op Papendal zullen de NSF-leden zich moeten buigen over de vraag waar dat bedrag van negen miljoen op verhaald moet wor den. Het NSF-bestuur heeft een aantal suggesties op papier gezet die voor discussie vatbaar zijn. Het totaal van negen miljoen moet echter overeind blijven. Te verwachten is dat er flinke klap pen zullen vallen in de toto- en lotto-steun aan de recreatiesport, het betaalde voetbal en het spor- technisch kader. Er is sprake van verminderingen van 30 tot 40 procent. Rubrieken waarmee arbeidsplaat sen zijn gemoeid zullen zoveel mogelijk ontzien worden. Ande re rubrieken als provinciale sport service centra dreigen hele maal afgebouwd te worden, ter wijl een post als wetenschappe lijk onderzoek de helft zal moe ten inleveren. Een fikse bezuinigingsoperatie die alleen eenmalig kan blijven als de SNS kans ziet de toto-lotto nieuw leven in te blazen. Daar voor is een nieuwe spelvorm, de abonnee-lotto ontworpen, die het deelnemen als gevolg van au tomatisering een stuk vereen voudigd. Slaat deze opzet niet aan dan zullen nieuwe bezuini gingsoperaties het gevolg zijn, die dan meer en meer het karak ter van afbouw zullen dragen. DENIA (AFP/Rtr) De Franse neo-prof Bruno Cornillet heeft gisteren de eerste etappe van de wielerronde van Valencia ge wonnen. Hij legde de 172 kilome ter van San Juan de Alicante naar Denia af in 4 uur, 59 minu ten en 45 seconden. Tweede werd de Spanjaard Angel Cama- rillo op 33 seconden en derde de Fransman Bernard Hinault op één minuut en 45 seconden. Cornillet nam de leiding in het al gemeen klassement over van Genie Knetemann, die dinsdag de proloog had gewonnen. Kne temann is nu derde in de stand achter Camarillo. Het algemeen klassement luidt: 1. Bru no Cornillet (Fra) 5.05,57; 2. Angel Ca marillo (Spa) op 45 seconden; 3. Ger tie Knetemann (Ned) op 1,29; 4. Ber nard Hinault (Fra) op 1,36; 5. Pello Ruiz (Spa) z.t; 6. Jaime Villamajo (Spa) op 1,39. SCOREBORD EREDIVISIE FC Den Bosch-Fortuna S PSV 2-2; DS'79-Haarlem a Ernie Brandts bejubelt zijn openingstreffer. Keeper Bas van Noortwijk en Ron van de Berg zijn verslagen. (foto ANP) Feyenoord PSV Groningen Roda JC 21 GA Eagles 22 FC Utrecht 22 Sparta 21 Haarlem 21 PEC Zwolle 22 AZ'67 21 Excelsior 21 Den Bosch 22 Fortuna S 22 Volendam 22 Willem II 22 DS'79 20 Helmond Sp 22 22 16 22 16 22 15 36 69-25 36 61-23 3 34 56-22 5 25 33-25 5 25 36-30 7 25 36-34 8 24 49-50 6 22 48-37 6 22 31-35 8 22 38-44 8 20 29-24 9 20 37-39 9 17 26-39 10 17 24-39 12 15 24-46 13 14 23-45 14 10 23-46 18 4 27-67 AMSTERDAM - Jesper Olsen van Ajax is plotseling naar De nemarken vertrokken om daar een bezoek aan familie te com bineren met het consulteren van een chirurg, die uitsluitsel moet geven over de enkelbles sure waarvan hij al sinds juni vorig jaar last heeft. In het Lucas-ziekenhuis in Am sterdam, dat nauw samen werkt met Ajax, is Olsen gead viseerd om zich niet te laten opereren. Zijn fysiotherapeut Willemsen is daarentegen van mening dat hij juist wel onder het mes moet. Van het advies van de Deense chirurg zal het afhangen of Olsen zondag te gen Feyenoord in actie komt. Excelsior Het bestuur van Excelsior is in principe akkoord met het voor nemen van de gemeente Rot terdam op Woudenstein een nieuw stadion te bouwen. Dat zou dan door Excelsior en Sparta gezamenlijk moeten worden bespeeld, of eventueel door een uit beide verenigin gen ontstane fusie-club. Wel wil de Kralingse club uitvoe rig weten wat er met de ama teur-afdeling gaat gebeuren en wie de kosten van de nieuw bouw voor zijn rekening neemt. Dat antwoord moet ko men van de gemeente Rotter dam, die in april met voorstel len komt. Emmen Met 163 stemmen voor en 39 te gen heeft de algemene leden vergadering van de Drentse hoofdklasser Emmen zich uit gesproken over het bestuurs voorstel om toe te treden tot het betaalde voetbal. Dat bete kent dat de KNVB voor 1 april een aanvraag in die richting van Emmen tegemoet kan zien. Aan een van de belang rijkste voorwaarden (een pe- riodetitel of een kampioen schap) kan Emmen tot op he den echter nog niet voldoen. League-cup Everton heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Engelse League-cup. Ever- ton verloor gisteravond de tweede wedstrijd uit de halve finales bij Aston Villa met 0-1, maar had op eigen veld met 2-0 gewonnen. Op 25 maart ont moet Everton in het Wembley- stadion stadgenoot Liverpool in de eindstrijd. De Engelse voetbalbond schrijft de winaar van het toernooi om de Lea gue-cup in voor het toernooi om de UEFA-beker. Zico De Braziliaanse voetbalclub Fla- mengo wil Zico terughalen naar zijn geboorteland. Zico werd aan het begin van het lo pende seizoen voor een bedrag van ruim 13 miljoen gulden door het Italiaanse Udinese overgenomen van Flamengo. George Helal, de voorzitter van Flamengo, verklaarde gisteren dat zijn club met de hulp van vier sponsors bereid is een be drag van ruim 17 miljoen gul den op tafel te leggen voor Zi co. De spelbepaler van het Bra ziliaanse elftal scoorde dit sei zoen in Italiè in twintig wed strijden zeventien keer. Chili Chili heeft zich gisteren als twee de Zuidamerikaanse vertegen woordiger geplaatst voor het Olympisch voetbaltoernooi van Los Angeles. Tijdens het kwalificatietoernooi in Quaya- quil verloor Chili weliswaar met 2-3 van Brazilië, dat al eer der zeker was van Los Angeles, maar de Chilenen hadden het geluk dat Paraquay, eveneens met 2-3, verloor van Ecuador. Chili eindigde in het vier-landen- toemooi als tweede dankzij be tere doelcijfers dan Ecuador en Paraquay, die ook twee punten behaalden. Brazilië beëindigde het toernooi, waarin de landen elkaar éénmaal ontmoetten, ongeslagen. België Voor de landenwedstrijd Belgiè- West-Duitsland van volgende week woensdag heeft de Belgi sche bondscoach Guy Thijs voorlopig 23 spelers aangewe zen. Na het weekeinde zal hij de groep terugbrengen tot vijf tien man. De keuze van Thijs is in geen enkel opzicht verras send, hij hield vast aan de be kende groep en nam ook de drie 'buitenlanders', Pfaff, Ge- re ts en Renquin, op. Ludo Coeck, van Internazionale, ont breekt wegens een blessure.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11