Opwekkende cijfers over handelsrelatie Politiek verhoor RSV pas in maart van start Kamer wil steun regio handhaven Katwijks bedrijf pakt Maleisische werf aan Nederland en West-Duitsland produktie in metaalsector Kort zakelijk Slepersruzïe voor rechter 'Subsidie aanstellen werklozen afschaffen' Schilder kan ziek worden van verflucht Caravan* Camping rai WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (GPD) - De ontwikkeling handel tussen Nederland en West-Duitsland is duidelijk gunstiger dan in het begin van 1983 kon worden verwacht. Terwijl er in 1982 nog sprake was van een teruggang van 2 procent, steeg de Nederlandse goede renexport naar de Bondsrepubliek vorig jaar met vijf procent naar 48,2 miljard Duitse Mark. Omgekeerd versterkte ook het Duitse bedrijfsleven haar positie op de Dat zei gisteren dr. W. von Ilse- mann, voorzitter van de Neder lands-Duitse Kamer van Koop handel. Door het teruglopen van de gemiddelde waarden steeg de uitvoer in volume zelfs met zes T71 1 tot zeven procent, iets meer dan Orft ll6rStel de totale stijging van de West- 11UA ÖLCA duitse invoer. Op agrarisch gebied handhaafde Nederland zijn marktaandeel in West-Duitsland, hoewel de stij ging hier slechts 2 procent be droeg. Zuivelprodukten, bloe- goed,Vleeswaren ËuËS ^HAAOJfiSSLZS&S&Zi verder af. Olie en gas stegen dukten (een groei van 15 pro cent) en halffabrikaten van de basismetaal. flink, evenals chemische pro- Douwe Egberts verdwijnt binnen afzienbare tijd van de Amster damse effectenbeurs. Het be stuur van DE heeft besloten het bod van f90 op zijn eigen aande len na te komen. Douwe Egberts neemt bovendien Intradal (schoensmeer, 500 werknemers) en de Franse Lardenois over. De grote Amerikaanse aandeelhou der Consolidated Foods krijgt nu rechtstreekse zeggenschap ge kregen over 93 procent van de aandelen DE, maar 52 procent van het stemrecht blijft in han den van de Stichting Admini stratiekantoor Douwe Egberts Consolidated. De Industriebond FNV verwacht geen nadelige ge volgen van de groterte Ameri kaanse invloed voor de 3500 werknemers van DE. Uitvindingen Het bedrijfsleven heeft vorig jaar voor 90 mihoen gulden omgezet aan produkten die voor het eerst, dankzij uitvindingen, op de markt zyn gekomen. Die uitvin dingen vormen 2,5 procent van de bijna duizend ideeën die de Stichting Uitvinderscentrum ter beoordeling kreeg voorgelegd. De meeste ontwerpen verdwe nen al snel in de prullenbak, om dat ze onbruikbaar waren of al bestonden. Op ruim 144 van de ingezonden ideeën wordt nog ge studeerd, terwyl over 135 vindin gen (voor het merendeel van huishoudelijke aard) rijp zijn voor produktie en verkoop. De meeste ideeën blijken 's winters te ontstaan. Chemie Universiteiten en hogescholen moeten zich wat de chemische industrie betreft richten op zes terreinen,' om te komen tot hoog waardiger produkten dunne oppervlakken, bruikbaar in de computerindustrie, en om hogere zuiverheid van produk ten, te bereiken via betere schei dingsprocessen. De zes terreinen zijn: materialen, grensvlakken, dunne lagen, molecuulontwerp, katalyse en scheidingsmetho den. Een commissie van hoogle raar en industriële onderzoekers zegt dat in een rapport, dat is op gesteld naar aanleiding van de aanbevelingen die de commissie- Wagner (industriebeleid) heeft gedaan. Bouwbedrijven DSM Het staatsbedrijf DSM in Heerlen, dat werkt aan verzelfstandiging van de bouwbedrijven, zal de dochteronderneming Van Egte- ren-Foeckert Bouwgroep vrijwel zeker overdoen aan Amstelland Concernbeheer in Arnhem. Am stelland zal de DSM-dochter sa menvoegen bij J.P.A. Neüssen Aannemingsbedrijf, één van haar dochterondernemingen. De te vormen bouwgroep zal een jaaromzet hebben van f 250 mil joen en circa 1.000 personeelsle den tellen. DSM heeft de bouw- divisie in de jaren zeventig opge zet als een ontwikkelingsindus trie, die de bouw produkten zou moeten leveren die waren afge leid van de chemische industrie. De verwachtingen zijn echter niet uitgekomen, reden waarom de DSM de bouwdivisie niet meer ziet als een ontwikkelings divisie. DSM heeft een belang van 40 procent in Amstélland Concernbeheer. ANP-conflict De (120) journalisten van het Alge meen Nederlands Persbureau hebben de vakbond NVJ opge dragen acties voor te bereiden. Werknemers en directie bij het ANPO zijn het na een jaar onder handelingen niet eens over de wijze, waarop de prijscompensa tie moet worden aangewend. De directie wil alleen spreken over nieuw te creëren plaatsen, te fi nancieren met de prijscompen satie. De werknemers willen dat een derde deel van de prijscom pensatie wordt uitbetaald. De rest zou besteed moeten worden aan arbeidstijdverkorting, die voor zeventig procent zou moe ten worden opgevuld met nieu we arbeidsplaatsen. De resteren de dertig procent had het ANP mogen gebruiken voor verster king van de financiële positie. van de industriële produktie lag vorig jaar een half procent hoger dan in 1982. Dat kwam mede doordat het volume van de in dustriële produktie in het vierde kwartaal van 1983 ten opzichte van het derde kwartaal 1983 toe nam met ruim twee procent, voornamelijk als gevolg van een duidelijk herstel in de metaal-in dustrie (plus vijf procent). Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde CBS-cijfers. Na een scherpe afname van de in-, dustriële bedrijvigheid in het vierde kwartaal 1982 en een licht herstel in de eerste drie maanden van 1983 nam de produktie in de tweede helft van 1983 verder toe tot een niveau dat aan het eind van het jaar boven dat van voor de inzinking lag. Over geheel 1983 lag het volume een half pro cent hoger dan in 1982. In de metaalindustrie daalde de produktie in de tweede helft van 1982 en in de eerste helft van vo rig jaar om in het derde kwartaal stabiel te blijven. Daarna zette de stijging in, met vijf procent. De "basismetaal-industrie (Hoogo vens) en de elektrotechnische in dustrie namen dit grotendeels voor hun rekening. Het produk- tieniveau van het vierde kwar taal lag echter nog lager dan het niveau over de eerste zes maan den van 1982, dus voor de neer gang. Over geheel 1983 was er nog sprake van een afname van drie procent ten opzichte van 1982. De buitenlandse vraag stuwde het volume van de chemische indus trie en de aardolie-industrie in 1983 ten opzichte van 1982 met elf respectievelijk vier procent op. De voedings- en genotmidde lenindustrie boekte twee procent produktiewinst, de grafische in dustrie een procent. In deze laat ste sector tekent zich een sterke re stijging af, plus vier, in de laat ste vier maanden ten opzichte van het derde kwartaal 1983. In de papierindustrie bedroeg de stijging over geheel 1983 zes pro cent, voornamelijk dank zij de ontwikkelingen in het vierde kwartaal (plus vijf ten opzichte van het derde kwartaal). De export van investeringsgoede ren zoals machines, veelal gezien als graadmeter van het concur rentievermogen, groeide even eens. Bij een stagnerende totaal- invoer exporteerde Nederland 3 tot 4 procent meer machines en de metaalwarenindustrie groeide zelfs met tien procent. De Duitse export naar ons land steeg vorig jaar met 5 procent naar bijna 38 miljard DM. Voor 1984 verwacht de Kamer een groei van het volume van de we reldhandel van 4 a 5 procent, waarbij een groei van de Neder landse export naar Duitsland van 6 tot 7 procent voor mogelijk wordt gehouden. Ondanks de inspanningen van het ministerie van economische za ken en andere exportbevorde rende instanties om de Neder landse ondernemingen te bewe gen zich meer op de economi sche groeiregio's in Zuid-Duits- land te richten, lijkt deze politiek nog geen zichbare vruchten af te werpen. De dichtstbijzijnde deel staat Noordrijn-Westfalen is nog altijd verreweg de grootste afne mer van het Nederlandse pro- dukt, terwijl ook de grootste stij ging in 1983 hier werd gereali seerd, 7 procent. De cijfers zijn overigens enigzins vertekend door het doorverkopen van de in Noordrijn-Westfalen geimpor- teerde goederen naar andere de len van Duitsland. Naast de onveranderde regionale eenzijdigheid van de totale Ne derlandse export naar de Bonds republiek is er het afgelopen jaar ook geen wijziging gekomen in het eenzijdige „export-pakket", dat nog altijd voor ongeveer de helft uit bulkgoederen, met een geringe toegevoegde waarde, be staat. Hoewel dit vanwege de grote Nederlandse olie- en gasle- veranties wel zo zal blijven, con stateert de algemeen-secretaris van de Nederlands-Duitse Ka mer in Dusseldorf, mr. K. van der Beek, zijn er tekenen dat het gespecialiseerde Nederlandse midden- en kleinbedrijf zich meer op het exportpad begeeft. Op het sociale vlak ziet Von Ilse- mann ziet overigens de invoering van een 35-urige werkweek in de Westduitse industrie „er nog niet zo snel komen". Volgens Von II- semann, tevens commissaris van de Deutsche Shell AG, leent de economie zich niet voor „ideolo gische experimenten" en zien de metaal-arbeiders die zich hier voor in de Bondsrepubliek het sterkst maken, ook wel in dat een drastische arbeidstijdverkor ting met behoud van loon een enorme klap betekent voor de in dustrie en de „oplevingstenden- zen verstikt". AMSTERDAM Kamperen doe je tegenwoordig in een soort rijdende bungalow, afgaande op de indeling van deze 'camper'. Te zien van 23 tot en met 27 februari op de Caravan en Camping RAI in Amsterdam. (Foto anp> ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse sleep- en bergingsbedrijf Smit Internationale heeft gistermiddag besloten een kort geding aan te span nen tegen het sleepbedrijf Willem Muller in Terneuzen in verband met het geschil rond de overneming van Muller door Smit Internationale. Het kort geding dient vrijdagmiddag voor de president van de recht bank in Middelburg. Willem Muller is, nadat mondeling een akkoord was bereikt met Smit over de overneming van twee bedrijven van Willem Muller, vervolgens onderhandelingen gestart met het sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller in IJmuiden. Smit internationale vindt die houding onjuist en meent dat Willem Muller de mondelinge overeenkomst over dé overneming met Smit moet nakomen. DEN HAAG (ANP) - De subsi die op het in dienst nemen van langdurig werklozen moet met ingang van volgend jaar worden afgeschaft, om dat de meeste werkgevers het geld bij de huidige ruime ar beidsmarkt als een presentje ervaren. Dit zegt de direc teur-generaal voor de ar beidsvoorziening van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid mr. F. Kru- se in het blad Ondernemers visie van het Koninklijk On dernemers verbond (KNOV). De overheid heeft voor 1984 ne gentig miljoen gulden uitge trokken voor de zogenoemde plaatsingsbevorderende maatregel. Gemiddeld kun nen werkgevers per werkloze die zij een vast dienstverband aanbieden tienduizend gul den subsidie in een jaar krij gen. Soms kan die subsidie ook in het jaar daarop nog doorlopen. Kruse vindt dat de plaatsings bevorderende maatregel niet meer effectief is voor het ar- beidsvoorzieningsbeleid, om dat de meeste werkgevers ook zonder de subsidie wel werklozen in dienst nemen als zij dat willen. Kruse ver wacht dat van vakbondszijde weinig protest zal opklinken als de maatregel wordt afge schaft. Hü zegt in te zien dat de subsidie voor het midden- en kleinbedrijf wel belang rijk is. Hij overweegt dan ook daarvoor de subsidie in een andere vorm voort te zetten, omdat die daar nog net het verschil kan maken of ie mand wel of niet wordt aan genomen. Overigens blijven steeds meer mensen steeds langer zonder werk, wat af te leiden valt uit het aantal rww-uitkeringen (werkloosheidsuitkering op bijstandsniveau, dat na 2,5 jaar werkloosheid wordt be reikt). Tegelijkertijd neemt het aandeel van de kortlopen de ww-uitkeringen (zes maanden) in het totale aantal uitkeringen af. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). KATWIJK (ANP) - Een Neder lands-Belgische combinatie gaat de kwijnende Maleisische scheepswerf Mara Limbongang Timor weer stevig op poten zet ten. Hiertoe heeft de combinatie een belang verworven van 30 procent in deze staatswerf. Het initatief tot de transactie is af komstig van het Katwijkse fami liebedrijf De Roos dat zichzelf omschrijft als een industriële projectontwikkelaar. Het is een bureau van hooggeschoolde me dewerkers (60 man) dat via joint- ventures projecten opzet in het buitenland. De Roos levert de bedrijfsleiding, terwijl in ons land of in het buitenland onder aannemers worden gezocht om de verdere uitvoering mede vorm te geven, zo zei desge vraagd directeur J.F. de Roos. De Roos is al langer op zoek naar mogelijkheden om in Maleisië voet aan de grond te krijgen. Dit o leek te lukken tot de vroegere Verwacht wordt dat premier Van Agt en de parle mentariër J.N. Scholten roet in het eten gooiden door bij hun be zoek aan dit land politieke uit spraken te doen die de Maleisiërs tegen de haren in streken. Neder landers werden toen minder ge wenst. Via een omweg kreeg De Roos als nog een ingang door voor te stel len in plaats van Nederlandse, Belgische bedrijven in te schake len. De stemming is inmiddels weer wat verzacht, zodat De Roos een belang van ruim 28 pro cent in de Maleisische werf krijgt en de Belgen 1,2 procent. De deelnemende Belgische wer ven zijn Fulton Marine, Meuse et Sambre en Scheepswerven van Langerbrugge. De opzet is om Mara Limbongan Timor te mo derniseren zodat er in de toe komst patrouilleboten voor de Maleisische marine gebouwd kunnen worden. Hier is een enorm potentieel voor gezien de lange kustlijn van het land en de nabijheid van Vietnam (boot vluchtelingen). Thans kunnen er boten worden gebouwd tot 32 meter langte zoals reddingsvaar tuigen, loodsboten en ook pa trouillescheepjes. uitstra lingseffect naar ons land zal op treden omdat bepaalde onderde len hier gefabriceerd zullen moe ten worden. De dagelijkse lei ding van de Mara-werf komt in handen van een Nederlander. DEN HAAG (ANP) - Zeer waarschijnlijk bestaat er ver band tussen de klachten van psychische aard waarop schilders worden afgekeurd en het langdurig blootstaan aan concentraties tolueen, trichloorethyleen, xyleen en terpentine. De eerste drie stoffen zitten in verf. Deze conclusie heeft het me disch biologisch laborato rium van TNO alvast getrok ken uit een onderzoek naar de samenhang tussen de om standigheden waaronder schilders werken en de oorza ken waardoor een deel van hen in de wao terechtkomt. Het onderzoek is nog niet af gerond. De voorlopige resul taten zijn gisteren gepubli ceerd door de bedrijfsge zondheidsdienst voor de bouwnijverheid. Omdat in de medische wereld allang bekend is dat deze chemische stoffen schadelijk kunnen zijn voor de gezond heid, vond de organisatie het wenselijk eens te onderzoe ken welke effecten ze op schilders hebben. Schilders immers, gaan er dagelijks mee om. TNO ontdekte dat schilders gemiddeld 35 pro cent meer kans lopen om in de wao terecht te komen als gevolg van psychische klach ten dan andere beroepen in de bouwsector. De gezondheidsdienst van de bouwnijverheid wijst erop dat als alleen wordt gekeken naar de gevallen die in de wao beland zijn als gevolg van lichamelijke klachten, het percentage schilders ge lijk is aan het percentage bouwvakkers. Het risico is kennelijk even groot voor beide categorieën. De 35 procent grotere kans die schilders lopen om te worden afgekeurd, berust op zuiver psychische klachten, zegt de gezondheidsdienst. Die klachten zijn chronische hoofdpijn, duizelingen en vermoeidheid, alsmede ge heugenverlies, concentratie- problemen en andere afwij kingen aan het zenuwstelsel. Op grond hiervan menen de ge zondheidsdienst en het Be drijfschap Schildersbedrijf (ondernemers en schilders) dat de rijksoverheid de maxi maal toegestane concentra ties van de verschillende che micaliën per kubieke meter lucht moet verlagen. DEN HAAG (GPD) - De parle mentaire commissie die een on derzoek instelt naar de opkomst en ondergang van het Rijn- Schelde-Verolme-concern, be gint op maandag 19 maart met het horen van betrokkenen. Dat gebeurt in het openbaar en de ge- hoorden staan onder ede. Gedurende twee weken zullen dan politici (waaronder een aantal oud-ministers), ambtenaren en direct bij RSV betrokkenen on der ede worden gehoord over de gebeurtenissen in de periode van 1965 tot 1971, het jaar waarin het RSV-concern werd opgericht. In april volgt dan het horen van personen over de periode 1971 tot 1977 en in mei vinden de hoorzittingen plaats over het tijdvak van 1977 tot heden. Dat heeft voorzitter drs. C. van Dijk (CDA) van de parlementaire on derzoekscommissie dinsdag me degedeeld. Direct na de verhoren wil de commissie haar eindrap port gaan opstellen. Met het ont werp daarvan is al een voorzich tig begin gemaakt. Uit deze procedure blijkt dat de commissie niet slaagt in haar op dracht het onderzoek voor 24 maart af te ronden, een jaar na dat de commissie werd inge steld. Daarom heeft de commis- Scherpere eisen voor noodlijdende bedrijven DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van CDA en WD in de Tweede Kamer heeft giste ren een motie van CDA-kamerlid Van der Linden aangenomen, die minister Van Aardenne (eco nomische zaken) gelast bij de Europese Commissie in Brussel aan te dringen op handhaving van het bestaande regionale steuninstrumentarium. Van Aar denne was daar aanvankelijk niet toe bereid. PvdA-woordvoerder Van der Doef verklaarde zich tegen de CDA- motie omdat hij de motie zei te beschouwen als een „afleidings manoeuvre, die het CDA bij een r De Kamer stemt over de motie gen. regionale steunregelin- (Foto GPD) negatief resultaat van de bepre kingen van de minister in Brus sel het argument moet geven als nog met de afschaffing van de re gionale toeslagen akkoord te gaan". De minister is, zo werd in het korte debat gisteren duidelijk, slechts dan bereid is aan de verlangens van de beide regeringsfracties ten aanzien van het regionaal be leid tegemoet te komen, indien aan een aantal stringente voor waarden wordt voldaan. De be windsman benadrukte dat er in de begroting geen gaten mogen vallen. CDA-woordvoerder Van der Linden zegde daarop toe dat hij desgewenst met nadere voor stellen zal komen voor 'budget- tair-neutrale' handhaving van het steuninstrumentarium. Verder stelde Van Aardenne als voorwaarde voor een gesprek met de Europese Commissie dat „Brussel" niet zal mogen tornen aan de bestaande steun voor een aantal regio's (Twente en Nijme gen). In de oorspronkelijke opzet van de Brusselse plannen met het Nederlandse regionale zou die steun worden geschrapt. CDA en WD steunden de minister gisteren wel in zijn plannen de steun aan individuele noodlij dende bedrfjven te vereenvoudi gen en aan strenge voorwaarden te binden, in het bijzonder voor grotere bedrijven met meer dan 500 werknemers. PvdA, D'66 en de kleine linkse partijen zijn daar tegen. Zij zijn voor een meer be drijfstak gerichte aanpak dan de minister, die vooral globale las tenverlichting voor het bedrijfs leven nastreeft. Er komt een adviescollege voor de beoordeling van individuele be drijfssteun, dat als voorwaarde kan opleggen dat de loonkosten in het bedrijf worden vermin derd. De steun zal aan een maxi mum van 40.000 gulden per werknemer worden gebonden. Volgens de PvdA is dat in strijd met de onderhandelingsvrijheid tussen werkgevers en werkne mers. Woordvoerder Van der Hek sprak van een 'geïndividua liseerde looningreep'. Overigens sprak de Kamer zich in meerderheid uit voor een hogere prijs van extra naar het buiten land te exporteren aardgas. De 'bijzondere kwaliteit' moet in die prijs tot uitdrukking komen, al dus een motie van CDA en WD. Deze partijen spraken zich uit te gen een motie van de socialist Poppe om af te zien van verdere verlaging van het minimum jeugdloon. sie dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer om verlenging van de onderzoeksperiode met een half jaar gevraagd. De commissie heeft het onderzoek naar alle aspecten van de zijde van het RSV-concern zo goed als afgesloten. Minder voorspoedig loopt het onderzoek naar de rol van de overheid in het RSV-de- bacle. Volgens Van Dijk komen daarover nog steeds omvangrij ke en essentiële dossiers binnen over de periode 1977-1983. Deze laatste periode geeft een zo danige verstrengeling van ge beurtenissen en beslissingen te zien, dat de zorgvuldigheid het nodig maakt meer tijd uit te trek ken, zo schrijft voorzitter Van Dijk de Tweede Kamer. De eerste verhorenronde omvat 21 personen, waarvan er inmiddels al één (de in Engeland woonach tige oud-directeur van de NDSM, P. Goedkoop) is verhoord. Over enkele weken zal de volledige lijst met de verhoren personen openbaar worden gemaakt. Alle te horen personen staan onder ede. Hun getuigenissen zullen volledig openbaar zijn, tenzij er zeer dwingende redenen zijn om het horen achter gesloten deuren te doen. De hoorzittingen wor den gehouden in een van de gra felijke zalen op het Binnenhof in Den Haag. ADVERTENTIE Alles over caravans en kamperen en volop vakantie-informatie. AMSTERDAM RAI 5SI24I25I26I27 februari Do. en vrij. geopend van 10-17 en 19-22 uur. Za.. zo. en ma. van 10-17 uur. T rvin-Ttwgdng-biljetten bi) NS-statiora.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9