Akkoord mogelijk chemische wapens KIJK Griekse radio en tv worden democratisch jSowjet-Unie versoepelt standpunt Aftocht Amerikaanse troepen uit Beiroet Intimidatie Israël in Z.-Libanon Warschaupact gaat oefenen «0 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 Buitenland GENÈVE (DPA/UPI/RTR) De Sowjet-Unie is in beginsel bereid permanent toezicht ter plekke door een internationale commissie toe te staan op de vernietiging van chemi sche wapens. Dit is gisteren op de ontwapeningsconferentie in Genève bekendgemaakt door de Sowjetonderhandelaar, Viktor Issraeljan. Aan de conferentie nemen 40 landen deel. DEN HAAG (ANP) - In de men- senrechtencommissie van de Verenigde Naties die in Genève vergadert heeft de Nederlandse afgevaardigde waardering uitge sproken voor het optreden van de Argentijnse president Alfon- sin in de kwestie van de duizen den mensen die tijdens het mili taire bewind zijn verdwenen. Mr. J.F. Boddens Hosang, die het woord voerde bij de behandeling van het agendapunt verdwijnin gen, prees het optreden van de nieuwe regering, "in woord en daad zo duidelijk verschillend met dat van de vorige". De bereidheid van de nieuwe rege ring om nauw samen te werken met de speciale werkgroep van de VN-commissie die zich met verdwijningen bezighoudt, en de vorming van een nationale (Ar gentijnse) commissie die de ver dwijningen onderzoekt, "geven veel mensen en organisaties van familieleden in en buiten Argen tinië, wier niet-aflatende pogin- Nederlandse lof voor Argentijnse leider Alfonsin gen om klaarheid te brengen over het lot van hun geliefden wij allen kennen, nieuwe hoop", aldus Boddens Hosang. Hij doel de hierbij kennelijk op de "dwa ze moeders" van het Plaza de Mayo en hun sympathisanten el ders. Juist het optreden van de nieuwe regering in Buenos Aires zou de VN-commissie nog voorzichtiger moeten maken wanneer zij ken nis neemt van verklaringen van in het algemeen regeringsverte genwoordigers over beschuldi gingen van verdwijningen. "De feiten zoals zij door talrijke rege ringsvertegenwoordigers wor den uiteengezet stemmen niet noodzakelijkerwijs overeen met die zoals wij ze kennen uit ande re bronnen zoals VN-documen- ten en -rapporten, familieleden en nabestaanden van verdwenen personen en niet-gouvernemen- tale organisaties". De Nederlandse afgevaardigde, die in verband met de verdwijnin gen slechts Argentinië met name noemde, bepleitte tevens een meer actieve benadering van dit probleem. "Nederland is het volledig eens met de conclusie van de werk groep dat nu het tijdstip is aange broken dat de mensenrechten commissie een actievere rol gaat spelen dan tot nu toe. Een krach tiger beroep van de commissie op de betrokken regeringen is gewenst om hun medewerking met de groep te vergroten. Wan neer de werkgroep bezoeken ter plaatse noodzakelijk acht zou den de betrokken regeringen die moeten toestaan". Galtieri gepakt BUENOS AIRES (Rtr/AFP) - De voormalig president van Argen tinië, Leopoldo Galtieri, is gis teravond op bevel van het Ar gentijnse militaire opperge- rechtshof in voorlopige hechte nis genomen. Dit heeft een woordvoerder van het hof mee gedeeld. Galtieri, die hoofd was van de mi litaire junta en opdracht gaf tot de invasie van de Falkland-ei- landen, werd na een rechtelijk verhoor van acht uur meegeno men naar de belangrijkste le gerbasis Campo de Mayo, in een buitenwijk van Bueanos Aires, aldus de woordvoerder. Deze zei dat Galtieri in arrest zal blijven tot de opperste raad van het le ger een beslissing neemt over zijn rechtspositie. Het is de eerste arrestatie van een lid van de militaire junta die toen aan de macht was. De netelige kwestie van controle op naleving van akkoorden tot vermindering van deze wapens is sinds 1978 het voornaamste struikelblok geweest voor een akkoord over een verbod op het maken en voorradig hebben van chemische wapens. Tot dusverre had de Sowjet-Unie voorstellen van de VS en andere landen afgewezen voor perma nent toezicht door inspecteurs ter plekke op de vernietiging van voorraden chemische wapens. De Sowjet-Unie wilde inspectie bjj vernietiging van chemische wa pens slechts van geval tot geval toestaan en de noodzaak daartoe kunnen beoordelen volgens be paalde criteria. Issraeljan zei gis teren, dat de Sowjet-Unie nu ook instemt met het beginsel van "blikseminspectie", maar dat ook deze controle niet wachter- dicht te maken is en dat een staat om redenen van nationale veilig heid het recht zou moeten hou den internationale inspectie van die aard te kunnen weigeren. Een Brits voorstel voor verplich te blikseminspectie, dat vorige week was ingediend, had Issrael jan eerder onrealistisch ge noemd. Zo'n inspectie zou op ba sis van vrijwilligheid moeten ge- Nieuw Russisch ruimteschip MOSKOU (AFP) - In de Sowjet- Unie is gisteren een automatisch ruimtetransportschip gelan ceerd. Het .heeft geen mensen aan boord. De "Progress-19" gaat materiaal en proviand brengen naar de drie kosmonauten die sinds 19 februari in het ruimte station Sojoez zitten. schieden met dien verstande, dat landen op grond van hun natio nale veiligheid zouden kunnen weigeren inspecteurs toe te la ten, aldus Issraeljan. De leider van de Amerikaanse de legatie naar de ontwapenings conferentie, Louis Fields, zei de sowjetverklaring toe te juichen. "Dit schijnt een doorbraak te zyn op een punt van de onderhande lingen over een verbod op che mische wapens', zo zei hfj. Er moeten evenwel nog tal van even moeilijke problemen wor den opgelost om tot een goed werkende en doeltreffend te con troleren conventie te kunnen ko men, aldus Fields. In de meeste westelijke delegaties in Genève schreef men de ver soepeling in het Sowjet-stand- punt ten aanzien van chemische wapens ten eerste toe aan het feit, dat het Kremlin door het aantreden van de nieuwe top man, Tsjernenko, de mogelijk heid kreeg om te laten zien, dat een andere aanpak mogelijk is. In de tweede plaats zou de ver soepeling het pacifistische beeld van de Sowjet-Unie tegenover Europa en de ongebonden lan den moeten versterken, omdat deze zich steeds grotere zorgen maken over de mogelijkheid van het gebruik van chemische wa pens in beperkte conflicten. Tenslotte zou de Sowjet-Unie vre zen, dat zij door zich al te hard- -nekkig op te stellen de Amerika nen ertoe zou kunnen brengen de zogenaamde binaire granaten te gaan maken, die hun een ver pletterend overwicht op dit ge bied zouden geven. Binaire gra naten bevatten twee kamers, waaruit zich bij de ontploffing van de granaat verschillende chemische stoffen vermengen om samen een giftig strijdgas "zoals zenuwgas, te vormen. Amerikaanse mariniers laden materieel ir multinationale vredesmacht in Libanon zijn n een landingsvaartuig bij Green Beach. Alle militairen van de i bezig druk met de aftocht, bij de kust van Beiroet. (foto upi> JERUZALEM - Israëlische tanks en pantserwagens voeren gere geld grootscheepse patrouilles uit in Zuid-Libanon ten noorden van de Awali-rivier. De patrouil les zijn bedoeld om zowel de Pa- MOSKOU (UPI) - Volgende maand houdt het Warschaupact stafoefeningen van leger en ma rine in Roemenië, Bulgarije, Hongarije en de Sowjet-Unie. De oefening krijgt de codenaam "Sojoez-84", zo meldde het Rus sische persbureau Tass. Het is voor het eerst sinds 1975 dat het Warschaupact in Roemenië oefent. Volledige legeroefenin- gen zijn er voor het laatst in 1962 gehouden. Nicaragua: op 4 november verkiezingen CANBERRA (RTR) - De verkie zingen in Nicaragua zullen op de eerste zondag in november van dit jaar worden gehouden en niet, zoals eerder was meege deeld, in 1985, aldus de Nicara guaanse minister van buiten landse handel Martinez Cuenca. De Nicaraguanen gaan naar de stembus om een president, een vice-president en een grondwet gevende vergadering te kiezen. Martinez Cuenca verklaarde dat interantionale waarnemers in staat zullen worden gesteld de verkiezingen in Nicaragua te vol gen. Volgens de minister zijn de vervroegde verkiezingen een te ken dat de Sandinistische rege ring zich heeft verplicht een plu ralistische samenleving tot ont wikkeling te brengen. Iedere Nicaraguaan van 16 jaar en ouder heeft stemrecht, aldus Martinez Cuenca. Hij deed een beroep op de Verenigde Staten om mee te werken aan een nor maal en vreedzaam verloop van de verkiezingen. 'Mensenrechten slechter dan bij Somoza' GENÈVE (DPA) - De situatie van de mensenrechten in Nicaragua onder de Sandinisten is slechter dan tydens de dictatuur van So moza. Dat heeft de Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken, belast met mensenrech ten, Elliot Abrams, gisteren ver klaard in Genève. "Een jaar gele den had ik dit nog niet gezegd, maar nu zou ik het wel zeggen", aldus Abrams tegenover journa listen. Tot de benadeelden van het Sandinistische regime be hoort volgens de Amerikaanse functionaris de kerk. Roemenië stuurt wel regelmatig stafleden en officieren naar oefe ningen in andere landen van het Warschaupact, maar sinds 1969 hebben geen grote Roemeense eenheden meer aan oefeningen elders deelgenomen. De aankondiging van de oefening in maart kwam drie weken na het bezoek van de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromyko, aan Boekarest. Het gaat om een gebied dat het Is raëlische leger een halfjaar gele den heeft ontruimd, en dat bij de laatste ronde van gevechten door de Druzen is veroverd. Vooral de strategisch belangrijke kustweg van Beiroet naar het Zuiden is een route waarlangs de Israëli's Palestijnse infiltraties vrezen. Minister van defensie Arens verze kerde dinsdag dat het niet Israëls bedoeling is het gebied, dat een halfjaar geleden ontruimd is, op nieuw te bezetten. Ook is het niet Israëls bedoeling president Ge- mayels regime te helpen: het gaat uitsluitend en alleen om de Palestijnen. Met hetzelfde doel bombardeerden Israëlische vliegtuigen eerder op de dag po sities van de Palestijnen langs de weg Beiroet-Damascus. door Jaap van Wesel lestijnen als de Druzen te intimi deren. Volgens de Israëlische mi nister van defensie Arens waren de patrouilles, waarbij grote Is raëlische vlaggen gevoerd wor den, gisteren uitgebreider dan gewoonlijk het geval is. Israël heeft een toezegging van de Druzen dat zij de Palestijnen die in hun gelederen meevechten niet in staat zullen stellen de Awali-rivier te naderen. Volgens BU de afspraken die Israel met de Israël ontkent verder de berichten uit Beiroet - veelal van de christelijke radiostations - dat de Israëlische troepen een aanval zouden hebben gedaan op Pale stijnen in West-Beiroet. Ook is er volgens de Israëli's geen sprake van aanvallende helikopters en beschietingen uit zee die de Is raëlische patrouilles zouden on dersteunen. BEIROET UPI/Rtr/AFP/ANP) - De mariniers van het Ameri kaanse contingent van de multi nationale troepenmacht in Bei roet zijn begonnen met de terug trekking op schepen van de zes de vloot die voor de Libanese kust kruisen. De contingenten van de vier troepenleverende landen kwamen 17 maanden ge leden in Beiroet aan land om de orde en rust te handhaven na de massamoord in Palestijnse kam pen en de inname van West-Bei roet door het geregelde leger. Amerikaanse mariniers zeiden dat toen ze de uiteindelijke bevelen kregen de aftocht te blazen, de meeste manschappen en het ma terieel al waren vertrokken. Met helikopters en landingsvaartui gen werden troepen en materieel vervoerd naar de Amerikaanse oorlogsschepen. De terugtrekking van ongeveer fr.300 mariniers zal naar verwach ting eind van deze maand, dus over 8 dagen, zijn voltooid. Dit hebben leden van het Ameri kaanse congres verklaard na een ontmoeting met president Rea gan. De genoemde tijdspanne is veel korter dan eerdere meldin gen dat de aftocht wel vier maan den zou kunnen duren. De republikeinse senator Howard Baker verklaarde na de ontmoe ting met Reagan, dat de ook aan wezige minister van defensie, militaire zegslieden houden de Druzen zich aan die afspraak, maar helemaal gerust zijn de Is raëli's daar niet op. Vandaar de patrouilles met veel machtsver toon, waarbij ook de plaatselijke bevolking op het hart gedrukt wordt niet met de Palestijnen sa men te werken. Druzen heeft gemaakt, hebben de Israëli's eraan toegevoegd de Palestijnen die in de rijen van de Druzen meevechten niet te zul len ontzien. „Slaap niet met ze in één bed, want dan zullen ook jul lie het loodje leggen", zo formu leerde een Israëlische zegsman de waarschuwing aan de Druzen. Shamir wil VN-vredesmacht BRUSSEL (GPD) - De Israëlische premier Shamir zal de Nederlandse regering vandaag bij zijn bezoek aan Den Haag polsen over een moge lijke verplaatsing van de vredesmacht van de Verenigde Naties vanuit Zuid-Libanon naar Beiroet. Shamir heeft dit idee ook naar voren ge bracht in zijn gesprekken met de Europese ministers van buitenlandse zaken de afgelopen dagen in Brussel. Volgens Shamir zou een VN-vredesmacht in Beiroet als buffer moeten fungeren tussen de strijdende partijen en tussen de Israëlische en Syri sche troepen ten oosten van de stad. Volgens Nederlandse bron in Brussel is de kans echter klein dat Neder land bereid zou zijn het Nederlandse VN-detachement in Zuid-Libanon weer op volledige sterkte te brengen en naar Beiroet te zenden. Den Haag stelt in ieder geval twee harde voorwaarden: alle partijen in Liba non moeten het eens zijn met de stationering van de VN-soldaten in Beiroet, zodat deze niet als schietschijf gaan functioneren, en de onkos ten moeten goed worden geregeld. Radio en televisie zijn in Grie kenland sinds tientallen jaren een strikt monopolie voor elke zittende regering, en alleen grote optimisten geloven dat daar deze eeuw nog verande ring in zal komen. Deze dagen was de kwestie weer in het nieuws. Niet alleen door het optreden van enkele interes sante piratenstations, die naar door Frans van Hasselt Frans voorbeeld politieke ge luiden lieten horen die op de officiële radio ondenkbaar zijn, maar ook doordat de directeur van het eerste televisienet, George Romaios, ontslag moest nemen onder druk van de man die enkele weken gele den door premier Andreas Pa- pandreou werd benoemd tot minister voor radio- en televi sie-aangelegenheden: Sakis Peponis. Deze pretendeert „democratische pluriformi teit" op de staatsmedia te gaan invoeren. Al na de val van de kolonelsdic tatuur in 1974 verwachtten ve len van de rechtse regering-Ka- ramanlis dat zij in dit opzicht haar democratische reputatie waar zou maken, vooral toen zij de voormalige BBC-direc- teur Sir Hugh Greene als advi seur inschakelde voor het her vormen van de ERT, de Griek se radio en televisie. De advie zen kwamen er, maar ze wer den niet opgevolgd. Radio en televisie bleven spreektrompet van de regeringsautoriteiten, die behoefte hadden aan een tegenwicht tegen de wel zo goed als volledig vrije en over wegend oppositionele dag bladpers. Onder Karamanlis en zijn opvol ger Rallis deed men net of er geen oppositie bestond. Alleen in verkiezingsperioden kwam deze aan bod, maar daarbuiten werd van boodschappen of mededelingen van oppositie leider Andreas Papandreou geen woord uitgezonden, en ook aan andere gebeurtenissen die de regering niet bevielen, zoals stakingen of protestde monstraties werd eenvoudig voorbijgegaan. Papandreou beloofde een demo cratisering. Artikel 14 van de grondwet van 1975 stelt welis waar dat radio en televisie on der controle staan van de rege ring, maar niet dat ze door deze moeten worden bestierd, en er staat ook bij dat alle stromin gen erop aan het woord moe ten komen. Inderdaad kon men na de socia listische verkiezingsoverwin ning van 1981 een zekere ver andering bespeuren. De nieuwsuitzendingen bleven weliswaar stierlijk vervelend door de eindeloze berichten die de diverse ministers te mel den hadden, en die niet zelden het eerste half uur van de uit zending vulden, maar bood schappen van de nieuwe, nu rechtse oppositieleider Averof werden wel voorgelezen. Dat gebeurde wel op zeer onder koelde toon en steevast ge volgd door een moordend commentaar van de regerings woordvoerder: „De heer Aver of is wel de laatste die het recht heeft etc. Bovendien werd de weergave steeds meer ver kort, totdat er ten slotte zowat niets anders overbleef dan het moordende commentaar. Het bleef ook zo, dat vele andere binnenlandse maar ook bui tenlandse gebeurtenissen een voudig werden verzwegen. visie natuurlijk enorm vèel in te halen, en er kwamen goede en uiterst interessante pro gramma's over onderwerpen die al die tijd taboe waren ge weest, vooral uit bezetting en burgeroorlog. Helaas bleek echter al gauw een element van indoctrinatie vele uitzen dingen binnen te sluipen, waarvan men zich kon afvra gen of het niet nog gevaarlijker was dan de verzwijging waar aan de rechtse media zich tien tallen jaren hadden schuldig gemaakt. Zelfs kinderpro gramma's kwamen in het te ken te staan van boze, vetgege- ten kapitalisten, die het aller slechtste met de hele wereld voor hadden. Interviewers stel den vragen als: „bent u rechts of democratisch?" En als dis cussieprogramma - op zichzelf een welkome aanwinst - waren marxisten zowat altijd in de meerderheid, meestal tegen een opponent. De meeste aanstoot verwekte echter de wekelijkse uitzen ding 'De ERT in het parle ment'. Ook hier weer hetzelfde fenomeen: onder rechts be stuur hadden radio en televisie gedaan of er geen parlement bestond (zeven jaren bestond dat trouwens ook niet), maar nu werden we geconfronteerd met enkele inleidende af gevaardigden van de rechtse en linkse (communistische) oppositie met wie vervolgens, soms wel een half uur lang, de vloer werd aangeveegd door een minister die het laatste woord (vele laatste woorden) had. Met de benoeming door premier Papandreou van de veteraan Peponis, in het kader van een regeringswijziging die ook ver der als een zekere „verrecht- sing" kon worden geïnterpre teerd, tot minister voor radio en televisie, werd dat rayon onttrokken aan de zeer machti ge Koutsoyorgas, die in het ka binet zakte van de tweede naar de vijfde plaats. Al gauw gons den de kranten van geruchten over een felle machtsstrijd tus sen Peponis en de directeur van het eerste programma, Ro maios, die inderdaad deze week is afgetreden met in zijn kielzog een aantal trouwe me dewerkers. Pikant is dat Griekenlands mo menteel grootste dagblad, de regeringsgezinde maar vaak ook pro-communistische Eth- nos (Natie) zich zeer kwaad maakt over de ontwikkeling en suggereert dat de Amerikaanse echtgenote van de premier, Margaret, een vinger in deze pap heeft gehad. „Allen die nu hun ontslag hebben genomen, zijn pioniers van de filosofie van ERT 1, die zich voortdu rend verbeterde", schrijft het blad, „het programma bestond uit historische en onthullende documentaires die de vooruit gang van de wereld toonden..." Andere kranten nemen een wel willender houding aan en spre ken de verwachting uit dat de ERT onder deze minister ein delijk democratisch zal wor den. Sceptisch zijn vooralsnog degenen die zich herinneren dat al eens eerder de heer Pe ponis de Griekse radio (teleyi- sie was er toen nog niet) onder zijn bevoegdheid had gekre gen. Dat was in 1964, na de ne derlaag van de toenmalige rechtse regering-Karamanlis en onder de centrum-premier George Papandreou, vader van de huidige Andreas. Binnen enkele maanden was er toen meer Papandreou-propaganda dan er ooit Karamanlis-propa- ganda was geweest. Nooit zal ik die avond vergeten waarop de toespraak van de „oude", zoals hij werd ge noemd, op beide radiozenders tegelijk werd uitgezonden, op de ene van een band, dus met toejuichingen, op de andere door een omroeper voorgele zen, zodat de spreker op een gegeven moment zichzelf in haalde. Caspar Weinberger, aangaf dat "de terugtrekking het eind van deze maand zal zijn voltooid". De Amerikaanse regering is van plan ongeveer 500 man troepen in Beiroet te houden. Daarvan beschermen 200 man de ambas sade en de rest zet de opleiding van het Libanese leger voort om te pogen de regering-Gemayel te redden van opdringende Islami tische milities. Op 8 februari was al een groep van 250 mariniers teruggekeerd naar de Amerikaanse schepen. De te rugtrekking volgt op de aftocht van ongeveer 1.400 man Italiaan se troepen. Het Britse contingent verliet twee weken geleden de Libanese hoofdstad. De Amerikanen verloren 264 man schappen in Libanon. De meeste van de soldaten vertrokken met een ontevreden gevoel. "We vin den het niet prettig te vertrekken en te weten dat we niet hebben bereikt waarvoor we kwamen", verwoordde één van hen de ge voelens over de hernieuwde strijd tussen de Libanese fracties en de benarde situatie van het bewind van president Gemayel. De Amerikanen wisten niet wie hun stellingen, voornamelijk by het internationale vliegveld, zal overnemen. "Het (geregelde) le ger is welkom", zei een officier. Maar Nabih-berri, de leider van de shi'itische politiek-militaire "AmaT'-beweging verklaarde dat de zesde brigade van het leger morgen de bewaking van het vliegveld en de weg erheen zal overnemen. Het grootste deel van de voornamelijk uit Shi'iten bestaande brigade weigerde twee weken geleden in de strijd om West-Beiroet te vechten te gen geloofsgenoten. Tijdens de aftocht van de Amerika nen werden bij de "groene lijn" tussen Oost- en West-Beiroet on ophoudelijk zware artilleriege vechten geleverd tussen het ge regelde leger en shi'itische mili ties. Volgens radioberichten kwamen dinsdag in Beiroet ze ker 11 mensen om het leven en werden talloze personen ge wond. ADVERTENTIE VANAVOND 20.28 U NAAR S0CUTERA OP NED. I VOOR INFORMATIE OVER DE NATIONALE COLLECTE VAN HET LEGER DES HEILS U kunt ons geestelijk en maatschappelijk werk steunen door een bijdrage op girorek. 37071 ot bankrek.70.70.70.171 WIE OM MENSEN GEEFT. GEEFT AAN HET LEGER. Leger des Heils Damstraat 15 1012 JL Amsterdam Telefoon 020-241703 Atd Voorlichting Toestel 213/215

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7