Toch grote kans op derde tv-net c RUIMTE VAN HET JAAR Weer actie van start kringlooppapier voor Vraagtekens rond plan 'nieuwe NOS' CDA en WD komen elkaar tegemoet D- Oproep voor latn militaire S dienst Kamerlid 'Blokkade van WD bij uitvoering akkoord over middenschool' Utrecht weet geen weg met woonwagens Verdachten doodslag beschuldigen elkaar Gewonde na ontploffing in kruitfabriek Muiden -WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 ebie< Toet erbj zij» Binnenland DEN HAAG (GPD) - Een aspirant- omroep die zich specifiek richt op het aanvullen van het be staande NOS-programma maakt weinig kans op een zendmachti ging. Secretaris mr. J.W. Kalk man van de Omroepraad, het ad viesorgaan van de minister van WVC inzake mediakwesties, noemt het een „zwak punt" in het plan van de initiatiefgroep van het D'66-Eerste Kamerlid Marie-Louise Tiesinga om een omroep op te richten die „het NOS-programma imiteert". DEN HAAG (GPD) - De kans dat er in de naaste toekomst toch een derde tv-net komt is aanmerkelijk vergroot nadat minister Brinkman van WVC gisteren onverwacht overleg ["f^ar heeft gevoerd met de fractievoorzitters van CDA en WD, De Vries en Nijpels. •erie Brinkman deed een poging de twee regeringspartijen op één lijn te brengen met betrekking tot de Medianota. Tijdens het gis- VgJ< pveri ;zeg - renii ifdei] pjes m niet van DEN HAAG (GPD) - Het WD- zon- Tweede-Kamerlid Robin Lin ing, schoten (27) heeft een oproep ge- eten kregen voor de militaire dienst. ex- Maar hoewel dit jongste Tweede- met Kamerlid best in dienst zou wil de len, zal de landsverdediging het on- zonder hem moeten stellen. De tiek militaire dienst en het Tweede een Kamerlidmaatschap gaan grond- wettelijk immers niet samen, Linschoten, kreeg onlangs de op roep zich op 6 maart te melden bij de Oudheusden-kazeme in H Hilversum. Die oproep was cor rect, want de reden waarom Lin- schoten eerder uitstel had gekre gen - studie - geldt niet meer. kej Maar de defensie-computer was er kennelijk niet van op de hoogte dat Linschoten inmiddels in 1982 lid van de Tweede Kamer is ge worden. In een brief aan het mi nisterie van defensie schrijft het kamerlid dat van hem „het on mogelijke" gevraagd wordt, om dat hij onder het gezag zou wor den gesteld van degene (de mi nister van defensie) die hij moet controleren. In de Grondwet is dan ook gere geld dat (beroeps)militairen die lid van de Tweede Kamer wor den op non-actief worden ge steld. Na hun kamerlidmaat schap kunnen zij dan weer in de actieve dienst terugkeren. Die re geling is op Linschoten overi gens niet van toepassing omdat hij nog niet in actieve dienst is geweest. Op het ministerie van defensie wordt de fout erkend en Lin schoten zal spoedig te horen krij gen dat hij als „bijzonder geval" van de militaire dienst zal wor den vrijgesteld. Dat betekent overigens ook dat hij, indien zijn kamerlidmaatschap op korte ter mijn afloopt, niet meer de mili taire dienst zal hoeven te vervul len. 29- DEN HAAG (ANP) - De WD heeft de ontwikkeling van de middenschool of het voortgezet basisonderwijs tegen alle afspra ken in geblokkeerd. Minister Deetman (onderwijs) kan door de WD het regeerakkoord op dit punt niet nakomen. Deze me ning heeft de Middenschoolver eniging neergelegd in de gisteren verschenen brochure "Wachten op overmorgen?". Het boekje wijst scholen die toch vernieuwingen willen doorvoe ren, de weg. Gewezen wordt op mogelijkheden als ontheffing wordt gevraagd van bepaalde ar tikelen van de mammoetwet. Voorts blijkt op grond van de ex perimentenwet meer te kunnen dan veel scholen beseffen. Scho len die betrokken zijn bij een lan delijk ontwikkelingsproject, wordt geadviseerd te vragen wat er na afloop gebeurt. Ook wrodt aangegeven hoe scholen kunnen beginnen met een ontwikkeling in de richting van voortgezet ba sisonderwijs. De brochure gaat naar alle scholen voor voortgezet onderwijs. De Middenschoolvereniging herin nert er aan dat de coalitiepart ners CDA en WD overeenkwa men dat het voortgezet basison derwijs zich volwaardig zou ont wikkelen naast het bestaande voortgezet onderwijs. De minis ter zegde toe duidelijkheid te verschaffen over de mogelijkhe den op vernieuwingsprojecten in te tekenen. Dat is kennelijk on der druk van de WD niet ge beurd en aanvragen van enkele tientallen scholen zijn voorlopig terzijde gelegd. Een beleidsnotitie is ook uitgeble ven; een "Proeve van wetsont werp" is nu in het vooruitzicht gesteld. De vrucht van politieke samenwerking blijkt al uit de ge kozen terminologie, aldus de Middenschoolvereniging. Zij vreest nog vele jaren kissebissen over de toekomst van het voort gezet onderwijs. teren gehouden overleg Kwam een voorstel ter sprake om de zendtijd uit te breiden met een derde tv-net en de twee supe- romroepen AVRO en TROS zendtijduitbreiding te geven. Het voorstel, dat een goede kans van slagen maakt, wordt van daag binnen de fracties van de twee regeringspartijen bespro ken. Het belangrijkste conflictpunt tus sen CDA en WD over de Media nota is de vraag of er een derde tv-net moet komen. Het CDA vindt van wel, want via dat derde net kunnen de omroepen beter concurreren met de toekomstige abonnee-tv, meent deze partij. De WD is echter tegen en wil extra zendtijd voor de superom- roepen. Het lijkt er op dat de par tijen elkaar in het gisteren inge diende voorstel hebben gevon den. De minister heeft in zijn Medianota niets over het derde net gezegd. Een voorstander van zo'n net heeft hij zich in de afgelopen maanden niet getoond. Minister- UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht weet niet wat zij aan moet met twee woonwagenge- - zinnen die vorige week neerstre ken in de nieuwbouwwijk Lu netten, op een plek waar volgens het bestemmingsplan een stand plaats voor tien woonwagens moet komen. Vrijdag verwijderde de politie de gezinnen met hun caravans van het terreintje en gisteren bleek in een kort geding van de woonwa genbewoners tegen de gemeente dat zij ook op hun huidige stand plaats niet mogen blijven. Zij eis ten toestemming om hun wagens blijvend in Lunetten neer te zet ten. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. C.L. baron van Harinxma Thoe Slooten, vroeg de gemeente tijdens een schor sing een oplossing voor de twee gezinnen te bedenken, "als de gemeente deze mensen overal waar ze staan steeds wegsleept is dat ook geen oplossing", zo stel de de rechtbankpresident. Na de schorsing moest de raads man van de gemeente, mr. B.F. van Keulen, echter melden dat de gemeente er niet uit kwam. In afwachting van de uitspraak in het kort geding mogen de beide wagens blijven waar ze nu zijn, op een woonwagenterreintje aan de Mereveldseweg in Utrecht. Daarna zullen zij opnieuw wor den versleept naar een veldje in de buurt van het verkeersknoop punt Oudenrijn, de plek waar zij vrijdag in eerste instantie ook naar toe werden gebracht. VIER JAAR CEL - De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 4I-ja rige A.H. uit Enschede voor doodslag conform de eis beroor- deeld tot vier jaar gevangenis straf. De man heeft in de vroege ochtend van 29 november vorig jaar in Enschede zijn 20-jarige neef Mohammed Ashraf na een ruzie over een liefdesaffaire rond een 16-jarig meisje met zes ze ven messteken om het leven ge bracht. president Lubbers heeft onlangs zelfs heel nadrukkelijk in het openbaar gezegd dat er niet op een derde net hoeft te worden ge rekend. De CDA-fractie is echter bij haar standpunt gebleven dat zo'n der de net er moet komen. Op vol doende steun in de Kamer hoeft het CDA tot nu toe niet te reke nen want oppositiepartij PvdA voelt ook niets voor een derde net. Hoewel volgens de voorstellen in de Medianota van minister Brinkman de NOS-zendtijd ver houdingsgewijs enigszins wordt teruggebracht (de NOS deelt niet mee in de zendtijduitbreiding van 20 uur per week, te realise ren in 1984 en 1985), zal de NOS de programma's die zich bij uit stek lenen voor een gezamenlijke aanpak blijven brengen. Het lijkt naar de visie van de Omroe- praad-secretaris uitgesloten dat het Tiesinga-initiatief succes zal opleveren, als blijkt dat de uit zendingen van de nieuwe om roep slechts iets toevoegen aan het NOS-programma-aanbod. De Omroepwet schrijft voor dat een aspirant-omroep alleen wordt toegelaten wanneer deze een nieuw element aan het bestel toevoegt. De initiatiefgroep is overigens nog al geschrokken van de ruime pu bliciteit die gisteren aan het plan besteed is. Marie-Louise Tiesin ga (38): „Eigenlijk ligt er nog niets vast Een aanvraag voor een zendvergunning is slechts een van de mogelijkheden die wij overwegen. Bovendien kunnen wij de mensen die op onze actie tot behoud van de zendtijd van de NOS gereageerd hebben door middel van het inzenden van een adhesiebetuiging niet zomaar voor een ander karretje spannen. Wij zullen daarvoor een bepaalde procedure moeten bedenken." Anders zouden wij onze achter ban boos kunnen maken". Gistermiddag heeft de initiatief groep in het gebouw van de Eer ste Kamer vergaderd. Ook in dit overleg is gebleken dat men eerst wil afwachten wat de mi nister met de NOS, „die geen le den heeft en zich dus niet kan verdedigen", gaat doen. „Maar we staan klaar om onze brand weerfunctie te vervullen", aldus de D'66-senator. Mevrouw Tiesinga, die in de Eerste Kamer belast is met defensie- en welzijnsaangelegenheden, zegt: „Het gaat ons er nog steeds in de eerste plaats om dat de taken van de NOS gewaarborgd zijn. Daar bij hebben wij vooral het oog op de nieuwsvoorzieningen, de pro gramma's voor minderheden en de culturele programma's". „Die taak wordt op twee punten bedreigd. De zendtijd wordt ten opzichte van de A-omroepen ver minderd en de omroeporganisa ties-met-leden krijgen in het nieuwe NOS-bestuur de meer derheid. Daardoor zijn wij er niet meer zo zeker van dat het pro grammapakket van de NOS blij vend is veiliggesteld". In politiek-Den Haag bestaat niet veel enthousiasme voor een nieuwe omroep naast de NOS. De mediaspecialisten van de gro te fracties in de Tweede Kamer nemen het plan niet helemaal se rieus. PvdA-kamerlid Kosto: „Het is wel begrijpelijk en sym pathiek maar geen begaanbare weg. Een nieuwe zendgemach tigde zal iets nieuws moeten toe voegen aan het bestel en een vol ledig programma moeten aanbie den. Wat dat betreft, is het al druk genoeg in het omroepbe stel. We moeten onze aandacht eerder richten op de NOS zelf', aldus Kosto. Het CDA-kamerlid Van der San- den heeft zich verbaasd over het plan, „omdat het lijkt op een soort nationale omroep, en dat kennen we in ons land niet Ie dereen kan proberen zendge machtigde te worden, maar dan moet je wel een eigen identiteit hebben. Die identiteit zie ik niet zitten in het plan van D'66". Ook de WD wijst een „alternatie ve NOS" af. De taken van de NOS zijn in de Omroepwet vast gelegd en die kan je niet zomaar overnemen, aldus een WD- woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - Tegen strijdige verklaringen en spraak verwarringen kenmerkten giste ren voor de rechtbank in Amster dam het begin van het proces te gen drie mannen, die ervan wor den verdacht in de nacht van 3 op 4 oktober van het vorig jaar de 54-jarige Gerard KI under in zijn woning in de Wagenaarstraat in de hoofdstad om het leven te hebben gebracht. Klunder werd op 4 oktober door een buurman dood in zijn wo ning gevonden. Hij was om het leven gekomen door schoppen en klappen en had bovendien een ingedrukt strottenhoofd. Uit getuigenverklaringen bleek dat het slachtoffer, die er homofiele relaties op na hield, de avond te voren in een cafe drie mannen had ontmoet, die hij mee naar huis had genomen. De politie hield in de dagen daarna drie mannen aan, die allen be kenden de bewuste nacht bij Klunder thuis te zijn geweest. DEN HAAG - De toekomst van het Europees Parlement staat op het spel indien de regeringsleiders van de tien lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap het volgen de maand in Brussel niet eens kunnen worden. Volgens de voor zitter van het parlement, de so cialist Piet Dankert, staat het nieuw te kiezen parlement voor een bijna onmogelijke opgave in dien de huidige crisis in Europa voortduurt. Dankert (links op de foto) zei dit gisteren in Den Haag bij de pre sentatie van een boekje over de positie van het parlement van de hand van de Rotterdamse hoogle raar Van Schendelen rechtsDe pocket probeert op 'onbevangen wijze' tegengas te geven tegen de veelal clichématige somberheid of juist de utopische verwachtin gen over het functioneren van de Gemeenschap en parlement. Volgens Dankert beschikt de Ge meenschap als gevolg van natio nale tegenstellingen dit jaar over te weinig middelen om het hele programma te financieren. Maar bij het mislukken van de komen de top zullen in de volgende jaren de financiële problemen het werk in de Gemeenschap verder blok keren. Een gevolg zal zijn dat de regeringen van de aangesloten landen de bevoegdheden van het Europees Parlement op begro- tingsgebied verder gaan beper ken. AMSTERDAM (ANP) - Gewa pend met gunstige rapporten van het vezelinstituut TNO en het instituut voor afvalstoffenon- derzoek (TVA) is de vereniging Milieudefensie gisteren een nieu we actie gestart om de getaande belangstelling voor kringlooppa pier nieuw leven in te blazen. De eerste actie vijf jaar geleden, die aanvankelijk goed aansloeg, liep uit op een fiasco omdat kennis bij de fabrikanten ontbrak. De vereniging geeft toe dat het en thousiasme in '78 de overhand heeft gehad en niet voldoende gekeken is naar de mogelijkhe den die er in ons land voor de fa bricage aanwezig waren. Niet ge hinderd door kennis van zaken werden door half-failliete papier fabrikanten die een goedkope mogelijkheid zagen winst te ma ken, inferieure partijen kringlooppapier op de markt ge bracht, aldus een woordvoerder van Milieudefensie. Het resultaat was dat bij de afnemers het ver trouwen in dit papier wegviel. West-Duitsland, destijds niet ach ter de broek gezeten door een mi lieuvereniging, heeft in stilte aan de ontwikkeling van kringloop papier gewerkt en er, zo blijkt nu, verbluffende resultaten mee behaald. In tegenstelling tot Ne derland, waar na korte tijd de be langstelling snel terugviel, stijgt de vraag naar kringlooppapier in de Bondsrepubliek jaarlijks. En niet alleen van de kant van afne mers die van huis uit milieu vriendelijk gezind zijn, maar ook van grote bedrijven als Ford, Af- ga-Gevaert en Ikea. De diverse soorten kringlooppa pier die bij onze oosterburen worden geproduceerd, kunnen afhankelijk van de kwaliteit, vrij wel voor alle doeleinden in de grafische industrie gebruikt wor den. Een belangrijke uitzonde ring is het gebruik van kringlooppapier voor het druk ken van kranten. De eisen die aan trekkracht gesteld worden zijn te hoog. Een ander - optisch - nadeel, dat is ondervangen, is de grijze kleur van het papier. Het kringlooppa pier kan nu ook in verscheidene pasteltinten worden geleverd. Het belangrijkste voordeel voor de afnemer, de kostenfactor, is ge bleven. De bonafide papierfabri kanten garanderen een prijs die tenminste tien procent beneden die van vergelijkbaar normaal papier ligt. Aan de produktiezijde is vooral de milieuwinst van grote betekenis. Onderzoeken in de Verenigde Staten hebben uitgewezen dat al lerlei soorten vervuiling die in de papierfabricage voorkomen, met rond de 70 procent afnemen. De besparing op het energie- en wa tergebruik ligt rond de 78 pro cent. Daarnaast werd vastgesteld dat ook kringlooppapier weer opnieuw als grondstof is te ge bruiken. De cyclus van oud pa pier naar kringlooppapier kan ongeveer vijf keer worden her haald. Het zijn de 24-jarige M.B., de 22- jarige L.B. en 21-jarige M.S., al len uit Amsterdam. Over wat er in het huis van het slachtoffer is gebeurd liepen de verklaringen tijdens de behandeling van de zaak echter nogal uiteen. M.B. gaf de schuld aan de twee ande ren, terwijl die op hun beurt in onderling weer enigszins afwij kende verklaringen de verant woordelijkheid voor het gebeur de op hem afwentelden. In het begin van de zaak was er ook enige spraakverwarring, omdat S. de tolk in de Berberse taal, om wie hij uidtdrukkelijk had ge vraagd, niet goed bleek te ver staan en de tolk slecht Neder lands sprak. S. bleek echter de tolk in de Arabische taal, die voor de andere twee verdachten was gekomen, uitstekend te ver staan, zodat die tenslotte ook zijn verklaringen vertaalde. De verdachten waren het er in ie der geval over eens dat zij elkaar op straat ontmoet hadden en naar een café waren gegaan. Vol gens M.B. waren de andere twee echter na verloop van tijd plotse ling weggegaan en had hij hen pas weer buiten voor het huis van Klunder gezien. De andere verdachten verklaarden echter dat zij al in het café met de man hadden gesproken en dat hij hen had uitgenodigd mee te gaan naar zijn huis. Daar werd nog wat gedronken en gegeten, maar over de rest van de gebeurtenissen was men het weer niet eens. M.B. zei dat Klunder met S. naar de slaapka mer was gegaan, waar een woor denwisseling was ontstaan. L.B. zou zich daarmee zijn gaan be moeien, waarna de twee de man in de gang hadden afgetuigd. M.B. had toen volgens zijn eigen zeggen het huis verlaten, zij het wel met medeneming van het horloge van Klunder en wat an tieke voorwerpen. L.B. en S. verklaarden echter dat M.B. Klunder plotseling had aan gevallen en hem was gaan mis handelen onder de uitroep: „Mo ney, money". Op de vraag van rechtbankpresident mr. S. Slag ter, waarom zij dan niets hadden gedaan om M.B. tegen te hou den, wisten zij echter geen ant woord te geven. Ook bij hen vond de politie bezittingen van het slachtoffer. De zaak zal op 6 maart worden voortgezet De rechtbank zal dan eerst kijken naar een reconstruc tie op video van de gebeurtenis sen, waarna requisitoir en plei dooien zullen volgen. MUIDEN (GPD) - Bij een brand op het terrein van kruitfabriek De Krijgs man in Muiden is gistermiddag een werknemer gewond geraakt. De brand ontstond omstreeks half twee toen het slachtoffer bezig was met het mengen van oplosmiddelen en schietkatoen in een zgn. 'kneder', een mengmachine. De produktie werd na het uitbreken van de brand stilgelegd en het personeel naar huis gestuurd. De verwachting is dat vandaag het werk in de fabriek, na toestemming van de arbeidsinspec tie, weer kan worden hervat. De toestand van de gewonde werknemer is redelijk, hij moest met brand wonden aan gezicht en handen in het brandwondenziekenhuis te Be verwijk worden opgenomen. Het mengsel waarin de brand is ontstaan, was volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te Muiden niet explo sief. De schade aan het gebouw waar de brand uitbrak, wordt op 50.000 gulden geschat. De brand van gisteren volgt een dag na de publikatie van het eindrapport van arbeidsinspectie en TNO over de explosie van vorig jaar septem ber, waarbij een dode en twee gewonden vielen. Een aanwijsbare oor zaak daarvoor werd niet gevonden: "Het kruit is op niet te beredeneren wijze ontstoken", aldus het eindrapport. In de loop der jaren is de kruitfabriek, waar 250 mensen o.m. aan de produktie van halffabrikanten voor de munitie-industrie werken, di verse malen door explosies en brand geteisterd. In 1947 deed zich het ergste ongeval voor: 17 mensen kwamen door een explosie om het leven. In 1966 was er weer een ontploffing, waarbij geen doden of ge wonden vielen. De materiële schade was echter aanzienlijk en beliep in de miljoenen guldens. In 1972 deed zich een explosie voor in de zoge noemde droogkamer, waarbij twee mensen omkwamen en 18 gewond raakten. Vorig jaar waren er zelfs twee explosies in het bedrijf: eerst op 30 mei toen in de produktiehal voor ontsteekkruit drie mensen omkwamen en daarna die van september. ADVERTENTIE De Fiat Uno is Auto van het Jaar 1984. Door een internationale jury van autojouma- listen beoordeeld als de auto die méér waar voor z'n geld biedt dan welke andere auto ook. Meer ontwerp, prestaties, wegligging. zuinigheid en komfort. Maar vooral ook méér ruimte Want de Uno heeft een binnenruimte die je eigenlijk alleen bij veel grotere auto's verwacht. En dat geldt ook voor de bagage ruimte: 1000 liter bij neergeklapte achterbank' De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle dealers. In 7 uitvoeringen, waaronder nu ook de Uno Diesel FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5