c y 'Opvangmogelijkheden in Leiden? Er is hier niks' SP: geef huurders rente over waarborgsom terug Politie pakt verslaafde inbrekers Ex-verslaafden richten initiatiefgroep op Optreden Kreuners in LVC DE NATUUR ALS BUUR Leiden WOENSDAG 22 FEBRUARI 19f LEIDEN - Leidse verslaafden die van de heroïne af willen, kunnen methadon krij gen. Sommigen lukt het vervolgens om de spuit te laten liggen. En dan terug in de maatschappij. Resocialisatie noemen de deskundigen dat, deskundigen die het over één ding roerend met elkaar eens zijn: ex-verslaafden moeten goed worden begeleid, met lotgenoten in contact wor den gebracht, want anders is de kans groot dat ze weer naar de drogerende middelen grijpen. Wat doet de gemeente Leiden voor deze mensen? Na het verhaal over de toename van het heroïne-gebruik, nu een artikel over de opvang van ex-verslaafden. "Als je de andere kant opkijkt zie je ook niks". Aldus Pieter Dingjan van de initiatief groep ex-verslaafden. LEIDEN - Een 19-jarige Leide- naar en een 21-jarige man uit Oegstgeest zijn aangehouden op verdenking van het plegen van inbraken. De twee man nen, die allebei zwaar verslaafd zijn aan de verdovende midde len, hebben inmiddels bekend tussen augustus vorig jaar en nu acht inbraken gepleegd te hebben. De meeste inbraken vonden plaats in woningen in de Professorenwijk terwijl er ook goederen werden ont vreemd uit een school en een bedrijf. Van de gestolen waar, met een totale waarde van ongeveer dertigduizend gulden, is nog nauwelijks iets teruggevon den. Wel is duidelijk dat de twee het vooral gemunt had den op geluid- en beeldappara- tuur en sieraden. Overigens werd eergisteren ook nog een 23-jarige Leidse aangehouden die bij een drietal inbraken be hulpzaam is geweest. Het on derzoek van de politie wordt voortgezet naar de helers van de gestolen goederen. len maken van die opvangmogt lijkheid. Dat gaat net als m< Ze heten Pieter Dingjan, Hans Koome en Lucien Lommers. Wa ren vele jaren verslaafd. Aan de heroïne vooral. Maar was dat poeder niet voorhanden, dan wa ren andere drugs ook welkom. Sinds geruime tijd gebruiken ze niet meer. Na een aantal misluk te pogingen slaagden ze er jaren geleden in om clean te worden, zoals dat heet. Dank zij resociali- satie-projecten in Den Haag. Dingjan: "In Leiden heb je zoiets niet. Ja, er is een club geweest van ex-verslaafden. Tenminste, dat zeiden ze. Maar in de praktijk kwam het er toch gewoon op neer dat er ook verslaafden bij die club zaten. En daar schiet je niets mee op natuurlijk. Vorig jaar is die vereniging trouwens over de kop gegaan". Met z'n zessen zijn ze. En ze heb ben een club opgericht met de naam: initiatiefgroep ex-ver slaafden. Dingjan: "Die vereni ging waar ik het net over had heeft een startsubisidie gekregen van de gemeente. In totaal 22.500 gulden. Negentig procent van dat bedrag komt voor rekening van het rijk, tien procent betaalt de gemeente. Er moet nog vrij veel van over zijn. Dat geld wil len wij hebben voor ons project" Lommers: "De gemeente verge lijkt ons min of meer met die vo rige club. Vandaar dat ze hebben gezegd: geen subsidie. Hopelijk ziet de commissie voor maat schappelijke aangelegenheden en cultuur donderdagavond (daarin komt de eventuele subsi die ter sprake) in dat dat geen wys besluit is. Wij pakken het namelijk anders aan dan die vori ge club. Heel anders". Zooitje Koome: "Precies, wij onderkennen het belang van een goede opvang van ex-verslaafden. Laat ik het zo zeggen: het is niet zo moeilijk om van de heroïne af te komen. Dat is mij in het verleden vele malen gelukt. Maar eraf blijven, dót is niet makkelijk. Want hoe door Wim Brands gaat het? Je komt terug in de maatschappij, wilt weer een bra ve burger worden, maar merkt datje overal een zooitje van hebt gemaakt..." Dingjan: "Schulden, strafblad, geen huisvesting. En op je voor hoofd een heel groot stempel". Lommers: "Je bent van de dope af, maar je problemen liggen er nog". Koome: "Die shit moet eerst opge ruimd worden. En hoe doe je dat? In je eentje? Moet je luiste ren, ik was een keer afgekickt in Den Haag...nou goed, ik terug naar Leiden, want ik heb wat met die stad. Ik had een kamer, dus ik aan het schilderen. Zo'n drie weken achter mekaar. Bijna gek van eenzaamheid werd ik. Want ja: waar moest ik naar toe? Naar m'n oude vrienden? Jon gens die nog slikten en spoten?" Dingjan: "Naar het consulatiebu- reau voor alcohol en drugs kun je dan beter ook niet gaan" Koome: "Nee, want die kunnen je alleen maar helpen met metha don. Ja, en een paar gesprekjes daarna. Meer kunnen die men sen niet doen. Maar goed, je stapt daar toch maar weer eens de wachtkamer binnen. En wie zit ten daar?" Lommers: "Al je oude junkie- vrienden". Koome: "Dus v/at gebeurde er met mij...na een paar weken clean te zijn geweest in volstrekte een zaamheid dacht ik: krijg de fuck maar met z'n allen, ik ging weer gebruiken". Sporen De gemeente Leiden is van mening dat een opvanggelegenheid voor ex-verslaafden in Leiden niet no dig is, dat wil zeggen: er hoeft geen huis te komen voor ex-jun kies die lotgenoten willen ont moeten. Eén van de argumenten van de gemeente: er zijn in Den Haag vrij veel opvanggelegenhe- den, Leidse verslaafden kunnen daar terecht. Het is tenslotte maar zo'n vijftien minuten spo- Dingjan: "Ik spreek geen onzin als ik zeg dat de ervaring leert dat vrij veel Leidse junkies het niet hebben gehaald, omdat ze in Den Haag moesten worden begeleid. Dat gebeurt dan goed, maar je gaat terug naar Leiden. En voor je het weet zitje weer in het oude clubje, want er is hier toch hele maal niks". Koome: "Neem de mensen van on ze generatie. Een aantal jongens van die lichting gebruikt nog steeds, een aantal is dood, en een aantal is er afgekomen. Ik denk dat meer mensen de heroïne vaarwel kunnen zeggen - en dus niet de pijp uit te gaan - als je in Leiden wat zou hebben. Een op- vangmogelijkheid". Lommers: "Leiden is schijterig. Leiden zegt: die vorige vereni ging heeft het niet gehaald én dus halen jullie het ook niet. Hun fouten worden ons in de schoe nen geschoven". Brief aan alle woningbouwverenigingen LEIDEN - De huurders van wo ningen hebben volgens de Socia- listiese Partij recht op rente over de waarborgsom, die zij destijds aan hun verhuurder hebben be taald. De Leidse woningbouw verenigingen strijken tot nu toe zelf de rente over de waarborg som op. Alleen de Leidse Wo ning Stichting betaalt al geruime tijd bij vertrek van de huurder rente over de waarborgsom, zo blijkt uit navraag van de SP. De Socialistiese Partij heeft de kwestie onderzocht, nadat er op dit gebied enkele gerechtelijke uitspraken zijn gedaan, volgens welke de verhuurder werd ver plicht de rente te betalen. In een brief aan de acht Leidse woning bouwverenigingen dringt de SP erop aan óf de waarborgsom (met rente) terug te betalen of over dat bedrag jaarlijks rente te betalen. De partij nodigt de wo ningbouwverenigingen uit om er een standpunt over in te nemen. De SP vindt het vragen van een waarborgsom op zich al uiterst dubieus. "Waarom moet een huurder een financiële garantie voor goed gedrag geven, terwijl de huisbaas dat niet hoeft. Als hij zijn onderhoudsplicht niet fat soenlijk nakomt heeft een huur der geen enkele garantie", aldus de SP. "Maar jarenlang geld uit lenen aan de huisbaas, zonder er één cent rente voor te krijgen. Dat lijkt helemaal nergens op", zo vindt de SP. Volgens SP'er De Goede lopen de waarborgsommen uiteen van en kele tientjes (jaren geleden) tot zo'n vijfhonderd gulden. Hoe veel rente erover betaald zou moeten worden vindt De Goede een onderwerp waarover te pra ten valt. Hij wijst erop dat de LWS drie procent betaalt, maar vindt er veel voor te zeggen om een hoger percentage te bereke nen. Bij een waarborgsom van 500 gulden gaat het dan al gauw om enkele tientjes per jaar. De SP is van plan dezer dagen on der ruim tienduizend huurders in Leiden een formulier te ver spreiden, waarmee terugbetaling van de waarborgsom of van rente bij de verhuurder aangevraagd kan worden. LEIDEN De Belgische rockgroep De Kreuners treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De Kreuners wor den wèl eens 'het Doe Maar van België' genoemd. Toch zijn beide groepen nauwelijks met elkaar te vergelijken. Zanger Walter Grootaers en mede-componist Luc Imants (gitaar) schrijven na melijk felle, frisse, Vlaamstalige rockmuziek die ongeveer haaks staat op de polderreggae van Doe Maar. De Kreuners hebben drie elpees gemaakt en danken hun grote populari teit in België vooral aan hun indrukwekkende optredens. Dingjan: "Ik zit nu zelf in de drugs hulpverlening en ik weet dat je' gewoon je nek moet durven uit steken". Koome: "Leiden trekt z'n nek snel weer in. Als een schildpad. Jon gen, je moest eens weten hoeveel er in Den Haag fout is gegaan voordat de hulpverlening op po ten stond. Maar nu draait het daar wél goed. Ik weet dat, want ik heb in Den Haag bij De Weg gewerkt. En binnen een jaar heb ben we bewezen dat we op de goede weg waren". Dingjan: "In het algemeen kun je stellen dat een opvangmogelijk- heid in Leiden steeds onontbeer- lijker wordt, omdat het heroïne- probleem steeds nijpender wordt. Ook in Leiden. Wij gingen nog naar Amsterdam om te ko pen. Hoeft niet meer, heroïne ge noeg in deze stad. En je krijgt daardoor vanzelfsprekend meer mensen die je moet steunen als ze er willen afblijven. Die kun je niet blij ven doorsturen naar Den Haag". Dopies Wayne Laudermilk, directeur van een hulpverleningsprogramma in Den Haag, schaart zich achter het streven van de Leidse initia tiefgroep. Hij zegt: "Behalve het consultatiebureau heb je niks in Leiden. Daar moet verandering in komen. En wat vragen die jon gens nou aan geld? Toch bijna niks". Leidse verslaafden waarmee hij wordt geconfronteerd besluiten na resocialisatie meestal weer te rug te keren naar Leiden. "Nou moet je weten dat een ex-ver slaafde in het begin vaak denkt: ik ben er nu af, maar definitief ophouden lukt toch niet. Hij denkt ook altijd dat-ie het alleen moet opknappen. Het is dus be langrijk om hem in contact te brengen met andere ex-verslaaf den. En waar moet zo'n jongen in Leiden naar toe? Naar het CAD? Daar staan al die dopies op de stoep". De feiten lijken voor zich te spre ken: een opvanggelegenheid in Leiden zou geen kwaad kunnen. Vraag is waarom gemeenteamb tenaar Toet van de directie ge zondheidszorg geen subsidie wil verlenen. Nog specifieker. Waar om schrijft hij in zijn nota: "Het gebrek aan draagvlak, de aanwe zigheid van voorzieningen in Den Haag en het ontbreken van relaties met de professionele hulpverlening maken een suc cesvol realiseren van de plannen naar onze inschatting vrijwel kansloos". Toet: "Er zijn genoeg ex-verslaaf den in Leiden, maar wij denken dat er maar een paar gebruik zul- sommige kroegen. Die lopen een bepaald gewoon niet meei De klanten blijven weg". Is dat idee gebaseerd op cijfers? "Nee. Het is een indruk die we het tm ben. Voor een deel gebaseerd q f koffiedikkijkerij, maar zo gaé dat. Ook een tegenargument i dat die jongens geen relaties het ben met de bestaande hulpverlt ning. En zijn het eigenlijk w deskundigen?" Ze hebben ervaring op het gebiei van drugshulpverlening. Toet A "O, dat kan. Maar ik blijf erbi fl dat er niet voldoende relaties zijl met de bestaande hulpverlening Met het CAD bijvoorbeeld". Hulpverleners D "In principe is alle hulp welkom" vindt J. Koren, coördinator va^ het CAD. "Dus ik zeg: geef dit jongens een kans. Ik vind alleeij dat ze zich niet op de hulpverle ning moeten storten, dan krijg jt zo'n verstrengeling van hulpver lening in de stad. Maar als ze zeg - gen: wij zijn een belangenvereni ging, wij helpen ex-verslaafder met specifieke probleempjes, dan vind ik dat best". De initiatiefgroep zegt datje als ex- verslaafde beter je gezicht niel meer bij het CAD kunt laten J zien, omdat je daar zoveel junks tegenkomt. "Onzin, er zijn perio den dat je bij ons geen metha- donklanten ontmoet, op bepaal- de tijdstippen kan de ex-ver slaafde rustig binnenwandelen. 1 Dat lijkt me een onzinnig argu ment". J Hij vervolgt: "En we mogen niet vergeten dat er ook mensen van I de heroïne zijn afgebleven zon der de steun van zo'n vereniging, genoeg. Bovendien: we moeten niet de situatie krijgen dat de ex- verslaafden jaren achtereen met elkaar blijven praten over de voorbije tijd. Maar goed, on danks deze punten van kritiek blijf ik erbij dat zo'n groep een •ruimte verdient. Die jongens moet je een kans geven, is mijn mening". Winkel in verdovende middelen LEIDEN - De politie heeft gistermiddag een inval gedaan in een winkel pand aan de Morsstraat waarvan aanwijzingen waren dat er verdoven de middelen werden verhandeld. Inderdaad werd in het pand een 29- jarige Leidse handelaar aangetroffen. Ook bevonden zich ten tijde van de inval drie klanten van de handelaar in de winkel. De vier mannen werden aangehouden, terwijl de handelaar nu nog steeds vast zit. In het pand trof de politie voor ongeveer achthonderd gulden aan verdo vende middelen aan. Het ging daarbij vooral om hasj. De politie denkt' overigens dat het winkeltje in verdovende middelen ongeveer tien we ken heeft gefunctioneerd. Amnesty De maandelijkse schrijfavonden van Amnesty International, Groep Leiden, zijn op de vol gende data en plaatsen vastge steld: 23 februari in kerkelijk centrum De Regenboog (Meren- wijk), aanvang acht uur27 fe bruari in de Studenten Ekkle- sia, Rapenburg 100, aanvang acht uur; 28 februari in de Be vrijdingskerk, Aerent Bruun- straat, om half acht en dezelfde avond in de Vredeskerk, Van Vollenhovenkade om acht uur. Onderwerp is Guatemala en met name het regime van gene raal Mejia Victores. Amnesty International beschikt over di verse rapporten over schendin gen van mensenrechten, ver- dwijnngen en moorden in Gua temala. De bedoeling van de brieven is de druk op de rege ring van dit land te helpen ver groten. Vrije School De Vrije School Leiden Noord houdt een aantal informatie bijeenkomsten voor iedereen die meer wil weten over de pe dagogie van Rudolf Steiner, die richtsnoer is bij het lesge ven op deze school. De eerste bijeenkomst is vanavond: in Taberna, Julianalaan 1 Oegst geest; verder 27 februari in De Muzenhof, Cor Gordijnsingel 4 in Leiderdorp en 28 februari in De Regenboog, Watermolen 1 in Leiden (Merenwijk). Zowel leerkrachten van de kleuter school als van de lagere school zullen deze avonden aanvang kwart over acht) aanwezig zijn en ook is er werk te zien van de kinderen en een tentoonstelling over de Vrije School als onder wijsvorm. Turnen De jaarlijkse schoolturnwedstrij- den worden vrijdag in de Vijf Meihal gehouden, van één tot vijf uur. Daaraan wordt door 39 springploegen van dertien scholen (voortgezet onderwijs) een een aantal pleogen met de monstratienummers op muziek meegedaan. Juryleden van de Turnkring Leidsenhage zullen de prestaties van de scholieren beoordelen. Kledingmarkt In Verbum Dei, Plantage 16, wordt zaterdag een kleding markt, gehouden van twee tot vijf uur. De opbrengst is be stemd voor een gezondheidsor ganisatie in Guatemala. Ver bum Dei en het Guatemala Ko- mitee Leiden organiseren de markt. Het judasoor is jaarlijks middenin de stad te vinden. Het gaat hier bij niet zozeer om het gehoororgaan van de bekendste verrader ter wereld, als wel om een paddestoel, die de Leidse biologen Adema en In den Bosch bij de Burcht aantroffen. Zij beschrijven hem in deze aflevering van de serie 'De natuur als buur*. Bij het woord paddestoelen den ken de meeste mensen aan de nazomer en herfst. Er zijn ech ter specifieke winter- en voor jaarssoorten. Sommige soorten kunnen zelfs het hele jaar door gevonden worden, zolang het in de winter niet vriest of in de zomer te droog is. Een dergelij ke soort is het judasoor, Hir- neola auricula-judae. Het is een merkwaardig gevormde paddestoel, hij is onregelmatig gelobd en voelt gelatineus aan, als een stevige trilpudding. Een mooi, volgroeid exem plaar kan wat vorm, grootte en stevigheid betreft inderdaad veel op een menselijk oor lij ken. De buitènzijde is bruin en fluweelachtig; de binnenzijde is glanzend glad en grijs- vleeskleurig. Bij ons komt het judasoor (vrijwel) uitsluitend voor op vlierstruiken, vooral op oude, afstervende takken. Elders, bijv. in Zuid-Europa en Noord-Amerika, groeit hij ook op andere bomen en struiken, zoals spar, esdoorn, notebo- men, beuk, wilg, kardinaals muts, iep en els. Een vlierstruik is gemakkelijk te herkennen aan de vuilwitte bloemschermen in het voor jaar en de trossen glanzend paars-zwarte bessen in het na jaar. Het is in Leiden een alge mene struik, die veel in tuinen en plantsoenen groeit. Als hij niet in toom gehouden wordt kan hij hele tuinen overwoeke ren. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat op veel plaat sen in de stad het judasoor is aan te treffen. Wij vonden ver scheidene exemplaren op een vlier op de Burcht. De judaso ren zijn het mooist als het vies, miezerig weer is, met motre gen en zodoende een hoge vochtigheidsgraad van de om- door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch geving. Op een mistroostige, druilerige zondagmorgen biedt de Burcht dan toch nog wat in teressants om tijdens een wan deling naar uit te kijken. Bij droog weer schrompelen de paddestoelen zeer sterk in en zijn dan vrijwel niet te zien. Al leen als je weet dat het judaso ren zijn, herken je de zwarte harde korsten op de takken. Legende Het judasoor dankt zijn naam aan de volgende legende: toen Judas Iskariot berouw kreeg over het feit dat hij Christus verraden had, hing hij zich op aan een vlier. Om de mensheid blijvend aan diens lage daad te herinneren, verschijnt jaarlijks het oor van Judas op oude tak ken van de vlierstruik. In Is raël komen voor zover bekend geen vlieren voor. Het juda soor kan er waarschijnlijk wel gevonden worden. In het Mid dellandse zeegebied groeit wel een judasboom. Dit zou vol gens de overlevering de boom zijn, waaraan Judas zich ver hangen heeft. Wie in het voor jaar in Zuid-Europa op vakan tie is geweest kent de judas boom ongetwijfeld. Hij wordt veel op pleinen en terrassen aangeplant. In het vroege voor jaar bloeit hij met opvallend fel paarsrode bloemen. Een andere plant die het verraad van Judas symboliseert, is de judaspenning. Dit is een kruid, behorende tot de familie der kruisbloemigen, dat in het voorjaar eveneens met fel Het judasoor op een oude vlier bij de Burcht. paarsrode bloemen bloeit. In Leiden is het een algemene verschijning in tuinen. Het is één van de planten, die als je ze eenmaal in je tuin hebt, nooit meer kwijtraakt. Na de bloei verschijnen de ronde hauw- tjes, waarin de zaden zitten. De hauwtjes hebben een zilverwit tussenschot; dit heeft onge veer de grootte van een gulden en doet door de zilverige weer schijn inderdaad aan geldstuk ken denken. Ze stellen de der tig zilverlingen voor, die Judas voor zijn verraad kreeg. Eetbaar Hoewel je het van het judasoor niet zou verwachten, is hij zeer goed eetbaar en wordt het in een aantal landen als een deli catesse beschouwd. In China en Indonesië, waar deze soort en enkele nauw verwante alge meen voorkomen, is deze pad destoel een belangrijk ingre- (foto In den Bosch) diént van een aantal populaire gerechten. In China zijn ze on der de namen 'Num Nio', 'Mon Luk' en 'Muerh' in de handel. In Indonesië heten ze 'Koeping Tikoes', 'Djamoor Koeping', 'Koeping Lawa' en 'Soopa Lèmbèr'. Ook in Nederland zyn ze soms, ingevoerd uit Chi na, bij Toko's te koop. Men ver handelt ze wel onder de naam Oostaziatische paddestoel, zwarte zwam of muizenoortjes. Men moet ze niet verwarren met de Chinese Champignon (ook in de handel onder de Ja panse naam 'Shii-take'), dat is een echte plaatjeszwam. In China eet men ze rauw in de salade of gebakken met ui en lever in een saus van Chinese rijstwijn. In Indonesië eet men ze met rode uien, Daon Salam (Indonesische laurier). Tjabé (pepers) en Sereh (citroen gras); dit mengsel wordt in ba nanenbladeren gewikkeld en in hete as geroosterd. PLATANEN GEPLANT OP KORT RAPENBURG LEIDEN - Drie Platanen sieren sinds gisteren de middenberm van het Kort Rapenburg. De bomen zijn tussen de 15 en 20 jaar oud voor Platanen nog aan de jonge kant en zijn afkomstig uit Brabant. Volgens ambtenaar Cornet van de gemeentelijke directie Groen, de vroegere plantsoenendienst, zijn de bomen wel tegen de uitlaatgassen bestand. "Op de Langegracht staan ze immers ook. Maar het blijven levende wezens, die de nodige zorg behoeven", aldus Cornet. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4