c AZL: uitbreiding aantal hartoperaties hard nodig Steeds Geslaagd Aantal bedrijfsverplaatsingen zorgwekkend De Vries (WD) gaat naar Europarlement Pronk spreekt bij universiteit Aangehouden bij inbraak Vrouw steelt speelgoedkat 11 'l-QENSDAG 22 FEBRUARI 1984 Leiden 'Directeur Peters: 9Dit wachten is een gigantische frustratie selLEIDEN - Staatssecretaris Van der Reijden heeft nog geen rgu beslissing genomen over de uitbreiding van het aantal hartoperaties in het Academisch Ziekenhuis Leiden 'U|J (AZL). De bespreking aan het begin van deze maand in n®j de Tweede Kamer leverde niets meer op dan dat de inko- s 6 mens van de hartchirurgen omlaag moeten en er een on ion derzoek moet worden ingesteld naar de kostprijs van de en< operaties. wei geiWr. J.H. Peters, algemeen directeur van het AZL, meent dat het zieken- n c huis in grote problemen gaat komen als duidelijkheid in het beleid van de staatssecretaris achterwege blijft. "Er moet snel een beslis sing worden genomen". Een vraaggesprek met hem over deze en an- n d dere problemen in de hartchirurgie. oej UjiVoor alle duidelijkheid: waarom uj wil het AZL van 800 naar 1000 TgJ operaties per jaar? De medische )r j faculteit voelt daar toch niets ee, voor? t jfAls regionaal topziekenhuis dat .'n j moet waken over de patiënten- 1in zorg zijn we uitgegaan van de tel maatschappelijke behoefte. In )Cjr deze regio (Noordelijk Zuid-Hol- wi land) kennen we lange wachttij- OI den, de langste van Nederland. Het duurt elf maanden voordat een niet-acute patiënt in aanmer- SSi king kan komen voor een open-. B( hartoperatie. Op het moment iin staan er 142 gegadigden op de de, wachtlijst. De keus die wij heb- ben gemaakt lijkt me daarom al leen al gerechtvaardigd. Deze —J uitbreiding is niet strikt gekop peld aan onderwijs en onder zoek, de voornaamste taken van de medische faculteit Het is dan ook begrijpelijk dat zij hier geen extra geld in willen steken". Bij de afdelingen in het AZL die door de bezuinigingen worden getroffen, hoor je enig gemor. De bekende kreet: waarom wij wel en zij niet? door Saskia Stoelinga "Nogmaals, wij hebben voor deze keus zeer gegronde redenen. En - hou goed in de gaten, wij (direc tie en bestuur) hebben niet al leen deze beslissing genomen. Alle inspraakorganen (perso- neelsraad, vakbonden en het stafconvent waarin de medisch specialisten zijn vertegenwoor digd) hebben onze plannen in grote lijnen aanvaard". Hoe ontstaat zo'n wachtlijst? Zijn er in deze regio extreem veel pa tiënten met hartafwijkingen? "Allereerst, de afdeling thorax-chi- rurgie besteedt speciale aan dacht aan complexe aangeboren afwijkingen en gecompliceerde hart- en klepafwijkingen. Ge middeld zijn dit grote tot zeer grote ingrepen, die helaas ten koste gaan van het aantal patiën ten met minder gecompliceerde aandoeningen. Het laatste jaar is er een aanzienlijke toename van het aantal acute operaties. Bijna zeventig procent van de verrich- Directeur J.H. Peters: "V/ij willen praten over de kosten. Dat betekent niet dat er gestunt gaan worden met prijzen". (archieffoto» te operaties betreffen 'niet- wachtlijst patiënten'. Er is geen enkel ander ziekenhuis in de re gio die dit kan overnemen. Nee, wij zitten beslist niet extreem hoog. Dit is gewoon een grote re gio met weinig capaciteit. Het aantal inwoners in Noordelijk Zuid-Holland bedraagt ander half miljoen. Volgens de gege vens van de gezondheidsraad zit ten daar tenminste 1200 mensen met operabele hartaandoeningen onder. En dat klopt heel aardig. De herkomst van de patiënten is zo op te noemen. Uit Noord Zuid- Holland komt 79.3 procent; uit Groot Haarlemmermeer 12.1 pro cent en uit de rest van Nederland 8.6 procent. Van de patiënten uit Den Haag wordt 65 procent door gestuurd naar andere centra in binnen- of buitenland, omdat wij een te lange wachtlijst hebben. Daar schiet je niets mee op. Het is de problemen verleggen, want niet één hartkliniek in Neder land heeft gèèn wachtlijst". Eind vorig jaar zat het AZL al bij na op 800 operaties. Dat was een toename in vergelijking met '82 van ruim honderd operaties. Was daar toestemming voor? "Nee, niet officieel. Wel hebben wij staatssecretaris Van der Reijden al in oktober laten weten dat we in '83 door steeds routineuzer en praktischer te werken 800 open- hart- en klepoperaties zouden gaan halen. In deze brief hebben we voorts toestemming gevraagd voor 1000. Hij heeft daarop nim mer gereageerd. Het is dan heel ongenuanceerd van hem om te zeggen dat er met de academi sche ziekenhuizen geen zaken valt te doen. Met ons valt heel goed zaken te doen. We voelen ons niet geïnformeerd als Van der Reijden zegt: we breiden niet uit". Goedkoper "Wij willen praten over de kosten. Nee, dat betekent niet dat er ge stunt gaat worden met prijzen, maar wij denken wel dat we het goedkoper kunnen dan het hui dige tarief, dat ligt rond 25.000 gulden. Bij duizend operaties kunnen wij het voor ongeveer 15000 gulden per operatie doen. Ja, exclusief verpleegdagen. Maar dat is niet zo'n punt, omdat de opnameduur bij ons gemid deld onder de twaalf dagen ligt. En met enige trots kan ik zeggen dat dat heel laag is". Een hartoperatie in het academisch ziekenhuis. Op de wachtlijst staan 142 gegadigden. Volgens de Gezond heidsraad zijn er in de regio tenminste 1200 mensen met een operabele hartaandoening. (archieffoto» Impasse Van der Reijden zegt dat de chirur gen te veel verdienen. "Ik vind dat een hele andere kwes tie. Je kunt geen appels met pe ren vergelijken. De chirurgen in het AZL opereren tegen een vast tarief. Daaraan kunnen wij niets veranderen. Dat is een politieke zaak. Ze zijn toch bezig met de honorering van die specialisten? Nee, dit argument mag voor Van der Reijden geen reden zijn om de uitbreiding van het aantal hartoperaties tegen te houden. Er moet mij toch iets van het hart. De kamerleden spreken voortdu rend over de chirurgen die de Hoe moet het kosten opschroeven. Er zijn ech ter heel veel posten die zo'n hart operatie kostbaar maken. Denk aan de sterilisatie, bloedafname, anaesthesie, fysiotherapie, car diologie. De prijs die ik net heb genoemd is in dit verband alles zins redelijk". Betekent dit dat er straks allerlei verschillende prijzen op het bu reau van Van der Reijden komen te liggen? "Ja, dat is heel goed mogelijk. Elke kliniek zal een keuze moeten ma ken; zeker in een tijd waarin de middelen schaars zijn. Ik ben er ook van overtuigd dat de staats secretaris de laagst biedende het eerste toestemming zal geven voor uitbreiding. Inderdaad, zo op het oog lijkt het competitie element tussen de ziekenhuizen niet zo ongezond - als men ten minste niet gaat stunten". Zit die mogelijkheid erin? "Ik denk van niet. En als het wel gebeurt, zal de politiek de gren zen moeten aangeven". i verder? "Van der Reijden zal op korte ter mijn antwoord moeten geven. We zitten nu in een geweldige impasse; we kunnen en willen niet meer sluipend uitbreiden, want dan zou het weieens zo kunnen zijn dat ziektekostenver zekeraars iiiet meer met geld over de brug komen. Met die 800 operaties hebben we overigens doen zullen we zowel in de per sonele als in de materiële sfeer moeten gaan uitbreiden. Dat kan uit de lopende exploitatie en met een bijdrage van de Nederlandse Hartstichting worden gereali seerd. Het gaat nu om die toestemming. Ik verzeker u dat dit wachten voor alle betrokkenen, zowel voor personeel als patiënten, een gigantische frustratie is. De wachtlijsten zullen nog langer worden als men niet snel tot een beslissing komt. Alle ellende wordt op deze manier gewoon over de betrokken instellingen uitgezaaid". LEIDEN - In het Academisch Zieken huis z(jn de volgende kandidaten ge slaagd voor het diploma A-verpleeg- Mi 0kundige: plafond bereikt. Alle afdelin- ^.N. Alderliefste, K.A.J. de Bakker, gen die nauw bij de hartoperaties zijn betrokken kraken uit hun voegen en wachten op verster king. Om nog meer te kunnen DEN HAAG/LEIDEN - Een nog dit jaar af te ronden onderzoek naar het aantal bedrijven, dat zich de afgelopen jaren vanuit de Leidse en Alphense regio naar el ders heeft verplaatst, geeft vol gens gedeputeerde J. Hoek van Dijke (PvdA) vooralsnog een zorgwekkend beeld te zien. Het Leids/Alphense onderzoek maakt deel uit van een reeks on derzoeken die in opdracht van de provincie door het Economische Technologische Instituut voor Zuid-Holland worden uitge voerd. De tot nog toe gedane be vindingen vertonen volgens Hoek van Dijke eenzelfde karak ter als die in de Goudse regio, het Rijnmondgebied en het gewest Den Haag, waar het onderzoek naar het aantal bedrijfsverplaat singen al is voltooid. Uit de cijfers daarvan kan volgens Hoek van Dijke worden gecon cludeerd dat het aantal bedrijfs verplaatsingen voor de provincie Zuid-Holland uit het oogpunt van werkgelegenheid zeer nega tief is. Het blijkt dat vooral uit het gewest Den Haag veel bedrijven zijn ver trokken: in zes jaar 683 bedrijven met 6067 arbeidsplaatsen. Iets meer dan de helft van deze be drijven heeft zich elders in Zuid- Holland gevestigd, terwijl onge veer 45 procent de provincie heeft verlaten. Het betreft hier met name bedrijven in de dienst verlenende sector zoals banken en verzekeringsfirma's. Vanuit de tot nog toe onderzochte gebieden verlieten per jaar ge middeld ongeveer honderd be drijven de provincie (exclusief Rijnmond), uiteraard met mede neming van vele honderden ar beidsplaatsen. Telt men het ver trek uit Rijnmond daar bij op, dan blijken jaarlijks zo'n 150 be drijven de provincie te hebben verlaten. Gedeputeerde Hoek van Dijke lijkt het duidelijk dat het verontrus tende aantal bedrijfsverplaatsin gen in de hand is gewerkt door gunstiger rijkssubsidies elders. De precieze verplaatsingsmotie ven van onderhavige bedrijven zouden volgens hem in kaart moeten worden gebracht, opdat duidelijk wordt wat de specifie ke behoeften van het bedrijfsle ven in deze provincie en haar re gio's zijn. LEIDEN Het Leidse gemeente raadslid Gijs de Vries (VVD) gaat deze zomer waarschijnlijk naar het Europees Parlement. Hij is door de partijraad op een ver kiesbare plaats gezet. Op de kan didatenlijst voor de Europese verkiezingen staat de Leidenaar op een vierde plaats, terwijl de VVD rekent op zes afgevaardig den. Officieel moet het WD- congres in maart de lijst nog vaststellen, maar volgens een woordvoerster van het WD-se- cretariaat is dat een 'formele kwestie, meer een soort kennis geving. De ontwerp-lijst kan slechts met tweederde meerder heid worden gewijzigd, hetgeen ongebruikelijk wordt genoemd. De Vries, die vandaag zijn 28-ste veijaardag viert, weet nog niet of hij bij zijn verkiezing zijn raad- lidmaatschap zal opgeven. Dat besluit laat hij aan de raadsfrac tie over. Hij zegt zich te kunnen voorstellen dat het op principiële of praktische gronden beter is om beide functies niet te combi- De jonge liberaal was in 1977/78 landelijk voorzitter van de JOVD en van 1978 tot '80 voorzitter van de Europese liberale jongeren. Hij is op dit moment onder meer lid van de commissie politieke instituties van Amnesty Interna tional, redacteur van het landelij ke WD-blad Liberaal Reveil en lid van de WD-commissie bui tenland. De Vries is werkzaam als wetenschappelijk medewer- Gtjs de Vries. ker bij de afdeling internationale betrekkingen van de vakgroep politieke wetenschappen, onder deel van de juridische faculteit van de Universiteit Leiden. LEIDEN - Bij'een snelheidscon trole op de Lammenschansweg zijn gisterochtend 523 auto's ge passeerd. Daarvan reden er 34 harder dan de toegestane vijftig kilometer per uur. Een automo bilist haalde zelfs de 93 kilome ter. ADVERTENTIE VANAVOND EXTRA RAADSVERGADERING- behandeling woonlastennota uitgesteld Hedenavond om 20.30 uur wordt de raadsvergadering van maandag j.l. voortgezet in de raadzaal van het stadhuis. De voor vanavond aangekondigde vergadering van de commi- sie Volkshuisvesting wordt als volgt aangepast: de behandeling van de woon- lastennota wordt uitgesteld. tussen 19.30 en 20.30 uur vergadert de commissie in de B&W kamer van het stadhuis over de overige geagendeerde punten. leiden Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen ei et fcolemj jladjèeefd Rare bus 'Wordt dit een koffiebus of een peperbus'? Die vraag stellen veertig bussen van Den Haag tot Den Helder zich al een week of drie. Blauwe letters op een paarse achtergrond, "het heeft al heel wat opzien ge baard", weet Trudi Coté, voor lichtster bij de NZH. Met deze wat raadselachtige tekst probeert de busonderne ming bedrijven te interesseren voor advertenties. Na een tijdje te hebben proef gedraaid, is de NZH nu klaar voor het grote werk. De NV Spoorwegrecla me mocht het wervingskar weitje opknappen en met suc ces. Twee bedrijven zijn in de markt, eind februari worden de bussen daarom al weer af- geschminkt. Trudi Coté vond het ondanks het succes toch een beetje rare re clamecampagne. Er kwamen bij de NZH ook heel wat tele foontjes over binnen. Zo wilde iemand weten of de tekst te maken had met de Amster damse bus die onlangs in de fik is gevlogen. Een ander meende dat de NZH zich met deze tekst inliet met geweld en sprak daar schande van. Een Haagse mevrouw ten slotte wilde van de NZH weten of de koffieprijs was gedaald. "Wel leuk natuurlijk dat soort reac ties, maar niet echt de bedoe ling", plaatst Coté een per soonlijke noot. Overigens wordt het noch een koffiebus noch een peperbus, maar een tapijtenbus en een boterbus. B.J. De pijnlijn Ons 'voorlichtingsmannetje' uit de gemeentelijke advertentie (volgens onze laatste informa ties gemodelleerd naar voor lichter Jan Lelieveldt) toonde zich afgelopen vrijdag een beetje ordinair. Bekeek met een bedenkelijk gezicht de in houd van zijn broek en vestig de daarmee de aandacht op een telefoonbandje over ge slachtsziekten. De GG en GD geeft automatisch en 24 uur per dag informatie over alle mogelijke botsingen in het seksueel verkeer. Een dame met een opgewekte stem staat permanent paraat om syfillis en gonorroe te ana lyseren. "Geslachtsziekten zijn Ook deze bus vraag zich af: kof fiebus of donder bus? Geen van beide. Hoogstens tapijtenbus of bo terbus. De chauf feur zal er zijn zonnebril niet voor afzetten. (foto Holvast) besmettelijke ziekten die wor den overgebracht door seksu eel contact met iemand die ge slachtsziekten heeft", kakelt zij in opperbeste stemming door de hoorn. De GG en GD-arts Bronkhorst zegt dat het bandje sinds vori ge week in de recorder zit. Om het publiek bewust en een beetje wegwijs te maken, ver telt hij er bij. Het bandje moet mensen die niet zo gemakke lijk met hun ziektesymptomen voor de dag komen een eerste informatie-aanzet geven. Maar bovendien kan het personeel van de GG en GD zo enigszins ontlast worden. "Was het vroe ger zo dat we een paar keer per jaar mensen daarover infor meerden, nu is dat al gauw een paar keer per maand", weet Bronkhorst. Bij voldoende belangstelling wordt de automatische 'pijn lijn' wellicht uitgebreid. Bronkhorst: "Samen met an dere gemeenten gaan we dan de mogelijkheden van bandjes voor buitenlanders bekijken". Voorlopig is daar echter nog geen sprake van. Wie iets verdachts rond de ge slachtsorganen ontdekt (en het Nederlands voldoende mach tig is), kan het nummer 143604 (071) draaien. B.J. Verwarring De belastingsdienst geeft voor lichting over het invullen van het aangifteformulier. Dat stond vorige week dinsdag in de krant. Bij wijze van proef, stond erbij. Hè? Proef? Dat doen ze toch al jaren? Vrijdagmorgen kregen wij be richt van het ministerie van fi nanciën. Van de afdeling voor lichting: Leiden doet niet mee aan de proef met voorlichting over het invullen van het belas tingformulier. Waar in het persbericht Leiden stond, had Delft moeten staan. Vrijdagmiddag kregen wij de krant onder ogen. Op de ach terpagina stond een adverten tie van de Leidse belastings dienst: "komt u er alleen niet uit? Wij helpen U ermee". Maandag gebeld met belasting inspecteur Van Boven, waar immers alle zegen vandaan komt. Hoe zit dat nou met die voorlichting? Financiën zegt dat Leiden niet meedoet. "Dat klopt", zegt Van Boven opge wekt. "Het gaat hier om een proef met klassikale voorlich ting. Aan hele groepen tegelijk dus. Daar is vorig jaar in Em- men mee begonnen en dat gaf aardige resultaten. Daarom is besloten om dat met een ze vental inspecties uit te brei den, maar daar zit Leiden niet bij. Toen ik dat vorige week in de krant las, dacht ik ook: hoe zit dat nou? Toen heb ik het ministerie gebeld. Bij de afde ling voorlichting wisten ze dat er een fout in het persbericht had gestaan. En die zouden het corrigeren. Vandaar". Maar die advertentie dan, hiel den wij vol. Van Boven: "Wij houden wel een voorlichtings campagne. Die is vandaag (maandag dus) begonnen. Maar wij geven individuele voorlichting, geen les aan groe pen. Wij richten ons speciaal op de sociaal-zwakkeren en bijvoorbeeld de buitenlanders. Het is nadrukkelijk niet de be doeling om de belastingconsu lenten concurrentie aan te doen. Wij helpen met name die mensen, voor wie honderd gul den voor een consulent een probleem is. Alleen vandaag al zijn er 66 mensen bij ons op kantoor geweest om advies. We gaan trouwens ook de boer op. Naar Roelofarendsveen en zo. En naar Leiden-Noord. Op die bijeenkomsten geven wij uitsluitend individueel advies. Persoonlijk zou ik dat als be lastingplichtige ook liever heb ben dan in zo'n groep. Het gaat bij inkomstenbelasting toch om een privé-zaak". Kortom: Leiden krijgt wèl voor lichting, maar géén proef en hoeft om dat laatste niet rou wig te zijn. LEO MAAT A.P.M. van den Berg, J.L. Bil, J E. Bogerd-Dyxhoorn, G.P.M. Bon-Van Dijk, A.H.M. Burghout, G.M. van Dam, R.J. van Delft, B.M. Duin, C.M. van Dusseldorp, Y.C. Gagliardi, B.J.M. van Haaster. H.H.A. van Haas ter, A.J. Jansen van Rosendaal, D.J. Koning, J.J. Maarleveld, C.A. van der Meer, M.C. Oostwonder, A.E. Poot, S. Post, E.M.T. Rijnbeek, W.R. de Ruy- ter, A. Slagboom, P. van Vlijmen. A.W. Vromans, E.T. Zonneveld-Vis- LEIDEN - Drs. Jan Pronk, waar nemend secretaris-generaal van de United Nations Conference on Trade And Development (UNCTAD), spreekt vrijdagmid dag in Leiden. Pronk houdt een rede in het kader van de cursus ontwikkelingsproblematiek aan de Leidse universiteit. Onder de titel 'De rol van politieke facto ren in internationale economi sche betrekkingen' bespreekt hij de economische verhoudingen op het gebied van de internatio nale handel tussen de landen in de Derde Wereld en het Westen. De interfacultaire cursus ontwik kelingsproblematiek wordt ge houden onder auspiciën van het Instituut voor Internationale Studiën van de Leidse universi teit. De bijeenkomst wordt ge houden in het gebouw Stations plein 234 en begint 's middags om twee uur. LEIDEN - Twee Leidse jongens van 17 en 18 jaar oud zijn vanoch tend vroeg aangehouden bij een inbraak in een woning aan de Pres. Steinstraat. Een bewoner had gezien hoe de twee knapen zich toegang tot de woning had den verschaft en waarschuwde de politie. Die trof in de woning spullen aan die gereed stonden voor vervoer en buiten de wo ning al een video-recorder. Eén van de dieven droeg de afstand- bedieining van deze recorder in zijn kleren. LEIDEN - Om een gestolen speel goedkat terug te krijgen, heeft een Leidse speelgoedhandelaar gisteren een wilde achtervolging te voet moeten inzetten. De man kreeg gistermiddag in zijn speel goedwinkel aan de Burgsteeg drie vrouwen op bezoek. Toen de drie het pand weer wilden verla ten, had één van hen een speel goedbeest van bijna 250 gulden onder de arm. De winkelier volg de de dievegge en wist haar op de Hooglandse Kerkgracht te pakken te krijgen. Terwijl hij de tegenstribbelende vrouw mee naar zijn winkel wil de nemen, werd de winkelier echter aangevallen door de ande re twee vrouwen. Die wisten hun metgezellin te bevrijden. Om standers, door de winkelier te hulp geroepen, verleenden geen enkele medewerking. Overigens hoopt de politie de vrouwen als nog te kunnen aanhouden, aan gezien de winkelier een aardige beschrijving van hen heeft. Ook is de politie in het bezit van één van de handtasjes van de drie vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3