3 'Het resultaat telt, niet het motief 'Kinderen onze grootste fans' -C ir De zevenmijlssprong van Tom Robinson, zanger van 'Listen to the radio' RO en NDT niet in één zaal 'W.F. Hermans is geen racist' Schrijver Sjolochov overleden WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 Radio - tv - kunst !GPD) - Tom Robinson is nogal beduusd van de 'haakse bocht' die zijn car rière in de afgelopen maanden heeft genomen. Nog niet zo lang geleden moest de Britse zanger zich over zijn onzekerheid heenzetten om terug te ke ren naar Groot-Brittannië. „Na een jaar in Duitsland gewoond te hebben durf de ik eindelijk weer te rug", aldus Robinson, die nu eindelijk weer eens ge luk kan putten uit een gro te hit, 'Listen to the radio' - resultaat van zijn vriend schap en samenwerking met fenomeen Peter Ga briel (ex-Genesis). "had dOOr Henk Linse 1(2) Radio ga ga - Queen 2 (1) Love of the common people - Paul Young 3 (10) When the lady smiles - Golden Earring 4(4) Zwart wit - Frank Boeijen Groep 5(9) Relax - Frankie goes to Hollywood 6 6) You are beautiful - Chic 7 (13) Love is a battlefield - Pat Benatar 8 (19) Stop that train - Clint Eastwood 9 (11) Guardian angel - Mas querade 10 3) Listen to thé radio - Tom Robinson 11 (15) Straight ahead - Kool the Gang 12 (21) No tengo dinero - Rig- heira 13 (16) Paris latino - Bandole- 14 (14) Wishful thinking - Chi na Crisis 15 (24) Bird of Paradise - Sno wy White 16 5) Fraction too much fric tion - Tim Finn 17 (18) Jenseits von Eden - Ni no de Angelo 18 8) A rockin' good way - Shakin Stevens B. Tyler 19 (28) So long Marianne-Ron Brandsteder José 20 (20) Talking in your sleep - Romantics 21 (34) She was hot - Rolling Stones 22 Somebody's watching me - Rockwell 23 7) Far from over - Frank Stallone 24 She's a liar - Dolly Dots 25 (12) Macho - Doe Maar 26 The country disco train - Saskia Serge 27 (33) New moon on monday - Duran Duran 28 (25) How about it - MDMC 29 (29) Jump - Van Halen 30 (31) Als ze me missen - Nico Haak 31 (17) Let's break - Master Ge nius 32 Soulchacha - Eddy The Soulband 33 (26) Only you Flying Pic kets 34 (22) Obsession - Vanessa 35 Heartbreaker - Dolly Parton 36 A night in New York Elbowbones Racke teers 37 (32) Each word's a beat of my heart - Mink de Vil- le 38 (23) Als je wint- H. Brood H. Vrienten 39 Girls just to want to ha ve fun - Cyndi Lauper 40 (27) Nobody told me - John Lennon nber neer»^sten t0 rac*io" - ook getiteld Atmospherics - en de in Enge- een eerder uitgebrachte opvol- n na ger »War Baby" wijken sterk af mej van wat hij vroeger maakte. Zijn dies steun aan de homobeweging met „Glad to be gay", maar ook de elementaire rock and roll van de leij- Tom Robinson Band en later de mgs groep Sektor 27 liep weliswaar ntil- over van wereldverbeterende be aten trokkenheid, maar bestond in de eerste plaats uit simpele muziek. is Het nieuwe materiaal dat Robin son met Gabriel schreef lijkt minder strijdbaar, maar is tech- nisch volmaakter. Robinson: „De Britse muziekpers heeft me volkomen afgeslacht in de perio de van die traditionele recht-toe- recht-aan muziek. Dat oordeel heeft nu nog effect op mijn suc ces in Engeland". Met de hulp van geslaagde video-clips zit de rehabilitatie er echter nu in zijn thuisland ook aan te komen. Eind maart hoopt Tom Robinson een nieuwe elpee af te hebben waarop „Listen to the Radio", „War Baby" en een song over Herman Brood voorkomen. De werktitel van de nieuwe langspe- ler luidt voorlopig „Blond and Blue", maar de plaat zou ook „Cabin Boy" kunnen gaan heten. Tom Robinson: „Peter Gabriel om straling met tien verschillende processen heeft bereikt. Op dat effect ben ik met mijn muziek uit. Wat de techniek betreft heeft overigens vooral Brian Eno me geinspireerd, maar wat de afwer king betreft sta ik dichter bij Pe ter Gabriel, die het weer erg goed op een publiek kan overbrengen. Dat komt waarschijnlijk omdat hij een naturalistisch schilderij wil maken; zijn muziek is effec tief omdat hij de verf er met de dikke kwast grof op zet. Zo kun je met ouderwetse muzikale ele menten toch nieuwe dingen ma- PÏalteland Tom Robinson: "Het is frustrerend om nu nog 'Glad to be gay' te zingen. De wereld is al lang een stap verder". schreef mijn verandering van stijl als een zevenmijlssprong. Hij zei dat hij bijna van zijn stoel viel toen hij 'War Baby' voor het eerst hoorde. Hij zag het vooral als een sprong vooruit in mijn muzikale denken, want dit wijkt stérk af van de muziek die we maakten toen we opgroeiden. We waren gewend te denken in gi taar, slagwerk en bas; aftellen en je kon je zojuist geschreven lied je beginnen te zingen. De jaren '60-methode dus". „Wat de muziek betreft probeer ik tegenwoordig te werken zoals een schilder dat doet, aan 'ge- luids-schilderijen'. Het compo neren verloopt minder geordend, minder schematisch. Ik probeer de geluidsband te gebruiken zo als een schilder het canvas ge bruikt: ik zet een compositie op de band en voeg dan een laagje toe met een 'overdub', schraap wat weg met de geluidsmix, en zovoort. Zo wordt de kleur van de muziek veel subtieler. Op 'War Baby' spelen bijvoorbeeld vier Fender-piano's precies de zelfde noten en door een bepaal de opnametechniek heeft dat een heel 'zacht' effect. Hetzelfde geldt voor het overdubben van percussie-instrumenten". „Als je naar een schilderij kijkt zie je het hele beeld. Je onder scheidt niet dat de artiest die uit De samenwerking tussen Tom Ro binson en Peter Gabriel werd uit nood geboren. Door een onhan dige manoeuvre van een impres- sario stonden Gabriel en Robin son op kerstavond 1978 beiden geboekt voor een concert in de Londense Hammersmith Odeon. Het probleem werd door de ar tiesten opgelost door samen te repeteren, enkele nieuwe songs te schrijven en ook samen op het podium te verschijnen. Daarna verscheen Gabriel nog enkele malen als gast tijdens concerten van Robinson en tijdens de jaren 1981 en '82 was Robinson kind aan huis bij Gabriel en zijn gezin, die zich comfortabel op het plat teland genesteld heeft. Robinson: „We waren eigenlijk meer vrienden dan collega's. Al leen als we niets beters te doen hadden werd er wel eens muziek gemaakt. Zo heeft hij me op een stille middag eens wat van zijn muziek laten horen; dat was de basis van Atmospherics. De din gen die we sindsdien hebben ge maakt bestaan grofweg uit tek sten van mij en muziek van hem". Robinson geeft grif toe dat zijn re cente teksten minder strijdbaar zijn: „Ik werk inderdaad veel meer op het persoonlijke vlak Mijn teksten zijn minder journa listiek geworden; ik rapporteer niet zozeer meer wat er vandaag gebeurt. Het lijkt meer op proza: ik vertel niet wat er op straat ge beurt, maar zó dat het hopelijk over drie jaar nog relevant is. Jouw dagblad is dan allang weg gegooid. Ik pas, net als jij, mijn stijl aan aan het medium waar mee ik werk". „De grote fout van de Tom Robin son Band was destijds dat de tij den veranderden maar mijn tek sten en muziek niet. Dat is verge lijkbaar met oud nieuws in de krant afdrukken. Ik heb dan ook geen spijt dat die band uit elkaar ging, maar wel dat het niet twaalf maanden eerder gebeurd was. We zaten zo vast in onze routine en contractuele continuiteit, dat we te lang doorgingen met iets dat ooit eigentijds en relevant was geweest. Het was net een slecht huwelijk". „Het was uitermate frustrerend om daar 'Glad to be gay' te staan zin gen en te beseffen dat het ouwe koek was. De wereld was al lang een stap verder. Ik hoop met mijn zevenmijls-sprong de ach terstand nu weer te hebben inge haald". In de put „Bij de vraag of je nog wel geloof waardig bent speelt ook de zorg om je integriteit een grote rol. Peter Gabriel is daar ook erg on zeker over. De twijfel die hij steeds heeft over het al dan niet zingen van de Biko-song (over de door de autoriteiten in de gevan genis vermoorde zwarte Zuid afrikaan Steven Biko) speelt hem parten. Hij vraagt zich af of de boodschap nog wel overkomt. Prikkelt het nog wel het geweten van de middenklassse, helpt het eigenlijk wel, en waarom heb ik het eigenlijk geschreven - mis schien is het wel een populaire zet, ter meerdere glorie van nie mand anders dan mezelf?". „Toen heb ik hem gezegd dat die zorgen volgens mij onnodig zijn. Ik vind de Biko-song deugdelijk. omdat het resultaat telt, niet het motief. „Stel, iemand loopt met zijn vriendin over straat. Hij ziet een volkomen verpieterde man in de goot liggen - geen cent op zak en helemaal in de put. Hij geeft hem in het voorbijlopen honderd gulden, alleen om in druk op zijn vriendin te maken". „Nou, dat figuur handelt uit puur egoistische motieven, alleen om de show te stelen; het getuigt van slechte smaak, het is een goed koop gebaar. Maar toch: die man heeft honderd gulden en daar mee een reeks keuzes. Hij kan opeens beslissen om nog een fles wijn te kopen, of een hotelkamer te nemen om zich op te knappen en op zoek te gaan naar werk Dus het effect is ondanks alles positief en daarom zeg ik: ver geet even waarom je 'Biko' ge schreven hebt. Waarom zou je je zorgen maken over de wellicht valse motieven als het resultaat goed is". „Maar ja die onzekerheid... Ik ken niet één zanger die niet onzeker is. Degenen die echt goed zijn, zijn onzeker. Lieden met een bot absoluut vertrouwen in zichzelf, die vertrouw ik niet". „En ook ik zing nog steeds 'Glad to be gay' als daarom wordt ge vraagd en ik besef best dat deze filosofie ook een truc kan zijn om mijn eigen geweten schoon te praten. Wel zie ik de noodzaak om mezelf te zijn. Als zanger van Sektor 27 had ik het gevoel dat ik mijn eigen verleden zat onder te poepen. Nu ben ik gelukkig weer gewoon Tom Robinson. Ik heb weer hoop, al voel ik me soms machteloos. Ook al heb ik niet de macht om iets te doen aan bij voorbeeld de extreme verrecht- sing in de maatschappij. Dat ele ment, angst voor geïnstitutiona liseerd fascisme, is natuurlijk ook een deel van die Tom Robin son en is dus ook met de per soonlijke proza-benadering die ik nu hanteer nog altijd in mijn werk terug te vinden". Vulcano wil weer naar Songfestival HILVERSUM (GPD) - De voorse lectie van het Eurovisie Songfes tival wordt op woensdag 14 maart gehouden in een van de NOS-studio's in Hilversum. Deze keer doet Vulcano weer mee, de groep die vorig jaar nét verloor van de zangeres Bernadette. Het lied ,,'n Beetje van dit, 'n beetje van dat" werd echter wel een grote hit en dit betekende met een de landelijke doorbraak voor Vulcano. „Je kunt niet meer .dan je best doen en dan hoef je dus ook niet bang te zijn om af te gaan", zegt Hans van Pol, de gebrilde zanger van de groep, als ik hem vraag of Vulcano niet bang is om voor een tweede keer te verliezen. Dee Dee (pseudoniem voor Anne Dekkers), de zwartharige zange res, vindt dat je voor zo'n song festival met een verantwoord produkt moet komen en „daar hoeft een mens zich dus nooit voor te schamen". Bovendien brengt meedoen aan de voorse lectie zoveel publiciteit met zich mee, dat 't nooit kwaad kan. Vulcano ontstond driejaar geleden en was een idee van Hans van Hemert, een Hilversumse produ cer. Dee Dee vertelt: „Op een gegeven moment werd ik gebeld door Van Hemert die me zijn idee om een gToep te formeren voorlegde. Ik wilde dat erg graag, want ik was net weg bij Herman Brood, omdat de Wild Romance (voor de zoveelste keer) was ontbonden. Ik heb een week nagedacht", verklaart ze, „en vervolgens zijn we op zoek gegaan naar geschik te mensen". Over haar tijd bij Brood is ze nog steeds enthousiast. Vertelt er over: „Een van de creatiefste mensen die ik ooit heb ontmoet". „En een van de intelligentste men sen", vult Hans van Pol aan. „Die man heeft zoveel goeie ideeën, is zo geniaal in de muziek, zonder meer een fenomeen. Jammer na tuurlijk, dat hij altijd met die hard-drugs in de weer is geweest. Kijk, als hij dat niet zou doen, zou Brood, denk ik, tot veel meer in staat zijn". door Margriet Hunfeld „Ik heb er verschrikkelijk veel ge leerd", zegt Dee Dee ten slotte. En voegt eraan toe: „Nee, met die drugs van Brood heb ik me nooit bemoeid. Dat was zijn act" Terug naar Vulcano. Vier mensen werden 't ten slotte die, om te be ginnen, meerstemmig moesten kunnen zingen. Voorts moesten ze, qua karakters, bij elkaar pas sen. Jos Groothuysen kwam er bij, een broer van Dolly Dot An gela Groothuysen en vanaf zijn vijftiende actief muzikant. Be speelt verschillende instrumen ten en wist enige bekendheid op te bouwen met de groep de How- lin' Hurricane, waarin ook Ange la meezong. Suzanne Venneker, de blondine, werd eveneens gevraagd bij Vul cano, terwijl zij nog studeerde aan een lerarenopleiding. Ze brak haar studie af om zich hele maal te wijden aan de groep. Tot aan Vulcano had Suzanne eigen lijk geen muzikale aspiraties, „maar", weet Dee Dee te vertel len, „ze komt uit een muzikale fa milie. Haar vader is dirigent van het Volendams Operakoor". Hans van Pol, ten slotte, is van oor sprong wèl muzikant. Hij speel de in verschillende bandjes. Zijn hobby's zijn echter zeilen (in een catamaran op de Noordzee) en zijn papegaai. „En fietsen". Kinderen „Over onze hobby's", legt Dee Dee uit, „krijgen we de meeste brie ven. Onze grootste fans zijn kin deren tot en met veertien jaar en dat zijn dan ook de meest en thousiaste aanhangers. Ze willen alles weten, schrijven veel en herkennen je altijd in een win kel. Andere fans zijn de ouders van die kinderen en ook wel ou dere mensen. We maken aardige muziek, er zit niks agressiefs bij, daar ligt 't aan, denk ik, dat kin deren ons leuk vinden". - Jullie zien er altijd heel mooi uit. Jullie kleding, gecombineerd met Vulcano: "Als je maar je best doet, hoefje niet bang te zijn om af te gaar" jullie act is belangrijk bij de op- tredenms Hans van Pol: „Onze kleding wordt ontworpen en gemaakt door de linker- en rechterhand van Fong Leng: Barry Brun en Mitsuko Sama. Het showelement wordt bedacht door Donald Jo nes, onze choreograaf - Dure mensen. Verdienen jullie als groep dermate veel dat je je op alle gebieden met topmensen kunt omringen Hans van Pol: „Nou ja, ik weet niet wat ik daarop moet zeggen. Kijk, Mitsuko, de ontwerpster, is bij voorbeeld een vriendin van me. Zoiets wil natuurlijk wel 'es een klein verschil maken". Dee Dee: „Dat neemt niet weg dat we als groep best goed bezig zijn, en 't is natuurlijk ook maar net waar je 't geld voor uitgeeft". „Wij moeten 't, in ons geval, heb ben van 't optreden. En dan staan we doorgaans op de brade rieën, de campings, de perso neelsfeesten. Vooral de afgelo pen zomer hebben we erg goed gedraaid, omdat 't mooi weer De zangeressen, lacherig: „Ja, kfjk, weetje, eigenlijk niet. Nou ja, zij de triangel, ik de sambaballen. En, eh, de xylofoon. Nee, alleen Jos, speelt dus gitaar en piano". Jos: „Ik heb een studio thuis, puur voor mijn plezier. Daar maak ik demo's van onze mu ziek". DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC, is niet van plan geld beschikbaar te stellen voor huisvesting van het Residentie Orkest en het Nederlands Danstheater, als deze gezelschappen in één zaal worden ondergebracht. Hij heeft dit standpunt gisteren naar buiten gebracht via een woordvoerster van zijn departement. Brinkman werd dezelfde dag per brief op de hoogte gebracht van de beslissing van de Haagse gemeenteraad om RO en NDT in eerste instantie te laten werken aan gezamenlijke huisvesting in een voor meer doeleinden bruikbare zaal. De raad nam dit besluit om in aanmerking te komen voor 7,75 miljoen gulden aan rijkssteun. Nu blijkt dat dit geld uitblijft, als er maar één zaal komt, zullen RO en NDT moeten gaan werken aan de tweede mo gelijkheid die in het raadsbesluit wordt genoemd: een plan voor een muzikaal met 1800 en een balletzaal met 880 plaatsen. RO en NDT hadden zelf al in een eerder stadium laten weten dat een multifunctionele zaal wat betreft akoestiek en organisatie volstrekt on gewenst was. De gezelschappen willen pas later deze week laten weten of er met 26,65 miljoen gulden een redelijk gebouw met twee zalen aan het Spui kan komen, zo deelde het NDT mee. UTRECHT (ANP) - Het is niet juist, de schrijver W.F. Hermans te ken schetsen als een verklaard racist. Als hfj dat zou zijn, zou de redactie van de Nacht van de Poëzie hem ook niet voor deze manifestatie heb ben uitgenodigd. Dit schrijft de directeur van het muziekcentrum re denburg in Utrecht, P.J. Smids, aan de landelijke federatie van wel zijnsorganisaties voor Surinamers. De federatie heeft Smids vorige week gevraagd, Hermans van het pro gramma voor de Nacht van de Poëzie op 10 maart te schrappen. Ze noemde hem een "verklaard racist" met "negatieve opvattingen jegens de zwarte mens". Hij zou ook op grove meinier Suriname en Surinamers hebben beledigd. Michail Sjolochov MOSKOU (AFP/ANP/Reuter) - De Sowjetrussische schrijver en Nobelprijswinnaar Michail Sjo lochov, wiens leven werd over schaduwd door beschuldigingen van plagiaat met betrekking tot zijn belangrijkste werk 'De stille Don', is maandag na een langdu rige ziekte op 78-jarige leeftijd in het Russische dorpje Wesjens- k^ja overleden. Sjolochov gold als één van de meest regime-getrouwe schrij vers sinds zijn debuut in de jaren twintig. Hij was onder meer lid van de Opperste Sowjet en ont ving vele hoge onderscheidin gen, waaronder de Stalinprijs voor de literatuur en vier Leni- norden. In de jaren zeventig uitte hij harde kritiek op door de Sowjetrussi sche autoriteiten vervolgde schrijvers, zoals Sol^jenitsyn. Daniel en Sinjavski. Hij verklaar de in die tijd zelfs dat deze schrij vers in de jaren twintig zouden zijn onderworpen aan 'revolutio naire rechtspraak', wat inhield dat zij ter dood zouden zijn ver oordeeld. Sjolochov is vooral bekend gewor den door zijn 'TichnDon' (de Stil le Don), een monumentaal epos bestaande uit vier delen over het tijdperk van revolutie en burger oorlog in het land van de kozak ken in het stroomgebied van de Don. De roman 'De Stille Don', die werd gepubliceerd tussen 1928 en 1940, maakte Sjolochov wereldberoemd. In 1965 ontving Sjolochov de nobelprys voor de literatuur. Het werk behoort nog steeds tot de meest herdrukte werken in de Sowjet-Unie Sinds het eind van de jaren twintig gaan er echter geruchten dat Sjo lochov 'De stille Don' niet zelf heeft geschreven. In 1974 publi ceerde de dissidente schrijver Aleksandr Solzjenitsyn een stu die waarin hij zegt dat de in 1920 gëexecuteerde kozakkenleider Fjodor Krjoekov de auteur van De stille Don is geweest. Kijoe- kov zou het manuscript kort voor zijn terechtstelling aan een andere gevangene hebben over handigd. Vervolgens kwam het werk in handen van een functio naris van de geheime dienst OG- POE. Volgens een ingezonden brief in het tijdschrift Novy Mir in 1968 was deze functionaris niemand minder dan Michail Sjolochov. De brief was geschre ven door de weduwe van Kijoe- kov. Ook de in het Westen verblijvende dissidente historicus Roy Med vedev gelooft niet dat Sjolochov De stille Don heeft geschreven Hij acht het niet mogelijk dat een jonge man van 25 jaar zo'n gede tailleerde beschrijving van de kozakkengemeenschap kan sa menstellen. Bovendien wordt de held in het verhaal heen en weer 'geslingerd tussen sympathlen voor de Bolsjewieken en de Ko zakken, terwijl Sjolochov in zijn latere werk alleen waardering voor de Bolsjewieken toonde, al dus Medvedev. Sjolochov heeft het orginele ma nuscript nooit kunnen tonen. Het is naar zijn zeggen in de oor log verloren geraakt. Hoewel Sjolochov zich nooit openbaar tegen de beschuldiging heeft verdedigd, publiceerde het rege ringsblad Izwestija in het verle den een artikel van 5000 woor den waarin het probeerde alle aantijgingen te weerleggen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27