iEIDSCH DAGBLAD Record aantal blokkades 1 Iran met miljoen man in aanval tegen Irak Harde gulden rampzalig' Meevaller valt mee Franse regeringsvoorstellen afgewezen 'Beslissend' offensief Gewichtheffers: IOC kandidaat Nobelprijs vrede WADDENZEE Gemayel stelt eisen aan Syrië LEIDSCH DAGBLAD VOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37327 'JT frecteur: G. Koopman oofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar dj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor M ms. zie colofon )ud-topambtenaar kraakt kabinetsbeleid iEN HAAG (ANP) - De lage eco nomische groei en de werkloos heid zijn het gevolg van de veel te harde gulden en het bezuini- gingsbeleid. Dat zegt voormalig topambtenaar van economiche 51/ zaken F. Clavaux. De Nederland- lï\ se economie is volgens hem het slachtoffer van een verkeerde diagnose. De hoge collectieve lastendruk of een verkeerde sa- menstelling van het exportpak- 6/ ket spelen ten onrechte een hoofdrol. Jlavaux schrijft dat deze week in het weekblad Economisch Sta- tistische Berichten (ESB). Verge lijking van een aantal Westeuro- pese economieën brengt hem tot de conclusie dat de lage produk- tiegroei in Nederland voor twee derde te wijten is aan foutief be leid. De harde gulden, die Neder landse produkten duur maakt in het buitenland, verklaart voor 42 procent die tragere groei; de loonmatiging en de bezuinigin gen voor 13 procent. De overige 32 procent komt voor rekening van de (loon)kostenontwikke- ling. De nadelige effecten zijn naar zijn oordeel buitengewoon groot: het produktieniveau had zes procent hoger kunnen zijn en het aantal werklozen een kwart miljoen la ger. Clavaux acht het hoog tijd dat het 'taboe' rond de harde gulden wordt doorbroken. "De opvat ting van de Nederlandsche Bank dat het vertrouwen in de Neder landse munt niet mag worden geschaad, illustreert dat de hard heid van de gulden een beleids doel op zichzelf is geworden. Ge zien de geweldige offers die daar voor zijn gebracht is de vraag ge rechtvaardigd wat je daar dan wel voor koopt". Elke nadere toelichting wordt geweigerd. 'Doe Maar' besluit uit elkaar te gaan Mogelijk toch een derde televisienet PAGINA 5 Kans op akkoord chemische wapens PAGINA 7 Nederlands-Duitse handel groeit fors PAGINA 9 t)EN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft dit jaar een meevaller van ongeveer 400 miljoen gulden. Het is een gevolg van de salaris- korting van drie procent per 1 ja nuari en het niet uitbetalen van de prijscompensatie aan ambte naren. Deze maatregelen leiden tot lagere pensioenen voor amb tenaren, waardoor de financiële positie van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) aanzienlijk verbetert. De bijdrage van Rietkerk als werk gever aan het ambtenarenpenr sioen kan worden verlaagd, waardoor 720 miljoen gulden wordt bespaard. Het ABP had voor Rietkerk destijds berekend 1 dat het werkgeversaandeel in de pensioenen met 1,1 procent naar beneden zou kunnen, wat "slechts" een besparing van 300 miljoen gulden zou opleveren. De bijdrage blijkt nu 1,8 procent af te nemen. GELD VOOR AIRBUS - Het Westduitse kabinet heeft van daag besloten Airbus Industrie een voorschot te geven van an derhalf miljard mark voor de ontwikkelingskosten van het nieuwe toestel A320. Frankrijk deed al eerder een toezegging en het wachten is nu op de Britten die ook deelnemen in het consor tium. Van het toestel dat in 1988 op de markt moet komen zijn er 51 be steld en lopen 45 opties. Het con sortium hoopt er tot het einde van de eeuw 600 te verkopen. PARIJS/ROME/WENEN (GPD/DPA) - De Franse weever- voerders hebben de regeringsvoorstellen afgewezen en hun acties opgevoerd. Het aantal wegblokkades be reikte vanochtend het record van honderdtweeënveer tig. Nieuw zijn versperringen aan de grens met België, waar zich nu ook lange files hebben gevormd. Alleen al rond Parijs maken achthonderd vrachtwagencombina tie het verkeer vrijwel onmogelijk. Een auto belandde na een slippartij op de Plesmanlaan in Leiden in een sloot. TEHERAN/BAGDAD (Rtr/ UPI/AFP) - Iran heeft in afgelopen nacht een nieuw „beslissend" offen sief geopend in de nu al 41 maanden durende oorlog tussen Iran en Irak. Het Iraanse offensief is inge zet over een breedte van 100 kilometer aan het cen trale front en in het zuidelijk grensgebied. Zo wel Iran als Irak meldden grote overwinningen in de strijd. Iran maakte bekend dat het dubbe le offensief, „Ochtendgloren 6", van „beslissend" belang is voor de oorlog. Uit diplomatieke bron in Teheran werd eerder verno men dat Iran één miljoen solda ten en revolutionaire gardisten heeft gemobiliseerd om een doorbraak in de oorlog te force ren. De strijd speelt zich voorna melijk af ten noordwesten van de Iraanse stad Dehloran in de streek Chilat en aan het zuidelij ke front bij de Iraanse stad Bos- Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middag^emperatuur ongeveer 7 gra den. Matige zuidelijke wind (kracht 4) aan dc kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig (windkracht 6). 23 februari 1984 Zon op: 07.41 uur, zon onder: 18.07 uur. Maan op: 01.42 uur, maan onder: 10.37 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.31 en 21.53 uur. iaagwater 03.05 en 15.44 uur. Iraakse militaire waarnemers me nen dat Iran de niet ver van de grens gelegen belangrijke ver bindingsweg tussen de Iraakse hoofdstad Bagdad en de haven stad Basra in handen probeert te krijgen. Iran meldde dat zijn troepen grote terreinwinst hebben geboekt en oprukken naar van tevoren be- Alphen a/d Rijn - Lelden paalde doelen op Iraaks grond gebied. De Iraanse radio riep in een Arabische uitzending de Ira kezen op het bewinci van „de ti ran van Bagdad" (Hoessein) om ver te werpen. Het Iraakse persbureau INA meld de dat met name het vierde leger korps van Irak de aanvallende troepen „volledig heeft vernie tigd". Slechts diegenen die op de vlucht zijn geslagen, konden ont komen, aldus INA. De Iraakse president Saddam Hoessein riep de strijdkrachten op „volledig gereed te zijn" om de nieuwe Iraanse agressie af te slaan. De Iraakse president sprak tijdens een ingelaste televisie—uitzen- ding eveneens van „een beslis- Op de "fcindegeesterstraatweg in (foto Holvast) LEIDEN/OEGSTGEEST/ALKE- MADE - Plotselinge gladheid heeft vanochtend voor tiental len slippartijen gezorgd. In Rot terdam werd een automobilist gedood toen hij een slippartij eindigde tegen een lichtmast. Voor zover bekend raakten bij de aanrijdingen in deze regio twee personen gewond. Op de rijks weg 4 (Amsterdam-Leidschen- dam-Den Haag) ter hoogte van Rijpwetering botsten vanoch tend drie auto's op elkaar. Het ongeval gebeurde toen een auto mobilist bij een inhaalmanoeu vre slipte tegen een andere auto aanreed en vervolgens tegen de vangrail belandde. Een bejaar de inzittende liep een verwon ding aan het hoofd op, toen een derde auto tegen de geslipte wa gen botste. Elders op de rijksweg 4 deden zich nog vier slippartijen voor waarbij zeven auto's waren be trokken. In Leiden registreerde de politie vanochtend zestien aanrijdingen. Op de Plesman laan raakte een 20-jarige Haag se vrouw met haar auto in een slip en belandde in de sloot naast de weg. Een 57-jarige Leidenaar kreeg snijwonden aan het hoofd toen hij op de Geregracht slipte en met zijn auto tegen een lan taarnpaal reed. sende strijd" in de Golfoorlog, "die door Irak zal worden ge wonnen, omdat dit land over be tere wapens en een beter geloof beschikt". Oegstgeest slipten drie auto'i tegen geparkeerd staande wa gens. En op Rijksweg 44 (Am sterdam-Wassenaar-Den Haag) gleed een auto in de sloot. De wegvervoerders, die die Franse autowegen nu al zeven dagen blokkeren, kregen gisteren van minister van transport Fiterman de toezegging dat een groot deel van hun eisen zal worden inge willigd. Vanmorgen werd duide lijk dat de concessies voor de le den van de transportbonden on voldoende zyn De stemming bij de onderhande lingen was gisteren nog gespan nen. Jean Davay, de leider van de kleinste van de twee trans portbonden, de Unostra, verliet tijdens de onderhandelingen zelfs de zaal om zijn achterban op te roepen door te gaan met de blokkades en de langzaamaanac- ties. De rondweg rond Parijs was gedurende de besprekingen door LEIDEN - De Leidse vrachtwagen chauffeur J. Rietkerken is gister avond licht gewond geraakt tijdens een conflict bij een van de blokka des. Een particuliere automobilist raakte zo over zijn toeren dat hij met een jachtgeweer op actievoerende chauffeurs schoot. Daarbij werd de Leidenaar die niets met de actie te maken had, getroffen. vrachtwagens bezet, en rond het middaguur was het onmogelijk het vliegveld Charles de GauÜe te bereiken. Tevreden Minister Fiterman verklaarde zich na afloop van de besprekingen tevreden. Zijn voorstellen ko men ver aan de eisen van de bon den tegemoet. Hij beloofde giste ren vrij grensverkeer naar Italië voor in geval de Franse douane weer in staking zou gaan, en hij wil het tarief voor de 'autoroutes' harmoniseren, wat betekent dat ook kleine vrachtwageneigena ren van een zekere korting kun nen profiteren. Verder zal er in bepaalde gebieden van Frankrijk weer op zondag gereden mogen worden, en er is acht miljoen frank uitgetrokken als bijdrage in de vergoeding van de schade die de vrachtwagenei genaren tijdens hun acties heb ben opgelopen. Als klap op de vuurpijl zal worden bezien of er een streep kan worden gehaald door een groot aantal processen- verbaal die tijdens de acties van de chauffeurs zijn opgemaakt. Op 1 maart zal er verder over de voorstellen worden onderhan deld. Gevolgen De economische gevolgen van de acht dagen durende acties begin nen merkbaar te worden. By de automobielfabrieken Citroën en Peugeot zijn meer dan 23.000 werknemers voor onbepaalde tijd naar huis gezonden, omdat de voorraden die deze bedrijven voor hun produktie nodig heb ben zijn uitgeput. De vleesexpor teurs, voor wie Italië de belang rijkste markt is, worden gecon fronteerd met prijsdalingen van zo'n 20 procent. De wintersport gebieden in de Alpen krijgen bij na geen bezoekers meer. (Zie ook pagina 15) BOEDAPEST (EFE) - De In ternationale Gewichtheffede ratie wil het Internationaal Olympisch Comité kandidaat stellen voor de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede. Volgens Tamas Ajan, de Hongaarse secretaris-ge neraal van de federatie levert het een grote bijdrage aan de wereldvrede door het stimu leren en organiseren van de internationale sportuitwisse- ling en het stimuleren van de sportbeoefening in 157 lan den. Ook bij de Internationale Fede ratie van het Amateurboksen (AIBA) is men van plan het IOC als kandidaat voor de Nobelprijs naar voren te schuiven. Lang voordat de Friese A boeren met groot suc- ces pootaardappelen teelden voor de wereldmarkt, schreef Plinius, Romeins veldheer, magistraat en officier in Germania van 47-57, over ons land:"Twee- maal per dag loopt het land daar onder water en valt het weer droog, zodat men niet weet of het land of water is; de bewoners leven op met de hand opgeworpen heuvels, bij vloed zijn het net schepelingen, bij eb eerder schipbreukelingen." Die ellendige toestand is gelukkig voorbij, ons land is ten koste van enorme inspanningen en grote of fers ontworsteld aan de zee. Toch is er, tweeduizend jaar na Plinius, nog zo'n gebied waar de grens tus sen land en water niet zo onverbid delijk is vastgelegd, de Wadden zee. Dit natuurgebied, in uitgestrektheid en kwaliteit nog steeds uniek in heel noord-west-Europa, geniet sinds jaar en dag extra aandacht en zorg van natuurliefhebbers, maar ook van de overheid. Boe kenkasten zijn gevuld met studies, rapporten en nota's, allemaal ge richt op het behoud van de Wad denzee. Krachtens het officiële beleid ten aan zien van de ruimtelijke ordening in het algemeen en het natuurbehoud in het bijzonder, erkent de nationa le overheid de plicht dit natuurge bied te behoeden. Ook in interna tionaal verband, met de Duitse Bondsrepubliek en met Denemar ken, zijn goede betrekkingen en een geloofwaardig eigen nationaal beleid van groot belang. Hoewel niet ten volle beschermd met wettelijke maatregelen, kon bijvoor beeld een Nota Waddenzee even wel het nodige vertrouwen schen ken in de goede bedoelingen van onze overheid. Een waterdichte ju ridische bescherming van het wad dengebied blijkt helaas ondoenlijk tengevolge van de ingewikkelde bestuurlijke verhoudingen tussen provincies, gemeenten en de vele onverenigde departementen. Zo kan het gebeuren dat het kabinet in januari van dit jaar besluit om duizend hectaren buitendijkse kwelders en zomerpolders bij het Friese Ferwerderadeel niet in te polderen ten behoeve van de teelt van pootaardappelen, om koud zes weken later op deze beslissing te rug te komen. De afweging van de belangen van natuurbehoud en de teelt van een profijtelijk gewas valt binnen de kortste keren anders uit. Minister Winsemius (ruimtelijke orde ning en milieu) en minister Braks (landbouw) kunnen het mooi vertel len, zij hebben de tegenstrijdige be langen weten te verzoenen in een alleszins aanvaardbaar compro mis. De politieke werkelijkheid is anders en ditmaal eenvoudiger. Nadat het kabinet na lang wikken en wegen een besluit had geno men, is het alsnog door de pomp gegaan voor de druk van WD en CDA vanuit Friesland. Deze lobby vanuit de provincie is krachtiger gebleken dan het kabi net, dat daarmee tegelijk blijkt geeft van de eigen zwakte. Het eigen na tionale beleid en het goede voor beeld voor over de grenzen worden zodoende ongeloofwaardig. Niemand wil terug naar de dagen van Plinius, maar deze Romein had tweeduizend jaar geleden meer oog voor dat bijzondere landschap dan het kabinet in al zijn wijsheid zoveel eeuwen later. a. pisteree ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 BEIROET (AFP/RTR) - De Liba nese president Amin Gemayel wil aan de opzegging van de overeenkomst met Israël van mei 1983 een aantal voorwaarden koppelen. Op die manier hoopt hij een oplossing te bereiken voor het conflict in Libanon. Volgens het doorgaans goedinge- lichte dagblad An Nahar eist hij van Syrië dat men akkoord gaat met de vorming van een nationa le regering of een hervatting van de verzoeningsconferentie in Ge- Die nieuwe regering of de deelne mers aan de conferentie zouden de overeenkomst dan officieel moeten opzeggen. Gemayels be sluit volgt op het gisteren gehou den gesprek tussen de Syrische president Hafez Al-Assad en de Saoedische kroonprins Abdullah Ibn Abdulaziz. Tijdens dat onderhoud zou gespro ken zijn over een Saoedisch plan dat voorziet in de benoeming van een nieuwe premier en een nieuw kabinet. Een van Ge mayels belangrijke bondgeno ten, de voormalige president Chamoun is vierkant tegen de opzegging van het akkoord met Israël. Ook de commandant van de Falan- gistische christelijke strijdkrach ten Fadi Frem is tegen intrek king van het akkoord. In een in terview met Amerikaanse jour nalisten waarschuwde hij dat hy een politieke oppositie zou vor men om via het parlement Ge mayel tegen te houden. Inmiddels zouden Syrië, Libanon en de Druzenleider Joemblatt het eens zijn geworden over een bestand van twee weken om het politieke overleg een kans te ge ven." Dat heeft de patriarch van de grieks-katholieke kerk in Li banon, mgr. Hakim vandaag be kend gemaakt. De oproep tot het bestand was uit gegaan van paus Johannes Pau- lus II en werd gesteund door de Italiaanse minister van buiten landse zaken Giulio Andreotti. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD,STADEN LAND. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken palis. Naam U kunt de2e bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 14 49 41).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1