Boet van Duimen als 'bondscoach' 50 T Stokkel maakt forse misstap Hoge nood door sneeuw en kou Scherpenhiiizen eist ingrijpen Nederlandse chauffeurs bereid tot harde actie Coureur gaat talent begeleiden Geurtsen voor vierde keer naar Spelen Maasdijk met ploeg naar Oost-Berlijn Ongevallen in de sport Zöne-damtoernooi Vier dames op EK-indoor Kamer stemt m met meer zondagwinkels WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 AMSTELVEEN (ANP) - Nederlands meest ervaren motorcoureur, Boet van Duimen, gaat zich het komend wegraceseizoen bezighouden met de opleiding van nationaal motorsporttalent. De 35-jarige Van Duimen neemt in de slotfase van zijn actieve raceja ren de 26-jarige Rob Punt als teamgenoot mee naar de Grand-Prixraces, tellend voor de strijd om het wereldkampioenschap in de 500 cc. Punt, vorig jaar tweede in de Ne derlandse titelstrijd achter Jack Middelburg, geldt als de talent volste rijder van de nieuwe gene- ARNHEM (GPD) - Op voordracht van de KNZB heeft de interna tionale zwemfederatie (FINA) twee Nederlandse waterpolo- scheidsrechters aangewezen voor de Olympische Zomerspe len van Los Angeles: George Geurtsen uit Arnhem en Fred van Dorp uit Bovenkarspel. Voor Georjge Geurtsen, die tevens trainer is van landskampioen AZC Alphen, worden het na Me xico '68, München '72 en Moskou '80 al de vierde en voor Fred van Dorp de derde Olympische Spe len. ratie Nederlandse motorcou reurs. Van Duimen sinds 1974 op interna tionaal niveau acterend, heeft zich over Punt ontfermd uit re- vanche-gevoelens ten opzichte van de KNMV, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging "de KNMV zou via de Stichting Nederlands Racing Team, SNRT, jonge rijders een kans geven. Dat is niet gebeurd. Er is aanvulling aan de top van Nederland nodig. Hard nodig. Daarom heb ik dit zelf ter hand genomen. Ik zal de KNMV laten zien, hoe het wel moet", aldus de rijder uit Ammerzoden, die vorig seizoen lange tijd in onmin leef de met de KNMV nadat jack Middelbuirg was gekozen als rij der van de met financiële gar an- UTRECHT (ANP) - Vijf zwem sters en vier zwemmers zul len op 3 en 4 maart deelne men aan de internationale wedstrijden in Oost-Berlijn. Het zijn Elles Voskes, Conny van Bentum, Petra van Sta veren, Judith Anema, Brigit te van der Lans, Hans Kroes, Frank Drost, Edward Maas dijk en Frank Vijver. MUNCHEN (DPA) - Uit een in München gepubliceerd we tenschappelijk onderzoek blijkt dat in het jaar 1982 bij de oefening van sport en spel 431 doden zijn gevallen. Ver der blijkt dat jaarlijks meer dan 1,5 miljoen mensen min of meer ernstig gewond ra ken. Voor 1983 zijn nog geen cijfers beschikbaar. Bij een onderzoek van 5500 on gevallen werd vastgesteld dat 4325 ongelukken, dit komt overeen met 79 procent, voor kwamen in acht takken van sport. De meeste ongelukken gebeurden bij: voetbal (36 procent), Skiën (9,2), turnen (7,4), handbal (6,9), atletiek (6,4), basketbal (5,3), volley bal (3,8) en tennis (3,7). Ernst Twee seizoen terug liet Van Dui men al zien, dat de opleiding van jeugdig racetalent hem ernst is. Hij nam toen Martin Schouten in zijn Racing BV op. Dat experi ment mislukte door de matige mentaliteit van Schouten. "Met Punt zal dat niet gebeuren. Onze karakters passen bij elkaar. Punt is leergierig, rustig en de beste van de aankomende coureurs van ons land. Rijtechnisch be hoef ik hem weinig meer te leren, maar als Grand-Prixrijder heeft hij nauwelijks kennis en erva ring van organisatie, sponsoring en machine-preparatie. Die wil ik hem bijbrengen, al zal dat wel een heel ander soort instelling van mezelf vragen. Ik ben eigen lijk een vrijbuiter, die zijn eigen gang gaat. Nu zal ik me veel meer met anderen moeten bezighou den". De opleiding van Rob Punt tot top- coureur is voor Boet van Dumen een voorschot op zijn nabije maatschappelijke toekomst. "Die zie ik hoe dan ook in de mo torsport. Ik wil dezelfde kant op als Giacomo Agostini. Met mijn ervaring moet ik als teammana ger kunnen functioneren. Dat ga ik het komende seizoen uitdok teren. Ik weet wel dat ik vijfjaar eerder aan de top had gestaan als SAVONA (ANP) - Jos Stokkel is in de derde ronde van het Westeuropees zóne-damtoernooi in Savona in een ui terst onaantrekkelijke situatie gemanoeuvreerd. Hij ver loor het duel van zijn landgenoot Auke Scholma. Omdat de twee andere Nederlanders wel tot winst kwamen, moet Stokkel ^de komende dagen zijn achterstand van twee punten op zijn landgenoten zien goed te maken om niet te worden uitgeschakeld voor het eind dit jaar te houden toernooi om het wereldkampioenschap. Boet van Duimen blijft zelf actief als motorcoureur. Daarnaast gaat hij Rob Punt begeleiden. (f0to anp> ik als jongere rijder een betere begeleiding had gehad. Door de jaren heen heb ik veel van mijn fouten geleerd. Niet alleen als rij der, maar meer nog als zaken man. Mijn Racing BV is een echt bedrijf, daar gaat veel geld om. Waarbij je de zaken goed op een rijtje moet hebben. Dat zal Rob Punt ook moeten leren". inzicht Dat zakelijk inzicht weerhoudt de Suzuki-coureur Van Duimen van de aanschaf van de snellere en duurdere produktiemachines van Honda. "Met een investering van twee ton extra, stijg ik mis schien twee plaatsen op de WK- ranglijst. De KNMV en SNRT hebben dat gedaan met Middel burg. Punt en ik houden het bij de goedkopere 500 cc-racers van Suzuki", rekent "boekhouder" Van Duimen hardop voor. Het koppel Van Duimen/Punt, fi nancieel gesteund door de zo veelste Japanse elektronicagi gant (Toshiba) die deze maanden de sportsponsoring heeft ont dekt, begint het motorrace-sei zoen op 24 maart in Zuid-Afrika. Van Duimen trok zich vorig jaar ook niets aan van de van over heidswege gepropageerde sport- boycot op de zwarte lijst van het anti-apartheidscomité van de Verenigde Naties te staan. De Alkmaarder is door de geringe inschrijving verzekerd van een start in Zuid-Afrika. In de Euro pese grand Prix' staat het rijden van Punt minder vast, omdat de KNMV hem niet op de hoogste aanbevelingslijst plaatste. Punt, nummer één op een lagere lijst, vertrouwt vooral op de inbreng van Van Duimen en manager Jan Huberts voor het verkrijgen van startgelegenheid in de GP- wedstrijden. Scholma verraste zijn opponent met een in samenwerking met Wiersma voorbereide variant in een flankspelpartij, waaruit de Fries met een superieure stand tevoorschijn kwam. Stokkel ver dedigde zich taai, maar bleef in het nadeel. Na de tijdnoodfase kwam er tenslotte een vijf-om- vijf-eindspel op het bord, dat Scholma zeer fraai naar winst voerde. Ook Ruud Palmer liet zich verras sen door een openingsvariant van de Belg Oscar Verpoest, die voor de eerste vijftien zetten in een Roozenburg-opstelling slechts drie minuten nodig had, tegen Palmer een uur. De Neder lander kwam beduidend slechter te staan, maar maakte in het mid denspel handig gebruik inzinking bij zijn tegenstander. Door een aardige combinatie zag Palmer kans voordeel te krijgen en nadat hij voor twee schijven naar dam was doorgebroken kwam Verpoest toch nog in een verloren eindspel terecht. Hans Jansen kwam in een positio neel gevecht door een lichte combinatie vrij gemakkelijk aan de winst tegen Affatati. De uitslagen van de gisteren gespeelde partijen voor de derde ronde zijn: Guinard (Frai-Alex Schwarzman (Isr) 1- 1; Berte (ItaVDubois (Fra) 2-0; Zom (Ita)-Nimbi (Fra) 1-1; AffataU (Ita>- Jansen (Ned) 0-2, Gregoire (Bel)-Gen- nadi Schwarzman (Isr) 2-0; Scholma (NedVStokkel (Ned) 2-0; Palmer (Ned>-Verpoest (Ned) 2-0. De stand is: I. Jansen, Palmer, Scholma en Alex Schwarzman 5 punten. 5. Dubois 4. 6. Berte, Gregoire, Nimbi, Stokkel en Zom 3. II. Guinard 2. 12. Verpoest 1. 13. Affatati en Gennadi Schwarzman 0. KNVB-reserves DEN HAAG (ANP) - Aan de Europese indoor-atletiek- kampioenschappen, die za terdag 3 en zondag 4 maart in Gothenburg worden gehou den, zal Nederland met vier dames deelnemen. De afvaar diging bestaat uit: Els Vader (THOR, 60 en 200 meter), Marjan Olyslager (Sprint, 60 m en 60 m horden), Nellie Cooman (AV Rotterdam, 60 m) en Elly van Hulst (Olym- pia 48, 1500 m). Zaterdag Tweede klasse A: Excelsior M. 2-Quick Boys 3 2-2, Heerjansdam 2-Be Fair 2 1-1, Die Haghe 2-Zwaluwen VI. 2 0-1. B: SHO 2-Quick Boys 4 1-1. Derde klasse B: Quick Boys 5-Katwjjk 3 0-1, Zwaluwen VI. 4-DSVP 3 2-2, HVO 2-Sportlust 2 3-0. Vierde klasse B: JAC 3-Zwaluwen VI. 5 0-0. Zondag Tweede klasse A: Lugdunum 2-LENS 2 1-4, ADO 2-Wilhelmus 2 0-0, SJC 2- VELO 2 0-1, VUC 2-Verburch 2 1-0. Derde klasse A: Archipel 2-VCS 2 0-3, Blauw Zwart 3-ADO 3 0-0, HW 2- DOSR 2 1-0, RKDEO 2-VIOS 2 0-0. B: Delfia 2-DWO 2 1-1, Scheveningen 2- CKC 2 2-0, Quick 2-DHC 3 2-2. Vierde klasse A: Tonegido 2-LFC 2 2-2, Altior 2-Alphen 2 3-3. B: GDA 2-De Postduiven 2 2-2, Cromvliet 2-Quick 3 1-1, RA VA 2-VUC 3 1-2, Ruswuk 2- ODB 2 2-0, Westerkwartier 2-Docos 3 0-1, HBS 2-Laakkwartier 2 0-3. D: Nieuwkoop 2-Nieuwerkerk 2 4-2, WSE 2-DONK 2 1-0, GSV 2-ONA 2 3 1, Haastrecht 2-Groeneweg 2 2-0. PARIJS/ROME/WENEN (GPD) - Aan beide kanten van de Mont- Blanctunnel, de voornaamste grensovergang tussen Frankrijk en Italië, stonden gisteren 3200 vrachtwagens: 1200 tussen Aosta en de tunnel, aan de Italiaanse kant, en 2000 in het Franse Clu- ses. De chauffeurs, van wie velen al dagen stonden te wachten, werden steeds meer geteisterd door sneeuw, vorst en, in toene mende mate, geldgebrek, totdat de gezamenlijke restauranthou ders van Courmayeur overgin gen tot het verstrekken van war me maaltijden, een voorbeeld dat later ook door de gemeente Chamonix werd gevolgd. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp van staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) aange nomen om gemeenten de moge lijkheid te geven maximaal vier zondagen per jaar winkels ver gunning te verlenen hun deuren te openen. Alle voorstellen van de oppositie om grote steden in staat te stellen de winkels meer dan vier zondagen per jaar verlof te geven om open te zijn werden verworpen. Tegen het wetsontwerp stemde een kamerminderheid van CPN, SGP. RPF en GPV. De kamer nam verder een motie Groenman (D'66) aan waarin om een SER-advies wordt gevraagd over zondagsmarkten. Die zon dagsmarkten voorzien in een be hoefte en er moeten er meer kun nen komen, zo menen PvdA, WD, D'66 en de drie kleine linkse fracties. Mevrouw Groen man mikt daarbij mede op over dekte zondagsmarkten. CDA-kamerlid Schartman gaf in een stemverklaring te kennen dat verruiming van het aantal overdekte zondagsmarkten het midden- en kleinbedrijf teveel concurrentie zal aandoen. Ook als er een akkoord tussen Franse regering en wegvervoer ders wordt bereikt, is het pro bleem nog lang niet opgelost, want de Italiaanse douane begon gisteren een stiptheidsactie, die erop neerkomt dat de douane handelingen uitsluitend van acht uur 's morgens tot twee uur 's middags worden afgewikkeld, in plaats van de klok rond. Dat be tekent, dat het afwerken van de files, wat normaal al drie dagen in beslag zou hebben genomen, nu vermoedelijk een dag of tien zal duren. „Het is een bijna alledaagse zaak geworden", zegt een hoge ambte naar van het Oostenrijkse minis terie van verkeer over de situatie aan de Oostenrijks-Italiaanse grens, waar gisteren duizend vrachtwagens uit heel Europa op de stakende Italiaanse doua nebeambten wachtten. Vorig jaar zijn er op 140 dagen moei lijkheden aan de Oostenrijks-Ita liaanse grens geweest. De oorza ken waren óf een complete sta king, óf een langzaam-aan-actie van de Italiaanse douane. Bij de acties van de Italiaanse beamb ten gaat het altijd om looneisen, kortere werktijden en dergelijke. Deze keer zijn het de overuren van de grensbeambten die niet worden uitbetaald. En omdat de vakbond in Italië bijna even cha otisch functioneert als de Ita liaanse politiek, komt het moei lijk tot oplossingen. De punten met de grootste proble men zijn de grensovergangen op de Brennerpas en bij Thorl- Maglern. De kleinere grensplaat sen worden door de acties min der zwaar getroffen. Particuliere auto's ondervinden tot nu toe, anders dan in Frankrijk, geen hinder. Zoals ook bij vroegere stakingsac ties, is ook nu het Oostenrijkse Rode Kruis weer ingesprongen voor de allernoodzakelijkste voorzieningen. Er wordt met mo-' biele wasgelegenheden langs de wachten kolonnes gereden, zo dat chauffeurs die gedoemd zijn aan de kant te blijven staan, min stens hun gezicht en handen kunnen wassen. Ook zijn er wagentjes onderweg met brood, soep en koffie, zodat de chauf feurs niet mijlenver naar een café hoeven te zoeken. Een Italiaanse politieman wijst naar de kilometers lange file bij de grensovergang bij de Mont Blanc. 's Nachts is er 12 graden vorst. (foto AP) DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Scherpenhuizen van ver keer heeft brieven naar Parijs, Rome en Wenen gezonden waar in hij de autoriteiten om maatre gelen vraagt voor het Nederland se wegverkeer, zodat het minder schade lijdt door de acties aan de Frans-Italiaanse grens. Voorts heeft hij, namens minister Smit- Kroes, bij collega-ministers bin nen de EG aangedrongen op een debat om de grensafhandelingen binnen Europa te bespoedigen. De staatssecretaris komt daarmee ten dele tegemoet aan de wensen die wegvervoer-organisaties maandag aan hem hadden voor gelegd. De wegvervoer-organisa ties, aldus gisteren NOB-direc- teur mr. W. L. Verhoeff, hebben BRENNER - De honderden Nederlandse vrachtwagen chauffeurs die met trucks vaststaan in Oostenrijk en bij de Oostenrijks-Italiaanse grensovergang op de Bren nerpas, willen actievoeren. Uit protest tegen de stipt heidsacties van de Italiaanse douane willen de woedende chauffeurs de autoweg Kuf- stein-Brenner, de oude weg naar de Brennerpas en de tol weg naar de Brenner blokke ren. door Taco Slagter Op de talrijke bomvolle par keerplaatsen en in de wegres taurants hebben de chauf feurs actiecomités gevormd. Er bestaat echter nog geen overeenstemming over hoe de actie moet worden aange pakt. Via de 27 MC-zenders in de talrijke vrachtwagencom binaties overleggen de chauf feurs. Velen beweren voor hun protest de steun te heb ben van de transportonder nemingen in Nederland waarvoor zij werken. De stemming onder de chauf feurs is explosief. Naar schat ting staan zo'n duizend Ne derlandse trucks op vlucht stroken en op parkeerplaat sen te wachten tot zij naar de Brenner mogen oprijden. In totaal gaat het om 2.000 vrachtauto's die zijn ge strand. De chaos is groot. De Oosten rijkse autobaanpolitie leidt de vrachtauto's al even voor bij Kufstein de weg af en laat de trucks op de vluchtstrook stoppen. Daar heeft zich in middels een onafzienbare file gevormd. Veel chauffeurs zeggen door de actie van de Italiaanse douane te zijn overvallen. De meesten van hen zijn zondagnacht ver trokken en hoorden pas in Duitsland over de situatie bij de Brenner. De Duits-Oostenrijkse grens Kiefersfelden-Kufstein is gis teren enige uren gesloten ge weest. De douane kon de stroom vrachtwagens niet meer verwerken. Bovendien raakte de autobaan naar Innsbruck al snel verstopt. Door de blokkade van vrachtwagens voor de Franse Alpen en elders in Frankrijk besloten Nederlandse vracht wagenchauffeurs via Duits land en Oostenrijk te rijden. Dat zelfde deden hun Belgi sche, Deense, Zweedse en Duitse collega's. Aan het eind van de middag ging de grens bij Kiefersfelden voor het vrachtverkeer weer open. Tot middernacht waren er wacht tijden van zeven uur. Het ziet er niet naar uit dat er een einde komt aan de acties van de Italianen. Als de grens op de Brenner niet langer openblijft dan zes uur per dag, verwachten de chauf feurs tot na het weekeinde in Oostenrijk te moeten bivak keren. Mede om die reden willen de Nederlanders met steun van de Belgen, Denen en Zweden - Duitse chauf feurs doen niet mee omdat hen bij deelname aan de blokkades door de bazen ont slag zou zijn aangezegd - al het verkeer naar de Brenner en de afritten van de auto baan Kufstein-Innsbruck lamleggen. De schade aan verloren uren en de vracht ramen de chauf feurs op tientallen miljoen guldens. Veel ladingen be staan uit bederfelijke waren. Bovendien zitten in veel tankauto's chemische stoffen die bij afkoeling schade oplo pen of helemaal niet meer bruikbaar zijn. De Oosten rijkse politie maakt zich zor gen om deze vele vrachtwa gens met giftige stoffen. Door plaatsgebrek op de vlucht stroken en de parkeerplaat sen bij de autobaan staan veel van die combinaties in de omliggende perken gepar keerd. Op de Brenner is de toestand dramatisch. Vannacht vroor het 12 graden. Veel chauf feurs hebben geen verwar ming in de cabine en die dat wel hebben kunnen de ka chels niet meer gebruiken omdat zij door de brandstof heen zijn. Verder zijn er veel te weinig sanitaire voorzie ningen voor de chauffeurs. De spanning is er dan ook om te snijden. En als de Italiaan se douane tot zaterdag met de stiptheidsacties doorgaan, dan hebben al veel chauf feurs gedreigd desnoods ge weld te gebruiken om te grens te passeren. Tot nog toe hebben personenauto's de grens zonder noemenswaar dige vertragingen kunnen passeren. Ook legervrachtau- to's hebben geen oponthoud. Dat geldt op de Brenner in beide richtingen. verklaard dat zij vergoeding wil len van de schade die het Neder landse wegverkeer met name in Frankrijk op het ogenblik onder vindt. Als Frankrijk niet bereid is die schade te vergoeden, zal de Nederlandse overheid het moe ten doen, vinden de wegvervoer ders. In zijn brief aan de Franse minister van transport. Fiterman, gaat Scherpenhuizen niet verder dan te wijzen op de grote schade die het Nederlandse wegvervoer on dervindt door de huidige en re cente acties. Scherpenhuizen heeft de Italiaanse en Oostenrijk se autoriteiten gevraagd te be werkstelligen dat, nu te verwach ten is dat Nederlandse vrachtwa gens andere routes kiezen, zij met name aan de Brenner pas fa ciliteiten zullen geven aan de Ne derlandse wegvervoerders. Hoeveel scnade net wegvervoer tot dusver heeft geleden is volgens NOB-directeur Verhoeff op dit moment niet te zeggen. Er zijn wat feiten, maar het is nog te vroeg voor een totaal beeld. „Verscheidene Nederlandse vrachtwagens zitten ergens in een file en zijn op dit moment ge woon zoek", aldus Verhoeff. Tot de feiten behoort dat op het ogenblik circa 250 Nederlandse vrachtwagens vastzitten bij de Mont-Blanctunnel. „Dat levert een schade op van 750 tot 1500 gulden per vrachtwagen per dag, alleen omdat vrachtwagen en chauffeurs niet verder kunnen. Ik spreek dan nog niet van la ding die bij aankomst bedorven zal blijken te zijn. Aardappelen, bijvoorbeeld, zien eruit als sneeuwballen; die kun je zo weg gooien". Het verzoek om faciliteiten aan de Oostenrijkse autoriteiten is me de gegrond op de omstandigheid dat in een normale situatie jaar lijks zo'n 600.000 keer een Neder landse truck aan die grensover gang komt. Maar die omweg ver oorzaakt ook extra kosten. „Bij elkaar kan het een aantal miljoe nen guldens worden", zegt Ver hoeff.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15