Brazilië vreest uittocht toppers Ik verwacht steun van iedereen Ipswich Town lijdt verlies Vriesekoop gaat naar open Poolse Commissie 'Spanje-Malta' heeft alleen vermoedens Jan Raas gespannen aan vooravond nieuw avontuur Vanderaerden mag tóch bij Post rijden Van der Kar' deelt uit Wim Visser naar LFC WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 LONDEN (Rtr) Voor de Engelse eerste divisie zijn gisteravond drie wedstrijden gespeeld. Geen enkele thuisclub kwam tot een overwinning. Ipswich Town leed in eigen stadion een gevoelige nederlaag tegen Southampton (0-3) en West Ham United liet de uitschakeling voor de beker vol gen door teleurstellend verlies voor de competitie tegen Wat- ford (2-4). In de wedstrijd Notts County - Tottenham werd niet gescoord. Ju an Lozana wordt door pech achtervolgd in zijn eerste seizoen voor Real Madrid. Tijdens zijn rentree afgelopen zondag tegen Salamanca, na een afwezigheid van ruim drie maanden, raakte Lozano opnieuw geblesseerd zo dat hij voor de rest van het sei zoen is uitgeschakeld. Tijdens DEN HAAG (ANP) - Bettine Vrie sekoop zal van 9 tot en met 11 maart in Poznan deelnemen aan het toernooi om de Open Poolse tafeltennistitels. De speelster uit Hazerswoude komt, behalve in het enkelspel, in het damesdub- bel uit met de Tsjechoslowaakse Hrachova en in het gemengd dubbelspel met de Pool Gruba. Als coach zal Dusan Tigerman meegaan. Bondscoach Jan Vlieg kon zich niet vrijmaken. een onschuldige botsing met de doelman van Salamanca brak Lozano zijn kuitbeen op dezelfde plaats als in begin november. AZ gaat het aantal contractspe lers terugbrengen van 22 tot 16 en de eerste speler die te horen heeft gekregen dat hij mag ver trekken is Ronald Weijsters. De spelers met wie AZ wel wil door gaan zullen echter aanmerkelijk minder gaan verdienen dan voor heen. Alleen voor Treytel, Gaas beek, Talan, Van der Meer, Sundstrup, Haar en Loggie gaat dit niet op, zij hebben nog een doorlopend contract vanaf 17 maart, als Fortuna SC op bezoek komt, gaat AZ zijn thuiswedstrij den overigens weer op de zater dagavonden afwerken. Twee spelers van PSV hebben hun contract met de Eindhoven- se eredivisieclub verlengd. Ernie Brands, sedert 1 juli 1977 in dienst tekende voor een jaar bij en Huub Stevens, die sedert 1 ju li 1975 voor PSV uitkomt, ver lengde zijn contract met twee jaar. Bep Thomas leidt woensdag 29 februari de vriendschappelijke interlandwedstrijd tussen Belgiè en West-Duitsland, die in het Heysel-stadion in Brussel wordt gespeeld. De 27-jarige Westduitse interna tional Klaus Allofs heeft gisteren zijn contract met 1 FC Koln tot 1 juli 1987 verlengd. Allofs en het bestuur van de club zijn langdu rig in onderhandeling geweest. Allofs, die in 1981 voor een West duitse record transfersom van ruim 2,5 miljoen gulden van For tuna Dusseldorf werd overgeno men, krijgt een jaarsalaris van ruim 385.000 gulden. PAGINA 13 Maar Socrates blijft RIO DE JANEIRO (Reuter) - De Braziliaanse voetballer Socrates zal zich niet voegen bij zijn landgenoten die in Italië hun talent te gelde maken. In een interview met het weekblad "Placar" verklaarde de 30-jarige Socrates bij zijn club Corinthians te blijven, indien deze formatie hem ook maar een fractie biedt van wat Italiaanse verenigingen willen betalen. Socrates, op de rug gesprongen door Zico, verklaarde gisteren in Brazi lië te blijven voetballen. Een aantal van zijn landgenoten echter gaat, evenals zijn 'passagier' op de Italiaanse toer. (toto apj UTRECHT (GPD) - De door de voetbalbond van Malta ingestel de onderzoekscommissie heeft geen bewijzen kunnen vinden die duiden op een onregelmatig verloop van de laatste kwalifica tiewedstrijd voor het Europees voetbalkampioenschap tussen Spanje en Malta (12-1), waardoor de Zuideuropeanen zich plaat sten voor de eindronde en Ne derland moet toekijken. De commissie komt niet veel ver der dan het uitspreken van ver moedens. Zo sluit men niet uit dat de Spanjaarden doping ge bruikt hebben. Men baseert dat op injectiespuiten die spelers en officials in de kleedkamers van de Spanjaarden zagen en het feit dat enkele voetballers geassis teerd werden door doktoren en verpleegsters. De commissie noemt in het rap port ook de mogelijkheid dat in de rust geknoeid is met de verfrissingen van de Maltezer spelers. Men gelooft niet dat de voetballers van Malta omge kocht zijn, de zwakke prestatie wordt geweten aan de niet opti male samenwerking binnen de ploeg, de geringe rustperiode tussen de beide duels en de be handeling door de Spaanse sup porters. De voetballer zei niet wat Juventus hem heeft geboden. Volgens re cente berichten zou de club uit Turijn bereid zijn een transfer som van zeven miljoen dollar (bijna 21 miljoen gulden) neer te leggen. Zes jaar geleden heeft Socrates, die afgestudeerd arts is, zijn medi sche loopbaan tijdenlijk onder broken om zich geheel op voet bal toe te leggen. Sindsdien komt de aanvallende middenvel der uit voor Corinthians. In het interview liet Socrates buiten be schouwing met welk bedrag de club uit Rio over de brug moet komen om hem te houden. So crates staat bepaald niet te sprin gen om een contract bij Juven tus. "Als het inderdaad waar is dat de spelers voor een belangrij ke wedstrijd op zondag al dins dag in trainingskamp gaan, voel ik meer voor een andere club. Ik zou dan de voorkeur geven aan Verona of een van de Milanese verenigingen". Niettemin vreest het Braziliaanse voetbal, dat de financiële crisis in het land zal leiden tot een nog grotere uittocht van topspelers naar Europa. Mede door de voortdurende ontwaarding van de cruzeiro zijn de topclubs in een vicieuze cirkel beland. Aan de ene kant verlangen steeds meer spelers een contract, waar bij het salaris in dollars wordt vastgelegd, dollars waarvoor steeds meer cruzeiro's moeten worden neergeteld. Maar het geld komt steeds slechter binnen, want de publieke be langstelling is de laatste vijftien jaar met bijna vijftig procent af genomen. Een deel van het pu bliek kan het kaartje gewoon niet meer betalen en heeft het geld er ook niet meer voor over, omdat de aansprekende vedet ten vertrokken zijn. Een ander deel blijft weg wegens de steeds toenemende gewelddadigheid binnen de stadions en de rest van de wegblijvers kiest voor de tele visie, die meer wedstrijden op de buis brengt, de betrokken clubs MONDELLO (GPD) - Het is uiterlijk niet aan Jan Raas te zien, maar er moet deze dagen toch heel wat in hem omgaan. De Zeeuw leeft onder hoogspanning. Niet eens omdat hij zich nu al zorgen maakt over zijn eigen prestaties, want Raas kennende zal hij er straks echt wel weer zijn op de momenten dat hij er wordt verwacht. Maar er is dit keer veel meer aan de hand. Morgen, wanneer zijn ploeg met de Ronde van Sicilië de aanloop naar de klassiekers begint, stort Raas zich in een nieuw avontuur. Veel renners zullen het niet meer aandurven om op hun dertigste nog een nieuwe ploeg rond zich te formeren. Jan Raas deed het wel en maakte daarmee een gro te stap. Na de breuk met de ploeg-Post is het begrijpelijk dat hij nu aan de vooravond van een nieuw seizoen nerveuzer is dan ooit tevoren. Zo ver reikt het ver antwoordelijkheidsgevoel dat de klassieker-koning uit 's-Heeren- hoek voor zijn ploeg heeft nog wel. Zorgen Je moet niet vergeten dat ik bijna een jaar bezig ben geweest om deze ploeg tot stand te brengen", zegt Raas. „Toen vorig jaar mijn besluit vast stond om met Post te breken en toen ik vervolgens in de gaten kreeg dat meer renners me wilden volgen, heb ik gezegd dat niemand zich zorgen hoefde te maken. Nu staat de ploeg er dan eindelijk en verwacht ik dat iedereen me door dik en dun zal steunen". Jan Raas bleef overigens tot het al lerlaatste moment nauw betrok ken bij de organisatie rond de ploeg. „Want het gaat niet alleen om renners, maar ook om de be geleiding rond de ploeg. Het is niet eenvoudig om daarvoor ge schikte mensen te vinden. We hebben heel lang gezocht naar goede mecaniciens en goede ver zorgers. Ook dat is heel belang rijk, want als die groep mensen niet met elkaar kan opschieten, gaat het ook ten koste van onze prestaties. Pas toen die zaak in orde was, voelde ik me op mijn gemak. Na de jaarwisseling heb ik tegen Lomme Driessens en Jan Gisbers gezegd: de rest is aan jullie. Ik wil verder nergens meer iets mee te maken heb ben". Voorbereiding En Jan Raas startte vervolgens de voorbereiding op het nieuwe sei zoen. Hij reed met Joop Zoete melk de Zesdaagse van Parijs en verliet na drie dagen met een knieblessure de Zesdaagse van Milaan. Elke dag wordt de Zeeuw op dit moment intensief behandeld aan zijn knie. „Het is niet verontrustend, maar wel een hinderlijke blessure. In Parijs hebben we vaak lang op de baan gereden, in Milaan daarentegen werden we om het half uur naar de cabine gestuurd. Mijn spieren waren een ander ritme gewend. BRUSSEL (ANP) - De Belgische wielrenner Erie Vanderaerden mag binnen 48 uur voor de ploeg van Peter Post rijden. Dat is het gevolg van de uitspraak van het kort geding, dat gisteren diende voor voorzitter Jonnart van de zogenoemde rechtbank van eerste aanleg in Brussel. De koninklijke Belgische wielrij ders bond (KBWB) werd veroordeeld tot het afleveren van een zodanige proflicentie aan Vanderaerden dat hij binnen twee etmalen voor de ploeg van Panasonic-Raleigh kan uitkomen. De stichting continuïteit beroepswielersport Nederland (CBN), in feite de groepering-Post, had het kort geding aangespannen om Vanderaerden daadwerkelijk in te kunnen lijven. Het Bel gische wielertalent staat al geruime tijd onder contract bij de ploeg Post, maar kreeg tot nu toe geen toestemming van de KBWB, die de renner hield aan zijn oude, tweejarige verbinte nis met zijn vorige werkgever, tapijtgigant Jacky Aernoudt. Overigens heeft de rechtbank gesteld dat de uitspraak van kracht blijft tot een definitieve beslissing valt in het geschil tussen Vanderaerden en Aernoudt, dat bij de arbeidsrecht bank van Roeselare aanhangig is. Vanderaerden zal nu naar het zich laat aanzien zijn debuut voor de ploeg van Post ma ken in de Omloop het Volk, die volgende week zaterdag (3 maart) wordt gehouden. Johan van de Velde is in de eerste etappe van de Ronde van Lai- gueglia als tweede geëindigd. De Nederlander, die bij een Ita liaanse ploeg in dienst is, moest alleen de Italiaan Giuseppe Pe- tito voorrang verlenen. Petito, die een massasprint won, had voor de 160 kilometer lange rit een tijd van nodig van vier uur en acht minuten. Zijn landge noot Claudio Torelli werd der de. Frits Pirard passeerde als zesde de eindstreep. Gerrie Knetemann won gisteren de proloog van de Ronde van Valencia. Op een circuit in San Juan legde de Nederlander vijf kilometer af in 3 minuten en 55,63 seconden. Knetemann was zeven seconden sneller dan de Spanjaard Ruiz Cabestany en de Fransman Ber nard Hinault, die de tweede plaats deelden. Dus sloot hij zich meteen aan bij zijn ploeggenoten, die zich onder ideale weersomstandigheden al weer bijna een week aan het voorbereiden zijn op de eerste klassiekers. In die voorbereiding begint de Kwantum-ploeg mor gen (donderdag) aan de Ronde van Sicilië, waarin men onge twijfeld met een conditionele achterstand begint op de hoofd zakelijk Italiaanse concurrenten. „Dat geeft niet", zegt Raas, „de Italianen maken er misschien een echte wedstrijd van, het is ons voornamelijk om de trai ningskilometers te doen. Als we een ritje kunnen winnen is het mooi meegenomen". Gistermiddag presenteerde sponsor Dextro-Rotor een nieuwe damesploeg. Onder leiding van ploegleider Ton Scheperkamp gaan de Nederlandse dames een belangrijk seizoen tegemoet, nu dameswielrennen een Olympi sche discipline is geworden en er dit jaar voorts een Tour de France wordt georganiseerd. Derde van rechts de Nieuwkoopse Petra de Bruin. <r0to anp» Het spreekt Jan Raas nauwelijks aan dat de ploeg van Peter Post op dit moment al twaalf overwin ningen heeft binnengesleept rond de Middellandse Zee. „Na tuurlijk, die overwinningen zul len de stemming in de ploeg wel ten goede komen, maar het stelt allemaal nog zo weinig voor. Voor ons beginnen de resultaten pas te tellen vanaf de Omloop van Het Volk". Maar meer nog dan de Omloop van Het Volk wordt Milaan-San Re- mo dit jaar het grote object van Jan Raas. „Omdat ons voorsei zoen toch helemaal op Italië is gericht, zou ik in die wedstrijd graag mijn slag willen slaan..." AMSTERDAM - Veertig jeugdi ge sportlieden, twee begelei ders en acht trainers zullen de komende naar trainingen of trainerscursussen worden uit gezonden. Dat is te danken aan het sportfonds Leo van der Kar, dat elk jaar een bedrag voor sporters beschikbaar stelt. De sporters uit de regio kwamen er dit jaar goed van af. Robbie Turk van Avanti en Pa tricia de Groot van Scylla mo gen een week gaan tafeltennis- Rijnsburgse Jolanda Grimber gen is uitgenodigd voor 10 da gen schaatsen op de wonder haan in Alma Ata. De Noord - wijker Kummer mag een week naar Engeland, om daar des kundige rugbylessen te vol gen. Tenslotte worden de golf- spelers Menger en Wiessink uit Noordwijk in de mogelijkheid gesteld om drie dagen op de banen in Wassenaar te trainen. daarvoor een zeer aanvaardbare vergoeding geeft, maar bij ande re duels de toeschouwers weg zuigt Tegenover die moeilijkheden in ei gen land staat dat Europese clubs - en met name de Italiaanse - bereid zijn de door Brazilianen gevraagde salarissen in dollars te betalen en dat de spelers daar re latief, maar ook absoluut, alleen maar beter van worden. Iedere in Europa verdiende dollar levert in eigen land steeds meer cruzeiro's op. Italië Op dit moment verdient een tiental topspelers zijn geld in Italië, Zi co, Falcao, toninho Cerezo, Ba tista en Dirceu zijn de bekend- sten onder hen en de lijst met vertrekkers dreigt alleen maar te groeien. De laatste weken heb ben de Braziliaanse kranten bol gestaan van de verhalen die het mogelijke vertrek naar Europa aankondigden van Eder, Junior, Renato, Roberto en Adilio. De actuele belangstelling voor Bra ziliaans talent is in Italië name lijk alleen maar toegenomen, omdat daar in juni een nieuwe beperking op de import van voetballers van kracht wordt Gilberto Cardoso Filho, vice-voor- zitter van Flamengo, dat Zico naar Udinese zag vertrekken, spreekt van een noodtoestand. "Wanneer de zaken op deze ma nier doorgaan, kan tot gevolg hebben dat wij voor het wereld kampioenschap van 1986 onze hele ploeg uit Italië zullen moe ten overvliegen, de doelverdedi- gers misschien uitgezonderd". Angst Cardoso Filho staat niet alleen in zijn angst Zijn collega Ivo Melo van Atletico Mineiro verwijt de Italiaanse clubs mede schuldig te zijn aan de steeds hogere loon eisen van de spelers. "Onze spe lers denken nog slechts aan en in dollars. Wanneer wij tegen een speler zeggen dat wij echt niet aan zijn eisen kunnen voldoen, zegt hjj: verkoop mij dan maar naar Italië". Vorige week is de club de besprekingen begonnen over verlenging van het contract van Eder, dat eind februari af loopt. Het is nu al zeker dat de club bij lange na niet kan vol doen aan de eisen van de vleugel speler uit de nationale ploeg. LEIDEN - Wim Visser wordt de nieuwe trainer van LFC. Gister avond kwamen beide partijen een éénjarig contract overeen. Visser is momenteel werkzaam bij de zaterdagtak van KRV. Bij die Katwijkse voetbalclub had de 34-jarige Leidenaar nog een lopend contract tot juni '85, maar daar besloot Visser van af te zien, nadat hem was gebleken dat het merendeel van de Katwijkers de voorkeur gaf aan Thijs Balkho- ven als oefenmeester van de nieuw de vormen 'fusie-selectie'. "De selectie wilde een jonge vent als trainer", verklaarde LFC-be- stuurslid Geerlof desgevraagd. "Van de tien gegadigden bleek Visser naar onze mening de meest geschikte", aldus Geerlof. Henskens Wil Henskens blijft nog een jaar oe fenmeester bij Valken'68. De 27- jarige Leidenaar hakte gister avond de knoop door en zette zijn handtekening onder een contract, dat hem voor nog een seizoen aan de zaterdagvier deklasser bindt WW /j£7T5 A4SS<? /«OaSV Z/£a/ ZJ V££rT£&J ($4575ft* //VH£T A&var téxuAM

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13