PvdA: defensie losser van VS c 89 Negen blije huwelijken bij de Baghwan Korter werken kan banen gaan kosten Congres wil onafhankelijker Europa D- Meer salaris directie wekt woede bij Avebe Kabinet wil V-I min. extra trendvolgers Actievoerders op basis Woensdrecht opgepakt Cocaïnelijn Zuid-Amerika opgerold: 26 arrestaties MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 AMSTERDAM (GPD) - De PvdA vindt dat de defensie van de lidstaten van de Europese Gemeenschap zowel binnen als buiten de NAVO onafhankelijker moet worden van de Verenigde Staten. Volgens de sociaal-democraten betekent deze opstelling niet dat de band met de VS geheel wordt losgelaten, maar dat het defensiebeleid meer gericht moet worden op speciale Europese belangen. De onafhankelijkheid van de lidstaten mag daarbij niet in het gedrang komen. Binnenland VEENDAM (ANP) - Het perso neel van het aardappelzetmeel- concern Avebe is boos over een salarisverhoging voor de directie terwijl het bedrijf een moeilijke periode doormaakt waarin veel verlies wordt gemaakt. De drie hoofddirecteuren en zes direc teuren hebben ieder een verho ging van respectievelijk 3000 gul den en 2000 gulden per maand gekregen. Afgelopen vrijdag ontstond ver ontwaardiging over deze verho ging tijdens een vergadering van de centrale ondernemingsraad. "Het is niet te verteren dat bij Avebe, dat het zo moeilijk heeft, de directeuren een salarisverho ging krijgen", aldus een woord- voerder van de centrale onderne mingsraad. De vakbonden hebben zich nu ook geschaard achter de verontwaar digde personeelsleden. Vorig jaar tijdens de cao-onderhande lingen hadden de bonden wel in gestemd met de salarisverhogin gen. Het salaris van de directie was sinds 1979 bevroren. Dat sa laris lag toen al lager dan de sala rissen voor vergelijkbare func ties. Omdat het aardappelzetmeelcon- cern grote verhezen Ujdt, heeft de nationale investeringsbank, die vele miljoenen in het bedrijf heeft gestoken, gesteld dat de loonkosten naar beneden zullen moeten. Als de loonsverlaging wordt doorgevoerd, zal die ook van toepassing zijn op de direc teuren. Het D'66-kamerlid Tommei heeft minister Braks (landbouw en vis serij) opheldering gevraagd over de salarisverhoging die de direc tieleden van de aardappelmeel- verwerkingsfabriek hebben ge kregen. De salarisverhoging be draagt op jaarbasis ruim 250.000 gulden. Dit heeft een woordvoer der van D'66 gisteren meege deeld. De vragen zullen donderdag 23 fe bruari door minister Braks in de Tweede Kamer tijdens het mon delinge vragenuurtje worden beantwoord, aldus de D'66- woordvoerder. Het congres van de PvdA heeft dit zaterdag vastgelegd in haar ver kiezingsprogramma voor de ko mende Europese verkiezingen. De voorgestelde nieuwe koers mag volgens de partij niet bete kenen dat Europa een derde mi litaire grootmacht wordt. De par tij vindt daarentegen dat Europa nauwer betrokken moet worden bij de kernwapenonderhandelin gen in Genève. Ook PvdA-leider Den Uyl hield in zijn afsluitende rede een pleidooi voor een bijzondere rol van Eu ropa in zaken als veiligheid en vrede. De EG moet volgens heni een zelfstandige gesprekspartner worden voor zowel de VS als Dankert trekt lijst van PvdA AMSTERDAM (ANP) - De partij raad van de PvdA zal op 24 maart Piet Dankert aanwijzen als lijst trekker voor de Europese verkie zingen in juni dit jaar. Dat bleek zaterdag op het PvdA-congres, waar vrijwel alle partijraadsle den aanwezig waren. Op enkele uitzonderingen na stem den de partij-afdelingen van de PvdA in met het lijsttrekker schap van Dankert. Een van de overige kandidaten voor het lijst trekkerschap was oud-partij voorzitter en Europarlementa riër Ien van den Heuvel. voor Oost-Europa. Net als het congres wijst hij de totstandko ming van een Europese defensie gemeenschap echter af. Den Uyl zei dat de VS onder presi dent Reagan noch de Sowjet- Unie in staat zijn gebleken een constructieve samenwerking op te bouwen. Hij vroeg zich af of na het afbreken van de onderhande lingen over de middellange af stand- en strategische kernwa pens nu niet een bijzondere ver antwoordelijkheid toevalt aan Europa. Plaatsing Volgens de PvdA-fractieleider zul len de komende verkiezingen voor een groot deel gaan over de plaatsing van nieuwe kernwa pens in ons land. Hij herhaalde daarbij zijn opvatting dat het CDA op dit punt voor de WD dreigt te zwichten. Een eventu eel positief plaatsingsbesluit heeft volgens hem echter een wijdere betekenis dan alleen voor Nederland. „Het is het verkeerde signaal op het verkeerde moment. Neder land heeft een voorbehoud ge maakt in 1979. Een besluit tot plaatsing nu, terwijl de onder handelingen zijn afgebroken, be tekent escalatie, het gooien van olie op het vuur". DEN HAAG (ANP) - Arbeids duurverkorting kan tot gevolg hebben dat er werkgelegenheid verloren gaat en er ten hoogste sprake is van herverdeling van minder dan het bestaande werk. Oorzaak daarvan is dat evenre dig inleveren van loon voor ar beidsduurverkorting (adv) de consumptieve bestedingen aan tast en zorgt voor een neerwaart se spiraal, waardoor produktie en werkgelegenheid verloren gaan. De overheid moet dan ook een beleid voeren ter voorko ming van extra bestedingsverlies door adv. Dat schrijft de projektgroep her verdeling werk van het ministe rie van sociale zaken en werkge legenheid in een rapport "Aspec ten van arbeidstijdverkorting per dag of per week". Het rap port dateert overigens al uit maart 1983, en heeft een rol bij de beleidsvorming gespeeld. Het ministerie tekent hierbij aan dat de conclusies niet de opvattin gen van minister De Koning weergeven. Bovendien zijn de feitelijke ontwikkelingen na maart 1983 niet in het rapport verwerkt. De ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit speelt een door slaggevende rol bij het bepalen van de gevolgen van adv. Door een stijging van de arbeidspro- duktiviteit (grotere produktie met een gelijkblijvend of minder sterk groeiend produktieappa- Heroïne per tube UTRECHT (ANP) - De 24-jarige Utrechter A.G. heeft afgelopen week geprobeerd via een tube tandpasta heroïne zijn politiecel binnen te krijgen om dat aan de man te brengen in het huis van bewaring waarnaar hy zou wor den overgebracht. De man, bij de politie bekend als heroïnehande laar, zat in de politiecel nadat hij eerder die week na een tip op he- roïnebezit was betrapt. De heroïne in de tube had volgens de politie een handelswaarde van ongeveer 30.000 gulden. rnsrn 2i-MXNsm22m. ïïmwjEs KILO GESNEDEN PRE f DOMO UOUDMRE m/ima in uren als de produktie constant blijft. Door evenredig of meer inleveren dreigt van adv een negatieve be stedingsimpuls uit te gaan in de consumptieve sfeer, aldus het rapport. Compensatie daarvan is niet waarschijnlijk. Daarvoor zal de uitvoer onvoldoende stijgen, terwijl ook de investeringen door adv geen impuls zullen krijgen. Ook op een verschuiving van consumptie naar investeringen rekenen de ambtenaren niet. Eerder zullen beide omlaag gaan. De rendementen zullen dalen door het lagere produktieniveau, en het loonaandeel in de winsten stijgt. De negatieve spiraal kan worden bijgestuurd door de produktivi- teitsstijging die het gevolg is van adv, in (hogere) uurlonen te ver werken. Ook kan de stijging van de arbeidsproduktiviteit worden beperkt of kan een grotere her bezetting dan bedrijfsecono misch nodig is worden doorge voerd. Verder zouden andere be stedingen kunnen worden ver ruimd, bijvoorbeeld door een in vesteringsimpuls. DEN HAAG - De rijksoverheid zal in de toekomst de financiële ruimte bepalen voor de arbeids voorwaarden bij omroep, be drijfsverenigingen en gesubsi dieerde instellingen als bejaar denoorden, ziekenhuizen en bus ondernemingen. Binnen de doo kabinet en Tweede Kamer ge stelde grenzen mogen werkne mers en werkgevers vrij onder handelen. In totaal gaat het om zo'n 500.000 werknemers, die als trendvolger zullen worden aan gewezen. Dat blijkt uit een wetsontwerp, dat voor advies is toegezonden aan de Raad van State. Het kabinet heeft in afwijking van het advies van de Sociaal-Economische Raad besloten geen onderscheid te maken tussen enerzijds direct gesubsidieerde instellingen waar de overheid zelf in feite werkge ver is, en anderzijds bedrijfsver enigingen, ziekenfondsen en om roep, die uit premies en omroep bijdragen putten. De norm is niet hoe maar of de overheid een fi nanciële vinger in de pap heeft. Blijkens het wetsontwerp zal de fi nanciële ruimte voor de arbeids voorwaarden worden vastge steld in de vorm van een percen tage van het per instelling toege kende budget. Bij de onderhan delingen over de invulling daar van zal de overheid zich afzijdig houden. Volgens het kabinet ontstaat op die manier in de zogeheten kwar- taire sector een 'werkbaar even wicht' tussen de onderhande lingsvrijheid van werknemers en werkgevers en de financiële ver antwoordelijkheid van de over heid. aan een nieuwe wapenronde, „of het zegt, genoeg is genoeg: wij verwaarlozen onze defensie niet, maar wij weigeren mee te doen aan deze waanzin". Den Uyl riep het kabinet op om de 'spiraal van de overbewapening' te verbre ken. Zonodig moet het kabinet de moed opbrengen binnen de Navo alleen komen te staan. In het PvdA-verkiezingsprogram- ma wordt er - tegen de wens van het partijbestuur - op aangedron gen dat alle kernwapens van Eu ropese bodem verdwijnen. In het ontwerpconcept-programma werd nog uitsluitend gesproken over de 'vermindering' van de kernwapenarsenalen in Oost en West. Het congres veranderde dit in 'afschaffen'. Ook wijst de PvdA een mogelijke 'militairise- ring van de ruimte' van de hand. Daarmee werd duidelijk stelling genomen tegen plannen van de Franse president Mitterrand in deze richting. Economishce crisis In zijn toespraak beschuldigde Den Uyl het kabinet-Lubbers er van met zijn economische maat regelen de economische proble men eerder te verscherpen dan op te lossen. De komende verkie zingen betekenen volgens hem ook een beoordeling van het 'eenzijdige bezuinigingsbeleid' van Lubbers en de zijnen. Den Uyl verwacht echter dat het ka binet het beleid in de komende maanden zal bijstellen. Ten onrechte noemt het kabinet de geringere stijging van de werk loosheid een gevolg van het kabi netsbeleid, zei de PvdA-fractie- leider. In feite is deze verbete ring een direct gevolg van de economische opleving in het bui tenland, en dan vooral in de VS. Maar volgens Den Uyl reageert het kabinet als de haan die meent dat de zon opgaat omdat hij kraait. De komende verkiezingen gaan volgens Den Uyl ook over de in voering van een 35-urige werk week, die in Europees verband zal moeten worden afgedwon gen. Werknemers die niet op 14 juni gaan stemmen, zijn dan ook dieven uit eigen portemonnee. Lijkauto rijdt huis binnen WIERDEN (ANP) - Een be jaard echtpaar in het Twentse Wierden kreeg zaterdag de schrik van zijn leven toen een lijkauto na een rit door de tuin de zijgevel van het huis ramde en de woonkamer bin nenreed (zie foto onder). Dit heeft de rijkspolitie zaterdag meegedeeld. De ravage was zeer groot. De muur raakte ontzet en stortte gedeeltelijk in en ook het in terieur van de woning liep forse schade op. Het echtpaar en de chauffeur van de lijk wagen bleven ongedeerd. Voordat de lijkauto het huis binnenreed, was deze op een kruising in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder hiervan kwam eveneens met de schrik vrij, aldus de rijkspolitie. WOENSDRECHT (ANP) - Onge veer 150 actievoerders van de ba sisgroep tegen kernbewapening zijn zaterdagochtend omstreeks half acht op het terrein van de vliegbasis Woensdrecht aange houden. De actievoerders had den het verboden terrein via hek ken en prikkeldraadversperring betreden. Een woordvoerder van Defensie heeft dat meegedeeld. De actiegroep had zich eerst op een parkeerplaats van het Liesbos even buiten Breda verzameld, waarna de groep zich naar de vliegbasis begaf. Vrijdagavond was bij de rijkspolitie in Woens drecht telefonisch gemeld dat er zaterdagochtend een actie zou plaatshebben. In het telefoontje werd gemeld dat de rijkspolitie "het zaterdag druk zou krijgen". De actiegroep zelf meldde 's och tends dat ze een communicatie gebouw op de vliegbasis had be zet. Maar zover is het niet geko men, aldus de defensiewoord voerder. Na het anonieme telefoontje is er 'Nekken gemeten' AMSTERDAM (ANP) - Politie en marechaussee hebben zaterdag bij de vliegbasis in Woens drecht ongeveer 100 actievoer ders gefotografeerd en met be hulp van vingerafdrukken gere gistreerd. In een aantal geval len werden neklengten en schoenmaten genoteerd. Een van de actievoerders is wegens dienstweigering (totaal weige raar) in verzekerde bewaring gesteld. Dit staat in een gisteren uitgegeven verklaring van ba sisgroepen tegen kerngeweld en militarisme. volgens de defensievoorlichting gesurveilleerd in de omgeving van de basis. Toen dat bericht za terdagochtend geen loos alarm bleek te zijn, is ingevolge ge maakte afspraken tussen de ko ninklijke luchtmacht, de konink lijke marechaussee en de rijks politie actie tegen de groep on dernomen, aldus Defensie. De basisgroep liet weten dat zij met de actie duidelijk heeft wil len maken dat plaatsing van kruisraketten niet wordt geac cepteerd. Ook protesteert de ac tiegroep tegen verdere interven tie van de Verenigde Staten op Nederlands grondgebied, aldus een communiqué van de groepe ring. Op het ogenblik worden volgens een woordvoerster in Woens drecht proeven genomen met schotels en antennecommunica tie. Die proeven bieden Amerika de mogelijkheid "om heimelijk voorbereidingen te treffen voor de plaatsing van nieuwe kernwa pens in ons land". De actievoer ders eisen stopzetting van alle militaire activiteiten in Neder land. Na verhoor en registratie zijn de aangehouden actievoerders weer vrijgelaten. Volgens de defensie voorlichter had de actie een vreedzaam karakter. TWEE DODEN (ANP) - Twee mensen zijn om het leven geko men en vijf anderen ücht ge wond door een verkeersongeval in de nacht van zaterdag op zon dag onder Vlijmen. Zij zaten in een auto die tegen een boom reed. De slachtoffers zijn de 25- jarige Henk Kivits en de 18-jarige Josine Boomaars, beiden uit Den Bosch. AMSTERDAM (ANP) - Door een gezamelijke actie van de narcoti cabrigade van de Amsterdamse politie en andere politiekorpsen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 26 mensen in binnen- en buitenland gearresteerd. Daarmee is een cocaïnelijn tus sen Zuid-Amerika en Nederland opgerold. Dit heeft een woord voerder van de Amsterdamse po litie zaterdagmiddag meege deeld. Deze wilde niet vertellen om welk Zuidamerikaans land het ging omdat daar nog arrestaties kun nen worden verwacht. De arres taties staan in verband met de zo genoemde Chilenen-affaire, die zich in het najaar van 1983 af speelde en waarbij twee Chile- nen als gevolg van een 'oorlog' tussen twee rivaliserende cocaï- nebendes de dood vonden. De politie nam toen vier kilo cocaïne en een groot aantal vuurwapens in beslag. Vijf personen werden toen aangehouden. Vrijdagnacht zijn in diverse wonin gen in de stad zeven mannen en -twee vrouwen aangehouden. Dit gebeurde nadat de narcoticabri gade een cocaïnehandelaar uit Arnhem na langdurige observa tie had gearresteerd. Deze had in de hoofdstad ongeveer 50 gram heroïne verkocht. Op verzoek van de Amsterdamse narcotica brigade verrichtte de Arnhemse politie huiszoeking in de woning van de man waarbij nog eens 50 gram cocaïne werd gevonden. Verder werden op verzoek van de narcoticabrigade een man met een hoeveelheid cocaïne op het vliegveld van Luxemburg en een koerier met 200 gram van hetzelfde middel in Athene in de kraag gegrepen. De laatste had de cocaïne in zijn lichaam ver borgen. Er zijn voorts in een niet nader genoemd Zuidamerikaans land enige kilo's cocaïne in be slag genomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in een pand op de Eglantiers- gracht nog eens acht mensen aangehouden: vijf Britten en drie Nederlanders, Op het moment dat de politie de inval in dit pand deed, probeerden de aanwezigen 100 gram cocaïne het raam uit te gooien. De actie op de Eglan- tiersgracht werd uitgevoerd in samenwerking met de gemeente politie van Amstelveen, die al enige tijd een groep Britse hard drugshandelaren op het spoor De recherche van bureau War moesstraat hield in dezelfde nacht nog eens zeven personen aan: twee handelaren in verdo vende middelen en vijf kopers daarvan. HEERDE - De zojuist in de echt verbonden jongen stoot de rechtervuist omhoog, zoals een voetballer die glorieus heeft gescoord. De menige achter hem, in kruiszit en gekleed in allerlei gradaties rood, joelt. Het gebeurt in een directiekeet van de Dienst IJsselmeerpol- ders. De keet staat op het 75 voetbalvelden grote landgoed van de stad Rajneesh, een Baghwan-commune in Heerde ter hoogte van Zwolle. Negen huwelijken zijn daar gisteren in de Veluwse bossen ingeze gend. door Pieter van de Vliet Swami Anand Niketana, de geestelijk leider van Baghwan Nederland, gezeten in een wit lederen fauteuil, omgeven door kaarsen, bloemen en het portret van Baghwan, wijst er op dat geen zwaar drukkend ceremonieel verwacht kan worden, zoals bij de gevestigde kerken. Baghwan is nog niet zover dat het over een Nieuw en Oud Testament beschikt. Het moet gewoon feest wor den, leuk en ongedwongen, met zo nu en dan een kwink slag. Baghwan heeft immers dat je je leven moet vie- Swami Niketana, die gisteren negen Bhagu drukt een bloemenkrans op het hoofd van een vai Ma; eerst is het net als in al die andere kerken, even de ogen toe. „We moeten naar binnen gaan om ons open te stellen voor Baghwan, onze meester". Als de ogen weer open zijn, zegt landelijk leider Niketana dat bij de komende ceremonie „niets wordt beloofd" (gelach). „Bij een huwelijk is het niet zo van: Nou ben jij van mij. Het gaat erom elkaar vrij te laten, te proberen de ander de vrij heid te geven precies te zijn zo als hij is". Elke huwelijksplechtigheid bij Baghwan is anders, omdat elk moment van het leven anders is, zegt Niketana. „Daarom geef ik jullie enkele oppeppers. Zoals mijn Amerikaanse vriend Murphy zei: „Wees niet bezorgd als je je lekker voelt, want dat gaat over. Alles wat goed begint, eindigt slecht en alles wat slecht eindigt, wordt slechter". Dan een mop: „Een man die de krant leest, luijgt opeens een klap van zijn vrouw. Ze zegt: omdat je zo'n waardeloze minnaar bent. Als de vrouw naar de tv kijkt, krijgt ze een onverwachte opla waai van de man. Hij zegt: om dat je het verschil kent". Niketana vertelt dat overlijden en geboorte net zo goed wor den gevierd, „zii het met min der grappen en meer dansen". „We grijpen alle gelegenheden in het leven aan om feest te vie ren". Na de huwelijksplechtig heid volgt een ander ceremo nieel. Van de aanwezigheid van de priester wordt gebruik gemaakt om een baby Sanyas- sin (discipel) te maken. Niketa na hangt het wicht een soort rozenkrans met het portret van Baghwan om. Hij weerlegt de kritiek dat een onwetende iets wordt opgedrongen. „Babies slapen soms, maar ze zijn wak kerder dan de meeste volwas- De bruidegommen zijn nogal conventioneel gekleed, maar de bruidstoiletten zijn ontstè- gen aan het uniform dat by de blijheid hoort. De reïncarnatie van de Flower-Power is niet meer zo armoedig en heeft iets eigens. Dat blijkt ook uit het filmpje over de stad R^jneesh- puram in de Amerikaanse staat Oregon. Baghwan laat zich daar op videoband vastleggen met op de achtergrond 32 Rolls-Royces. Iedereen lacht zich een bult. Hetzelfde is het geval als de geestelijk leider tij dens een rit in een van die fraaie vehikels als een kerst man cadeaus aan de discipelen uitdeelt. Hij laat een vrouw fraaie juwelen zien en geeft haar een paar pantoffels. Bagh wan verklaart dat hij niet aan bezit hecht, maar slechts bezit gebruikt. Hij laat zich slechts in de RR rondrijden; een leuke vorm van arm-zijn. Veel wordt verdiend aan de verkoop van souvenirs, de vergelijking met Lourdes dringt zich op. Op het kantoor van de Baghwan- stad in Heerde hangt een bord met: „Jezus spaarde, Mozes in vesteerde, en Baghwan geeft uit". Op een groot publikatie- bord hangen krantenknipsels. „De nieuwe multinational in opmars". „De rooie ruggen achter de rooie pakken". De ar tikelen gaan over de toene mende commerciële activitei ten van de discipelen van Baghwan. De pas geopende discotheek Zorba the Buddha aan de Nieuwezijds in Amster dam wordt genoemd en het plan om in de hoofdstad R<y- neesh te openen. Persvoorlichter Swami Hari Prem legt uit dat religie en commercie niet onverenigbaar zijn. („Zie Rome"). Zakelijke projecten zyn nodig om de Baghwan-beweging zichzelf te laten bedruipen. Toegang tot het koud buffet ter ere van de bruiloftsgasten kost 35 gulden per persoon, derhalve. Swami Hari Prem is een gewe zen filosofiedocent, maar wat geweest is, is niet van belang, net zomin als de toekomst, meent hij. Een discipel van Baghwan leeft bij het moment. Daarom breekt er een hilarisch gelach uit als iemand vraagt wat de toekomstverwachtin gen zijn van de pas getrouwde 19-jarige Ma Prem Para.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5