Joiigeiisclub met een boodschap LEZERS SCHRIJVEN Subsidie provincie voor Academisch Bedrijven Centrum Leren spelen te leren Valkeniers m- voorheen |p/ie6e - ibestaat Kerk en school vervangen wijkgebouw zestig jaar Speeltuinwerkers in buurthuis Groenoord o je met weinig veel kunt doen. LEIDEN - Watje allemaal met oude rommel kunt doen? Een heleboel. Dat bewezen medewerkers en be stuursleden van Leidse speeltuin verenigingen zaterdag op een 'kreatieve-doe-dag'in het buurt- I huis Groenoord aan de Pasteur straat. Met een flinke dosis goed humeur en een grote vindingrijkheid werden oude kranten, lapjes ka toen, restjes breiwol, papierstro ken, een plastic pijp en een grote waspoederton in mum van tijd veranderd in kleurige stokpop- pen, vreemde vogels of ritmische instrumenten. Bedoeling van de handvaardigheidsactiviteiten is dat bestuursleden en medewer kers van het Leidse speeltuin werk straks ook aan de gang gaan met kindergroepen in de ei gen speeltuin. Een cursus dus voor de Leidse speeltuinwerkers. De organisatie van de dag was in handen van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen in samen werking met de vereniging voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie, de Nuso. Er werd ook gesproken over andere aktiviteiten om met kinderen te doen en andere cur- Gijselaarsbank (4) Men kan de Gijselaarsbank mooi vinden of lelijk, maar bij de her plaatsingskwestie dient men in het oog te houden dat hij behoort tot het oeuvre van een bekend kunstenaar. De brief van een oud-lid van de Monumentenraad in de krant van 15 februari (in het bijzonder de laatste zin van de zesde alinea) moet dan ook be schouwd worden als een uiting van cultuurbarbarij. E.J. Donker Lindestraat la Leiden Jacht (4) Graag wilde ik reageren op de in: gezonden brief van de heer Groot uit Voorschoten n.a.v. het artikel van 17 jan. jl "Schadelijke jacht in de duinen verbieden". Laat ik de kritiek van de heer Groot maar punt voor punt nalo pen. 1) De heer Groot vraagt zich af wel ke schade de jacht aanricht aan de fauna van Berkheide. Kort sa mengevat de zeer grote versto- Op 'doe-dag' susmogelijkheden voor de toe komst. "Nieuwe ideeën en activiteiten moeten het speeltuinwerk springlevend houden", meent Nuso-woordvoer der Herman Gorter. Hij is heel tevreden over de opkomst van Leidse speeltuin werkers. "Zo'n vijftig bestuursle den en medewerkers van twaalf speeltuinvereniging hebben aan de kreatieve-doe-dag meege daan. En de mensen waren zeer enthousiast. Ze wisten eigenlijk niet van ophouden. Een zeer ge slaagde dag dus". ring onder de aldaar verblijven de vogels en zoogdieren. Het zonder noodzaak (dus alleen maar voor het plezier) dood schieten van niet schadelijke vo gels en het pogen uit te roeien van predatoren (vossen, bun zings enz.). 2) Natuurlijk is het niet zo dat Berkheide het enige belangrijke natuurgebied in de Randstad is. Wij hebben tijdens het interview gesteld dat het duingebied in de Randstad het enige grootschali ge rustgebied voor trekvogels is en Berkheide is hiervan uiter aard een onderdeel. 3) Gedurende de jaren dat ons vo- gelpopulatieonderzoek in Berk heide al duurt worden er in het jachtseizoen regelmatig aange schoten eenden aangetroffen. Wij hebben verschillende malen waargenomen dat eenden tijdens de jacht aangeschoten werden, maar toch nog doorvlogen. Een gedeelte van deze vogels is vaak zodanig geraakt, dat ze later ster- 4) Het is mogelijk dat het lood aan het drinkwater geen schade toe brengt. Maar voor de groneleen- den die hier hun voedsel zoeken is al dat lood wel degelijk scha delijk. Tegelijk met hun voedsel nemen de eenden de loodkorrels op. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel eenden en zwanen aan loodvergiftiging sterven. Dhr. Groot stelt bovendien dat er "slechts" tussen 15 oktober en 31 december gejaagd wordt. Laat ik dhr. Groot dan uit deze droom helpen. Van 1 september tot en met 31 janurari wordt er volop gejaagd in Berkheide, waarbij vooral in september en oktober als de fazantenjacht nog niet open is de eenden en watersnip pen het doelwit zijn. 5) Dhr. Groot spreekt over slechts 2% maand verstoring, hooguit één keer in de week. Laat ik hier bij duidelijk stellen, dat er gedu rende 5 maanden (1 sept.-31 jan.) bijna elke dag (uitgezonderd ui teraard de zondag) gejaagd wordt. Misschien dat de heer Groot maar eens per week gaat jagen (meestal bestaat zijn gezel schap dan ook uit 4-5 personen), maar in de rest van het duin wordt er ook volop gejaagd. Wij hebben vastgesteld dat er wel op vijf verschillende plaatsen tege lijkertijd gejaagd werd. Als men daarbij nog de vergunninghou ders rekent die 's avonds gaan lichtbakken, vaak 3-4 maal per week, dan begrijpt u misschien waarom we spreken over een on aanvaardbare rustverstoring. De heer Groot zegt dat de jagers de paden mijden. Hij zelf jaagt voor namelijk in de zeereep, waar in derdaad weinig recreanten ko men. Anders is het met zijn colle- gc^agers die tot aan de camping jagen. Die jagen op de Vrieze Wei en de Dorndel, waar volop re creanten komen. Tot nu toe is er inderdaad nog geen ongeluk ge beurd. Maar moet dat dan eerst gebeuren?? 6) Dit is het meest onzinnige ver haal dat ik ooit gehoord heb. Vo gels bijvoeren omdat je zoveel om vogels geeft en tegelijkertijd op grote schaal hout- en waters nippen en eenden schieten??? Belachelijk!!!! 7) Ik weet niet wat de heer Groot bedoelt als hij zegt dat hij de fau na in stand houdt. Bedoelt hij daarmee dat de jagers in Berk heide de fauna in stand houden door de vossen, bunzings, en an dere predatoren af te schieten, door klemmen te plaatsen voor vossen en bunzings (hebben we gevonden), door eenden en snip pen af te schieten, door de rust in het gebied op grote schaal te ver storen?? Sorry meneer Groot, maar als u denkt dat u hiermee de fauna in stand houdt en verbetert, wordt het hoog tijd dat u hierover nog eens goed gaat nadenken. B.J.M. ter Haar Sportlaan 6 Katwijk aan Zee 19MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 van 180.000 gulden is het geza menlijke project van de gemeen ten Den Haag, Zoetermeer en Leiden. Deze drie gemeenten willen via economische promotie en informatieverschaffing de be drijvigheid in dit deel van de pro vincie stimuleren. Als uitgangs punt is een gezamenlijke deelne ming aan internationale beurzen in het buitenland gekozen. Het actieprogramma zal vooral in het teken staan van de off shore sec tor, de electronica en de compu tersoftware. Alphen Nog wat onenigheid is erover het bedrag (195.000 gulden) dat gede puteerde staten hebben uitge trokken voor een project dat moet plaatsvinden in tien ge meenten, waaronder Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Dit pro ject richt zich vooral op voorlich ting en advisering van beginnen de ondernemers. De staatsecre taris van economische zaken heeft de provincie echter laten weten bezwaar te hebben tegen deze subsidiëring, omdat ze niet in overeenstemming zou zijn met het rijksbeleid. Daarom stellen gedeputeerde staten voor de sub sidiëring afhankelijk te stellen van de resultaten van het ge sprek hierover tussen gedepu teerde Hoek van Dijke en staats secretaris Van Zeil. LEIDEN - De Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade en de Prin ses Irene school aan de Stadhou derslaan zullen als noodhuisves- ting gaan dienen voor de activi teiten en clubs die na de brand in het wijkgebouw Staalwijk dak loos zijn geworden. De Neder lands Hervormde Kerk, eigenaar van het afgebrande gebouw, ver gadert vanavond nog over ver dere mogelijkheden die er zijn om de activiteiten doorgang te laten vinden. Wijkgebouw Staalwijk aan de He renstraat brandde in de nacht van donderdag op vrijdag uit. Daarbij werd voor tienduizenden guldens schade aangericht Of het gebouw weer opgebouwd kan gaan worden, heeft de Ne derlands Hervomrde Kerk nog niet besloten. Daarvoor moet eerst het oordeel van de verzeke ringsmaatschappij worden afge wacht. Het wijkgebouw aan de Heren straat bood onder meer onder dak aan een bejaardensociëteit, balletgroep, kampeervereniging, discogroep, verschillende jeugd- activiteiten, klaverjasclubs en catechisatie. Man betrapt bij inbraak op woonboot LEIDEN - Een 23-jarige man is gis teravond op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woonboot aan de Zijlsingel. Toen de bewoners van de boot om streeks acht uur thuis kwamen, zagen zij licht branden in de slaapkamer. Eén van hen, een 49- jarige man, ging de woonboot binnen en zag kans de inbreker in de kraag te vatten. Hij had een giropas, sieraden en munten op zak, alsmede een radio die van een inbraak in een andere boot afkomstig bleek. De dader, woonachtig in Amsterdam, is door de Leidse politie ingeslo ten. Politie haalt twee zenders uit de lucht LEIDEN - De Leidse politie heeft in samenwerking met de Radio controle dienst weer twee illega le radiozenders uit de lucht ge haald. Aan de Oosterstraat werd de appa ratuur van radio 'Phantasy' in beslag genomen. De zender had een waarde van ongeveer 2500 gulden. Tegen de eigenaresse, een 57-jarige Leidse, werd proces verbaal opgemaakt. In een woning aan de Herensingel werd radio 'Solar' uit de lucht ge haald. Deze apparatuur had een waarde van 1500 gulden. De eige naar, een 19-jarige Leidenaar, kreeg ook een proces verbaal. Uit werkgelegenheidsfonds LEIDEN - Gedeputeerde staten van Zuid-Holland kennen aan het Academisch Bedrijven Cen trum Leiden ('Know House') een subsidie van 450.000 gulden toe. Het is de bedoeling dat in dit centrum jaarlijks tien tot twintig beginnende ondernemers ge bruik maken van de faciliteiten van de rijksuniversiteit voor bio chemisch, chemisch en fysisch onderzoek. Het Academisch Bedrijven Cen trum (A.B.C.) is in het leven ge roepen om een brug te slaan tus sen enerzijds de universitaire wereld en anderzijds de re- search-behoevende kleine en middelgrote ondernemingen. Het A.B.C. kan het bedrijfsleven in de regio goedkope laborato rium-units bieden, waarin onder zoeksfaciliteiten worden gebo den in combinatie met de kennis en begeleiding van wetenschap pelijk personeel van de universi teit. Het A.B.C. wordt gevestigd in een semi-permanente behuizing in de Leeuwenhoek, gelegen op het terrein van de universiteit, op loopafstand van de grotere be langrijke laboratoria en het Cen traal Rekeninstituut (CRI). De voorbereidingen om tot oprich ting van een stichting te komen zijn in een vergevorderd sta dium. In de stichting zullen de gemeente, de Kamer van Koop handel en de Rijkuniversiteit Leiden zitting hebben. Deze drie initiatiefnemers verwachten dat het A.B.C.-project begin april de finitief kan gaan draaien. De totale kosten van het A.B.C.- project bedragen ruim één mil joen. Naast de subsidie van gede puteerde staten zyn er ook bij dragen verkregen van de Kamer van Koophandel, de universiteit en de gemeente. Off-shore Het Academisch Bedrijven Cen trum behoort tot één van de acht werkgelegenheidsprojecten, waarvoor gedeputeerde staten uit het provinciale werkgelegen heidsfonds ruim 1.2 miljoen be schikbaar hebben gesteld. Ook gehonoreerd met een bedrag Ingebroken in sigarenwinkel LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een sigarenwinkel aan de Haarlem merstraat. De inbrekers konden de winkel binnenkomen door een ruit van de voordeur in te slaan. De daders gingen er van door met 12 dozen sigaretten (on geveer 2500 pakjes). Geldloper overvallen LEIDEN - Een medewerker van een schoenenzaak aan de Don- kersteeg is zaterdagavond, om streeks zes uur, overvallen toen hij een geldcassette wilde depo neren in de nachtkluis van een bank aan de Pelikaanstraat. Toen de man voor de kluis stond, kreeg hij van een onbekende knaap een duw in de rug en werd hem het tasje met de cassette iiit handen gerukt. De dader rende met de tas de Oude Singel op waar hij even later achterop de fiets van een andere knaap sprong. In de cassette zat een geldbedrag van ruim 3000 gul- den. Flinke buit bij inbraak LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Condorhorst is in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van achtduizend gulden, een kostbaar herenhorlo ge met briljanten en een ring met briljanten buitgemaakt. De tota le waarde van het gestolene be draagt ongeveer 19.000 gulden. De inbrekers hebben zich toe gang tot de woning kunnen ver schaffen door een gat te slaan in het keukenraam. Diefstal van geldkistje met twaalf mille LEIDEN - Uit een woning aan de Meloenstraat is vrijdagavond een geldkistje met een inhoud van 12.000 gulden, een pinkring en enkele horloges meegenomen. De inbrekers zijn de woning bin nengekomen door het kapot slaan van een ruit aan de achter- zijde van de woning. FILM In jongerencentrum 't Breehuys, Breestraat ,19, draait woensdagavond de film 'One flew over the cuckoo's nest'. Het verhaal speelt zich af in een psy chiatrische inrichting. In de hoofdrol: Jack Nicholson. Aan vang acht uur. FLeiden Met spelletjes werd zaterdag avond in het clubhuis aan de Oude Vest het jubileum gevierd. Op de achtergrond: jeugdleider J. BogaartS. (foto Holvast) Tijdens de oorlog moest 'Phebe' de zelfstandigheid opgeven. Om te voorkomen dat de bezetter de vereniging zou verbieden, werd de club onder kerkelijk dak ge bracht. Het werd de hervormde kerk. Boogaarts: "Dat was maar toevallig. We hebben nooit eisen gesteld aan de godsdienst van de jongens. Ze kwamen uit alle de len van Leiden en uit allerlei soorten gezinnen. We hebben zelfs wel katholieke jongens ook gehad op de club. De enige eis die we stelden was dat ze zich aanpasten aan de sfeer". Verhuizingen Vlak na de oorlog brak er voor de club een bloeiperiode aan. Het ledental steeg en hoe minder tijd er werd besteed aan de bijbel, des te meer tijd kwam er voor za ken als figuurzagen, toneel, sport en muziek. Helaas steeg in die tijd echter ook het aantal nood gedwongen verhuizingen van de club, wat weer heel wat leden kostte. Uiteindelijk kwam Phebe weer terug aan de Oude Vest, zij het nu als onderdeel van wijkge- meente Molenwijk en daarmee onder een andere naam: 'De Val keniers'. En de Valkeniers: dat zijn heel an derejongens dan de Phebe-leden van vroeger. Boogaarts: 'Anders ja, niet slechter, niet beter, maar gewoon anders. De jongens wa ren vroeger wat gemakkelijker te hanteren voor de leiding, ze ston den meer open voor alles. Maar ja, toen was de club natuurlijk ook de enige ontspanning die ze hadden. Nu is er van alles. En er staat tegenover dat wanneer je tegenwoordig zo'n jongen een kwartier op de club hebt, je alles al van hem afweet. Want ze zijn zo open en eerlijk, ze flappen er alles uit". jjj LEIDEN - 'De Valkeniers' ia (voorheen L.C.J.V. 'Phe be'), het is een naam die bij veel Leidenaars henri jk neringen zal oproepen aan hun jeugd. Vele allang ia- volwassen, misschien h zelfs bejaarde, mannen zullen bij het horen van rt die naam moeten terug- :e- denken aan de middagen a; dat ze naar de j ongensclub gingen aan de Oude Vest 91. - En uit hun geheugen zullen dan ook zeker beelden op doemen van de eigen vlag, het clubblad, het insigne van de rode driehoek en niet te vergeten het clu bbed, speciaal voor 'De Valkeniers' gecompo neerd. Jongensachtiger kon het haast niet. door Conny Smits 'De Valkeniers', ze bestaan nog steeds en vierden zaterdag zelfs het zestigjarig jubileum. Natuur lijk is er veel veranderd sinds de begintijd van de club. Bijbelbe sprekingen en voordrachten hebben veelal plaats gemaakt voor groepsgesprekken, de tim- merclub en fotografie. Heel af en toe is ook een enkel meisje lid van de 'jongensclub' en de club telt tegenwoordig nog maar der tig leden. Want de geschiedenis van 'De Valkeniers' is óók het Een foto uit 1950, toen bijbelbesprekingen al steeds meer plaats gingen maken voor andere activiteiten. "Maar ik zeg ze altijd: de bijbel is actueler dan de krant van gisteren", zegt jeugdleider Bogaarts, die ook op deze foto present is: staande, tweede van links. verhaal van een jongensclub die vlak na de oorlog uitgroeide tot 120 leden, maar nu ook weer da nig geslonken is. Christelijk Tot groot leedwezen overigens van de heer J. Boogaarts, al sinds 1942 jeugdleider bij 'De Valke niers'. "Het is tegenwoordig niet meer zo vanzelfsprekend dat kin deren 'op de club' gaan. Er is nu zoveel concurrentie van sport verenigingen en televisie. En daar komt nog bij dat het aantal christelijk gezinden helaas ook is afgenomen de laatste jaren. Toch willen we onze christelijke op dracht zeker niet verwaarlozen". Want 'De Valkeniers' is een jon gensclub met een bóódschap. Werd oorspronkelijk ook gebo ren uit de kinderkerkdiensten. Boogaarts: "Kinderen die te oud werden voor de kinderkerk, moesten opgevangen worden. Zo werd in 1924 de Leidsche Christelijke Jongens-Vereeni- ging Phebe opgericht voor jon gens van twaalf tot zestien jaar. Daar werden dan bijbelbespre kingen gehouden, er werd voor gelezen en de jongens konden voordrachten houden. De contri butie bedroeg in het begin vijf cent per week". Actueler Boogaarts herinnert zich nog pre cies hoe dat ging in die tijd. Groepen van wel veertig jongens in de puberleeftijd die braaf drie kwartier zaten te luisteren naar bijbelverhalen. En na de pauze, waarin er altijd wel eentje was die achter het orgel kroop, hiel den ze nog eens een uur de lip pen op elkaar voor het vervolg verhaal. "Kom daar nu maar eens om. De jeugd is nu toch veel ongeduriger geworden. Maar ik probeer ze toch nog steeds bij te brengen dat de bijbel geen ge schiedenisboek is. Ik zeg altijd: de bijbel is actueler dan de krant van gisteren".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3