'Stichten eigen partij als ze niet luisteren' 'Oordeel verslaggever beïnvloedt de kijker' Natuurbeschermers vrezen villabouw in De Horsten Onderzoek naar gevolgen sportcommentaar Hartaanval achter stuur I AGENDA Raadslid daagt gemeente voor kantongerecht PAGINA 2 Stad en rand MAANDAG 20 FEBRUARI 19MAA Brugklasleerlingen van het Christelijk Lyceum in Alphen druk doende met het onderzoek. Voor de klas de onderzoekers Peter Paul Regensbur uit Oegstgeest (links) en Jozef van Leeuwen uit Alphen (foto vvim Dijkman ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is zeer aannemelijk dat het commentaar bij sportre- portages van invloed is op de mate waarin kinderen het agressief gedrag dat daarin voorkomt als agressief beoor delen. Wanneer op agressief gedrag afwijzend commen taar wordt geleverd, zullen kinderen veelal ook afwij zend oordelen. Keurt een commentator de overtredin gen goed, dan is het oordeel van de kinderen ook milder. Dat zijn de conclusies die Jozef van Leeuwen uit Alphen en Pe ter Paul Regensburg uit Oegst geest verbinden aan de uitslag van een onderzoek dat zij heb ben gehouden onder 318 brugklasleerlingen van het Christelijk Lyceum in Alphen. Het onderzoek maakt deel uit van de scriptie 'Wat je zegt treft niet alleen jezelf - een visie op commentaar bij sportbeelden'. De twee hopen hiermee te slagen voor het eindexamen van de Haagse academie voor Lichame lijke Opvoeding. Het onderzoek, dat de studenten in samenwerking met de psycho loog prof. T.H.A. van der Voort hebben opgesteld, hield in dat de brugklassers een videoband met agressieve voetbalbeelden te zien kregen (om bevooroordeling zoveel mogelijk te vermijden werd gekozen voor buitenlands voetbal), waarbij zij als scheids rechter moesten optreden. Na el ke overtreding kregen de leerlin- WASSENAAR - Een zestigjarige Wassenaarder heeft zaterdag rond het middaguur achter het stuur van zijn auto een hartaan val gekregen en is daaraan overleden. Zijn naast, hem zitten de vrouw had de tegenwoordig heid van geest om van de op de Wassenaarse Sleg rijdende auto het stuur over te nemen en deze zachtjes tegen een boom aan tot stilstand te brengen. Zij voorkwam daarbij erger omdat haar overleden echtgenoot met zijn voet het gaspedaal diep in drukte. CROSSFIETSERS - De Voorscho- tense crossfietsers Ronnie Nieu- wenburg (13) en Albert Morssink (14) zijn gisteren in hun leef tijdklasse eerste geworden bij de wedstrijden om de Ahoy Trop- hee in Rotterdam. Beide jongens zijn lid van de Voor- schotense vereniging de Cross Caters. gen de vraag voorgelegd hoe zij in die situatie zouden handelen. Ze hadden daarbij de keus uit meerdere antwoorden (multiple choice). Van Leeuwen en Regensburg maakten drie versies van de vi deoband. Zij vonden KRO- sportverslaggever Cees Jansma bereid elke band van ander com mentaar te voorzien. Bij één band moest hij afkeurend com mentaar leveren op de vertoonde overtredingen, bij een andere moest hij deze juist goedkeuren. De derde band werd voorzien van neutraal commentaar, dat wil zeggen dat de overtredingen slechts werden gemeld, niet beoordeeld. Drie groepen leerlingen kregen elk een andere band te zien. Daarbij bleek dat de groep die de band met het afkeurende commentaar kreeg te zien, het meest afwij zend over de overtredingen oor deelde. De groep die de band met het goedkeurend commen taar zag, oordeelde minder streng. Invloed Hieruit concludeerden de onder zoekers dat de manier van com mentaar geven inderdaad in vloed kan hebben op het oordeel van kinderen. Peter Paul Re gensburg benadrukt het woordje 'kan'. "Honderd procent zeker weten we het niet, want van de veertien vragen bleken er maar acht significant te zijn", zegt hij. "Toch wijst de uitslag van ons onderzoek wel in de richting dat er sprake is van invloed". I MAANDAG Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Speeltuinvereniging rondom de Mare- dijk - bingo-avond, 20 uur. Breehuys - Breestraat 19, meidenavond, 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Elephant Man', 20 en 22.15 Leidse Volkshuis - film 'Flitsen van de Bevrijding', 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, film 'The world according tot Garp', 20.30 uur. Wassenaar Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - gemeenteraad, 19.30 DINSDAG Leiden ugustinus - Rapenburg 24, vormings werkavond over reklame, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Elephant Man', 20 en 22.15 uur. Lak-Cinema - 'Keizer Tomatenketchup', 20 uur, 'Ceremonie' van Nagisa Oshi- ma, 21 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Giovan ni'. 20 uur. De uitkomst is voor de studenten overigens geen schrikbarende ontdekking: een dergelijke uit slag hadden ze wel verwacht. Wel vormt het volgens hen voor de huidige sportcommentatoren reden om zich eens goed te reali seren wat hun commentaar kan 'aanrichten'. 'De televisie is een medium dat dagelijks miljoenen mensen bereikt. Dit kan niet worden onderschat. Gaan we er van uit dat commentaar invloed heeft op het oordeel van de beel den, dan zouden de makers van programma's zich daarvan terde ge bewust moeten zijn', schrij ven zij. Een dergelijke stelling roept vra gen op, die door de onderzoekers echter niet worden beantwoord. Dat de manier van commentaar leveren invloed kan hebben is uit het onderzoek wel gebleken. Maar de aanbeveling voor ma kers van sportprogramma's om wat beter op hun commentaar te letten wordt ten onrechte ge daan. Dan zou tenslotte eerst moeten worden onderzocht hoe agressief het sportcommentaar op de televisie eigenlijk is. En dat onderzoek ontbreekt nu juist. Regensburg geeft, hoewel hij ter verdediging opwerpt dat het geen doctoraal scriptie hoefde te worden, deze onvolledigheid in het onderzoek toe. "We hadden inderdaad vooraf een inhoudsa nalyse van sportprogramma's moeten maken. Dat waren we ook van plan, maar daar hadden we echt geen tijd voor. Daarom hebben we gekozen voor het on derzoek dat ons het leukste leek Stadhuis - commissie beroep- en be zwaarschriften, 9 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, begelei dingscommissie openbare werken, 19 Schoolgebouw Rijnsburgersingel 55 - projectgroep Stationsbuurt, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Aan dood ontsnapt VOORHOUT Twee 20-jarige in woners van Wassenaar zijn gis teravond in Voorhout aan de dood ontsnapt. De twee zaten in een personenauto die op een on bewaakte overweg op de Roose- veltlaan door een trein werd ge grepen. Volgens de politie heeft de be stuurder niet geweten dat op de Rooseveltlaan een spoorweg overgang is. Na het ongeluk ver klaarde de man dat op het mo ment dat hij de overweg opreed de trein pas opmerkte. De voor kant van de auto werd door de trein weggereden. De twee Was- senaarders kwamen zonder een schrammetje en met de schrik in hun benen vry. en waar we voor onze studie het meest aan hebben. Het onder zoek is eigenlijk nog helemaal niet af. De discussie aan het eind van de scriptie is bijvoorbeeld ook onvolledig". Link De onderzoekers proberen in hun scriptie een link te leggen tussen de hoeveelheid (sport)agressie die kinderen consumeren, het commentaar dat ze daarop horen en het agressieve (sport)gedrag van kinderen dat daaruit zou voortvloeien. Daarbij speelt vol gens Van Leeuwen en Regens- burg de situatie thuis een niet te onderschatten rol: hoe noncha lanter ouders met agressie om gaan, des te minder raakt het ook het kind, menen zij. Ook het commentaar dat sportende kin deren te horen krijgen van de ou ders langs de lijn, kan het sport- gedrag van het kind beïnvloe den. Ook dit op zich interessante onder deel komt er in de scriptie wat bekaaid vanaf. Iets wat Regens- burg eveneens erkent en op nieuw wijt aan tijdgebrek. "We zouden ook daar nog veel meer over kunnen schrijven". Opvallend is dat meisjes veel stren ger oordeelden over het agressie ve gedrag dat op de video werd vertoond dan jongens. "Volgens mij vinden meisjes agressie übèrhaupt veel erger", geeft Jo zef van Leeuwen als verklaring. Peter Paul Regensburg denkt echter dat meisjes, omdat ze over het algemeen minder verstand hebben van voetbal, beter naar het commentaar hebben geluis terd en zich daar bij hun oordeel sterk door hebben laten leiden. Deze verklaring gaat echter niet op. De meisjes die de band zagen waarbij de overtredingen posi tief werden beoordeeld, keurden voor de komende raadsvergade ring waarin de deelnota over de koppeling van' de scholen be sproken wordt een open brief schrijven aan de raad. In de brief zal dan een ernstig pleidooi ge houden worden om in deelge bied 5 alsnog een ruimte gereser veerd te houden voor een school gebouw. Een ander probleem vormt volgens de nieuwe voor zitter de min of meer geïsoleerde ligging van de nieuwbouwwijk. Poelmans: "De Van Eysingabrug is de enige verbinding tussen oud en nieuw Oegstgeest. Vooral voor het autoverkeer is dat een zeer beperkte verbinding. We zijn daarom bang dat de brug in de toekomst te klein zal blijken te zijn. De brug was namelijk ge maakt voor 1250 woningen ter wijl nadien is besloten dat de helft van Oegstgeest in de wijk komt te wonen. Er zou dus eigen lijk nog een brug bij moeten ko men. De voetgangersbrug (in het verlengde van de Hazenboslaan - S. Begeer. (foto Dijkman) den aan toevoerleidingen voor rekening komen van de verbrui ker, in dit geval Begeer. Donder dagavond moet de gemeenteraad beslissen wie namens de ge meente verweer zal voeren in de ze civiele procedure. de agressie niet meer of mindei af dan de meisjes die de banc met het afkeurende commentaai te zien kregen Hoewel het onderzoek, zoals de studenten erkennen, niet volle dig is, menen zij er voor hun toe komstige vak toch wel wat aan te hebben. "Je moet, ook als licha melijk opvoeder, heel voorzich tig zijn met je commentaar", zegl Regensburg. "Wanneer je agres sie toelaat of niet sterk afkeurt, gaan kinderen zich daarnaar ge dragen. Want het commentaai kan, zoals is gebleken, invloed hebben en dat moetje niet verge ten". red.) moet er om die reden ge woon in 1985 liggen. Anders ga je echt belachelijk grote loopaf standen scheppen of je moet de mensen dwingen met de auto te gaan. Geld "Alles draait eigenlijk", zo vervolgt Poelmans, "om de exploitatiebe groting van Haaswijk. Veel van onze problemen hebben daar mee te maken. Ook in de toe komst zal geld of het ontbreken daarvan van invloed zijn op de verdere vormgeving van Haas wijk. Behalve een school en de voetgangersbrug over het Oegst- geesterkanaal zijn dat ook een wijkgebouw en winkels voor de nieuwbouwwijk". "Evenals de voetgangersbrug moet er ook haast gemaakt worden met dit wijkgebouw", zegt Poel mans. "De gemeente moet wel eerst met voorstellen komen wat betreft de exploitatie van dit ge bouw. Ons voorstel aan de ge meente zal dan zijn om dit zoge noemde multifunctionele cen trum-te koppelen aan de bejaar denwoningen die er vlak naast komen. Dan kan het dienen als gemeenschapsruimte voor die bejaarden". Ook over de be stuursvorm voor dit centrum hebben Poelmans en de zijnen nagedacht. "Een stichting zou dat centrum kunnen exploiteren. Naast een basissubsidie van de gemeente kan zo'n stichting dan verder werken met een aantal 'commerciële' gebruikers. In elk geval moet dit gebouw niet ge dreven worden door een bewo nersvereniging of een feestclub". Met deze feestclub doelt Poelmans op de onlangs opgerichte buurt- groep Haaswijk. "Dat ik feest club zeg is niet oneerbiedig be doeld, want de doelstelling van deze bewonersvereniging is veel beperkter dan de onze. Het blijft bij het organiseren van feesten en andere aktiviteiten. Daar ligt niet onze primaire belangstel ling", aldus Poelmans. Twee bewonersvereniging vindt Poelmans wel iets te veel van het goede. "Maar dit is in Oegstgeest een niet ongebruikelijk ver schijnsel: er waren tot voor kort toch ook twee Sinterklazen". WASSENAAR - De algemene ver eniging voor natuurbescherming heeft bij voorbaat al bezwaar ge maakt tegen de bouw van een villa op de koninklijke landgoe deren 'De Horsten' in Wassenaar. Prinses Christina en haar man Jorge Guillermo zouden overwe gen terug te keren naar Neder land. Overwogen wordt een villa te bouwen op de landgoederen. De algemene vereniging voor na tuurbescherming verzoekt de Wassenaarse gemeenteraad "zo deze plannen al concrete vormen hebben aangenomen, te bezien of deze bouwplannen niet strij dig zijn met het bestemmings plan". Het huidige bestemmings plan staat de bouw van wonin gen niet toe. Bij een eventuele wijziging van het bestemmingsplan om de bouw mogelijk te maken, zou er op moeten worden gelet dat er door de bouw en de aanleg van toegangswegen en leidingen geen schade aan de begroeiing van het park wordt aangebracht. Kaalslag in 'De Horsten' ten be hoeve van de bouw van een villa zal ook hier weer een aantasting betekenen van het groengebied waarom Wassenaar bekend is, maar waarvan de totale opper vlakte toch jaarlijks slinkt", al dus de vereniging. Vereniging Haaswijk ontevreden met benadering gemeenteraad De nieuwe voorzitter van de Vereniging Haaswijk, Poelmans, bij de Van Eysingabrug. "Deze brug zal in de toekomst te klein zijn om al het autoverkeer op te vangen". (foto Holvast) OEGSTGEEST - "Het is natuur lijk wel een erkenning dat de gemeente Oegstgeest ons sinds enige maanden beschouwt als het inspraakorgaan voor Haas wijk, maar daarmee kom je er nog niet. Mocht namelijk blij ken de door ons serieus geno men afspraken tussen het colle ge en het bestuur van de bewo nersvereniging voor ons onvol doende vruchten afwerpen dan zullen we een andere vorm van inspraak moeten organiseren. Een van die mogelijkheden om de belangen voor Haaswijk dan te dienen is misschien wel de oprichting van een politieke partij". door Hein-Jan Salman Aan het woord is drs. M.J. Poel mans, de nieuwe voorzitter van de Vereniging Haaswijk. Een be wonersvereniging die in 1979 is voortgekomen uit de actiegroep 'pro Haaswijk' die een jaar eer der door Poelmans voorganger J. Verra was opgericht. Poelmans maakt er overigens geen geheim van wel tevreden te zijn met de tot nu toe verworven po sitie van de bewonersvereniging. "Vooral de invloed die de vereni ging nu kan uitoefenen bij de be sprekingen van de voorontwerp- plannen voor de nog te realiseren deelgebieden van Haaswijk is voor ons van belang. Dat geldt ook voor het tweemaandelijkse overleg met de gemeente over al lerlei Haaswijkzaken", aldus Poelmans. "Maar ik vraag me af of de nu ver kregen inspraak wel voldoende mogelijkheden biedt. Als op de termijn namelijk blijkt dat er toch te weinig bereikt is dan moet de bewonersvereniging wel een andere inspraakvorm kie- Geen bewoners De meest voor de hand liggende manier is volgens Poelmans dan de weg via een eigen op te rich ten politieke partij. "Tot op he den zitten er in de gemeenteraad geen bewoners van Haaswijk. En juist daar wordt uiteindelijk het beleid gemaakt. Misschien is daarom een politieke partij Haas wijkbelangen noodzakelijk in dien je echt invloed wil hebben", meent' Poelmans. "Je kunt natuurlijk ook terecht bij de bestaande politieke partijen. Maar dan verdwijnen de Haas wijkbelangen in een grote hoe veelheid van andere partijpolitie ke belangen. Wij vinden als ver eniging toch al dat de Oegstgees- ter politieke partijen de hele be nadering van Haaswijk verwaar lozen. Kijk, een aantal hobbels in Haaswijk zijn niet te nemen als daar niet WD en CDA in mee gaan. Je kunt dan wel mikken op de minderheidspartijen, maar dat is niet voor iedere Haaswij- ker interessant". Poelmans verduidelijkt: "Het grootste probleem blijft het ont breken van een school in Haas wijk. Alleen de minderheidspar tijen hebben onze visie hierover gesteund. Daarom zullen we nog VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense WD-raadslid S. Begeer heeft zijn gemeente voor het kan tongerecht gesleept. Hij is het er niet mee eens dat hij 4.634,54 gul den moet betalen voor de ver zwaring van een toevoerleiding van gas, die onder het St. Nico- laespad loopt. Begeer vindt dat de gemeente moet opdraaien voor de kosten van de verzwaring omdat de lei ding onder een openbare weg ligt en werkzaamheden aan openbare wegen zijns insziens voor rekening van de gemeente komen. De gemeente is het niet met hem eens. Ze vindt dat werkzaamhe- LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 23t 1 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19-30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling Ie voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers ƒ1,- Directie: G Koopman Adj.dir.: N Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs J W. E Metselaar Ad). Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef J. M. J. Post Commentaren: W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) .H. I. J Veldhuizen (regio) i H v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit/ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2