LEIDSCH DAGBLAD Uitkeringen niet op 1 juli omlaag Chauffeurs weigeren opheffing blokkades Autovakbond: GM wil 80.000 man kwijt voor 1986 UIEN, PEEN EN GEHAKT Alternatief gezocht wegens tijdgebrek DRUKKERIJ DELTABACH Ondanks oproep regering en bonden Verontwaardiging over plan voor trendvolgers Videotheek "Haarlenwsliaat" extra voordeel 3 films Videotheek "Haarlemmerstraat" MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37325 Jirecteur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur:drs.J.W.E.Metselaar 2300ABLalden tój. hoofdredacteur: R.0. Paaiw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortelnrs 2ie cototon DEN HAAG (GPD) - De verlaging van de ww- en wao-uitkeringen per 1 juli tot maximaal 70 procent van het laatste verdiende loon zal waarschijnlijk worden uitgesteld. Amb tenaren van het ministerie van sociale zaken vrezen dat er niet voldoende tijd meer is om de wetgeving vóór 1 juli te veranderen. De verlaging van de uitkeringen is onderdeel van de kabinetsplan nen het stelsel van uitkeringen volledig te herzien. Die stelsel herziening is zo complex dat uit stel nodig is tot waarschijnlijk begin volgend jaar. Inmiddels werkt de ambtelijke top van het ministerie wel aan een reeks alternatieven om toch al per 1 juli voldoende bezuinigin gen op de uitkeringen të kunnen toepassen. Voor die alternatieve bezuinigingen wordt onder meer gedacht aan het verlagen van de daglonen, die bepalend zijn voor de hoogte van de uitkering. Als dat gebeurt, behoudt de uitke ringsgerechtigde weliswaar recht op 80 procent van zijn laatstverdiende loon, maar zijn netto-uitkering gaat omlaag om dat het laatstverdiende loon daalt. Het zou betekenen dat de uitkeringsgerechtigde uiteinde lijk toch nog 3 procent inlevert Omdat deze maatregel alleen de schatkist te weinig oplevert, zal er nog een reeks van bezuinigin gen nodig zijn. Op het ministerie wordt daarom gewerkt aan enke le andere maatregelen die over eenkomen met alternatieve be zuinigingsvoorstellen die zijn ge daan door de vakcentrale FNV. Daarbij wordt gedacht aan het be perken van ziekte-uitkeringen, het uitputten van reserves van ziektekassen, het verminderen van bijdragen aan sociale fond sen, het (in bepaalde gevallen) verminderen van aaw-uitkerin- gen aan invaliden indien een eventuele partner een eigen in komen heeft, en het terugvorde ren van bijstand, verleend aan gescheiden vrouwen, op hun ex- echtgenoten. De alternatieve voorstellen zijn voorlopig voordeliger voor de werkloze met een ww-uitkering of voor arbeidsongeschikte werknemers. Voor langdurig werklozen die van de ww de wwv zijn ingegaan) maakt het niet zoveel uit. Het mogelijke uitstel van de kabi netsplannen met de uitkeringen heeft een aantal oorzaken. Het kabinet wil het stelsel van socia le voorzieningen hervormen. De eerste stappen zouden per 1 juli worden gezet door een verlaging van de ww, wwv en wao-uitke- ringen tot maximaal 70 procent. Voor wao-ers betekent dit een plotselinge sterke terugval in in komen. De Tweede Kamer het eerder weten daarmee grote moeite te hebben. Volgens de Kamer zou een invoering van de plannen in fasen (per 1 juü drie procent via een verlaging van het dagloon en per 1 januari de rest) beter zijn. Het uitstel wordt bovendien ver oorzaakt door het complexe ka rakter van de stelselherziening. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's- loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 - 89 92 41 De wetstechnische voorberei- eerst nog over de plannen advi- ding en parlementaire behande- seren. De SER heeft al laten we ling kosten veel tijd. Bovendien ten pas halverwege dit jaar een moeten de Sociaal-Economische volledig advies te kunnen uit- Raad en de Emancipatieraad brengen. Voorschotense 'dijkgravin' VOORSCHOTEN (ANP) - De Voorschotense mevrouw ir. J.M. Leemhuis-Stout (37) is de eerste vrouw die dijkgraaf van een hoogheemraadschap wordt. Zij is met ingang van 1 juni a.s. in die functie be noemd bij het hoogheem raadschap Schieland. Mevrouw Leemhuis werkt nu nog bij de Unie van Water schappen. Zij volgt mr. L.W.L.F. van Heugten op, die burgemeester van Nieuwer- kerk aan den IJssel is gewor den. Schieland verzorgt de waterke ring, waterhuishouding en waterkwaliteit in de driehoek Zoetermeer-Gouda-Rotter- dam. DETROIT (Reuter) - 's Werelds grootste autofabrikant, de Ame rikaanse General Motors (GM) zou het aantal arbeidsplaatsen in de periode tot 1986 willen ver- Zo zagen dit weekeinde vele ver keersknooppunten in Frankrijk er uit als gevolg van de blokkades door vrachtwagenchauffeurs. Deze foto, genomen bij Fleury-en-Biere vijftig kilometer ten zuiden van Parijs, toont hoe duizenden auto mobilisten in enorme files terecht kwamen. (Foto ap> PARIJS (GPD) - De Franse regering is er nog niet in geslaagd de blokkade-ac ties van vrachtwagen chauffeurs volledig te beëindigen. Ondanks op roepen van regering en bonden aan de chauffeurs om hun vorige week don derdag begonnen acties op te schorten en het re sultaat van onderhande lingen af te wachten, ston den vanmorgen in het ge bied rond Chamonix nog 2.000 vrachtwagens langs de weg. Ook in de valleien van de Rhone en de Saóne waren nog heel wat we gen geblokkeerd. De meeste fa milies echter die per auto op weg waren naar de wintersportgebie den hebben nu na drie verloren dagen hun bestemmingen be reikt. Aan de andere kant van de Mont Blanc-tunnel waar de problemen begonnen waren heeft zich nu wel een file van drieduizend vrachtwagens gevormd als ge volg van langzaam-aan-acties van de Italiaanse douane. De Ita liaanse regering heeft de zoge naamde financiële brigade op de grens afgestuurd om de afhande ling te versnellen. Minister van transport Fiterman verklaarde gisteravond op de te levisie dat hij onderhandelingen met de vervoersbonden zou be ginnen over 'alle mogelijke maat regelen'. De bonden dienden dan de acties op te schorten. De bondsleiding ging akkoord en riep gisteravond de chauffeurs op de wegen te ontruimen. Maar een groot aantal chauffeurs gaf daaraan geen gehoor. De onderhandelingen morgen zul len in de eerste plaats gaan over een snellere en meer menselijke behandeling door de Franse douane. Daarnaast staan vermin dering van de btw voor het inter nationaal vrachtvervoer, vermin dering van de accijns op benzine, betere werktijden en betere belo ningen op de agenda. Minster Fiterman had direct na het uitbreken van de acties vorige week donderdag olie op het vuur gegooid met de verklaring dat hij niet onder de druk van ultimata wilde onderhandelen. Gister avond moest hij daarvan terug komen, een handelwijze die de oppositie voldoende munitie gaf om de communistische bewinds man zwaar onder vuur te nemen. a.pieterse ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 Nederlanders maken beste jaarverslagen LONDEN (GPD) - Nederlandse bedrijven behoren tot de bes te ter wereld waar het gaat om het maken van jaarversla gen. Dat blijkt uit een onder zoek onder 250 bedrijven uit 33 landen, dat is verricht door het in Londen gevestigde tijdschrift International Ac counting Bulletin. Het onderzoek, dat vandaag is uitgekomen, toont gan dat Nederland, Zweden, Enge land, de Verenigde Staten en Canada het beste voldoen aan de normen die aan een nauwkeurig en volledig jaarverslag mogen worden gesteld. Veruit het slechtst komen de Spaanse bedrijven uit de bus. Bij de beoordeling van de jaarverslagen van de indivi duele bedrijven komt de Brit se tabaks-gigant BAT het beste uit de bus. Philips uit Eindhoven komt op de twee de plaats. Bij de 25 als beste geklassificeerde bedrijven, zijn twee Nederlandse (AK ZO en Philips), en twee Ne derlands-Britse (Shell en Unilever). minderen met 80.000 en de jaar lijkse loonsverhogingen willen vervangen door winstdeling. Dat blijkt uit een geheim rapport waarop de Amerikaanse auto vakbond, United Auto Workers (UAW), de hand heeft weten te leggen. Een woordvoerder van GM verklaarde dat het om een intern rapport gaat dat niet in het openbaar zal worden besproken. GM heeft op het ogenblik in de Verenigde Staten 360.000 men sen in dienst. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zou voortvloeien uit het toepas sen van nieuwe technologie en uit nieuwe arbeidsvoorschriften. GM introduceerde in 1982 de winstdeling toen de bonden con cessies deden naar aanleiding van de slechte gang van zaken in de auto-industrie. Die winstde ling zou nu moeten worden uit gebreid. Eerder deze maand werd bekend dat GM een record winst had behaald van ruim 3,7 miljard dollar, hetgeen betekent dat elke werknemer krachtens het winstdelingsysteem 640 dol lar krijgt. TWEEHONDERD INBRAKEN - Een speciaal team van de Gro ninger gemeentepolitie heeft tien mensen aangehouden, die verdacht worden van het plegen van 200 inbraken in nog geen drie maanden tijd. De tien, allen heroineverslaafden in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, hadden het vooral gemunt op sieraden en ge luidsapparatuur. De waarde be droeg zeker vier ton. Hof: PUEM discrimineert niet AMSTERDAM - De Provinciale Utrechtse Elektriciteits Maat schappij mag op kosten van woonwagenbewoners extra voorzieningen aanbrengen om wanbetaling te voorkomen. Het Amsterdamse hof, dat deze uit spraak deed, vernietigde daar mee een eerdere uitspraak van OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. - .■MMyaayMMM Keuze uit Aikemadeiaan 1Roeiotarendsveen lOOstuks tel 01713-2866 - 2073 de Utrechtse rechtbank, waarin de maatregelen onrechtmatig en discriminerend werden ge noemd. Het woonwagenschap Amersfoort toonde zich vanochtend hevig verbolgen over de uitspraak en kondigde aan naar de Tweede Kamer te zullen stappen. Het schap vreest dat andere energie bedrijven identieke maatregelen zullen nemen. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbeweging hebben vanoch tend verontwaardigd gereageerd op de plannen van minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) en kabinet om de groep trendvolgers uit te breiden met werknemers van omroepen, ziekenfondsen en bedrijfsvereni gingen. De Dienstenbond FNV heeft al ge dreigd met 'harde acties' bij de omroepen en in de sociale verze keringssector als het parlement geen stokje steekt voor het wets ontwerp op de arbeidsvoorwaar den in de collectieve sector, waarin de minister een en ander wil regelen. De omroepwerkgevers blijven bij hun standpunt dat de overheid zich niet moet bemoeien met de arbeidsvoorwaarden in omroe pland, zo liet een woordvoerder van de NOS vanochtend namens de omroepen weten. De omroe pen zijn bang dat hun onafhan kelijkheid in het geding komt als de overheid een grotere greep krijgt op het arbeidsvoorwaar denoverleg. Volgens de Dienstenbond FNV en de werkgevers in de sociale ver zekering is het wetsontwerp van De Koning volledig in strijd met het advies dat de Sociaal-Econo mische Raad eind vorig jaar heeft uitgebracht. Daarin stond dat de overheid wel andere mid delen heeft om de kosten bij dc sociale verzekering en de omroe pen te beheersen (bijvoorbeeld via premies). (Zie verder pagina 5) op de eerste dagen van de week. Zondag t/m woens dag voor 10,* voor 3 dagen Haarlemmerstraat 139a - Leiden Zondag open van 12.00-19.00 uur Maandag t/m zaterdag open .van 10.00 tot 21.00 uur. Mogelijk ij zei Veel bewolking en nu en dan sneeuw of regen en mogelijk ijzel. Minimum temperatuur omstreeks 1 graad, middagtemperatuur ongeveer plus 3 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidoostenwind. 21 februari 1984 Zon op: 07.45 uur, zon onder: 18.03 uur Maan op: uur, maan onder: 09.54 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwater om 06.11 en 18.18 uur, laagwater om 02.01 en 14.35 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees /rfy in de aanbieding. Kilo winterpeen kilo uien, Q CA samen Mager rundergehakt, 500 g6-985.48 AQO kilo '.1-298*7.^70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hef abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ U kunt deze bon opsturen naar het Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen. (071 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1