c 'Broedermoord' In reuzesiaiom Russen verlost van kater Malkov maakt zich waar In 'bloedvorm'... J' Schandevan Lake Placid uitgewist }hü ert Steve Mahre superieur •Ën noff 'n „Mahre.... 'Talent' Witt goed „voor goud Nederlanders: weer hetzelfde liedje Zwemlimiet Nancy Kijk in de Vegte Slachtoffer bij WK ijsspeedway UARI ANDAG 20 FEBRUARI 1984 Sport -Slied *AJEVO (GPD) - Uitzinnig blij, Rang£°f ^et eerste keer was. Dat \C 2-3,aren de Russen gistermiddag Brolec«et hun zesde olympische ijs- do fcckeytitel. De doorgaans ijzing- 1 lekkend kalme, bijna emotielo- s J spelers en coaches vielen el- ïten °*e ^etra-hal van pure 2 Jeugde om de hals. De overi- &ns matige finale tegen Tsje- *unch toslowakije (2-0) verdreef de r-Zoveter van Lake Placid eindelijk NOVCèlemaal. In de vier jaar na die edenkwaardige eindstrijd tegen uiz.2 ig Verenigde Staten hebben de j ,owjets orde op zaken gesteld. X 2 r"e wereldtitels op rij en nu, als loogtepunt, olympisch goud. Sr jaar geleden mompelde Victor lok 1-fichonov na de historische ne- 1-3, Neerlaag van zijn formatie: „Ik ►_n boop dat de kans krijg om de- üon:e schande uit te wissen". En in- j jlerdaad werd hem die mogeljk- lieid gegeven. Het vertrouwen pleek onaangetast, Tichonov lverd niet aan de kant geschoven 3 lioals bijna gebruikelijk is in de 4 5owjet-Unie, als er gefaald vordt. De ijshockeycoach vatte ijn taak zeer serieus op, wetend lat een tweede misser hem on- ïerroepelijk de kop zou kosten. |itgangspunt heb een nieuw trainingsplan opgezet dat vier jaar lang gericht was op Sarajevo", legde Ticho nov uit. Centrale uitgangspunt daarbij was een volledige opoffe ring voor de ploeg en het resul taat. Individualisme zou niet ge tolereerd worden. Zelfs op de training was solistisch spel uit den boze. Ook als de gaafste technici hun behendigdheid toonden werden ze uitgeschol den voor 'anarchist', ondergraver van het systeem. „Andere lan den, als Canada bijvoorbeeld, leggen te veel de nadruk op bru taliteit in het spel en te weinig op scherzinnigheid en collectivis me", aldus Tichonov. Hij regeerde met harde hand. Wie niet horen wilde, moest maar voelen. Twee spelers, Nikolai Drozdetskiy en Victor Tumenev, konden in 1982 opkrassen toen ze na een onbeduidend auto-on gelukje het trainingskamp ver lieten. Pas na een jaar haalde de coach ze terug en in Sarajevo wa ren ze er bij. De ervaren doelman Vladislav Tretjak, voor de vierde keer aanwezig op de Olympische Spelen, mocht jarenlang bij een spelletje basketbal maar één hand gebruiken. In zijn andere moest hij de keepersstick hou den zodat het een 'verlengstuk van zijn lichaam' zou zijn. Per soonlijke ambities van Tretjak, die twee jaar geleden al te ken nen gaf dolgraag nog een paar seizoenen als prof te willen gaan spelen in het buitenland, waren volsterkt onbespreekbaar. Hij hoorde bij de ploeg en diende te streven naar goud. Gistermiddag in de niet eens uit verkochte olympische ijshal (een kaartje voor de finale kostte maar liefst 125 gulden, voor de meeste Joegoslaven meer dan een weekloon) liepen de syste men echter niet zo soepel. Tegen stander Tsjechoslowakije wist zich weliswaar bij voortbaat kansloos, maar ontregelde de Russische aanval wel. „Het is een moeilijk te bespelen tegen stander en ik weet dat zij dat van ons ook vonden. Wij hebben het altijd zwaar als we tegen elkaar spelen", verklaarde Tichonov de slechte wedstrijd. Hekel Daar komt nog bij dat de Tsjechen een hekel hebben aan de Sow- jets, die in 1968 met tanks en pantserwagens Praag binnenrol den omdat het land in de ogen van het Kremlin een wat al te vrije koers was gaan varen. Een factor die bii elke ontmoeting Tijdens de finale van het ijshoc- keytoernooi was die extra moti vatie echter onvoldoende om de Sowjets succesvol te bestrijden. De Russen wisten dat de vooral verdedigend sterke tegenstander er ongetwijfeld fors in zouden gaan. Om dat geweld af te bluf fen pakte men daarom zelf de za ken in de eerste periode maar hard aan. De hardste klap voor de Tsjechen was echter de treffer van Alexander Kozhevnikov in de zesde minuut van de eerste periode. Een schot dat doelman Jaromir Schindel losliet. De Russen kre gen wat meer greep op het spel, al waren de briljante momenten schaars. Een teken aan de wand voor het moeilijke scoren was wel het feit dat ze hun sterke po- werplay niet doeltreffend kon den afronden. Daar stond echter tegenover dat de Tsjechen niet eens aan powerplay toekwamen. Snel Al vrij snel in de tweede periode werd het pleit beslecht. In de eer ste minuut produceerde Vladi mir Kroutov een schitterende treffer op aangeven van Igor La- rionov. De 2-0-stand was vol doende en de Sowjet-Unie leek over te schakelen op defensief spel. „Njet, njet", riep Tichonov verontwaardigd toen hem dat verweten werd. „We zijn niet be wust anders gaan spelen omdat we onze voorsprong wilden ver dedigen, maar de sterke Tsje chen dwongen ons daar toe". Toch waren ze niet sterk genoeg om ook maar iets aan de score te veranderen, ail was men er met het schot van Vladimir Kyhos vier minuten voor het eindsig naal wel dichtbij. Het zou de wedstrijd in elk geval nog een beetje spanning hebben gege ven. Nu haalden de Sowjets rus tig het einde en het goud. Voor de zesde keer (1956, 1964, 1968, 1972, 1976 en 1984) en dat is een evenaring van het recordaantal dat Canada achter de naam had staan. Wet# Ro; 'anoARAJEVO (ANP) Het laaste alpine-skinummer heeft gisteren in het teken gestaan van de Amerikaanse .broedermoord' tussen Phil en Steve Mahre. De eeneiige tweeling broers, die als twee druppels water op elkaar lijken, waren superieur op de door 55.000 ^toeschouwers bezette Bjelasnicaberg. zilvOp de door de zon te zacht gewor- ïl PI den piste was Phil Mahre, vier minuten ouder dan zijn broer, :hosj uiteindelijk de beste. Dat is in de gehele loopbaan van het kalende 'ui SARAJEVO (SID) - De Ameri kaanse skiër Phil Mahre heeft gisteren twee keer een feestje kunnen vieren. Bijna op hetzelfde moment, dat hij naar de gouden medaille sla lomde in Sarajevo, schonk zijn vrouw Holly in Scottsda- le (Arizona) het leven aan een acht pond zware zoon. Holly en Phil Mahre, wiens tweelingbroer Steve op de Olympische slalom voor een dubbele Amerikaanse zege zorgde, hadden al een doch ter. Als de broers morgen in Arizona terugkeren, zal een naam worden gekozen voor de jongste telg van de familie Mahre. duo al zo geweest. De Fransman Didier Bouvet veroverde, op eer biedige afstand van de Ameri kaanse gebroeders, de bronzen medaille. Phil en Steve Mahre zijn routinier in het internationale slalomkeur korps. Phil heeft altijd de beste prestaties geleverd. Vorig jaar nog werd hij winnaar van de we reldbeker reuzeslalom en combi natie. Het is één van de zeer wei nige verschillen met zijn broer. De 26-jarige slalomspecialisten uit Yakama in de staat Washing ton zijn vrijwel identiek aan el kaar. Phil Mahre heeft alleen een extra hobby: hij bouwt zijn eigen huis. Voor de rest kan bijna geen mens de gebroeders Mahre onder scheiden. In Kitzbühel kwam on langs toch aan het licht dat Phil en Steve Mahre de borstnummer tijdens een wereldbekerwed strijd hadden verwisseld. Het tweetal werd daarop gediskwali ficeerd. De gebroeders Mahre hebben zich gerevancheerd op de Olympi sche slalom. De wereldbeker- strijd was van ondergeschikt be lang. Verlost van hun aartsrivaal Ingemar Stenmark, die niet mocht deelnemen aan de Winter spelen, richtten zij zich op Sara jevo. Op de reuzeslalom, door de jaren heen de specialiteit van Phil, viel het duo niet in de prij zen. Bij de slalom werd het alles. Steve Mahre had na de eerste man che de beste vooruitzichten op goud, maar de druk was te groot. Zijn meer gelouterde broer Phil, die na de eerste doorgang ook nog de Zweed Nilsson voor zich had moeten dulden, raasde in vlotte stijl naar beneden. Zijn to- taaltijd van 1.39,41 werd door niemand verbeterd. „Het is ge lukt, alle trainingsarbeid is niet voor niets geweest", jubelde Phil Mahre na afloop. Bojan Krizcó» de grote hoop van de talrijke schreeuwende Joegosla ven langs de piste, had proble men op het mentale vlak en met de plakkerige sneeuw, waardoor hij niet in de top eindigde. Vele favorieten sneuvelden als gevolg van de niet optimale condities of van concentratieproblemen van wege de chaotische taferelen op de Bjelasnica. Bouvet proviteer- de ervan en kaapte het brons weg. Zestien jaar geleden was Jean Claude KÜlly de laatste, die Frankrijk op de slalom een me- Reden tot lachen voor de Mahre's? Jazeker. En goud, en zilver, en een zoon. Of een neefje natuurlijk. daille (goud) had bezorgd. De Amerikanen waren evenwel de grote winnaars bij het Olympi sche alpine-skiën. Bill Johnson lom) pakten in Sarajevo verras- afdaling), Debbie Armstrong send de helft van de te verdelen (reuzeslalom) en Phil Mahre (sla- gouden medailles. SARAJEVO (DPA) Vier jaar na 1 haar vroegere clubgenote Annett Poetzsch veroverde de 18-jarige Katarina Witt uit Karl-Marx- Stadt de olympische titel kunst rijden voor dames. De tweevou dige Europese kampioene beves tigde met die prestatie de woor den van haar befaamde trainster Jutta Müller: "Zij is de meest ge talenteerde rijdster in mijn car rière". Het zilver ging naar de Amerikaan se wereldkampioene Rosalyn Sumners, het brons naar de Rus sin Kira I wan ova. Geen risico In het uitverkochte Olympisch Stadion (8500 toeschouwers) heeft Katarina Witt de vrije kür gebruikt om haar leidende posi tie in het klassement te consoli deren. Ze vermeed al te grote ri sico's, schroefde een driedubbe le Axel terug tot een tweevoudi ge en ging tijdens haar optreden slechts twee keer voor drievoudi ge sprongen de lucht in. Daarvan mislukte er één gedeeltelijk. Door die vereenvoudigingen stelde ze Rosalyn Sumners in de gele genheid via een indrukwekken de vrije oefening alsnog een greep naar het goud te doen. Maar de Amerikaanse maakte een kunstmatige indruk en miste de gratie van Witt. Desondanks voelde het Italiaanse jurylid zich geroepen de artistieke uitvoering Katarina V/itt straalt. Ze weet het, ze heeft goud gewonnen. (Foto AP) Overdadig De overdadige waardering werd la ter door de meerderheid van de jury gladgestreken. Vijf van de negen kamprechters plaatsten de knappe, Oostduitse scholiere op de olympische troon en ruï neerden daarmee alle illusies van Sumners. De Amerikaanse we reldkampioene werd in haar vrije kür voorbijgestreefd door haar pas 16-jarige landgenote Tif fany Chin. De vederlichte teena ger demonstreerde haar veelzij dige talenten met drie perfecte drievoudige sprongen en verruk kelijke pirouettes. De charmante show miste de uitwerking op de jury niet. Chin werd hoog ge waardeerd en sprong van de elf de naar de vierde plaats. Toch kon het levenslustige meisje uit Californié de Oostduitse Ka tarina Witt niet verontrusten. SARAJEVO (GPD) - Tot het bitte re einde hebben de Nederlandse schaatsers in Sarajevo de diep- treurige lijn vastgehouden. Henk Boer, de allroundcoach, had voor de tien kilometer al geen vertrouwen meer in een opbeurend afscheid van de om streden olympische ijsbaan. „Want de omstandigheden wa ren gelijk aan de vijf kilometer toen Van der Duim en Vunde- rink evenmin uit de verf kwa men". Het laatste optreden van de Nederlanders was daarom een kopie van alle voorgaande misbaksels, terwijl Tomas Gus- tafson en Igor Malkov de fasci nerende ontknoping van de 5000 meter herhaalden. Zij het dat deze keer de jonge Rus met on gelooflijk klein verschil (0,05 se conde) Gustafson het goud uit handen sloeg. De minimale marge tussen Malkov en Gustafson is daarmee eerlijk beloond. Zij zetten de lange af standen volledig naar hun hand, want de Oostduitse specialist Schófisch (twee maal brons) vormde geen directe bedreiging. Malkov, die gisteren zijn negen tiende verjaardag vierde en Gus tafson verdienden allebei goud en zilver, hoewel de Zweed op zijn verlanglijstje de hoofdprijs van de tien kilometer bovenaan had staan. Voldaan Dat het precies omgekeerd is gelo pen aanvaardde hij zonder mor ren. „Denk nu niet dat ik teleur gesteld ben, want ik wilde min stens een medaille winnen", sprak de afgetrainde Zweed vol daan nadat zaterdag de beslis sing, die hij opnieuw in de ijshal had afgewacht, was gevallen. „Ik gun Malkov het goud op de 10.000 meter omdat hij op de 5000 maar tweehonderste te kort kwam. Wij hebben elkaar niets te verwijten. Natuurlijk denk je achteraf dat je nog iets sneller kon. Ik het me in het begin mee slepen door Karlstad, want ik wilde niet te veel op hem verlie zen. Daarom was de race minder uitgebalanceerd dan anders. Maar ik moet tevreden zijn met wat ik hier heb bereikt". SARAJEVO (GPD) - De Noorse en Zweedse schaatscoaches keren het volgend seizoen niet terug langs de ijsbanen. Arne Lier vindt het na vijf jaar welletjes en zijn landgenoot Hans Naess, die de Zweden onder zijn hoede heeft, vindt dat een nieuwe trai ner verfrissend kan werken. Gustafson trad dus voor de tweede keer voor zijn grootste en enige rivaal aan, wat de krachtige en ook knap schaatsende Rus in de voordeligste positie bracht. Gus tafson had alleen Van der Duim voor zich. De Nederlander speel de zijn laatste troef uit door op 14.40 te mikken en een gebrek aan inzicht in wat noodzakelijk was kon hem niet worden ont zegd. Alleen bleek die opdracht voor hem veel te hoog gegrepen, want hij kwam twintig seconden slechter uit. Igor Malkov reed veel nauwkeuri ger. Hij raakte weliswaar bijna vijf seconden achter op Gustaf son, maar dat deerde hem niet. Toen de militair eenmaal winst ging boeken begon het goud voor hem te gloren al was het tenslotte een dubbeltje op zijn kant. Voor het eerst won een Rus de olympische tien kilometer, die nog maar de vierde was in Malkovs prille carrière. Oud-schaatser Viktor Bjelov haal de hem zeven jaar geleden naar de 400-meterbaan nadat Malkov zich eerst had toegelegd op een andere ijssport, banby (hockey op een groot veld). Na 15.000 trai ningskilometers, een schatting van hem zelf, vestigde Malkov in december van het vorig jaar de aandacht op zich toen hij voor de 10.000 meter nog geen veertien minuten nodig had. Die futuristi sche 13.54,81 heeft Malkov nu tenminste waargemaakt, dit in tegenstelling tot tientallen land genoten die buiten de Medeo- baan middelmatige schaatsers bleken te zijn. In die categorie zijn de Nederlan ders in Sarajevo verzeild geraakt. De toernooirijders bij uitstek be sloten zaterdag hun klaagzang over het ijs en haalden gelaten de schouders op. „Er zat niet meer in, daar moeten we ons bij neer leggen", herhaalde Van der Duim nog eens. „Het is wel be wezen dat ik geen echte specia list ben. Ik vermoedde dat al, maar ik had toch de ijdele hoop nog een plak te halen op een af stand. Die zou veel voor me heb ben betekend en was de bekro ning op m(jn carrière geweest. Daarom ga ik niet dansend naar huis". Robert Vunderink voelde zich na zijn tweede deceptie „belab berd". Hij kon amper de drang weerstaan er na vijf kilometer de brui aan te geven. „Ik zag het zwart voor mijn ogen en dacht ik stop er mee. Toch reed ik me he lemaal leeg. Niemand zal me kunnen verwijten dat ik maar aangerommeld heb". Yep Kramer smaakte het betrekke lijke genoegen, dat hij geduren de zijn eenmalige aanwezigheid op de Olympische baan als beste Nederlander (negende) eindigde. Hier ben ik mijn eigen gang ge gaan en heb me mets van trai ningsschema's aangetrokken. Ik was erg gemotiveerd voor de tien kiometer, want ik wilde nog even laten zien wat ik kan". LEIDEN - In het Leidse 5-Meibad werden in het afgelopen week einde de Speedo jaargangwed strijden verzwommen. De beste zwemmers uit de jaargangen 72- 76 uit de Gouwe Rijstreek kwa men aan de start. Pauline Stastra van LZ finishte bij de meisjes '72 als eerste op de 200 meter in 2.46.7. Ingrid van Veen (Zijl) kwam uit op 2.48.0. Jessica Rebel werd op deze afstand der de, maar op de 100 meter rugslag eidigde de Katwijkser op de tweede plaats in 1.17.6, hetgeen haar een NK-limiet opleverde. Pauline Stastra greep met 1.19.1 het brons. Bij de jongens '72 was Robert Jan sen het snelst met 2-41.1. Niels Ouwerkerk van de Zijl werd tweede. Op de 100 meter vrij was Ouwerkerk de snelste, terwijl Ouwerkerk op de derde plaats beslag legde. Op de 100 meter schoolslag meisjes '75/'76 boekte Karin Stastra (1.46.2) een ruime overwinning voor het Zijl-lid Danny Dubbeldeman (1.50.8). Bij de jongens werd in dezelfde leef tijdsgroep Dennis Schouten eer ste in 1.29.7. Stan Spijker ronde de 100 meter in 1.33.8 af. Nancy Kijk in de Vegte verzekerde zich van plaatsing door de 100 meter meisjes '74 in 1.23.4 af te raffelen. Ameteria Verkade van de Zijl werd op ruime afstand tweede. Clubgenote Maaike Par rel werd derde. Het goud bij de jongens '74 ging naar Zijl-lid Mi ke Beukering, die 1.45.2 neerzet te. Laurens van Kampen kwalificeer de zich voor de eindstrijd bij de 100 meter vlinderslag jongens '73 in 1.22.0 af te werken. Niels Joor tikte als tweede aan. Yvonne Laterveer werd derde op de 100 meter schoolslag meisjes '73. Het Zijl-lid zette 1.34.5 neer op de klokken. Onno Regens- burg werkte de 100 meter vlin derslagjongens '71 in 1.22.1 af. De zwemploeg van LZ won giste ren ook de derde ontmoeting van de vijfkamp met ZVZ, AZVZ, ZLM en AZL. Winny van Deelen leverde op de 100 meter vrij de opvallendste prestatie met een tiid van 1.12.0. MOSKOU (AFP/DPA) - De eerste zege van een Zweedse coureur in de finale van het wereldkam pioenschap ijsspeedway werd gisteren in het Lenin-stadion in Moskou overschaduwd door de dood van Anatoli Gladisjev. De 37-jarige Rus verloor in de 23e manche in een bocht het even wicht, kwam ten val en werd door de Oostenrijker Walter Wartbichler overreden. Met zwa re verwondingen aan het hoofd, de banden van de motoren zijn voorzien van spijkers, werd Gla disjev in bewusteloze toestand per helicopter naar een van de ziekenhuizen in Moskou ver voerd. Daar overleed hij zonder bij kennis te zijn geweest. Gladisjev, ge trouwd en vader van twee kinde ren, maakte in 1977 en *81 deel uit van het Russische team, dat de wereldtitel voor landenploe gen veroverde. In 1978 en '81 leg. de hij in het individuele WK be slag op de derde plaats. De finale werd verrassend gewon nen door de Zweed Eric Sten- lund. De 20-jarige monteur uit Uppsala werd daarmee de opvol ger van de Rus Sergei Kasakov, die in de voorronde in Inzeil werd uitgeschakeld. Achter Stenlund werd de Rus Vladimir Soekov tweede en diens landge noot Joeri Ivanov derde. Roelof Thijs handhaafde zich op de vijf de plaats. De rijder uit Assen had kansen op een hogere klassering, maar verprutste die door slechte starts. VOETBAL - De Braziliaanse voet balkampioen Flamengo heeft een bod van 1.2 miljoen dollar (3.6 miljoen gulden) afgewezen. Het werd gedaan door de Ita liaanse eerste divisieclub Napoli en betrof de Braziliaanse speler Junior, dit in 1982 in het Brazi liaanse elftal bij het wereldkam pioenschap speelde. George He- lal, de voorzitter van de club uit Rio vindt dat er over een bod, dat lager is dan 2 miljoen dollar, niet behoeft te worden gesproken. Ook de 29-jarige Junior zelf was nogal teleurgesteld. SARAJEVO - De Finse skiloopster Marja-Liisa Haemaelainen is met drie gouden medailles de 'koningin' van de veertiende Olympische Winter spelen geworden. In Sarajevo werd voor deze kroning dc schaatsenrijd- ster Karin Enke verwacht, maar de Oostduitse won 'slechts' twee keer goud en twee keer zilver. De 28-jarige Haemaelainen veroverde zaterdag haar derde gouden me daille. Na winst op de 5 en de 10, won ze ook de 20 kilometer. De fysiotherapeute pakte ook nog brons met de Finse estafetteploeg. Toch werd zij niet alom bejubeld. Haar grauwe gelaatskleur en een opvallend groot aantal met bloed besmeurde handdoeken wezen volgens omstan ders in de richting van bloeddoping. Bloeddoping is het opnieuw inbrengen van het eigen bloed, nadat het is ontdaan van plasmastoffen, zodat de zuurstofopname tijdens wedstrij den groter wordt. De verhalen over deze manier van doping begonnen toen Lasse Viren (een Fin) twee keer achter elkaar de vijf en tien kilo meter hardlopen won tijdens de Olympische Zomerspelen. En steeds als een Fin of Finse nu een bijzondere prestatie verricht komen die verhalen terug. Haemaelainen trok zich niets aan van de kritiek. "In het trainingskamp in Davos heb ik mijn topvorm gevonden", was haar enige commentaar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19