Dat kón alleen maar in strips 5 D T Pemix slaat keihard toe Druk ook voor Fides te groot Dames van MS V alleen op kop Korfbal is ook oorlog D- TOP naast Albatros op eerste plaats Leiden blundert in Den Bosch !984MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 Sport s NIJEVEEN - De historische woor den van voetbaltrainer RiniLS - Michels "voetbal is oorlog" zijn inmiddels ook van toepassing op de korfbalsport. De noordelijke t derby tussen DOS'46 en SCO ein- i digde gistermiddag namelijk in i een ordinaire knokpartij. Bij een stand van 12-11 kende scheidsrechter Visser, die de ge hele wedstrijd de handen meer dan vol hadeen strafworp toe aan de thuisclub. Reserve-spelers en coaches verschenen plots bin nen de lijnen en daarbij kreeg Harry Dassen het aan de stok met de coach van SCO Jaap Len stra. Deze aarzelde niet en sloeg zijn ex-collega met een goed, ge plaatste vuistslag tegen de vloer. Nadat het gevecht enigzins was geluwd en het spel kon worden hervat stuurde arbiter Visser SCO-speler Jan Tuttel het veld uit, die in het tumult een DOS- dame zou hebben geschopt. De strafworp waar de ellende mee begon, werd overigens benut. DOS'46 zegevierde zo met 13-11, hetgeen tot gevolg had dat Allen Weerbaar het kampioenschap in de hoofdklasse A in de wacht kon slepen. Wim van der Post is opgestapt als voorzitter van de Leidse hoofd klasser Fides Pacta. Post, die nog geen jaar geleden aantrad, kwam in conflict met zijn mede bestuursleden over de wijze van uitvoering van een aantal be stuurstaken. LEIDEN/DRIEBERGEN - Nota bene in de kampioenswedstrijd is Pemix er in geslaagd Dalto een eerste (8-10) nederlaag toe te brengen. Spannender nog is de strijd in IA, waar TOP na een 9-12 overwinning op Swift naast Albatros is gekomen. Zuiderkwartier won verrassend van De Bermen (10-7), maar blijft in de problemen. Fiks is na de 11-12 nederlaag tegen Snel kansloos geworden voor de titel, terwijl De Danaïden, dat concu- rent Ten Donck overtuigend terugwees (10-14), de titel binnen handbereik heeft. Titel- kansen, zij het geringe, zijn er ook nog voor derdeklasser Velocitas. Jacqueline Anholts springt tevergeefs naar de bal Fiks verloor met 12-11 pan Snel. (fotoHol»«st) 'De kampioenreceptie zal van drie tot vijf uur plaatsvinden', stond er keurig in het prgramma ver meld. Zo vast rekende Dalto er op in het duel tegen Pernlx de titel binnen te halen. De ploeg van coach Jasper Engel, op vijf punten de 'naaste' concurrent, bracht de hoogmoed echter voor de val. Al snel werd duidelijk, dat de gedoodverfde kampioen de spanning maar nauwelijks aan kon. Het combinatiespel ver toonde forse haperingen, terwijl de zuiverheid van het schot de vergelijking met de eerste wed strijd (11-21!) geen moment kon doorstaan. Pernix wist door in valster Carla van Evert, voor de geblesseerde Janneke Mulder, na dertien minuten zelfs op 1-2 te komen, maar leed nog teveel bal verhes om afstand te kunnen ne- Halverwege had Dalto een 6-4 voorsprong, maar het gevaar moest vrijwel volledig komen van het eerste aanvalsvak. De aanvalsopzet van Pernix was in middels zoveel gevaarlijker, dat men er in slaagde ook dit te neu traliseren. Na 6-6 door Denise Smits, die tweemaal scoorde, kwam Dalto nog eenmaal op voorsprong, waarna Kees Bro- kaar de verandere krachtsver houdingen in de score tot uit drukking bracht. Het duurde ruim acht minuten eer Dalto te rugkwam en nog geen tien se conden later haalde Carla Kui pers al haar revanche: 8-9. Gehaast joeg Dalto weer op de ge lijkmaker, maar de aanval faalde opnieuw. Twee minuten voor tijd ging Pernix op balbezit spe len en de verdedigers, op van de zenuwen, tastten beslissend mis. Jenny van der Laken maakte in de laaste minuut aan alle illusies een einde: 8-10. De overige goals waren van Kees Brokaar (3) en Kees Hortensius (2). Twee ronden voor het einde heeft TOP Albatros, dat de titel voor het oprapen had, nog achter haald. De strijd gaat nu tussen de beide lijstaanvoerders, want nummer drie VES, moet, on danks dat het zowel TOP als Al- LEIDEN - Het duel tussen Fides Pacta en Rohda verdronk in de emoties. In het vuur van de strijd verloren echter niet al leen de zestien spelers hun kalmte, maar ook het arbitrale duo. Niet opgewassen tegen zoveel commotie, Ronald van der Velden hep zelfs tegen een formele waarschuwing aan, bleef de Bos-Brigade steken op de twee punten achterstand. Geroutineerd speelde Rohda de slotminuten vol en incas seerde via de 16-18 beide pun ten. Scheidsrechter Kuiper hand haafde zich maar net in het strijdgwoel en het blazen van het eindsignaal luchtte hem zichtbaar op. Toch waren ook de beide.ploegen wel degenlijk mede-verantwoordelijk voor het gespannen sfeertje in de de 5-meihal. Rohda door het sub tiele tijdrekken en de andere kleine intimidaties, waarop de Leidenaren vervolgens rea geerden als de stier op de be kende lap. Dit gebrek aan stress-bestendigheid verklaar de ook de 16-18 nederlaag van Fides. Dat het een moeilijk duel zou worden, stond tevoren wel vast. In de eerste wedstrijd had - Fides Pacta de Amsterdam mers een puntendeling afge dwongen, wat hen de eerste plaats kostte. Nieuw punten verlies kon Rohda zich niet meer permitteren en dat gold in feite ook voor het nog altijd onder de fatale streep geklas seerde Fides. Was het schot van Rohda de eerste wedstrijd uiterst onzuiver en leidde het typische Leidse verdedigen tot vele onderscheppingen, nu schoten de Amsterdammers, bij vlagen met scherp. Blunderend deed Fides in de eer ste minuten ook nog eens twee strafworpen cadeau. Fouten, die het ritme braken en met een bijzonder hoge prijs, zo bleek in het verdere verloop van de strijd. Robin Somme- ling (4) wees de weg naar het herstel, intredend na tien mi nuten. De 2-6 achterstand werd, dankzij twee fraaie tref fers van de aanvoerder (4-6) te ruggebracht tot 6-7, maar ge wisseld werd er weer met een tweepunts-marge. Dit ondanks de vaak schitterende kansen, die Fides en met name Henny Piket (3), zich in die periode creëerde. Gespannen Bij kansen bleef het meer dan eens en bij rust keek Fides Pacta weer tegen die tot 8-11 opgelopen achterstand aan. Goals van Jeanet Smit, met de eveneens scorende Patricia Gottmer ijzersterk onder de korven, cn Robin Sommeling verkleinden het gat tot een punt, maar het aanvalsvak met Bea Schrama(2), Nico Pi- kaar(2) en Ronald van der Vel- den(l) slaagde er vervolgens niet in het definitief te dichten. In vijf zinderende minuten werd de score opgejaagd van 10-11 naar 13-16 en Fides kon opnieuw beginnen aan de in haalrace. Nu met Dick Onderwater in de ploeg, die na strafworpen van Henny Piket en René Kruse, de meest productieve Amster dammer (6x) Van der Velden verving. De sfeer was al uiterst gespannen na een incident on der de Leidse korf, waar Marco Lauf Sommeling fors opzij zet te, schoot en na een misser een strafworp toe kreeg. In het tu mult werd Van der Velden ge noteerd, die de bal woedend richting arbiter trapte. Scheidsrechter Kuiper wees nog tweemaal naar de stip, een maal voor Onderwater (15-17), maar maakte, rood aangelo pen, niet de indruk alles nog in de hand te hebben. Van korf bal was in die laatste minuten geen sprake meer. BRAM VAN GENT DEN BOSCH - Ongelooflijk hoe zaterdagavond de stemming in tijd van één minuut kon omslaan. Zestig seconden nog op de klok en de zogenaamde harde kern van chauvinis tische Bossche supporters maakte zich aan de rand van het speelveld op om hun 'eigen', maar o zo gehate coach Ton Boot vanwege de 60-67 nederlaag tegen de aartsrivaal Leiden met schimpscheuten te overladen. Maar zie wat er gebeurde in de meest chaoti sche slotfase die een topper tussen de twee concurrenten ooit kende. Tot driemaal toe gaf Leiden de bal op onbegrijpelijke wijze onbenullig uit handen en het was ex-Leidenaar Mitch Plaat die vanaf de vrije worplijn zes seconden voor tijd een wonder alsnog gestalte liet krijgen: 68-67. En inplaats van met de grond gelijk gemaakt te worden ging Boot op de schouders. Zoiets kwam tot nu toe alleen maar voor in stripverhalen. Maar het geschiedde allemaal in werkelijkheid en daarmee ont snapte Boot op curieuze wijze aan én een even onverwachte zij het volkomen terechte nederlaag én misschien wel een pak slaag. Want dat tiental, als supporters vermomde, raddraaiers die des tijds de Leidse politie al eens handenvol werk bezorgde had, voor die doldrieste taferelen op het veld zich afspeelden, zo te zien weinig goeds in de zin. Al eens eerder werd de eigenzinni ge Noordhollander na een neder laag tegen de grote concurrent bijna gemolesteerd en een herha ling daarvan leek even in het ver schiet te liggen. Gelukkig voor hem en het basketbal kwam het niet zover. Stuiver Het woord 'gelukkig' was trou wens wat Boot in zijn nabe schouwing als eerste uit zijn mond liet vallen, al doelde hij daarbij uitsluitend op de zege die zijns inziens naar Leiden had moeten gaan. "Ik gaf al geen stui ver meer voor onze kansen, maar die nood-press, die we eigenlijk nog nooit gespeeld hadden ver raste hen compleet. Ik geloof nu wel dat we de eerste plaats tot het eind toe vast zullen houden Al is niets zeker, zoals we van avond hebben kunnen zien", al dus de opgeluchte Bossche voor- Zijn collega Ruud Harrewijn maakte in het bovenzaaltje van de Maaspoort een teneergesla- gen indruk. Met zachte en af en toe trillende stem gaf hij zijn vi- sie op de plotselinge ineenstor ting van zijn team dat voor die hectische slotfase zo uitmuntend had gespeeld. "Het is niet erg dat bij een press de bal bij grote spe lers als Van Helfteren en Cox te recht komt. Maar die mogen na tuurlijk nooit gaan dribbelen, dat is vragen om balverlies. Mijns in ziens verloren we de partij overi gens al drie minuten voor tijd. Toen, bij een 54-61 voorsprong, gingen we weer te gehaast spelen en dat leidt dan tot zulke toestan den. Stom, want het was niet no dig". Dat was het zeker niet en die con clusie achteraf was op zich op merkelijk, want in feite was Har rewijn eigenlijk alleen maar naar Den Bosch gekomen orfi een maand voor de play-offs 'te kij ken waar hij stond'. Echt geloven in een positief resultaat deed hij niet. Ten eerste omdat hij niet kon beschikken over basisspeler Bert Kragtwijk (ziek geweest) en ten tweede omdat hij Den Bosch op dit moment gewoon te sterk achtte. Na afloop eenmaal bij zin nen gekomen realiseerde hij zich LEIDEN - Beek 20 (17), Hagens 16, Wiel 14, Cox 12, Van Helfteren 3, Van Dam 2, Wessels 0. Schotpercentage 47, re bounds 35, balverlies 12. DEN BOSCH - Akerboom 18, Gibson 16, Plaat 14, Kuipers 8, Cramer 6, Sy- kes 6, Esveldt 2. Schotpercentage 50, rebounds 34, balverlies 10. pas dat het uiteindelijke slechte resultaat de aandacht afleidde van belangrijker zaken. Winnaar Ofwel, op papier mocht Den Bosch dan wel gewonnen hebben, de grote winnaar zaterdagavond was toch Leiden. Dat aantoonde wel degelijk in de Maaspoort te kunnen excelleren en niet bij- voorbaat geimponeerd te zijn door grote namen als Plaat, Cra mer, Akerboom, Kuipers en Es veldt. Toen Leiden in de tweede helft snel onderkende dat Den Bosch geen raad wist met de fel le verdediging en daardoor zo vast zat als een huis stormde de ploeg onbevangen over de basis van het Oranje-team heen en naar een maximale voorsprong van dertien punten: 36-49 en 44- 57. De wetenschap dat men blijk baar toch in staat is om ook het machtige Den Bosch angst in te boezemen is de grote winst die Harrewijn uit dit duel mocht peuren. Net zoals bij het eerdere treffen in de Brabantse hoofdstad speelde zich een eerste helft af die in het teken stond van angst jegens el kander en die beheerst werd door fouten, blunders en misvat tingen. Uit waarlijk niets bleek dat hier de crème de la crème van het Nederlandse basketbal aan het werk was, alleen Jerry- Beck steeg met zijn 14 rebounds in die fase ver boven de rest uit. De schotpercentages van respec tievelijk 40 en 41 en de ruststand van 26-30 geven al aan in hoever re de zenuwen de overhand had den. De vraag was wie zich na rust het eerst zou 'bevrijden'. Vorige maal was dat Den Bosch dat in die tweede rondgang het angsti ge Leiden op een fors pak slaag trakteerde. Nu evenwel werden de rollen nadrukkelijk omge draaid. Want terwijl Leiden on der de bezielende leiding van Emill Hagens en, jawel Don Cox, de nervositeit van zich afschud de nam de druk op de Bossche naren juist toe. De ploeg was on herkenbaar. Stond stil aan beide kanten van het veld. Geen aan val, maar ook geen verdediging. Contrast batros nog tegenover zich krijgt, als uitgeschakeld woren be schouwd. De ploeg van coach René Versloot had opvallend weinig moeite met Swift, dat thuis een ongesla gen reputatie opbouwde. Alleen bij 3-2 keken de Sassenheimers tegen een achterstand aan. Voor dat de Zeeuwen opnieuw scoor den was de stand door Egbert Dijkstra (2), Karin Baak, Gerco Langelaan, Bert Staal en Anne van der Zaag op 3-8 gebracht. Een beslissende voorsprong, die na rust 5-9 ook geen moment meer in gevaar kwam, ook al werd de eindstand nog 9-12. Stel la van der Zaag, Jacqueline Win ter, Anne van der Zaag, Egbert Dijkstra en Sjoerd van der Klaauw tekenden voor de reste rende Sassenheimse treffers. Hoop Na het tweede succcesvolle optre den onder coach Simon Boot gloort er weer enige hoop voor Zuiderkwartier. De zeer over tuigende wijze, waarop de voor lijfsbehoud vechtende Leidse ploeg kampioenskandiaat De Bermen klopte, versterkte dit nog eens. Twee minuten voor rust kreeg Zuiderkwartier de eerste tegen treffer te incasseren, nadat Dirk Jan de Kreek, Erik van Lunte- ren, Rens Henze en Wil de Wit de stand op 4-0 hadden gebracht. Ook na de hervatting (ruststand 5-1 door De Kreek) wist de Ber men niet te imponeren, hoewel de marge niet verder groeide. Door treffers van Rens Henze (2), Ineke de Hertog, Wil de Wit en Erik van Lunteren werd een 10-7 eindstand bereikt. Ons Eiland verloor met 10-7 van IJsselvogels, maar vindt coach Gé van der Water: "Dat wil niet zeggen dat alles voorbij is. Excel sior is duidelijk de minder van IJsselvogels en Excelsior moet nog naar Moordrecht". Ons Ei land kreeg een speltype opge drongen, waar het niet tegen op gewassen was. Na 8-8 raakte het beslissend achterop en via 11-8 werd het 13-10. Fiks is er in de rechtstreekse con frontatie niet in geslaagd Snel van de koppositie te verdrijven. In de slotminuut viel de beslis sing, toen de op balbezit spelen de ploeg uit Zwijndrecht de twaalfde treffer maakte: 12-11. De ploeg van coach Frank Be rendes speelde fris korfbal, gaf ook geruime tijd de toon aan (rust 8-6), maar gaf de zuivere schutterij van Snel teveel ruimte. De Danaïden heeft na de 10-14 zege op achtervolger Ten Donck nog een punt nodig om de titel in de wacht te slepen. De thuisploeg wekte nimmer de indruk nog in de eigen kans te geloven en werd ook na tien minuten snel op af stand gezet. Bij rust stond uitste kend spelende ploeg van coach Hans van Huis, waar Eric Krom hout vijfmaal doeltreffend uit haalde, al met 3-9 voor. De Algemene leek halverwege het duel tegen Actief nog met 4-6 achter. In de tweede helft schroefde de ploeg van coach Jan Sjardijn het tempo verder op en met goals van Martin Filippo en Wim van Vliet, die beiden viermaal scoorden, werd de ach terstand via 7-7 omgebogen in een 11-8 overwinning. Velocitas kroop dichterbij de top van de ranglijst door koploper Valto met 9-8 te kloppen. Een verschil van drie punten (5-2) bij- eengeschoten door Marjolien Zaagman, Leon Brouwers en Aat van Poelgeest, bleef ook na rust (7-4) intact, al kwam de ploeg uit De Lier in de slotfase nog angstig dichtbij. Crescendo walste zonder pardon over hekkesluiter GKV(Hg). De 3-11 eindstand, waaraan Hans Westerbeek en Wilfred Cornelis- se elk drie goals aan bijdroegen, gaf de krachtsverhoudingen in dit uiterst eenzijdige duel rede lijk weer. KNS kon Phoenix slechts een helft volgen en leed na rust (8-6) zo veel balverlies, dat de verdedi ging vrijwel voortdurend onder druk kwam. Deze was hier niet tegen bestand: 15-9. Peter Sie- bers scoorden nog driemaal te gen. Fluks haakte definitief af in de ti telstrijd door met 7-10 van HSV te verliezen. In negen minuten tijds hep HSV van de 5-3 rust stand weg naar 5-8 en die tegen slag kwam de ploeg van coach Kees van Vliet niet meer te bo ven. BvG LEIDEN De dames van MSV hebben via een knappe 62-72 overwinning op concurrent BV Groningen de koppositie in de promotiedivisie overgenomen. Een klas se lager verloren de LUSV dames met 51-50 van Flash. Bij de heren versloeg het door griep uitgedunde Leider dorp simpel het Utrechtse OSG: 78-60. MSV had moeite met Achilles, getuige de 82-84 winst. Blitz ging verras send onderuit tegen Jumpers: 84-81. De Trotters moesten het tegen Locomotiv met 96-83 afleggen. In de andere eerste klasse rayon behaalde Lisse een grote 79-55 zege op Sea Devils. In de tweede klasse rayon kende het Katwijkse Grasshoppers geen pardon met het hoog geplaatste Charlois: 97-61. gens en de enorme beweeglijk heid in de verdediging stonden in fel contrast met het statische en paniekerige gedoe van de te genstrever die compleet over speeld dreigde te worden. Slechts Plaat en Gibson zorgden nog voor weerwerk. Maar met nog drie minuten te gaan (56-63) leek er geen vuiltje meer aan de lucht voor Leiden dat met nog zestig seconden op de klok zelfs op rozen zat met die 60-67 voor sprong. De manier waarop de toch heus ge routineerde ploeg daarna de dol le wanhoopspress (arbiters flui ten in een dergelijke slotfase niet meer) van Den Bosch trachtte te pareren wierp een enorme smet op het zo verdienstelijke werk van daarvoor. Toegegeven, alles was toegestaan, maar dan nog hadden Van Helfteren en Cox een betere oplossing moeten we ten dan de dribbels waarmee ze Hagens poogden te imiteren. Sy- kes en Gibson sloegen nu hun slag en toen Plaat met veel ge voel voor dramatiek Wiel een op zettelijke fout aannaaide was de chaos compleet. En het scenario voor een nieuw stripboek ge schreven. AD VAN KAAM BV Groningen-MSV 62-72 na verlenging. MSV leverde een prima prestatie door BV Gronin gen in eigen huis te verslaan en gaat door dit resultaat alleen op kop. In de eerste helft werd er zeer sterk verdedigd en met na me Marjolein ter Laak was haar langere tegenspeelsters in de re bound vaak de baas. Via gecon troleerd aanvalsspel pakte MSV halverwege een 27-32 voor sprong. Na de pauze zakte de Noordwijkse ploeg wat terug en liep Groningen zelfs vijf punten uit. MSV kwam via scores van de sterk spelende Renate Sluis en Ria Bróring weer op gelijke hoogte en bij 58-58 moest er ver lengd worden. In deze extra speeltijd liet MSV zien wie er op dit moment de sterkste is en liep de opponent volkomen onder de voet: 62-72. Topscorer werd Re nate Sluis met 24 punten. Flash-LUSV 51-50. De krachtver schillen in de eerste divisie blij ven klein. LUSV kon het tegen het op de tweede plaats staande Flash net niet bolwerken. LUSV begon niet overtuigend in Den Bosch en stond al snel met 18-7 achter. Er werd van verdediging veranderd en bij de pauze waren de Leidse studentes weer in de wedstrijd 28-25. In de tweede helft kwam LUSV voor met 49-50 met nog vijf minuten te spelen. In deze resterende ze nuwachtige minuten wist LUSV niet meer te scoren en pakte Flash met twee puntjes alsnog de zege. Iréne Wouters scoorde 25 punten. Leiderdorp—OSG 78—60. Zonder de geblesseerde Lamping en de door griep gevelde Ton Paulides, Marcel Rijsbergen en Boris Monckhorst moest Leiderdorp tegen OSG aantreden. Toch speelde Leiderdorp een sterke wedstrijd en via een 33-28 rust stand werd het een 78-60 over winning. Bij 54-41 moest ook Peter Paulides met vijf fouten het veld nog verlaten, maar Lei derdorp liet zich niet verrassen. Marcel Sommeling was met 30 punten de beste schutter. Achilles-MSV 82-84. MSV. dat het voorlopig zonder de zieke Evert van der Plas zal moeten stellen, speelde tegen Achilles een zwakke wedstrijd. Een paar maal werd een grote voorsprong door slecht verdedigen weer sim pel ingeleverd. Na de pauze werd het niet veel beter en door een aantal technische fouten (coach Krauwel moest de bank zelfs ver laten) kwam de Noordwijkse pioeg nog in de problemen. De Delftenaren lieten met vijf ge miste strafworpen in de laatste minuut de zege liggen en zo ont snapte MSV op het nippertje aan een nederlaag. Jumpers-Blitz 84-81. Tot 61-68 ging het uitstekend voor Blitz. Toen moest topscorer Ton Kal lenberg met een handblessure het veld verlaten cn kwam Jum pers zo maar met 75-68 aan de leiding. Een Voorschotense press mocht niet meer baten en de onnodige nederlaag was een feit. Locomotiv-Spaarbank Trotters 96-83. De Lcidenaars speelden lange tijd met de tegenstander gelijk op. Via een 52—41 rust stand werd het 58-51. Toen mis te Trotters een paar makkelijke ballen en sloeg Locomotiv het beslissende gat. Gerard van der Berg kwam scherp schietend aan 25 punten. Lisse-Sea Devils 79-55. Door een slappe start kwam Lisse met 4-11 achter. Een time-out van coach Wallaart en beter verdedi gen deed het tij keren en halver wege was het al 39-26. Pal na de pauze maakte Lisse het werk af en liep door naar 53-30. Toen ge loofde Lisse het verder wel en balde chaotisch door naar 79-55. Jürgen Goudzwaard schoot 18 punten bijeen. Grasshoppers-Charlois 97-61. Charlois stond twee punten voor op Grasshoppers cn de Katwij- kers waren dus gebrand op een overwinning. Er werd goed ge bruik gemaakt van de lengte en bij de rust was het dan ook al 43-24. Anton Nijgh maakte 24 punten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17