ïiJboton grijpt de krans Avanti ligt eruit Nijboer loopt limiet Medaille voor Van Bakel Eric Vanderaerden komt niet Fraaie inhaalrace na valpartij V.d. Wereld tevreden Stamsnijder leidt de dans, maar: Pijnen wint met Moser in Milaan Van der Veer snel in Goes Europese zwemrecords in Moskou Sacharova langs Waitz Ondanks drie zeges Vriesekoop Tijdens marathon van Los Angeles MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 Sport PAGINA 15 OSS (ANP) - Eric Vanderaerden zal dit seizoen niet voor de ploeg van Peter Post rijden. De overeenkomst met zijn sponsor is volgens de Belgische wielrydersbond nog steeds volledig van kracht. Een bemiddelingspoging van een bestuurslid van de BWB tussen de oude en nieuwe sponsor had geen resultaat. OSS (ANP) - Frank van Bakel is een man, die gaat slapen met zijn bronzen medaille van het we reldkampioenschap veldrijden om. Zo gelukkig was de 26-jarige Brabander zaterdag met zijn der de plaats achter de ongenaakba re Tsjechoslowaken Radomir Si- munek, die zijn titel prolongeer de, en Miloslav Kvasnicka. De Nederlandse kampioen, de eer ste medaillewinnaar bij de ama teurs sinds 1979, toen Stamsnij- der tweede werd, heeft bijna een uur moeten achtervolgen om in de prijzen en op het podium te komen. Een val, in de eerste ron de al, zette hem achterin het veld en bij cyclo-cross is terreinver- lies moeilijk goed te maken. "Ik zag het niet meer zitten, maar als je je beklaagt omdat je een keer, zoals vorig jaar, niet in de ploeg wordt gekozen, moet je je natuurlijk wel waar maken. Ik heb het geprobeerd en iedere ronde ben ik een beetje ingelo pen. Ik kwam geleidelijk dichter bij de kopgroep en toen begon nen de mensen iets te roepen dat ik zelf niet geloofde. Het kan OSS/ALPHEN - Voor Kees van der Wereld had het wereldkam pioenschap is Oss geen ronde langer moeten duren want de Al- phense prof zat in de laatste me ters helemaal stuk. "Ik zou zeker nog een aantal plaatsen hebben moeten inleveren want ik was aan de finish helemaal 'total loss'. Daarom ben ik tevreden met die tiende plaats. Ik heb al les gereden wat ik had". Van der Wereld, die geen sterk sei zoen achter de rug heeft, heeft in Oss een manmoedige poging ge daan om zich weer in de kijker te rijden. "Ik had een heel goed ver trek. Dat heb ik bewust gedaan want ik wilde me laten zien. Je kan de vorm van de dag hebben en dan moet je niet achterin be ginnen". De eerste twee ronden leek de Al- phenaar inderdaad zijn dag te hebben want hij kwam vrij snel op een voor hem knappe vijfde plaats terecht. Aanvankelijk ging hij zelfs met de snelsten mee. Op een geven moment kreeg Neder land met Van der Wereld, Stam- snijder en Groenendaal zelfs drie man bij de eerste zeven. "Daarna heb ik het vrij slecht gehad. Ik kwam in een groepje van drie man te zitten, samen met de Lu xemburger Michely en de Franse kampioen Gayant. Eigenlijk heb ik zo tot het eind door gereden. Twee ronden voor het einde is Michely nog weggesprongen. Hoewel ik me voor 110 procent gegeven heb, kon ik niet meer mee. Maar, ik ben tevreden. Het had veel slechter gekund", aldus Van der Wereld. nog, werd er van de kant ge schreeuwd. Het kon inderdaad, ik had het niet durven dromen. Bij de eerste tien, misschien bij de eerste zes, maar echt, verder gingen mijn verwachtingen niet". Van Bakel is realist. Hij beklaagde zich niet echt over de val, die hem in het begin had terugge worpen. "Ik zou misschien wat dichterbij gekomen zijn, had misschien mee kunnen vechten om de tweede plaats, maar ik denk niet dat ik wereldkampioen had kunnen worden. Simunek is geweldig sterk en die twee voor mij hadden natuurlijk wel het voordeel dat zij veel gemakkelij ker hadden kunnen rijden, maar dat is toch niet het verschil tus sen goud en brons". Junioren De titelstijd van de junioren lever de ook een gouden medaille op voor Tsjechoslowakije. Ondrej Glóyza werd in 49 minuten en 5 seconden eerste vóór Robert Da ne (GBr) en zijn landgenoot Ri chard Koberna. Nederlands kampioen Johan Reumer eindig de als vyfde. Valpartijen hebben een belangrij ke rol gespeeld. Reumer was al in de eerste ronde slachtoffer van een massale tuimeling. Van de staart van het veld moest hij, met grote achterstand, de achtervol ging inzetten op de kopgroep, waarin Dane en Glajza zich van het begin af ophielden. Ook Da ne leek zijn kansen te verspelen door een val. De Brit kon echter na grote inspanningen opnieuw aansluiten bij Glajza, die in de laatste ronde definitief afstand OSS (GPD) - De basket- balcoach Jan Janbroers noemde ooit een morele overwinning zoiets als een kus krijgen van je zus. Hennie Stamsnijder was na het wereldkam pioenschap veldrijden in Oss met zo'n morele triomf de tevredenheid zelve. De nationale kam pioen griste het zilver weg, waar hij recht had op goud. De mooiste on derscheiding ging echter andermaal naar de Belg Roland Liboton, dit sei zoen een klasse apart maar gisteren in Oss niet meer dan een matige kampioen. Het brons werd opgeëist door de heerser van weleer, Al- bert Zweifel, die niets meer maar ook niets minder verdiende dan die derde plaats. Het duel Stamsnijder-Liboton trok evenwel alle aandacht naar zich toe. Vooraf liepen de gissingen uiteen en werd her en der de spot gedreven met Stamsnijder. Hoe lang zou Li boton zijn uitdager in het wiel dulden? Een enkeling waagde het te gokken op een twee strijd op de streep. Hij werd echter gehoond, want hoe kon Stamsnijder onder deze weers omstandigheden in hemels naam de onaantastbare Belg bijhouden? MILAAN (SID) - René Pijnen heeft met zijn Italiaanse koppel- genoot Francesco Moser de Zes daagse van Milaan gewonnen. Het duo had een voorsprong van een ronde op de Westduitser Die trich Thurau en de Italiaan Gui- do Bontempi. De vroegere wereldkampioen op de weg, Giuseppe Saronni, gaf in de laatste nacht op. De Italiaan, die de vierde plaats bezette, klaagde over maagkrampen. "Hoewel we geen van de speelsters kenden, wisten we vooraf dat het vrij moeilijk zou worden. Bij de Top Twaalf was er al gezegd dat Spartacus een goede ploeg was. Dat klopte wel. Vooral tegen ver dedigers kunnen ze erg goed spe len. Ze zien steeds wat er ge beurt", verklaarde Ellen Bakker, die dat allemaal aan den lijve on dervond. Als verdedigster pur sang kregen zij en haar zus José het zwaar te verduren. Ellen, die de last droeg van het moeten winnen van twee partijen, speelde goed maar kwam niet verder dan één over winning. Zij versloeg Ildiko Gas- zi in drie games, nadat zij de eer ste game had moeten inleveren. "Ik speelde in het begin te lang zaam. Toen ik sneller ging spe len, maakte zij steeds fouten. Daardoor won ik toch vrij een voudig". Tegen de andere twee Hongaarse speelsters had Ellen Bakker, zo als zij zelf zegt, geen kans. "Judit Fietswissel De man uit Enter gaf zelf het ant woord. Hij leidde daar waar mogelijk de dans en verdween alleen in de tweede ronde even uit de kopgroep. De fietswissel op een van de verzorgingspos- ten verliep niet al te soepel en toen een vallende materiaal man per abuis de derailleur in het achterwiel drukte, leek het leed helemaal niet te overzien. Freeweehlend legde Stamsnij der de kilometer naar de vol gende materiaalpost af om ver volgens op een nieuw rijwiel de achtervolging op Roland Li boton en Albert Zweifel in te zetten. Ruim een ronde duurde de in haalrace, en later zou Stamsnij der die krachtsinspanning van beslissende betekenis noemen. Farago kon blijven spinnen en rustig op haar kans wachten. Te gen Marian Benke heb ik meer kans gehad, maar ook zij had goed door wat ik deed. Jammer, maar het is niet anders. Mis schien dat ik meer kans gehad zou hebben als die twee kleuren- regel onlangs niet was inge voerd. Voor mij is er duidelijk uitgekomen dat we te weinig tijd gehad hebben om ons om te schakelen. Als je met verschil lende kleuren rubber moet gaan spelen, is dat toch een verande ring in je spel". Waar Ellen nog een punt uit het vuur sleepte, daar bleef José Bakker op nul staan. Van de der de speelster van Avanti mocht ook geen wonder verwacht wor den, hooguit een verrassing. Vooral van Benke verloor zij dik. Tegen Farago ging het iets beter en juist in de slotpartij - bij een 4-4 stand - tegen Gaszi leek José Bakker zichzelf te overtreffen. In de eerste game kon zij Gaszi Roland Liboton gaat juichend zilver en het brons. „In de eindsprint miste ik daardoor net de kracht om de jump van Liboton te beant woorden. Ik weet het, over tien jaar praat geen mens daar meer over, maar voor mij is dat toch een bepaalde bevrediging. Voor mezelf weet ik dat ik van daag de beste was, Liboton be vestigde dat. Hij kwam naar me toe en zei: „Het spijt me dat ik je moest kloppen in de sprint, want je verdiende de ti tel. Dat geeft me voldoening", stelde Stamsnijder. Het blijkt niettemin een hard ge lach dat Stamsnijder zijn pri ma race niet kon opluisteren goed volgen. De spanning werd met 21-19 in het voordeel van Gaszi gebroken. Want in de twee de game liep José een te grote achterstand op. "Het scheelde allemaal niet veel. Als José, die gewoon goed ge speeld heeft, die eerste game wint, wint ze misschien ook wel de partij. Maar ja, dat is allemaal achteraf gepraat. Daar heb je na tuurlijk niets aan", brengt Ellen Bakker de beslissende partij in herinnering. Het scheelde allemaal maar weinig of Avanti zou met een finale plaats uit Hongarije zijn terug ge vlogen. Nu gaat Spartacus, de nummer drie van Hongarije, voor de tweede keer in successie - vorig jaar ging de finale tegen BSE Boedapest met 5-2 verloren - een gooi naar de Cup doen. Bet- tine Vriesekoop, die voor drie honderd toeschouwers Gaszi, Farago en Benke achteloos ter zijde schoof, mag het volgend jaar met haar teamgenoten an- Uitslagen Profs 1. Liboton (Bel); 2. Stamsnijder (Ned) z.t; 3. Zweifel (Zwi) z.t; 6. Groenen daal (Ned) 1.09; 9. Van de Wereld (Ned) op 2.03. Amateurs 1. Simunek (Tsj); 2. Kvasnicka (Tsj) 3 sec.); 3. Van Bakel (Ned) 20 sec.; 7. Hermans (Ned) 53 sec.; 9 Boom (Ned) 55 sec. Junioren 1. Glajza (Tsj); 2. Dane (Eng) 17 sec.; 3. Koberna (Tsj) 41 sec.; 5. Reumer (Ned) 53 sec.; 6. Rietbrink (Ned) 1.11. Ellen Bakker één winstpartij (foto Dijkman) dermaal proberen. De gedetailleer de uitslagen van Spartacus - Avanti: Ildiko Gaszi - Ellen Bakker: 21-16, 4-21, 17-21. Ildiko Gaszi - José Bakker: 21-19, 21-13 Ildiko Gaszi - Bettine Vriesekoop: 12-21, 18-21. Judit Farago - Ellen Bakker: 21-11, 21- 10. Judit Farago - José Bakker: 21-12, 21-13. Judit Farago - Bettine Vriesekoop. 16- 21, 14-21. Marian Benke - Ellen Bakker: 21-13, 21- J6. Marian Benke - José Bakker 21-12, 21- 13. Marian Benke - Bettine Vriesekoop: 17- 21. 15-21. De voorzitter van de BWB, Hector Gallee, verklaarde gisteren tij dens het wereldkampioenschap veldrijden in Oss, dat voor dit seizoen de werkgever van Van deraerden volledig aan de ver plichtingen heeft voldaan, die hij in 1983 voor twee jaren met de renners is overeengekomen. "Voor ons is er dus geen enkele re den andere maatregelen te ne men dan waartoe wij aanvanke lijk hebben besloten. Wanneer Vanderaerden voor een Belgi sche ploeg wil starten, zullen wij hem niets in de weg leggen. In dien hij dat niet wil, zal hij een met een gouden medaille. In een kampioenschap moet alles meezitten, zoals drie weken ge leden bij de nationale titel strijd bleek. Toen trof Stam snijder het parkoers in een de plorabele toestand. Het is be kend dat het de Enterse atleet niet modderig genoeg kan zijn. Wat dat betreft had Stamsnij der het slecht getroffen met een traject dat hard was en een goede techniek vereiste. Stam snijder stond nooit te boek als een stuurkunstenaar. In Oss reed hij echter een foutloze ra ce, terwijl Liboton wel een keer de mist inging. LOS ANGELES (GPD) - Gerard Nijboer heeft gisteren op het olympische parkoers in Los An geles ruimschoots voldaan aan de limiet die de KNAU heeft ge steld voor deelname aan de Olympische Zomerspelen. De Europees marathonkampioen scoorde een tijd van 2.10.53, ruim twee minuten binnen de limiet- tijd van 2.13. „Ik ben hier heel erg blij mee. Het betekent dat mijn zelfvertrou wen een stuk opgevijzeld is. Het was tenslotte al weer bijna vier jaar geleden dat ik een tijd bin nen de 2.15 liep", aldus Gerard Nijboer die in Los Angeles be slag legde op de derde plaats achter de Tanzaniaan Gidema Shahanga (2.10.19) en de Ke- niaan Joseph Nzau (2.10.40). Nijboers beste tijd staat sinds Am sterdam 1980 op 2.09.01. Kort daarop pakte hij in Moskou het olympisch zilver en in '82 in Athene het Europees goud in tij den die vanwege de omstandig heden boven de 2.15 lagen. Vorig jaar bij de wereldkampioen schappen in Helsinki moest Nij boer als gevolg van problemen jaar niet kunnen rijden", conclu deerde Gallee. De moeilijkheden rond de Belgi sche renner zijn zaterdag tijdens de vergadering van het bestuur van de internationale wielerfede ratie niet officieel ter discussie geweest. Het was ook geen agen dapunt. Het werd bovendien al snel duidelijk dat het standpunt van de BWB, die in eerste aanleg de licentie moet verstrekken, in de afgelopen periode niet veran derd is. De Fransman Jean-Claude Bagot maakt sedert zaterdag de meeste Dat was aan het slot van de zesde ronde toen Liboton een scha kelfout maakte en Stamsnijder meteen een lichte kloof sloeg. Het verschil van vijf seconden was op het snelle parkoers te gering om intact te blijven. Li boton kwam terug en gedroeg zich vervolgens een kampioen onwaardig. De Belg liet Stam snijder het werk opknappen. De derde man, Albert Zweifel, was al blij dat hij het konings koppel kon volgen en beperkte zich derhalve ook tot een pas sieve houding. Stamsnijder vervulde zijn taak zonder morren en misschien was die tactiek ook wel de meest raadzame. Liboton en hij ontliepen elkaar zo weinig dat op dit snelle parkoers een demarrage gelijkstond met sportieve zelfmoord. Hooguit kon Stamsnijder trachten Li- botons krachten zodanig te slo pen dat hij in de eindsprint op macht het goud zou kunnen grijpen. Het gebeurde niet, simpelweg omdat Liboton kwalitatief de beste ter wereld is. Vandaar dat Stamsnijder misschien wel vrede had met die tweede plaats. „Ik ben niet afgegaan, ik heb mijn woorden waargemaakt en ik hoorde ze achter me soms kraken". Zuinig Roland Liboton was echter niet de wereldkampioen zoals de wereld hem had gewenst. Men had een verpletterende solo verwacht, het werd een^uinige koers. Hij gaf na afloop ruiter lijk toe dat hij niet beter kon. „De koers was te snel om weg te rijden. Ik erken dat Hennie het werk moest doen. Maar daar staat tegenover dat hij voor eigen publiek reed. Dat scheelt toch. Bovendien is het ook helemaal geen nadeel om in het veld op kop te fietsen. In het begin van de koers kreeg ik nog een stomp in mijn buik van een supporter en dat maakte me ook voorzichtig", luidde Libotons verweer. De top-drie bleef dus heer en meester. Reinier Groenendaal, die op dit parkoers toch aardig uit de voeten moet kunnen ko men, is duidelijk over zijn hoogtepunt heen en finishte op de zesde plaats. Ook Kees van de Wereld klasseerde zich bij de beste tien, zodat Nederland zich in het landenklassement als derde rangschikte. Ten overstaan van de 17.000 toe schouwers werd daarmee be wezen dat ook in de prof-cate gorie ons land redelijk is verte genwoordigd. met de spieren in het bovenbeen genoegen nemen met een heel bescheiden klassering. „Die twij fels bij me bracht", aldus Nij boer, „maar na deze wedstrijd weet ik dat ik nog snel ben". ,Ik ben weggegaan op een tijd van 2.12. Daarom heb ik me in het be gin van de wedstrijd ook niet ge mengd in de strijd vooraan. Pas na vijftien kilometer ben ik op kop gekomen van een groep van tien lopers. Tot aan dertig kilo meter heb ik het tempo aangege ven dat toen nog maar door vijf atleten gevolgd kon worden". GOES - Oegstgeestenaar Theo van der Veer won zaterdag in Goes de Wilhelmina-cross. Het Hol land-lid liep de 12 kilometer in 38.48.5. Zijn clubgenoot Martien van der Hoorn werd vierde, Bata ven-loper Cees van Klink zesde. Bij de dames zegevierde Kann van de Berg, ook van De Bata ven. aanspraken op de eindoverwin ning in de Ronde van de Middel landse Zee. Hij vertekt vandaag voor de laatste etappe naar Mo naco als leider met een voor sprong van acht seconden op de Ier Stephen Roche. Die marge veroverde hij zaterdag in de bergetappe naar de Mont Falon, dichtbij Toulon. Samen met Roch kwam hij daar op de top en versloeg hij de Ier in de sprint. Alle concurrenten ver speelden tijd. Uit de ploeg van Peter Post bleef alleen Steven Rooks enigszins in het spoor. Hij werd tiende, op 1.37 van de win- In de uit twee delen bestaande vierde etappe bewees de Belg Eddy Planckaert opnieuw zijn sprinterskwaliteiten. Beide ma len flitste hij winnend over de eindstreep, telkens gevolgd door de Zwitser Mutter en de Italiaan Rosola. Voor de ploeg Post bete kende dit de vijfde overwinning in deze ronde. Steven Rooks liep extra achterstand op en zakte naar de twaalfde plaats op 2.19 van Bagot. MOSKOU (DPA) - Het Europese record van Dimitri Wolkow op de 100 meter schoolslag vormde zondag het hoogtepunt op de laatste dag van de open zwem- kampioenschappen van de Sow- jet-Unie. In het Olympisch 50 meter-bad voltooide de Mosko- viet de race in 1.02,31. Daarmee was hij de eerste zwemmer, die onder de bijna zeven jaar oude toptijd van de Westduitser Ge rald Morken (1.02,86) dook. Morken kwam tot die prestatie op 17 augustus in het Zweedse Jon- koping. Met zijn tijd bleef Wol kow slechts 3/100e seconde ver wijderd van het wereldrecord, dat in handen is van de Ameri kaan Steve Lundquist. Tijdens de vijfdaagse krachtme ting werden nog twee Europese records verbeterd. Sergei Zabo- lotnov gaf de eerste aanzet door op de 200 meter rugslag zijn ei gen record te brengen op 2.000,39. Daarna was het de beurt aan de Oostduitser Dirk Richter. Hij was op de 100 meter rugslag l/100e sedconde sneller dan in 1982 tijdens het WK in Guaya quil, waar hij het Europese re cord op zijn naam bracht. MOSKOU (AFP) - Tijdens indoor- atletiekwedstrijden in Moskou heeft Galina Sacharova de 3000 meter gelopen in 8 minuten 50,40 seconden. De 27-jarige Sacharo va verbeterde daarmee het offi cieuze Europese record met 76- honderdste seconden. Dat stond op naam van de Noorse mara thonloopster Grete Waitz (4 ja nuari 1980). De prestatie van Sacharova is de tweede Europese topper tijdens deze wedstrijden. Vrijdagavond had Sergej Kaskoeaskas de ko gel 21,46 meter gestoten. In San Diego werd Carl Lewis zo wel op de 50 meter als op de 60 yards verslagen door zijn landge noot Ron Brown. ,Na de dertig kilometer heb ik toch wel een klap gehad, maar ook de anderen hadden proble men. Kort voor de finish lag ik vierde net achter de Mexicaan Herrera die het echter zo moei lijk kreeg dat hij moest braken. Hem ben ik nog voorbij gegaan. Shahanga en Nzau waren onbe reikbaar, maar dat deerde me niet", vond Nijboer die al de der de Nederlander is die binnen de liitiiet van 2.13 bleef. Onlangs presteerden Cor Vriend en Cor Lambregts dit met tijden van in de 2.12. ,Ik reken er nu inderdaad op dat ik me voor Los Angeles gekwalifi ceerd heb. Ik loop nog wel de marathon van Amsterdam maar dan wel met een duidelijk andere intensie", vertelde Gerard Nij boer die niet in topvorm naar Los Angeles was gereisd. „Wat betreft het aantal trainingskilo- meters zat ik wel goed maar ik heb nog te weinig op snelheid en kracht getraind. Als ik te grote problemen zou hebben gekregen was ik uitgestapt om alles op Amsterdam te zetten. Maar ge lukkig ben ik hier op dit toch vrij snelle olympische parkoers al ge slaagd". BOEDAPEST/HAZERSWOUDE - Avanti mag volgend seizoen een nieuwe poging wa gen om door te dringen tot de finale van de Europa Cup 2. Hoewel het Hazerswoudse tafeltennisteam zich zaterdagmiddag in de halve eindstrijd tegen Spartacus Boedapest tot het uiterste verweerde, bleef de winst juist buiten bereik: 5-4. De Spartacus-dames bleken te goed gewapend tegen de defensie-specialistes Ellen en José Bakker en dat was doorslaggevend. Want Europees kampioene Bettine Vriesekoop vormde in de Hon gaarse hoofdstad een klasse apart.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15