10,- 15,- MODESHOW Thee, een eeuwenoud genotmiddel HOBBY EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND. komt ÏMIS komt resultaat ri^°de,de"ren ioo jaar uiarnecke séé m katoen bn1canvas Maak eens een daube MODESHOW Nieuwe staande lijm VRIJE TIJD Boormaatje stuurt en vangt gruis op BELONING D.K.W. BROMMER} BOLLE KOMBI-SUPER MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 Er is een nieuwe lijmsoort die tege lijkertijd vult en afdicht. Het is een tweecomponenten-epoxy- lijm, Kombi-Super van Bison. Dit lijmtype is verpakt in de slim me „dubbelspuit", die het men gen van de twee bestanddelen, in de juiste verhouding, erg gemak kelijk maakt. Kenmerk van Kombi-Super is de pasta-achtige samenstelling, die voorkomt dat de lijm wegvloeit. Men kan het dus een „staande lijm" noemen, die geen problemen geeft als men bijvoorbeeld in een verti caal vlak moet lijmen. Daardoor is de lijm ook geschikt om als vul- of afdichtmassa ge bruikt te worden. Uitgebroken stukjes van aardewerk, metaal enz. kunnen ermee opgevuld worden. Lekgaatjes in leidingen en dergelijke dicht men er snel en afdoende mee af. Deze toepas singen zijn onder andere bekend van het produkt „kneedbaar staal", maar de nieuwe lijm is veel gemakkelijker verwerkbaar. Kombi-Super is geschikt voor vrij wel alle materialen (hout, steen, metaal, kunststoffen), is na zes uur volledig uitgehard en be stand tegen water, olie, chemica liën. Het uitgeharde oppervlak kan indien nodig geschuurd en geschilderd worden. In een met dit produkt gevuld gedeelte kan zelfs geschroefd worden. Hoewel wij Nederlandse koffie drinkers de Engelsen beschou wen als lieden die op elk mo ment van de dag een kop thee nuttigen, zijn het toch de oude Chinezen die de kunst van het theedrinken hebben vervol maakt. Al meer dan 2000 jaar geleden immers ontstond het Chinese schrift-teken, het ka rakter, voor cha: de drank die wij thee noemen. Het is voor onze begrippen nauwelijks te bevatten dat het toch nog bijna 1000 jaar duurde voor de eerste boeken over de theecultuur verschenen. In het jaar 780 (dus kort nadat wij bij Dok- kum Bonifacius hadden ver moord, en nog voor Karei de Grote tot keizer werd ge kroond) publiceerde mijnheer Lu Yu zijn Klassieke Thee- boek, Ch'a Ching. Uit dat boek weten ook wij hoe de toenmalige Chinezen hun theestruiken wisten te kweken en te veredelen, hoe zij thee dronken en welke soorten zij allemaal onderscheidden. Niet alleen de thee was belangrijk, ook het water waarmee deze werd gezet. Een mooi verhaal illustreert dat duidelijk. Mijn heer Lu Yu was zo'n beroemde theemeester, dat op een dag, toen hy de generaal Li Chi- ching ontmoette aan de oever van de Nan Ling rivier, deze generaal voorstelde een spe ciaal theefeest te organiseren. Het water van de Nan Ling was immers zo geschikt voor het zetten van thee, veel geschik ter dan het water van de Yang Tze, waar de rivier op uitkomt. Soldaten werden uitgestuurd om water te halen. Lu Yu proefde dat water en consta teerde dat het niet uit de Nan Ling afkomstig was. Hij goot het uit de kruik, stopte daar mee halverwege en proefde op nieuw. Toen was het wel water uit de Nan Ling. Hoe kon dat? De soldaten hadden onderweg met water gemorst. Ze hadden de kruik toen maar bijgevuld met water uit de Yang Tze. Er zijn twee verschillende typen thee: groene en zwarte. Het eerste type wordt gemaakt van gedroogde blaadjes van de theestruik, het tweede type komt van dezelfde soort struik, maar men heeft de blaadjes een gistingsproces laten door maken. In beide typen bestaat een schier oneindig aantal soorten. Bij ons drinken we hoofdzakelijk zwarte variëtei ten, die uit allerlei landen af komstig kunnen zijn. In China en Japan heeft men voorkeur voor groene thee. Ceremonie Het zetten en drinken van thee is een hele ceremonie. Eerst wordt kokend water in de kommen gegoten om deze voor te verwarmen. De thee bladeren gaan in de theepot. Daarbij schenkt men het wat afgekoelde water uit de kom men. De theebladeren staan hun aroma namelijk veel beter af als het water dat er wordt opgeschonken niet kookt, maar maximaal 85 graden Cel sius is. Na een paar minuten trekken is de thee volmaakt. Chinezen en Japanners drinken hun thee zonder suiker. En heel beslist ook zonder melk, zoals wij Nederlanders tegen woordig ook doen. Engelsen daarentegen blieven hun lang getrokken thee uitsluitend met melk. Tot in de kolommen van de respectabele Times discus sieert men over de vraag wat er nu eerst in het kopje moet, de hete thee of de koude melk. In Rusland en in het Midden-Oos ten geniet men van heel sterke, mierzoete thee. In India doen ze daar vaak, naar Engels voor beeld, melk bij. Of ook wel muntblaadjes. Dat soort thee, getrokken van veel verse blaadjes kruizemunt én suiker, veel suiker, drinkt men in Ma rokko het liefst. In de zeventiende eeuw begon thee pas populair te worden in Europa. Zo'n honderd jaar la ter leidde dat tot een complete oorlog tussen Engeland en Amerika over het recht wie de Britse koloniën van thee mocht voorzien. Speciale sche pen bouwde men voor het Reizende kooplui drinken thee. (Naar oude Chinese prent). snelle transport van de tere theeblaadjes, de beroemde theeklippers. Fameus is het verhaal over een grote race over 16.000 mijl naar Londen tussen de klippers Ariel en Taeping. Deze schepen kwa men - het verhaal speelt in 1866 - na 99 dagen varen uit China op hun bestemming aan... met een tijdsverschil van tien mi nuten. De thee die wij nu drinken is vrij wel zonder uitzondering een mengsel van verschillen soor ten, een melange, soms zijn er bloesems aan toegevoegd, soms geurige oliën. Thee dankt zijn opwekkende werking aan de stof theine, heel nauw verwant aan de caf feine uit koffie. Er zit ook looi zuur in, tannine. Te veel thee, vooral als dat heel sterk is, kan schade aan de maag veroorza ken. En het drinken van thee werkt natuurlijk verslavend, zoals alle genotmiddelen. Of dat kwaad kan moet iedereen maar zelf beslissen. Een nieuw hulpmiddel voor de elektrische boormachine is het onlangs op de beurs Karwei ge lanceerde 'Boormaatje' van Da vid. Het kan op elke machine met een 43-mm-'hals' worden ge plaatst. De voorkant is uitgerust als stofreservoir, dat bij het bo ren in muur of plafond het boor- gruis opvangt. Ribbels op het deksel van die stofvanger hou den de machine, en dus de boor, op gladde oppervlakken goed op zijn plaats. Geen uitglijden op wandtegels dus. Dank zij het boormaatje kan de machine ook nauwkeuriger haaks of verticaal gestuurd wor den. Bovendien zit er een instel- diepte-regeling op. Wanneer ron de dingen (buizen, rondhout, e.d.) geboord moeten worden, 'wordt de boor door twee gehoek te utsparingen in het voetstuk op zijn plaats gehouden. Dit slimme hulpje zal veel doehetzelvers bij allerlei klusjes uitstekend van pas komen. Het kost f 19,95. In het Frans gebruiken ze voor stikken hetzelfde woord als voor smoren, étauffer. Uit niets blijkt dat dit Franse woord ook stoven zou kunnen betekenen. Daar voor wordt het werkwoord brai- ser gebezigd, maar vreemd ge noeg kan dat dan weer zowel sto ven als smoren betekenen. In de Franse taal bestaat nog een derde werkwoord, dauber, dat op deze keukentechnieken be trekking heeft. Inderdaad, het betekent zowel stoven als smo ren. Maar het woord daube heeft merkwaardig genoeg uitslui tend betrekking op gesmoord vlees. Over die daube gaat het ditmaal. Een gerecht van het Franse plat teland, waarbij het vlees heel langzaam wordt gaar gemaakt in bouillon, wijn, wortelen, uien en geurige kruiderij. Iedere land streek kent zo weer zijn eigen re- cepten op dit thema. Meestal gaat het om rundvlees, maar er kan ook gans, schapevlees of var ken voor worden gebruikt. Bijna altijd gaat er flink gezouten spek bij, dat geeft niet alleen een spe ciale smaak maar maakt ook dat een gebonden geheel ontstaat. In vroeger tijden werd een daube bereid in een daubière, een aar dewerken pot die van onderen breed is en naar boven smaller toeloopt. Het deksel werd er vaak op vastgeplakt met een een voudig deegje van water en meel. Urenlang in de oven, of in de gloeiende houtskool (dat is brai se in het Frans), verloopt heel langzaam het garingsproces. Een bereidingstechniek die in feite al vele eeuwen ouder is. en al ver voor onze jaartelling werd toege past. De daube is ook in onze dagen nog een heerlijk gerecht voor winter se dagen. Er kan relatief goed koop vlees voor worden ge bruikt, want dat zyn nu juist de delen die veel tijd vragen om gaar te worden maar dan ook een onvergelijkbare rijke smaak heb ben. Begin met zo'n twee kg, bij voorbeeld schouderlappen, in flinke dobbelstenen te snijden. Wees niet bang voor 250 g vet spek: het overtollige vet wordt straks verwijderd. Kruid vlees en spek met peterselie, tijm, laurier blad en knoflook. Voeg grofge- sneden ui en wortel toe. Giet er een eenvoudige maar stevige fles rode wijn over uit en laai dit alles Bekleed de daubière (of een flinke braadpan, dat gaat natuurlijk ook wel) van binnen met plakjes ham. Daarop even aangebakken ui en wortel. Haal vlees en spek uit de marinade en droog het met keukenpapier. Bestrooi het met bloem en leg het in de daubière. Kook de marinade met kruiderij en groenten een half uurtje heel zachtjes. Giet het vocht door een zeef bij het vlees. Dat moet hele maal onder staan. Als dat niet zo is, wat bouillon toevoegen. Deksel op pan of pot, en de rand dichtplakken met een reepje ste vig deeg. Minstens 4 uur in een matig hete oven laten gaar wor den. Pas aan tafel het 'broodze gel' verbreken, het overtollige vet eraf scheppen en direct uit pan of pot serveren. 150 cm- p.m. p.m. Besefeer uw 1 \\WA\VAWVWA Wie brengt terug of geeft [tips over met lichtblauw geverfde 1Q liter benzinetank. Eigenaar erg gedupeerd. Tel. 071-212141/120787. Magere speklappen kilo 8,98NU 5,98 Kuikenvleugels kilo 4,983 kilo 10,- Mager runderhart kilo4,98 Paardeworst kilo7,50 Hogewoerd 37 Leiden Tel. 071-122412 "Bij beschikking d.d. 25 januari 1984 van de kantonrechter te Leiden is aan Dimosthenis Loumpranos, geboren op 15 juli 1964 te Athene, wonende te Warmond, Norremeerstraat 2, handlichting verleend tot de gehele ontvangst van zijn in komsten en de beschikking daarover, alsmede het mogen drijven van een onderneming die zich inzonderheid richt op de import, export en service verlening van resp. aan ple ziervaartuigen en scheepsbe- nodigdheden. Mr. J.H.A. Linksens, gemach tigde". Breestraat 151-153 en 126, Leiden WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER DE NIEUWE MODE STAAT TE KIJK! Op 28 februari showen wij voor u de nieuwe voorjaars- en zomermode. In de Stadsgehoorzaal 's-avonds om 8 uur. De toegangskaarten a f 10,— zijn verkrijgbaar bij ons en de deel nemende zaken: Van Dalen/Bally, Messcher's Modehuis, Look Optiek, D. Nieuwenburg bloemsierkunst, kapsalon Tom Westen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10