missen Spelen mts Gouden stunt Magoni in schimmenspel onge Tsjechen "te moe' voor ijshockeystunt Van Wimersma. Greidanus: "Klus om de stemming erin te houden 1 1* 99 Bobbers van ijs gestuurd ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 r SARAJEVO (GPD) - Het zit er niet in dat Tsjechoslowakije morgen- middag in de Zetra-ijshal van Sa rajevo het olympisch ijshockey- toernooi een even sensationeel slot kan bezorgen als de VS vier ij jaar geleden in Lake Placid de- den. Toen werd de Sowjet-Unie, de gedoodverfde favoriet, de voet dwars gezet, maar dat zal ditmaal niet gebeuren. De Tsje chen speelden gisteren in de eer ste wedstrijd van de finalepoule uitermate zwak tegen Zweden. Het werd een 2-0-overwinning, die weinig hoop bood op een boeiende slotdag. Temeer omdat de Sowjet-Unie 's avonds de slotronde inging met een 4-0 zege op Canada. Welis waar acteerden de Rusgen nog niet zo groots als verwacht mocht worden, de technische hoogstandjes die bij vlagen wer den gedemonstreerd onder streepten wel hun superioriteit in het mondiale ijshockey. „Te gen dit team zijn we kansloos", concludeerde de Tsjechische coach Stanislav Nevesely na af loop. Hij leek dus al bij voorbaat de handdoek in de ring te gooien. En dat terwijl de Tsjechen al eni gen in staat werden geacht de weg van de Sowjets naar olym pisch goud minstens hinderlijk te kruisen. „We zijn te moe", al dus Nevesely, „omdat we in een veel zwaardere poule hebben ge zeten tijdens de voorronden dan de Sowjet-Unie. Dat breekt ons nu op". In de ontmoeting met de Zweden speelde Tsjechoslowakije vooral in de eerste periode bijzonder zwak, een beeld dat zich een pe riode later weer voordeed. Zwe den bestreed z'n tegenstander met eigen wapens. Snel schaat sen en veel passen. De Tsjechen zagen bovendien nog al wat spe lers naar de strafbank verdwij nen en ook dat was niet bepaald een teken dat het soepel liep. Im mers, grof geweld past niet voor gave technici. Pas in de derde periode verdween de 0-0 stand van het electroni- sche scorebord toen Jiri Hrdina in een 4-4 situatie voor doelman Rolf Lennart Riddervall kwam en scoorde. Anderhalve minuut voor het slot bouwde Jaroslav Benak de voorsprong uit'door tij dens de keeperswissel van af stand recht en hard in het verla ten doel te knallen. De ontmoeting tussen Canada en Rusland leek lange tijd eenzelfde verloop te krijgen als het eerste duel uit de finaleronde. De Sow jets kwamen met 'zwak power- play voor de dag, waarbij ze bo vendien de uitstekend keepende Mario Gosselin op hun weg trof fen. Pas in de elfde minuut van de tweede periode werd het 1-0 toen Vladimir Kovin de puck over de voet van de Canadese goalie in het net schepte. Even versnelden de Russen en uit een puntgave combinatie liet Ale xander Kozhevninikov op assist van Nikolay Drozdetskiy 2-0 aan tekenen. In de laatste periode werd er weer naar een lagere ver snelling teruggeschakeld, maar desondanks kwam er toch nog een 4-0 einduitslag uit de bus dankzij treffers van Alexander Skvortsov (14e minuut) en Droz detskiy (17e minuut). West Duitsland werd vijfde door winst op Finland, de VS werden zevende door een zege op Polen. Paoletta Magoni kan het niet geloven: toch is het Ze heeft het goud gepakt op de slalom. MOSKOU (DPA) - De Sowjet- krant "Komsomolskgja Prav- da" heeft gisteren stevige kri tiek geuit op de "Olympische wanprestaties" van de deel nemers van de Sowjet-Unie aan de veertiende Winterspe len, in Sarajevo. "Mogelijk is het nog geen tijd voor een uit voerige analyse van de wan prestaties en de verkeerde voorspellingen. Maar één ding is duidelijk: het niveau van de sportploeg van de Sowjet-Unie blijft voorlopig nog ver onder de maat", al dus het orgaan van de jeugd organisatie "Komsomol". Die kritiek op de verrichtingen van de sportlieden van de Sowjet-Unie in Joegoslavië is Forse kritiek uit Moskou op 'wanprestaties' tot nu de hardste en duide lijkste. Het door het ministe rie van sport uitgegeven blad "Sowjetski sport" had al eer der het opvallend zwakke op treden van de Sowjet-atleten in de onderdelen langlauf, skispringen en vooral de biathlon onder de aandacht gebracht. "Komsomolskaja Pravda" stel de teleurgesteld vast: "We zijn bijna vergeten, wanneer de Olympiërs uit de Sowjet- Unie voor het laatst op de hoogste trede van het erepo dium hebben gestaan". Prompt na de publikatie won het Sowjet-viertal de gouden medaille bij de biathlon-esta- fette, waardoor het aantal eerste plaatsen voor de grote macht uit het oostblok in Sa rajevo op een totaal van vier kwam. Fokitsjev (hardrij den), Valova/Vasiljev (paar- rijden) en Zimjatov (30 km langlauf) gingen het kwartet schutters/skilopers voor. Het biathlon-viertal bestond uit Dmitri Vassiljev, Joeri Katsj- karov, Algujimantas Sjalua en Sergej Boeligin. Zij bleven Noorwegen en West-Duits- land voor. SARAJEVO (ANP) - Mist is iets verradelijks. Nevel verblind en is ongrijpbaar. Als mist op de sport neerdaalt, gebeuren de gekste dingen. Ajax schreef geschiede nis door Liverpool met 5-1 af te drogen in een wedstrijd, waarin vanaf de tribune de doelen niet te zien waren. De slalom voor da mes op de veertiende Olympi sche winterspelen in Sarajevo was net zoiets. Het publiek zag er niets van en na afloop stond er een voor onmogelijk gehouden uitslag op et scorebord. De 19-ja- rige Paoletta Magoni uit Selvino zorgde voor een Italiaanse ver rassing in het schimmenspel. Zij had nooit eerder een skiwed strijd gewonnen. Sterker nog: ze reikt nooit hoger dan de zesde plaats. Paoletta Magoni werd op het erepodium geflankeerd door routiniers Uit de skiwereld. De Frangaise Perrine Pelen, eerder goed voor brons op de reuzensla lom, won het zilver. Ursula Kon- zett uit Liechtenstein trad in de voetsporen van landgenoot Wen- zei met de bronzen plak. Dat de slalom voor dames door gang vond op het voorziene tijd stip mocht een wonder heten. De deelneemsters konden zelden verder dan drie poortjes kijken. De mist was heel hinderlijk. De bij het alpine-skien zo geplaagde Joegoslavische organisatoren wilden echter niets meer. van een afgelasting weten en lieten de da mes toch vertrekken. De gevol gen waren desastreus. Zeventien van de 45 deelneemsters haalden de eindstreep niet in een kronke lig tochtje van nog geen minuut. Twee werden later nog gedis kwalificeerd. Meer dan een derde van de deel neemsters viel in de eerste man- SARAJEVO (GPD) - Tjeerd van Wimersma Greidanus moet het toch even kwijt: „Het is een hele klus geweest om de stemming er in te houden". De ook voor hem tegenvallende Nederlandse pres taties in Sarajevo overheersten zijn debuut als chef de i SARAJEVO (ANP) - Het bobs leeduo heeft deels uit verveling deels uit nieuwsgierigheid een poging gewaagd schaatsen te le ren. Onder leiding van allround- coach Henk Boer bonden Van Oostrum en Drost deze week voor het eerst de ijzers onder op de Olympische piste van Sar^je- Veel wijzer werd het duo, dat al een week klaar is met de bob- wedstrijd, er niet van. Lang heeft de training, die geen rendement opleverde, ook niet geduurd. Van Oostrum maakten de piste met hun ongecontroleer de slagen tot een soort "gaten kaas". De organisatie op het Ze- tra-complex greep vrijwel on middellijk in en stuurde het ver bouwereerde tweetal van het ijs. De 47-jarige hoogleraar in de far macologie laat zich er mild over uit al is hij niet echt in de ban geraakt van de Winterspelen die voor hem een warming-up zijn voor Los Angeles. Greidanus: „Deze Spelen missen een olym pische uitstraling. Het is alle maal een beetje saai". Zijn olympische vuurdoop, althans in deze functie, is in organisato risch opzicht een zacht eitje ge weest. Greidanus spreekt van „kleine oneffenheidjes" waar mee hij werd geconfronteerd. Het was hier dan ook niet slecht georganiseerd. Goed, er waren kleine ergernisjes, maar waar is het wel voor honderd procent in orde? In ieder geval niet bij de Neder landse deelnemers. Greidanus: „We hadden heus niet verwacht dat de medailles hier voor het op rapen lagen, maar natuurlijk hoopten we op meer. Nu is er een gevoel van teleurstelling. Enke len schoten te kort, sommigen zaten wel op hun niveau of er iets boven, maar omdat je met echte specialisten te maken kreeg, was de tegenstand zodanig dat het niet meer dan een plaats bij de eerste tien opleverde". Voor de volgende Winterspelen is daarom een andere benadering vereist, vindt Greidanus. „Ik denk datje in een olympisch jaar moet kiezen. Iemand die de Spe len ondergeschikt wil maken aan ADVERTENTIE 1e ZOETERMEERSE GEBRUIKTE WINDSURFPLANKENVEILING Vanaf 9.00 u. kunt u uw plank aanbieden bij deze veiling, de werkelijke veiling begint om 1.30 u. Veilingkosten 10,- adm. kosten, 10% v.d. opbrengst v.d. geveilde plank. Tevens zal er een voorjaarshow zijn van het nieuwe ALPHA, FANATIC en HIFLY-programma. Ook zal er het nieuwste op het windsurfgebied te zien zijn. Voor verdere info. STICHTING SURFING AA-ZICHT 01715-2140 SURF SHOP AA-ZICHT01715-2085 Dr. Kortmanstraat 5 Zoeterwoude 's avonds079-412382 Surlschool Plankenverhuur (Noord Aa plaè) Strand 1 Zoetermeer eurflnstructle het EK en WK, kun je beter thuis laten. Of je pakt die toernooien mee in de voorbereiding wan neer je heel duidelijk voor be paalde afstanden hebt gekozen. Op twee paarden wedden gaat niet". Het Nederlands Olympisch Comité zal zijn selectiebeleid dan wel moeten aanpassen. Nu zijn im mers alleen schaatsers aan bod gekomen die zich waarmaakten in de grote internationale toer nooien. Op die selectie-eis liep bijvoorbeeld de kandidatuur van lange-afstandspecialist Emiel Hopman stuk. En het NOC zal toch ook niet zo ver willen gaan om iemand die zich als specialist aanmeldt zonder meer toegang te verlenen tot de Spelen. „Het is inderdaad niet zo gemakke lijk", geeft Greidanus toe. „Als je alleen op de lange afstanden goed bent is het in Nederland moeilijk om dat te laten zien. Ons uitgangspunt is „bij de beste acht kunnen behoren" en dat moet meetbaar zijn aan de hand van prestaties in een internatio naal veld met topbezetting". Toch wil Greidanus de de' kwestie via het NOC aansnij den bij de schaatsbond. „Te dui delijk is gebleken dat allroun- ders niet goed uit de verf komen als ze per afstand moeten aantre den. Mensen die op de afzonder lijke onderdelen mikken en ja renlang niks anders hebben ge daan, maken het hier", stelt Grei danus, die in dit verband op de merkwaardige wedstrijdstruc tuur van het schaatsen wijst. „In geen enkele andere sport be staat op de Olympische Spelen een andere wedstrijdvorm, al leen voor het schaatsen. Natuur lijk heb je uitschieters. Mensen als Ard Schenk en Eric Heiden, die konden alles en stonden bui ten het totaalbeeld. Het pro bleem van specialisatie bestaat al veel langer. Jammer genoeg heb ben wij dat nog steeds niet opge lost". Een uitkomst biedt misschien het voorstel van de Sowjet-Unie om op de WK-toernooien niet alleen om de allroundtitel te strijden, maar ook de winnaars van de verschillende afstanden tot we reldkampioen uit te roepen. Dat kan bepaalde schaatsers inspire ren zich te gaan toeleggen op hun specialiteit, zodat de proble men in een olympisch seizoen automatisch worden ondervan gen. Het NOC kan de KNSB hooguit aansporen dat idee op het ko mende congres van de Interna tionale Schaats Unie te onder steunen, voor Greidanus is daar mee de kous af. Het opperhoofd van de olympische ploeg in Sara jevo verwees deze week ook de ruziënde trainers Gauke Nijholt en Henk Boer naar hun eigen bond. Greidanus: „Er zijn uitlatingen (door Nijholt) gedaan waarvan ik heb gezegd, dat moet je nu niet doen. Als er onenigheid is, los dat dan op binnen de KNSB en niet binnen het olympisch team. Dat is de enige opmerking die ik er over heb gemaakt. Ik wist na tuurlijk dat die spanning er was toen we op stap gingen, maar die controverse heeft geen rol ge speeld bij de verrichtingen van de schaatsers". Minder zwaar tilt Greidanus aan denigrerende uitlatingen van en kele schaatsers over de waarde van de Spelen. „Moet je dat niet zien in het licht van de teleurstel lingen?" werpt hij tegen. „Dan heb je snel de neiging tot relati veren. Voor de Spelen was ieder een er van doordrongen dat ze naar een uniek evenement gin gen. Ze vonden het allemaal erg belangrijk en ze hebben ook alle maal hun uiterste best gedaan", prijst hij. „Maar bij bepaalde ménsen heb ik het gevoel dat het gaan naar Sarajevo een doel op zichzelf was, terwijl het doel na tuurlijk hier moest liggen". De Winterspelen golden voor de debuterende chef de mission als een vingeroefening voor Los An geles. „Het zou een beetje oneer biedig zijn om het zo te bestem pelen", corrigeert hij glimla- Van Wimersma Greidanus: "Het is allemaal een beetje chend. „Maar dingen waar ik hier tegenaan ben gelopen ge bruik ik wel voor het werk in Los Angeles dat veel omvangrijker zal zijn. Hier ben ik heel simpel op de hoogte van wat er gebeurt. De schaatsers en bobbers ver schillen ook niet zo veel in hun benadering van topsport. In Los Angeles zit je met jonge zwem- stertjes, die aan een strakke be geleiding gewend zijn, ervaren waterpoloërs en misschien wat oudere ruiters en zeilers in de zelfde groep. Dan moetje er voor zorgen dat men begrip heeft voor de manier waarop de anderen hun sport beoefenen. Schampere opmerkingen over en weer tracht je te voorkomen. Hier lag het allemaal veel eenvoudiger". De professor heeft zich terdege be ziggehouden met het verdrijven van de verveling die de kop op steekt wanneer iemand zijn Olympische taak achter de rug heeft. Met excursies bijvoor beeld. „Je kunt natuurlijk ook de mensen die klaar zijn naar huis sturen", besluit hij „maar dat is niet mijn benadering. We zijn met een totaal team op stap. Het is voor het thuisfront zeer vreemd wanneer je in-groepjes terugkeert. Samen uit, samen thuis". che uit. Dat was nooit eerder ver toond. Binnen negentig secon den raakte de Verenigde Staten de hele ploeg kwijt. Christin Co oper, zilver-winnares op de reu zenslalom, gleed langs de ver keerde kant van een poortje. Ta mara McKinney, de houdster van de wereldbeker, liet halver wege nog de beste tijd afdruk ken, maar ging direct daarna lan guit. Na de eerste manche tekende de sensationele uitslag zich al af. Op het eerste parcours was Christel- le Guignard het snelst. Van haar had ook al niemand gehoord. De 21-jarige dochter van een hotel houder, kwalificeerde zich op de flanken van de van het wielren nen bekende Alpe-d'Huez voor de Franse Olympische ploeg. Zesde in de wereldbekerwed strijd in Verbiers en achtste in Limone waren de prominentste resultaten op haar erelijst. Haar eerste afdaling gaf Christelle Guignard zelfs uitzicht op Olym pisch goud. Terwijl het op de berg Jahorina elf graden vroor, raakte Christelle Guignard van de kook. Ze kon de druk van het moeten preste ren en de erbarmelijke ski-om standigheden niet aan en gleed rechtdoor, waar ze rechtsaf had gemoeten. Paoletta Magoni, op de gedeelde vierde plaats na de eerste manche, vertrok als eerste voor de tweede afdaling en zette een bijzondere tijd neer. Perrine Pelen, even snel als de Italiaanse in de eerste manche, kon daar niet aan tippen en ook Ursula Konzett uit Liechtenstein, die de ervaring van twee eerdere Olym pische spelen bij zich droeg, kwam er niet aan. De Oostenrijkse Anni Kronbichler deelde in de malaise van het tota le nationale skiploeg. In de eer ste manche nog derde, deed ook zij een vergeefse greep naar de medailles. Oostenrijk ging bij het alpineskiën verdacht veel lijken op Nederland bij het schaatsen. De Italiaanse surprise kon in de tweede manche niet meer onge daan worden gemaakt door het opgekomen Amerika. De erken de skinatie Zwitserland stelde er evenmin iets tegenover. Net als op de reuzenslalom was Erika Hesse een gevallen ster. Tiende in de eerste manche, vijfde in to taal. Hess, leidster in het klasse ment om de wereldbeker, gaf haar klassering nog enig aanzien, toen de druk was weggevallen. "Ik ben gekomen voor twee gou den medailles. Het is twee keer niets geworden. Ik heb het zo slecht gedaan, dat ik de buiten gewone omstandigheden niet eens de schuld kan geven". VOETBAL Het nationale voet balelftal van Egypte heeft zich gisteren door een overwinning met 1-0 op Algerije als vierde deelnemer geplaatst voor de Olympische Spelen in Los Ange les. Algerije, dat als debutant bij het wereldkampioenschap in Spanje verraste door met 2-1 van West-Duitsland te winnen, was er de eerste wedstrijd ook net in geslaagd Egypte de baas te blijven (1-1). SCOREBORD sche winterspelen, de slalom (eerste manche 57 poortjes, tweede manche 59 poortjes): 1. Paoletta Magoni (Ita) 1 minuut 36,47 seconden (48,85 47,62), 2. Perrine Pelen (Pra) 1.37,38 (48,85 48,53), 3. Ursula Konzett (Lie) 1.37,50 (48,81 48,69), 4 Roswithe Steiner (Oos) 1.37,84 (49,22 48,62), 5 Erika Hess (Zwi) 1.37.91 (49,57 48,34), 6. Malgor- zata Tlalka (Pol) 1.37,97 (49,20 48,77), 7. Rosa Maria Quario (Ita) 1 37.99 (49,68 48,31), 8. Anni Kron bichler (Oos) 1.38,05 (48,84 49,21), 9. Daniela Zini (Ita) 1.38,15 (49,32 48.83). 10. Olga Charvatova (Tsj) 1.38.66 (49,65 49,01). De uitslag van estafette biathlon 4 x 7,5 kilometer: 1. Sowjet-Unie (Vassiljev, Batsjkarov, Sjalna en Boeligin) 1 uur 38 minuten en 51,7 seconden, 2. Noor wegen (Lirhus, Kvalfoss, Storsveen en Soebak) 1.39.03,9, 3. West-Duits- land (Reiter, Pichler, Angerer en Fi scher) 1.39,04,5, 4. Oost-Duitsland 1 40 04.7. 5 Italië 1.42.32.8 De stand na twee manches in de vier mansbob is: 1. Oost-Duitsland 1 (Hop pe) 1.39.83 (49,65 50,18), 2. Oost- Duitsland 2 (Lehmann) 1.40,02 (49,69 50,33), 3. Zwitserland 1 (Giobellina) 1.40,40 (49,92 50,48), 4. Zwitser land 2 (Fasser) 1.41,06 (50,46 50,60), 5. Sowjet-Unie 1 (Kippoers) 1.41,15 (50,19 50,96).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9