/Vow onafhankelijk van het inkomen c Achterhoedegevecht CDA om derde net Mevrouw Geertsema wellicht failliet Strafvordering fiscus Alleenstaande krijgt minder huursubsidie Ziekenfonds woest op verzekeraars Molukkers willen deel huur betalen Marine vindt deel lading kustvaarder Wateroverlast: schade van twee miljoen VARA en Hu is uit elkaar Werkloosheid stijgt minder Discussie huurbelasting uitgesteld sart» ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 Rijn y DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Sociaal Economische Raad (SER) kiest voor W een systeem van aow-uitkeringen waarin geen onderscheid wordt gemaakt tussen ba sispensioen en toeslagen en waarbij de aow onafhankelijk is van het inkomen. Binnenland ARNHEM (GPD) - Mevrouw A. Geertsema-Schoonenberg, de echtgenote van de oud-commis saris der koningin in Gelderland, heeft een strafvordering van de belasting van 125.000 gulden ge kregen, omdat zij weigert de lijst met namen van medewerkers op kasteel Middachten in De Steeg vrij te geven. De fiscus schat dat de 125.000 gul den ontdoken inkomstenbelas ting van het personeel is. Mr. W. J. Geertsema, die de financiële zaken voor zijn echtgenote ver zorgt, wil overleg voeren met de inspecteur van de belasting. Blijft de boete staan, dan zal me vrouw Geertsema failliet worden verklaard. „We zijn niet van plan de belasting- schuld te betalen of de lijst met namen vrij te geven. Dat is niet elegant tegenover de medewer kers. We zijn niet in gemeen schap van goederen getrouwd, dus een faillissement kan in het meest ongunstige geval een op lossing zijn", aldus Geertsema. Het is heel vervelend", reageert zijn vrouw. Zij heeft nogal wat persoonlijke bezittingen, die zij na een faillissement waarschijn lijk kwijt zal zijn. De Geertse- ma's hadden een inwonende huishoudster. „Voor haar heb ben we altijd sociale lasten en be lasting betaald. De anderen, waar het nu om gaat, is een groep medewerkers die bij partijen en exposities met drankjes rondgin gen en dergelijke. Zij moeten die incidentele inkomsten zelf aan de belasting opgeven. Dat is niet onze zaak. Bovendien is er een belastingvrije voet. Hoe dan ook", zucht Geertsema, „het zijn beslist geen zwartwerkers, want geen van hen geniet een uitke ring". Dit systeem gaat uit van drie uitke ringsniveaus binnen de aow: vijf tig procent van de huidige ge huwdenuitkering voor een ge huwde of samenwonende uitke ringsgerechtigde met een part ner die 65 jaar of ouder is (samen komen zij dan aan honderd pro cent), zeventig procent voor al leenwonende uitkeringsgerech tigden en 100 procent voor een gehuwde of samenwonende uit keringsgerechtigde (man of vrouw) met een partner jonger dan 65. Bij de behandeling van het ont- werp-advies over gelijke behan deling van mannen en vrouwen in de aow bleek gisteren dat de werkgevers en negen van de twaalf aanwezige kroonleden zich hierachter schaarden. Hierbij heeft iedereen recht op een ADVERTENTIE NATIONALE COLLECTE TOT EN MET 3 MAART Geef gul tijdens de huis-aan- huis collecte of zend ons een bijdrage op girorek. 37071 bankrek. 70.70.70.171 WIE OM MENSEN GEEFT GEEFT AAN HET LEGER. Leger des Heils Oamstraat 15 1012 JL Amsterdam Telefoon 020-241703 Afd.Voorlichting Toestel 213/215 basispensioen dat vijftig procent van de huidige gehuwdenuitke ring bedraagt. Hierop zouden dan toeslagen verleend kunnen worden van twintig procent voor alleenwonenden en maximaal vijftig procent voor gehuwden en samenwonenden met een partner die jonger is dan 65 jaar. De hoogte van de toeslag hangt af van het inkomen van de part- Het systeem waar de meerderheid voor stemde, betekent wel een stijging van de uitkeringslasten met 325 miljoen gulden. SER-lid Jonker zei zich te kunnen voor stellen dat er mensen zijn die zich zullen afvragen of de werk gevers gek zijn geworden. Werk gevers zijn toch tegen elke stij ging van de collectieve lasten druk. Volgens Jonker kiezen de werkgevers voor dit systeem om dat het huidige uitkeringssyteem zo veel mogelijk gehandhaafd kan blijven en de gevolgen voor de aanvullende pensioenen en de noodzaak voor een overgangsre geling zoveel mogelijk wordt be perkt. Een manedement van het kroonlid De Gal an werd unaniem ge steund. In dit amendement wordt er voor gepleit ongehuwde bejaarden die bij hun kinderen inwonen als alleenwonende be jaarden aan te merken. In het werkgeverssysteem betekent dit dat deze bejaarde een aow-berag krijgt van zeventig procent. In het werknemerssysteem heeft dit als gevolg dat deze bejaarde een basis krijgt van vijftig pro cent en een toeslag van twintig procent, dus ook zeventig pro cent. DEN HAAG (GPD) - Oudere al leenstaanden met huursubsidie moeten vanaf 1 juli in vergelij king met gezinnen een groter deel van hun bruto-inkomen aan huur zelf betalen. Volgens de tabellen moet een al leenstaande boven 23 jaar met een minimuminkomen voortaan 14 procent zelf aan huur betalen voor hij of zij in aanmerking komt voor huursubsidie. Gezin nen moeten zelf.12,5 procent van hun inkomen aan huur betalen. In de groep modale inkomens wor den alleenstaanden ook geacht meer zelf aan huur te betalen dan gezinnen. Alleenstaanden met een modaal inkomen betalen vanaf 1 juli minstens 20 procent van hun belastbare inkomen. Ge zinnen met gelijk belastbaar in komen worden geacht 17,5 pro cent bij te dragen. De wijzigingen zouden bij directe invoering voor veel alleenstaan den vanaf 1 juli een achteruit gang in netto-beschikbaar inko men te zien geven van enkele tientjes tot 140 gulden per maand. Omdat dat voor vele huurders te drastisch is, komt er een overgangstermijn van vier jaar. Gisteren begon in Rotterdam het monsterproces tegen 96 Zuidmolukse gezinnen die al sinds juli vorig jaar geen huur betalen. Zij lieten rechter Sarolea weren bereid te zijn een deel van de huur te willen overmaken, (foto anp> UTRECHT (ANP) - Het Haagse ziekenfonds Azivo heeft gisteren een brandbrief gestuurd naar staatssecretaris Van der Rejjden (WVC), waarin het onder meer bekendmaakt dat het zijn be stuurlijke banden met de boven bouworganisatie VGCN ver breekt. Directe aanleiding is een plan van particuliere verzeke raars voor een andere opzet van het systeem van ziektekosten verzekeringen, maar de eigenlij ke oorzaak is het optreden van de particuliere verzekeraars op de verzekeringsmarkt en de vol gens Azivo opjuiste reactie daar op van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ). De bejaardenverzekering en de vrijwillige verzekering (niet- werknemers onder een bepaalde inkomensgrens) verkeren al ja ren in de problemen, doordat jonge mensen ("goede risico's") ROTTERDAM (ANP) - De 96 Mo lukse gezinnen uit de wijk Oost- gaarde in Capelle aan den IJssel zijn bereid een gedeelte van hun huur te betalen aan de woning bouwvereniging SVW. Het gaat voorlopig om een maandelijks bedrag van honderdvijftig gul den, dat ze willen betalen in af wachting van de uitkomst van een woonlastenonderzoek dat gaande is. Het huurbedrag dat als juist uit het onderzoek naar voren komt willen ze vervolgens met terugwerkende kracht tot ju li 1983 aan de woningbouwver eniging overmaken. Dit zei de advocaat van de Molukse gezinnen, mr. S.J. Brunia, giste ren tijdens de monsterprocedure bij de Rotterdamse kantonrech ter, die door de woningbouwver eniging tegen de 96 gezinnen is aangespannen. De gezinnen wei geren sinds juli 1983 huur te be talen. De woningbouwvereni ging wil ze om die reden uit de woningen hebben. Het aanbod van de Molukkers om hun actie gedeeltelijk op te schorten werd tijdens de kanton rechterzitting echter door de wo ningbouwvereniging van de hand gewezen. De SVW deelde mee dat ze alleen genoegen neemt met het volle huurbedrag, ongeveer 500 gulden. De vereni ging derft door de inhoudingsac tie maandelijks 60.000 gulden aan inkomsten. De totale huu rachterstand is sinds juli vorig jaar tot zes ton opgelopen. Een bemiddelingspoging van de kantonrechter, mr. H.J. Sarolea, ter zitting liep op niets uit. De SVW kan echt met geen enkele genoegen nemen, al dus mr. T. Sandberg, advocaat van de woningbouwvereniging, omdat de huren door het rijk worden vastgesteld. Een woordvoerder van de wijkraad reid zijn met terugwerkende kracht tot 1 juli 1983 150 gulden per maand aan de woningbouw vereniging over te maken. Op dit moment betalen zij sinds die da tum, geen huur meer. i dat de Molukse gezinnen be- Uitspraak 9 maart. ROERMOND (ANP) - De door de wateroverlast getroffen boeren en tuinders in Limburg hebben een direct aantoonbare schade aan gebouwen, kassen en gewas sen geleden van ongeveer twee miljoen gulden. Het gaat om ge vallen met relatief grote schade. De verwachting is dat dit bedrag nog flink zal oplopen. Bovendien zijn er boeren en tuin ders met relatief geringe schade, variërend van enkele duizenden tot enkele tienduizenden gul dens, die de Limburgse land- en tuinbond hebben laten weten hun zaken zelf op te knappen. Een eerste inventarisatie heeft on geveer 35 getroffen bedrijven op geleverd. Drunen en Veere hebben een deel van de lading van de Deense kustvaarder Dana Optima ge vonden. De schepen hebben veertien dagen lang op de Noord zee ten noorden van de Doggers- bank vooral gezocht naar de 80 vaten met het zeer zware land bouwgif Dinosep. De vaten zijn echter nog niet gevonden. Dit hebben de commandanten giste ren in Den Helder meegedeeld. De Dana Optima verloor op 13 ja nuari in een zeer zware storm 35 containers, waarvan er vier wa ren geladen, alsmede drie trailers met staalprofielen, een trailer met butaanflessen en een trailer met de tachtig vaten. De com mandanten van de Drunen en de Veere verklaarden, dat tien con tainers en drie trailers op onge veer 60 meter diepte gevonden en gemarkeerd zijn. Denemarken zal voor de berging van de goederen zorgdragen. In de omstreeks 160 vierkante kilo meter Noordzee die met sonar en onbemande mini-onderzeëers zijn afgezocht, zijn de gevaarlijke gifvaten echter niet aangetrof fen. HILVERSUM (ANP) - De VA RA en Willem Ruis hebben gisteren besloten hun samen werking voorlopig te beëindi gen. Volgens de VARA is dat besluit gevallen na goed overleg. Ruis en de VARA konden het niet eens worden over de op zet van een nieuw groot amu sementsprogramma voor het seizoen '84/'85. "Ruis was een beetje uitgekeken op de Lot to Show en hij wilde wel eens wat anders. We zijn toen gaan praten over een nieuw con cept maar daar zijn we niet uitgekomen", aldus de VA- RA-woordvoerster. Het hui dige contract tuisen de VA RA en Ruis loopt tot 1 sep tember '84. EN HAAG (ANP) - Het door het Centraal Planbureau voor dit jaar voorspelde gemiddelde van 900.000 werklozen zal niet wor den gehaald. Eind 1983 was de werkloosheid ongeveer 60.000 minder dan was verwacht. Voor 1984 mag men rekenen op een gemiddeld werkloosheidscijfer van 850.000. Vooral de laatste maanden van het vorig jaar hebben een duidelijke opleving van de Nederlandse economie te zien gegegeven. Dat zei secretaris-generaal dr. F Rutten van het ministerie van economische zaken gisteren bij de opening van een districtskan toor van de ABN in Den Haag. worden weggelokt door particu liere maatschappijen, die daaren tegen veel kostende ouderen we- Het Azivo constateert in zijn brief dat allerlei verzekeringsmaat schappijen en organisaties de ziekenfondsverzekering willen uithollen en "als gieren boven de hoofden van de bejaarde en vrij willige verzekerden cirkelen". Zelfs de VNZ kan de druk niet weerstaan, de solidariteit komt in gevaar en de commercie slaat toe. Het Azivo dringt er bij de staatsse cretaris op aan, een eind te ma ken aan deze ongewenste situa tie, het spreekt zich uit voor een volksverzekering met een pre mie naar draagkracht. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren niet willen praten over invoering van een huurbe lasting. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) wil die huur belasting invoeren voor huishou dens met een hoog (gezamenlijk) inkomen en lage huurlasten. Het voorstel is omstreden. De WD- ministers zijn tegen omdat de huurbelasting als een gewone belastingmaatregel wordt erva ren. Het CDA is voor omdat de huurbelasting er voor kan zorgen dat mensen met hoge inkomens zullen verhuizen naar duurdere woningen waardoor goedkopere woningen vrijkomen voor men sen met lagere inkomens In de plannen van Brokx wordt de eigenaar-bewoner ongemoeid gelaten. Lubbers deelde mee dat het bij de doorstromingsheffing alleen om huurders gaat. Het kabinet heeft ingestemd met het wetsontwerp individuele huursubsidie zoals de staatsse cretaris Brokx dat vorige week heeft ingediend. Het recht op huursubsidie voor mensen met lage inkomens is nu voor het eerst in een wetsontwerp vastge legd. ADVERTENTIE Aan het slot van het debat over de medianota constateerde mi nister Brinkman (WVC) enkele weken geleden in de Tweede Kamer „met vreugde" dat zijn nota overeind was gebleven. Er lag geen duidelijk alterna tief op tafel en de Kamer deed er maar het beste aan de nota in zijn geheel te aanvaarden. door Hans de Bruijn Mocht Brinkman gedacht heb ben hiermee de media-ruzie tussen CDA en WD te hebben bezworen, dan hebben de ge beurtenissen van de afgelopen week hem wel uit de droom ge holpen. Net zo min als op het punt van de kernwapens be staat op mediagebied zoiets als een wapenstilstand tussen de ze coalitiepartners. Dat heeft tot gevolg dat zij elkaar tot het allerlaatste mogelijke moment - de stemmingen over de medianota - blijven uitdagen met scherpe kritiek of steeds weer nieuwe voor stellen. En het ziet ernaar uit dat ook daarna de discussie niet zal verstommen. Per slot van rekening was het mediabe leid twintig jaar geleden óók al een hete kwestie. Het was premier Lubbers die vo rige week zaterdag het vuurtje weer opstookte met zijn onge zouten kritiek op de wens van de CDA-fractie van een derde televisienet voor de bestaande omroepen. Meer nog dan de kritiek zelf - het kabinet heeft zich tot nog toe immers steeds tegen zo'n derde net verzet waren de toon en de plaats op merkelijk. Terwijl het kabinet pas gisteren officieel zou beraadslagen over zijn reactie op de in het media notadebat ingediende moties, nam Lubbers op het CDA-con- gres in Breda vast een voor schotje. Hij waste de CDA- fractie op niet mis te verstane wijze nog eens stevig de oren. En dat terwijl CDA-congressen zeker als daar de leider spreekt - toch over het alge meen manifestaties van eens gezindheid zijn. Verbijten CDA-fractieleider De Vries zat zich op zijn stoel te verbijten. Pas twee dagen later, op een spreekbeurt in Katwijk, kon hij echt reageren. Daar hield hij het kabinet - en in het bij zonder de CDA'ers Lubbers en Brinkman - voor, dat de CDA- Tweede-Kamerfractie zich op dit punt niet door het kabinet de les laat voorschrijven. De CDA-fractie ziet het derde net als een barrière om het be staande omroepbestel te be schermen tegen de verwachte grote commerciële invloeden van de aan het bedrijfsleven te vergeven abonnee-tv. Daar moeten de omroepen volgens de oorspronkelijke plannen immers afblijven. Lubbers c.s. willen van dat derde net echter niets weten. Het kost teveel (minstens een tien tje extra kijkgeld per jaar), er zijn op de meeste kabelnetten al zoveel kanalen en bovendien is de abonnee-tv helemaal niet zo'n bedreiging voor „onze ge liefde omroepen", zoals Lub bers de Hilversumse omroep- Waar die liefde uit moet blijken, is bij het CDA overigens nog de vraag. Terwijl de CDA-frac tie zijn genegenheid laat blij ken door de omroepen met een extra net op te zadelen, pro beert Lubbers het werktterrein van de omroepen zo strak mo gelijk af te bakenen. Hij heeft de omroepen zo lief dat hij ze bijna doodknuffelt. De omroepen moeten meer hoogwaardige kwaliteitspro- dukten leveren, zei hij in Bre da. Cultuur, informatie, levens beschouwing kunnen dank zij zendtijduitbreiding op de be staande netten (zonder extra kijkgeld?) meer aan bod ko- Zonder het uit te spreken zei hij daarmee dat het amusements aanbod dan goeddeels van de gecommercialiseerde abon nee-tv kan komen. Het gevolg daarvan zal zijn dat de bestaan de omroepen een tevoren ver loren strijd met dat nieuwe me dium moeten aangaan. De CDA-fractie lijkt daarentegen de omroepen niets in de weg te willen leggen, wat het ook mo ge kosten. Het CDA zit, dat blijkt dezer dagen eens te meer, met handen e.n voeten gebonden aan dat „geliefde" omroepbestel. Naar de invloed van 'bedreigde' omroepen als KRO en NCRV op deze houding valt slechts te gissen. Feit is wel dat vanuit vooral deze „oude" omroepen al veel langer aandrang op de politiek is uitgeoefend om de vertrossing een halt toe te roe pen. De abonnee-tv, zo vrezen zij, zal aan die tendens ruim baan geven. Op de kast In het CDA zijn nogal wat men sen gevoelig voor dergelijke pleidooien. Wanneer dan een minder met een confessioneel- verzuild verleden behepte mi nister als Brinkman de touw tjes in handen neemt, is Leiden in last en zitten De Vries en de zijnen op de kast. Het gevolg daarvan was een on verkwikkelijk welles-nietes- spelletje waarbij CDA en WD elkaar afgelopen week be schuldigden van het schenden van afspraken. De WD'er Her mans verweet het CDA zich te gedragen „als een klein kind dat steeds meer wil", terwijl het CDA de WD zelfs schen ding van het regeerakkoord onder de neus wreef. Had de WD immers geen voorstellen ingediend (voor super-omroe pen en het toelaten van recla me op de lokale omroep) die strijdig zijn met de medianota? Het CDA daarentegen waste - natuurlijk - zijn handen in on schuld. Het voorstel voor een derde net staat immers niet in de medianota en dus kan het er ook niet mee in strijd zijn, klonk het simpel. En ons voor stel valt niet uit te ruilen tegen een van die WD-voorstellen, werd er even aan toegevoegd. Maar zo simpel werkt het niet in de politiek. Daar geldt nog altijd het voor-wat-hoort-wat. Op de achtergrond van dit geru zie in de coalitie zit de PvdA- fractie achterovergeleund toe te kijken. Slechts af en toe doet zij een zorgvuldig voorbereide zet op het schaakbord van de mediapolitiek. Het is aller minst onwaarschijnlijk dat straks de socialisten als de overwinnaars van het media debat uit de bus zullen rollen. Zo maakte mediaspecialist Kos- to vorige week een einde aan de twijfel over de vraag of de PvdA wellicht toch de CDA- verlangens voor een derde net zou steunen. Nu dat niet het geval is, is voor dat net geen meerderheid meer te vinden; PvdA en WD stemmen het weg. Daarentegen zijn PvdA en CDA het er volstrekt over eens dat er geen super-omroe pen mogen komen. Het CDA heeft vorige week laten doorschemeren dat het, indien het derde net wordt afgewe zen, eventueel samen met de PvdA zal proberen toch de be staande omroepen een plaatsje in de abonnee-tv te geven. Mocht dat gebeuren dan is de winst voor de PvdA compleet. Zonder te regeren hebben de so cialisten dan een maximale in vloed op het beleid gehad: geen derde net, wel zendtijd- uitbreiding, geen super-omroe pen, de omroep op de abonnee- tv. En het is niet uitgesloten dat de PvdA het nog met de WD op een akkoordje gooit over experimenten met lokale omroep-reclame. Achterhoedegevecht Maar het is nog maar de vraag of premier Lubbers het voor wat de abonnee-tv tot zo'n gelegen heidscoalitie zal laten komen. Toelating van de omroepen tot de abonnee-tv zou de hele ba sis onder de medianota weg slaan. Lubbers zal daarom de komende tijd zeker ondubbel zinnig laten weten dat hij zich niet door zijn eigen partijgeno ten wenst te laten chanteren. Lubbers heeft de afgelopen zestien maanden vaak genoeg laten blijken niet bereid te zijn tot bijstellingen van het eigen gelijk. Het is daarom te verwachten dat Lubbers de komende weken, voordat gestemd gaat worden over de media-moties, zijn par tijgenoten in de Tweede Ka mer nog eens stevig onder han den zal nemen. De conclusie lijkt daarom gerechtvaardigd dat het CDA met zijn hart stochtelijke pleidooien voor een derde net op dit moment slechts een achterhoedege vecht levert. Met als gevolg dat straks alleen de PvdA en het kabinet tevreden zullen kun nen zijn over de afloop van het mediadebat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5