'Als het om heroïnehandel gaat, is Leiden geen kleine stad meer Drieëneenhalf jaar cel geëist tegen Katwijkers Energiebedrijf sluit gas af bij driehonderd klanten Officier van justitie slaat alarm: drugshandel verplaatst zich reiden een kwalijk nest voor^CTOÏneh^^e| In Leidenglen benoefte^Mf aan heroïneverstrekking "imsisssx ^^.'i^gph0i ,:tlseen or^ l~E:SFS Mü'-bel^j E".en rh.. [taan' WEM Vatl Sc^aÊll Eis wegens overval op boetiek: twee jaar 'Ziektekosten voor ouderen niet nog méér verhogen' Overval op benzinestation; vele diefstallen; aanslag op politieagenten Bestuur wil voorschotten niet verlagen Leiden rufficier van justitie kondigt scherper optreden aan inpak van drugsverslaaf- Enkele koppen die de laatste tijd verschenen in deze krant boven berichten over de drugshandel en het beleid daartegen. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 LEIDEN Al een paar keer heeft de Haagse officier van justitie, mevrouw mr. J. Couzijn, erop gewezen dat Leiden een 'interes sant nest voor heroïne handel' aan het worden is. De Leidse politie geeft toe dat de situatie zorgelijk is, van een broeinest kan vol gens hen evenwel niet worden gesproken. Nog niet. Couzijn: "Ik heb erop willen wijzen dat een stad als Leiden in een bepaald opzicht geen provincie stad meer is: als het gaat om de handel in verdo vende middelen". Hoe een provinciestad volgens deskundigen - ten onrech te - over het hoofd wordt gezien. "Dat woord broeinest heb ik overi gens nooit gebruikt", zegt mr. Couzijn desgevraagd. "Ik heb ge sproken over een interessant nest". Broeinest - interessant nest: wat is het verschil? door Wim Brands "Laat ik het maar eens zo zeggen: wij, het Haagse parket, hebben de indruk dat er in Leiden steeds meer heroïne wordt verhandeld. Tussen Rotterdam en Amster dam gaat ook Leiden opvallen. We worden geconfronteerd met verdachten die even aanleggen in deze stad. Het lijkt wel alsof het makkelijker wordt om in Lei den heroïne te kopen". Cijfers heeft Couzijn niet voorhan den - ze verwijst daarvoor naar de politie, maar: "Je kunt spre ken over een stijgende lijn, beter gezegd: je kunt wéér spreken over een stijging. Op een gege ven moment schijnt er in Leiden minder te zijn verhandeld, maar de laatste jaren neemt het ver schijnsel weer toe". Gisteren verscheen er in deze krant een bericht over de handel in soft-drugs. In Leidse koffie shops. Couzijn hierover tijdens de zitting: "Juist op plaatsen als koffieshops moet het verhande len van verdovende middelen krachtig worden bestreden. Hoe dan ook moeten we voorkomen dat koffietenten een soort mag neetfunctie krijgen". Couzijn sprak deze waarschuwen de woorden naar eigen zeggen, omdat in koffieshops vooral veel LEIDÉN Het streekenergiebe- drijf Rijnland is vorig jaar circa 300 keer overgegaan tot het af sluiten van de gastoevoer. Het bedrijf schat dat de helft van de afsluitingen in Leiden gebeurde en de helft in de overige gemeen ten. Er is tot afsluiting overge gaan, wanneer de betalingsach terstand ten minste 2000 gulden bedroeg, de incassokosten niet meegeteld. Dat antwoordt het dagelijks bestuur van Rijnland aan het Leidse gemeenteraadslid Koning, die tevens in het alge meen bestuur van Rijnland zit. Voordat tot afsluiting wordt over gegaan, krijgt de verbruiker op zijn minst twee aanmaningen. Dikwijls, aldus het dagelijks be stuur, wordt de verbruiker ook nog persoonlijk benaderd. In 1983 is in ongeveer 1800 gevallen een betalingsregeling getroffen met mensen die moeite hadden met de gas- en lichtrekening. Zo werd afsluiting voorkomen. In dien een verbruiker zich in geval van betalingsproblemen tijdig tot het bedrijf wendt, kan vol gens het dagelijks bestuur voor komen worden dat incassokos ten in rekening worden ge bracht. Indien rekeningen zon der overleg onbetaald blijven, zullen te allen tijde incassokos ten in rekening worden ge bracht. De verbruikers hebben een eigen verantwoordelijkheid om hun verplichtingen na te ko men, aldus het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur zegt in prin cipe geen genoegen te nemen met kwijtschelding van (een deel van) de schuld. Het huidige in- cassobeleid van Rijnland zou verbruikers voldoende ruimte geven om op verantwoorde wijze hun verplichtingen na te kunnen komen, ook in geval van proble men. Verlaging van de voor schotbedragen wijst het dage lijks bestuur af. "Verlaging zon der enige feitelijke grond bete kent dat een verbruiker nog ver der in de problemen komt. Wat in feite wordt bedoeld is gratis le vering ten laste van het bedrijf en dus ten laste van de andere verbruikers. Volstrekt onaan vaardbaar dus". KLUSSENBANK. De klussen- bank, tot voor kort in het LVC aan de Breestraat gevestigd, is verhuisd. Deze instelling, via welke werklozen karweitjes voor mensen met een laag inkomen opknappen, is voortaan bereik baar in het Olga-bedrijfsverza- melgebouw aan de Evertsen- straat 99, onder een nieuw tele foonnummer: 221620. jonge mensen komen. "Commer cieel gezien zijn het aantrekkelij ke gebieden voor dealers. Be trekkelijk simpel kunnen ze in contact komen met mensen die in wezen nogal makkelijk zijn te beïnvloeden. Dat moeten we zien te voorkomen". Hoe dan? "Ja, luister eens: als ik dat wist had ik natuurlijk al lang de Nobel prijs gewonnen. Ik kan hierover feitelijk alleen maar in algemeen heden praten, kan dus alleen maar zeggen: we moeten probe ren met de beperkte middelen die we hebben de handel te be strijden". Opjagen Op de vraag waarom we in Leiden een stijging van de handel zien, antwoordt Couzijn: "Het gaat om een bekend fenomeen. Als elders een hard beleid wordt gevoerd, verplaatst de handel zich. De handelaren gaan zich elders ves tigen, dat wil zeggen: sommige. Eigenlijk is daar maar één ant woord op: blijven opjagen". Zodat de handel zich weer ver plaatst, oftewel: een schijnoplos sing? "Als je een beleid wilt voeren zul je over de grenzen moeten kijken, dan zul je een internationaal be leid moeten bedenken. Dat is punt een, punt twee: niemand wil dat er in zijn land veel heroï ne wordt verhandeld. Men heeft zogezegd liever dat andere lan den met de problemen zitten. Met die situatie worden wij ge confronteerd. Feitelijk kunnen we op dit moment niet veel an ders doen dan het probleem in hapklare brokken bestrijden. Ik bedoel, bestrijden op kleine schaal. Ervoor proberen te zor gen dat handelaren zich niet er gens blijvend nestelen. Zoals ik al zei: ze opjagen". Ten tweeden male komt Couzijn terug op het doel van haar uitla ting over Leiden: "In de publici teit wordt altijd maar gesproken over de heroïne-handel in de gro- Sociaal Fonds De suggestie van Konsumenten- kontakt om een sociaal fonds te scheppen, waaruit de kosten van individuele regelingen betaald zouden kunnen worden, wijst het dagelijks bestuur eveneens van de hand. "Wat niet wordt be taald komt ten laste van het be drijf en dus uiteindelijk ten laste van de andere verbruikers, het geen wij afwijzen". Een andere suggestie - het geven van voorlichting over energiebe sparing - wordt evenmin over genomen. "Het energiebedrijf in formeert niet alleen verbruikers met betalingsproblemen over energiebesparing, maar voert op dit punt een algemeen beleid ten gunste van alle afnemers", aldus het dagelijks bestuur. Het voegt eraan toe, dat er binnenkort een medewerker wordt aangesteld, die adressen gaat bezoeken waar een hoog energieverbruik wordt geconstateerd en adviezen zal ge ven over besparingen. Op deze manier wil het bedrijf betalings problemen in een vroeg stadium voorkomen. Het dagelijks bestuur wijst erop dat in geval van onenigheid tus sen de klant en het bedrijf over de hoogte van de rekening, het geen overigens zeer weinig zou voorkomen, altijd de weg open staat naar de geschillencommis sie. Het dagelijks bestuur herinnert er voorts aan dat Rijnland in de ver gadering van de landelijke ver- DEN HAAG/LEIDEN/KATWIJK - Met een diepe zucht liet recht bank-president Schipper het dikke dossier uit de handen glij den. Zijn blik ging naar het twee tal achter het ronde hekje. Even was het stil, toen zei hij hoofd schuddend: "Het is gewoon ont stellend zoveel jullie op je gewe ten hebben. Zo jong en dan al zo'n lange straflijst. Dat is om stil van te worden." De feiten logen er ook niet om. De twee Katwijkse vrienden (19 en 20 jaar) hadden in nauwelijks twee maanden tijds nogal wat overhoop gehaald. Een greep uit het dossier van het tweetal. Beiden moesten zich verantwoor den voor een overval op een ben zinepompstation aan de Pies te steden. Het wordt tijd dat de mensen eens beseffen dat ook de kleine steden met dezelfde pro blemen hebben te kampen. Die steden - waaronder Leiden - zijn in die zin helemaal niet klein meer". Gemopper De overheid moet wat betreft de handel in drugs meer aandacht besteden aan de kleine steden. J. Koren, coördinator van het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs, roept het naar eigen zeg gen al jóéren. "Altijd Amster dam, altijd hoor je de naam van die stad als het over heroïne-pro- blemen gaat. Ondertussen verge ten ze, daar in Den Haag, dat Lei- emging van gasleveranciers te gen de gasprijsverhoging heeft gestemd. Verhoging van het btw- tarief is daar niet ter sprake ge komen, maar het dagelijks be stuur zegt het met raadslid Ko ning eens te zijn, dat door de ver hoging van de gasprijs en de btw de energiekosten wederom aan zienlijk toenemen. Vergelijking De vraag of het energiebedrijf Rijnland in vergelijking met an dere energiebedrijven hoge be dragen in rekening brengt voor incasso- en afsluitkosten laat zich volgens het dagelijks be stuur niet gemakkelijk beant woorden. Het EBR berekent 30 gulden incassokosten, Gouda 15 gulden en Rotterdam 25 gulden per aanbieding (2x). Als dan ook nog de afsluitploeg al op de stoep staat en men op het laatste nip pertje betaalt, is men in Rotter dam ook 150 gulden voorrijkos- ten kwijt. In totaal 200 gulden. Als afsluitkosten in huis rekent het EBR 100 gulden. Bij andere be drijven ligt dat lager; het be draagt bijvoorbeeld in Gouda de helft. De afsluitkosten buiten de woning zijn door het EBR op 700 gulden bepaald. Andere bedrij ven rekenen de werkelijk ge maakte kosten, welke uiteenlo pen van 400 tot 2200 gulden. In een brief aan burgerraadsvrouw Kroon, die de kwestie eveneens aan de orde had gesteld, schrijft het dagelijks bestuur dat in ver gelijking met andere bedrijven de afsluit- en heraansluitvergoe dingen redelijk zijn te noemen. manlaan in Leiden. Vermomd waren ze naar binnen gerend en riepen: "Dit is een overval". Om hun woorden kracht bij te zetten schoot de oudste Katwijker met een geweer een kogel in het pla fond. Daarna richtte hij het wa pen op de bediende die zich, na eerst nog geholpen te hebben bij het openmaken van het kastje waarin het geld (bijna dertien honderd gulden) was opgebor gen, behoedzaam in het toilet te rugtrok. De vrienden deden nog meer sa men. Ze pleegden een reeks van diefstallen, stalen menigmaal du re en vooral snelle auto's. Maar ze draaiden hun hand ook niet om voor wat 'eenvoudiger' zaak jes. Zeker twintig bromfietsen den op de zevende plaats staat wat betreft de verstrekking van methadon. Ik weet dat het een cliché is, maar waar is het wel: het water staat ons tot de lip pen". De handelaren blijven opjagen, oordeelt de officier van justitie, bij gebrek aan een betere oplos sing. "Schiet je weinig mee op", vindt Koren. "Wij hameren er tel kens op: straf moet gelijk opgaan met het helpen van de mensen. Je moet een goed hulpverle ningsprogramma hebben. En trouwens, wat betreft dat opja gen: als je dat doet loop je de kans dat je een slag handelaren kweekt dat nog gewiekster wordt. Drijf ze in het nauw en ze LEIDEN - De grens van lastenver zwaring is voor de ouderen al lang bereikt. Een eigen risico en nog meer eigen bijdragen in de gezondheidszorg zijn voor be jaarden dan ook niet meer op te brengen. Zeker niet wanneer ze alleen moeten rondkomen van een AOW-uitkering. Dergelijke uitspraken vielen gisteren te be luisteren in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Leidse ou deren discussieerden daar over bezuinigingen in de gezond heidszorg. Na inleidingen van vertegenwoor digers van Konsumentenkon- takt, Ziekenfondsraad, AbvaKa bo en de Algemene Vereniging van Patiëntenbelangen, gaven de ouderen gistermiddag zelf aan hoe zij de benodigde bezuinigin gen zouden willen opvangen. "Er moet een halt worden toegeroe- Den aan overmatig medicijnge werden gestolen, auto-onderde len waren niet veilig voor de Kat- wijkers en ze zogen benzinetan ken van auto's leeg om zelf geen brandstof te hoeven kopen. In Noordwijk reden ze met een ge stolen wagen een ruit van een ra dio- tv-zaak aan diggelen. Hier was hun buit enkele video's. Om de getuigen op afstand te houden haalde de jongste Katwijker een krik uit de kofferbak. Politiewagen Heel zwaar tilde de officier van jus titie, mr. Klein Breteler, aan het feit dat de jongste van de twee (de ander zat er naast) bewust een politiewagen ramde waarin twee agenten zaten. Die agenten kwamen zonder kleerscheuren worden inventief, zogezegd". In Leiden heb je geen grote dea lers, aldus Koren. Wel kleine, steeds meer. "Af en toe bivak keert er weieens een grote jon gen in deze stad, maar doorgaans hebben we toch te maken met de kleintjes. Ja, waarom oefent Lei den een aantrekkingskracht op die mensen uit? Het kan wat te maken hebben met het idee dat je in Leiden niet zo snel wordt gepakt als bijvoorbeeld in Am sterdam". En is dat idee juist? Politie op gympies "Het is wel een beetje zo, eerlijk ge zegd. Klik, je kunt de Leidse po litie geen laksheid verwijten, maar aan de andere kant: ik ver moed dat ze niet genoeg mensen hebben om echt alert te zijn. Ze kunnen waarschijnlijk ook geen mensen in burger - gympies en coltrui aan - de straat opsturen. Ja, één keer heb ik zo iemand ge zien. Die verklede agent liep ban den van fietsen te verzamelen. Direct had ik door: dat is een agent. Ja, en dat kon toch ook de bedoeling niet zijn". Volgens Koren moet je oppassen dat je niet te hard roept: Leiden is geen broeinest. Want: "de pro blemen liegen er niet om. Er zijn, denk ik, nog teveel mensen die dit probleem behandelen vol gens de manier: ogen dicht, dan zie je ook niks. Maar daar schie ten we natuurlijk helemaal niets mee op, niets". In de ogen van Koren kan de ge meente Leiden niet veel anders doen dan dit: het ministerie be stoken. "Zeggen dat ze de kleine steden niet over het hoofd moe ten zien. Want het is toch te gek dat Amsterdam, zoals ik in de krant las, 23 miljoen krijgt voor de drugshulpverlening en wij het moeten stellen met bijna niks. Laten ze in Den Haag maar eens een duidelijke uitspraak doen. Of we krijgen veel steun, of ze zeggen: laat maar zitten. Dan we ten we dat ook weer, dan kunnen we de zaak gewoon laten aanrot- ten. Steun is natuurlijk het beste, dat begrijpt een kind. Dus waar om zouden ze dat in Den Haag ook niet eens beseffen?" Selectief optreden Cijfers. In '80 werden door de Leid se politie 16 poeders in beslag ge nomen, in '83 117. In '80 werden zestien mensen in verband met de Opiumwet aangehouden, drie jaar later waren dat er 62. Onder wie 25 dealers/gebruikers en 3 dealers die niet gebruikten, maar alleen handelden. Inspecteur J. Gelderman, de chef van de bijzondere recherche van de Leidse politie, vertelt dat er tegenwoordig selectief wordt op getreden. "We beperken ons tot de mensen die dealen én gebrui ken. We moeten wel". De handel in hard drugs bestrijden heeft een hoge prioriteit, maar de Leidse politie moet wel keuzes maken, zo meent Gelderman. "Wij krijgen vrij veel informatie. Lang niet altijd kunnen we de gegevens natrekken. Geen tijd. We mogen tenslotte in verband met de bezuinigingen niet teveel overuren maken. Krijg je vage informatie, dan kan het zijn dat we zeggen: we hebben nu geen tijd om op onderzoek uit te gaan. Dat is bijzonder frustrerend. De brigadier die de overuren bij houdt...nou, reken maar dat we bij wijze van spreken weieens op die man spugen". Agenten vrijmaken om op bijzon dere wijze te controleren - op gympies en in coltrui dus - is er niet bij volgens Gelderman. "Nee, een paar dagen niet sche ren, dat kan. Maar wij hebben niet de mogelijkheden om een aantal agenten permanent op de ze wijze door de stad te laten lo pen". Politievoorlichter Graveland: "Wij hebben de faciliteiten gewoon weg niet. De grote steden klagen altijd over problemen, maar ze vergeten dat de korpsen in de middelgrote, zoals Leiden, ook de nodige kopzorgen hebben". Gelderman: "Precies, wij krijgen bijvoorbeeld minder steun. Am sterdam heeft sinds enige tijd 36 mensen extra in de narcotica-bri gade. Je moet ze eens horen als wij er een paar mensen bij willen hebben". Sociale controle Er is een geluk bij een ongeluk, denkt Gelderman. "In een mid delgrote stad als Leiden is de so ciale controle nog vrij groot. In tegenstelling tot een grote stad. Ik bedoel, vestigt zich een dealer in een steeg, dan kun je er van op aan dat iemand uit die steeg ons opbelt. Daardoor hebben we nog een redelijk overzicht..." Maar? "Maar als de grote steden gaan rot zooien én sommige handelaren gaan uitwijken, dan kunnen we goed in de problemen komen. Leiden is in een bepaald opzicht aantrekkelijk voor ze. Ligt bij voorbeeld aan de spoorlijn Am sterdam-Den Haag. Krijgen we een invasie te verwerken...ja...zie dan maar eens een antwoord te bedenken". DEN HAAG, LEIDEN - De 23-ja- rige Maasdijker zag het niet meer zitten. Tot zijn nek toe zat hij in de schulden. Schulden die hij niet kon betalen, omdat hij jaren achtereen boven zijn stand had geleefd. Een sjieke flat, dure auto enz. Toen het water hem tot de lippen was gestegen stond zijn besluit vast: als hij niet op een eerlijke manier aan geld kon ko men, dan moest dat maar op een oneerlijke manier. Slachtoffer werd de verkoper van de Leidse boetiek 'Piece of Ca ke'. De Maasdijker bedreigde de verkoper met een alarmpistool en maakte hem een bedrag van ruim zevenduizend gulden af handig. Dat was in december van het vorig jaar. Veel plezier heeft de roofovervaller niet van het geld gehad. Kort er op werd hij gearresteerd. Voor de Haagse rechtbank vertelde hij gisteren dat hij uiteindelijk tot deze daad was gekomen, omdat zijn schuldeisers hem min of meer dwongen qu eens over de brug te komen. Officier van justitie Klein Breteler kende geen pardon: dit was een roofoverval. Eis: twee jaar on voorwaardelijke gevangenis straf. Dat de man inmiddels in een goedkopere flat is gaan wo nen en diverse duurzame spullen heeft verkocht om zijn schulden af te betalen, konden de officier er niet toe bewegen een lagere celstraf te vragen. De advocate van de Maasdijker schrok van die eis: „Zo'n lange straf is niet nuttig", was haar me ning. „Geef die jongen een straf die gelijk is aan het voorarrest dan kan hij ten minste wat diplo ma's halen. Ik vind dat hy niet thuis hoort in de gevangenis." hun daden waren gekomen. De verhouding met thuis was slecht. Bovendien hadden zij allebei een mislukt huwelijk, waaruit bij beiden een kind is geboren, ach ter de rug. Wat mede een rol speelde was dat men stoer wilde doen, zucht naar avontuur had en, niet te verge ten, er behoefte was aan geld. Want werk hadden ze niet. Beide advocaten drongen er by de rechtbank op aan de strafmaat te beperken tot hooguit twee jaar en de rest als voorwaardelijke straf aan te merken. "We moeten vooruitzien, maar niet omzien in een wrok", zei één van hen. De rechtbank doet 2 maart uit spraak. Bejaarden discussiëren in 't Spoortje over bezuinigingen in de gezondheidszorg. "Beperk het medicijngebruik, naar vraag geen eigen bijdragen" <r0t0 Holvast» als gezinsverzorging en maat schappelijk werk meer aandacht krijgen, zou er bezuinigd mogen worden op de ziekenhuizen. Bo vendien zouden deze 'eerste lijns-instellingen' ook 's avonds en in het weekeinde inzetbaar moeten zijn. "Zodat ouderen niet weer afhankelijk worden van hun kinderen en buren". Er zou ook een volksverzekering moeten komen voor iedereen en met een volledig voorzieningen pakket, werd gisteren gezegd. Die verzekering zou dan premie naar draagkracht moeten heffen. Alle aanbevelingen die gisteren zijn gedaan zullen overigens ter kennis worden gesteld van het gemeentebestuur, de provincie en het rijk. Aan instellingen als bejaardenbonden en levensbe schouwelijke organisaties zal om ondersteuning van de standpun ten worden gevraagd. bruik en de medicijnen kunnen een stuk goedkoper. Ook zouden alle artsen en specialisten in loondienst moeten gaan werken". Ook vonden de ouderen dat de op nameduur in ziekenhuizen kor ter moet. De thuiszorg zou dan echter wel versterkt moeten wor den. Pas wanneer instellingen uit de totaal vernielde auto. "En dat", zei de officier, "mag een wonder heten. Voor hetzelfde geld waren die mensen mors dood geweest." Deze achtervolging speelde zich af in Lisse. De agenten wilden con troleren of alle papieren wel in orde waren. Het gedrag van de Katwijkers gaf daartoe aanlei ding. Een stopteken negeerden zij. Tijdens de vlucht trapte de bestuurder plotseling met volle kracht op de rem, de wagen draaide een slag in de rondte. Vol gas reed hy daarop in op de po litieauto. Een waarschuwings schot bracht hem niet tot andere gedachten. Ook al zei de jonge Katwijker dat hij niet van plan was om de agen ten te doden, maar alleen pro beerde hen kwyt te raken, de of ficier bleef bij zijn standpunt: po ging tot doodslag. "Dit was pure wild-west. Ik denk dat jullie te veel naar 'The A-team' hebben gekeken. Zulke stunts kun je maar beter aan de televisie over laten." Wapendiefstal Mr. Klein Breteler, die aanhaalde dat de oudste Katwijker net op vrije voeten was voor het plegen van een diefstal van 45 militaire wapens in Steenwyk, eiste tegen beiden een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 3,5 jaar. De advocaten gingen in op de vraag hoe beide Katwijkers tot

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3