De psychische gevolgen van een kunstgreep Moeten gehandicapten loonzakje inleveren? ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 Extra PAGINA 21 Ook de sociale werkvoorziening lijkt niet te ontkomen aan het bezuinigingsmes. Met name de zwaarst gehandicapten worden geacht him loonzakje in te leveren voor een uitkering. Een kunstgreep die niet zo zeer hun inkomen aantast, maar wel het gevoel van deelname aan het arbeidsproces. De gehandicapte is niet 'rendabel' meer, zo lijkt het. Sjak Jansen peilde de stemming op de sociale werkplaatsen in de regio, alsmede bij de belangen- en ouderorganisaties. door Sjak Jansen Als het aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken ligt, mogen zwaar lichamelijk of geèstêlijk gehandicapten niet meer in sociale werkplaatsen werken. Zij mogen er nog wel komen om hun tijd te verdoen, maar werken en daarvoor loon ontvangen, dét mag niet meer. Zo, en met een aantal andere maat regelen, wil de staatssecretaris vijfenzeventig miljoen gulden vinden. Geld dat hij op de sociale werkplaatsen (120 in getal) wil bezuinigen. Want de kosten daar van zijn naar zijn mening in de afgelopen tien jaar wat al te fors gestegen. Die zijn niet vertwee- of verdrie-, maar verzesvoudigd (van ruim 500 miljoen naar bijna drie miljard gulden). En het aan tal werknemers (in deze regio: tweeduizend) is verdubbeld (van 40.000 naar bijna 80.000). Reden waarom de staatssecretaris nu wil gaan „ombuigen." Inleveren En dus moeten de zwaar gehandi capten voortaan hun loonzakje maar inleveren, vindt de staats secretaris. Daar worden ze vol gens hem nauwelijks slechter op. Als ze maar een uitkering aan vragen. Dan blijven hun inkom sten vrijwel gelijk, zegt de be windsman, en met hem de WD- fractie in de Tweede Kamer. Een technische kunstgreep is zijn voorstel dus eigenlijk. „Maar wel één met grote psychische gevol gen voor deze mensen", meent Leidenaar J. Favier. Hij is vader van een zwaar gehandicapte dochter en secretaris van de fe deratie van ouderverenigingen van gehandicapten in Leiden en omstreken. „Nu hebben de men sen op de sociale werkplaatsen het idee dat ze wezenlijk deelne men aan het arbeidsproces, dat ze een arbeidsprestatie leveren. Maar geef je ze een uitkering, dan valt dat gevoel weg." Voorzitter P. Pont van de ouder vereniging voor Alphen aan den Rijn en omstreken knikt instem mend. „Als ze maandelijks een loonzakje krijgen - en dan doet het er niet zoveel toe wat daarin zit - kunnen ze het gevoel koeste ren dat ze nodig zijn. Zo'n gevoel is voor iedereen plezierig en be langrijk, dus ook voor hen." „Ze ontlenen er een zeker statusge- voel aan", stelt H. Vrouwenvel- der, voorzitter van de vereniging van ouders van geestelijk gehan dicapten. „Zo'n loonzakje geeft ze het gevoel dat ze erbij horen. Maar wat de staatssecretaris nu wil, druist daar dwars tegenin. Die wil ze gaan achterstellen bij andere gehandicapten. Die wil ze het fundamentele recht op be taalde arbeid gaan ontzeggen. Dat vinden wij verwerpelijk." Garantie Van de bijna tachtigduizend werk nemers bij sociale werkplaatsen zijn er volgens de oudervereni ging Philadelphia 23.000 geeste lijk gehandicapt. Op grond van adviezen van het maatschappe lijk werk zijn zij aangenomen. De betalingen schommelen rond het minimumloon. Als men tenmin ste een derde deel haalt van de produktie die in het normale ar beidsproces gebruikelijk is. „Een aantal komt daar niet aan en krijgt 75 procent van het mini mumloon", verklaart directeur E. Hofstee van de sociale werk voorziening 't Heen in Katwijk „Dat is de zogeheten B-catego rie: meestal zwaar gehandicap ten die we door scholing en bege leiding zo ver proberen te krijgen dat ze dat derde deel wèl halen." Lukt dat niet, dan is dat volgens Hofstee geen ramp. Sinds 1973 bestaat, er namelijk een wettelij ke regeling die deze mensen een blijvende baan op de sociale werkplaats garandeert, ongeacht de arbeidsprestatie. En terecht, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit CDA, PvdA, D'66 en de kleine linkse partijen. Zij zijn van me ning dat economische overwe gingen als het 'rendabel' zijn van de gehandicapten niet zwaarder mogen wegen dan het sociale be- lang. Daarentegen stelt de WD-fractie bij monde van Kamerlid Nijhuis dat de sociale werkplaatsen niet ongeremd mogen blijven groeien in een tijd waarin het bedrijfsle ven een half miljoen banen heeft verloren zien gaan. Er is volgens Nijhuis een maatschappelijke realiteit, namelijk die van de au tomatisering. Apparaten „Overal worden eenvoudige werk plaatsen door apparaten vervan gen, dus ook in de sociale werk voorziening", zegt Tom van Em merik. Als directeur van de dag verblijven voor geestelijk gehan dicapten in Leiden en de bollen streek vreest hij een grotere druk op de dagverblijven, indien de sociale werkplaatsen zullen wor den beknot. „Nu al vind je in de dagverblijven mensen, die een paar jaar geleden best tot de B- categorie op de sociale werk plaats toegelaten hadden kun nen worden. Maar sluipender wijs zijn de normen daarvoor verscherpt." Nu er nog meer plaatsen in de so ciale werkvoorziening dreigen weg te vallen, betwijfelt Van Em merik of er overdag wel voldoen de mogelijkheden zijn om deze geestelijk gehandicapten op te vangen. In de Hooge Burch in Zwammerdam, waar 62Ö geeste lijk gehandicapten wonen en van wie een deel op de sociale werk plaats in Alphen werkt, zijn die opvangmogelijkheden volgens directeur N. Geleijnse wèl aan wezig. Maar als voorzitter van het Overleg Zwakzinnigenzorg Alphen en omstreken ontkent hij niet dat er thans op de speciale scholen kinderen zitten die ei genlijk naar een volgende voor ziening zouden moeten doorstro men. „Maar daarvoor- is geen ruimte." „En die situatie verergert alleen maar", weet voorzitter J. Valken burg van de oudervereniging van de sociale werkplaats 't Heen in Katwijk. De consequentie van dit hele beleid is volgens hem dat de ouders in toenemende mate met de problemen worden opge zadeld. „De groep die van de scholen komt kan niet meer aan de slag in de sociale werkvoor ziening. De dagverblijven zitten al vol, dus die kinderen zijn ge doemd de hele dag thuis te blij- Belasting Volgens voorzitter Pont van de Al- phense oudervereniging bete kent zulks voor het gezin een ge weldige belasting. „Zelf kunnen wij dat niet meer aan, hoe graag we het ook zouden willen. Met een huishouden en de zorg voor andere kinderen is dat onmoge lijk." „En doorstromen naar de gezins vervangende tehuizen", weet Leidenaar Favier, „kan ook al niet, omdat er geen bezigheid overdag is. Zo zit je in een cirkel waar niet meer is uit te komen." „En wij. kunnen ze overdag echt niet allemaal opvangen. Daar zijn we alleen al qua personeel niet op ingesteld", zegt directeur A. Westra Hoeksema van het ge zinsvervangende tehuis Vredes- teijn in Sassenheim, waar 26 ge handicapten wonen die werken in Het Spectrum: de sociale werkvoorziening voor de zeven gemeenten in de bollenstreek. Directeur daarvan is H. Kolkman. Bezuinigen op de sociale werk plaatsen zegt hij reëel te vinden, maar niet op de B-categorie. „Als de sociale werkplaats voor ie mand bedoeld is, dan is het wel voor deze zwaar gehandicapten. Bovendien krijg je straks dat zij als vrijwilliger naast meer be gaafde mensen met een loon- dienstverband werken. Dat wordt een puinhoop, in elk be drijf, dus ook het onze." ,Het is eenvoudig de klok terug draaien", meent directeur C. van den Snoek van de sociale werk plaats voor Alphen en omstre ken. Hij wijst erop dat de druk op de sociale werkvoorziening almaar groter wordt, naarmate de teruggang op de arbeidsmarkt zich voortzet. Daardoor doen steeds meer mensen een beroep op de gemeenten om.dan maar te mogen werken op de sociale werkplaatsen. Goedkoper Het PvdA-Kamerlid H. Knol daar over: „In deze tijd van economi sche teruggang neemt het aantal mensen dat voor plaatsing in aanmerking komt alleen maar toe. Het aantal arbeidsonge schikten stijgt zienderogen. Be drijven maken er steeds meer een gewoonte van werknemers af te stoten die niet de verlangde prestaties kunnen leveren." Veel van die mensen doen, zo meent Knol, een beroep op de so ciale werkplaatsen die volgens het WD-Kamerlid Nijhuis als cuncurrenten van het bedrijfsle ven worden gezien omdat zij be paalde arbeid goedkoper ver richten. Wat volgens directeur J. Kalisvaart van de Leidse sociale werkvoorziening volstrekte non sens is. „Wij maken hier alumi nium vogelkooien en viskoffers, monteren lampekappen en fiets dynamo's, doen veel verpak kingswerk. Maar de omvang er van is zo klein, dat het voor een ander bedrijf nauwelijks interes sant is." De door het rijk gesubsidieerde so ciale werkvoorziening is in Lei den nu twaalf jaar in bedrijf. Net als de werkplaatsen in Alphen, Katwijk, Sassenheim en elders in Nederland is zij vooral be doeld om minder validen, invali den en geestelijk gehandicapten, die in het gewone bedrijfsleven geen werk kunnen vinden, onder aangepaste omstandigheden te laten werken. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld academici, die in die zin gehandi capt zijn dat zij volstrekt niet met anderen kunnen samenwerken. Al deze mensen vallen onder de wet sociale werkvoorziening. Hun arbeidsgeschiktheid moet behouden blijven of worden ver groot, opdat ze later weer in het normale bedrijfsleven kunnen worden opgenomen. Absurd r~ Daartoe is jarenlang bij de Tweede Kamer het wetsontwerp Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW) in behandeling ge weest. Kern van deze wet was de zogenaamde quoteringsregeling, die werkgevers verplicht vijf procent van hqn personeelsbe stand uit gehandicapten te laten bestaan. Staatssecretaris De Graaf heeft echter de Tweede Kamer laten weten dat hij het aan de werkge vers- en werknemersorganisaties zélf wil overlaten maatregelen te treffen, waardoor meer gehandi capten een plaats in het bedrijfs leven kunnen krijgen. Hetgeen directeur C. Vuister van de AVO (vereniging voor arbeids- en wel zijnszorg voor minder-validen) „een absurde gedachtengang" noemt. „Want de staatsecretaris weet maar al te goed dat er op die manier niets terechtkomt van de intentie: gehandicapten de hun toekomende plaats in het ar beidsproces te geven." Vuister memoreert de van 1947 da terende en nog steeds van kracht zijnde wet Plaatsing Minder Va lide Arbeidskrachten, die be drijfsleven en overheid verplicht twee procent van hun perso neelsbestand vrij te maken voor mensen met een handicap. „Ie dereen heeft kunnen constateren dat deze wet, die bovendien noch controle, noch sancties kende, in het geheel niets heeft bewerk stelligd. Dus van een nieuwe wet die het bedrijfsleven daarin vol ledig vrijlaat, hoef je helemaal niets te verwachten." e de sociale werkplaatsen eigenlijk bedoeld zijn, zullen er in feite niet meer (foto Loek Zuyderduln) Vuister zegt zich het verzet van de werkgevers tegen dit wetsont werp goed te kunnen voorstellen evenals de politieke botsing die het kabinet tussen de twee rege ringspartijen duidelijk niet wil. „Dat is naar mijn vaste overtui ging ook de reden waarom De Graaf nu kiest voor deze heilloze weg." Geen pardon Waar het PvdA-Kamerlid Knol schande spreekt „van het feit dat de ondernemers weer hebben ge zegevierd en de zwakkeren an dermaal het loodje leggen", daar stelt de AVO dat de gehandicap ten opnieuw het kind van de re kening zijn. „Alle bezuinigings maatregelen moesten öök voor hen gelden; enig pardon was er niet. Nu men eindelijk een moge lijkheid heeft om waar te maken wat men steeds heeft beleden, namelijk een gelijkwaardige plaats voor gehandicapten in on ze samenleving te willen creëren, laat men het volledig afweten." Het zijn vooral deze voorstellen van De Graaf waartegen de kri tiek (ook van zijn eigen fractie) zich richt. Minder moeite hebben zowel directeuren van de sociale werkplaatsen als de oppositie partijen in de Tweede Kamer met het voorstel in de sociale werkvoorziening arbeidstijdver korting in te voeren. Ook kan men zich wel vinden in het ande re kabinetsvoorstel, dat de ge meenten verplicht het aantal plaatsen in de sociale werkvoor ziening (wier produktie jaarlijks 400 miljoen gulden oplevert) de komende drie jaar met twee pro cent per jaar te verminderen. „Dat aantal is zo'n punt niet. Al leen al door het natuurlijke ver loop halen we dat wel", meent di recteur Kalisvaart van de Leidse sociale werkplaats. „Eh ik zal ook de laatste zijn die zegt dat er niet hoeft te worden bezuinigd, maar doe het dan wel gelijkmatig over de gehele linie en niet zoals nu dat je hier en daar een flinke hap neemt." Door de B-categorie te beknotten hoopt de staatssecretaris dit jaar al tien miljoen gulden te bespa ren. „Dat de tering naar de ne ring moet worden gezet onder schrijven wij", zegt C. Wijnbeek, bureausecretaris bij de federatie voor gehandicapten en directeur van de oudervereniging Phila delphia. „Alleen denken wij dat dat langs een andere weg beter kan worden bereikt. De financië le inkrimping wordt behaald op de werknemers, maar in feite valt er binnen de sociale werk plaatsen heel wat te stroomlij nen. De zaak is daar erg veramb- telijkt, staat boven de admini stratieve regeltjes en procedu- Management Hoewel de directeuren van de vier sociale werkplaatsen in deze re gio het goeddeels tegenspreken, kan volgens Wijnbeek ook het management heel wat efficiën ter. „Tal van maatschappelijke organisaties, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Sociaal Economische Raad, hebben daar met ons op gewe zen. Hield men zich aan dat ad vies, dan waren de nu voorgestel de bezuinigingsmaatregelen niet nodig en was het bezuinigingsef fect veel groter." PvdA-Kamerlid Knol wil eveneens de druk op de werkplaatsen en de toestroom daartoe verminde ren. Maar niet door een groeiper centage vast te stellen. Hij zoekt het meer in het verbeteren van de arbeidsomstandigheden in het bedrijfsleven. Tom van Em merik juicht dit toe. Toch ziet hij de oplossing meer in alternatie ven voor arbeid. „Het ontplooien van niet-economische bezighe den, ik denk even aan het maken van bijvoorbeeld wanddecora ties, waarin mensen ook voldoe ning kunnen vinden. Niet alleen gehandicapten, maar ook bij voorbeeld werklozen." Directeur Kalisvaart hoopt de drei gende stormvloed deels te kun nen keren met het vinden van nog meer werkopdrachten. Dank zij de sympathie die de sociale werkplaatsen bij veel bedrijven genieten, hebben Kalisvaart en zijn collega's in de regio over werk niet te klagen. „Maar vraagt u mij: zit de sociale werkvoorzie ning in het slop, dan zeg ik des ondanks volmondig ja. En met de sociale werkvoorziening zit de gehele gehandicaptenzorg op een hellend vlak. Want bezuini gen op de werkplaatsen betekent de problemen deels afschuiven op de dagverblijven en gezins vervangende tehuizen, die daar voor niet zijn toegerust en waar door dus de kwaliteit van de ge handicaptenzorg daalt." Huiverig Kalisvaart zegt huiverig te zijn voor de plannen van De Graaf. „Heel huiverig, want ik heb ge zien wat er in de gezinsverzor ging is gebeurd. Daar zijn onder de druk van de bezuinigingen de professionele verzorgsters uit hun functie gestoten en vervan gen door veel goedkopere alpha- hulpen. Zo brokkelt de kwaliteit steeds verder af." Dat de Tweede Kamer op verzoek van staatssecretaris De Graaf (hij wil de kwestie nader bestuderen) vorige week het debat over de bezuinigingen op de sociale werkplaatsen voor onbepaalde tijd heeft opgeschort, zit Kalis- vaart hoog. „Zo blijft de ondui delijkheid voortbestaan. Wat dacht u van die honderden ou ders die nu op de rand zitten en niet weten waar ze met hun ge handicapte zoon of dochter heen moeten, die straks van school komt?" „Ik begrijp het niet", zegt Kalis- vaart. „Nog maar twaalf jaar ge leden is er in de sociale werk voorziening notabene een hele strijd gevoerd om in de werk plaatsen op vrijdag dat loonzakje te kunnen uitreiken. Vanwege de zo waardevolle psychische bele ving! En nu wordt dat zo maar weer eventjes ingetrokken. Ik begrijp dat niet."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21