LEIDSCH DAGBLAD Ambtenarenoverleg snel vastgelopen Woningraad: één pet. huurverhoging genoeg Miljoenen vergoeding voor Sean Connery Minister wijkt geen duimbreed gevelreiniging Kerncentrale stilgelegd Afgelast Huwelijks afkondiging afgeschaft Geld van VS voor vliegtuig van Israël Kabinet: wèl inpoldering in Friesland Hond uit dodencel ontvoerd Syrië wijst vredesplan van de hand LEIDSCH DAGBLAD 4TERDAG 18 FEBRUARI 1984 irecteur: G. Koopman oofdredadeur: drs. J. W. E. Metselaar dj. hooldredadeur: R. D. Paai/w OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37324 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor W.nrs. zie colofon Na een tegenoffensief van de Stichting Foster Parents Plan lijken de gemoederen rond deze adoptieorganisatie enigszins gesust. Maar gaat het eigenlijk wel om de centen? Twee Leidse onderzoekers komen met heel andere kritiek op de proppen. Een nieuwe steen des aanstoots: dierproeven voor militaire doeleinden. Tot voor kort allemaal erg geheimzinnig, maar thans met gruwelijke voorbeelden als bewijs in de openbaarheid gebracht. Een reportage. PAGINA 19 Als de plannen van dit kabinet doorgang vinden, zullen de zwaarst gehandicapten voor hun arbeid in de sociale werkplaatsen geen loonzakje meer ontvangen. Ook hun wacht een uitkering. Een kunstgreep die veel ergernis heeft losgemaakt. PAGINA 21 Het gaat niet goed met ons toneelbestel. Er wordt al gesproken van een creatieve luwte. Oorzaak: de centen ontbreken. En dat leidt tot vreemde bokkesprongen. LONDEN (GPD) - Een gerechtshof in Londen heeft filmacteur Sean Connery, beroemd geworden door zijn rol als James Bond een schadevergoeding toegekend van 2,8 miljoen pond (12,5 mil joen gulden). Deze zal moeten worden betaald door Connery's voormalige financieel adviseur. De financieel adviseur, Kenneth Richards, moet de schadevergoe ding - een van de hoogste die ooit door een Britse rechter is toege kend - betalen omdat hij roeke loos is omgesprongen met het aan hem toevertrouwde miljoe nenkapitaal van de acteur. Richards leende onder meer mil joenen dollars aan een bevriende projectontwikkelaar, zonder eni ge garantie voor het geld terug te eisen. Toen deze projectontwik kelaar niet in staat bleek het geld terug te betalen, begon Connery een proces tegen zijn in Zwitser land wonende adviseur. Hoewel Connery gisteren zijn zaak won, is het de vraag of hij de aan hem toegekende vergoeding ooit zal krijgen: Richards heeft al ver klaard niet over het geld te be- - Connery's aJv^caat kondigde gisteren aan dat hij nu zal trachten Richards failliet te laten verklaren. HAAG (GPD) - De ambtenarenbonden maken zich op voor een nieuw gevecht met de regering nu overleg tussen drie van de vier centrales met minister van binnenlandse zaken Rietkerk op een mislukking is uitgelopen. De minister gaf de bonden gister avond geen duimbreed toe. Het geduld is lang op de proef gesteld, maar nu ziet het er toch naar uit dat er nog op natuurijs kan worden geschaatst. Hier in Friesland wagen kinderen zich voorzichtig op bevroren slootjes. (foto anp) Aan werknemerskant werd het overleg gisteravond gevoerd door de CCOOP (de ambtenaren bonden van het CNV), het Amb- tenarencentrum en de CMHA (onderdeel van de Vakcentrale MHP). Ze kregen geen voet aan de grond. De minister bleef erbij dat het overheidspersoneel vol gendjaar 3,6 miljard moet inleve- De minister voelde volstrekt niets voor het voorstel van de bonden om via de pensioenen tot elkaar te komen. De bonden menen dat een beperking in de pensioen verzekering mogelijkheden biedt om de premie-afdracht be langrijk te verlagen. Dat zou een zodanige bijdrage aan de bezui nigingen kunnen opleveren, dat in de bruto- en netto-lonen van het overheidspersoneel niet hoeft te worden ingegrepen. Huurachterstanden rijzen de pan uit BIBLIS (AFP) - De b-reactor van de Westduitse kerncentrale Bi blis aan de Rijn (in Hessen) met een vermogen van 1.240 mega watt is voorlopig stilgelegd nadat een klacht van milieuorganisa ties ontvankelijk was verklaard. De milieubeschermers hadden ge klaagd tegen het plan een nieuw type, nog rijker aan uranium zijnde brandstof te gebruiken hetgeen de problemen nog ver groot die de opslag van het afval op zichzelf al levert. ALMERE-DEN HAAG - De verho ging van de huren met 3 procent per 1 juli kan leiden tot een toe neming van het financieringste kort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van het rijk) en een (geringe) stijging van de werk loosheid. Dat blijkt uit bereke ningen van het Centraal Plan Bu reau, zoals die gisteravond zijn gepubliceerd door de Nationale Woningraad, de organisatie van 700 woningbouwcorporaties. Voor de Nationale Woningraad zijn de bevindingen van het Centraal Plan Bureau aanleiding bij de re gering en de Tweede Kamer nog maals aan te dringen op een huurverhoging per 1 juli van slechts 1 procent. Dat ene pro- LEIDEN - In de Afdeling Leiden van de KNVB wordt vandaag niet gevoetbald. In verband met de vorst en de gesteldheid van de terreinen zijn alle wedstrijden van het programma geschrapt. Zonnige perioden Morgen droog weer met zonnige perio den, minimumtemperatuur om streeks -6 graden, middagtempera- tuur ongeveer plus 2 graden. Tot ma tig toenemende zuidoostenwind. 19 februari Zon op 7.49, onder 18.00 uur. Maan op 21.31, onder 9.20 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.47 en 17.00 uur, laagwater om 0.53 en 13.18 uur. 20 februari Zon op 7.47, onder 18.03 uur. Maan op 22.57, onder 9.37 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.22 en 17.38 uur, laagwater om 1.29 en 13.56 uur. DEN HAAG (ANP) - Op korte termijn wordt de nu nog ver plichte huwelijksafkondi ging afgeschaft. Volgens mi nister Korthals Altes (justitie) heeft de afkondiging niet meer de functie van vroeger, toen werd verwacht dat mo gelijke huwelijksbeletselen door sociale controle zouden worden gesignaleerd. Het werk en de kosten die hu welijksafkondiging met zich mee brengen zijn ook overbo dig geworden, doordat door ambtelijk onderzoek in het bevolkingsregister de bur gerlijke staat van betrokke nen kan worden vastgesteld. De voorgenomen afschaffing maakt deel uit van een voor stel van wet tot wijziging van het burgerlijk wetboek, waar mee de ministerraad gisteren heeft ingestemd. De minimum-wachttijd voor de sluiting van een huwelijk wordt verlengd van tien da gen na de afkondiging tot 14 dagen na de aangifte. cent is volgens de sociale ver huurders meer dan genoeg om de gestegen exploitatiekosten van de verhuur te dekken. In voorgaande jaren moesten hu ren steeds omhoog omdat de bouwkosten voortdurend ste gen. Dat is nu niet meer het ge val, de bouwkosten daalden vo rig jaar zelfs belangrijk. De Wo ningraad heeft het onderzoek van het Planbureau gisteren aan de Tweede Kamer gestuurd. De Nationale Woningraad schrijft er bij nog een reden te hebben te pleiten voor een huurverhoging van niet meer dan 1 procent. Uit een onderzoek onder de 700 aan gesloten woningbouwcorpora ties blijkt dat de huurachterstan den enorm, gemiddeld met 15 tot 25 procent in 1983, toenemen. De Nederlandse corporaties lijden nu door die huurachterstanden gemiddeld een verlies van 2,3 procent van de jaarhuren. Eind vorig jaar besloot het kabinet de huurverhoging per 1 juli dit jaar te bepalen op vier procent. Op aandrang van de Tweede Ka mer werd de stijging echter be perkt tot 3 procent. Het kabinet geeft toe dat gezien de dalende bouwkosten een nog lagere ver- De bonden en de minister bleven het oneens over 1,2 miljard gul den. De minister geeft er de voor keur aan het voordeel dat de bonden hem in de pensioensfeer bieden, in eigen zak te houden. Hij was in geen enkel opzicht be reid elkaar „halverwege te ont moeten". Het overleg van gisteravond liep door de houding van de minister betrekkelijk snel vast. Aan de kant van de bonden betekende het dat de centrales van over heidspersoneel weer op één lijn kwamen. De ACOP, waarin de FNV-ambtenarenbond AbvaKa bo de overhand heeft, deed niet aan het overleg mee omdat zij niet mede het regeerakkoord „wilde ondertekenen". Volgens de ACOP gaat het niet aan de bonden over te halen tot instem ming met het regeringsplan om over een periode van enige jaren in totaal 7 miljard gulden op de personeelsuitgaven bij de over heid te bezuinigen. De centrales die het overleg wèl aan gingen, zijn gisteravond zeer teleurgesteld naar huis gegaan. Ze vinden de houding van de mi nister onbegrijpelijk. Ze menen dat het kabinet een kans heeft la ten liggen om zich voor de ko mende jaren van rust op het ei gen personeelsfront te verzeke- hoging theoretisch wel mogelijk is maar vindt dat niettemin een huurverhoging gewenst is om het financieringstekort terug te dringen. De Nationale Woningraad twijfel de aan dat laatste argument. Om die twijfel te ondersteunen werd het Centraal Plan Bureau ver zocht de gevolgen van huurver hogingen door te rekenen voor de algemene economie. De uit komsten van dit speciale CPB- onderzoek wijzen uit dat het hui dige huurbeleid van het kabinet eerder leidt tot verhoging dan verlaging van het financierings tekort. Dat komt vooral omdat huurverho gingen automatisch leiden tot loonsverhogingen (via de prijs compensaties) en vervolgens tot verhogig van het algemene prijspeil. De inflatie neemt toe als gevolg van huurstijging. Als de huren daarentegen de ko mende drie jaar niet of niet meer dan 1 procent per jaar worden verhoogd dan zijn die effecten er niet en kan het tekort van het rijk wel afnemen. De werkgelegen heid kan in driejaar tijd zeifs toe nemen met 19.000 manjaren. Vraag aan Jonkheer Kaup- man, ambassadeur -van Ne derland In Japan: "Jonkheer, waarom eet u nu uitgerekend bij Tong Ah?" "Wel jongeman, simpelweg omdat het eten er gewoon erg goed Is en de bediening van eersteklas kwaliteit. Als Ik In Holland ben, ga Ik altijd een keer eten bij Tong Ah. Eh, mag Ik nu rustig verder eten?" CHINEESINDISCH-RESTAURANT TONG AH Acties? Directe actieplannen hebben de ambtenarenbonden op dit mo ment niet. Zij zullen maatregelen die ingrijpen in de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel, echter niet zonder meer accepteren. Nieuwe acties zullen ze in elk ge val niet uit de weg gaan. Voorlopig richten zij hun acties op een nieuwe overlegstructuur. Al lange tijd wordt geprobeerd de bonden een gelijkwaardiger po sitie te geven in de onderhande lingen met de minister van bin nenlandse zaken als werkgever van het overheidspersoneel. Over anderhalve week wordt het overleg daarover voortgezet. Aan die besprekingen doet de ACOP wel mee. In een ontwerp voor nieuwe overlegvormen wordt voorgesteld jaarlijks zeer tijdig de ruimte aan te geven die er is voor verbetering in de arbeids voorwaarden van de ambtena- DEN HAAG (ANP) - Minister-pre sident Lubbers heeft gister avond na afloop van het weke lijks kabinetsberaad - meege deeld, dat er overeenstemming op bestuurlijk vlak is bereikt over de omstreden inpolderings plannen bij Ferwerd in het noor den van Friesland. In Den Haag wordt aangenomen, dat er nu een gebied van ongeveer dui zend hectaren zal worden inge polderd. De premier sprak de wens uit, dat de Tweede Kamer die zich komende maandag in commissieverband over deze zaak gaat buigen - zich in de nieuwe opstelling kan vinden. De verschillende in het geding zijnde belangen zijn, zo meent hij, in de nu verkregen oplossing evenwichtig gewaarborgd. [Ml Het Motorhuis jVondeilaan80. Lelden Tel 071 7695H NEW YORK (DPA) - Tucker, een ter dood veroordeelde hond, is de dag voor zijn exe cutie uit de dodencel ont voerd. De rechtbank in Au gusta, in de Amerikaanse staat Maine, had het dier ter dood veroordeeld omdat hij een poedel had doodgebeten. Gisteren zou Tucker door een gif-injectie worden gedood. Het vonnis heeft een golf van protest van dierenvrienden uitgelokt. Donderdag was Tucker plotseling verdwe nen. De justitie staat voor een ingewikkeld probleem: moet er nu een vervolging worden ingesteld wegens de bevrij ding van een rechtmatig ver oordeelde zware misdadiger, of gewoon wegens het mee nemen van een hond? Voor lopig houdt de officier van justitie het maar op een klacht tegen onbekenden we gens diefstal. DAMASCUS (RTR/DPA) - Syrië heeft een Saoedisch vredesplan voor Libanon afgewezen. De voorstellen zijn in strijd met de akkoorden, die op de Libanese verzoeningsconferentie van no vember in Genève waren geslo ten, zo verklaarde de Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdel-Halim Khaddam, gister avond. Zij plaatsen Israël op ge lijke voet met Syrië. Het Saoedische plan van acht pun ten was al aanvaard door de pre sident van Libanon, Amin Ge- mayel, maar als 'onvoldoende en te laat' afgewezen door een van zijn voornaamste tegenstanders in Libanon, Druzenleider Walid Joumblatt. Het plan kwam tege moet aan de meeste eisen van Syrië en de door Damascus ge steunde oppositie in Libanon. De voornaamste daarvan waren opzegging door Gemayel van het akkoord tot terugtrekking van troepen door Israël van mei 1983, feitelijke terugtrekking van die troepen en van de multinationale vredesmacht. Ook voorzag het in hervormingen van regering en staatsbestel in Libanon. De vraag was of Syrië bereid zou blijken zijn troepen tegelijk met Israël terug te trekken uit Liba- Frankrijk heefl gisteren in de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie in gediend waarin Parijs aandringt op het sturen van een VN-strijd- macht naar Libanon. Het Franse voorstel behelst: 1) een dringende oproep tot een be stand. 2) regelingen om waarnemers van de VN in de gelegenheid te stel len hun missie in Beiroet en om geving volledig uit te voeren. 3) de onmiddellijke vorming van een VN-leger (waarvan geen mi litairen van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad deel uitmaken) die meteen na het vertrek van de multinationale troepenmacht in Beiroet en om geving actief wordt. P. Groeneveld en Zn. Tel. 01 (1-739755 WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van de fensie is van plan 250 miljoen dollar aan Israël te lenen voor de ontwikkeling van een nieuw ge vechtsvliegtuig. Dit heeft een woordvoerder van het Pentagon gisteren meegedeeld. Aan het besluit het geld aan Jeru zalem te lenen is overleg met het Congres voorafgegaan, aldus het ministerie van defensie. Functionarissen hebben verklaard dat de regering tegenstand on dervonden heeft van personen die tegen elke Amerikaanse hulp zijn bij de ontwikkeling van de Israëlische luchtmacht. Dit komt voor een deel voort uit de bekoe ling van de betrekkingen met Is raël als gevolg van de Israëlische invasie in Libanon in juni 1982. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN I.AND Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor 19,50, óf noleer mij voor een kwartaalabonnement (161,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 14 4941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1