c "Ik poog altijd van nut te zijn Hinaiilt met naar Oss J Overheid helpt Ruygrok aan baan bij amateurclub Broers Planckaert helpen elkaar aan wielerwinst... FC Den Haag blij met Van Alphen 'Rus stoot record Orion na winst in kansrijke positie L.F.C.—QUICK UVS - GSV Nieuwe opzet dames competitie basketbal 3 ROODENBURG ROODENBURG - S.D.W. Damvoorzitter stapt op Sport DEN HAAG (GPD) - Eén maand na zijn tussentijds vertrek als trainer van eerste- divisieclub SW is Huib Ruygrok alweer in het bezit van een nieuwe arbeidsover eenkomst. Ruygrok, die eer der werkzaam was bij Sparta, het Noorse Molde en De Graafschap treedt per 1 juli in dienst van de Haagse ama teurclub HBS. Het is de be doeling dat Ruygrok niet al leen de training en begelei ding van het eerste elftal op zich zal nemen, maar boven dien gaat fungeren als een soort bedrijfsleider van de vierdeklasser. Het salaris van Ruygrok wordt overigens voor tachtig procent betaald door de overheid. De nogal ongebruikelijke con structie die is bedacht om Ruygrok ook als bedrijfslei der te contracteren is voort gekomen uit het in 1978 ont worpen arbeidsplaatsenplan van de ministeries van socia le zaken en CRM (nu WVC). Dit plan is er speciaal op ge richt het vrijwillig kader bij Frans Körver naar DS sportverenigingen door mid del van subsidies te onder steunen. HBS-voorzitter Jan Saeijs, zelf werkzaam op het ministerie van WVC, diende na het opstappen van Ruyg rok bij SW onmiddellijk een aanvraag voor financiële on dersteuning bij zijn werkge ver in. Deze week kreeg de voorzitter te horen dat de aanvraag was gehonoreerd. Huib Ruygrok is op deze ma nier in het bezit van twee contracten bij de amateurver eniging. Een contract als trai ner (voor een seizoen) en een arbeidsovereenkomst als be drijfsleider voor onbepaalde tijd. Körver bij DS Frans Körver wordt met ingang van volgend seizoen de nieu we trainer van DS'79. Beide partijen bereikten gisteren overeenstemming over een LEIDEN - Niet meer dan een paar maal hoeft-ie om te vallen om vanaf zijn ouderlijke woning de bakermat van zijn voetbaljeugd terug te vinden. Maar al staat hij nog maar een blauwe maandag op de loonlijst bij FC Den Haag, Marco van Alphen blijkt al zo ingeburgerd in het Haagse Zuiderpark, dat-ie in alle oprechtheid laat weten "niet meer terug te willen naar Roodenburg". Marco van Alphen: "Het is snel met mij gegaan". ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 MOSKOU (SID) - Sergei Kasna- oeskas heeft gisteren op de eer ste dag van de indoorkampioen schappen atletiek van de Sowjet- Unie in Moskou het officieuze P Europese record kogelstoten verbeterd. De 23-jarige atleet kwam met de 7.250 kilogram we gende kogel tot een afstand van 21,46 meter. Het oude Europese record stond sedert 28 januari met 21,29 meter op naam van de L Tsjechoslowaak Remigius Ma- chura. De Amerikaan George Woods heeft sinds 1974 het wereldre cord in handen met een afstand van 22,02 meter. Geen kwaad woord overigens uit zijn mond over zijn oude club. Het tegendeel is haast het geval, Van Alphen roemt de jeugdop leiding, zegt ook altijd prettig bij Roodenburg te hebben gevoet bald. "Onder Jan Lovink voor al", zwaait hij zijn vroegere jeugdtrainer lof toe, "die heeft mij de basis van het voetbal bij gebracht, de techniek". Maar ook Roodenburgs hoofdtrainer Lau rens Mouter mag rekenen op ap plaus. "Die heeft me leren bikke len, die heeft me ook zelfvertrou wen gegeven". Bondig samenvattend 'verkoopt' Van Alphen, als ware hij een uit getreden lid van de propaganda- commissie, de vereniging uit Leiden-Noord als een prima leer school voor een ambitieus, jeug dig talent. "Wil je wat bereiken in het voetbal, dan kun je het beste naar Roodenburg gaan. Ik ben er dan ook met een rot gevoel weg gegaan". Van heimwee heeft de 20-jarige middenvelder evenwel geen last. Nogmaals beklemtoont hij niet terug te willen, nu het bestaan van 'part time-profvoetballer' hem zo goed bevalt. Boven eigen verwachting heeft Van Alphen er inmiddels tien wedstrijden in het eerste van FC Den Haag opzit ten, twee keer is hij ook nog inge vallen. Een alleszins verdienste lijke entree in het semi-profvoet- bal derhalve van een 'groentje', dat pas weggeplukt bij de ama teurs zich in een ommezien in de gratie van FC Den Haag-coach Rob Baan voetbalde. "Van Al phen was weer mijn beste spe ler", heeft Baan al menigmaal verzucht, nadat pseudo-vedettes als Bram Rontberg en Karei Bouwens weer eens' dro.nend over het veld hadden rondge doold. "Het is snel met mij gegaan, dat kan ik wel stellen", merkt Marco van Alphen nu nog enigszins ver wonderd op. "Ik was gekocht voor het tweede elftal, zelf ging ik er aan het begin van dit sei zoen dus ook van uit dat ik daar een heel seizoen in zou staan'. Geen balans Het liep allemaal anders dan de technische leiding van FC Den Haag had gepland en Van Al phen bevroed. Baan had aan een handvol competitiewedstrijden genoeg om vast te stellen dat het middenveld van de Haagse FC 'balans' miste. Aan aanvallend ingestelde types geen gebrek, daar in die aanvoerlinie. Maar moest er iemand afgedekt wor den, dan bleek niemand thuis. In het tweede elftal had Van Al phen op dat gebied al enkele proeven van bekwaamheid afge leverd, reden genoeg voor Baan om de jonge Leidenaar fluks over te hevelen naar de A-selec tie. "Ik had er natuurlijk altijd al op ge hoopt zo vlug mogelijk in het eerste te komen. Ik liep wel lek ker te voetballen in liet tweede, maar je wilt toch zo hoog moge lijk spelen. Vanaf het moment, dat het gerucht ging dat Baan me bij het eerste wilde halen, ben ik nog harder gaan trainen dan ik gewend was". In de uitwedstrijd tegen RBC mocht Van Alphen voor het eerst kennismaken met het eerste di visievoetbal. Waar menig ploeg maat nogal hautain aankeek te gen de omhooggevallen Roosen- daalse amateurs en die Haagse bluf met een vernederende 4-1 nederlaag moest bekopen, tilde Van Alphen zichzelf boven de al gehele malaise uit. "Marco was mijn beste speler", verzuchtte Baan toen. Hij zou die kreet later nog veelvuldig uit zijn brein moeten opdiepen, want de op zich redelijk getalenteerde routi niers van FC Den Haag willen OSS (ANP) Bernard Hinault, door de Franse wielerbond ge plaatst op de deelnemerslijst voor het wereldkampioenschap veldrijden, zal morgen niet in Oss starten. Na de officiële aan melding van gisteren ontbrak de naam van de Breton. Gistermorgen werd wel zeker, dat de favorieten voor het kampioen schap bij de profs morgenmid dag zeker zullen vertrekken. Bel- door Gerard van Putten het maar al te vaak laten bij hun lijfelijke aanwezigheid. De waardering van de trainer streelt hem, Van Alphen maakt er geen geheim van. "Het geeft je voldoening", ziet hij een schou derklopje van Baan als symboli sche loon na arbeid. Werkschuw is hij, Marco van Alphen, nooit geweest. Bij Roodenburg wisten ze dat allang, bij FC Den Haag inmiddels ook. De voor zijn leef tijd al tactisch behoorlijk gerijp te voetballer is niet te beroerd tij delijk andermans taak over te ne men. Uiterst sober denkend ook gaat-ie er voor zichzelf in de eer ste plaats van uit dat zijn directe tegenstander met tomeloze inzet dient uitgeschakeld. Pas als hij zeker weet dat-ie de vijand heeft liggen, gaat Van Alphen "er over heen". Dat een dergelijk type speler het FC Den Haag van nu van pas komt, weten de schaarse bezoe kers van het Zuiderpark als gaat het om het ABC. Want ze plegen er daar nogal eens onbezonnen op volle kracht vooruit te gaan zonder zich al te veel te bekom meren om de defensie. "Zelf heb ik die drang naar de goal niet zo", onderscheidt Van Alphen zich van de meeste van zijn collega's. "Ik speel mijn eigen spel, denk voortdurend aan het belang van de ploeg. Het belangrijkste voor mezelf is die vent, op wie ik sta. Die mag niet gevaarlijk worden. Doelpunten hoef ik niet zo nodig te maken, ik probeer gewoon el ke wedstrijd de nuttigste speler te zijn". Hij heeft zijn nieuwe omgeving al op het netvlies vastgelegd. Het peil van de eerste divisie, zegt hij met kennis van zaken, is hem gië brengt naast wereldkam pioen Roland Liboton ook Ro bert Vermeire, Johan Ghylle- bert, Paul de Brauwer en Erik de Bruyne aan de start. Ook het Ne derlandse kwartet, Stamsnijder, Groenendaal, Brouwers en Van de Wereld, bleef ongewijzigd. De veldrijders, die in Oss hebben geoefend, troffen voor de wereld titelstrijd een parkoers, dat door de vorst veranderd is in een kei meegevallen. "Ik hoorde altijd dat het voetbal in die klasse niks voorstelde. Mijn ervaring is dat je het niet kunt vergelijken met hoofdklasse-voetbal, laat staan met het spel dat wordt gespeeld in de eerste klasse amateurs. Bij Roodenburg kon je rustig met de bal aan de voet opkomen, een beetje dollen af en toe. Probeer je dat in de eerste divisie, dan word je meteen platgelegd. Er wordt slimmer gespeeld ook, beter ge kaatst, alles gaat in een veel ho ger tempo". Aanpassing Over een maand gaat hij, gesteund door zijn voormalige elftalleider Jan van Wezel, met FC Den Haag-coördinator Eddy Hart- mann praten over de aanpassing van zijn lopende contract. Van Alphen wil zijn verblijf in de Re sidentie graag continueren, beze ten als hij is van de idee te willen slagen in de voetballerij. Nog geen dag is hij met tegenzin naar de trainingeh afgereisd. Van Al phen blijkt goed opgevangen door zijn voetbalwerkgever, hij tweejarig contract. Körver volgt in Dordrecht Hans Dor- jee op, die aan het eind van dit seizoen op eigen verzoek DS de rug toe zal keren. Met het tekenen van het con tract bij DS'79 is een eind ge komen aan weken van ge ruchten over de nieuwe werkkring van de vertrek kende Fortuna-oefenmees- ter. Zo circuleerde de naam van Körver als trainer bij clubs als MW, FC Den Bosch, Sparta en Volendam, bij welke laatste vereniging hij zelfs al een „definitief' ak koord bereikt zou hebben. Willem II heeft op huurbasis Chris van den Dungen over genomen van de Belgische voetbalclub Beringen. De 24- jarige Bosschenaar heeft een contract getekend, dat hem tot het einde van het seizoen aan de Tilburgse eredivisie- vereniging bindt. Willem II heeft bovendien een optie tot aankoop. Van den Dungen maakt morgen in het compe titieduel tegen Roda JC zijn debuut voor Willem II. kan met iedereen overweg, "zijn beste vrienden" Ron de Roode en Alfons Groenendijk hebben destijds de confrontatie met zijn nieuwe ploegmaten vereenvou digd. "Natuurlijk was het een voordeel voor mij, dat zij er al een jaar waren. Maar los daarvan heb ik er toch geen moeite mee me ergens aan te passen". De impressie van een half jaar FC Den Haag zou ontleend kunnen zijn aan de geest van een ver klaarde 'positivo'. Maar, reali seert Van Alphen zich dan, "alles heeft zijn zo keerzijde". De belas ting van de trainingen liet zich niet combineren met zijn studie aan het RIO, de middelbare de tailhandelschool. Drie weken ge leden heeft hij de boeken voor goed in de hoek gegooid. Moege raakt van Baans "goede oefen stof' ontbrak het Van Alphen meer dan eens aan de lust zich 's avonds nog eens over het huis werk te buigen. "Vaak stierf ik na zo'n zware training van de pijn, de grootste moeite had ik ook om de volgende ochtend vroeg op te staan". Hij richt zich nu geheel op zijn pas- LEIDEN - Na de halve mis stap van vorige week lag het al min of meer in de lijn der verwachtingen dat de reser ves van NOVO het in de vol leybaltopper tegen Orion bij zonder moeilijk zouden krij gen. Dat vermoeden is inder daad bewaarheid geworden. Orion toonde zich in de recht streekse confrontatie bedui dend sterker en staat er na de 3-1 overwinning bijzonder goed voor. De promotieklas se is dichtbij. Aanvankelijk gloorde er hoop" in de Noordwijkse harten, want zonder veel moeite greep NOVO de eerste set met 10-15. Orion speelde in die beginfase te nerveus en beging daardoor nogal wat slordigheden. Echt aangesla gen raakte Orion daar toch niet door. Sterker nog, de ploeg gooide alle schroom na dat setverlies van zich af en dankzij goed verdedigen en gevarieerd aanvalswerk werd NOVO drie sets lang onder druk gezet. Via 15-5. 15-7 en sie. "Met plezier", laat hij weten, al zou dat nog kunnen worden vergroot als de competitieresul taten van FC Den Haag een beter aanzien kregen. "In bepaalde wedstrijden is er onvoldoende inzet opgebracht", weet hij. "Te gen Cambuur gingen wij er wel met zijn alles tegenaan, die wed strijd wonnen we dan ook. Zou er altijd zo gewerkt worden, dan kwamen wij zo in de nacompeti- tie, daar ben ik zeker van. Gezien het gunstige programma hebben wij in de vierde periode alle kans die nacompetitie te bereiken. Als iedereen bereid is voor elkaar te werken, moet dat kunnen. Want in principe hebben wij een ploeg die goed is voor de eredivisie. Daar zou ik dolgraag in willen voetballen, al is mijn eerste doel een stevige basisplaats bij FC Den Haag af te dwingen". Voor een goed verstaander mag het duidelijk zijn, dat een terug keer van Van Alphen naar de zo dichtbij zijn ouderlijk huis gele gen bakermat van zijn voetbal jeugd wat hem betreft in de schoot van de verre toekomst ligt verborgen... PAGINA IJ 15-10 behaalde Orion een be langrijke en verdiende zege. WW had twee sets de handen vol aan Blok dat telkens aan het eind net tekort kwam: 15- 12,16-14. Daarna verslapte de concentratie bij de Wasse- naarse ploeg waardoor Blok zijn welhaast traditionele setje kon pakken. Onder lei ding van Hans Santberg maakte WW daarna snel een eind aan de klus: 3-1. LUSV viel na een paar leuke uitslagen ditmaal tegen de re serves van DAC ver terug. De studenten speelden bijzon der slordig hetgeen tot uiting kwam in passfouten en zwak serveren. DAC daarentegen had intern orde op zaken ge steld en dat kwam het spel ten goede. Van praatclub tot werkclub, zeg maar. Met de nog jonge, maar sterk scoren de Arthur Fossen sloeg DAC de tegenstander in een mum van tyd van het veld: 0-3. Leython miste vier van zijn ba sisspelers en kon het met de junioren Vincent Schollardt en Sander van de Berg tegen SKC niet bolwerken. Alleen in de tweede set boden de Leiderdorpers goed tegen stand. Bij 11-11 kwam SKC evenwel langszij om naar set winst door te lopen. Daarna was het meteen afgelopen met Leython dat met 0-3 ver loor. Wim van der Laan speel de een goede partij voor de studenten. RW arriveerde te laat in Al phen en verloor zonder war- ming-up prompt de eerste set van Ridderveld. Eenmaal in het spel gekomen verhepen de zaken voor de Rijnsbur gers beter. Met Rinus Pool als animator kreeg Ridder veld geen schijn van kans meer. Derhalve toch nog 1-3. Donar 2 doet het de laatste tijd lekker. Het spel vertoont een duidelijk opgaande lijn en Gemini/K 3 werd ditmaal het slachtoffer. Met 3-1 grepen de Leidenaars de volle winst Dames Koploper Leython 2 zette naas te belager S'70 terug door met 3-1 te winnen en voert nu onbedreigd de ranglijst aan. Cadeau kregen de Leider- dorpse dames evenwel niets. Na 1-1 nam Leython via 15-9 een voorsprong, maar vooral in de vierde set vocht S'70 verbeten voor het gelijke spel. De ploeg nam een 2-7 voorsprong, zag die vooral door toedoen van Margriet Berg geegaliseerd, maar bleef knokken voor een goed resul taat. Dat kwam er net niet. Leython trok met 17-15 aan het langste eind./ Het derde team van Leython het verrassend de eerste set aan Blok, maar dat bleek achteraf ook meteen het eni ge wapenfeit van de Katwijk- se dames. Die daarna nog wel tegenstribbelden, maar toch naar een 3-1 nederlaag wer den gespeeld. Annette van Dijk trok voor Leython de zaak goed aan. RW, ook bovenin meedraai end, nam het op tegen een in compleet Orion en stuitte daarom op minder tegen stand dan verwacht. Alleen in de derde set haalde Orion zijn normale niveau en prompt ook de punten. In de andere drie sets kende RW geen noemenswaardige pro blemen: 3-1. Na tw^e simpele setzege's kwam WVC tegen de reser ves van NOVO onverwacht nog in de problemen. De der de set moest worden ingele verd en het leek er zelfs even op dat de Noordwijksen nog een punt aan de krachtme ting zouden overhouden toen ze in de vierde rondgang een 11-4 voorsprong namen. Dat werd WVC evenwel te gortig. Knokkend voor elk punt kwamen de Warmondsen toch nog langszij en met 14-16 grepen ze alsnog de overwinning. GER RENES ADVERTENTIE A.S. ZONDAG Aanvang 14.00 uur Bij afgelasting: kaarten in de kantine ADVERTENTIE hard rondje dat veel weg had van dat van een wegwedstrijd onder heel slechte omstandigheden. Een kleine verandering van het weer kan de moeilijkheidsgraad voor het weekeinde echter aan zienlijk opvoeren, waardoor de junioren, amateurs en professio nals toch zullen rijden op een omloop, die aan alle eisen voor een selectief wereldkampioen schap voldoet. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door: Mentink mode UTRECHT (ANP) - Tijdens de bij zondere vergadering van de da- mesliga basketbal in Utrecht is besloten tot een nieuwe opzet van de hoogste klasse in de bas ketbalcompetitie bij de dames. Met ingang van het komende sei zoen, dat volgens een ander voor stel dat in Utrecht werd aangeno men veertien dagen later dan normaal, op 13 oktober begint, spelen de tien clubs een hele competitie. Na die hele competi- tiie wordt volgens de ètand op de ranglijst een verdeling van twee divisies gemaakt. In de eerste di visie komen de eerste zes clubs uit, de resterende vier spelen in de tweede divisie. In beide divisies wordt vervolgens nog eens een hele competitie af gewerkt. De winnaar van de eer ste divisie mag zich kampioen van Nederland noemen, de num mers drie en vier van de tweede divisie degraderen. Het voorstel tot de nieuwe opzet, een idee van topsportcoördina tor Vladimir Heger, werd met elf tegen twee stemmen met elf ont houdingen aangenomen. De clubs hadden geen vrede meer het met thans nog geldende sys teem, waarin de clubs in twee poules waren ingedeeld en play off-wedstrijden worden ge speeld. CM LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG A.S. 14.00 UUR. DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR DORDRECHT (ANP) - Voorzitter Paul Gilissen van de Koninklijke Ne derlandse Dam Bond heeft het bestuur van de KNDB gisteren telegra fisch meegedeeld met onmiddellijke ingang af te treden als voorzitter. Gilissen heeft tevens het lidmaatschap van de bond, dat hij sinds 1983 bezat, opgezegd. Gilissen liet enkele dagen geleden een open brief uitgaan, waarin hij zichzelf weer aanbood als voorzitter. "Die brief was bedoeld als een laatste reddingspoging. Na alle kritiek in het verleden, leek het me wenselijk alles tot op de bodem uit te zoeken en schoon schip te maken. Kennelijk heeft de dambond er niets mee willen doen. MARSEILLE (AFP) - Ook de tweede etappe van de Ronde van de Middellandse Zee heeft een succes opgeleverd voor de ploeg- Post. Nadat donderdag Walter Planckaert de eerste etappe op zijn naam had gebracht, won gis teren zijn broer Eddy de 167 km lange rit van Montpellier naar Marseille. De winnaar van de ster van Besse- ges verwees in de sprint ex-ama- teurwereldkampioen Gilbert Glaus (Zwi) naar de tweede plaats. De winnaar van de pro loog, de Australiër Alan Peiper werd in dezelfde tijd vijfde en bleef daardoor eerste in het alge meen klassement. De gebroerders Planckaert steun den elkaar uitstekend. Donder dag in de eerste etappe was het Eddy die zijn broer naar de over winning loodste. Gisteren betaal de Walter zijn schuld, daarbij ge holpen door de gehele ploeg Post. Bij het binnenkomen van de oude haven van Marseille schoot Eddy Planckaert naar vo ren, terwijl zijn ploeggeoten de concurrentie afstopten. De kille, lange en eentonige twee de etappe werd gekenmerkt door een lange solo-ontsnapping van Vincent Lavenu. De Fransman verliet na 60 kilometer het pelo ton en bouwde aan een voor sprong, die enkele kilometers voor de finishlijn nog drie minu ten bedroeg. Kort voor de finish werd door het jagende peloton een einde gemaakt aan zijn 100 km lange solo. De uitslag van de tweede etappe: 1. Eddy Planckaert (Bel) 4.32.19, 2. Gil bert Glauss (Zwi). 3. Etienne Dewilde (Fra), 4. Paolo Rosola (Ita). 5 Alan Peiper (Aus), 8. Steven Rooks (Ned). Algemeen klassement: 1. Alan Peiper (Aus) 8.22.41, 2. Bert Oos- terbosch (Ned) 8.22.41, 3. Gilbert Glaus (Zwi) 8 22 42, 4. Jos Lammer- tink (Ned) 8.22.43, 5. Walter Planc kaert (Bel) 8.22.44, 6. Henk Lubber- ding (Ned) 8.22.44,7. Eddy Planckaert (Bel) 8.22.45, 8. Werner Devos (Zwi) 8.22.45, 9. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 8.22 46, 10. Eric Colijn (Bel) 8.22.46, 15. Steven Rooks (Ned) 8.22.47,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11