CPB-cijfers geen verrassing Aarzeling bij CDA en WD Smit zet zijn zinnen op havenslepers van Muller /NO: zwartgallig geïnterpreteerd Kort zakelijk Stof Mexicaanse vulkaan tast vliegtuigruiten aan Opening in overleg ambtenaren Dollar zakt Belgisch disconto verhoogd Ex-personeel stukgoed wil geen kortingen Winkelen op zondag probleem voor CDA Kabinetsbeleid 'vooralsnog' ondersteund IONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (ANP) - Het VNO heeft er steeds op gehamerd dat de weg naar herstel zeker wat de werkgelegenheid betreft, moeizaam en lang zal zijn. De cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB) waren dan ook geen verrassing. Voorzitter C. van Veen van de Vereniging van Nederlandse Ondernemingen (VNO) zei dit gisteren op de maandelijkse VNO-persconferentie naar aanleiding van de eerder gehouden bestuursvergadering van deze organisatie. lian Veen vraagt zich af of de zwartgallige interpretatie die aan de CPB-cijfers is gegeven, wel gerechtvaardigd is: "Je kunt je blind staren op het verwachte werkloosheidscijfer in 1987 maar je moet ook kijken naar de ver wachte verbetering van de con currentiepositie en de rende menten van bedrijven. Kortom de versterking van het financiële draagvlak van onze hele samen leving". Volgens - uitgelekte - cijfers van het CPB zou de werkloosheid in 1987 tot meer dan 1,1 miljoen NS De Nederlandse Spoorwegen krij gen dit jaar een bijdrage van het rijk van 1.165,3 miljoen gulden als vergoeding voor het instand houden van het personenver voer. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat bekandge- maakt. Deze vergoeding zal te zijner tijd worden aangepast, waarbij rekening zal worden ge houden met de werkelijke kos ten en de opbrengstenontwikke ling. Bij de vaststelling van de bijdrage is minister Smit-Kroes er onder meer van uitgegaan dat de Spoorwegen in 1984 een bezuini ging van vijfenzeventig miljoen gulden realiseren in het perso nenvervoer. Hypotheken mensen stijgen, in het meest ne gatieve geval stijgt het financie ringstekort nog iets, om bij een gunstiger economische ontwik keling slechts licht te dalen maar waarbij de kabinetsdoelstelling lang niet wordt gehaald. Uit de cijfers valt ook af te leiden dat het bedrijfsleven ondanks de las tenverlichting van 1,5 miljard gulden per jaar nauwelijks aan investeren toekomt. De winsten van de bedrijven zouden wel toe nemen maar zonder dat nieuwe arbeidsplaatsen worden ge creëerd. Wat de werkgelegenheid betreft signaleert Van Veen in de bedrij ven een keer ten goede, hoewel nog niet voldoende. In de afgelo pen drie jaar was de uitstoot van arbeid daar gemiddeld 100.000 mensen per jaar. Dit jaar zal dit waarschijnlijk de helft bedragen. De VNO-voorzitter denkt dat in 1985 in de marktsector de werk loosheid niet meer stijgt. Om dit te bereiken moet er volgens de werkgeversorganisatie wel een beleid worden gevoerd dat aan een aantal voorwaarden voldoet. Deze voorwaarden zijn: de uitga ven van de collectieve sector moeten in de komende vijf jaar met gemiddeld twee procent van het nationaal inkomen terug, dus van zeventig naar zestig procent, zodat ons land meer in de buurt van onder andere West-Duits- land komt. De ruimte die door verlaging van de collectieve uit gaven ontstaat, moet worden ge bruikt om deels het financie ringstekort blijvend te verlagen en om de collectieve lastendruk (belasting- en premiedruk) te verminderen. De verdeling van de ruimte tussen deze twee doel einden zal mede afhankelijk zijn van de economische ontwikke ling en vooral van het verloop van de particuliere investerin gen, aldus Van Veen. Ook moet de door het kabinet toe gezegde lastenverlichting voor het bedrijfsleven van in totaal zes miljard gulden doorgaan. Voorwaarde is voorts dat de be lasting- en premiedruk op de werknemers in ieder geval wordt gestabiliseerd maar liever nog verlaagd. Dit wordt niet alleen met het oog op koopkrachtontwikkeling van belang genoemd maar ook voor het arbeidsvoorwaardenoverleg in de bedrijfstakken en onderne mingen. Van Veen wees er tenslotte op dat in Nederland alles op alles gezet moet worden om de wendbaar heid van bedrijven te stimuleren. Belemmeringen in die wend baarheid noemt hij verstarringen op de arbeidsmarkt, in de regel geving maar ook de bureaucratie binnen de bedrijven. De in Nederland werkende levens verzekeraars verlagen met in gang van 16 februari de hypo theektarieven met 0,2 pet. De ba sisrente (in het algemeen gel dend voor leningen tot en met 75 pet van de executiewaarde of voor leningen met gemeente garantie) komt daardoor op 8,6 pet. Investeringen De omvang van de bruto investe ringen in vaste activa (duurzame goederen voor langdurig gebruik in de onderneming, zoals gebou wen, terreinen, machines en transportmiddelen) is in het der de kwartaal van 1983 ten opzich te van hetzelfde kwartaal in 1982 met ruim twee procent toegeno men. De investeringen door be drijven stegen in deze periode met vijf procent terwijl die door de overheid met elf procent afna men. De toename van de be drijfsinvesteringen komt vooral voor rekening van de sterk geste gen aankopen van schepen en vliegtuigen in het buitenland. Zonder deze goederen zouden de investeringen door bedrijven ge lijk zijn geweest aan die in het derde kwartaal van 1982. Sigaretten-ruzie De sigarettenfabrikant Philip Mor ris heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie te gen de British American Tobac co Company (Nederland) wegens haar reclame voor Barclaysiga- retten. Kern van de klacht is dat BATCO stelt dat Barclaysigaret- ten "een onverwachte smaak", "een volle tabakssmaak" en "een milligram teer" zouden hebben. Dat is volgens PM een "combina tie van beweringen die de consu ment misleidt". Barclay zou door de bijzondere aë rodynamische eigenschappen van het filter "een onverwachte smaak" combineren met "een milligram teer". Na zorgvuldige overweging van uitgebreid we tenschappelijk bewijs dat werd aangevoerd door de Amerikaan se Federal Commission (toe zichthoudende instantie op de handel), hebben de Amerikaanse rechtbanken de conclusie van die commissie dat haar "huidige testmethode niet nauwkeurig het teer- en nicotinegehalte van Barclaysigaretten vaststelt" be vestigd, zegt Philip Morris. Visserij-akkoord De Europese Gemeenschap en Spanje zijn het eens geworden over een visserij-akkoord dat gel dig is voor 1984. Een woordvoer der van de EG-commissie in Brussel heeft dat gisteren be kend gemaakt. Ingevolge het akkoord zal Spanje dit jaar 7.900 ton heek mogen vangen in de Europese wateren tegen 8.300 ton in het afgelopen jaar. Het teruglopen van die hoeveel heid houdt verband met het feit dat ook de Europese vissers zelf dit jaar drie procent minder heek mogen vangen dan in 1983. Het aantal visvergunningen voor Spaanse heek-vissers is terugge bracht van 123 tot 106. SCHIPHOL (GPD) - De KLM moet alle 120 tot ruim 200 bin nen- en buitenruitjes van zijn DC-10- en Boeing-747-vloot de monteren en slijpen omdat zij zijn aangetast door vulkaan- stof. Het stof is afkomstig van de Mexicaanse vulkaan El Chi- chon, die op 4 april 1982 tot uit barsting kwam en waarvan het stof tot ruim 30 km hoog in de atmosfeer is opgestegen. De operatie kost de KLM rond 450.000 gulden. De metalen de len van de vliegtuigen zijn niet aangetast. De aantasting van de ruitjes is zichtbaar door krasjes en witte wolkjes, waardoor het uitzicht wordt belemmerd. Gewoonlijk g&an vliegtuigruiten zo'n 30.000 vlieguren mee, maar door de uitbarsting van El Chi- chon is die levensduur bekort tot 2000 a 4000 vlieguren. De ruiten worden uit de vliegtui gen genomen en worden be handeld onder een speciale slijpmachine, die bij de KLM de bijnaam „mechanische handjes" heeft gekregen. Opvallend is dat het vulkaanstof alleen de ruiten van de hoogst vliegende vliegtuigen heeft aangetast. Die van de DC-8 en DC-9 hoeven derhalve niet ver vangen te worden. De KLM heeft 17 Boeings-747 en vijf DC-10'en in gebruik. Na afloop van het overleg tussen minister Rietkerk binnenlandse zaken) in Den Haag, geven Van der Scheur (l) en minister Rietkerk elkaar de hand DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de vier ambtenarencentrales zijn het gisteren in grote lijnen eens geworden over de vormge ving van een nieuw overlegstel- sel waarin de centrales een ge lijkwaardiger positie innemen. Nog niet duidelijk is echter hoe de financiële ruimte, waarbinnen onderhandeld kan worden, er uit gaat zien. Daarover zal informeel verder worden gesproken alvo rens op 7 maart weer georgani seerd overleg plaatsvindt. Rietkerk praatte gisteren voor het eerst sinds de nacht van 21 op 22 november - dat liep toen vast op de drie procentskorting en de on mogelijkheid een meerjarig con tract af te sluiten met een deel van de centrales - weer in een georganiseerd overleg met de centrales. Op tafel lagen gisteren twee voor- stellen om tot een nieuw overleg- stelsel te komen. Een van een ambtelijke werkgroep met een standpunt van Rietkerk en een van de ACOP. De ACOP stelt daarin voor om de loonruimte te koppelen aan een aantal cao's uit het bedrijfsleven, waardoor in feite het trendbeleid overeind blijft. Verschil is echter dat deze trend niet in geld hoeft te wor den uitbetaald. Het kan ook gaan om arbeidsplaatsen en alle ande- i de ambtenarencentrales. gisteren re zaken die in geld waardeer baar zijn, aldus ACOP-voorzitter J. van de Scheur. Rietkerk heeft onlangs aangekondigd met een voorstel over de totstandkoming van de loonruimte te zullen ko men. Woensdag verwees hij naar een voorstel van vorig najaar, waarbij sterk rekening gehouden werd met "gewenste" ontwikke lingen. De bonden wezen dat toen af omdat er teveel "open einden" aanzaten. Een afspraak over de loonruimte is volgens F. Roefs (ambtenarencentrum) voorwaarde om te voorkomen dat bezuinigingen uit het regeer akkoord via de arbeidsvoorwaar den van het overheidspersoneel kunnen worden binnengehaald. De ACOP en de andere drie centra les en de directeur-generaal voor het overheidspersoneelsbeleid zullen informeel naar wegen zoe ken om hier uit te komen. TERNEUZEN (GPD) - Smit In ternationale, een van de grootste sleep- en bergingsbedrijven in West-Europa, wil op korte ter mijn alle havensleepboten van Willem Muller Nederland BV in Terneuzen overnemen. Boven dien heeft Smit een bod gedaan op Muller Shipbrokers, een rede lijk florerende tak van het bedrijf die zich de laatste jaren voorna melijk toelegt op de aanvoer van LPG via de haven van Vlissin- gen. Bij de geplande overname zijn zeventig werknemers van Muller betrokken. Het personeel werd gistermiddag van de ont wikkelingen op de hoogte ge steld. Smit Internationale heeft grote be langstelling voor de hele binnen vloot van Muller die bestaat uit negen sleepboten. Bovendien wordt de Zwitserland, een van de paradepaardjes van de Mul- ler-vloot bij de transactie betrok ken. De noodlijdende zeesleepdienst met vier sleepboten valt buiten de onderhandelingen. Muller gaf al eerder te kennen de zeesleep dienst, die het bedrijf sinds '82 enorme verliezen bezorgde, af te willen stoten. Maar omdat de ma laise in de zeesleepvaart niet en kel Muller treft, is de belangstel ling voor die tak van het bedrijf erg klein. Smit Internationale aasde al veel langer op de uitbreiding van de invloed op de Westerschelde en het kanaal Gent-Terneuzen. Die invloed nam al toe toen Smit nu alweer jaren geleden op de Wes terschelde actief werd via de AMSTERDAM (ANP) - De dollar heeft gisteren op de wisselmark ten in West-Europa een flinke koersdaling ondergaan. In Am sterdam werd de middenkoers van het Amerikaanse geld afge maakt op 3,0370 gulden vergele ken met een fixing van 3,0935 gulden van dinsdagmiddag. In kringen van de valutahandel meende men verband te kunnen leggen tussen de koersdaling en de geringe toeneming (1,1 pro cent) van de Amerikaanse indus triële produktie in januari. De koersdaling had volgens sommi ge echter ook te maken met ge ruchten over een hartaanval van president Reagan. Nieuwe Vlissingse Sleepdienst en een bergingsbedrijf. Smit heeft al jaren goede contacten met de tot nu toe belangrijkste sleper en berger op de Wester scheid e, de Unie van Redding en Sleepdienst Waar de Unie en Muller na het aflopen van hun overeenkomst over de aanpak van de bergingsopdrachten op de Westerschelde elkaar regel matig in de haren zaten, opereer den Smit en de Unie zij aan zij. Het ging daarbij vooral om ber- gingsklussen in het westelijk deel van de Westerschelde. Smit het gisteren weten dat de ver wachting bestaat dat over de overname van Muller Nederland en de Shipbrokers overeenstem ming kan worden bereikt. Nade lige consequenties voor het per soneel hoeft een en ander niet te hebben. De bonden reageerden overwegend positief. Uvername door Smit van de be langrijkste en gezondste takken van het Mullerbedrijf heeft de to tale onttakeling van het Muiler concern tot gevolg. Wat over blijft, is de noodlijdende zee sleepdienst. Daarover moet nog keihard worden onderhandeld tussen de Muller-top en deskun digen van de bonden. BRUSSEL (ANP) - Belgisch dis conto- en voorschottarief gaat met een vol procent omhoog. Het discontotarief wordt van 10 op 11 procent gebracht, het voorschot- tarief gaat van 11 naar 12 pro cent. De Belgische Nationale Bank heeft dat gisteren bekend gemaakt. Ook de rente op schatkistcertifica ten is omhoog gebracht. Die ver hoging is echter gisteren al inge gaan. De Centrale Bank van België heeft deze maatregelen genomen in verband met "de aanhoudende spanningen op de valutamark ten". Premier Wilfried Martens en de minister van financiën, Willy de Clercq, verklaarden gis teren dat de renteverhoging een onderdeel is van een geconcen treerde actie. De ministers zeggen in hun geza menlijke verklaring dat de rente verhoging door de Nationale Bank "in de eerste plaats gezien moet worden als een uiting van de vastberadenheid van de mo netaire overheden - de Nationale Bank en de regering - om de ex terne waarde van de munt met alle kracht te verdedigen". ROTTERDAM (GPD) - Zeker 600 voormalige stukgoedwerkers hebben tijdens een vergadering van de Vervoersbond FNV laten weten naar de rechter te zullen stappen en actie te zullen voeren als er op hun uitkeringen gekort wordt. Ze maken gebruik van de zogenaamde 57-plus-regeling en doen dat om de werkgelegenheid van jongeren niet in de weg te staan. De voorzitter van de zogenaamde „Commissie Twee", die eens in het halfjaar de resultaten in de stukgoedsector bekijkt en aan de hand daarvan maatregelen af spreekt, wil nu, net als de werk gevers, dat de uitkeringen van de 57,5-jarigen gekoppeld worden aan 90 procent van het netto-jaar inkomen van de werkenden in de haven. Het gevolg daarvan is, dat de voormalige stukgoedwer kers in inkomen achteruit gaan. Het voordeel van de regeling is alleen, dat de 17 gewerkte zater dagen in het jaar en de 13e maand in de uitkeringen ver werkt worden, waardoor er niets van die extra toeslagen kan wor den afgeknabbeld. Bestuurder Kees Voormeulen van de Vervoersbond FNV vond ook dat uitkeringsgerechtigden soli dair met elkaar moeten zijn en desnoods massaal tegen het re geringsbeleid moeten demon streren. Hij legde de vergadering twee actievoorstellen voor, die erop neerkomen dat men kan ei sen om in de VUT-regeling opge nomen te worden (werkgevers hebben de plicht om voor die re geling een reserve op te bou wen), en dat men een monster proces kan beginnen als het fonds voor 57,5-jarigen wordt op geblazen door voortdurende kor tingen op de uitkeringen. SAN FRANCISCO - Wat mensen al niet doen om in het Guinness Book of Records te komen. Deze twee Amerikanen gaan waarschijnlijk met de eer strijken de grootste cheeseburger aller tijden te hebben gemaakt. Inhoud: 200 pond rundvlees. 30 pond kaas, twee kisten tomaten, een kist sla en een zak sesamzaad. De doorsnee van de cheeseburger bedraagt bijna anderhalve meter (f0t0 api. DEN HAAG (ANP) - Het voorstel van staatssecretaris Van Zeil van eco nomische zaken om winkels in plaats van twee, vier zondagen per jaar de gelegenheid te geven om de deuren te openen is gisteravond na een slepend debat in de Tweede Kamer nog steeds omstreden. Desondanks werd duidelijk dat een wijzigingsvoorstel van PvdA-kamerlid Salo mons om grote gemeenten de ruimte te geven om desnoods zestien zondagen per jaar winkels in bepaalde wijken vergunning te geven voor openstelling op zijn minst op dit moment niet op een kamermeer derheid kan rekenen. Het CDA is falikant tegen die verruimde openstelling. De WD zal zich op het PvdA-voorstel beraden. PvdA en WD vinden dat de huidige winkelsluitingswet geheel op de helling moet en dat er een grote verrui ming in de vrijheid van winkels moet komen om hun openingstijden vast te stellen. Nora Salomons (PvdA) vindt dat Van Zeil voor 30 juni met voorstellen op dit gebied moet komen. De WD'er Van Erp drong aan op voorstellen op redelijk korte termijn, maar noemde daarbij geen datum. Het CDA voelt niet veel voor het sterk verruimen van de moge lijkheden voor winkels om open te zijn. Het voorstel van Van Zeil houdt in dat gemeenten de mogelijkheid krij gen om gedurende vier zondagen per jaar toestemming te geven om de winkels te openen, parallel aan een te houden braderie of Pasar Malam De Kamer lijkt met dat voorstel akkoord te gaan, zij het dat het CDA er de nodige moeite mee heeft. PvdA en WD vinden de wijziging maar minimaal en dringen daarom bij Van Zeil aan op verdergaande voor stellen. De kleine confessionele partijen GPV, SGP en RPF voelen niet veel voor het voorstel van Van Zeil. Zij zien in het voorstel een aantasting van de zondagsrust. Bij het CDA speelt dit punt blijkens de bijdrage van woordvoerder Schartman aan het debat ook een grote rol bij de terug houdendheid waarmee het CDA de mogelijkheid van zondagsverkoop beziet. DEN HAAG (GPD/ANP) - De fracties van WD en CDA sluiten verzachting van de plannen voor verdere verlaging van de uitke ringen per 1 juli niet uit. Zij wil len zich nog echter niet baseren op de recente becijferingen van het Centraal Planbureau, die ern stige economische schade voor spellen als gevolg van onderbe steding door te grote koop krachtdaling. CDA'er Gerritse, die zaterdag al melding maakte van zijn bereid heid tot eventuele bijstelling van het bezuinigingsbeleid, liet giste ren weten dat zijn partij voorals nog geen aanleiding ziet tot wij zigingen. Ook de WD is die me ning toegedaan, al erkende woordvoerder Jacobse dat nieu we gegevens kunnen leiden tot veranderingen moeten komen in het 1-julipakket. Beide partijen scharen zich achter de opvatting van minister Van Aardenne. diede (voorlopige) CPB-berekeningen beschouwt als 'vingeroefeningen'. Zij heb ben zich dan ook neergelegd bij de ministeriële weigering de cij fers openbaar te maken, zoals door de PvdA is geëist. Vooralsnog houden CDA en WD ook vast aan het huidige beleid van globale lastenverlichting voor het bedrijfsleven, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor Economi sche Zaken. Een verschuiving naar meer gerichte bedrijfssteun, zoals bepleit door PvdA-woord- voerder Van der Hek, wijzen zij met Van Aardenne af. Van der Hek verzet zich tegen de plannen tot verlaging van de vennootschapsbelasting en wil ruim een miljard meer uitgeven voor directe steunverlening. In dividuele steun werkt volgens Van Aardenne te snel concurren tievervalsend. Globale lastenver lichting acht hij nodig voor her stel van rendementen en concur rentiekracht in het totale be drijfsleven. Up last van de Kamer moet Van Aardenne wel afzien van zijn plannen de specifieke regionale steun aan Noord-Nederland, Twente en Limburg te verminde ren, zoals hij is overeengekomen met de Europese Commissie in Brussel. Een door een meerder heid gesteunde CDA-motie draagt de minister op binnen veertien dagen in Brussel te gaan praten over handhaving van de bijzondere regionale toeslagen. Volgens CDA-woordvoerder Van der Linden dreigt verdere achteruitstelling van zwakke re gio's ten opzichte van de aan grenzende gebieden in West- Duitsland en België. Niet helemaal in eikaars verlengde lagen de opvattingen van de re geringspartijen CDA en WD op het punt van een verdere verla ging van de venootschapsbelas- ting (nu 48 procent) in 1985 van 43 naar 40 procent. WD'er De Korte bepleitte die verdere verla ging maar zei er eventueel voor enige tijd van te willen afzien, het geld dat daarmee zou worden bespaard, zou kunnen worden gebruikt om via de Wet op de In vesteringsrekening (WIR) be Van der Hek PvdA drijfsinvesteringen te bevorde ren. CDA'er Van Iersel liet blij ken twijfels te heben over ver dere verlaging van de vennoot schapsbelasting. PvdA'er Van der Doef vToeg van de regering een technologiebe leid dat vernieuwingen stimu leert maar tegelijkertijd de socia le gevolgen ervan beheerst, en ertoe bijdraagt dat technologi sche kennis niet bij een beperkt aantal bedrijven blijft hangen „Deze dreigt naar de Verenigde Staten te gaan en als die ontwik keling zich inzet, dan wordt Ne derland vergelijkbaar met Stads kanaal: zolang bepaalde soorten arbeid worden gevraagd en goedkoop worden geleverd, ben je interessant, maar de beslissin gen worden wèl elders genomen en de hoogwaardige arbeid zit ook op andere plaatsen". De positie van de ondernemingsra den moet volgens de PvdA wor den geherwaardeerd. „In de praktijk worden ze op afstand gehouden. Daardoor krijgt de aanvaarding van vernieuwings processen een zwakker draag vlak en wordt aan elementaire verlangens van werknemers voorbijgegaan" De positie van de vakbeweging zal zodanig moeten worden dat zij een „so ciale innovatie" kunnen afdwin gen tegelijk met de technologi sche innovatie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9