Israël is 'niet tegen VN-macht' Stevig< ;e kritiek alle partijen op Thatcher -C D Opstand Irian Jaya de kop ingedrukt Top Zuid-Afrika. Angola en VS over Namibië contact lenzen... Koerswijziging in Libanon-politiek Amerikaanse generaal vermoord Reagan heeft positieve indruk van Tsjernenko I DAGEN HOTEL 129,"t WEEK BUNGALOW £250(- Strauss in Damascus; Kohl weet van niets Ministers Panama afgetreden Kleurlingen en Indiërs stemmen in augustus Ambassadeur Iran bij aanslag zwaar gewond DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 JERUZALEM, BEIROET (AFP/UPI) - Premier Shamir van Israël heeft gisteren in het parlement verklaard dat Israël "niet tegen het sturen van blauwhelmen naar Beiroet is". Onder auspiciën van de Verenigde Naties opererende militairen zouden in de Libanese hoofdstad de plaats kunnen innemen van de multinationale vredesmacht. Buitenland ROME (GPD) - De directeur-ge neraal van de VN-troepen in de Sinai, de Amerikaanse gene raal Leamon Hunt, is gister avond in Rome vermoord door een terroristencommando. Bij zyn thuiskomst in de elegante villawijk Eur aan de zuidrand van de stad, werd hij opge wacht door twee mannen, die met een zware mitrailleur het vuur op zijn gepantserde auto openden. Een kogel verbrijzelde de achter ruit en trof de generaal in het achterhoofd. Terwijl zijn onge deerd gebleven chauffeur hem naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis reed, verdwenen de Iwee, die vermoedelijk werden geassisteerd door verscheide ne medeplichtigen, in de Fiat 128 waarin ze Hunt hadden op gewacht. De generaal overleed kort na zijn opname aan de zware hersenverwondingen. Kort na de aanslag ontving de privé-zender 'Radio Popolare' in Milaan een telefonische boodschap van een onbeken de, die zei uit naam van de Ro de Brigades te spreken. „Wij eisen de verantwoordelijkheid op voor de aanslag op generaal Hunt, bewaker van de Camp David-akkoorden. Weg met de vreemde troepen uit Libanon, weg met de raketten uit Comi- so" was de tekst van de bood schap, die door de politie als authentiek wordt beschouwd. De aanslag kwam minder dan 24 uur na de waarschuwing van premier Bettino Craxi in het parlement dat het terrorisme, ondanks de organisatorische moeilijkheden en de lange luwte van het afgelopen jaar, nog altijd niet is uitgeroeid. Generaal Hunt, die werkzaam was op het hoofdkwartier van de Sinai-troepen, dat sinds 1982 in Rome is gevestigd, is het tweede Amerikaanse slachtoffer van de Rode briga des. De eerse was NAVO-generaal Ja mes Lee Dozier, die in decem ber 1980 werd ontvoerd, en een maand later door een speciale anti-terreureenheid werd be vrijd. Zijn bevrijing werd ge volgd door een golf van arres taties, waarna lange tijd niets meer van de Rode Brigades werd gehoord. De vroegere terrorist Roberto Sandalo, nu in vrijheid wegens zijn medewerking met de Ita liaanse justitie, verklaarde en kele weken geleden in een tele visie-interview, dat enkele Leamon Hunt. voortvluchtige brigadisten be zig waren met een herorganisa tie en dat er in Rome een groep van 18 elementen bestond die naar zijn mening op korte ter mijn tot actie zou overgaan. Deze verklaring van de Israëlische regeringsleider, die samenvalt met een vergadering van de Vei ligheidsraad in New York waar een dergelijk voorstel van Frank rijk ter discussie is, vormt vol gens waarnemers een verande ring in de Israëlische politiek te genover Libanon. De koerswijzi ging toont aan de ene kant het verlangen van de Israëlische lei ders opnieuw een dialoog aan te gaan met de Sowjet-Unie, terwijl eveneens duidelijk is dat Israël wil helpen voorkomen dat de si tuatie in Libanon nog verder ver slechtert. In antwoord op een vraag van een parlementslid van de oppositie zei Shamir: "De Sowjet-Unie zou aan het vredesproces in Libanon kunnen bijdragen door zich niet te verzetten tegen het sturen van dergelijke contingenten blauw helmen". WASHINGTON (DPA/REUTER) - President Reagan van de Ver enigde Staten heeft na het ge sprek van vice-president George Bush met de nieuwe Sowjet-lei- der, Konstantin Tsjernenko, de indruk dat het Kremlin "zich in spant en wegen zoekt voor een nuttige dialoog". Het Ameri kaanse staatshoofd heeft dit don derdag verklaard in een toe- sDraak tot partijgenoten. Kort tevoren had Bush de presi dent verslag uitgebracht van zijn gesprek gedurende een half uur met Tsjernenko. Reagan zei dat de sfeer tijdens het gesprek tussen Tsjernenko en Bush positief was. Al is Tsjer nenko tijdens het gesprek niet afgeweken van de bekende standpunten van Moskou "leek hij toch bereid te zijn de Sowjet- Amerikaanse betrekkingen op een constructievere basis te plaatsen", aldus Reagan. Hij her haalde zijn aanbod aan de Sow jet-Unie, de betrekkingen tussen de twee supermachten te verbe teren. Een positieve indruk van het eer ste contact van de Amerikaanse regering met de nieuwe leiding in het Kremlin bracht ook Ho ward Baker, de voorzitter van de Republikeinse meerderheid in de Senaat, aan hetzelfde gehoor over. Baker, die met Bush mee gereisd was naar Moskou, pleitte voor het nog in 1984 organiseren van een topconferentie tussen Reagan en Tsjernenko. ADVERTENTIE Texel. Maar 20 minuten varen en toch heel anders. Een ideaal vakantie-eiland, 't Hele jaar door. En nu profiteert u van speciale "Krokus"-tarieven. Kijk naar de voorbeelden. En vraag ook de gratis Hotel- of bungalowgids aan. Middenklasse hotel. Op basis van volpension incl. bootvervoer. ALV.A.F U kunt kiezen uit diverse bungalow typen. Ook met extra kortingen, zoals GRATIS bootvervoer. ALV.A. Inlichtingen en boekingen: WV Texel, Postbus 3 1790 AA Den Burg Tel. 02220-4741 JjeUitru'eg in,eigen (and. In de Veiligheidsraad deed de Franse vertegenwooridger bij de VN een beroep op de internatio nale gemeenschap met spoed de huidige multinationale vredes macht uit Beiroet terug te trek ken en haar te vervangen door een VN-troepenmacht. De Ame rikanen, Britten en Italianen zijn daar al mee begonnen, maar Frankrijk zelf heeft dat nog niet gedaan. De vraag is of het Franse voorstel het haalt. De Sowjet- Unie heeft onder voorwaarden haar steun toegezegd, maar de VS heeft die voorwaarden "volle dig onaanvaardbaar" genoemd. Beide supermogendheden heb ben in de Veiligheidsraad het ve torecht. Met de verovering door de Druzen van het belangrijke kruispunt bij Khalde heeft de Druzische mili tie gisteren de doorgang vrijge maakt tussen de kust en haar bolwerken in het Shouf-geberg- te. De Druzische overwinning bedreigt nu de aanvoerlijnen van christelijke falangisten die nog de kustweg tussen Damour en de Awali-rivier beheersten, tot waar de Israëlische troepen Zuid-Li- banon bezetten. De Druzische doorbraak betekent verder dat de Amerikaanse mariniers bij het vliegveld geheel omsingeld zijn door islamitische milities. De leider van de Druzen, Walid Joumblatt, bleef gisteren aan dringen op het aftreden van de Libanese president Amin Ge- mayel. "Zolang hij aanblijft is een dialoog onmogelijk. Zelfs als Gemayel het troepenakkoord met Israël van mei 1983 nietig verklaart, blijft Gemayel onaan vaardbaar", aldus de Druzenlei- der. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz heeft gis teren verklaard dat de groeiende militaire druk van Syrië op de Li banese regering een nieuwe si tuatie doet ontstaan, die de VS voor een moeilijke keuze stelt. Zijn verklaring liep kennelijk vooruit op het verwachte besluit van Gemayel het troepenak koord met Israël op te zeggen. Volgens Shultz zijn de VS vóór het stationeren van een VN-vre- desmacht in Beiroet, vooral om de Palestijnse kampen te be schermen. Maar op de lange duur is een politieke oplossing nodig als de VN een rol van bete kenis willen spelen, aldus Shultz. Een Libanese christelijke vrouw steekt haar armen als teken van overgave in de lucht tegenover sjiietische en Druzische militairen die gisteren het strategische kruispunt Khalde ten zuiden van Beiroet veroverden op het Van den Broek: 'Nog niet nodig te beslissen over deelname' DEN HAAG (ANP) - De rege- ring wacht de uitkomst van het debat in de Veiligheids- raat a af alvorens de vraag te beantwoorden of Nederland een bijdrage moet leveren aan een vredesmacht van de Verenigde Naties in Beiroet. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) zei dit giste ren tijdens overleg met de vaste kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Nederland hanteert twee maat staven: alle partijen in het ge schil moeten met een vredes macht akkoord gaan en deel name van Nederland zal af hankelijk zijn van het n daat. De vredesmacht zal debewarend, niet vrede-af- dwingend mogen optreden, aldus de minister. Nadat die vragen beantwoord zijn, komt volgens hem de vraag aan de orde of ons land qua manschappen en finan ciën kan deelnemen. Van den Broek heeft de indruk dat er nogal wat bezwaren zijn ge opperd tegen een mogelijke uitbreiding van de VN-aan- wezigheid in Libanon. BONN - De Bondsregering is nij dig op Franz Josef Strauss. De Beierse minister-president en CSU-voorzitter is namelijk voor politieke gesprekken naar Syrië gereisd zonder daar Bondskan selier Kohl en minister van bui tenlandse zaken Genscher van op de hoogte te stellen. Sterker nog, het ministerie van buitenlandse zaken werd pas of ficieel geïnformeerd nadat dat zelfde ministerie de kanselarij door Hans Amesz van Strauss in München had op gebeld om te vragen of het waar was dat de voorzitter van de CSU-regeringspartij dinsdag avond naar Damascus zou gaan. Buitenlandse zaken was, aldus woordvoerder Paschke, gealar meerd door een journalistieke bron die als zeer serieus bekend staat.. Franz Josef Strauss blijft onbere kenbaar voor zijn politieke vrien den in Bonn. Keer op keer wordt bevestigd dat de eigenzinnige LONDEN - De Britse regering is door alle partijen in het Lager huis stevig gekritiseerd vanwege de manier waarop zij een verbod wil afdwingen op het lidmaat schap van een vakbond voor per soneel dat werkt bij het afluister- centrum in Cheltenham. Een gezaghebbende parlementaire commissie, waarin oppositie en vertegenwoordigers van de rege rende Conservatieve partij zit ting hebben, heeft gisteren een rapport uitgebracht waarin de re- gering-Thatcher wordt gevraagd, de gewraakte maatregel weer in te trekken. Dat betekent een gevoelige neder laag voor Thatcher en haar mi nister van buitenlandse zaken, Geoffrey Howe. Het was Howe die enkele weken geleden volko men onverwacht aankondigde, dat de naar schatting 7000 men sen die werken bij het Govern ment Communications Head Quarters (GCHQ) in Cheltenham niet langer lid mogen zijn van een bond. Het centrum in Cheltenham vormt de ogen, de oren en het brein van de Westerse geheime diensten. De Britse regering kondigde het vakbondsverbod af, omdat ge vreesd wordt dat stakingen het werk van organisaties als de CIA en MI 6 ernstig zouden kunnen schaden. Dat is in het verleden meermalen gebeurd, aldus mevrouw That cher enkele dagen nadat minis ter Howe de maatregel had be kendgemaakt. Dat argument maakte echter op de vakbonden, de oppositie en ook op onver wacht grote groepen Conserva tieve politici weinig indruk. door Henk Dam Daar kwam dan nog bij, dat Howe de beslissing uitermate knullig in het Lagerhuis verdedigde, en bovendien op de tv zijn eigen staatssecretaris tegensprak waar het ging om de uitwerking van het verbod op lidmaatschap van een vakbond. Het rapport van de parlementaire commissie maakt de druk op de Britse regering alleen nog maar groter om het verbod, dat vanaf 1 maart van kracht zou moeten zijn, maar weer in te trekken. De commissie vindt onder meer, dat de manier waarop de regering de zaak heeft behandeld „de relaties met het personeel heeft verslech terd, en de moraal heeft aange tast". Het gebrek aan ook maar enig overleg wordt in dit ver band fel gekritiseerd. De commissie wijst erop, dat de vakbonden hebben aangeboden tot een „niet-stakings-overeen- komst" met de regering te ko men. Dat vindt zij een heel wat gelukkiger weg dan die de rege ring heeft gekozen, waarbij de werknemers een schadevergoe ding van 4500 gulden elk krijgen voor het opgeven van het vak bondslidmaatschap. Mevrouw Thatcher en de haren hebben formeel het recht het verbod erdoor te drukken, maar dan wacht hun zeker sociale on rust, niet alleen in het centrum in Cheltenham, maar ook bij ënde- re ambtelijke diensten. Het rap port, en de waardige wijze waar op de bonden zich tot dusver hebben opgesteld, zorgt ervoor dat zij de publieke opinie daarbij zeker niet mee zullen krijgen. Meegaan met de aanbevelingen van de parlementaire commissie is echter ook een weinig aanlok kelijk perspectief voor de Britse regering vanwege het gezichts verlies dat het gevolg zou zijn van het weer intrekken van het verbod. CSU-voorzitter zich wel degelijk beschouwt als de heimelijke mi nister van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek Duits land, als het al niet de heimelijke kanselier zelf is. Strauss ging naar Zuid-Afrika en Grenada, om uit te leggen dat de Westduit- se minister van buitenlandse za ken Genscher (FDP) een in zijn ogen verkeerde politiek bedrijft. En nu is hij naar het Midden- Oosten vertrokken om ongetwij feld hetzelfde te zeggen. Dat brengt de CDU-CSU-FDP-re- gering in Bonn voortdurend in moelijkheden. Regeringswoord voerders moeten dan uitleggen, zoals Peter Bönisch gisteren weer deed, dat het Strauss als voorzitter van de CSU natuurlijk vrij staat daarheen te gaan waar hij wil. Immers, hij zit niet in de Bondsregering. Het is echter ge heel ongebruikelijk dat een mi nister-president van een deel staat niet ruim van tevoren meldt welke internationale ontmoetin gen hij zal hebben. Op zijn minst kan dan de Duitse ambassade in het desbetreffende land worden ingeschakeld. In Bonn doen geruchten de ronde, dat Strauss met de Syrische pre sident Assad wil onderhandelen over wapenleveranties van de Westduitse firma Messerschmitt Blom aan Syrië. De Beierse mi nister-president is commissaris van dat bedrijf. De leider van de staatskanselarij van Strauss, Ed mund Stoiber, noemde dat „ab surd". Volgens hem is Strauss uitsluitend naar Damascus ge gaan om uit de eerste hand infor maties over de situatie in het Na bije Oosten in te PANAMASTAD (DPA) - Twee da gen na de beëdiging van een nieuwe president zijn gisteren vier Panamese ministers afgetre den. Een woordvoerder van de regering zei na een kabinetszit ting dat de nieuwe premier, Jor ge Illueca, het ontslag heeft aan vaard van de ministers voor pre sidentiële zaken, financiën, han del en openbare werken. Er is tot nu toe geen verklaring ge geven voor het ontslag van presi dent Ricardo de la Espriella. Of ficieel is slechts meegedeeld dat hij om persoonlijke redenen als staatshoofd is afgetreden. Maar in politieke kring verluidt dat zich onoverbrugbare tegenstel lingen hebben voorgedaan tus sen De la Espriella en de leiding van de machtige nationale garde. JAKARTA (UPI) - Opstandelingen in Irian Jaya - de vroegere Nederlandse kolonie Nieuw Guinea - zijn er in geslaagd hun vlag te hijsen in de hoofdstad van de nu Indonesische provincie. Indonesische troepen hebben de opstandelingen na ge vechten kunnen overmeesteren. Dit heb ben inwoners van de hoofdstad Jayapura, het vroegere Hollandia, gisteren telefo nisch meegedeeld. Volgens de getuigen werd bij de aanval ze ker één opstandeling neergeschoten. Over zijn toestand is niets bekend. In verband met de strijd werden in en rond Jayapura wegblokkades opgericht door Indonesische troepen en werden scholen en regeringsgebouwen gesloten. Vluchtelingen die de grens overstaken met het buurland Papua New Guinea zeiden dat Indonesische troepen in fel gevecht waren gewikkeld met groepen van de be weging Vrij West Papua (OPM), die zich aansloten bij de opstandelingen om het Indonesisch gezag aan te vallen. Indone sië nam de provincie in 1963 in nadat de Nederlanders waren vertrokken. JOHANNESBURG (UPI) - Zuid- Afrika, Angola en de Verenigde Staten komen vandaag in Lusa ka bijeen voor een topconferen tie over Namibië. De top zal "enkele dagen" duren en heeft ten doel de uitvoering van een vredesregeling voor Na mibië te bespoedigen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Bo tha, neemt aan het gesprek deel. De Amerikaanse delegatie wordt geleid door Chester Crocker, on derminister van buitenlandse za ken voor Afrikaanse zaken. De Angolese delegatie naar de con ferentie wordt geleid door de mi nister van binnenlandse zaken, Alexandre Rodrigues. Al eind januari liet Premier Botha van Zuid-Afrika doorscherme- ren dat een top tussen de drie landen gehouden zou worden. In de verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken werd gezegd dat het voornaamste onderwerp van gesprek de "handhaving van de troepenscheiding in Angola" zou zijn. Er wordt gestreefd naar een oplossing van de problemen met betrekking tot een algehele rege ling in zuidelijk Afrika. De Zuid afrikaanse troepenscheiding schept de omstandigheden waar in het mogelijk zou zijn de VN- resolutie over onafhankelijkheid van Namibië uit te voeren, aldus de verklaring. "Wij geloven dat bij alle partijen de wil aanwezig is voordeel te trekken uit deze gelegenheid de mogelijkheden voor een regionale regeling te be studeren". In de VN-resolutie waar naar werd verwezen, wordt opgeroepen tot een bestand tussen Zuid-Afrika, dat Namibië bestuurt, en de door Angola gesteunde Swapo, die strijdt voor onafhankelijldieid voor Namibië. Verder moet er volgens die resolutie een VN-vre- desmacht in Namibië komen en moeten er verkiezingen worden gehouden voor een grondwetge vende vergadering. De Swapo voert al sinds 1966 strijd met Zuid-Afrika. Naar een krant in Johannesburg meldde heeft Swapo-leider Sam Noejoma mo gelijk in Loesaka een ontmoe ting met een Zuidafrikaanse ver tegenwoordiger. JOHANNESBURG (UPI) - Op 22 augustus worden in Zuid-Afrika verkiezingen gehouden onder kleurlingen en Indiërs voor de voor hen bestemde kamers in het parlement. In de nieuwe grondwet, die verle den jaar november in een refe rendum door de blanken werd goedgekeurd, is voorzien in een parlement bestaande uit drie ka mers, een voor blanken, een voor kleurlingen en een voor mensen van Aziatische afkomst. Premier Botha had destijds gezegd dat ook de kleurlingen en de Indiërs via een referendum naar hun me ning over de nieuwe grondwet gevraagd zou worden. Maar de regering heeft, na besprekingen met politieke leiders van die twee bevolkingsroepen, besloten geen referendum te houden. Het interraciale UDF (Verenigd Democratisch Front) veroordeel de gisteren de beslissing van de regering de nieuwe grondwet in te voeren zonder eerst een refe rendum te houden. Het kondig de aan de verkiezingen te zullen boycotten. In de nieuwe grond wet krijgen de kleurlingen en de Indiërs weliswaar enige politieke medezeggenschap, maar de zwarte meerderheid van de be volking krijgt nog steeds geen politieke rechten. "Wij zijn tegen de nieuwe grond wet omdat die de apartheid al leen maar versterkt en een groot deel van de bevolking buiten sluit, aldus de secretaris voor po litieke zaken van het UDF, Pa trick Lekota. De leider van de kleurlingenpartij, Allan Hendrickse, was blij met het besluit geen referendum te houden en over te gaan tot ver kiezingen. Hij voorspelde dat tussen de 40 en de 50 procent van de kleurlingen in augustus hun stem zouden uitbrengen. Ook de leider van de Indische Soli- dariteitspartij, Pat Poovalingam, verwelkomde het regeringsbe sluit af te zien van een referen dum. Maar een woordvoerder van de Nationale Indische Raad, Farouk Meer, veroordeelde het besluit. "Wij zijn er niet door ver rast", zo zei hij. Hij zei te geloven dat informanten van de regering in de Indische gemeenschap hadden doorgegeven dat bij een referendum de nieuwe grondwet massaal afgewezen zou worden. DAMASCUS (AFP) De ambassa deur van Iran in Damascus, Seyed Ali Akbar Mohtachemi, heeft zijn rechterhand en drie vingers van zijn linkerhand ver loren en verwondingen aan zijn gezicht opgelopen toen een bom- pakket ontplofte. Hij is gisteren met spoed naar Zwitserland overgebracht voor verdere medi sche behandeling. De Iraanse geestelijke is naast zijn diplomatieke functie verant woordelijk voor het doen en la ten van de Iraanse revolutionaire gardisten (Pasdaran) in Syrië en in de Oostlibanese Beka'a-vallei. Hij wordt door Westerse inlich tingendiensten bovendien ge noemd als een van de coördina toren van de zelfmoordcomman do's die onder meer verantwoor delijk waren voor de aanslagen op de militaire hoofdkwartieren van Frankrijk en de Verenigde Staten in Libanon, waarbij hon derden soldaten om het leven kwamen. ADVERTENTIE lid AMVC Katwijk - Voorstraat 80; Heemstde - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58, Sassenhelm - Hoofdstraat 253; Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7