Klaarheid geëist over voorarrest c Reumapatiënten vaak niet goed aangepast Na vrijlating verdachte van aanranding Vrachtauto's vast in Joegoslavische sneeuw iV*v Justitie stelt onderzoek in Vrouw (84) overleden na ehelatiebehandeling Reeks van bezwaren tegen vrije heroïne Arts maand geschorst om seksuele vernedering o\>ie VsÈa#"" c9^%^ V DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (GPD) - De vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer gaat binnen kort praten met minister Korthals Altes (justitie) over de richtlijnen die de officieren van justitie hanteren voor het wel of niet in voorarrest houden van verdachten. Me vrouw Salomons (PvdA) heeft om dit overleg met de minister gevraagd. Binnenland De richtlijnen zijn in opspraak ge komen nadat het Amsterdamse openbaar ministerie een ver dachte van zes aanrandingen uit voorarrest heeft ontslagen. Hij moest plaatsmaken voor een he- roïnedealer. In een rechtszaak, die enkele slachtoffers hebben aangespannen, heeft de rechter bepaald dat het openbaar minis terie de man niet had mogen vrij laten. Het is volgens mevrouw Salomons en het kamerlid Korthals (WD) bij het huidige gebrek aan cellen onvermijdelijk dat voorrang wordt verleend aan zwaardere delicten. „Maar we kunnen niet doorgaan met deze onzinnige richtlijnen. Dit kan zo niet in een rechtstaat", zei Salomons. Ook Korthals noemt de richtlijnen „onzin". Van der Burg (CDA) heeft inmid dels schriftelijke vragen gesteld over de Amsterdamse affaire. De vragen zullen volgens hem vóór het gesprek van de kamercom missie met de minister worden beantwoord. Het werkt rechtson gelijkheid in de hand, als ver dachten van zeer ernstige delic ten worden vrijgelaten wegens celgebrek, terwijl op een ander moment verdachten van minder erge zaken wel moeten zitten omdat er toevallig wel cellen be schikbaar zijn, aldus de christen democraat. Zo werden in Am sterdam 48 cellen vrijgehouden voor eventuele arrestaties bij de ontruiming van het gekraakte Wijers-complex. Overigens meldde minister Kort hals Altes al in november 1983 aan de Tweede Kamer, dat het openbaar ministerie de nieuwe richtlijnen vanaf 1 januari 1984 zou gaan hanteren. Hfj ant woordde toen op vragen die ka merleden hadden gesteld naar aanleiding van het jaarverslag van de procureurs generaal. In de daarop volgende behandeling van dat jaarverslag door de justi- tiecommissie, werd niet over de ze kwestie gesproken. Zwaarste zaken RIJSWIJK (ANP) Minimaal 64 maar vermoedelijk ongeveer 200 Nederlandse vrachtwagens staan sinds vorige week zaterdag sa men met duizenden andere auto's ingesneeuwd op de weg er gens in Joegoslavië. Dat heeft de Nationale Organisatie voor het beroepsgoederenvervoer Wegtransport gisteren bericht. De situatie in Bosnië, Kroatië, Servië en Macedonië is zo ernstig dat helicopters van het Joegoslavische leger voedselpakketten boven de volledig onbegaanbare wegen hebben afgeworpen. Volgens informatie van de protestants-christelijke beroepsgoe deren vervoerders PCB zijn 16 mensen met bevroren ledematen in ziekenhuizen opgenomen. Een van hen is een Nederlandse vrachtwagenchauffeur, die gister ochtend voor het eerst in vier dagen telefonisch contact met zijn bedrijf had vanuit een ziekenhuis in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. Van zestien collega's die ook in Joegoslavië moe ten zijn, is nog niets vernomen. Een andere transportonderneming met 47 vrachtwagens op het Midden-Oostentransport heeft sinds zaterdag nog helemaal niets gehoord van haar chauffeurs. Volgens het KNMI is er in centraal Joegoslavië sinds het afgelo pen weekeinde 70 centimeter sneeuw gevallen. Wind heeft de sneeuw plaatselijk metershoog opgestuwd. De temperatuur daalt 's nachts tot dertien graden onder nul. Overdag vriest het minimaal drie graden. De meeste vrachtwagens zijn uitgerust met kachels die onafhan kelijk van de motor branden. Zij hebben volgens de PCB vol doende voedsel aan boord om het een tijdje uit te houden. Inzit tenden van personenauto's zijn voor kachelwarmte wel afhanke lijk van de draaiende motor. Sommige chauffeurs die vrijdagochtend uit Sofia in Bulgarije ver trokken, bereikten pas dinsdagavond Belgrado, een rit van 400 kilometer waarover een vrachtwagen anders een dag doet. An dere chauffeurs overbrugden sinds zondagochtend niet meer dan honderd kilometer. te spreken DEN HAAG (GPD) - Mensen met chronische reumatische aandoe ningen hebben vaak allerlei bij komende problemen. Voor een deel worden die veroorzaakt door onvoldoende aanpassing aan de maatschappij. Patiënten op het platteland zijn actiever dan die in de stad. Verder is een gebrek aan informatie er debet aan dat deze patiënten onvol doende gebruik maken van de bestaande mogelijkheden om hun situatie te verbeteren. Dit concludeert ir. P. J. G. Corne- lissen in het proefschrift „Drem pelvrees; onderzoek naar de mo biliteit en sociale aspecten van reumatische aandoeningen", waarop hij gisteren promoveerde tot doctor in de geneeskunde aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. Hij heeft geprobeerd een beeld te schetsen van het welzijn van de 300.000 patiënten met reu matische klachten in ons land. Daartoe werden vier groepen van 100 mensen thuis bezocht voor de invulling van een vragenlijst. Opvallend is de gebrekkige ken nis bij patiënten over de moge lijkheden hun positie te verbete ren, onder meer wat mobiliteit betreft. Men weet vaak niet waar ADVERTENTIE vetP1 DEN HAAG (ANP) Justitie stelt een onderzoek in naar een moge lijk verband tussen de dood van een 84-jarige vrouw uit Den Haag en de omstreden chelatie-thera- pie die ze kreeg. De vrouw over leed op 10 februari nadat ze een chelatie-behandeling had onder gaan. Er is inmiddels sectie ver richt. De uitslag ervan is nog niet bekend. Dit heeft de Haagse offi cier van justitie Couzijn gisteren bekend gemaakt. De vrouw werd behandeld door de vroegere hartchirurg Van der Schaar, die nu een polikliniek voor chelatie-therapie heeft in het Brabantse Lierop. Na de be handeling ging ze naar huis. Daar kreeg ze een hartaanval. Ze overleed op weg naar het Haagse ziekenhuis Leijenburg. Volgens mr. Couzijn is het normaal dat Justitie een onderzoek instelt wanneer de doodsoorzaak niet vaststaat. Mr. L.C. Wesseldijk, de advocaat van Van der Schaar, zei dat deze. voordat hij de vrouw begon te behandelen, haar huisarts op de hoogte heeft gesteld. Toen zij 's avonds na een behande ling in de kliniek thuis een hart aanval kreeg, heeft de waarne mer van de huisarts haar, na een reanimatiepoging, naar het Leij- enburg-ziekenhuis in Den Haag laten brengen. Toen ze daar aan kwam, was ze al overleden. De waarnemend huisarts be schouwde het als een natuurlijke dood en tekende de overlijdens verklaring, maar toen de 'echte' huisarts op de hoogte werd ge steld, waarschuwde hij de in spectie en de directie van het zie kenhuis, die de officier van justi tie inschakelde. Op verzoek van de zöon van de overleden vrouw stelt mr. Wes seldijk een onderzoek in naar de gang van zaken daarna. De fami lie is namelijk diep verontwaar digd, omdat ze door niemand is geïnformeerd. Ze wist niet dat het lichaam in beslag was geno men voor sectie. Kennissen en vrienden die op de op de rouw kaart genoemde uren naar het ziekenhuis gingen om afscheid te nemen, kwamen voor niets. Ook de crematie dinsdag - kon bijna niet doorgaan: het stof felijk overschot werd pas op het nippertje vrij gegeven. De gezondheidsraad heeft in de cember het toepassen van de chelatietherapie tegen aderver kalking (het 'spoelen' van de bloedvaten met een natriumede- taat) als medisch ongefundeerd handelen bestempeld. De raad noemde in zijn advies deze thera pie alleen verantwoord bij pa tiënten met vergiftigingen door zware metalen of radio-actieve elementen en in een goed uitge rust ziekenhuis. De organisaties van chelatie-artsen en patiënten hebben veel kritiek op dit advies. gedwongen een procedure in het leven te roepen om te bepalen wie in voorarrest zou moeten worden vastgehouden als er een te groot aanbod van verdachten zou zijn. In principe moet vol gens de procureurs generaal, die als hoogste officieren van justitie voor de coördinatie van het be leid van het openbaar ministerie zorgen, de capaciteit worden be zet door de zwaarste van de aan hangige zaken. Daartoe worden in de richtlijnen drie categorieën delicten opge noemd. Als een verdachte bin nenkomt, die in de zwaarste cate gorie valt, dan moet die worden ingesloten. Desnoods moet ie mand uit een mindere categorie het veld ruimen. Omdat er geen blauwdruk is te geven van al lp soorten delicten, bepalen de offi cieren van justitie zelf in welke categorie een verdachte valt. Is eenmaal een beslissing geno men, dan heeft de officier zich te houden aan de landelijke richt lijn. Vervolgens vraagt het openbaar ministerie aan een rechter-com- missaris bevel tot voorarrest. In de Amsterdamse affaire had de officier de verdachte van aanran ding in de tweede categorie ge plaatst. Toen de heroïnedealer werd ingerekend en was beslo ten hem in de zwaarste categorie in te delen, moest er volgens de richtlijnen plaats worden ge maakt. De procedure die de drie Amster damse slachtoffers van de aan rander hebben aangespannen, draaide voor de rechter om de vraag of de Amsterdamse officier zelfstandig de verdachte mocht vrijlaten. De rechter meende van niet, omdat er eerst een rechter lijk bevel had moeten zijn. Demonstranten beletten Lubbers In het Limburgse Velden (gemeente Arcen) bekeek koningin Beatrix de situatie na de wateroverlast op het varkensfokbedrijf van de gebroeders Caris. Met een dijk van zandzakken kon hier worden voorkomen dat de varkens verdronken. (foto anp> GRONINGEN (ANP) - De poütie van Groningen moest er gister avond voor zorgen dat minister president Lubbers aan zijn toe spraak kon beginnen voor leden van het CDA in Groningen. Een aantal van de ongeveer vijftig de monstranten tegen de kortingen op de uitkeringen, die achter in de zaal van 'Het Tehuis' hadden plaatsgenomen, belette de pre mier te spreken door leuzen te roepen tegen het kabinetsbeleid. De voorzitter riep de hulp in van de politie, die de demonstranten uit de zaal verwijderde. Daarvoor hoefde geen geweld te worden gebruikt. Er werden geen aan houdingen verricht. subsidies kunnen worden aange vraagd en welke hulpmiddelen en aanpassingen er bestaan. Ook de kennis over eigen ziekte en leefregels is gering. Opmerkelijk is dat de patiënten niet de pijn als belangrijkste na deel van hun ziekte ervaren, maar de afhankelijkheid van an deren en het feit dat ze sommige dingen niet meer kunnen doen. Er komen verschillen naar voren tussen reumapatiënten uit stede lijke gebieden en die van het platteland. Hoewel de reumatologen hun li chamelijke capaciteiten als ge lijk beoordelen, komt uit het on derzoek naar voren dat de pa tiënten op het platteland meer contacten met de buitenwereld hebben. Ze blijken verder te lo pen, meer te fietsen, vaker open bare gebouwen te bezoeken, kortom ze komen vaker buitens huis dan de stedelijke patiënten. De plattelandspatiënten beleven hun ziekte ook anders. Ze be schouwen die als minder ernstig, beoordelen het verloop van hun ziektebeeld positiever en zijn meer tevreden met hun huidige levenssituatie. Hierbij spelen ook de zogenoemde omgevings factoren een rol, vooral de op vang door familie en gemeen schap. Cornelissen constateert dat wil men de situatie voor deze gehan dicapten veranderen er sprake zal moeten zijn van een alomvat tende benaderingsmethode van de problemen. Behalve verande ringen in de maatschappelijke voorzieningen en in de omgeving van de patiënt zal deze ook zelf een bijdrage moeten leveren om zijn eigen welzijn en dat van zijn omgeving te bevorderen. Koningin in Limburg na wateroverlast ARCEN EN VELDEN (GPD) - Koningin Beatrix heeft giste ren een bliksembezoek aan Noord-Limburg gebracht om zich op de hoogte te stellen van de schade door de wa tersnood van vorige week. Zij bracht daartoe een kort be zoek aan de plaatsen Arcen en Velden en Mook en Mid delaar. Het bezoek van de ko ningin aan Limburg was 'par ticulier', zoals een woord voerder van de Rijksvoor lichtingsdienst liet weten. De gouverneur van Limburg dr. J. Kremers en haalde de koningin gistermorgen per auto uit Eindhoven op. Van daaruit werd eerst een be zoek gebracht aan een var- kensmester in Velden, waar verleden week een stal met duizend varkens onder water kwam te staan. Met behulp van militairen konden de die ren worden gered. Koningin Beatrix dronk bij de varkensmester in de huiska mer een kopje koffie. Zij kreeg ook beschuit met muis jes omdat er net een zoon was geboren in het gezin. De ko ningin sprak vervolgens met bewoners van huizen die vo rige week anderhalve meter onder water stonden. Achttien Noordlimburgse ge meenten, waar de waterover last het ergst was, hebben gistermiddag een telex ge stuurd naar minister De Ko ning (sociale zaken). Zij wil len dat er een ruimere finan ciële vergoeding komt voor mensen die door het geweld van het water het zwaarst zijn getroffen. Van der Reijden schrijft A'dam Partij hasjiesj onderschept in Haarlemmermeer HOOFDDORP (ANP) - De politie van Haarlemmermeer heeft in samenwerking met de rijkspoli tiekorpsen van Amsterdam en Schiphol in januari beslag ge legd op een partij van ruim 41 ki lo hasj met een handelswaarde van ongeveer 250.000 gulden. Er zijn vier mannen aangehouden. De politie van Haarlemmermeer heeft dit gisteren meegedeeld. De hasj, afkomstig uit India, was met een bloementransport via Kenia per vliegtuig naar Neder land gekomen. De aangehoudenen, een 30-jarige Amsterdammer, een 35-jarige man uit Haarlemmermeer, een 36-jarige man uit Abcoude en een 37-jarige man uit Aalsmeer zijn na voorgeleiding aan de offi cier van justitie voorlopig op vrije voeten gesteld, in afwach ting van de rechtzitting. LEIDSCHENDAM (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft in een elf kantjes grote brief aan B en W van Amsterdam mede namens de minister van justitie tal van bezwaren geuit tegen de door Amsterdam voorgestelde ver strekking van gratis heroïne aan 300 ernstig verslaafden. De bezwaren komen er kortweg op neer dat al lopende projecten nog niet zijn afgerond, dat er niet zo'n rechtstreeks verband is tus sen heroïnegebruik en criminali teit als Amsterdam denkt en dat er te weinig rekening is gehou den met de gevolgen voor moge lijke en beginnende verslaafden en met internationale gevolgen van zo'n project. Van der Reijden schrijft, dat de in Amsterdam al bestaande metha don- en morfineprojecten nog nauwelijks op hun bruikbaar heid zijn getoetst. Wat dit betreft valt er volgens hem (ook op het organisatorische vlak) nog veel te verbeteren: in de registratie van de methadonverstrekking over 1983 zijn bijvoorbeeld 40.000 methadontabletten zoek. In elk geval vindt de staatssecre taris het te vroeg om nu al te zeg gen dat de resultaten van deze projecten teleurstellend ziin. Hij noemt het daarom van het grootste belang, dat er eerst meer inzicht komt in de effecten van de bestaande hulpverlening in Amsterdam (die dit jaar zo'n 23 miljoen gulden kost) en dat meer gegevens worden verzameld over de verschillende achter gronden van de verslaafden, de redenen van druggebruik, van methadongebruik en van 'bijge- bruik' van heroïne. De staatssecretaris vraagt zich af, of de bestaande programma's voldoende zijn afgestemd op de mogelijkheden en behoeften van verslaafden. 'Laagdrempelig heid' en 'toegankelijkheid' van de hulpverlening kunnen wel licht worden verward met toe geeflijkheid en gebrek aan struc tuur in de behandeling, zegt hij. Hij vraagt zich in dit verband af of een meer verplichtende struc tuur de verslaafden niet juist het gevoel kan geven dat ze serieus worden genomen. Hij vreest ook, dat het heroïne-experiment het functioneren en voortbestaan van de bestaande projecten zal bedreigen en de resultaten ervan op z'n minst zal vertekenen. Als een belangrijk argument tegen de verstrekking van heroïne voert hij ook aan, dat veel ver slaafden ook nog allerlei andere drugs gebruiken. Hij vraagt zich af of Amsterdam die drugs dan ook wil gaan verstrekken (de Amsterdamse nota heeft het over "een zo ruim mogelijk aanbod van harddrugs") en of het de be doeling is, grote doses heroïne te verstrekken om 'bijgebruik' - waardoor de verslaafden toch weer in criminaliteit zouden ver vallen te voorkomen. In dat laatste geval zouden artsen door de doses te verhogen moeten meewerken aan crimina liteitsbestrijding. De vraag is dan in hoeverre er nog sprake is van medisch handelen en of dat han delen niet in strijd is met de opiumwet en met internationale verdragen. De staatssecretaris vreest blijkens zijn brief een situatie waarin de arts de verslaafde net zoveel voorschrijft als hij wil om hem van misdrijven af te houden zo dat uiteindelijk "elke drug die de mppr verslaafde aan zijn assortiment 111CC1 UUCI1 wenst toe te voegen, van over heidswege moet worden ver strekt". DEN HAAG (GPD) - Het Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft de Haagse neuroloog-psychiater G. H. een maand geschorst in het uitoefenen van de geneeskunst omdat hij patiënten tijdens zijn onderzoeken seksueel verneder de. De arts mag volgens de uit spraak een maand lang geen praktijk uitoefenen of keurings- onderzoeken voor bedrijfsver enigingen uitvoeren. De arts is door zeven vrouwen bij het tuchtcollege aangeklaagd omdat hij hen seksueel verneder de tijdens keuringsonderzoeken in verband met wao-aanspraken. Het tuchtcollege heeft de zeven klachten gezamenlijk behandeld omdat ze onderlinge samenhang vertoonden. Een dik dossier van klachten van veertig andere vrouwen werd eveneens door het tuchtcollege bij de zaak betrok ken. De serie klachten dateert uit 1981. De landelijke stichting Ombuds vrouw in Den Haag deed in dat jaar een onderzoek naar de erva ringen van vrouwen met uitke ringen wegens arbeidsonge schiktheid en speciaal hun be handeling door bedrijfsvereni gingen, de instanties die beslis sen over hoogte en toekenning van wao-bedragen. Tijdens dat onderzoek stuitte de stichting op een lange reeks klachten over seksuele vernederingen door de ze arts die in opdracht van be drijfsverenigingen de vrouwen moest onderzoeken. De stichting Ombudsvrouw ver zocht daarop de bedrijfsvereni gingen de handelwijze van hun keuringsarts te onderzoeken. De neuroloog op zijn beurt spande in 1982 een kort geding aan tegen de Ombudsvrouw wegens laster. Dat kort geding (dat hij trouwens verloor) bracht de zaak in de pu bliciteit. Als gevolg daarvan werd een nieuwe serie klachten tegen hem ingediend. Met steun van de stichting Ombudsvrouw werd vervolgens de procedure bij het Medisch Tuchtcollege be gonnen. Prins Claus gaat DEN HAAG (GPD) - Prins Claus gaat zijn werkzaamheden gelei delijk meer uitbreiden. Behalve representatieve verplichtingen die de prins nu al verricht, zal hij zich weer gaan bezighouden met ontwikkelingssamenwerking, het gebied waarop hij voor zijn ziekte actief was. De uitbreiding van zijn werkzaamheden zal wel gebeuren in overleg met de be handelende arts prof. Nijdam. Algeheel herstel van de prins, die klachten van depressieve aard heeft, zal nog geruime tijd duren, aldus de Rijks Voorlichtings Dienst gisteravond. Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen koningin en prins eind van dit jaar een staatsbezoek brengen aan Denemarken. In verband met de ziekte van de prins heeft het koninklijk paar geruime tijd geen staatsbezoe ken kunnen afleggen. Vandaag brengen koningin Bea trix en prins Claus een bezoek aan Straatsburg, waar de konin gin een toespraak zal houden in het Europese Parlement. ADVERTENTIE öC^clC.,Pnaatö ,etteiv 0(,V»a"°' .^eV U'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5