Raadsmeerderheid steunt bouwplan voor parkeergarage Statencollege: van tuchtig bewind tot een suffe boel Op terrein Sanders aan Levendaal Raadsleden zien weinig in parkeer garage aan Breestraat Scholen zetten strijd voort om titel schaakbond Studie, 'die wel in boek zal uitmonden' LEIDEN Het plan voor de bouw van een parkeergarage met winkels en kantoren op het voormalige Sanders-terrein kan op ruime steun in de gemeenteraad rekenen. De raadscommissies voor ruimtelijke ordening en verkeer, voor volkshuisvesting en voor economische zaken gaven gisteravond in een gezamenlijke vergadering het groene licht voor het bouwplan en wezen daarmee de ingediende bezwaren af. Leiden Aan de bezwaren die omwonenden tegen het plan maakten werd zeer ten dele tegemoet gekomen. De trappenhuizen op de hoeken van het gebouw, die volgens het ontwerp boven het bouwsel zou den uitsteken, zouden volgens de raadsleden aangepast (ver laagd en afgeschuind) moeten worden. Dat zou zowel het uiter lijk van het gebouw ten goede komen, als de hoogte iets beper ken. Eerder kwamen B en W al aan één bezwaar van de omwo nenden tegemoet door de moge lijkheid van een dancing uit het bestemmingsplan te schrappen. Een voorstel van CDA-raadslid Walenkamp om het hele bouw plan iets op te schuiven in de richting van het Levendaal en zo de Kaardensteeg te verbreden, werd door wethouder Waal afge wezen. Dat zou ten koste gaan van het busbanenproject, dat na jarenlange voorbereiding nu juist rond is. Verbreding van de Kaardensteeg zou dan neerko men op een kleiner bouwplan en Waal liet er geen misverstand over bestaan dat wat hem betreft dergelijke grote veranderingen aan het plan niet meer gewenst zijn. Dat zou immers ernstige vertraging met zich meebrengen. Raadslid Bakker (WD) vond ook, dat de bel voor de laatste ronde nu gegaan was. Hij wees de bezwaren van de Kamer van Koophandel van de hand (te veel winkels, te weinig parkeerplaat sen). Volgens het liberale raads lid was de Kamer in haar be schouwing vergeten dat in het huidige voorstel het parkeerter rein aan de Garenmarkt gehand haafd blijft. Met een garage met 350 plaatsen en een terrein met 114 plaatsen komt de totale par- keercapaciteit in het gebied op 464, slechts iets minder dan het oorspronkelijke plan van Du Prie: een garage voor 500 auto's. CDA-raadslid Walenkamp pleitte er wel voor om dat aantal van 350 duidelijk als een minimum-voor waarde te stellen. Van der Molen (PvdA) en Van Lint (PPR) bena drukten dat de garage niet be doeld is om het aantal parkeer plaatsen in de stad uit te breiden, alleen om ze te concentreren. Van der Molen sprak in dit ver band van het voordeel van "par- keerduidelijkheid". De raadsleden wilden wel eens we ten welke winkels er nu eigenlijk in het gebouw komen. Wethou der Fase (WD) van economi sche zaken zei dat ze niet wist of er al gegadigden waren. Dat is een zaak van Noorlander, vond Fase, die verder opmerkte dat als ze iets wist, ze dat toch niet in het openbaar zou zeggen. Het be stemmingsplan laat nu veel mo gelijkheden open. Ook die van een supermarkt. Bakker noemde de omschrijving van de toegesta ne soorten winkels (onder ande re modegevoelige en exclusieve branche) te vaag. Waal beaamde dat min of meer, maar zei dat de exploitant die vrijheid nodig had om voldoende gegadigden te vin den. Van Dongen (PvdA) stelde voor om een supermarkt wel toe te staan, maar niet al te groot: maximaal éénderde van de totale winkelruimte voor de voedsel- sector. Verschillende raadsleden vroegen duidelijkheid omtrent het parke ren door de omwonenden. Vol gens Van Lint (PPR) moesten er ten minste honderd plaatsen voor omwonenden beschikbaar zijn in plaats van de voorgestelde zeventig. Waal wees erop dat het (tegen betaling) parkeren door omwonenden vooral een zaak is, waarbij Noorlander en de gega digden tot overeenstemming moeten komen en waarbij de ge meente verder geen rol speelt. "Wij willen niemand dwingen om in de garage te parkeren", al dus Waal. LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad ziet niets in het idee om een parkeergarage te bouwen vlakbij de Stadsge hoorzaal. Wethouder Waal (ruim telijke ordening en verkeer) noemt het plan "weinig realis tisch". De directeur van de Stadsgehoor zaal, A. de Jong (tevens directeur van de Groenoordhallen) kwam vorige maand met het idee op te proppen bij de presentatie van het evenementenprogramma voor dit jaar. Bedoelde parkeer garage zou moeten verrijzen tus sen de Breestraat en Aalmarkt. De Lucas van Leijdenschool (die over een tijd leeg komt) en het Leids Vrijetijds Centrum zouden hiervoor moeten worden afge broken. Het LVC zou vervolgens in het parkeergaragecomplex kunnen worden ondergebracht. Zonder goede parkeergarage naast de deur ziet De Jong de toe komst van de gemeentelijke Stadsgehoorzaal somber in. De garage zou daarnaast ook een goede parkeermogelijkheid zijn voor de auto's van het winkelend publiek. De vereniging van Bree- straatwinkeliers heeft in een reactie gezegd te verwachten dat de parkeergarage een gunstig ef fect zal hebben op de bereikbaar heid van de binnenstad. De win keliersvereniging juicht het plan dan ook toe. Verkeerscirculatie Het is evenwel bijna zeker dat er geen meerderheid in de raad te vinden zal zijn die voorstander is van de realisering van een par keergarage aan de Breestraat. PvdA-fractievoorzitter mevrouw Van der Molen zegt ronduit niets te zien in het idee van De Jong. "Er is nog niet in de fractie over gesproken maar het lijkt mij dat het plan in strijd is met het ver keerscirculatieplan van de ge meente". Mevrouw Van der Molen zegt niet de indruk te'hebben dat een ga rage in het midden van de Bree straat bijdraagt tot de leefbaar heid van de binnenstad. "Naar mijn indruk zou de uitvoering van dit plan juist tot een enorme belasting van de Breestraat lei den. Ik zie daar niets in. Laten we nu eerst maar eens afwachten hoe het straks loopt met de Di- gros- en Sandersgarage en daar na moeten we maar weer verder zien", aldus de fractievoorzitter van de PvdA. Ongelukkig WD-raadslid Zonnevylle sluit zich in gelijke bewoordingen aan bij het standpunt van mevrouw Van der Molen. "Ik vind het idee van De Jong geen goed idee", zegt hij met grote stelligheid. "We hebben altijd gezegd dat parkeergarages aan de rand van de binnenstad moesten komen. Laten we er eerst voor zorgen dat de Sandersgarage er ook werkelijk komt, anders blijven we zitten in de sfeer van plannen maken. Ik vind het niet verstan dig op dit moment al weer over andere locaties te praten. Eigen lijk ben ik daar hoogst ongeluk kig mee", aldus Zonnevylle. Bespreekbaar CDA-fractievoorzitter Walenkamp zegt wel geïnteresseerd te zijn in het idee van De Jong. "Het moet mogelijk zijn om af te wijken van locaties die zijn aangewezen voor de bouw van parkeergarages als de omstandigheden daartoe aan leiding géven, bijvoorbeeld in het geval dat we andere locaties leren kennen waar we vroeger wellicht niet aan gedacht heb ben". Walenkamp zegt te ver wachten, hoewel het idee nog niet in de fractie aan de orde is. geweest, dat een garage aan de Breestraat voor het CDA be spreekbaar zal zijn. Wethouder Waal meent dat het idee niet nieuw is. Hij zegt zich af te vragen of het plan wel realis tisch is gezien het feit dat er en kele monumenten zouden moe ten worden afgebroken. Waal vraagt zich verder af of er een ri sicodrager voor het plan zal zijn. De wethouder noemt het idee niet onbespreekbaar, maar meent dat de kans van slagen van de Sandersgarage kleiner is wanneer nu een discussie ge voerd zou worden over een gara ge aan de Breestraat. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 LEIDEN- Het was duidelijk, dat gisteren in de aula van de Eerste Leidse Schoolvereniging (ELS) de 23 betere vijftallen van de ba sisscholen uit de Leidse regio streden om acht plaatsen in de finales van de strijd om de titel- van de Leidse Schaakbond, want Herders- en Narrenmatten en va riaties daarop werden beduidend minder gevlochten dan tijdens het gevecht om het kampioen schap van de stad Leiden.Van de zeven plaatselijke kampioenen misten er drie de boot naar de fi nales. de Nutsschool (Voorscho ten), de Willibrordschool (Bode graven) en de kampioen van de Veenstreek, de St. Jozefschool uit Rijpwetering. Uiteraard was Elckerlyc uit Lei derdorp, vierde van Nederland, heer en meester in groep A, maar om de tweede plaats werd bij zonder fel gevochten. Hoewel Ri chard Godijn aan het eerste bord voor Rembrandt uit Lisse alle' vijf partijen won en dr. Maarten Luther King uit Alphen evenveel bordpunten vergaarde, ging toch de Alphense kampioen over naar de finales, omdat deze meer wed strijden in winst omzette. De kersverse Leidse kampioen, de Petrusschool, was in poule B op permachtig. Op een straatlengte van maar liefst vijf punten ein digde de Poelewaij, de titelhou der van Lisse. Het eerste team van de ELS gaf in groep D de toon' aan, terwijl de 'tweede stem' voor Thorbecke uit Alphen was weggelegd.De Zylwijk- school, de 'Kortsjnoi' van Leiden (eeuwige tweede), kwam in pou le C met de hoogste score uit de bus. Slechts vier van de 25 te ha len punten stond dit vijftal af, maar de finales komen nog. Dit jaar weer een half punt tekort zo als twee jaar geleden? LEIDEN - Het Statencolle ge was een streng insti tuut. Na het eten mochten de predikanten in spe een half uurtje wandelen, én niet langer! Praten was tij dens het kuieren toege staan, maar dan moest het wel in het Latijn. Dr. A.' Lamping, die een tijdlang dominee in Leiden was, over de geschiedenis van een opmerkelijk Leids college. door Wim Brands Dr. Lamping, thans dominee te Rotterdam, heeft kerkgeschiede nis gestudeerd. Graag was hij kerkhistoricus geworden, maar: "er zijn niet zoveel banen op dat terrein te krijgen. Daarom ben ik dominee geworden. In m'n vrije tijd hou ik me nog altijd bezig met kerkgeschiedenis". Zo schreef hij bijvoorbeeld een boek over Johannes Polyander, een hoogleraar in de theologie, die achtmaal rector magnificus van de Leidse universiteit is ge weest en die je tegelijkertijd een soort kerkleider zou kunnen noe men. "Toen ik dat boek afhad ben ik ei genlijk direct aan een nieuw on derwerp begonnen: het Staten college. Ik denk dat deze studie ook wel weer zal uitmonden in een boek". Geldprobleem Dr. Lamping tijdstip dus dat de Leidse univer siteit al weer een flink aantal ja ren bestond. Lamping: "De be langstelling voor de theologische faculteit was gering. En dat is ook verklaarbaar: predikanten verdienden weinig en zonen uit rijke gezinnen hadden daarom absoluut geen zin om theologie te gaan studeren. Liever rechten, of iets dergelijks. Kinderen uit families die lager op de financië le ladder stonden hadden wel be langstelling voor een studie theo logie, maar ja: die hadden weer geen geld. Kortom: de theologi sche faculteit dreigde langzaam af te sterven". Gevaarlijk, men zag al een toe komst voor zich waarin er niet meer genoeg predikanten zou den zijn om vanaf de kansels de godvruchtigen te waarschuwen voor Sodom en Gomorra. Er werd nagedacht over een oplos sing voor dit naderende pro bleem en men vond er een: de Staten van Holland en West- Friesland zouden beurzen gaan verstrekken. Lamping: "Men had dus geld no dig voor een fonds...nou, dat geld was snel gevonden. Een deel van het grondbezit van de abdij van Egmond werd verkocht. Dat ka pitaal werd op rente gezet en die rente werd gebruikt voor de beurzen. Heel simpel". Er werden in totaal 31 beurzen ver strekt. Honderdtwintig gulden per jaar kreeg elke uitverkorene. Lamping: "En dat was in die tijd geen kinderachtig bedrag, inte gendeel. Afgesproken werd ver volgens dat de adel recht had op zes beurzen, een grote stad mocht twee beurzen verdelen, een kleine stad in het gebied één". Voorwaarden waaraan de kandida ten moesten voldoen: je moest veertien jaar oud zijn en op de Latijnse school hebben gezeten. Makkelijk was het niet om een beurs te krijgen: veel gegadig den. En wie niet verzekerd was van de steun van een invloedrij ke vriend die een goed woordje voor je kon doen...ja, zo'n per soon kon de beurs eigenlijk wel op z'n buik schrijven. Klooster De curatoren van de Leidse univer siteit zorgden ervoor dat de beursstudenten huisvesting kre gen. De predikanten in spe wer den allemaal ondergebracht in een voormalig klooster aan de Cellenbroedersgracht. (Tegen woordig de Kaiserstraat. Dat klooster stond overigens op de plaats waar nu de universitaire mensa is gevestigd. Het kan ver keren, nietwaar.) In het onderkomen - het Statencol lege dus - moesten de jonge kna pen zich aan strenge regels on derwerpen. Kwamen ze bijvoor beeld terug van college, dan moesten ze het niet proberen om even uit te rusten. O nee, repete ren en nog eens repeteren wat je zonet geleerd had: dat stond je te wachten. Lamping: "Je moest flink aanpak ken, want je moest binnen zes jaar afgestudeerd zijn. Veel jolijt zullen de studenten daarom wel niet gemaakt hebben. Er waren meer strenge regels waaraan je je te houden had. 's Zomers moest je bijvoorbeeld al om vijf uur 's morgens opstaan, in de winter^ moest je om zes uur het bed uit. Volgens mij hebben de theolo giestudenten ook niet veel ,con- tact gehad met hun collega's. Die hadden trouwens een veel vrijer leven, woonden op kamers en niet in een streng instituut". De beursstudenten slikten veel, ze moesten wel, maar in 1594 werd het ook hen te gortig: ze kwamen in opstand. Tegen de leiding, die te streng was. Het kwam tot een botsing waarbij één persoon het leven liet: een bediende van de schout werd neergestoken. Feitelijk bereikten de revolterende studenten niets met hun op stand, integendeel zelfs: de lei ding besloot dat het goed zou zijn om in de toekomst nog stren ger te gaan optreden. En wat de jongens betrof die bij de rel aan wezig waren geweest: die kon den direct afreizen naar hun va ders én moeders, hoefden nooit meer terug te komen. Lamping: "Na de opstand werd be sloten geen oudere jongens meer toe te laten. Veertien moest je volgens de regels zijn...precies- ...maar omdat men in het begin te weinig studenten had werden ook ouderen toegelaten. Dat was nu afgelopen". Wie de beginjaren van het Staten college bestudeert zal één ding opvallen: het rendement was laag. Van de eerste tweehonderd studenten werden er ongeveer vijftig predikant. Lamping: "Dat is weinig, ja. Maar er kwam ver betering in deze situatie, op den duur. En laten we niet vergeten dat het college ook mensen.heeft opgeleid die later beroemd wer den. Vossius bijvoorbeeld". Dank zij het Statencollege werden veel jonge mensen in de gelegen heid gesteld om een universitaire opleiding te volgen. "Dat blijft toch het goede van dit instituut", vindt Lamping, die heeft ontdekt dat het college vooral werd be zocht door de zonen van school meesters en...predikanten. Lamping: "Mensen in deze beroe pen verdienden niet zoveel. Lo gisch dat ze hun kinderen graag naar het Statencollege Tieten gaan. Nee, kinderen van am bachtslieden ben ik nauwelijks tegengekomen. Daar is ook wel een reden voor te bedenken. Als vooropleiding moest je Latijnse school hebben. Ambachtslieden hadden het geld niet om hun kind naar een Latijnse school te sturen. Schoolmeesters en predi kanten wel, dat wil zeggen: met een beetje moeite konden die het opbrengen". De ingang van de mensa aan de Kaiserstraat; vroeger de poort ■waardoor de theologen in spe het Statencollege bereikten. (foto Holvast) Napoleon In 1811 werd'het Statencollege ge sloten. Lamping: "De tijd van Napoleon was gekomen. Kerk en staat werden gescheiden. Predi kanten werden vanaf die tijd niet meer betaald door de overheid. Het was dus ook onzin om als overheid een theologische oplei ding te financieren". Het college-dicht...geen ramp ei genlijk, meent Lamping. "Ach, het college was toch een beetje een suffe boel geworden. En be studeer die tijd nou eens, ik be doel, de jaren tussen 1770'en 1790. Wat zie je? Precies, het was beslist geen dolle tijd. De men sen geloofden nog wel. Maar de motivatie was zoek". Men geloofde het wel. Volksdansen Clubhuis Matilo organiseert vrij dagmiddag een volksdansin- stuif voor ouderen. Van twee uur tot half vijf. Het clubhuis ligt aan de Zaanstraat 126 en is per openbaar vervoer bereik baar met de NZH-lijn 31, rich ting Leiden Meerburg. Bejaardencarnaval De elfjarige carnavalsvereni ging De Hutspotten organi seert zaterdag het inmiddels traditionele bejaardenmiddag in de Stadsgehoorzaal. Om één uur begint het feest voor 65- plussers uit Leiden en omge ving. Het programma bevat optreden van Mieke Telkasmp, Henny Langevela, dansmarie kes, een boerenblaaskapel en komische acts van de Eigen In breng Groep van de Hutspot ten. Verder is er een grote lote rij. Wie kaartjes wil (laten) af halen kan op de volgende adressen terecht: Max Ver mond. Mauritsstraat 51; Wim Schroder, Watermolen 2; Piet van Tongeren Douzastraat 17; Wisse en Snelderwaard, Haar lemmerstraat 224; T. Fielemon, Bevrijdingsplein 1J.F. Raap horst, Tesselschadestraat 20; Regeer, Haarlemmerstraat 49; Dubbeldeman, Kooilaan 15; Hageman, De Goejestraat 12. Bingo In clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, wordt vrijdag een bingo avond georganiseerd. Toegang voor boven de zestien. Aan vang acht uur. Ruilbeurs Het comité Tuinstad-Staalwijk houdt zaterdag in wijkgebouw De Linde, Herenstraat 64, een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten, an sichtkaarten enz. Tafels zijn te reserveren bij C. Vinkestijn, Acaciastraat 14, tel. 123692. Film In het Open Café van het Leids Vrijetijds Centrum draait za terdagmiddag de film 'Escape from New York'. Hoe een tot le venslang veroordeelde zijn vrijheid mag proberen terug te krijgen door de president te be vrijden uit het eiland Manhaf ten in New York, dat wegens de gestegen misdaad geheel om muurd is en met de meest mo derne snufjes is beveiligd. Het café is van twee tot vijf uur ge opend. Syrië Amnesty International vestigt zaterdag de aandacht op de si tuatie van de mensenrechter in Syrié. Op het Stadhuisplein wordt een informatiestand neergezet, van waaruit de Groep Leiden van A.I. handte keningen zal verzamelen onder een petitie, waarmee de be zorgdheid over de situatie in Syrië ("martelingen, politieke moorden, slechte wetgeving") onder de aandacht van de au toriteiten in dit land zal wor den gebracht. Jazz Het nieuwe Hans Mekel Kwartet treedt zaterdagavond op bij Hot House. Deze formatie be staat uit Hans Mekel (bekend van het saxofoonkwartet Nieuw Rotterdams Peil) op alt saxofoon, tenorsax en altklari net; de Britse trompettist Mark Charig, die eerder bij Hot Hou se te zien was en onder meer heeft gespeeld op platen van Soft Machine en Brotherhood of Breath; bassist Arjen Gorter, bekend van zijn spel met onder anderen Willem Breuker; drummer-percussionist Petro Nykwruj, die eveneens al eer der optrad in Hot House. Deze jazz-zolder is gevestigd in het LVC, Breestraat 66. Het con cert begint om tien uur. Smalfilmers Leden van de Leidse Smalfilm Liga (LSL) komen vrijdag avond bijeen in het Gemeente- centrum aan de Lijtweg te Oegstgeest. Op deze filmavond zijn ook andere belangstellen den welkom. Aanvang: acht De Ratel Werkgemeenschap De Ratel houdt zaterdag een 'sprokkel- speldag' in het.Leidse Volks huis (Apothèkersdijk 33) met klaverjassen, sjbelén en scrab belen om kwart voor tien en bingo om half drie. Strandwandeling Het Wereld Natuur Fonds afde ling Leiden e.o. organiseert za terdag een winterstrandwan deling in Katwijk. Tijdens de wandeling wordt een studie ge maakt van vogels en schelpen. Deelnemers verzamelen zich om tien uur aan de Zuid-Boule vard. Zij doen er verstandig aan zich van te voren aan te melden bij Ineke Dreef (tel. 071- 170508) of Marie Louise Koop (tel. 071-126855). Pijpmaken In het Pijpenkabinet, museum voor de tabakspijp van klei aan de Oude Vest 159a, wordt zondag de laatste demonstratie pijpmaken gegeven. In het ka der van de tentoonstelling 'Pijpmakersger eedschap 1700- 1900' is afgelopen maanden een reeks van dergelijke de monstraties gehouden. Deze ex positie duurt nog tot en met 11 maart. Zondag das de laatste demonstratie hoe een pijpma- ker van vormeloze klei de pij pen perst. Van één tot vijf uur te zien. Nacht und Nebel In het Leids Vrijetijds Centrum. Breestraat 66, is zaterdag avond de Belgische groep Nacht und Nebel te zien. Deze groep is geformeerd rond zan ger Patrick Schools en speelt muziek die volgens de organi satoren "een mengeling is van koele synthesizers en romantiek". De zaal gaat om negen uur open. Rommelmarkt Peuterspeelzaal De Kleine Urt, Herenstraat 64, organiseert za terdag (van tien tot vijf) en zondag van twaalf tot zes) de jaarlijkse rommelmarkt. Stijldansen In het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, is er zaterdag een stijldans avond, ook voor vrouwen die daar nog nooit aan gedaan hebben. Als er voldoende be langstelling blijkt te bestaan krijgt de avond een vervolg door middel vann een cursus stijldansen. Aanvang zater dag: tien uur. Vegetarisch In het vegetarisch eethuis Repel- steel staat morgen in de serie buitenlands-vegetarische vrij dagen Hongaars op het menu. Van half zes tot half acht. De niet-commerciële vereniging Repelsteel is gevestigd aan de Breestraat 19, tel. 121296.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4