'Geen huizen in Leiden bouwen voor Hagenaars' Steeds Werkloze academici worden omgeschoold -c Bestuur Minerva neemt afstand van affaire-Pro Patria Provincie over structuurschets: 3 Werkloosheid Leidse regio daalt; stijging elders in provincie Sen meï tcofemb btaehheeld DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 DEN HAAG-LEIDEN De provincie Zuid-Holland voelt niets voor het idee van het kabinet om in Leiden woningen te laten bouwen die moeten worden bestemd voor het huisvesten van Hagenaars. Leiden LEIDEN - De regering lijkt steeds minder financiën ter beschik king te stellen om de eigen doel stellingen te kunnen realiseren; wat dreigt is dat het eindelijk in Den Haag op gang gekomen stadsvernieuwingsbeleid een ernstige terugslag krijgt. Aldus de Leidse Werkgroep Milieube heer in een commentaar op de nota 'Een structuurschets voor de stedelijke gebieden' van de wijk. Wat de nieuwe bouwlocaties in het westen van Zuid-Holland betreft is de werkgroep van oordeel dat die beperkt kunnen blijven tot Zoetermeer-zuid, een kleine lo catie Zoetermeer-noord en een kleine locatie Rijswijk-Waterin- gen. Werkgroep: berperk aantal bouwplaatsen De werkgroep is ernstig verontrust over de plannen van minister Winsemius van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer om in Zoetermeer- noord een grote woonwijk van 4500 woningen te stichten. "Daar is geen enkele noodzaak toe. De werkgroep zal zich dan ook fel tegen dit dichtgroeien van de randstad verzetten, evenals de gemeente Zoeterwoude". De werkgroep besluit haar reactie op de regeringsnota, die momen teel in de zogenaamde inspraak fase verkeert, met een aantal wij zigingsvoorstellen: - het bouwen in de stedelijke gebie den moet vooral financieel prio riteit krijgen, desnoods ten koste van de groeikernen; - Leidschendam-Nootdorp wordt niet als bouwlocatie aangewe zen; - Zoetermeer-noord wordt maxi maal 2000 woningen, zuid 8000; - Voorhout en het Hofpleingebied wordt vooralsnog geen bouwlo catie; - een nieuwe locatie Rijswijk-Wate- ringen van 4700 woningen is dringend gewenst. Politie haalt tachtig fietsen weg bij station LEIDEN - Bij het station zijn gis teren in de loop van de dag onge veer tachtig fietsen weggehaald, omdat veel mensen hadden ge klaagd dat de vehikels de door gang verhinderden. Mensen die hun fietsen willen terughebben kunnen zich melden op het poli tiebureau. Er moet tien gulden boete worden betaald. Die gedachtengang hebben Gede puteerde Staten gisteren be kendgemaakt aan minister Win semius (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) met wie zij langdurig hebben overlegd over de structuurschets 'Stedelijke Gebieden 1983'. Hierin zijn on der meer opgenomen de streek plannen Zuid-Holland West en Zuid-Holland Oost. In een commentaar op de struc tuurschets zegt het provinciebe stuur vooralsnog afwijzend te staan tegenover de mogelijkheid om Leiden een opvangfunctie te geven voor Den Haag. De reden ervan: Leiden heeft geen grond beschikbaar om huizen te bou wen voor mensen die 'van bui ten' komen. Wanneer de regering dit dwingend zou voorschrijven, zal dat spoedig tot een 'tekortsi tuatie' leiden, voorspellen Gede puteerde Staten. Het gevolg daarvan zal zijn, aldus de provin cie, dat er voor Leiden op een an dere plek zou moeten worden ge bouwd. Voor zo'n oplossing voe len zij voorlopig niet. Overleg is er nog gaande over de vraag hoeveel woningen er nu in Zoetermeer-noord (in de richting van Zoeterwoude en Benthui zen) moeten worden gebouwd. De meningen hierover liggen ta melijk ver uiteen. Minister Win semius wil tot 1990 een wijk met 2250 woningen met de mogelijk heid om in die periode aan dit aantal nog eens 750 huizen toe te voegen. Gedeputeerde Staten willen niet verder gaan dan 2000 woningen. Zoetermeer zelf is het noch met het idee van de minis ter noch met dat van de provin cie eens. Het gemeentebestuur van de 'groeistad' wil aanzienlijk meer uitbreiden dan Winsemius en GS zich voorstellen: 6000 hui zen. Over deze kwestie praat de bewindsman volgende week woensdag opnieuw met de pro- Zoeterwoude, maar vooral ook Stompwijk, dreigen naast de uit breiding van Zoetermeer-noord ook ingekapseld te worden door de uitbreidingsplannen voor Leidschendam en Nootdorp. Tussen beide gemeenten moet een groot stedelijk gebied (Lei- no) met niet minder dan 8500 wo ningen tot stand worden ge bracht. De provincie had B en W van Leidschendam opgelegd een plan in die richting te ont- wikklen. De meningsverschillen waren echter zo groot, dat Leid schendam de kroon om een uit spraak heeft gevraagd. Volgens gedeputeerde Borgman zou die uitspraak in het voordeel van de provincie uitvallen. Gedeputeerde Staten zeggen het te betreuren dat het viersporig ma ken van de trein baanvakken Lei- den-Den Haag-Rotterdam voor lopig niet aan de orde zal komen. Pas in een aanzienlijk later sta dium dan zij hadden gedacht zal er met de werkzaamheden wor den begonnen. "Voor het func tioneren van het stadsgewest is dat fnuikend", is het verwijt van het provinciebestuur. GS stellen verder dat het randwe genstelsel (Hoefijzer) rond Den Haag snel moet worden aange- Verfbom gegooid in slaapkamer Woningen in aanbouw in de Stevenshofpolderde grote bouwlocatie van Leiden in de komende periode. De provincie is van mening dat Leiden deze woningen hard nodig heeft om zijn eigen woningnood op te lossen. legd. De nieuwe wegen komen onder meer door Midden-Delf land te lopen. De provincie dringt er dan ook bij minister Winsemius op aan dat de aanleg van het 'Hoefijzer' in een ver sneld tempo ter hand moet wor den genomen. LEIDEN - Tien Leidse werkloze academici worden op initiatief van het arbeidsbureau omge schoold tot computerdeskundi ge. Het gewestelijk arbeidsbu reau heeft onder zo'n 85 Leidse afgestudeerden, voornamelijk sterrenkundigen, natuurkundi gen en bio-chemici, de interesse gepeild voor een omscholing tot programmeur/systeemanalist. Uiteindelijk werden er tien uit gekozen voor de negen maanden durende opleiding, die in maart van start gaat. Samen met tien gegadigden uit Delft krijgen zij een opleiding bij het bedrijf Soft warehouse Ordina Nederland BV. -De opleiding is voor de werkloze academici kosteloos en zij behouden hun uitkering. Vol gens het arbeidsbureau is er een aanhoudende vraag naar specia listen op het terrein van de auto matisering. Gezien de ervaringen elders in den lande zou de kans op het vinden van een werkkring enorm stijgen als de (zware) cur sus met goed gevolg wordt afge sloten. Het GAB schat de kans op negentig procent. De deelnemers aan de cursus, die onder meer een stageperiode omvat, zijn allen tussen de 25 en de 35 jaar oud en staan al langer dan een jaar als werkzoekende ingeschreven. Er zijn in de Leid se regio ongeveer 800 academici werkloos. Ongeschoolden Een woordvoerder van het arbeids bureau benadrukt dat het GAB niet alleen voor werkloze acade mici iets wil doen. Voor onge schoolde werklozen, waarvan er ruim 4000 geregistreerd staan, is er dit voorjaar de mogelijkheid om via het arbeidsbureau een op leiding te krijgen. Het gaat om een project voor ten hoogte veer tig personen, die een vakoplei ding krijgen voor de sector kan toor, metaal of elektro. De oplei ding duurt ongeveer twee jaar en geeft toegang tot de examens van het primair leerlingenstelsel. Het is bestemd voor personen in de leeftijd van 23 tot 40 jaar, die na de lagere school nog enkele jaren onderwijs hebben genoten. De opleiding vergt een eigen bij drage van zestig gulden per jaar. Een informatiefolder en aanmel dingsformulier over de zogehe ten 'beroepskwalificerende edu catie' liggen klaar bij het GAB in de Oosterkerkstraat. LEIDEN - Het bestuur van stu dentenvereniging Minerva dis tantieert zich van de gebeurte nissen rond Pro Patria bij schiet oefeningen op het militair terrein 'Harskamp' eind vorig jaar. Mi- nerva-voorzitter P. Bijleveld doet dat in een brief aan het col lege van burgemeester en wet houders. Het studentencorps reageert daarin op een brief van Leidenaar Tan Toean Hok aan B en W. In november '83 namen leden van Pro Patria, een nauw aan Miner va gelieerde studentenweerbaar- heidsvereniging, deel aan oefe ningen in het Gelderse Hars kamp. Eén van hen gooide daar bij een soort bommetje in de slaapkamer van Pro Libertate, een Haagse schietvereniging voor studenten. Acht Hagenaren moesten vervolgens twee dagen medisch worden onderzocht. Of zij kwalijke gevolgen aan het ge beuren hebben overgehouden, wordt momenteel onderzocht door het gerechterlijk laborato rium in Rijswijk. Tevens worden leden van Pro Pa tria er van beschuldigd Nazisti sche liederen te hebben gezon gen tijdens hun verblijf op de Harskamp. Iets wat overigens ten stelligste wordt ontkend door J. Lunsingh Tonckens, LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is de afgelopen maand flink gedaald. In de Kust en Bollenstreek daalde de werk loosheid ook enigszins. Een op merkelijke ontwikkeling, want in geheel Zuidholland was er juist sprake van een stijging. Pre cies vijftien procent van de Zuid- Hollandse beroepsbevolking is nu werkloos (eind december: 14.9 procent). De werkloosheids stijging deed zich voor bij de ar- beidsbureau's in de grote steden Rotterdam en Den Haag. In het rayon Leiden, dat tien ge meenten omvat, waren eind ja nuari 10.910 personen (7611 man nen en 3299 vrouwen) werkloos. Een vermindering met 294 perso nen. De afname van de werkloos heid deed zich vooral voor onder vrouwen en jongeren. Het aantal schoolverlaters zonder baan ligt overigens nog boven de duizend. De arbeidsmarkt verbeterde met name voor kantoorpersoneel, personeel in algemene dienst en onderwijzend personeel. Het aantal werkzoekenden nam toe in de grond-, weg- en waterbouw. Het betrof hier voornamelijk straatmakers. Ook in vergelijking met vorig jaar ontwikkelde de werkloosheid zich positief. In januari 1983 steeg het aantal werkzoekenden met 640, tegenover een daling van bijna 300 nu. Het aantal vaca tures nam in januari toe. Van 87 in december tot 127 aan het eind van januari. Er werden de afgelo pen maand 140 vacatures ge meld. L)at is meer dan vorig jaar gemiddeld per maand. Ongeveer een kwart van de vraag was ge richt op ongeschoold personeel, bijna de helft op LBO- en MA- VO-niveau en een kwart op MBO- danwel HAVO/VWO-ni- In het rayon Lisse, dat zes gemeen ten omvat, waren eind januari 3112 personen (2052 mannen en 1060 vrouwen) werkloos. Een vermindering met per saldo 18 personen. Bij de vrouwen was er een daling van de werkloosheid (-55), bij de mannen een stijging (+37). Het aantal jeugdige werk zoekenden is met twintig ge daald tot 920. Er zijn nog ruim 300 schoolverlaters die naar werk zoeken. De arbeidsmarkt verbeterde met name in de agra rische sector, voor kantoorperso neel en bij de verzorgende beroe pen. Ook in de kust- en bollen streek steeg het aantal werkloze straatmakers. Vergelijking met vorig jaar januari geeft alleen een wat minder ne gatief beeld bij de vrouwen. Bij de mannen was de gang van za ken nog iets slechter dan vorig jaar. Het aantal nog openstaande vacatures bedroeg eind januari vijftig. Tien minder dan eind de cember. De vraag naar personeel richtte zich vooral op onge schoolden (40%) en van LBO- en MAVO-niveau (30%) en voor een kwart op MBO- danwel HAVO/ VWO-niveau. dec. '83 jan. >84 dec. '83 jan. '84 Alkemade 245 237 118 105 Katwijk 897 892 311 302 Leiden 4942 4870 2223 2120 Leiderdorp 489 469 240 223 Oegstgeest 273 260 167 154 Rijnsburg 169 165 77 68 Valkenburg 41 40 23 22 Voorschoten 421 429 187 189 Warmond 114 113 53 44 Zoeterwoude 121 122 63 60 Overige 17 14 13 12 Totaal 7729 7611 3475 3299 Werkloosheidsontwikkeling in i de gemeenten die tot het gebied van arbeidsbureau Lisse behoren. mannen vrouwen dec. '83 jan. '84 dec. '83 jan. '84 Hillegom 443 438 248 225 Lisse 381 400 206 190 Noord wijk 533 561 283 284 Noord wijkerhout 327 323 148 150 Sassenheim 216 217 176 159 Voorhout 111 111 52 51 Overige 4 2 2 1 Totaal 2015 2052 1115 1060 Redactie: Bart Jungmann S Jaap Visser Bioskoopje (2) "De provincie wacht af', ant woordde eigenaar R. Uges van het Luxor-theater vorige maand op de vraag of hij mee ging doen aan de 'prijzen- proef. Bioscopen in de grote steden hebben de toegangs prijzen voor de maandag om laag geschroefd om de bezoek cijfers omhoog te krijgen. Erg lang heeft hij niet gewacht. De resultaten blijken nu al zo goed dat ook Uges zijn klanten aan het begin van de week voor zes gulden binnen laat. Luxor be gint daar maandag reeds mee. De andere bioscopen in Leiden doen vooralsnog nog niet mee. "Helaas wat dat betreft geen samenwerking", aldus Ton van de Ende, bedrijfsleider bij Lu xor. Wie weet geven de resulta ten daar binnenkort aanleiding toe. B.J. Klein(n)ood In het politiebureau van Nijme gen liepen vorige week een kleine vijfhonderd slachtoffers van juwelendiefstallen te hoop. De politie had een om vangrijke collectie gestolen sieraden in beslag genomen bij twee juweliers. Die hadden de sieraden gekocht van vier jeug dige inbrekers die in drie maanden voor 220.000 gulden hadden buitgemaakt. Gedu peerden mochten hun verhaal doen. En als dat overeenkomt met het verhaal van de officier van justitie, lopen zij de kans hun juwelen terug te krijgen. Een opmerkelijk bericht. Hoe doet de Leidse politie dat? Po- litievoorlichter Dick Grave- land verzekert ons dat zo'n tachtig procent van in beslag genomen goederen onmiddel lijk 'retour afzender' gaat. "Want in verreweg de meeste gevallen weten aangehouden dieven nog tamelijk exact te vertellen waar zij hun buit van daan hebben". Maar wat gebeurt er nu met die twintig procent die op het bu reau blijft liggen? Graveland: "De officier van justitie beslist dat. Als op de zitting onvol doende hard wordt gemaakt dat iets bij een diefstal is buit gemaakt, gaat het terug naar de eigenaar dan wel de dief. Zo niet, dan bestaat de kans dat Luxor-eigenaar Uges: niet zo lang gewacht. goederen verbeurd worden verklaard. Sommige goederen, bijvoorbeeld auto's die een paar keer bij inbraken zijn ge bruikt, gaan naar de zoge naamde Rijksdomeinen. Een paar keer per jaar zijn er grote openbare verkopingen". Maar, zo blijkt uit het relaas van Graveland, er blijven ook wel eens goederen op het politie bureau achter waarvan de her komst niet kan worden vastge steld. Graveland: "Zo hebben we op dit moment nog een dui- kersfles met toebehoren, af komstig van een junk die zich absoluut niet meer herinnert waar hij het spul vandaan heeft. Verder nog wat bouw materialen en gereedschap". Heeft de Leidse politie ooit een 'kijkdag' van gestolen goede ren overwogen zoals in Nijme gen? Graveland: "Daar is nog geen aanleiding voor geweest. Er bestaat wel een mogelijk heid om bijvoorbeeld gestolen fietsen te bekijken. Zoals over al elders hebben we hier een lokaal vol staan". Graveland vervolgt: "Het is een verrekt moeilijke kwestie om echt alles bij de rechtmatige ei genaars terug te brengen. Dat geldt vooral voor waardevolle voorwerpen die geen registra tienummer of iets dergelijks hebben. Daarom adviseren wij de mensen om zoveel mogelijk duidelijke foto's van waarde volle voorwerpen te maken". En een foto van een waardevol fototoestel is natuurlijk ook nooit weg. J.V. Grijpgraag Er werd deze week in Utrecht een symposium over winkel diefstallen gehouden. Conclu sie: winkeldiefstallen door klanten en - niet te vergeten! - het personeel dreigen een ramp te worden. Vooral voor supermarkten. De controle in veel van deze zaken blijkt toch niet echt optimaal te zijn. Het aantal aangegeven winkeldief stallen in Leiden steeg van 280 in 1980 naar 404 in 1983. Alsof goed georganiseerde dieven gildes de middenstand teiste- Een rondgang langs de bedrijfs leiders van Leidse supermark ten leert dat er inderdaad spra ke is van een flinke stijging. Hoewel...niet alle heren in de top zijn even scheutig om cij fers bekend te maken. Meestal verwijzen ze door naar het hoofdkantoor. En natuurlijk, in een aantal gevallen staan ze niet te springen om gegevens bekend te maken. Wie wil z'n werktterrein nou afschilderen als een goudkust voor de grijp- gragen? Relatief weinig personeel dat toeziet, dat is één van de rede nen waarom winkeldieven vrij makkelijk hun slag kunnen slaan. Iemand die in tegenstel ling tot zijn collega's grif toe geeft dat het met de controle slecht is gesteld, is de be drijfsleider van de Hema-vesti- ging aan de Haarlemmerstraat. Bedrijfsleider Huijer: "Elke maand moet ik formulieren in vullen voor de statistieken en elke maand is de lijst weer lan ger, gegarandeerd. Te weinig personeel, u zei het al, daar komt het door". Maatregelen? "Maatregelen? Het vreemde is dat het landelijk ge middelde daalt wat Albert Heijn betreft. Er zijn uitzonde ringen. Bij ons is de balans niet omlaag te krijgen". Stelen bij de kruidenier is moei lijk, want de winkel is klein. Maar de Hema-vestiging is toch ook niet zo groot. Hoe komt het dan dat deze zaak bij kans een lustoord is, om maar eens te overdrijven? "Wat wij eerst moesten doen met zes mensen, moeten we nu klaarspelen met z'n vijven. Be zuinigingen, ik hoop maar dat de top eens gaat inzien dat dit ook niet de juiste weg is". En tot die tijd kunnen sommige 'klanten' dus vrolijk en vrij de winkel uitlopen met goedge vulde binnenzakken? Huijer: "Ja, wat kan ik d'r aan doen?!" Wim Brands voorzitter van de studentenweer- baarheidsvereniging. Minerva-voorzitter Bijleveld wijst er in zijn brief op dat de leiding van het corps direct maatregelen heeft getroffen. "Met generaal Cohen, de verantwoordelijk man op dit gebied, is afgesproken dat Pro Patria een jaar lang op non- actief zou worden gesteld. Dit houdt in dat defensie voor 1984 alle medewerking intrekt". Bo vendien dient Pro Patria zich dit jaar van alle activiteiten of uiter lijk vertoon onthouden. Wapens De suggestie van Tan Toean Hok dat leden van Pro Patria in bezit zijn van wapens thuis, wordt door Bijleveld ook van de hand gewezen. "Verhalen over eventu eel wapenbezit kunnen zonder meer naar het rijk der fabelen worden verwezen. Er is derhalve geen sprake van enige dreiging voor anderen", aldus de voorzit ter van Minerva in zijn brief. Van de zijde van de marechaussee worden geen verdere mededelin gen verstrekt over een onder zoek dat naar de gebeurtenissen is ingesteld. "Voor Pro Patria is de zaak verder afgedaan. Dus wat ons betreft is het ook afge sloten", aldus sergeant Lands bergen van de afdeling voorlich ting. Aandacht voor vluchtelingen in Nederland LEIDEN Kunst van vluchtelin gen: deze expositie in de Burg- zaal aan de Burgsteeg, die op vrijdag 24 februari wordt ge opend door burgemeester Goe- koop, is een onderdeel van de landelijke campagne "Vluchte lingen in Nederland". De plaat selijke activiteiten worden geor ganiseerd door de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden/Oest- geest. Van 24 tot en met 29 februari vindt in het kader van de campagne een aantal activiteiten plaats. Zo is aan de voorgangers van de ver schillende kerken in Leiden en Oestgeest gevraagd om op zon dag 26 februari in de diensten aandacht te besteden aan de si tuatie van vluchtelingen op zo veel plaatsen in de wereld en in onze eigen samenleving. In de Burgzaal wordt op dinsdag 28 februari een openbare discus sie gehouden tussen Mr. G.C. de Boer, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Asielzaken van het ministerie van Justitie en de vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingenwerk. Aanvang: 20.00 uur. Aan de leraren maatschappijleer van de middelbare scholen en andere vormen van voortgezet onderwijs is gevraagd om in de lessen aandacht te besteden aan de situatie van vluchtelingen in de wereld. Bovendien zijn zij uit genodigd om met hun leerlingen de expositie te bezoeken; bij voorkeur na telefonische af spraak. De tentoonstelling in de Burgzaal is na de opening overigens tc be zichtigen tot en met woensdag 29 februari, dagelijks van 12.00 tot 17.00 uur. Op de expositie is veel informatie en documentatie over vluchtelingen aanwezig. Pabo LEIDEN - De Leidse Pabo, de nieuwe algemeen bijzondere pe dagogische academie voor het basisonderwijs, organiseert voor het eerst voorlichtingsdagen op donderdag 23 februari (van drie tot vijf uur en van half acht tot half tien) en donderdag 22 maart (van twee tot vier uur en van half acht tot half tien) in het gebouw van de Haanstra Kweekschool. Vliet 8. Toekomstige studenten kunnen daar informatie krijgen over het onderwijs op deze school, die in augustus aan het Galgewater be gint KETTINGBOTSING - Op de Eu- ropaweg is gistermiddag om- streeks half vyf een kcttingbol. sing ontstaan. Bij de botsing, vlak voor de verkeerslichten, wa ren drie auto's betrokken. De voertuigen werden gedeukt; de bestuurders liepen geen verwon dingen op.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3