Wassenaar stelt historisch brandweermateriaal tentoon Voorschotense grond licht vervuild slechts Zilveren Kruis opent moj kuuroord in Noordwijk aan Zee Goedkoper plan om linden Voorstraat te beschermen Brandspuit prins Frederik pronkstuk nieuw museum Op plaats van voormalige hotel De Beuk I AGENDA PAGINA 2 Stad en rand DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 WASSENAAR Een heus brandweermuseum wordt 25 februari geopend in Wasse naar. Op die dag zal de collec tie van de voormalige com mandant van de Wassenaarse vrijwillige brandweer, wijlen G.J. van der Mark, voor het eerst worden tentoongesteld op de hooizolder van de ka zerne aan de Pieter Twenth- laan. Van de fraaie brand weerspuit van prins Frederik tot de penningen van de brandweerlieden die dienden ter controle op de aanwezig heid zijn te zien. Van der Mark heeft zich rond de eeuwwisseling zeer lang ingezet voor de Wassenaarse brandweer. Vanaf 1895 was hij verbonden aan het vrijwilligerskorps. Van 1911 tot 1925 was hij opperbrand- meester. Daarna werd hij com mandant van de Wassenaarse spuitgasten. In 1930 legde hij zijn functie bij het korps neer. Van der Mark was overigens vrijwilli ger, hij vervulde de brandweerta- ken naast zijn werk als architect. Eenmaal bij de brandweer begon Van der Mark te verzamelen. Al les wat met de brandweer te ma ken had probeerde hij in zijn be zit te krijgen. Hij schreef korpsen aan in het hele land en vroeg af geschreven brandweermateriaal aan hem te geven. Zo bouwde hij een imposante verzameling op. In 1923 had Van der Mark al zoveel spullen verworven dat hij een klein museum inrichtte in het politiebureau aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat, dat toen te vens dienst deed als brandweer kazerne. Maar erg lang bleef de collectie daar niet. Uiteindelijk werd het brandweermateriaal opgeslagen in kelders van het raadhuis 'De Paauw'. Vocht en vuil zorgden voor veel schade. Nu, 61 jaar na de opening van het eerste Wassenaarse brandweer museum, is de hele collectie ge restaureerd en ondergebracht in de voormalige hooizolder van het koetshuis van raadhuis 'De Paauw', de huidige brandweer kazerne. Wrang De openstelling van het museum was overigens vorig jaar al ge pland, maar door de bezuini gingsperikelen rond de brand weer werd die uitgesteld. Het is ook wel een beetje wrang dat juist op het moment dat het mu seum wordt geopend er beroeps krachten bij de Wassenaarse brandweer moeten verdwijnen. Pronkstuk van de tentoonstelling is de 'Huis de Paauw No.l', de privébrandspuit van prins Fre derik, die toen regelmatig ver bleef in het huidige Wassenaarse raadhuis. De spuit werd in 1848 besteld op de nijverheidsten toonstelling in Delft, omdat ei gen blusmateriaal noodzakelijk was. De uitruktijden waren toen tertijd verschrikkelijk lang. Wan neer op een landgoed brand uit brak moest er iemand te paard naar het dorp. Daar werd de brandklok geluid. De vrijwillige spuitgasten togen dan naar het Plein om zich te verzamelen bij de gemeentelijke brandweer spuit. Pas dan werd er uitgerukt naar de brandhaard. Gelet op de ze procedure was het niet vreemd dat prins Frederik een eigen brandweerspuit in zijn be zit wilde hebben net als andere landgoedeigenaren. Behalve de spuit is ook een notitie van de hofmaarschalk aan de le verancier bewaard. Daarin staat dat twee dagen voor de levering het tijdstip van aankomst moest worden gemeld, zodat prins Fre derik hoogstpersoonlijk aanwe zig kon zijn om de spuit in ont vangst te nemen. De eerste spuit in Wassenaar werd aangeschaft door Egbert van Delden, de baljuw, in 1695. De kosten: 424 gulden en 11 stui vers. Deze spuit is bewaard ge bleven. In de loop van de 18e eeuw werden nog eens twee spuiten aangeschaft. Opvallend bij deze aankopen is de prijs. In 1755 werd er een spuit gekocht voor 373 gulden, 35 jaar later moest bijna het dubbele (615 gul den) worden neergeteld voor een kleine spuit. Waarschijnlijk zijn technische verbeteringen en een meer complete uitrusting de re denen voor de forse prijsverho ging. Deze eeuw ging de brand weer over op gemotoriseerde spuiten. De modernisering werd afgerond in 1925 toen een ladder auto werd aangeschaft. De Wassenaarse brandweercommandant JA. Jansen bladert door een van de fotoboeken in het binnen kort te heropenen brandweermuseum (foto Holvast) Tekeningen Behalve spuiten zijn er ook allerlei kleinere zaken te zien, zoals em mers van leer of zeildoek met het opschrift 'PdK' (Paleis des Ko- nings), helmen, een koffieketel met mokken uit 1895 voor een bak leut tijdens het blussen, uni formknoppen, medailles en kleu rige commandostaven ter her kenning van de baljuw en de brandmeesters. Niet allen voorwerpen zijn er, maar ook vele documenten, tekenin gen en prenten die een beeld ge ven van de geschiedenis van de Wassenaarse brandweer. Teke ningen ook van branden. Een bankroet was vroeger meestal het geval na een brand. Daarom werden er van de brand tekenin gen gemaakt die werden ver kocht. De opbrengst was be stemd voor de slachtoffers. Vanaf 27 februari kunnen deze te keningen en al het andere brand weermateriaal worden bekeken. Ter gelegenheid van de opening van het museum is het in de week van 27 februari tot en 2 maart iedere avond tussen zeven en negen uur geopend. Zaterdag 3 maart kunnen bezoekers tus sen twee en vier uur terecht. Daarna is de collectie Van der Mark te bezichtigen op iedere eerste woensdag van de maand wederom tussen twee en vier uur. Groepsbezoek is ook op an dere tijden mogelijk, maar dan moe,t wtl eerst een afspraak wor den gemaakt. De Voorschotense amateur-bioloog E. Brussee geknield voor een beroos- terde lindeboom in de Voorstraat. In zijn hand houdt hij het apparaat dat voor een zeer luttel bedrag de bomen zou kunnen "redden": "Het is veel beter dan die dure roosters". (foto Holvast) ging dat de gemeente Voorscho ten een onderzoek naar mogelij ke verontreiniging zou instellen. De gemeente weigerde dat om dat de grond schoon zou zijn. Een garantie dat dat ook werkelijk zo was weigerde de ge meente echter af te geven om geen precedent te scheppen. Dergelijke garanties worden in Voorschoten bij grondverkopen nooit gegeven. De woningbouwvereniging be sloot toen zelf een onderzoek in te stellen. De uitkomsten geven geen aanleiding tot verontrus ting, aldus het bestuur van de woningbouwvereniging opge lucht. In een persbericht stelt se cretaris J. Albers van het bestuur verder dat er veel onduidelijk heid was rond de situatie. "De antwoorden die de gemeente gaf op een brief van de woning bouwvereniging strookten niet met de mondelinge gegevens die ambtenaren haddden verstrekt en eigen waarnemingen van de woningbouwvereniging. Het werd er niet duidelijker op toen de gemeente bij de schriftelijke beantwoording van vragen van het raadslid Aikens (D'66) weer andere informatie gaf', aldus Al bers. "Als toekomstig eigenares meende de woningbouwvereniging geen enkel risico te kunnen lopen", gaat Albers verder. "Aan die on duidelijkheid is nu gelukkig een einde gekomen door het bekend worden van de resultaten van het onderzoek". BOTSING Een 21-jarige War- monder is gisteravond rond half negen gewond geraakt bij een botsing op de kruising Engelen- daal/Persant Snoepweg in Lei derdorp. De Warmonder reed met zijn auto op de Engelendaal en wilde de Persant Snoepweg oversteken naar de Simon Smit- weg. Daarbij zag hij een vracht wagen over het hoofd die op de Persant Snoepweg reed. De vrachtwagen ramde de auto in de flank. De Warmonder hep bij de botsing een hersenschudding en vermoedelijk een gebroken on derkaak op. Hij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. VOORSCHOTEN - Rond de boomrooster in de Voorscho tense Voorstraat is een ver woedde strijd ontstaan. Ama teur-bioloog Edwin Brussee vindt dat de gemeente met geld smijt wanneer zij zou be sluiten voor 92.500 gulden 74 boomroosters aan te leggen rond de lindebomen in de an tieke straat. Hij heeft een oplossing die niet al leen dertig tot veertig procent goedkoper is, maar bovendien "beter is voor de eeuwenoude linden". De gemeente ziet echter weinig in het plan dat ontworpen is door J. Copijn, de man die zich in de jaren zeventig heeft bezig gehouden met de restauratie van de bomen. "Maar Brussee mag het plan natuurlijk altijd instu ren", aldus woordvoerder K. Snieder. "Dat zal ik zeker doen", antwoordt Brussee hierop. Hij is er name lijk van overtuigd dat door het plan-Copijn de bomen langer in leven blijven dan door de boom- roosters die het college van bur gemeester en wethouders in ge dachten heeft. "Er komt veel meer zuurstof in de grond door het Copijn-systeem. Ook kun je gemakkelijker mest in de grond laten doordringen". Bij de boomroosters die B en W in gedachten hebben wordt de grond daarentegen volgens hem dichtgetrapt. "Als je kijkt bij de twee boomroosters die er al een tijdje liggen, zie je dat het prop vol zand. viezigheid en honde- poep zit. De voedingsstoffen dringen niet goed door in de bo dem. Het is gewoon niet efficiënt genoeg". Mooi Bij het systeem van Copijn ligt dit alles volgens hem heel anders. Het komt erop neer dat vier ko kers van een halve meter lengte in de grond worden gestopt rond de stam. In de kokers zitten zeer veel gaatjes. Hierdoor laat het heel gemakkelijk zuurstof, wa ter. mest en andere stoffen door "Het houdt de grond los", aldus de botanisch-analist. Ook kun nen er zonder problemen auto's op parkeren. Brussee: "De ko kers worden gemaakt van poly- etheen. Dat is ontzettend sterk". Bovendien is het mooi om te zien. vindt hij. "Je kunt er hele mooie tegels en roosters op aanbren gen", verklapt hij. Met tegels er bij komen de totale kosten op 32.000 gulden. Wanneer je roos ters neerlegt ter grootte van een DONDERDAG Clubhuis Ons Eiland, Kortenaerstraat carnavalsochtend voor bejaarden, 10 Schouwburg, Oude Vest: blijspel 'Hu- welijks-caroussel', 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats: toneel groep Baal met 'Het belang van ernst', 20.30 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film 'De ballade van Naryama' van Shohei Imamuma, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film 'Colpire al Coure' van Gian Ame- lio, 20 en 22.15 uur. Gulden Vlies, Breestraat 125: raadscom missie financiën, 20 uur. KWJ-pand, Koppenhinksteeg: spel letjesavond Jongerenbeweging, 20.30 SSR, Hogewoerd 108: thema-avond over seksueel geweld, 20 uur. VRIJDAG Repelsteel - Breestraat 19, Hongaars ve getarisch eten, 17.30-19.30 uur. uit de kluiten gewassen straatte gel, gaat het 43.000 gulden kos ten". Beide oplossingen zijn beduidend goedkoper dan het idee van B en W, dat de komende maanden nog door de gemeenteraad moet wor den goedgekeurd. Deze oplos sing zou namelijk op 92.000 gul den komen. Volgens Brussee blijkt hieruit overduidelijk dat de gemeente niet verder kijkt dan de neus lang is: "Copijn, de uitvinder van de kokers was ook heel verbaasd dat de gemeente niet bij hem geïnformeerd had". De gemeente ziet dat anders. Snie der: "We kennen het systeem. We hebben zelfs enkele kokers in voorraad. In de Voorstraat heb ben ze echter weinig nut. Die bo men staan daar al 250 jaar. Denk je dat een kokertje van een halve meter lengte dan nog enige zin zou hebben? Alleen wanneer de straat geasfalteerd zou worden en er dus geen lucht meer zou kunnen doordringen tussen de tegels, zou het nodig zijn". Fraai "Nee, het gaat erom dat rond de bomen een klein kransje wordt gelegd, waardoor het rijden to- taan de boom wordt verhinderd en het wordt tegengegaan dat de grond rond de stam wordt aange drukt". De boomroosters beant- I Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, volks- dansinstuif voor ouderen, 14-16 uur. bingo-avond, 20 uur. voor 16 jaar en LVL - Caeciliastraat 18, film 'Born in fla mes', 20.30 uur. Aniba's Muziekkamer - hoek Witte Sin gel/Herenstraat, optreden Gill Burns. Stadsgehoorzaal - concert door het Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Walte Weller, m.m.v. Elmar Oliveira, viool. Lak-Theater - voorstelling door Werk centrum Dans, 20.30 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 uur, om 22.30 uur, optreden de dichter Jules Deelder. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. film 'Colpire Al Cuore' van Gianni Amelio, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Pigs and battles hips' van Ima Mura, 22.15 uur. woorden volgens hem voortref felijk aan deze eisen. Bovendien zijn ze "fraai om te zien", meent hij. Dit vindt hij zeer belangrijk in de Voorstraat, die hij betiteld als het visitekaartje van Voor schoten. 'Eigenlijk", zo onthult hij, "ben ik een beetje teleurgesteld door dit idee. Ik had iets geheel nieuws verwacht. Je moet weten dat wij alles volgen op dit gebied. De bo men zijn belangrijk voor ons. Ik dacht hier is de redding, maai dat valt dus tegen". Burgerlijke stand WARMOND - Overleden: Maria F.C. Zwetsloot; Mane L.J.D. Teixeira de Mattos; Anthonius F. Redegeld; Adriana E.J. Slager; Jacobus A. Hoo- geveen; Antonius C.J. van Grieken. WARMOND - Gehuwd. P.V. van Oos terzee en H.C. Koelemii. geboren: Patricia M. d/v. v.d. Geest A.J. en Verhoog J.C.J., Daniël- le J. d/v de Haas C.P.A. en v.d. Lans, M.J.P., Victor L. z/v van Oudheusen D. en Menkveld H., Pepijn W. z/v Kooy J.T.N, en van Stein J A.M., Mi riam D. d/v Pronk F. en Ouweneel A. Marlous d/v de Haas J.A.M. en Kos terman P.M.A., Jurgen A. z/v Wicher- son R en Pit D., Justus J.R. z/v Brok king R.T. en van Harten A.L., Edzard M z/v Hulshof J.H. en Rijpstra B.J.R. Jasper z/v Righolt J.B.J, en van R(jn WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10. tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. APOTHEKEN de avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 tot vr 17 febr door: Apotheek Centraal. Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Gezondheidswinkel - Speeltuingebouw Lage Morseweg 14a, spreekuur van 10-12 uur, tel. 761494. Solotoneel In het gemeentelijk sociaal cultu reel centrum De Muzenhof in Leiderdorp brengt Nel Kars za terdagavond 18 februari haar soloprogramma "Carré vrou wen" waarin ze vier verschil lende eenakters speelt. "De vrouw" is het onderwerp van de eenakters, die zij met weinig dé cor, maar wel met schitterende kostuums, aldus de organisatie, op de planken zet. De voorstelling begint om kwart over acht. Expositie De Brabantse schilder Mattie Schilders exposeert van maan dag 20 februari tot en met 26 maart in het Leiderdorpse ge meentehuis schilderijen en te keningen. Schilders werkt met verschillende technieken, zoals acryl, aquarel, olieverf, gouache en gom-batik. Op de expositie in het gemeentehuis laat Schilders een aantal acryls, olieverfschil derijen en tekeningen zien, voornamelijk van landschap pen. "De werken zijn geen kopie van de natuur meer, maar Mat- tiè Schilders tracht de essentie op papier te krijgen", aldus de organisatie. De werken zijn vanaf maandag op werkdagen te zien tussen acht en vijf uur. NOORDWIJK - In Noord- wijk aan Zee komt mis schien een kuuroord. De ziektekostenverzekeraar Het Zilveren Kruis in Noordwijk onderzoekt of dat in het zeedorp is te verwezenlijken. Volgens J.H. Bok, directeur van Het Zilveren Kruis, zou het kuuroord moeten ko men op de plaats waar nu het voormalige hotel De Beuk staat. In het kuuroord zouden mensen kunnen worden behandeld die lijden aan reuma of reumatische aandoeningen. Ook denkt Het Zilveren Kruis er over daar pa tiënten te behandelen die lijden aan 'schubziekte'. Bok verklaart echter dat nu nog onmogelijk kan worden gezegd wanneer het kuuroord er komt en of het zelfs wel haalbaar is. Het Zilveren Kruis verzorgt sinds vier jaar reizen naar een kuu roord in Hongarije voor patiën ten die aan reuma of reumatische aandoeningen lijden. Daar wordt geprobeerd de gewrichtspijnen VOORSCHOTEN - De grond langs de Admiraal de Ruyter- singel, waar 86 wooneenhe den moeten komen, is niet ernstig vervuild. Dat blijkt uit een onderzoek van de Al gemene Woningbouwvereni ging Voorschoten, de bouwer van de wooneenheden. De grond die is gebruikt voor het ophogen en bouwrijp maken van het terrein bevat wel enkele me talen, maar de concentratie is niet zodanig dat er nader onder zoek nodig is. De gevonden con centraties overschrijden de toe gestane waarden niet of nauwe lijks. De mogelijke bodemverontreini ging werd naar buiten gebracht door bestuursleden van de wo ningbouwvereniging. Die con stateerden dat er ook slib werd gestort op het terrein. De vrees bestond dat die slib afkomstig was van een. ander terrein in Voorschoten waar de bodem wel vervuild is. Daarom wilde het be stuur van de woningbouwvereni- van deze mensen te verlichten met warm bronwater en een in tensieve fysiotherapie. De ziektekostenverzekeraar is met deze reizen begonnen om het lij den van de patiënten te verzach ten op een 'natuurlijke manier', anders dan door het op te nemen in een ziekenhuis of medicijnen te laten slikken. Volgens Bok kan een behandeling van ten minste drie weken in het Hon gaarse kuuroord de pijn voor een half jaar tot een jaar verzachten. Hij voegt er aan toe dat de be langstelling voor dit soort reizen nog altijd toeneemt. De vestiging van een kuuroord in Noordwijk zou, zo legt directeur Bok uit, verschillende voordelen hebben. Ten eerste is het kuu roord dan beter en vaker bereik baar. Gedurende de wintermaan den kan het kuuroord in Honga rije niet worden bezocht door de bittere kou in dat land. Als het kuuroord in Noordwijk wordt gevestigd, kunnen de patiënten bovendien contact blijven hou den met hun famiüeleden, iets dat in Hongarije uiteraard niet mogelijk is. Voordat een besluit wordt geno men om op de plaats van hotel De Beuk een kuuroord te bou wen, moet volgens directeur Bok wel eerst worden onderzocht of Noordwijk wel een geschikte plaats is voor een kuuroord voor reuma-patiënten en mensen die aan schubziekte lijden. Boven dien moet worden onderzocht of de behandeling zoals die nu in Hongarije plaats heeft wel goed kan worden nagebootst. "Als dat niet kan, heeft het natuurlijk weinig zin een kuuroord te be ginnen", zegt Bok. Het Zilveren Kruis moet ook nog onderzoeken of het kuuroord wel rendabel zal zijn. Het is in elk geval de bedoeling dat er naast het kuur-gedeelte ook hotel-ac commodatie wordt gebouwd. Mensen onderbrengen in be staande hotels zou te kostbaar worden. Hoeveel het plan van de ziektekostenverzekeraar gaat kosten, kan Bok nu nog niet zeg gen. "Dat ligt er helemaal aan hoe het uiteindelijk wordt uitge voerd: hoeveel baden er moeten komen, of het alleen voor reuma- patiënten is of dat er ook lijders aan schubziekte zullen worden behandeld enzovoorts". Als het Noordwijkse kuuroord uit eindelijk realiseerbaar blijkt te zijn, zal de Stichting Interkuur, onderdeel van Het Zilveren Kruis, het plan uitvoeren. De stichting is in het leven geroepen om de kuurreizen naar Hongarije te verzorgen. Mogelijk zullen ook andere ziektekostenverzekeraars en ziekenfondsen gebruikmaken van het Noord wijkse kuuroord. Deze instellingen hebben al inte resse getoond voor de kuurrei zen naar Hongarije. Directeur Bok verklaart dat de op zet het eventuele kuuroord niet commercieel zal zijn. Dat is tege lijkertijd het grote pluspunt er van, meent hij. "Commerciële kuuroorden moeten maar af wachten hoeveel patiënten zij krijgen. Wij kunnen zelf het aan bod bepalen. Wij zoeken onze pa tiëntenbestanden door en als we iemand vinden die baat zou kun nen hebben bij de kuur schrijven we hem of hij er belangstelling voor heeft. Bok verwacht dan bok niet dat het plan van de Noordwijkse project-ontwikke laar Kuijpers om een groot kuur- hotel in het zeedorp te bouwen, concurrentie zal betekenen. Hotel De Beuk, dat nu al in het be zit is van Het Zilveren Kruis, zal in elk geval worden gesloopt, of het plan voor het kuuroord nu wel of niet doorgaat. Mogelijk gaat het pand al dit jaar tegen de vlakte. Directeur Bok noemt het voormalige hotel "een lelijke vlek in Noordwijk aan Zee". LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.5S (Autom. betaling) Losse nummers 1 ,- Directie: G. Koopman Adj dir. N. Quakernaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechet. J. M. J. Post Commentaren W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) .H I J Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) WFJ. Wirtz (bin /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) WCH Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen. Pari|S. Washington. Cairo. Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2