c Frits Bom: omstreden Konsumentenman 'Bouwen aan u zelf is belangrijker dan vedette zijn' L> Presentator van een zeepbellenshow' DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 Radio - tv - kunst HILVERSUM (GPD) Frits Bom's verontwaardiging is groot als hij het verzoek krijgt te reageren op anonieme mededelingen van één van zijn medewerkers over de problemen bij het VA- RA-programma „De Konsumentenman". Hij klinkt door de te lefoon net zo emotioneel als hij geregeld op het tv-scherm is te horen en te zien: „Een medewerker die achter mijn rug om heeft gepraat? Dat kan niet waar zijn. Ik beschuldig u van het debiteren van onwaarheden". Bom zegt de opmerkingen van de man of vrouw niets eens te wil len horen. Terwijl ze toch opmer kelijk zijn: „De kritiek van vijf consumentenorganisaties op ons programma heeft zo'n indruk ge maakt, dat we daarover deze week nog een interne discussie hebben met het VARA-bestuur en de tv-programmaleiding. We zullen praten over kleine veran deringen in de opzet op korte ter mijn. Voor volgend seizoen is een ingrijpende wijziging te ver wachten. Ook zullen er verschui vingen in functies plaatsvinden. Intern is er namelijk ook het een en ander aan de hand. Er zullen zich binnenkort meer mensen met het programma gaan be moeien". Wanneer Bom vervolgens hoort dat zijn voorganger als VARA's Ombudsman, Johan van Min nen, een visie op het consumen ten- en ombudswerk heeft gege ven, is hij al niet minder kwaad: „Van Minnen heeft gepraat? Die Europarlementariër? Wat heeft die met mijn programma te ma ken? U denkt toch niet dat ik daar op reageer, hè?". Dan wordt de Konsumentenman wat rustiger. Voor nadere mede delingen verwijst hij naar de persdienst van de socialistische omroep. Maria Meyer van die dienst laat echter weten dat nie mand „in dit stadium" behoefte heeft aan praten. „In een brief aan de vijf organisaties hebben we ons opengesteld voor de kri tiek. We wachten nu op een uit nodiging voor een gesprek". Een woordvoerder van de vijf laat weten dat die vandaag de deur is uitgegaan. Het telefonische optreden van de Konsumentenman past precies in het beeld dat een collega van hem schetst: „Zijn karakter is veranderd sinds hij populair is. Hij kan grommend van kwaad heid in een stoel zitten, de han den verbeten om de leuning ge klemd. Hij is snel kwaad. Hij is emotioneel. En hij is ijdel. door Jos van der Meer Wim Bosbom, die voor de VARA lange tijd Koning Klant (dat sa men met de Ombudsman de Konsumentenman is geworden) heeft gemaakt en nu Kieskeurig (TROS) leidt, vindt dat het inner lijk van de maker en het uiterlijk van een consumentenprogram ma veel met elkaar te maken hebben: „Als je een opgewonden standje bent, loopje in valkuilen. Je moet dingen erg vinden, maar niet te erg. Hoe gevoeliger de ma terie, des te rustiger de aanpak moet zijn". „Ik kan moeilijk juichen of waan zinnig kwaad worden. Ik ken blijheid vanwege een succes, maar geen triomfgevoelens. Ik ben een hengelaar, hè. De dood enkele keer dat ik een levensgro te snoek vang, zet ik hem terug en na vijf minuten denk ik: zo, en nu de volgende. Als die rust in je zit als maker van een consumen tenprogramma, waarin je toch direct aan de werkgelegenheid bij een bedrijf kunt komen, dan is dat mooi meegenomen". Cowboy „Ik ben voor een afstandelijke be nadering. Frits Bom daarentegen is een cowboy. Die kan zwaaiend met een klappertjespistool bin nenkomen en hoge kijkcijfers halen. Als ik het doe, zegt ieder een: Bosboom moet ook zo nodig lollig zijn". - U zegt bijna dat Frits Bom een showbink is. „Nee hoor, zo praat ik niet over Frits. Hij is een goeie vriend van jne. Ik praat in het algemeen, zo als we vooraf ook hebben afge sproken. Ik bedoel: een pro grammamaker wilde mij eens uit een pak waspoeder laten sprin gen, zo'n levensgroot geval. Dat heb ik geweigerd. Ik ben er niet op gebouwd dat sprongetje te Frits Bom: 'Ik beschuldig U van het debiteren van onwaarheden' maken. Maar ik kan me voorstel len dat een ander het wel doet. En dat 't dan leuk is". Namens de vijf organisaties die vo rige week kritiek uitten op de Konsumentenman (Vereniging Eigen Huis, Consumentenbond, Instituut voor Huishoudtech- nisch Advies, Nederlands Insti tuut voor Budgetvoorlichting en de Stichting Natuur en Milieu) vertelt directeurs drs. H. J. van Herwijnen van Eigen huis het in principe prima te vinden dat de Konsumentenman showelemen ten bevat. Hoewel die aanpak ri sico's heeft: „Zo'n programma wordt dan al gauw een aftreksel van de waarheid" Dat de vijf met hun kritiek zijn ge komen, geeft aan dat Bom en de zijnen volgens hen die foute weg is ingeslagen. Van Herwijnen: „Ik zit bij elke uitzending met mfjn tenen krom in de schoenen af te wachten welke fouten er nu weer zullen worden gemaakt Onze kritiek is dan ook uit het hart gegrepen. We hebben een naam opgebouwd en die wordt door de Konsumentenman te grabbel gegooid. We hebben vijf tig programma-onderdelen on derzocht. Daarvan zijn er dertig slecht. Er waren een paar twijfel gevallen. Minder dan twintig wa ren er goed. Kortom, een dikke onvoldoende". Onderzoek De organisaties kwamen tijdens hun onderzoek onderwerpen te gen die ze misleidend vonden. Van Herwijnen: „Voor de 22ste keer liep iemand op een en de zelfde plek door een een winkel ruit. De VARA riep toen dat de model-bouwverordening van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten anders moest. Dat is geen oplossing, want een ge meente hoeft die verordening he lemaal niet te gebruiken. De enig juiste manier is die gemeente een brief sturen en een afschrift aan de verzekeringsmaatschappij. Dan is er zo een markering op die ruit". „Ander voorbeeld is dat van het huurcontract waar Bom iemand van afhielp. Dat geeft de indruk dat, als je naar Frits Bom loopt, je van een juridisch juist contract kunt afkomen Terwijl dat in geen enkel volgend geval zal luk ken". „De aanpak van de Konsumenten man is vaak onvolledig en ver warrend. Neem de vergelijking van goedkope met duurdere kin derschoenen. Je kon alleen con cluderen: nu weet ik het nog niet. De consument wordt dom gehouden en de producent heeft gratis zijn eigen Ster-spot". „Het vergelijkend warenonder zoek is onbetrouwbaar. Van de cola-test werd ik echt treurig. Het voldeed nog niet aan mini male eisen van betrouwbaarheid. Straks denkt de kijker nog dat wij het ook zo doen. En de 'beste' cola adverteerde de volgende dag ook nog paginagroot. De consumentenorganisaties ver bieden het gebruik van hun on derzoek voor commerciële doel einden. Een bedrijf moet toch ge woon waar voor zijn geld bie den". „Ook worden te veel zaakjes indi vidueel opgeknapt. Neem het ge val met het huurcontract. Die ene man zat zich te verkneuteren achter zijn tv, 999 anderen die ook met een contract in hun maag zitten zijn teleurgesteld. Terwijl zo'n programma de zelf redzaamheid van kijkers zou moeten vergroten". „Wij vinden dat de Konsumenten man de tv lang niet altijd als ver antwoord drukmiddel gebruikt. In het geval van een onbetaalde rekening roept Bom in de came ra tot de deurwaarder die de vol gende dag bij de briefschrijver zal langskomen: trek uw mooie pak maar alvast aan, want ik stuur morgen een cameraploeg achter u aan. Je kunt de rechtsor de niet op zo'n manier door een tv-orde vervangen". Van Herwijnen haalt ten slotte de opname aan van de ouders die werden geinterviewd bij het grafje van hun kind. De jongen moest gaan fietsen naar school nadat staatssecretaris Smit- Kroes ging bezuinigen op het groepsvervoer voor gehandicap te kinderen. Op weg naar school kreeg de jongen een dodelijk on geval. Bom kraakte vervolgens de bezuinigingsmaatregel in het interview. „Op onkiese wijze", oordeelt Van Herwijnen. Kruiwagen Ex-ombudsman Van Minnen vindt dat briefschrijvers nooit acteur in een consumentenprogramma mogen zijn. „Er kwam eens een man die een invalide zuster had bij ons omdat de burgemeester het paadje naar hun huis had la ten afsluiten. Hij moest de vrouw in een kruiwagen naar huis rij den. Nou, de neiging om dat te filmen was natuurlijk groot. Maar we hebben het die man la ten vertellen. En dat werkte ook. Je moet dit soort onderwerpen niet oppeppen tot een show. Ik vind dat walgelijk". Wim Bosboom heeft ook inter views gedaan met mensen van wie een kind was overleden: „En dan het liefst in de woonkamer, tenzij je iets wilt laten zien dat met het ongeluk te maken heeft. Een onmogelijk kruispunt bij voorbeeld". Van Minnen gelooft dat Frits Bom de verkeerde kant is opgegaan toen Koning Klant oktober vorig jaar samenging met de Ombuds man: „Daarmee zijn beide pro gramma's vermoord. In een con sumentenprogramma zitten geen sociale drama's, maar het ombudswerk vecht tegen poli tiek onaanvaardbare dingen. Als je die twee bij elkaar stopt, wek je de indruk dat de overheid een soort warenhuis is waar je van al les kunt halen, en je overdrijft de consumentenproblematiek". „Een ombudsprogramma behoort een directe confrontatie met au toriteiten te zijn. Het is doodzon de dat Bom zo'n zeepbellenshow van die twee programma's heeft gemaakt. Want in crisistijd, als velen in de knel zitten, is een on vervalst ombudsprogramma har der nodig dan ooit". Wim Bosboom vindt dat het hart van zijn 'Kieskeurig' de samen werking met de consumentenor ganisaties is: „De kritiek van die vijf instanties kan alleen ont staan doordat er geen samenwer king is. Wij zouden ons program ma nooit alleen kunnen maken. Al de kennis die daar zit. En voor vergelijkend warenonderzoek hebben wij het geld niet Reken maar uit wat het kost als je twin tig wasmachines moet kopen om die met elkaar te vergelijken". Vlaamse (tv) actrice Tessy Moerenhout: BOORTMEERBEEK „Mensen vind ik belang rijk, niet een carrière op bouwen ten koste van al les. Er zijn andere waar den in het leven die be langrijker zijn dan bij voorbeeld theater. Ik kan het gemakkelijk scheiden, bepaalde acteurs kunnen dat niet. Ik bedoel, van avond speel ik een rol, maar daarna ga ik die rol niet in het dagelijks leven spelen. Het is een vak. Het is een facet van het leven". De Belgische actrice Tessy Moerenhout zal het in haar woning in Boortmeerbeek, met uitzicht op een bierbrou werij, nog een paar maal zeg gen: 't is een job; je moet kunnen relativeren; het is zo gegroeid. Alsof ze er zelf part noch deel aan heeft en de aandacht voor haar persoon eigenlijk wat ongepast vindt: „Je staat daar niet alleen op de scène, je staat met gans de bende tegenover het pu bliek". Pas tegen het einde van het ge sprek, wanneer het onderwerp toneel enigszins naar de achter grond is verdreven, komt zij een beetje los: „Ik ben een verzame laar van stripverhalen. Tardi en Hugo Pratt zijn mijn lievelings auteurs op dat gebied. Moet ik ze allemaal even halen? En ik verza mel ook Mickey Mouse's, want mijn teddybeertje was vroeger een Mickey Mouse. Als ik in Ne derlandse plaatsen ben en ik heb even tijd om de stad in te gaan, dan schuim ik de winkels af naar een Mickey Mouse. Soms koop ik er twee", voegt ze er aan toe met een verontschuldigend lach je, als maakte zij zich schuldig aan verspilling. In Nederland vestigde Tessy Moe renhout de aandacht op zich door Frans Doeleman door haar dominerende vertol king van Maria Speermalie in de gelijknamige Vlaamse tv-serie (naar een roman van Herman Teirlinck), die eind 1979 door de AVRO werd uitgezonden. Sinds dien is zij niet meer op de Neder landse buis te zien geweest. Laconiek reageert ze: „Tsja, wan neer krijg je zo'n grote rol, dat kan niet elk jaar gebeuren. Ik denk dat dat normaal is. Soms doe je iets en dan ben je voor een jaar in de running en daarna ver vaagt dat een beetje. Maar ik speel graag in tv-films, evenals trouwens in het theater. Je moet alle twee doen om een beetje te kunnen recupereren (herstellen, red.). De ene manier van werken is anders dan de andere, dat geeft de variatie. Ik zou zelfs zeggen dat ik tv-films liever doe dan theater". Kortfilmpje Is de Nederlandse tv tot nu toe ver der aan haar voorbij gegaan, de BRT heeft Tessy van tijd tot tijd nog wel een rol te bieden. Zo speelde zij in een komische serie over het kantoorleven, „De colle ga's', en in een aantal 'kort- filmpjes', zoals die in het Vlaams worden aangeduid: .Stille zo mer', ,De moeder en de drie sol daten', ,Het rollend leven' en ,De tantes'. Dit laatste spel, naar een boek van Cyriel Buysse, wordt wellicht omstreeks september door de BRT uitgezonden. Direct na haar toneelopleiding werd Tessy gecontracteerd door het Mechels Miniatuur Teater en na een aantal jaren ging zij op freelance-basis werken. Inmid dels is zij weer teruggekeerd in de schoot van het MMT, waar zij de rol van buurvrouw speelt in ,De moeder van David S.' (van Yvonne Keuls), welk stuk on langs te zien was in de Leidse Schouwburg. Veel „Het enige nadeel van theaterspe len vind ik dat je het zo veel moet doen. Bij film groei je naar een moment en dat wordt opgeno men, gefixeerd. Niet dat het spe len van veel voorstellingen een sleur wordt, want dan heb je al tijd nog het publiek dat je een push geeft, zodat je weer terug energie krijgt. Maar een sleur... Het gaat er naartoe als je veel hetzelfde stuk speelt. Het inte ressantste vind ik de zes weken repetitie vóór de première". Haar levensgezel Dirk Stuer kan daarover meepraten, want hij was vorig jaar orkestleider en ar rangeur van de musical 'Fien': „Het leukste is de repetitieperio de, omdat je dan alles moet op bouwen. En vanaf het moment dat je op de scène staat, na de première, begint het werk in fei te. dan is het werken". Tot dat werk rekent zij ook even Tessy Moerenhout: 't Is een job, hè tuele naaktscènes, zoals in .Maria Speermalie": „Als het op een ge zonde manier geapprecieerd wordt en de ganse entourage dis creet blijft, is dat geen probleem. En als je het achteraf ziet, zeg je: het is goed opgenomen of het is niet goed opgenomen, maar schaamte... niet zo eigenlijk, al hoewel ik katholiek ben opge voed... Maar het hoort soms bij een rol, hè. Als je de eerste keer jezelf bezig ziet, of je nu naakt bent of niet, dat is gelijk, hè, dan heb je wel een soort schaamtege voel, maar daar raak je overheen en dan begin je op een gezonde manier kritisch naar jezelf te kij ken. Dat heb ik wel geleerd door de tv: objectief proberen te kij ken. Dat is belangrijker dan je er voor schamen. Nee, ik ben niet gauw tevreden" „Ik ben ook niet geïnteresseerd in één richting. Ik wil ook andere dingen, een drama of een kome die, geëngageerd toneel of iets experimenteels, een musical, het interesseert mij allemaal. Ik vind dat je je daar alleen maar door kunt verrijken". „Je hebt natuurlijk wel ambitie om bepaalde grote rollen te spelen, maar dan moet ook gans een groep mee willen. Theater speel je niet alleen. Je maakt ook geen theater in de zin van: ik ben hier de vedette. Je bent met een groep bezig, dat is belangrijk en daaruit moet iets groeien. Nee, ik heb niet zo speciaal de wens ge koesterd om een ster te worden Acteur-zijn blijft je werk. Het is allemaal zo tijdelijk, hè, het is al lemaal uiterlijkheid. Het is be langrijker waar je mee bezig bent, dan idealen op te bouwen" Afgunst Tessy vol overtuiging: „Het bou wen aan u zelf is belangrijker dan vedette zijn. Na Maria Speermalie' heb ik wel gemerkt dat er afgunst was en nijd en dat soort toestanden. Daar boks je dan tegen en je moet proberen dat te relativeren door zelf an ders te staan tegenover je vak. Ik doe graag BRT-films, om het contact met andere mensen. Ik zoek zoveel mogelijk afwisse ling. Maar die bieden ze me nu ook nog by het Michels Minia tuur Teater". Enthousiast kondigt ze de musical ,De grote fabriek' aan, die speelt in het arbeidersmilieu kort voor de Eerste Wereldoorlog en in september bij het MMT in pre mière gaat. Met plezier kijkt ze ook al uit naar de tournee die vol gend seizoen door Nederland wordt gemaakt met ,Het is geen leven, Jeanne' (Les trois Jeanne) „Dat wordt op een cabareteske manier gebracht. Drie vrouwen vertellen over hun man, niet pamflettair feministisch, maar relativerend. De mannen in de zaal zullen zich een beetje in hun kruis getast voelen, denk ik". iplak- „Zal ik eerlijk zeggen? Vroeger was ik er aan begonnen, maar ik denk dat ik nu een maand nodig zou hebben om het allemaal bij te werken. Ik houd wel alles bij en steek dat in kartonnen dozen. Dat komt nog wel". Lachend reageert zij op de vraag of geld voor haar belangrijk is: ,,'t Is nodig, hè, ik heb het nodig om stripverhalen te kopen en Mic key Mouse...". OVERLEDEN De Drentse publi cist Jan Poortman is op 86-jari- ge leeftijd in Meppel overleden. Poortman genoot vooral be kendheid door zijn historische en literaire werken over Drente. Van zijn hand verschenen bijna honderd verhalen en gedichten bundels en romans. In de oorlog was hij een sleutelfi guur in het verzet in Drente. Hij was drager van Nederlandse, Franse, Belgische en Canadese onderscheidingen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21