c Nieuwe regeling voor binnenvaart Paus weet, wat hier speelt -Aioorden Indonesië mogelijk beëindigd PE TIJD ELSEV1ERS Varia DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 Alternatief voor dierproeven? )EN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Houwelingen (de fensie) wil serieus nagaan of er geen alternatieve methoden zijn voor het verrichten van dierproeven in ons land voor oorlogsdoeleinden. Jit medische noodzaak is het volgens hem af en toe nodig dat dergelijke proeven worden genomen. Nu gebeurt dat op zeer beperkte schaal. In elk ge val worden in Nederland geen dierproeven verricht voor het onderzoek naar nucleaire, bac- Van Houwelingen zei dit giste ren bij de overhandiging door de Dierenbescherming van een petitie over dierproeven voor oorlogsdoeleinden. In die peti tie vraagt de dierenbescher ming de staatssecretaris in in ternationaal verband de proe ven aan de orde te stellen met het uiteindelijk doel deze af te schaffen. Ook vraagt zij infor matie over onderzoek in Ne derland. Bezoek Benelux (mei *85) wordt voorbereid Het programma voor het drie daagse bezoek dat de paus vol gend jaar mei aan ons land zal brengen is nog niet vastgesteld, maar Den Haag. als woonplaats van de pauselijke vertegenwoor diger (nuntius) in ons land, en Utrecht, zetel van Sint Willi- brord, staan er in elk geval op. Verder wordt aan Den Bosch en Maastricht gedacht. Den Bosch omdat dit bidsom het grootste van Nederland is, Maastricht om dat het de zetel van Sint Servaas is geweest. Het bezoek gaat zeker tien miljoen gulden kosten. Er zal een beroep worden gedaan op de gelovigen en op rooms-katholieke instellin gen om dat bedrag bijeen te krij gen. De paus hoopt op 12 mei - volgend jaar dus - op het vliegveld Beek in Limburg aan te komen. Daar EN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren in de vaste Twee de-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken gezegd dat de mysterieuze moorden in Indone sië mogelijk zijn gestopt. Sinds zijn terugkeer uit Indonesië in ja nuari hebben hem geen berich ten meer bereikt over massale standrechtelijke executies van criminelen. de kamercommissie spraken al le partijen hun ernstige bezorgd heid uit over deze schending van de mensenrechten. Volgens het PvdA-kamerlid Knol heeft het leger de hand in deze standrech telijke terechtstellingen, die zich niet alleen uitstrekken tot crimi nele elementen maar ook tot po litieke tegenstanders van het re gime. Van den Broek bracht in de kamer commissie verslag uit van zijn re cente officieel bezoek aan Indo nesië dat hij overigens .geslaagd' noemde. Hij herhaalde zijn be wondering die hij bij zijn aan komst in Indonesië uitsprak over de voortvarende wijze waarop de regering-Soeharto de ontwikke ling van het land ter hand neemt. Volgens de bewindsman heeft Indonesië successen geboekt. Hij constateerde dat ondanks de grote bevolkingsdruk (150 mil joen mensen) en de immense uit gestrektheid van het land „er geen hongersnood heerst". Vanuit de commissie werd wel lof toegezwaaid aan de bewindsman over het feit dat hij de kwestie van de mysterieuze moorden in zijn officiële gesprekken met de Indonesische autoriteiten naar voren heeft gebracht. Uit onafhankelijke bronnen in Ja karta wordt vernomen dat in de ziekenhuizen van de hoofdstad de stroom van slachtoffers van de geheimzinnige schutters, de laatste weken sterk is afgeno men. Eind vorig jaar werden in de ziekenhuizen dagelijks hon derden lijken van vermoorde mensen, voornamelijk personen met een strafblad, binnenge bracht. In de afgelopen weken werden nog slechts sporadisch de doorzeefde lijken van mensen binnengebracht, zo verklaarde ons telefonisch een journalist van een gezaghebbende krant in de Indonesische hoofdstad. Bui- De geruchtmakende inval vorig jaar bij de zogeheten Tai Chi-sek- te in Amsterdam, bij welke gele genheid twintig sterk verwaar loosde kinderen zouden zijn ge vonden, was gebaseerd op een roddeldossier van rancuneuze ex-leden. Van verwaarloosde kinderen is geen sprake. Dat be richt Vrij Nederland na een diep gaand onderzoek, waartoe werd besloten na herhaalde telefoon tjes van de belaste ouders. Verontrustende, berichten die justitie over de secte hadden be reikt, vormden destijds de basis voor de inval. Achteraf bleek er met de kinderen niets aan de hand te zijn, zo tonen ziekenhuis- rapporten aan. Ik, Jan Cremer slaat verrassend toe in de vaderlandse literatuurwe reld. De presentatie van zijn 1500 pagina's tellende boekwerk 'De Hunnen' is in elk geval opmerke lijk vanwege de lange geheim houding. Rogier Proper sprak met Cremer, die vanaf 1972 aan het boek heeft gewerkt. Het werkstuk, een journalistic novel zoals de auteur het uitdrukt, kan volgens Proper worden gezien als de omgekeerd evenredige versie van de standaardwerken van Lou de Jong over de Tweede Wereldoorlog. De inspiratie putte Cremer uit een oorlogservaring, vlak voor de be vrijding. Hij was toen 5 jaar. "We werden in Enschede bestookt door geallieerde jagers en ver kenners. Waar ik tussen stond waren doorzeefde paarden, ka potgeschoten koeien, neerge knalde en verbrande mensen. Dat is heel bepalend geweest". De ton die minister Schoó bij ver rassing naar Suriname overboek te zou vooral een signaal van pro test zijn aan het adres van haar collega's Lubbers en Van der Broek, die zich teveel buiten Schoo om met Suriname zouden bemoeien. VN belicht de achter gronden. Verder in VN: Igor Cornelisse over het CPN-congres en de nieuwe Russische leider; Germaine Greer ditmaal over 'de verschrik kelijke geschiedenis van het spi raaltje'. De bijlage handelt over 'Het Deventer Congres' van de SDAP in 1909, toen de SDP Gater CPN) zich van de SDAP los scheurde. Het omslagartikel introduceert de aanstaande voorzitter van de Voedingsbond FNV, de 29-jarige Greetje Lubbi. Zij zal vrijwel ze ker in mei de illustere Cees Schelling gaan opvolgen en toont zich in gesprek met De Tijd minstens zo "gestaald" als haar huidige baas. "Ik durf er vergif op in te nemen zegt ze, "dat als we in Italië zaten en we dit kabi netsbeleid hadden, er allang al gemene stakingen waren ge weest. En terecht". Wim Kok, ge vraagd om een reactie op haar stakingsoproep (tegen een verla ging van de uitkeringen per 1 ju li), wijst deze af en zegt dat het onderwerp binnen de FNV nog niet eens in discussie is geweest. Arie Kuiper geeft een schets van "de nieuwe ijstijd" nu Tsjernen- ko tot leider is verkozen in de Sowjet-Unie en de kans bestaat dat president Reagan in de Ver- nigde Staten een tweede termijn krijgt. Nieuw in het weekblad is de maandelijkse barometer, ge baseerd op een onderzoek van het bureau Interview en bedoeld om aan te geven hoe Nederlan ders hun politici en leiders beoordelen. Het kabinet krijgt nog net geen zes, premier Lub bers scoort zowel het hoogst in de rubriek "beste minister van de maand", als in de categorie "slechtste minister van de maand". Veelzeggender is wel licht de 56% van de ondervraag den die uitstel bepleit van de be slissing om op Nederlandse bo dem al dan niet nieuwe kernwa pens te plaatsen. Voorts een voorpublicatie uit Breyten Breytenbachs bundel "Mouroir", die binnenkort als "Spiegeldood" in Nederlandse vertaling verschijnt en in de serie "Wordt de bal weer rond?" een gesprek met Nico Scheepmaker. MACA7 (Ni- Het Rotterdamse gemeentebe stuur wil de handel met de Sow jet-Unie uitbreiden. EM ging in de Antwerpse haven kijken, waar joint ventures met de Sow jet-Unie ertoe hebben geleid dat de Belgen geen enkele vinger meer in de pap hebben. De situa tie is volgens EM volledig uit de hand gelopen. "Hïer kunnen de Russen alles lossen wat ze wil len, zelfs oorlogstuig, zonder dat de Belgische douane of andere instanties kunnen ingrijpen. Ook al zou bij voorbeeld de Belgische douane weten wat er in de gelos te Russische containers zit, dan nog is men tot niets doen veroor deeld. Immers: de Russische containers in Antwerpen zijn slechts "in transit"'. De gevolgen van het uitlekken van de becijferingen van het Centraal Planbureau zijn de commentator van dit weekblad in het verkeer de keelgat geschoten. "Vingeroe feningen" noemt hij die cijfers. Vooral de rol van het CDA in de ze kwestie wordt gelaakt. "Be zuinigen is geen populaire bezig heid, dat weet het CDA ook. De ze partij grijpt dan ook iedere rietstengel aan om het impopu laire beeld te kunnen verande ren". Maar wat ons land, aldus de commentator, nodig heeft, zijn geen vingeroefeningen, maar een stevige vuist die het regeringsbe leid voortzA "De WD wil deze vuist maken; het CDA begint te aarzelen. (-) Uit de opstelling van het CDA blijkt eens te meer hoe zwak deze partij in de schoenen staat bij haar ondersteuning van het bezuinigingsbeleid van het kabinet". Verder een reportage uit een slim me gemeente: Oisterwijk, waar gemeentelijke ongehoorzaam heid minimumloners ten bate komt, prognoses en commentaar op de komst van Tsjernenko als sterke man in het Kremlin en een gesprek tussen leiders van KRO, NCRV en EO over de Medianota, de identiteit van de omroep en diens verhouding tot de kerken. In Nederland lopen we nogal ach ter als het gaat om vrouwene mancipatie. HP komt tot deze conclusie in het omslagartikel van deze week. In de Verenigde Staten bekleden vrouwen toppo sities. In geen enkel geïndustria liseerd land wordt zo weinig be taalde vrouwenarbeid verricht als in Nederland. Het 'old girls- network' is in de VS echter aan even strakke regels gebonden als dat van de 'old boys': mantelpak ken liefst in donkerblauw of een nette krijtstreep. Vooral niet te frivool en zeker niet uitdagend, zal dan een mis worden opgedra gen voor gelovigen uit Neder land, België en Luxemburg. Na Nederland brengt de paus een driedaags bezoek aan België. De reis wordt besloten met een be zoek van één dag aan Luxem burg. Aartsbisschop Simonis, voorzitter van de stichting 'Pausbezoek', acht het mogelijk, dat de komst van de paus de polarisatie (tegen stellingen) in katholiek Neder land zal versterken, maar - zo voegde hij er gisteren bij de offi ciële aankondiging aan toe "op den duur zal het de polarisatie verminderen". tenlandse correspondenten en politiemensen kringen hebben dit telefonisch bevestigd. Het is echter niet bekend hoe de situa tie is in andere grote steden. Van den Broek zei gisteren in ant woord op vragen over de trans migratie van duizenden Javanen naar Irian Jaya, het vroegere Nieuw Guinea, een interne zaak is van de Indonesische regering. Hij vestigde er wel de aandacht op dat deze transmigratie, die door enkele partijen wordt ge zien als een gedwongen javanise- ring van de voormalige Neder landse kolonie, niet alleen ge richt is op Irian Jaya. Volgens hem worden ook duizenden Ja vanen 'op vrijwillige basis' over geplant naar andere dunbevolkte streken van Indonesië. "Heel veel mensen juichen zijn komst toe. Anderen staan er sceptisch tegenover. Dat laatste zal aanvankelijk versterkt wor den, als de paus bepaalde vragen aanroert, zoals zijn positie in de kerk en tot hoever de verschei denheid binnen de Nederlandse kerkprovincie mag gaan". Simo nis verwacht op de lange duur een positieve uitwerking, "mede want dan word je als vrouw ook in de VS-zakenwereld niet meer serieus genomen. "Kopieer de man, want dan krijg je zijn suc ces" is het devies. De 'mantel- pakkenbrigade' is ruim verte genwoordigd op de banken en de beurs van Wall Street. Hier zie je slechts af en toe een vrouw bij de stichting Bedrijfsgeneeskunde, een bijscholingsinstituut voor hoger leidinggevend personeel. Betaald werk voor Amerikaanse vrouwen is uit nood geboren. De voor Nederland traditionele si tuatie: man werkt, vrouw blijft thuis, heeft de Amerikaan nooit echt gekend. Alle hens aan dek, verdienen wat er te verdienen valt. Leven van één inkomen (dat van de man) is in Nederland lan ge tijd als teken van welstand ge zien. Bovendien werkte en werkt de christelijke moraal ('de vrouw hoort thuis bij het kind') ook niet mee aan de emancipatiegedach te. Waar het hier aan ontbreekt aldus FNV's Kitty Roozemond, is machtsvorming van vrouwen aan de top. Cor van de Laak en zijn vrouw Kok, blijken echt te bestaan. Dat wil zeggen, verenigd in één per soon: Cor Kok. In de serie 'De Querulant' komt Cor Kok aan het woord, omdat hij ervan over tuigd is, dat de hele westelijke wereld wordt geregeerd door vrijmetselaars en katholieken. En daar vecht hij tegen. In de rubriek Televisie schopt Tom Rooduijn fors aan tegen Neder landse televisie-humoristen. De Tros, de VARA, Veronica, ze moeten het allemaal ontgelden. Maar Pisa (VARA) ligt wel heel verkeerd bij Rooduijn: "De kni poog van Pisa is zó vet gewor den, dat hij nog uitsluitend dient ter legitimatie van smakeloze on gein, van dubbelzinnigheid, die ondubbelzinnig is geworden. Ronduit stuitend is de hypocri sie waarmee de VARA enerzijds voor de verworpenen der aarde opkomt en anderzijds de zieken fondsleden onderschat met infantiele guitigheden". Over Van Kooten en De Bie: "De Ne derlandse televisiekomiek is klaar waar zij beginnen". IKV en kerken "Als de kerkelijke vredesbewe ging het recht van blokkade wil hebben, zoals de vakbeweging het recht op staking, dan is dat haar goed recht, maar het gevolg is wel, dat zij in een andere, zelf standiger relatie tot de kerken zal komen". Dat zei bisschop Ernst van Breda, voorzitter van de rooms-katho lieke vredesbeweging 'Pax Christi' in Nederland, op een ge- spreksavond gisteren in Etten- Leur. H(j ging daarbij in op een uitspraak van de hervormde sy nodevoorzitter dominee Roos, die onlangs zei, dat steeds meer leden binnen zijn kerk moeite hebben met het politieke karak ter dat het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad) dreigt te krijgen. Volgens Roos zou dit kunnen lei den tot een herbezinning op de verhouding van zijn kerk tot het IKV. De kerken, zei bisschop Ernst, zijn niet tegen staking, maar zullen deze niet zelf organiseren. Zo is het ook met vredesacties. Als de kerkelijke vredesbeweging zich meer politiek gaat opstellen, kan ze een factor van strijd in de sa menleving worden. "En die kant willen de kerken niet op". De kerkelijke vredesbeweging zou bij zo'n ontwikkeling wél een christelijke beweging kunnen blijven. De vraag waarvoor het IKV staat is, of het tot blokkade van Woensdrecht moet overgaan als de regering tot plaatsing van de kruisraketten mocht besluiten. Als alternatief doet nu het begrip 'volksoploop' de ronde. Een blokkade is dan geen opzet maar 'toeval'. Bisschop Ernst: "Het IKV wil via zo'n oploop bereiken, dat de re gering terugkomt op haar plaat- singsbesluit. Daarin verdient het onze steun, omdat het wil opere- door het heel bijzondere charis ma van de paus om mensen aan te spreken". nen de wereldkerk geven. "De paus weet, wat hier allemaal Geen staatsbezoek Het bezoek heeft een tweeledig ka rakter. Enerzijds kan de Neder landse kerkprovincie zich in haar verscheidenheid aan de paus presenteren, anderzijds zal de paus zijn visie op de Neder landse kerk en haar plaats bin- speelt", zei mgr. Simonis. Hij komt hier op uitnodiging van de bisschoppenconferentie. Si monis verwacht niet, dat ook de regering hem zal uitnodigen. "Het wordt geen staatsbezoek". Daarom is Amsterdam tot nu toe niet in het programma opgeno men. Het is aan de koningin, of zij de paus wil ontmoeten. Zij is, net als het kabinet, ingelicht over zijn komst. Er wordt in het pro gramma voorlopig rekening ge houden met een ontmoeting met het staatshoofd. Verscheidene bedevaartsoorden, zoals Dokkum, Schiedam, Den Briel en Heiloo, hebben ge vraagd, in het programma een rol te mogen spelen. Over die aan vragen is nog niet beslist. Wel staat al een ontmoeting met ver tegenwoordigers van andere ker ken op het programma. Het bezoek zal 'kleinschalig' van opzet zijn. Waarschijnlijk komt er één massale bijeenkomst. Bis schop Ernst van Breda, be stuurslid van de stichting 'Paus bezoek', verwacht, dat het Utrechtse stadion 'Galgenwaard' hiervoor te klein zal zijn. De paus zal tijdens deze eucharistievie ring de luturgie zeker in het Ne derlands doen. Simonis: "Hij spreekt onze taal langzaam maar goed verstaanbaar". ren binnen de democratische spelregels". Het organiseren en kanaliseren van dit protest noemde Ernst een zware opga ve'. Men krijgt aan de ene kant te maken met radikale groeperin gen, terwijl aan de andere kant de band met de brede samenle ving moet worden bewaard. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar streekgemeente 'Drieslag' (Hoogkarspel, Lutjebroek, West woud, Binnenwijzend en Blok ker) M. A. de Savornin Lohman (gevangenispastoraat) Breda, naar Wageningen (voor zieken huispastoraat) mevrouw M. E. van den Berg-Warners Zetten, naar Strijen C. Kok Noordeloos, naar Hedel L. H. Oosten Wou- terswoude. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Wageningen C. Voge laar Benthuizen. Dr. A. W. J. Houtepen (43), we tenschappelijk hoofdmedewer ker aan het interuniversitair in stituut voor missiologie en oecu- menica van de Utrechtse univer siteit, gaat aan de Erasmus-uni versiteit in Rotterdam een leer stoel bezetten voor onderwijs over 'grondslagen en wijsgerige implicaties van de katholieke theologie'. De rooms-katholieke bisschoppen zijn akkoord ge gaan met het voorstel van de Radboudstichting om deze leer stoel te openen en met de voor dracht van dr. Houtepen. Houtepen promoveerde in 1973 bij professor Schillebeeckx in Nij megen op een proefschrift over de onfeilbaarheid van de paus. Hij werkte mee aan het rapport van de Wereldraad van Kerken over doop, eucharistie en ambt, waarover de commissie van de Wereldraad voor geloof en ker korde - inclusief de rooms-ka- tholieken in deze commissie twee jaar geleden in Lima (Peru) een akkoord bereikte. Zuid-Afrika Een Zuidafrikaanse regerings commissie komt in een rapport tot de conclusie, dat de Raad van Kerken in dat land met zijn cam pagne voor burgerlijke onge hoorzaamheid heeft gekozen voor revolutionaire veranderin gen. De raad is van een organisa tie die het evangelie verkondigde steeds meer een organisatie ge worden die zich vereenzelvigt of verbindt met de bevrijdings- strijd in Zuid-Afrika, zegt het rapport. Volgens de samenstellers heeft de raad geprobeerd, buitenlanders ertoe te bewegen, hun geld uit Zuid-Afrika terug te trekken. Hij heeft mannen gesteund die dienst wilden weigeren, en bui tenlandse regeringen gevraagd de Zuidafrikaanse regering on der druk te zetten. De regering stelde deze commissie in, toen was gebleken, dat de Raad van Kerken een ondoor zichtig financieel beleid voerde. In het rapport van de commissie (451 pagina's) staan voorbeelden van financieel wanbeheer. De commissie vindt niet, dat de raad moet worden verboden, maar stelt wel voor, dat de binnenko mende en Aiitgaande gelden voortaan worden gecontroleerd door een onafhankelijke instan tie. Secretaris-generaal bisschop Tutu van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken noemt het rapport 'over bodig' en 'onethisch'. "De rege ring moet zich niet mengen in kerkelijke aangelegenheden. Als de raad onwettig zou hebben ge handeld, moet men mij of de raad voor een gewone rechtbank dagen". 'Je gezonde verstand blijven gebruiken STREEK De Fransman of Duitser die deze zomer met zijn jacht op de Kagerplassen of Nieuwkoopse Plassen vaart, krijgt te maken met hetzelfde reglement als in zijn land van herkomst. Dit is het gevolg van het nieuwe Binnenvaartpolitiereglement (BPR) dat waarschijnlijk per 1 april van dit jaar van kracht zal worden. Een van de wijzigingen in dit reglement is het verlagen van de minimumleeftijd van zestien naar twaalf jaar voor het besturen van kleine motorboten. "Ook in dit reglement is het hart het artikel waarin wordt vermeld dat men moet varen volgens goed schippersgebruik. Men kan niet alles regelen en dan komt het aan op het gebruiken van je gezonde verstand", aldus adju dant M. Dekker van de rijkspoli tie te water. De nieuwe regeling is gemaakt op voordracht van de minister van verkeer en waterstaat, N. Smit- Kroes. Het is geen nieuwe ge dachte één regeling op te stellen. Het kreeg voor het eerst vorm in 1957 en 1962 toen er door het subcomité voor het veiwoer over de binnenwateren van de Euro pese Economische Commissie resoluties met deze strekking werden aangenomen. Er werd in deze resoluties bij de regeringen op aangedrongen om de eigen reglementen in overeenstem ming te brengen met de 'Code européen des voies de navigation intérieur (CEVNI) en het Euro pese stelsel van verkeerstekens voor binnenwateren, 'Signalisa- tion et navigation intérieure' (SIGNI). Sinds de invoering in 1970 van het Rijnvaartpolitiereglement (RPR) zijn er op de Nederlandse wate ren eigenlijk twee stelsels. In de tussentijd kwam er echter steeds meer behoefte, aldus een notitie van de minister, om het vaar- reglement aan te vullen en te ver anderen. Er is toen maar meteen besloten om het binnenvaartpo litiereglement aan de Europese voorschriften aan te passen. De minister acht het grote voor deel hiervan dat door de over zichtelijkheid de veiligheid op het water wordt vergroot. Boven dien zou door de eenvoudige in deling van het reglement het overleg worden vergemakkelijkt met de organisaties van bedrijfs leven en de watersport. Schipper Het wordt niet een geheel nieuw reglement. Veel zaken die al in het BPR waren opgenomen, staan ook in het nieuwe regle ment. Een van de veranderingen is de vaststelling van wie nu ei genlijk de schipper is. In het verleden bleef de schipper name lijk 'nautisch gezien' verant woordelijk, ook als hij niet aan *De minister van verkeer en waterstaat hoopt dat onder meer de veiligheid door het nieuwe regelement zal worden vehoogd. (foto wim Dijkman) In de nieuwe regeling blijft ge handhaafd dat zeilboten die zei len voeren en tevens de motor gebruiken, worden aangemerkt als motorboten. Zeilschepen die op zowel de zeilen als de motor varen zijn verplicht een zwarte kegel te voeren. het stuur stond maar bijvoor beeld ging koffiedrinken of sla pen. In de nieuwe regeling is de schipper degene die aan het stuur staat. "Dat brengt duide lijkheid over deze kwestie. Al moetje natuurlijk wel bedenken dat als de schipper het stuur overgeeft aan bijvoorbeeld een matroos en er gebeuren ongeluk ken, hij civiel-rechtelijk aanspra kelijk blijft voor de schade. Want vaak zal natuurlijk blijken dat degene die het stuur overneemt dat in opdracht van de schipper doet", vertelt adjudant Dekker. Een tweede verandering is de ma nier waarop een vaartuig tot 'klein schip' wordt bestempeld. Thans gaat men er nog van uit dat een schip 'klein' kan worden genoemd als de watervcrplaat- sing minder is dan vijftien ton. Dat is nogal lastig om te contro leren want daarvoor moet het schip worden gewogen. In de nieuwe regeling is een schip 'klein' als het minder dan twintig meter lang is. Dit is veel makke lijker na te gaan. Leeftijd Veel wijzigingen zijn er wat betreft de leeftijden niet doorgevoerd. Alleen is ingespeeld op de prak tijk dat veel jongens in de leeftijd van twaalf tot en met zestien jaar vaak een bootje met een buiten boordmotor hebben. Officieel mogen de knapen deze vaartui gen niet besturen, want de mini mumleeftijd is zestien jaar. Daar in komt nu verandering. Vanaf twaalf jaar mag een motorbootje worden bestuurd. Wel mag de boot dan niet langer zijn dan ze ven meter en mag de snelheid niet meer bedragen dan zeven zeemijlen, een kleine dertien ki lometer per uur. "Dit onderdeel is min of meer aan gepast aan de praktijk. Het is niet zo dat de rijkspolitie te water hier in het verleden een oogje voor dicht heeft geknepen, maar je ging daar niet speciaal jacht op maken", aldus Dekker. Voor zeil boten blijft de minimumleeftijd gelden van zestien jaar. Zeilplan ken, kano's en roeiboten zijn voor alle leeftijden. Veilig Dekker is het in beginsel eens met de minister dat het nieuwe regle ment de veiligheid kan verho gen. Dekker; "Maar als je de cij fers vergelijkt, ook al mag dat misschien niet, dan blijkt dat de scheepvaart helemaal niet zo ge vaarlijk is. Wij hebben drie vier doden per jaar. Drie vier teveel, maar als je dat vergelijkt met de vele doden in het wegverkeer dan valt het allemaal wel mee. Er zijn binnenvaartschippers die heus niet zoveel regeltjes kennen en die toch jarenlang zonder brokken varen. Dat zijn mensen die varen zoals dat ook in het reglement staat, door goed 'zee manschap'. Als je je gezond ver stand gebruikt, dan kom je al heel ver".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17